500 300 25 27 JUNI Mo. ISO 74e Jaargang: 1936: DilgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Wanneer komt het Duitsche antwoord op de Engelsche vragenlijst STADS-EN PROVINCIENIEUWS ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25j iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad De Wilhelmstrasse heeft weinig haast. Berlijn wenscht de handen voorloopig nog vrij te houden. Teneinde te weten te komen, wanneer Duitschland voor den dag zal komen met een antwoord op de Engelsche vragenlijst, is onze Berlijrsche correspondent zijn licht eens gaan opsteken bij leidende kringen in de Wilhclm- strasse. Het uitsluitsel, dat onze correspondent gekregen heeft, doet vermoeden, dat het Duit sche antwoord nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Omtrent het tijdstip, waarop het Duit sche antwoord zal afkomen, op de in aan vang Mei door de Engelsche regeering over handigde vragenlijst, gaat de internationale pers zich op het oogenblik te buiten aan allerlei veronderstellingen. Vooral in de Engelsche bladen werd met opvallend veel aplomb te kennen gegeven, dat de Duitsche antwoordnota nog voor de raadszitting te Genève, dus nog voor het einde der maand, in Londen overhandigd zal worden. Zelfs de „Times", die anders bij dergelijke profeties nog al eens een slag om den arm weet te houden, heeft dit keer meegedaan aan het koor van voorspellingen, omtrent den ver- moedelijken datum, waarop het antwoord gegeven zal worden. Dit blad vergastte zijn lezers zelfs op bepaalde aanduidingen om trent den veronderstelden inhoud der be treffende nota. Waarom Engelsche aandrang? Een dergelijke orakeltaal is echter voor niets anders dienstig, dan om de onzeker heid te vergrooten omtrent de strekking van het Duitsche antwoord en omtrent den datum, waarop dit zal worden gegeven. Want van Duitsche zijde wordt beweerd, dat voor de veronderstellingen der Engel sche couranten niet het geringste aanknoo- pingspunt bestaat. Zooals door de bevoeg de instanties in de Wilhelmstrasse wordt te kennen gegeven, was tot op het oogen blik door de Duitsche regeering in ieder ge val nog geen bepaalde datum vastgesteld voor het verzenden van het antwoord. Zoo doende komt men allicht onder den indruk, dat de door de Londensche bladen ten beste gegeven profeties de rol moeten spelen van opzettelijk uitgedachte combinaties, met de bedoeling, daarvan een bepaalde suggestie ve werking te laten uitgaan. De Engelsche bladen schijnen nog al wat pressie te willen uitoefenen op de diplomatieke besprekingen te Berlijn en op de publieke opinie aldaar. Engeland had kennelijk gaarne voor de bijeenkomst te Genève in het bezit willen zijn van het Duitsche antwoord om zich zoodoende op de hoogte te stellen van het Duitsche buitenlandsche beleid. Berlijn ziet de dingen anders. Wat dat betreft,-schijnt het Duitsche in zicht op het gebied der buitenlandsche poli tiek echter in tegenovergestelde richting te gaan. Te Berlijn wenscht men de handen vrij te houden ten opzichte van de politieke spanningen, die zich op het m ">ment in Europa voordoen en schijnt men ook niet van zins te zijn, zijdelings daarbij betrok ken te worden. Een goed verstaander heeft dat trouwens duidelijk genoeg kunnen af leiden uit de redevoeringen, die nu een week geleden door de rijksministers Goebels en Hess gehouden werden. In verband daarmede is het uiterst onwaarschijnlijk, dat de Duitsche regeering van plan kan zijn, zich erg druk te maken om het Beant woorden van de gecompliceerde Engelsche vragenlijst en stellig niét vóór de raadszit ting te Genève. De internationale situatie komt Berlijn op het moment buitendien te verward en te ondoorzichtig voor, dan dat aangenomen kan worden, dat de Duitsche diplomatie er veel voor zou voelen juist nu haar kaarten open te leggen. Hétgéeu Duitschland in principe ter bevestiging van den. Europeeschen vrede wenscht bij te dragen, is duidelijk genoeg gebleken uit 't „vredesobject", dat door de Duitsche regee ring op 7 Maart ontwikkeld werd en uit de daarop volgende redevoeringen van Hitler. Het ontbreekt buitendien in Berlijn niet aan stemmen, die de meening verkondigen, dat het heelemaal geen kwaad kan, indien het beantwoorden van de Engelsche vra genlijst nog wat uitgesteld wordt. De wijze, waarop de Engelsche vragenlijst ingekleed was, heeft te Berlijn, waar men nog al spoe dig op dé teenen getrapt is, nog al wat wrevel opgewekt. In verband daarmede beweert men, dat het nog niet zoo verkeerd is, weer eerst wat gras daarover te laten groeien. En intusschen verkeert Berlijn in de lang niet onprettige positie, van ver schillende zijden toegelonkt te worden. Al vorens er wat opheldering komt in den mo menteel zoozeer verwarden stand van za ken in Europa, ziet het Duitsche buiten landsche beleid er blijkbaar geen heil in. zich los te maken uit de min of meer zelf gekozen geïsoleerde situatie, waarin het land zich thans bevindt. Er zal dus naar alle waarschijnlijkheid nog wel eenigen tijd over heengaan, alvo rens Duitschland in finesses zal ingaan op de vele en vérstrekkende problemen, die in de Britsche vragenlijst worden opgewor pen. Mocht het Duitsche antwoord tegen alle verwachten toch nog eerder afkomen, dan kan men er van verzekerd zijn, dat het slechts van provisorischen aard zal wezen. De 31e Spaarbankdag. Inleiding vcm den heer P. L. Slis. In de middagvergadering van het con gres van den Nederlandschen Spaarbank- bond sprak de heer P. L. Slis, directeur van de Spaarbank te Rotterdam over „Mijn bezoek aan eenige spaarbanken in Amerika". Spr. wees er op, dat het gewenscht kan zijn, in deze tijden na te gaan hoe instel lingen, nauw verwant aan onze banken, de groote crisism oeiljj kheden onder de oogen hebben gezien en opgelost. Misschien zou daaruit leering kunnen worden getrok ken, wanneer deze groote moeilijkheden aJs devaluatie, enorme waardedaling der hypo thecaire onderpanden moratorium), dé confiture van spoorwegen, gemeenten en provincies, en daardoor veroorzaakte groo te koersdaling van beleggingsfondsen, zich in meer of mindere mate ook hier te lande zouden doen gevoelen. Komende tot zijn bezoek aan Amerika, wees spr. er op, dat er veel overeenkomst is tusschen de ban ken aldaar en hier in Nederland, in beide landen eenige gezeten burgers, die zich be langeloos aan het werk geven, naast even als hier ook betaalde krachten. Maar een verschil is, dat men ginds werkt onder de Bankwet en naast de eigen controle, be staat die van den officieelen accountant. Dat is de Superintendant of the Banking Department en hij kan voorschreven wat veranderd moet worden, terwijl de bonds- oontrole alhier slechts kan adviseeren. Spreker gaf een kort overzicht betref fende de Mutuals Spaarbanken in 18 van de 48 staten 558 Mutals Savings Banks waren bij den Nationalen Bond, met 13.900 maal duizend uitstaande rekeningen met een bedrag van 11.159 millioen dollar, of gemiddeld met 3 tot 3.03 rente. De totale reserves bedragen 1.196.000.000 dollar of vrijwel 10.5 van het oblige. Spreker stond dan stil bij zijn bezoeken aan den secretaris van de National Asso ciation of Mutual Savings Banks. De contributies zijn aldaar belangrijk lager dan hier te lande, maar zij omvatten niet den controledienst, noch het vormen van een hulp- of steunfonds. Vervolgens kwam spr. tot den Bond van den staat New-York, want men heeft die staatsbonden noodig omdat de verschillen de staten weer hun eigen wetten hebben. Deze bond heeft 4 speciale commissies voor wetgeving, controle, beleggingen, re clame. De bond heeft 3 belangrijke instellingen nl. Spaarbank Trust Maatschappij, Bonds Beleggings-corporatie, en Fonds voor ver zekering van het oblige. De Bond geeft een veel gebruikt handboek uit. Spr. kwam toen tot zijn bezoeken aan de 4 grootste spaarbanken in New-York en Brooklyn. Verschillende bijzonderheden deelde spr. mede, o.a., dat als er 20 jaar geen hande ling op een rekening heeft plaats gehad, deze als een slapende wordt beschouwd en er geen rente meer op wordt bijgeschreven. Over het resultaat van het schoolsparen was men in Amerika niet bijzonder enthou siast. De laatste jaren is deze spaarvorm teruggeloopen. Vooral de belegging in hypotheken heeft ook ginds in de laatste 2 of 3 jaar aan de spaarbanken veel zorg gegeven. Bij het na de zgn, Bank Holi day van Maart i935 uitbreken van de crisis werden vele hypothecaire debiteuren nalatig in de betaling van aflossingen en ook die van rente, terwijl executie in vele gevallen niet mogelijk was. Waar mogelijk zijn vele onderpanden verbouwd en geres taureerd en daardoor weer rendabel ge maakt. Aan' het einde .van zijn met groote aan dacht aangehoorde rede, -zeide spr., dat hij als conclusie van zijn bezoek kan mede- deelen, dat de toestand van de spaarban ken, die in den B,ond vereenigd zijn, nog zoo slecht niet is en dat 't hem niet gera den lijkt om wat hier goed is en tot heden goed gewerkt heeft te veranderen. Krijgt men vroeg of laat staatsinmenging, toe zicht of controle of een speciale bank- of spaarbankwet,dan ligt daar ginds voor de spaarbankmenschen en voor de regeering een groot studieveld open. Met .grooten dank aan de inleiding en na ook dank voor de ontvangst te Vlissingen en aan de aftredende 'bestuursleden sloot mr. Dutilh de vergadering. Gisteravond werd in Grand Hotel „Bri tannia", waar in verband met het vijftig jarig bestaan een schat van bloemen stond opgesteld, een dinergehouden, waaraan 300 personen aanzaten. Naast de vele con gressisten, behoorden tot de genoodigden Burgemeester eri wethouders van Vlissin gen mét den waaTnemenden gemeentese cretaris, de directeur van de Rijkspost spaarbank, notaris J. C. Paap als vertegen woordiger van het Nütsdepartement en een persvertegenwoordiger. Na een kórt welkomstwoord van den tafelpresident, werden de dischgenooten namens het bestuur van de Nutsspaarbank toegesproken door den heer A. J. van Ockenburg deze oogstte niet zijn speechje in Zeeuwsch dialect veel succes en dè toe juichingen gingen in een ovatie over, toen na een lofrede op de Zeeuwscïie schoonen, een groote groep meisjes in Zeeuwsch cos- tuum de zaal binnentrad om ieder een bloem voor hetknoopsgat aan te bieden. Een aardige verrassing, waardoor de stem ming er meteen „in zat". Burgemeester C. A. van Woelderen sprak woorden van dank aan het adres van den Nederlandschen Spaarbarikbond en de Nutsspaarbank te Vlissingen spreker her innerde er verder aan, dat de congressisten hij de eerste bijeenkomst te Vlissingen het 100-jarig bestaan van de Nutsspaarbank hebben gevierd vandaag kunnen zij getui gen zijn van het vijftigjarig bestaan van Grand Hotel „Britannia" in verband hier mede wijdde spreker enkele zeer 'waardee- rende woorden aan de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Ook aan het eind van den maaltijd wacht te den tafelgenooten nog een aardige ver rassing opnieuw kwamen de Zeeuwsehe boerinnetjes de feestelijk versierde zaal binnén, de armen vol metexemplaren van de „Vlissingsche Courant", waarin een uitvoerig verslag van het gisteren gehouden congres voorkwam. Een attentie die zeer op prijs bleek te worden gesteld. Véle congresgangers brachten na afloop van het diner nog een bezoek aan de Pier. Heden wordt met de „Prinses Juliana" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" een boottocht gemaakt langs de kusten van Walcheren, België en Zeeuwsch-Vlaanderen. In dienst stelling „Jan van Brake!'» Men verzoekt ons, te willen vermelden, dat bij de in dienst stelling van de „Jan van Brakel', ook de garnizoenscommandant vertegenwoordigd was en wel in den per soon van den len luitenant R. G. Lemstra. Alhambra-Theater. PeterPaul en Nanette Wij zijn niet bang. De listige bioscoop-bezoeker begrijpt het al, wanneer hij het programma ziet. Peter Pellman en Paul Potter, het is Hermann Thimig, die beide rollen speelt. Dus een spel van dubbelgangers en gejongejan. Men amuseert zich, zonder aandacht voor filmi sche waarden, en is een avondje gezellig onderdak. Men hoort Schlagers, die vaak en nadrukkelijk genoeg herhaald worden zoo dat men ze kan nazingen op weg naar huis terug. „Womit kann man glücklich machen?" Deze vraag in een aardig liedje, tracht Hermann Thimig te beantwoorden. Hij doec dit in een vermakelijk verhaal van per soonsverwisseling en grappen. In een dub belrol als schuchter wezen en als inbreker, waartoe hij zonder zijn toedoen wordt ge bombardeerd. Thimig speelt deze rollen in En voor üw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 een dolle intrige, die met dén besten wil niet is na te vertellen. Maar dat hoeft niet beter is het zélf te g<aan. Naast Thimig krijgt men dan een zeer lieftallige Nanette té zien in de persoon van Hilde Krüger, die hettweede liédje begrijpelijk maakt„Die ganze Welt spricht von Nanette". Thimig doet zijn best, het scenario sta pelt de eene vondst op de andere en is levendig genoeg, terwijl men werkelijk een virtuositeit ontwikkelt in het telkens too- nen van tweemaal denzelfden Thimig op één beeld. O 9 Het tweede hoofdnummer is de geschie denis van drie broers een politie-agent, een brandweerman en een „nietsnut", die zich bezig houdt met het managen van een star-oogig bokser, die soms door dwang beelden wordt gekweld. Deze drie broers zijn van Iersche afkomst the Irish in us vormen tezamen met hun goedmoe dige moeder drie jaar geleden zou dit in de film nog een weenend-goedmoedige moe der geweest zijn wat men zoo noemt a happy family. Dan kómt de liefde in dit stilwaterrr.ilieu. Alles gaat natuurlijk mis, tot er een echte boksmatch komt, waarin de nietsnut ineens genoodzaakt is een Ame- rikaansch kampioenschap te verdedigen waarbij hij eerst vrijwel tot moes geslagen wordt, maar dan toch, geholpen door den bekeerden, boozen broeder en de liefde van het meisje, die hem dan toch uiteindelijk zal toevallen, het kampioenschap wint. De regisseur heeft deze, nogal simpele, geschiedenis aardig uitgewerkt. De men- scheljjkheid blijft eenvoudig evenzoo de humor, maar uitermate zuiver. Zoo is toch een zeer aardige film ontstaan, waarbij de spanning in de scènes van de boksmatch heel langzaam en heel klemmend wordt opgevoerd. „Luxor"-Theater. Het De groote sweepstake. Het programma is deze week vol span ning, actie, sensatie, humor en avontuur. De titels van beide hoofdfilms zeggen al voldoénde in welk milieu zij zich afspelen. De eerste brengt ons den bekenden John Wayne, die gewend is met zijn prachtig paard vele moeilijkheden het hoofd te bie den, in de rol van den zingenden Sandy, die met een vertrouwenszending belast er op heel handige wijze in slaagt zijn doel te bereiken het kwaad te straffen, de on schuld te beschermen en het recht te laten zegevieren, waarbij vanzelf ook de liefde eer woordje meespreekt. Het is een echt Amerikaansche rolprent vol opwindende momenten, knockpartijen, aardige vond sten en spannende achtervolgingen in schilderachtige omgeving, welke door de liefhebbers van het Wild West-genre, on der blijken van instemming en medeleven, met onverdeelde aandacht verslonden wordt. Ook het tweede hoofdnummer, eveneens een film met mooie natuuropnamen, valt een dergelijk onthaal ten deel. In deze groote sweepstake is er weer sprake van een sterken concurrent in den vorm van het fraaie paard Tarzan, dat met zijn be rijder Ken Austin op alle mogelijke listige wijzen gedwarsboomd wordt teneinde hen van deelname uit te sluiten. Als zij ter elf der ure toch in de adembeklemmende cross-country meerijden, zijn de hinderpalen nog niet uit den weg. Maar Ken wint na tuurlijk op Tarzan, waaraan men vanzelf reeds van het begin af niet twijfelde, even min als aan de verovering door den jockey van het aardige meisje, dat het uitkomen in den wedren financierde. Goed verzorgd nieuws van Ufa en Poly goon, alsmede een geestig filmpje „Holly wood op stelten" en de film „Draaikolken en stroomingen", welke interessante proef nemingen der Duitsche waterbouwkundi gen in beeld brengt, waarbij rivierzandban ken en -draaikolken aan de hand van mo dellen worden bestudeerd, hetgeen tot weg neming van de oorzaak leidt, vervolledigen het in z'n soort geslaagde programma. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Noorsche walvischvaarder en drijven de traankokerij „Sir James Clark Ross" is Vrijdag te Amsterdam aangekomen om bij de Amsterdamsche Droogdok-Mij. gerepa reerd te worden. Op zijn terugreis van Amerika kwam Vrijdagmiddag het Duitsche luchtschip „Hindenburg" boven Amsterdam, waar het overal veel belangstelling trok. §«l»6UrtcMtSSCIl Wanneer komt het Duitsche antwoord op de Engelsche vragenlijst? (Hoofdartikel) Opzienbarende toespraak van Lord Londonderry over de Duitsche herbe wapening. (Buitenland). Volkenbondsraad stelt behandeling van Italiaansch-Abessynsch conflict uit tot Assemblée vergaderd heeft. (Buitenland); Verklaring van de R. K. Staatspartij inzake de geruchten rond dr. CoJyn. (Binnenland); Palestina blijft onrustig. (Buitenland), Nog steeds stakingen in Frankrijk. (Buitenland); Dinsdag loting voor de lichting 1938, (Laatste Berichten) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Georganiseerd door de Lustrumcommissie, werd Dinsdagmiddag in de feestvierende Universiteitstad een groot bloemencorso ge houden. Directe belastingen. De verplaatsing naar Vlissingen van den heer B. Vink, assistent der directe belastin gen enz. te Hansweert is uitgesteld tot 1 October a.s. MIDDELBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad van Middelburg kwam gisteravond te 8 uur in vergadering bijeen. In de eerste plaats werd aan de orde ge steld een in de vorige vergadering aange houden voorstel inzake het ontslag aan den heer G. H. Engelkes als vakonderwijzer aan de meisjes ULO-school. De heer Van der Feltz kwam nog eens terug op de z.i. ge^ wenschte opheffing van de 5e klasse dier school, waartoe twee jaar geleden reeds een besluit werd genomen, dat de Kroon echter toen niet goedkeurde. De wethouder van onderwijs, de heer Boasson, zeide, dat van B. en W. geen voor stel in dien geest is te verwachten. Bij de behandeling van een ontwerp-ver- ordening op het lager onderwijs en het on derwijzend personeel, werd breedvoerig ge discussieerd over de vraag of de bepaling omtrent de vrije dagen op 31 Augustus en andere dagen, waarop herdenkingen in het Oranjehuis openbaar worden gevierd, al of niet in de verordeningen moeten worden vastgelegd en is daartoe ten slotte zonder hoofdelijke stemming besloten. Aangenomen werd zonder hoofdelijke stemming om een nieuwe huisnummering in te voeren en de tot nu toe bestaande ouderwetsche wijkindeeling te doen verval len. De verkeersregeling gaf aanleiding tot eenige discussie, maar de voorgestelde in voering van het éénrichtingsverkeer in voornamelijk in het centrum der stad gele gen straten werd aangenomen en zal nu in de binnenkort te behandelen verkeersver- ordening worden verwerkt. Bij het voorstel om de overeenkomst met het gasthuis inzake de verpleging van derde klasse patiënten weder voor een jaar te verlengen, heeft de voorzitter medegedeeld, dat de stukken voor de groote verbouwing van het gasthuis volgens de aanwijzing van de commissie-Frederiks aan den raad zul len worden toegezonden. Bij de behandeling van de rekeningen. 1935 van de bedrijven, zeide bij die van de waterleiding wethouder Boasson, dat men het verkeerde wel voelt, dat van de tweede helft van het abonnement, dat in November, begint te loopen twee derden ten goede komt aan een volgend boekjaar, maar dit is al jaren zoo en is niet in eens makkelijk te veranderen. Overwogen wordt of het groote batige saldo van het electriciteitsbedrijf en wel 89.000 volgens den heer Mondeel, geen aanleiding kan worden tot vermindering van den stroomprijs. Bij de rondvraag kon wethouder Onder- dijk mededeelen, dat de werkzaamheden voor herstel van den Langen Jan wachten op de ministerieele toestemming. De heer Jeronimus kwam weer uitvoerig terug op de bouwvergunning voor het per ceel hoek SingelMeidoornlaan, doch

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1