500 300 100 25 31e Spaarbankdag Maison „Mode de Paris" HOEDEN in vierserieprijzen VRIJDAG 26 JUNI No. 149 74e Jaargang' 1936: UitgaveFirma F. VAK DE VELDE lr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teiei. 10. Postrekening 8628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen kt 50 - BB - 145 -195 Hoasl U naai* $1* ^acc1>ssli*aat 28 §cl»curlcnisscw «011 Jetlag Tarvo-Brood VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regei= tl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies yan een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad Aigemeene vergadering van den Nederlandschen Spaarbankbond. Aan den vooravond van den in hotel Bri tannia te Vlissingen te houden een-en-der- tigsten Spaarbankdag, had Donderdagavond de officieele ontvangst in de raadzaal ten stadhuize plaats. De burgemeester, de heer C. A. vanWoel- deren, heette de ruim 300 leden welkom met de volgende rede Rede van den burgemeester. Met ruim 300 leden vertegenwoordigend 90 van de ruim 180 aangesloten spaarban ken, heeft dit jaar de Nederlandsche Spaar bankbond den voor velen verren weg naar het Zuid-Westen naar onze Scheldemonding gevonden en nu heb ik als burgemeester van Vlissingen, de eer U allen namens het ge meentebestuur hier hartelijk welkom te heeten aan den vooravond van uw 31sten Spaarbank dag. Reeds vroeger, in 1919, ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van de Vlissingsche Spaarbank, had deze gemeente het voorrecht te worden uitgeko zen als plaats voor uwe aigemeene vergade ring en daarna heeft U in 1927 nog eens te Middelburg vergaderd in Zeeland. Ik behoef U eigenlijk wel niet in het bij zonder te verzekeren, dat wij uw hernieuwd bezoek op hoogen prijs stellen wegens de zeer sympathieke zegenbrengende doelstel ling en arbeid van uw bond in het algemeen en wegens de sterke reputatie van opge wektheid en onderlinge vriendschap, die de deelnemers aan uwe bondsdagen zich onder de uitnemende leiding van uw voorzitter, meer persoonlijk in den lande hebben weten te vestigen. Een schoone taak is vooral ook in onzen tegenwoordigen tijd voor uw Spaarbank- bond weggelegd de bevordering van het sparen, want het „Geld spielt keine Rolle", dat o,a. onze Oostelijke buren in den tijd van den wereldoorlog verkondigden, heeft in de zen ongelukkigen tijd nog op velen vat. Wel moeten de slechte economische om standigheden een ongunstigen invloed op het sparen hebben, toch meen ik, dat uw bond met gerechtvaardigden trots op de resulta ten van uw arbeid in Nederland mag terug zien. Uw nauwer contact met de regeering en uw hooggewaardeerde medewerking bij het financieeren van leeningen van staat, provincie en gemeenten leggen daarvan te vens getuigenis af. Dat U daarbij vol over tuiging op de bres staat voor het behoud van een gaven gulden, strekt U tot eer. De Vlissingsche Nutsspaarbank heeft den spaarzin van onze nijvere bevolking krach tig bevorderd en waar verreweg het groot ste deel dezer bevolking leeft van den op brengst van haar arbeid, heeft zij daardoor menigeen door tijdig tot sparen te nopen een Onbezorgden ouden dag verschaft. U wilt mij wel toestaan in dezen grooten Spaarbankbondkring een enkel woord van groote waardeering te spreken over de ont vangende afdeeling, de Vlissingsche Nuts spaarbank. Na de reorganisatie van 1907 heeft de Spaarbank hier ter stede zich voortdurend krachtig ontwikkeld onder de zeer bekwame ijverige leiding van haar be stuur en vooral onze hooggeachte dr. Ver maas, sindsdien onafgebroken bestuurslid, zal heden met veel voldoening op de bereik te resultaten terugzien. Dat de Vlissingsche Nutsspaarbank zich steeds in een zoo groo te populariteit mag verheugen is ook voor een niet gering deel te danken aan haar kundigen en volijverigen directeur, den heer Kamermans. Ik hoop, dat de vele voorberei dende arbeid der ontvangende spaarbank ai gemeene tevredenheid bij U, heeren congres sisten, moge opleveren en dat het U allen hier zoowel te land als te water zoo goed moge bevallen, dat velen uwer later den weg naar deze gemeente nogmaals zult te rugvinden. De voorzitter van den Spaarbankbond, de heer mr. Jacq. Duthil uit Rotterdam, zeide, dat het altijd prettig is zoo ontvangen te worden en met zulke wóórden als van bur gemeester Van Woelderen, maar ook in een plaats met een spaarbank als die te Vlissin gen, die geen teekenen van ouderdom draagt. In de 15e eeuw werd er reeds gespaard, al waren er nog geen spaarbanken, maar het is gebleken uit het opgraven van een flesch met Gentsche munten, welke vondst wijst op een straf den Gentenaren opgelegd. Een der onderdeelen van zulke straffen was, dat zulk een munt dan in waarde achteruitging, b.v. van 64 tot 42, een devaluatie dus reeds in dien tijd. Nu is er volop gelegenheid geld op een spaarbank te brengen, maar men kan dit helaas ook te Vlissingen minder goed dan enkele jaren geleden. Spr. hoopt in dit ver band dat er in de industrieën te Vlissingen opleving zal komen, wat weer tot sparen aanspoort. Met enkele dichtregelen van Betje Wolf op Vlissingen, besloot mr. DuthiL Nadat ververschingen waren aangeboden, begaf men zich met bussen en auto's naar hotel Britannia, waar de voorzitter van het bestuur der Nutsspaarbank te Vlissingen, dr. J. P. Vermaas, in zijn welkomstwoord er op wees, dat de spaarbank dagen steeds goed bezocht zijn, maar dat men het hier in deze ver afgelegen plaats, waar het voor perso nen uit Den Helder, Uithuizen en Maastricht een dag reizen wórdt, dit ten zeerste op prijs wordt gesteld. Spr. hoopte dat deze bij eenkomst zal zijn in het belang van de spaarbank en dat de gasten zich in Walche ren goed zullen amuseeren. Men bleef bij muziek en aangenamen kout nog geruimen tijd bijeen. Hedenmorgen werd in Grand Hotel Bri tannia alhier, te vijf voor 10 de 31e Spaar bankdag geopend. Openingsrede van voorzitter mr. Jacq. Duthil. Ten tweeden male heeft de Nederlandsche Spaarbankbond zijn leden opgeroepen naar Vlissingen voor de Bondsdagen. Zeventien jaren geleden reisden herwaarts 76 afge vaardigden van 33 spaarbanken thans roep ik welkom toe aan 281 afgevaardigden van 89 spaarbanken. Deze cijfers getuigen van groei van den Bond en van de belangstelling voor de Spaarbankdagen. Het bondsbestuur verheugt zich daarover. Het ziet in het klimmen in deze zeventien jaren van het aantal bondsleden van 58 tot 181, van het gezamenlijk obligo van bijna 106 millioen.' aan ruim 416.000 inleggers tot 411 millioen aan 1.034.000 inleggers, het bewijs van uw toewijding en zorg voor het spaarwezen en tegelijkertijd uw belooning daarvoor. Spr. heet den burgemeester van Vlissin gen hartelijk welkom evenals mr. Tydeman. Sedert onze laatste samenkomst in Kam pen gingen twee mannen van ons heen, die vooraan stonden in onzen kring. De heer J. N. E. Deckers, vele jaren lid van het bonds bestuur, overleed op hoogen .eeftijd te Maastrichtde heer mr. H. J. C. van Scher- penberg, trouw medewerker in het Spaar bankbureau en woordvoerder in onze bijeen komsten, vond een vroegtijdigen dood bij een vreeselijk auto-ongeluk. Hun verdien sten voor het spaarwezen en het bondswerk erkennen wij en zullen wij in dankbaarheid blijven herdenken. Wij mogen niet zeggen, dat in 1935 de rust in het spaarbankbedrijf op ernstige wij ze is verstoord geworden nergens heeft zich een plotselinge, abnormale vermeerde ring van opvx-agingen voorgedaan. En toch hebben wij allen het geheele jaar rond ge voeld een zekere spanning, die de mensch heeft een groot aanpassingsvermogen als normaal wordt begrepen voor deze tijden. Deze spanning steeg en nam af met den rente-voet bij de Nederlandsche Bank en uitte zich in ongunstiger, resp. gunstiger worden der verhouding tusschen inlagen en terugbetalingen. Ik zie daarin een teeken, dat de kleine spaarders, want het doorsnede inleggerskapitaal is bij onze bondsleden ca. 390, zich het rustigst gevoelen in een tijd, dat de Nederlandsche gulden niet belaagd wordt. Dat, waarschijnlijk goeddeels intuï tief, inzicht acht ik juistvoor onze spaar ders kunnen wij slechts wenschen, dat onze gave ronde gulden niet beschadigd worde. (Luid applaus.) Voor Ulieden, spaarbankbestuurders, is het zaak met het bestaan van de genoemde spanning en de wyze waarop zij zich uit, re kening te houden. Gij doet dat, in den vorm van het handhaven van groote liquiditeit. Dat is gemeenlijk duur. Bedenkt men daar bij, dat de rente-voet van goudgerande fondsen aanmerkelijk gedaald is, dan be grijpt men, dat de aan inleggers te vergoe den rente over vrijwel de geheele linie is ge daald. Spr. geeft enkele cijfers heden NIEUWE ETALAGE bij 1 Heil oers er WALSTRAAT 78 1934 rente minder dan 3 bij 1 spaarbanken rente 3 63 rente meer dan 3 111 1935 rente minder dan 3 14 rente 3 111 rente meer dan 3 56 De voorzitter beveelt in de aandacht aan de marge tusschen te ontvangen en te be talen rente. Daaruit moet men vinden de tot een te verantwoorden peil te drukken ex ploitatiekosten en tegelijkertijd de middelen tot instandhouding, resp. versterking van uw reserves. Als de spaardersspahning zich uit in versterkte opvraging, vertoonen de koersen van de prima fondsen veelal nei ging tot daling en de beleeningsrente zal hoog zijn. De hypothekenportefeuille heèft in deze tijden meer dan voorheen ongetwijfeld een punt van bespreking in de vergaderingen van spaarbankbesturen uitgemaakt. Nu deelde spr. mede, dat de aigemeene indruk van het bondsbestuur is, dat de hypothe caire debiteuren hun verplichtingen, zoo wat rente- als aflossingsbetaling betreft, naar behooren nakomen. Hierin ligt een aanwijzing, dat deze vooral bij de platte landsspaarbanken in sterker mate dan bij de stadsspaarbank voorkomende belegging met zorg is uitgezocht. Niettemin heeft de nu wettelijk beperkte vrijheid van bewe ging des hypothecairen .crediteurs zonder twijfel er toe geleid, dat deze wijze van be legging veel minder wordt gekozen voor vrijkomende- gelden dan voorheen. Spreker vindt die opvatting begrijpelijk en juist, mede in verband met de hooger te stellen eischen nopens liquiditeit. Hoe zich het on- En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Nederland in 1937 zal naar spr. vertrouwt, strekken tot bevordering: der internationale samenwerking en tot bevestiging van den roep, die het Nederlandsch spaarwezen on getwijfeld reeds heeft. De „bouwspaarkassen". Er is nog een onderwerp, dat laatstelijk het bondsbestuur heeft bezig gehouden dat is de verschijning hier te lande van de z.g. „bouwsp^rkassen". Waar mogelijk, wenden wij onzen invloed aan om te voor komen dat in den naam van dergelijke insti tuten een vorm van het woord „sparen" voorkomt. Niettemin vreezen wij de gevol gen der schijnbare aantrekkelijkheid van de smakelijk gestelde propaganda-geschriftjes.- Nadere beschouwing daarvan leert echter, dat de dadelijke voordeelen alleen bestaan voor een gering aantal aanvankelijke deel nemers voor anderen zal de wachttijd ont zettend lang zijn en het verkrijgen uit stortingen van het eigen huisje ontzettend lang op zich laten wachten, indien het al be leefd wordt. Gelijk voor de spaarbanken, is voor de spaarders de liquiditeit, de dade lijke beschikbaarheid van hun bezit een be lang van de eerste grootte. Vandaar dat 0.1. de bouwkassen met het begrip sparen in den juisten zin zich niet verdragen. Van de bemoeiingen van het bondsbestuur hebt gij uit vele circulaires, het vakblad en het jaarverslag kunnen kennis nemen. Zij zijn veel en velerlei geweest. Waar het ge- wensclitë het bereikte niet heeft gedekt, bedenke men, dat de vogel in de hand kost baarder is dan de tien vliegende en dat onze volijverige secretaris, de heer Kolff, met zijn staf alsook het bondsbestuur als lijf spreuk voeren „niet versagen". Vooral op den wereldspaardag had de pro paganda de aandacht van velen onzer. De gelukscent rolde in vele duizenden exem plaren door het land en allerwege draaiden Wij verkoopen nu onze roerende goederen-crediet na de verwerping der z.g. vaste-lasten-ontwerpen zal ontwik kelen, komt onzeker voorvoor u, die het zekere wel boven het onzekere verkiest, zal gelden het „weet of wacht". Op dit oogenblik vergadert in Praag het comité Permanent de 1' Institut Internatio nal de 1' Epargne. De heeren Van Ogtrop en Van Nierop vertegenwoordigen daar ons land. Het kansspel. Spreker heeft meerdere redenen om van de bijeenkomst van het comité Permanent melding te maken vooreerst om de aan dacht te vestigen op een onderwerp, dat in Praag ter sprake komt, reeds op twee ai gemeene congressen in Londen en Parijs be sproken is, maar nog niet in een vakblad behandeld werd, t.w. de houding van het spaarwezen ten opzichte van loterijen van welken aard ook. Het ware de moeite waard na te gaan, in hoeverre zich ook hier te lande voordoet het in de stukken aan gegeven feit, dat de neiging tot kansspel veel penningen, die reeds spaarpenningen waren of behoorden te worden, doet verlo ren gaan voor de nationale kapitaalver- meerdering, die den grondslag vormt voor welvaart. Ten tweede noem ik het comité Permanent omdat zrjn Hollandsche leden, in overleg met onzen bond en enkele spaar banken, tot zrjn bureau gevormd door Marchese de Capitani d' Arzago en prof. Ravizza de uitnoodiging hebben gericht om in 1937 in Nederland bijeen te komen, een uitnoodiging die gaarne is aanvaard. De samenkomst -an het comité Permanent in de alleraardigste molens door kinderhanden in elkaar geplakt. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst I Laat het spaarwezen daar voor zorgen. Uitstekende resultaten zijn er te bereiken, getuige o.m. de ontwikkeling van het jeugdsparen in Groningen. Meer dan op andere bijeenkomsten wacht ons op de huidige belangrijke organisatorische ar beid. De behandeling van de voorstellen tot wijziging der statuten is aan de orde om tot dit concreet en scherp omlijnd onder werp te kunnen komen, wil spr. de uiter aard aigemeene beschouwingen passend in een openingsrede besluiten. Ik doe dab, u en bovenal door u uw spaarders voor oogên houdend, gelijk verleden jaar ook op het Parijsehe Spaarbankcongres is geschied, dat volhardende spaarzaamheid alles overwint „Pertinax omnia vincit persimonia". (Luid appl.) Het Jaarverslag. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen s Het doel dat de Bondsspaarbanken zich gesteld hebben de bevordering van het sparen, wordt bereikt, hetgeen blijkt uit het feit, dat ook in 1935 het aantal spaarders weder aanzienlijk is toegenomen. In de eerste drie maanden van 1935 werd onge veer 6V2 millioen grilden meer ingelegd dan terugbetaald. Dat in bijna alle overige maanden van het jaar een aanzienlijk be drag weer moest worden terugbetaald dan ingelegd werd, kan niet worden toegeschre ven aan de ongunstige tijdsomstandigheden Er moeten andere oorzaken zijn geweest Spaarbankdag van den Nederlandschen Spaarbankbond. (Stadsnieuws), De „Jan van BrakeV' in dienst gesteld. (Stadsnieuws),. De Engelsche Rijngrens en de onaf hankelijkheid van Nederland. (Buitenland), Prins Boudewyn bij H.M. de Koningin, (Binnenland), Belangrijke verlaging locaal posttarief, (Laatste berichten). De ex-kroonprins van Duitschland op Wielingen. (Laatste berichten.) De „Hindenburg" boven de hoofdstad. (Laatste berichten.), Bestemming van het batig saldo van. het Nat. crisis-comité. (Laatste berichten.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Firma J. W. VAN DER LINDE ZONEN Brood- en Banketbakkers. Telefoon 373. REEDS JAREN en nog dagelijks bakken wij voor U het BEKENDE en ECHTE Wordt gaarne aan huis bezorgd. die geleid hebben tot de zoo sterke terug betalingen. En tot die andere oorzaken re kent het jaarverslag de vrees ten opzichte van Ce waardevastheid van onzen gulden. De bekende politieke gebeurtenissen hier te lande in den zomer van 1935, deden bij ve len de vrees toenemen dat tot devaluatie zou worden overgegaan en ook de vrees voor oorlogsgevaar, wakker geroepen door het conflict tusschen Italië en Abessinië moet tot deze oorzaken gerekend worden. Het heeft tot November geduurd (welke maand een overschot van bijna 2 y2 mil lioen gulden opleverde) eer het vertrouwen was teruggekeerd. Het totale inleggerskapitaal was op 1 Januari 1936 ongeveer 3 millioen gulden lager dan een jaar te voren. Het aantal in leggers is in het verslagjaar met ca. 32.000 toegenomen. In het afgeloopen jaar werd bij de bonds spaarbanken in totaal 197 millioen gulden ingelegd en ruim 211 millioen gulden terug betaald de spaarbanken waken er zooveel mogelijk voor, geen geld te accepteeren dat niet bij haar behoort te worden ingelegd. De totale omzet is met ruim 408 millioen gul den iets achtergebleven bij die van 1934- (ruim 412 millioen gulden). In totaal wer den ruim 97.000 boekjes uitgegeven en ruim 65.000 spaarbankboekjes werden afbetaald. 70 spaarbanken hebben in het verslagjaar de inleggersrente verminderd. Het ledental vermeerderde met netto 1 en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 181van 4 spaarbanken is een verzoek om toelating tot den bond nog aanhangig. Aan den Minister van Justitie werden weder talrijke adviezen uitgebrachthier door kon herhaaldelijk de aandacht worden gevestigd op statuten waarin ten onrechte den indruk werd gewekt als ware er sprake van spaarinstellingen. De hypotheken en de daarmede verband houdende wettelijke maatregelen hebben in het verslagjaar veel aandacht geeischt. Ver meld wordt in dit verband, dat de bekende K. B. van 12 Maart 1935, veel beroering veroorzaakten en de animo om gelden op hypotheek te verstrekken, vrijwel deed ver dwijnen. Het verslag memoreert voorts de arbeid van de contact-commissie en het 3e Interna tionaal Spaarbankcongres te Parijs, terwijl dankbaar wordt herinnerd aan hetgeen de door een noodlottig ongeval om het leven VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE Ernstige waarschuwing voor het zwemmen zonder toezicht in het „Kanaal door Walcheren". 1 2 M. uit den wal, voldoende diepte om te verdrinken. Baden is hier onmogelijk. Dus alleen voor geoefende zwemmers.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1