500 300 25 lof 2 Haken ZONDAG TWEE VIJANDEN BELAGEN DEN FRANSCHEN FRANC CACHETS op r 0 jp» I I CHOON CHIP No. 148 74e Jaargang -1936: DONDERDAG Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 25 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ZATERDAG VOOD DEN §clicurlc«<sscw nnw Jew Jog VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regeib tl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste bla De schatkist, die op miliiarden aast en de propagandisten voor devaluatie De „Président du Conseil", oftewel de Minister-president, monsieur Léon Blum, heeft als eerste regeeringsdaad van het nieuwe kabinet-Blum aan den ministerraad voorgesteld eervol ontslag te verleenen aan den gouverneur van de „Banque de France", den heer Tannery. Natuurlijk onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten aan den lande bewezen, wat de pil wel heeft verguld, maar voor den weggestuur- öen monsieur Tannery het doorslikken toch niet gemakkelijker heeft gemaakt, Zóó zijn nu eenmaal onze regeeringsmanieren niet alleen trouwens in Frankrijk naar wij heb ben hooren fluisteren, Als opvolger in het hooge ambt van gou verneur der „Banque de France", de even knie dus van den Amsterdamschen heer Trip, is benoemd monsieur Labeyrie, tot dat oogenblik procureur-generaal bij de „Cour des Comptes", dat is wat men in Nederland zoo ongeveer de Algemeene Rekenkamer zou noemen. In de alweer lang vervlogen dagen, dat 'de bekende Caillaux in Frankrijk minister yan financiën was, had deze financier van groote allures den heer Labeyrie tot chef yan zijn kabinet benoemd. Geleidelijk is deze verdienstelijke hoofdambtenaar tot een der grootste Fransche specialisten op fi nancieel gebied uitgegroeid. Nu de hèer Vincent Auriol in de plaats van den heer Marcel het beheer van het département van financiën in handen heeft genomen, haalde hij het beste paard uit den stal van het Fransche rekenhof en benoem de hij den heer Labeyrie tot opperhoofd van de bank van Frankrijk. In het officieele communiqué, naar aanleiding van deze be noeming verschenen, vallen twee dingen op. In de eerste plaats de verklaring, dat „deze persoonswisseling aan het hoofd van onze circulatiebank niet uitgelegd moet worden als een wijziging in de positie van het gou vernement ten aanzien van de munt". In de tweede plaats de opzienbarende toevoeging, dat „de heer Labeyrie, procureur-generaal bij het Rekenhof, belast is geworden met de functie van gouverneur van de Fransche bank, op welken post hij is gedetacheerd zonder tractement". Derhalve wordt de heer Labyerie niet be zoldigd door de Naamlooze Vennootschap Banque de France", doch door den Fran- schen staat, terwijl hij blijft staan onder d.e bevelen van den nieuwen Franschen minis ter van financiën, Vincent Auriol. De con clusie is dus gerechtvaardigdLabeyrie is staatsambtenaar gebleven, waardoor de om zetting van de „Banque de France" tot staatsorgaan, in stede van naamlooze ven nootschap, wat zij tot nu toe is geweest, zal worden vergemakkelijkt. Twee gevaren.. Twee gansch verschillende gevaren bela gen thans den Franschen franc op zijn te genwoordige goudwaarde dat zijn natuur lijk de voorstanders van devaluatie van het Fransche betaalmiddeldat is tevens de Fransche schatkist, die alleen nog maar bij de „Banque de France" de miliiarden kan krijgen, om de huishouding van den Franschen staat gaande te houden. De propagandisten voor devaluatie van Sen franc nemen van dag tot dag in aantal en in macht toe. Paul Reynaud staat heusch niet meer alleen en hij vervolgt zijn cam pagne op onverdroten wijze, ook al hebben zijn kiezers bij de jongste verkiezingen hem gedeeltelijk in den steek gelaten. Jèze, een yan Frankrijk's meest bekende economen, zegt ronduit„Het is beter het Belgische Voorbeeld te volgen en vrijwillig te devalu- eeren, dan door een catastrofale ontwikke ling der gebeurtenissen gedwongen te wor den achter de omstandigheden aan te loopen die men dan niet meer in handen heeft". Jèze is vermoedelijk in zijn innerlijk nog een aanhanger van de financieele-economi- sche-monetaire orthodoxie, die hij zijn ge heele leven heeft verdedigd. Maar hij ziet, d'at het getij verloopt, waarom hij zijn bakens verzet. Kenschetsend is zijn woord >,Het vraagstuk van de devaluatie van den franc staat er tlians niet meer voor als eenige maanden geleden. Toen kon men nog hopen, dat de directe methode, die van de deflatie der uitgaven, uitkomst zou bren gen. Thans is die uitweg niet meer moge lijk. Men zal dus van twee kwaden het minste kwaad moeten kiezen, dus moeten overgaan tot de beheerschte devaluatie". Merkwaardig is ook, dat men in Frankrijk niet meer praat over de devaluatie, doch over de methode, die men zal moeten volgen en over het peil, waartoe de franc zal moe ten dalen. Geestelijk gesproken, is de deva luatie er reeds over het percentage der de valuatie maakt men zich alleen nog maar druk Wat de laatste bankstaat leert. Alleen de politici willen van devaluatie niets weten met hun mond tenminste. Ook al weer begrijpelijk, want deze politici deinzen voor de verantwoordelijkheid terug. Ondertusschen zijn de gebeurtenissen niet .er te houden, wat in den laatsten bank staat, gedateerd 11 Juni 1936, duidelijk tot uiting komt. Bezat de Banque de France, medio 1932 nog 85 milliard francs aan goud, einde 1932 was dit maar 83 milliard, einde 1933 nog 77 milliard, einde 1934 zelfs 82 milliard, maar einde 1935 reeds verminderd tot 66 milliard francs. Nu, medio 1936, is er slechts voor 55 milliard aan geel metaal in de kelders te Parijs aanwezig, zoodat in precies vier jaren tijds 30 milliard francs is weggevloeid, waar van in de laatste twee jaren liefst 27 mil liard francs Aan bankbiljetten circuleert in Frankrijk rond 85 milliard francs, doch dat is niet het ergste, want grooter gevaar dreigt van de zijde der „bons de trésor" (Fransche Schat kistbiljetten), waarvan het „plafond" van 15 tot 21 milliard is verhoogd. Deze „bons de trésor" zijn voor een deel door de „Ban que de France" in herdisconto genomen, wat natuurlijk gelijk te stellen is met steeds verder voortschrijdende inflatie van het .Fransche betaalmiddel. Het is de financieele redacteur van „Pa- ris-Midi" geweest, die openlijk heeft gezegd, wat ingewijden reeds fluisterden „de Fran sche minister van financiën heeft al de „bons de trésor" reeds tot het maximum van 21 milliard francs opgesoupeerd ten behoeve van de Fransche staatshuishouding. Nu heeft hij, ten einde raad, reeds eenige mil iiarden francs aan schatkistwissels recht streeks bij de „Banque de France" moeten onder dak brengen". Tot goed begrip van zaken diene, dat de Fransche staat voor die wissels van de schatkist natuurlijk 6 moet betalen. Schatkistbons en schatkistwissels volgen dus niet meer den gewonen weg schatkist, particuliere bank, spaarbank, levensverze keringmaatschappij, hypotheekbank, vermo gend particulier persoon, vervolgens her- disconteering bij de circulatiebank. Neen, de schatkistbons en de schatkistwissels komen heelemaai niet meer op de open markt te recht zij gaan regelrecht van het ministe rie van financiën naar de „Banque de Fran ce". Want de open markt kan en wil dat schatkistpapier niet meer opnemen Voeg daarbij de door het zegevierende Volksfront gevolgde politiek van minder uren per week werken, hoogere loonen per uur werk. dan is het voor een ieder duide lijk, dat de verklaringen van monsieur Léon Blum schoon mogen klinken, doch door de feiten zullen worden gelogenstraft. De propagandisten voor devaluatie, ge steund door de schatkist, die op de miliiar den van de „Banque de France" aast, drij ven onontkoombaar naar devaluatie van den Franschen Franc Op jacht naar grof wild te Vlissingen. Bescheidenheid is een schoone deugd maar aangezien wq hier ter stede nu een maal het eenige dagblad zijn, vergeve de lezer het de Redactie die deemoedig schuld bewust het hoofd buigt, wanneer zij zelf schrijft over de gisteravond door haar ver oorzaakte drukte op den Boulevard de Ruy- ter. Wij hadden gisteravond op het laatste nippertje nog in de krant aangekondigd, dat wq aan Hotel Noordzeeboulevard de po sitie van het luchtschip Graf Zeppelin regel matig zouden bulletineeren. Maar wij had den werkelijk niet kunnen vermoeden, dat hiervoor zóóveel belangstelling zou bestaan. Het luchtschip is blijkbaar beduidend la ter gestart dan oorspronkelijk het plan was. In den vooravond viel althans weinig te be leven en konden wij den toen trouwens ook nog maar gering in aantal zijnde \fc-Jr Gij kunt niet gezond blüven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen sn last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert I Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uwhaperende spijs vertering, Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frischen opgewekt gevoelt, vol van levenslust en energie, want: M.S.S.-cachets Mak en „Schoon Schip" P-w 15? stuks in koker sleriits *0 cent. nieuwsgierigen slechts „troosten" met de mededeeling, dat wij van de positie van de „Graf Zeppelin" evenveel wisten als zij zelf, nl. niets. Want toen de eerste uren zonder eenig be richt verstreken, was ons gezicht hoe langer hoe bedenkelijker gaan staan en vreesden wij, dat 't luchtschip onzen, neus weer voor bij zou gaan niet letterlijk (want dan kre gen wij tenminste wat te zien maar fi guurlijk, wel te verstaan. Maar later is het een bijzonder spannende jacht geworden. De Redactie had een infor matiedienst georganiseerd, waardoor zij uit verschillende bronnen regelmatig inlichtin gen kreeg. En de eerste melding kwam te 10 over elf van het vliegveld Eindhoven, waar men juist bericht had ontvangen dat de „Graf Zeppelin" op dat tijdstip Coblenz passeerde. Wij hadden hem dus I Het eerste bulletin werd door het zeer talrijke publiek met een hoeraatje begroet en toen eenigen tijd later het bord waarop wij onze gegevens publiceerden, door een sterke lamp werd verlicht, nam de belang stelling nog aanmerkelijk toe, zoodat men als haringen op elkaar gepakt stond en onze Redacteur liet dikwijls benauwd kreeg, wan neer hij zich door de kijkers moest wringen om de laatste nieuwtjes te publiceeren maar dat komt zijn slanke lijn wel weer ten goede, dus daarom niet geklaagd. Te 12 u. 15 en 12 u. 20 werden de kijkers voor een aardrijkskundige puzzle gesteld toen gemeld werd dat het luchtschip op 400 meter hoogte de Duitsche plaatsjes Esch en Titz passeerde, waarvan niemand het be staan bleek te kennen. Te half 1 kwam een aardig momentje. De Zeppelin passeerde op dat o.ogenblik de Hol En voor TJw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 landsche grens en toen wij deze mededee ling bulietineerden en begonnen te schrij ven „Vliegend in de richting van R O werd bij velen de teleurstelling duidelijk merkbaar, daar men vermoedde, dat er „Rotterdam" zou komen te staan, in welk geval wij niets te zien zouden hebben ge kregen. Maar dat viel mee. Want het lucht schip vloog naar Roermond, dat te 12 u. 33 op 400 meter hoogte werd gepasseerd. Te 12 u. 57 bevond de „Graf Zeppelin" zich boven Eindhoven, zich met een snelheid van 100 K.M. op 300 meter hoogte naar Tilburg begevend. Naar Vlissingen. En om 13 minuten over één klonk op nieuw vroolijk gejuich toen wij konden pu bliceeren, dat de Zeppelin boven Tilburg was, vliegend in de richting vanVlis singen op 300 meter hoogte. Om 1 u. 28 werd Breda gepasseerd, om 1 u. 50 Bergen op Zoom en toen om 2.05 u. Goes gepasseerd werd, stroomden de vele kijkers van het tijdingbord weg en gingen de hoofden nieuwsgierig en in gespannen verwachting omhoog'. En zij zijn niet teleurgesteld de spannende jacht was geslaagd Om 10 over twee werd uit de richting van de haven een lichtje in het luchtruim zichtbaar, dat snel naderde, gauw sterker werd en een krachtig zoeklicht bleek te zijn, dat een breeden stralenbundel uitstrooide over het donkere watervlak. Meerdere lichten wer den zichtbaar in het luchtschip, dat op drie honderd meter hoogte onder gejuich van de kijkers passeerde, waarbij de geweldige contouren en de verlichte gondel bijzonder goed zichtbaar waren. Het was een prach tig schouwspel, dat den talrijken wachten den de opgeofferde nachtrust ruimschoots heeft vergoed. Met luid ronkende motoren verdween de luchtreus in de richting van Zeeuwsch Vlaanderen, spijtig nagestaard door de velen, die eerst mopperden „dat het zoo langzaam ging" en die nu betreurden dat de snelheid van het luchtschip toch zóó groot bleek te zijn, dat het in korten tijd weer uit het gezicht verdween. De telefoon stond 's avonds in Hotel Noordzee-boulevard, waar wij ons hoofd kwartier hadden opgeslagen, niet stil. En voor 9n waren het „Zeppelin-telefoon tjes" later op den avond gaf het telefoon kantoor allen die onder nummer 10 de „Vlissingsche Courant" opbelden, maar met een Hotel Noordzee-boulevard, waar wij behalve door vele stadgenooten, ook her haaldelijk werden opgebeld uit Middelburg en Breskens. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Academische Senaat van de Utrecht- sche Universiteit hield gistermorgen in het Groot Auditorium een openbare zitting, tijdens welke de promotie der eere-docto- ren plaats had. Om 12 uur 's middags trok de groote maskerade door de stad, voorstellende den intocht van Prins Willem van Oranje als stadhouder van Utrecht in het jaar 1577. Gistermiddag is het Va- cantieoord voor Christelijke scholen „It Swealtjenêst" te Oostkapelle officieel ge opend. Onderwijskwestie op Walcheren en art. 104 lager onderwijswet. Bij Koninklijk besluit is een beschikking gegeven op het beroep van Burg. en Weth. van Vlissingen tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, voor zoover daarbij de gemeenten Vlissingen en Middelburg is bevolen, een regeling te treffen omtrent de toelating van kinderen o.a. uit Vlissingen tot het openbaar uitgebreid lager onderwijs in de gemeente Middelburg. Ged. Staten hebben een aantal plaatsen op Walcheren, waaronder ook Vlissingen, bevolen, een regeling te treffen omtrent de toelating van kinderen uit 14 gemeenten tot het openbaar U.L.O. in Middelburg. Burg. en Weth. van Vlissingen voerden in beroep bij de T"-n aan, dat het ingrij pen door Ged. Staten alleen kon plaats hebben, wanneer een gemeente niet voldoet aan de verplichting om voldoende lager onderwijs te geven in een genoegzaam aantal scholen, dat voor leerlingen, in Vlissingen woonachtig, voldoende gelegen heid bestaat in de plaats zelve, uitgebreid lager onderwijs van verschillende richting te ontvangen. Vlissingen acht mitsdien genoemd besluit van Ged. Staten in strijd met de wet. De Kroon heeft thans overwogen, dat het besluit van Ged. Staten met de wet, althans niet de woorden van de wet, niet Twee vqanden belagen den Franschen Franc. ^Hoofdartikel.), Opening van „It Swealtsjenêst", vacan- tieoord voor Christelijke Scholen. .(Provincie.): De beteekenis van de discontoverlaging van de Nederlandsche bank. (Binnenland.), Belgische regeeringsverklarmg. (Buitenland.); De situatie na de stakingen in België. ^Buitenland.); Moordaanslag te Enter. (Gemengd Nieuws.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN in strijd is, dat zulks intusschen niet ver hindert, dat het besluit zich met den geest der wet niet zou kunnen verdragen, al thans om andere redenen, niet gewenscht of niet noodig zou zijn. Wat dit laatste betreft, overweegt het betreffend koninklijk besluit, dat van toe passing der betreffende wetsbepaling' slechts sprake behoort te zijn, indien in een gemeente geen voldoend lager onderwijs wordt gegeven, dat zulks' ten aanzien van Vlissingen niet het geval is, daar in deze gemeente een openbare school voor U.L.O* in stand wordt gehouden, welke voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdien stige gezindheid, toegankelijk is, en waar ook de tien leerlingen uit Vlissingen, die momenteel de U.L.O.-school voor mensjes te Middelburg bezoeken, zonder bezwaar plaatsing zouden kunnen vinden. Het ouder scheid in structuur van beide scholen noopt nog niet, een regeling als hier, dwingend voor te schrijven. Ook is aan het bezoeken van eenige meisjes uit een bepaald milieu te Vlissingen van de school te Middelburg geen specifiek gemeentebelang betrokken^ Tenslotte overweegt het konink.ij'j be sluit, dat in dezen ook geen beroep kan worden gedaan op artikel 104 der lager on derwijswet 1920, dat toch de daarbedoelds gemeentelijke uitkeering verband houdt met de berekening van de door de gemeente aan de bijzondere schoolbesturen toe te ken nen vergoeding, bedoeld in artikel 101 der wet, en haar rechtsgrond vindt in de ge dachte, dat de kosten van het bijzonder on derwijs in een gemeente niet uits .uitend gedragen behooren te worden door de ge meente waarin de bijzondere school is ge vestigd, doch dat daarin mede naar even redigheid moet worden bijgedragen door andere gemeenten, waar kinderen die dtze school bezoeken, woonachtig zijn, doch dat ten aanzien van de kosten van het openbaar onderwijs een dergelijke verdeeling van lasten in de wet geen uitdrukking heeft ge vonden en klaarblijkelijk door den wetge ver niet als noodzakelijk is gevoeld. Op al deze gronden heeft de kroon in het betreffende besluit van Gedeputeerde Sta ten den naam Vlissingen doen vervallen. De Schel de meeuw boven Vlissingen. Hedenmiddag te twee uur zagen veis stadgenooten voor het eerst het nieuwe Scheldevogeltje in de lucht. Het was op weg naar de. buitenhaven om de „Jan van Brakel" te begroeten, die vandaag in dienst wordt gesteld. Later op den middag is de „Schelde- meeuw" nabij de fabrieken van de N.V. Kon. Mij. „dé Schelde" gedaald. Het toestel is geheel gereed, wordt thans in de fabriek gedeeltelijk gedemonteerd om gereviseerd te worden en vervolgens te worden gekeurd door den rijksstudiedienst voor de lucht* vaart. Wanneer het toestel klaar is, zal ir« Maas van genoemden dienst het kunnen beproeven en voor de resultaten hiervan is men in de betrokken kringen allerminst ongerust. Het toestel doet het in ieder op zicht uitstekend en nog dezer dagen heb ben als zeer bekwaam bekend staande vlie geniers hun enthousiasme over dit nieuwe Scheide-product van constructeur Slot, niet onder stoelen en banken gestoken. Vreemdelingenbezoek. Met de provinciale boot van Breskens werden heden weer 954- passagiers en 52 auto's uit de Belgische badplaatsen over gezet.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1