500 300 25 WOENSDAG 34 JUNI No. 147 74e Jaargang >1936; UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Jr., Walslraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit twee biaden. Eerste blad Nederlands strategisch-poliüeke positie in het licht der jongste gebeurtenissen. Ons land in een sleutelpositie STADS- EN PROVINCIENIEÜWS §clieurlcw«sscw «aw dew Jgcgg MIDDELBURG VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKJE VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Over bovenstaand onderwerp heeft Zijne Excellentie H. A. T. G. van Ermel Scherer, luitenant-generaal b.d., Dinsdag avond in het Concertgebouw het woord ge voerd in een bijeenkomst, georganiseerd door de Vereeniging voor Nationale Veilig heid. De bijeenkomst stond onder leiding van dr. H. de Noo Bzn., die de aanwezigen wel kom heette en zich hierbij speciaal richtte tot den spreker, den voorzitter van het comité Middelburg, jhr. Beelaerts van Blok land, den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen en den voorzit ter van „Onze Vloot", den heer Arntzenius. Onder de aanwezigen merkten wij nog tal van burgerlijke en militaire autoriteiten op, wethouder Laernoes, kapitein v. d. Slikke, kapitein Kaasjager en vele anderen. In zijn openingswoord zette dr. de Noo uiteen wat de bedoelingen van het Comité voor Nationale Veiligheid zijn, nl. dat het bij de bevolking het besef wil wekken of versterken, dat onze nationale onafhanke lijkheid een kostbaar bezit is, dat echter in gevaar kan worden gebracht en voor het behoud waarvan men dus offers moet wil len brengen. Het comité wil bij de bevol king de hartelijke bereidheid wekken om de regeering te steunen bij haar streven om paraat te zijn als onze neutraliteit in gevaar zou worden gebracht. Na er op gewezen te hebben, dat voor militaire doeleinden aanmerkelijk minder op de begrootingen voorkomt dan vroeger het geval was, vestigde spr. er de aandacht op, dat er kentering te bespeuren valt. Maar daarvoor was dan ook de klap van Curagao noodig, het geval met „De Zeven Provin ciën", de opzegging van het verdrag van Locarno door Duitschland, de bouw van fortificaties nabij onze grenzen enz. Thans is er een Weerfonds, en de vorming hiervan heeft een goeden indruk gemaakt op de buitenwereld, want een onbewapend Nederland zou werkelijk een gevaar zijn .voor den vrede in ons werelddeel. Hierna verkreeg de spreker van den avond, luitenant-generaal b.d. H. A. T. G. van Ermel Scherer het woord. Aan zijn inleiding ontleenen wij het vol gende De algemeen erkende mislukking van de poging, door uitsluitend economischen druk, door een groot aantal staten uitge oefend op een tot aanvaller gestempelden staat, dien staat te dwingen zijn voor nemen op te geven om door een geweld- dadigen aanval te hereiken, wat hij een der hoogste belangen voor zijn volk acht, zal velen, die nog aan een bescherming door den Volkenbond geloofden, hebben doen inzien, dat de gedroomde veiligheid, te verkrijgen door den Volkenbond, géén waarborg geeft voor een te allen tijde zelf standig volksbestaan. Economische en financieele sancties heb ben slechts waarde als daarachter staat de vaste wil om, by onvoldoende werking, door het laatste middel, den oorlog, de machts uitoefening ten volle door te voeren. Kan men nu aannemen, dat een volk, om abstracte rechtsbegrippen of om belangen, die zijn eigen levensbelangen niet raken, ooit ten strijde zal willen trekken. Ja, als het uitsluitend ging om de levering van kleine contingenten met politioneele taak. Maar tegen een groote mogendheid, die be reid is om met inzet van al hare krachten de gevolgde politiek te verdedigen, moeten ook de landen, die aan een collectieve ge- weldactie deelnemen, bereid zijn tot de UL&tste resei*ve aan mankracht en mate rieel in te zetten. Deze bereidheid kan men nu alléén vin den, wanneer inderdaad de hoogste levens belangen van een volk rechtstreeks aan getast worden. De houding van Engeland toont dit duidelijk aan. Men komt dan terug tot het oude stand punt, dat niet abstracte rechtsregelen, doch slechts de bedreiging met oorlog een staat kan weerhouden te trachten met geweid zyn doel te bereiken. Hoe is nu Nederlands strategisch politie ke positie onder die omstandigheden 1 Is aanvankelijk, na den wereldoorlog ge dacht aan een tegenover Duitschland hecht verbonden Europa de Fransche politiek langzamerhand komen allerlei nieuwe mogelijkheden naar voren. Al staat vast, dat Engeland niets liever dan vrede wil, dat Frankrijk, ook al blijft het streven naar de hegemonie in Europa, geen oorlog wil voeren, en dat Duitsch land de eerste tien, vijftien jaren nog niet klaar is voor een eventueelen oorlog, toch is het even. zeker dat de stof voor ernstige conflicten in Europa opgesta peld ligtEn ook prestige quaesties kunnen heel gevaarlijk worden. Allerlei nieuwe combinaties zijn mogelijk. Men denke aan den Poolschen Corridor in Duitschland, waar alleen vrijwillige veran dering ten gunste van Duitschland mogelijk zou worden, als Polen er een uitgang naar de Zwarte Zee kreeg. Men denke aan uit latingen in Joego-Slavië, dat oeconomisch op Duitschland georiënteerd is, aan het in gesloten Tsjecho-Slowakije, het verminkte Oostenrijk en dito Hongarije, aan de zeer toevallige en niet bevredigende grens tus- schen Polen en Rusland. Voeg daarbij de houding van Italië, dat die zijde kiest, die het beste met eigen be lang overeen te brengen is, terwijl ook Roe menië economisch gedeeltelijk op Duitsch land georiënteerd is, dan zijn er redenen te.over voor conflicten. j Nederland neemt nu bij een conflict in West-Europa een sleutelpositie in. Het belang van Nederland als onafhan- kelijken staat voor dé bescherming der En- gelsche kust is van ouds bekend. Aan de hand van de kaart toont spr. aan, hoe Nederland met zijn sterke positie ach ter de groote rivieren en met de vesting Holland als réduit, in Gelderland Oost van den IJssel en Overijsel en anderzijds in Noord-Brabant en Noord-Limburg gelegen heid vindt om met zijn veldleger elke schen ding van ons grensgebied met een gevaar lijken flank- en rugstoot te beantwoorden, en daardoor een operatie over ons grond gebied uiterst moeilijk voor den tegenstan der te maken. Immers deze zal altijd slechts een deel van zijn strijdmacht daar toe kunnen gebruiken, pl.m. 30 divisiën, en dan is het Nederlandsche leger, dat men op een waarde van ruim 12 divisiën kan stel len, mits paraat, een niet te verwaarloozen factor. Ook gaat spreker na hoe ons grond gebied, indien bet ontzien moet worden, een grooten invloed uitoefent op den luchtoor log in West-Europa en zoowel Engeland als Duitschland voor belangrijke gedeelten tegen aanvallen dekt evenals, hoewel in mindere mate, Frankrijk. Beschouwt men dan daarbij de Duitsch-Fransch-Belgische grens, dan blijkt inderdaad, dat Nederland, .mits behoorlijk gewapend, een sleutel-po sitie inneemt van groot belang voor de handhaving van den vrede in West-Europa. Ook Nederlandsch-Indië heeft een sleu telpositie op de verbindingswegen van In- dischen en Stillen Oceaan. Beschouwt men de ligging om Singapore, de handelswegen in Oost-Azië en het feit, dat Indië met de oliehavens op Borneo en Ceram voor Japan het dichtstbijzynde gebied is dat olie levert, dan voelt men dat ook hier van een sleutel positie gesproken kan worden. *99 Die sleutelposities eischen echter een be hoorlijke verdediging, wil de deur op slot blijven, in West-Europa om zoowel Neder land buiten den oorlog te houden als om een oorlog in 't algemeen veel bezwaarlijker te maken en dus misschien te voorkomen, in Azië om niet aan op ons grondgebied be- lusten het argument in de hand te spelen, dat wij te zwak zijn omdat gebied te ver dedigen en te beheeren en er essentieele internationale verplichtingen na te komen. Daartoe is in Nederland noodig een behoor lijk paraat leger, dat onmiddellijk na mobili satie kan vechten. Dit is alleen te verkre gen door behoorlijk .materiaal en door uit breiding van het contingent. Men neemt nu wel maatregelen voor de mobilisatie en concentratie te dekken en dat is inderdaad hoogst noodzakelijk, maar als het leger, welks vorming men dekken wil, niet on middellijk paraat is, dan helpt de dekking weinig. Ons tegenwoordig leger is gebaseerd op het Volkenbondsverdrag en op drie maan den tijd om het leger te vormen. Minister Colijn heeft het zoo juist gezegd„Wij hebben geen leger, wij beginnen pas er een te vormen bijmobilisatie Wij moeten dus ons leger opnieuw gaan opbouwen en dat kan, óf door terugkeer tot het oude systeem van vóór 1914 met het groot aantal beroepskader, hetgeen hooge kosten medebrengt, ÓV wel door een opleiding, waarbij reserve-officieren en dienstplichtige onderofficieren opgeleid worden in hun oorlogsonderdeelen met de menschen, die zij zullen commandeeren. Dit eischt een belangrijke uitbreiding van de lichting. Dit is ook noodig voor de oprichting van nieuwe onderdeelen om het nieuw aan te schaffen materiaal te bedienen, waarvan het defensiefonds het in de allereerste plaats dringend noodige kan geven, doch waarmede wij volstrekt nog niet hebben, wat noodig is om een eenigszins behoorlijk geoutilleerd leger te geven. Vooral de laatste gebeurtenissen dwingen ons om zoo spoedig mogelijk een begin te maken met den wederopbouw van ons leger. Uitbreiding van de lichting is daartoe het voornaamste, terwijl het defensiefonds gelegenheid geeft om een begin te maken met aanschaffing van liet allernoodigste materieel. Voor Indië moet ook het noodige ge schieden. Ik zal hierop niet te diep ingaan, doch wil er slechts op wijzen, dat naast een krachtige luchtvloot, zeer snelle, voldoend gepantserde kruisers met kanonnen van 15 c.M. beslist noodig zijn alleen al om te voorkomen dat een vijand .met met 15 c.M. kanonnen bewapende handelsvaartuigen het meesterschap ter zee in onzen Archipel zou kunnen verkrijgen. Nu zijn er twee zaken in Nederland die de aandacht van de hoofdzaak dreigen af te leiden, We hebben nl. vooruit te rekenen met het gevaar eener strategische overvalling. Daartegen zijn noodig de kazematten die we thans aan de rivierovergangen etc. gaan bouwen naar béiae kanten, naar het Zuiden en naar het Oosten r- maar ook troepen om de verdediging op bepaalde punten te voeren. Dit laatste vraagstuk is moeilijk, omdat de troepen, die hiervoor ingezet worden, bij de mobilisatie van het leger misschien niet beschikbaar zijn. Er moet dus een af zonderlijke troepenmacht op een of andere wijze beschikbaar komen. Die dekking kan echter altijd maar een paar dagen stand houden, totdat de tegenstander sterkere troepen kan inzetten. Zelfs de beste mobilisatiedekking heeft dus alleen waarde, als er iets te dekken valt, als daarachter dus een leger mobiliseert, dat na een paar dagen paraat is en dat dus niet bij mobilisatie nog opgebouwd moet worden. De tweede zaak, die de oplossing van het vraagstuk vertroebelt, is het vliegergevaar. Velen vergeten hierdoor dat, hoe groot het belang eener goede luchtmacht zeker is, de hoofdzaak toch blijft het leger zij denken, dat men er met uitbreiding der luchtmacht alleen al komen kan. Nu hebben wij natuurlijk bij het leger een daarmede harmonieerende luchtmacht noodig, voorts jagers voor de verdediging van het binnenland, bombardementseska ders niet om non-combattanten te tref fen, maar om bruggen en spoorwegknoop punten van den vijand te lijf te gaan. Maar men moet niet vergeten dat de geringe diepte van ons land een groot bezwaar is, omdat we moeten zorgen tijdig in de lucht te zijn. De jongste Fokkerjager met zyn snelheid van 600 K.M. kan ons wel weer een voorsprong geven, maar de hoofdver dediging zal men moeten zoeken noodge dwongen in het luchtafweergeschut. Het allereerste noodige voor de preven tieve werking onzer weermacht in Europa blijft echter een bij mobilisatie paraat leger. Dit zal ons offers vragen persoon lijke en ook financieele. Er is te veel be zuinigd, ook in een tyd, dat er geld was. Wij staan voor de keuze offers brengen met de groote kans buiten een oorlog te blijven en in elk geval een gewicht in de schaal te leggen, dat de handhaving van ons zelfstandig volksbestaan waarborgt, dan wel in onmacht afwachten, wat er met ons gebeuren zal enondergaan zooals meer volkeren met een roemrijke historie, terwijl het door een zelfbewuste krachts ontwikkeling vermeden kon worden. Vlissingsche Reddingsbrigade. In aansluiting aan ons bericht van giste ren inzake het zwemschip voor de V.R.B., vernemen wij nog Deze hoogst nuttige, menschlievende in stelling, welke vrijwillig al zooveel tot heil van de gemeenschap tot stand heeft ge bracht, zag zich door het gemis van een oefengelegenheid, waarover zij te allen En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 tijde kon beschikken, reeds lang gehandi capt. 't Klinkt een beetje paradoxaal, maar voor de Vlissingsche Reddings-Brigade is thans de redding nabij. Een heel goed vriend van de Brigade heeft n.l. een koninklijke schenking gedaan, waar door het mogelijk werd een ijzeren kantoor schuit te koopen ter lengte van 23 meter en ter breedte van 5 meter met een 11 bij 3 meter hoogen houten bovenbouw, welke schitterend tob kleed-, oefen- en vergader gelegenheid kan worden ingericht. De V.R.B. krijgt alzoo een eigen inrich ting, welke dezer dagen van Amsterdam met een sleepboot naar hier zal worden overgebracht. Met alle kracht zal dan de verbouwing en inrichting ter hand worden genomen, zoodat dit seizoen door de Briga de nog gebruik gemaakt zal kunnen worden van haar eigen oefengelegenheid. Zij, die eenigszins op de hoogte zijn met het leven in en het werk der V.R.B.zullen beseffen, wat deze groote verandering en niet genoeg te waardeeren verbetering voor het bestuur, instructeurs en leden dezer kra nige vereeniging en „last but not least", voor „den goeden vriend" beteekent. Nut van 't Algemeen. De secretaris van het Departement Vlis singen van het Nut van 't Algemeen deelt ons mede dat 15 October de heer A. Brijs uit den Haag zal optreden met als onderwerp De Legende de wandelende Jood. In December zal „de Vreemdeling", too- neelspel.in 4 bedrijven door Antoon Coolen, door het Nieuw Schouwtooneel worden op gevoerd. De „Graf Zeppelin" kan vannacht overkomen. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal, als alles volgens programma verloopt, heden avond te 20 uur M.E.T. van Frankfurt ver trekken, zoodat het luchtschip, wanneer tenminste de route over Vlissingen gekozen wordt, weder te circa 12 uur hedenavond verwacht kan worden. Aangezien de redactie het gevaarte ech ter niet in haar zak heeft en gelijk ieder ander sterveling maar heeft af te wachten wat er gebeuren gaat, dient de lezer na tuurlijk zelf te weten of hij het de moeite waard vindt er een uurtje later voor naar bed te gaan. Het luchtschip kan Vlissingen passeeren en daarom meenen wij hun, die hierin belang stellen, een dienst te bewijzen door op deze mogelijkheid de aandacht te vestigen. Wie dus zin heeft om een paar uurtjes op de Boulevards van den heerlijken zomer avond te genieten met als toegift een kansje om de „Graf Zeppelin" te zien, heeft vanavond dus een doel voor een wandelin getje. En wie er geen belang in stelt en van onzé „tip" dus geen gebruik wenscht te maken, ga rustig op den gewonen tijd slapen. De „Zepp" trekt er zich toch wei nig van aan of wij al dan niet kijken. Tentoonstelling Vlissingsche Schoolvereeniging. Gisteravond had het personeel van boven genoemde school, werk van de leerlingen tentoongesteld in het slöjd-lokaal. Schriftelijk werk, teekeningen, handwer ken en producten van handenarbeid lagen uitgestald op de kleurig gecamoufleerde werkbanken, terwijl bloemen het geheel een fleurig aanzien gaven. De ouders en belangstellenden waren, on danks de warmte, in grooten getale opgeko men om het werk van hun kinderen te be wonderen. Duidelyk was de ontwikkeling van vaar digheden te volgen vanaf de eerste tot de hoogste klasse. Het heeft geen zin een opsomming van al het aanwezige werk te geven. We volstaan met te vermelden, dat een groepswerk, voorstellende de Vlissingsche haven met station, bunkerplaatsen enz. de aandacht trok. Een verzameling formulieren, omvattende o.a. girobiljetten, postwissels, rekeningen, kwitanties, vrachtbrieven, telegrammen, door de leerlingen ingevuld, was een echte voorbereiding voor het leven. Kortom een geslaagde tentoonstelling. In vryheid gesteld. Zekere J. R., werkman te Vlissingen, die een dezer dagen werd aangehouden als verdacht van diefstal van rijwielen, is thans wederom in vrijheid gestelds Nederlands strategisch-politieke positie in het licht der jongste gebeurtenissen* (Hoofdartikel),» Ernstige treinbotsing in Spanje. X Gemengd nieuws^» De arbeid wordt in België hervat. (Buitenland)» De staking in de Fransche scheepvaart grypt verder om zich heen. Scheepvaartberichteny, Het lot van de sancties is bezegeld. Het Engelsche Lagerhuis 'verwerpt motie van wantrouwen. Zondag a.s, demonstraties tegen opheffing der sancties. (Oorlog Italië-Abessinië) Belangrijke Fransche regeeringsverkla^ ring motie van vertrouwen aangeno men. (Buitenland)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Openluchtconcert. Ter gelegenheidvan het 50-jarig be staan van het Hotel Britannia op Vrijdag 26 Juni a.s. geeft het Harmoniegezelschap „St. Caecilia" in de muziektent op den Boulevard Evertsen een concert, onder leiding van den dir. teur, den heer And ré J. Geijsen. Programma: 1. „Festjubel", marsch, H. J. Blankenburg. 2. „Retour du Printemps", ouverture, H. en G. Gadenne. 3. „Bouton d'or", fantasie, Emille Jonas, 4- „Mosaique de l'Op. Joseph de Mehul"0 Arr. E. Brepoons. Pauze, o. „Amoretten Parade", Charakterstuck, Hans Schmid, 6. „Le Sesut de la Loode", Overture Namstéque, Delberg Alfred. 7. „La Fête Triomphale", Fantasie, Joh. G. van Dam. 8. „Bapteme Montagnard", Imitatie, G. Gadenne» 9. Finale. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TydingJial. De bekende Amerikaansche operazange res en filmster Grace Moore, die Dinsdag avond met het Concertgebouworkest onder leiding van prof. dr. W. Mengelberg optrad, tijdens de repetitie. De Lustrumfeesten te Utrecht. In de Pieterskerk hield de Aca demische Senaat Dinsdagmorgen een open bare zitting. Prof. Clark van de Universi teit van Oxford biedt zijn gelukwenschen aan. Radio-storingen. Het hoofd van het telefoondistrict Vlis singen gevestigd te Vlissingen, Houtkade, hoek Onderstraat, vestigt er, naar aanlei ding van een ongeteekend ingezonden stuk in de „Vlissingsche Courant" van 19 dezer, de aandacht op, dat toestel-bezitters, die in hun radio-ontvangst hinder ondervinden van sterkstroom-apparaten, zich met hun klachten tot hem kunnen wenden. Een klacht wordt echter alleen in behan deling genomen, indien deze door minstens 10 toestelbezitters is onderteekend, terwijl het voorts noodig is, dat daarin de tyden, waarop de storingen optreden, nauwkeurig worden vermeld. Voor het instellen van een onderzoek worden geen kosten in rekening gebracht. Uit het VolkVoor het Volk. Gisteravond vergaderde de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk, onder voorzit terschap van den heer W. de Graaf. Ga nimmer baden of zwemmen op plaatsen, die door de zorgen van ge meente-besturen e.a. zijn aangeduid -Is „Gevaarlijk". Deze borden zijn meestal herinnerin gen aan gevallen slachtoffers.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1