500 300 25 DINSDAG 23 JUNI EERSTE BLAD No, 14© 74e Jaargang; 193© Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS Snel prachtig bruin. ZOUTELANDE ven «9 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. Dillin: Firmaf.ill DEVELOEIr., Walstrait58-tO,illissingen.leid. 10.Paslriheiing (Uil ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen STUDIEBEURZEN HETTEMA—HEEREMA—LEEN. Burgemeester en .Wethouders van Viis- singen brengen ter openbare kennis, dat Bestuurders-Collatoren van het Hettema- Heerema-Leen te Bolsward voornemens zijn -over te gaan tot de begeving van twee studie-beurzen. Nakomelingen, uit de familie van de Stichters, die naar een beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte, vóór 15 Juli a.s. schrif telijk moeten aanmelden bij ds. J. Vink te Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaar te hebben bereikt, en dien van 24 niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van Studie. De datum van het vergelijkend examen Wordt nader bekend gemaakt. Vlissingen, 23 Juni 1936. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, A. DE BEIJL, L.S. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen Op Woensdag 1 Juli 1936, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. 1. Aan den heer J. A. de Klerck, als onder wijzer aan de openbare school voor uitge breid lager onderwijs, met ingang van 1 September 1936. IV. Benoemingen. 1. Van leden der commissie van beheer van het Vlissingsch Studiefonds. De aanbe veling luidt a. 1. de heer C. Kamermans (aftredend); 2. de heer C. B. J. Wijtenburg b. 1. de heer G. van de Putte (aftre dend) 2. de heer J. Baarschers c. Ter vervulling van de vacatureM. J. Harts 1. de heer A. C. Hildernisse 2. de heer W. de Ruiter. 2. Van een regentes van het Gasthuis, ter vervulling van de vacature-mevrouw Harts- .Van Raalte. De aanbeveling luidt 1. Mevrouw H. OuwehandMonfrooy 2. Mevrouw A. A. van den BergVan Gen- deren. V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot vast stelling van een wijziging der Algemeene Politieverordening, tot regeling van het auto-verhuurbedrijf. 2. Idem tot het gewijzigd vaststellen van feen verordening op het sluiten van wegen voor motorrijtuigen, rijwielen en rij- en voertuigen. 3. Idem tot het ondershands verpachten van wei- en bouwland van 24 November 193624 November 1939. 4. Idem tot het verlengen van de huur der aan den heer H. B. J. Knoop verhuurde woning aan het Droogdok, Oostzijde no. 8, tegen ƒ800 per jaar. 5. Idem tot het aanschaffen van mate riaal voor het woningregister en de vast stelling van een wijziging der verordening op de heffing van leges. 6. Idem om geen eerste klasse te vormen aan school I en tot het verleenen van eer- yol ontslag aan den onderwijzer D. C. Was. 7. Idem om de benoodigde gelden toe te staan voor het vernieuwen en verbeteren van plafonds boven twee leslokalen en gan gen der bijzondere lagere school op Gere formeerden grondslag aan de Kasteelstraat. 8. Idem om de benoodigde gelden toe te staan voor een overdekte rijwielbergplaats voor de bijzondere lagere school (Oranje- school) aan de Bloemenlaan. 9. Idem tot verkoop aan den heer J. Loois Hzn. q.q. van een perceel grond, ge legen aan den Vrijdomweg", groot 156 M2. 12.50 1950. Comité Wandelhoofd. Onder voorzitterschap van den burge meester, den heer C. A. van Woelderen, werd gisteravond ten Gemeentehuize de eindvergadering gehouden van het comité En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 voor opening Wandelhoofd alhier op 31 Mei j.l. Na een woord van welkom aan de aanwezi gen, gaf spreker eerst het woord aan den secretaris-penningmeester van het comité om verslag te doen van zijn financieel be heer. De ontvangsten bedroegen 495.99, de uitgaven 536.95, alzoo een tekort van 40.96, welk tekort in de vergadering werd gedekt. De voorzitter sprak een woord van dank voor den velen arbeid door den secretaris penningmeester vóór en tijdens dit feest ver richt, en stelde voor hem voor zijn finan cieel beheer te dechargeeren. Aldus werd onder instemming der aanwezigen, besloten. Voorts sprak de voorzitter woorden van dank aan allen die hun medewerking aan dit feest verleenden en verzocht dit ook aan de leden van de betrokken vereenigihgen te willen overbrengen. Spreker meende, een enkele uitzonde ring te moeten maken, zonder maar het minst tekort te willen doen aari de anderen die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt, door een bizonder woord van dank te bren gen aan de directie van de „Vlissingsche Courant", mevrouw Götzen en den heer Molhoek. Spreker hoopt bij voorkomende gelegen heden zoo noodig op nog meerdere mede werking van hotel- en caféhouders te mogen rekenen. Ook werd het denkbeeld ter sprake ge bracht om meerdere malen per jaar een vuurwerk af te steken. Gebleken is, dat dit bij het publiek in goede aarde is gevallen. Na eeiiige discussie werd besloten dit puftt nader onder het oog te zien eh zoo mó gelijk nog in de maanden Juli èn Augustus een vuurwerk af te steken. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Zaterdag bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het internationaal concours hippique in het Olympisch Stadion te Am sterdam. In tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana zijn Zaterdag te Delft de zeven nieuwe ramen onthuld, waarvan één, het door Haar geschonkene, door H.K.H. zelf. Gedurende deze week vindt de officieele herdenking plaats van het 300-jarig be staan der Rijksuniversiteit te Utrecht. Maandagmorgen werden de reünisten feestelijk in de Domstad ontvangen, waar na zij zich in optocht naar de Universiteit begaven. Zwemschip voor V.R.B. Naar wij vernemen heeft de Vlissingsche Reddings-Brigade een nieuw schip aange kocht, hetwelk als zwemschip zal worden ingericht. Voor de V.R.B. be teekent zulks een groote aanwinst. Deze vereeniging was n.l. nadat het marine zwemschip uit het kanaal was weggehaald, aangewezen op het gebruik van de zweminrichting in het ka naal van de V.Z.C. en hoewel dit gebruik natuurlijk ten zeerste werd op prijs.gesteld, konden de leden toch niet zoo oefenen als wel gewenscht was. Dank zij de financieele hulp zal de V.R.B. binnenkort over een eigen inrichting ih het kanaal beschikken. (D. v. Zld.) Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mannen: 1 letterzetter,1 behanger, 19 grondwerkers, 1 loodgieter, 1 mandenma ker, 1 mastieker, 9 metselaars, 21 opper lieden, 3 schilders, 7 stucadoors, 36 tim merlieden, 1 verver, 1 betonwerker, 3 vlechters, 1 opzichter, 1 machinaal-houtbe- werker, 3 meubelmakers, 5 stoffeerders, 3 kleermakers, 3 schoenmakers, 223 metaal bewerkers, 1 bierbottelaar, 4 drankberei- ders, 10 brood-banketbakkers, 2 koks, 9 slagers, 1 tuinman, 5 magazijnbedienden, 5 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 14 kellners, 25 loopers, 2 por tiers, 4 sleepers, 28 transport-arbeiders, 15 kantoorbedienden, 2 musici, 8 onderwijzers, 48 varensgezellen, (w.o. stuurlui, machi nisten, stokers, matrozen, enz.) en 89 losse arbeiders. Vrouwen1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 4 kantoorbedienden, 1 huishoudster, 3 dienstboden, 5 werksters. Totaal 643 ingeschrevenen, waarvan 55 in de werkverschaffing. Vorige week 618 personen. Alzoo een vermeerdering van 25 werk zoekenden. MIDDELBURG De gaspr^zen. Het bestuur van den Chr. Besturenbond heeft zich met een adres tot den gemeente raad gewend, waarin het zegt, dat het hem van verschillende zijden bekend is, dat het gas te Middelburg duur is, doch dat het dankbaar gedenkt de verlaging der gasta- rieven van Januari 1935, o.a. het doen ver vallen van de meterhuur. Het is echter voor arbeiders met lage loonen of voor hen, die van steun moeten leven, nog aan den hoogen kant, als het 12 ct. per M3. voor de eerste 35 M3. in 2 maanden moet betalen. Hierdoor is het gebruik van petroleum met den lagen prijs ondanks haar groot brandgevaar en den onhygienischen reuk, geweldig toegenomen. In andere plaatsen, bijv. Goes, is de prijs van het gas aanmer kelijk lager. Adressant is overtuigd, dat het bedrijf geen vermindering van inkom sten kan dragen, maar juist verhooging ge wenscht is. Nog meent hij, dat verlaging der gasprijzen vermeerdering van inkom sten zal geven en dat deze mogelijkheid be staat door denprijs voor de eerste 60 of 70 Ma. in twee maanden te bepalen op 9 of 10 cent. Geniet van licht, lucht en water, doch wrijt U van te voren goed in met de snelle, huid bruinende Zurirus&uxin cA&me Een geheel nieuwe vinding, die Uw huid snel, prachtig egaal bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90ct, Tube 60ct, Doos 50 en 25 cl. De motoren der brandspuiten. B. en W. hadden den commandant der brandweer medegedeeld, dat bij de behan deling van de begrooting van 1936 door een der leden (den heer Bank) is gevraagd of de motoren van de brandspuiten na gebruik wel steeds voldoende worden nagezien. Bij een brand in 1935 zou gebleken zijn, dat de motor van een der spuiten zeer langen tyd noodig had om behoorlijk te werken en zulks wellicht zijn oorzaak vindt in niet of niet volledig nazien na het laatste gebruik. De commandant van de brandweer heeft geantwoord dat 1. het sedert de oprichting van de huidi ge brandweer nognooit isvooorgekomen, dat een der motoren weigerde 2. bq een brand in 1935 het eens voor kwam, dat de spuit niet onmiddellijk werk te. Bij het onderzoek bleek, dat de zuig- buizen. niet voldoende waren aangeschroefd, zoodat lucht werd gezogen 3. bij een oefening in 1935 is het voorge komen, dat een der spuiten niet onmiddellijk water gaf, daar bij den zeer lagen water stand in het kanaal ongeveer de grens van het kunnen was bereikt. Deze oefening was echter opgezet met de bedoeling of het mo gelijk was bij dien lagen waterstand wa ter te geven 4. de brandbluschmiddelen worden niet alleen na elk gebruik nagezien, doch boven dien wekelijks gecontroleerd. Geschied- en Letterkundige vereeniging. De ongeveer 30 jaren geleden opgerichte Geschied- en Letterkundige vereeniging al hier is wegens gebrek aan voldoende be langstelling opgeheven. Het kleine batig saldo over 1935 is afgedragen aan de afdee- ling Middelburg, van het Algemeen Neder- landsch Verbond. OOST-EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. ..Gouden manchetknoop bij Berting. Nieuwstraat 47. De opening van het nieuwe Gemeentehuis. De burgemeester van Zoutelande heeft Zaterdag ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis, den Commissaris der Koningin en dagelijksche besturen van nabijgelegen gemeenten verwelkomd. Hij bracht wethouders en raadsleden van Zoute lande dank voor hun medewerking, evenals den gemeente-bouwkundige, den heer A. Jobse. Spreker haalde vervolgens de geschiede nis van Zoutelande op o.m. zeggend Het is wel te betreuren, dat niet meer van de geschiedenis van deze gemeente be kend is. Het archief, voor zoover hier aanwezig, dateert voor enkele stukken uit 1795. Het vroegere archief is, volgens betrouwbare overlevering, in Vlissingen, bij den brand van het stadhuis in 1809 verbrand. Niet tegenstaande dat, zijn er toch nog wel enkele dingen bekend. Reeds omstreeks 1290 was er een heer van Zoutelande en moet dus Zoutelande reeds een zekere zelfstandigheid hebben ge had. Een absoluut bewijs van zelfstandig be stuur dezer gemeente is echter geleverd in de Ambachtskeur van Zoutelande, gege ven door Anna van Bourgondië, vrouwe van Ravenstein, van Souburg en van Zoute lande, etc. in 1499 en aangevuld in 1527, aan Schout en Schepenen van Zoutelande. Deze keur levert het bewijs, dat er een zelfstandigheid was en dat Schout en Sche penen de gemeente vrij bestuurden, zij het ook, dat sommige zaken voor hen van te hooge orde waren om te mogen en te kun nen afdoen. - Uit die keur blijkt wel, dat de gemeente toen niet ongereglementeerd aan haar lot werd overgelaten, maar dat getracht .werd, alles in de goede orde te doen toegaan. Waar of in dien tijd hét bestuur der ge meente zijn zetel had, is mij niet bekend. Het is ook wel mogelijk, dat er geen aparte plaats voor was aangegeven. Volgens betrouwbare en door onzen ge- meentebouwkundige uit het aanwezige archief verzamelde gegevens, was om streeks 1814 de Schepenkamer gevestigd bij Jacomina Platschor en ontving deze daar jaarlijks 38 voor, het onderhoud in begre pen. Later bleek de Schepenkamer te zijn ge houden bij Leendert Musch, welke herber gier was en vermoedelijk reeds „De Roode Leeuw" voerde. Weer later was die kamer bij een Willem Pieters Verhage, vermoedelijk een particu lier. Dit was omstreeks 1840. In latere jaren is de Schepenkamer zeer waarschijnlijk steeds gehouden in „De Roode Leeuw", waar een afzonderlijk vertrek voor dat doel aanwezig was. Dit heeft geduurd tot 1873, in welk jaar het gebouw, dat voorheen hier stond, in gebruik genomen is. Reeds in 1858 was het gebouw en de grond aangekocht van de erven Zachariasse èn voor school bestemd. De kosten van aan koop en inrichting voor school hebben 1497.41 y2 bedragen, n.l. 530 voor aan koop, 92.41^ voor de akte en j; 875 voor verdere verbouwing. De bestemming tot school heeft niet lang geduurd. Reeds 15 jaren later was dat ver anderd. In 1872 is het nu nog bestaande en later uitgebreide schoolgebouw tot stand ge bracht en is aan het schoolgebouw, dat vóór dit op deze plaats stond, de bestem ming- van huis der gemeente gegeven. Op welk tijdstip het gebouw betrokken is, heb ik niet uit de beschikbare gegevens kunnen opdiepen. In geen enkel notulen boek is daarvan wat te vinden, alleen heb ik kunnen constateeren, dat vanaf 1873 geen huur meer voor een gemeentekamer is gegeven. Ruim zestig jaren heeft het gebouw als •zoodanig gediend. Ik kan me levendig voor stellen, dat het in het begin als een groote verbetering is aangevoeld, om te kunnen beschikken over een eigen gebouw. In een eigen gebouw is men vrij en vooral voor een zich gaarne vrijvoelenden Zeeuw moet dat reeds een voldoening geven, maar inzonderheid voor een bevolking en een bestuur als van deze gemeente, welke van vrijheid houdt. Hoe lief ook het oude is en-hoe ongaarne een mensch ook het oude loslaat, omdat zulks wijst naar het' vergankelijke, toch was er alle aanleiding om van het oude afscheid te nemen en uit te zien naar iets-anders. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de kosten van het nieuwe gemeentehuis en een beschrijving van het gebouw en inrichting. De heer J. Stroo, wethouder/ sprak daar op een kort woord. -De heer J. Verhage,, raadslid, bood .na méns alle raadsleden, uit erkentelijkheid §ct»CMrUnas$cw m Jen J Achter de coulissen van den Abessijn- schen stryd. (Hoofdartikel.) Tweede Blad. De toestand in België het werk op vele plaatsen hervat. (Buitenland.), Openingsvergadering; Provinciale Sta ten. Minister Colijn gehuldigd ter gelegen heid van zyn 67en verjaardag. ^Binnenland.), Falestina nog steeds onrustig, .(Buitenland),. De Fransche zeelieden in staking. (Buitenland.^ Groote brand te Arnhem. (Laatste berichten)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN voor het vele werk, dat de burgemeester, voor de stichting van het nieuwe gemeente huis heeft verricht, hem een mooie bureau lamp aan. Namens de gemeentebesturen van Bigge- kerke, Meliskerke en Westkapelle sprak de heer L. Simonse, burgemeester van Big- gekerke. De heer A. Janse, aannemer van het nieuwe gemeentehuis, wenschte het ge meentebestuur ook geluk, mede als voor zitter van de muziekvereeniging. Nadat de burgemeester de sprekers had beantwoord en het publiek zich had verwij derd, volgde nog een gezellig samenzijn van: den gemeenteraad met de genoodigden* waarbij de eerewijn werd rondgediend. Hier na werd het gemeentehuis door den raad en de genóodigden bezichtigd en vervolgens af scheid genomen. Van de gelegenheid aan het publiek ge boden om het gemeentehuis te bezichtigen, werd een dankbaar gebruik gemaakt. AXEL Wederom een krekelplaag. In deze omgeving ondervindt men weer veel last van de krekels, die in groote zwermen voorkomen, meldt „de Tel." Zij nestelen zich voornamelijk in de nabijheid van de vuilnisbelt en verspreiden zich var£ daar zeer snel bij warm weer. Ze verschui len zich in de huizen en schuurtjes od plaatsen, waar men ze bijna niet kan van gen. Tegen het invallen der duisternis be ginnen ze hun nachtconcerten en verstoren de rust der bewoners. Tegen hevigen regen val schijnen de krekels niet bestand te zijn; en vorig jaar is de kolome van gemeente wege dan ook reeds bestreden met een mo torspuit der brandweer, doch ook dit is niet afdoende gebleken om een einde aan de plaag te maken. Bestuursleden Landbouw-Crisis- Organisatï© voor Zeeland. De minister van landbouw en visscherij heeft tot leden van het bestuur van de stichting Landbouw-Crisis-Organisatie voor, Zeeland herbenoemd, met ingang van 25 Mei 1936, de navolgende, op dien datum periodiek afgetreden bestuursleden C« Kammeraad, te Middelburg A. E. Lan- genhorst, te HulstPr. Plasschaert, te Oostburg; C. de Putter, te Axel en J. Si de Regt, te Kats. Een burgemeester vraagt ontslag. De heer J. Truijman, burgemeester vaifl Stoppeldijk en Boschkapelle, heeft als zoo< danig ontslag aangevraagd tegen resp. 23 Juni en 1 Juli e.k. („De Zeeuw")/ De ordening in het mosselenbedryf. Men schrijft uit Zeeland aan de „N# R.Crt." a Toen in het najaar van 1934 de Neder- landsche Visscherij Centrale opgericht werd, besloot de regeermg, door middel van deze instelling, haar zorg ook tot de mosselen uit te strekken. Deze tak van bedrijf, voor ons gewest van groote beteekenis, ging voorna melijk gebukt onder de wilde concurrentie* die de exporteurs elkander -n België cn Frankrijk aandeden. De Centrale begon mefc dit euvel te bestrijden door den handel te binden aan minimum-export-prijzen, ver schillend naar gelang van het land van be stemming. Deze opzet was ietwat aclminï- stratief-naïef. Natuurlijk werd geen enkele

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1