500 300 100 25 20 JUNI No. 144 74e Jaargang; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Teief. 10. Postrekening 66207 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen ^&8®a»nt Sfslcsliaigg» STADS- EN PROVINCIENIEUWS S«l»eurlemssc«» «pn Jen cjgifg 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn t2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICIT EITS WA ARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Opstand of rechtvaardige zelfverdediging '(Van ©en specïalen berichtgever). ïk stap mijn. hotel, dat op het oogenblik Slechts door een paar Fransche, Engelsche en. Amerikaansche dagbladcorrespondenten bewoond wordt, uit en reeds direct krijg ik gezelschap van twee Engelsche soldaten, de karabijnen op den schouder, die mij hoffe lijk maar beslist verzekeren mij te moeten fouilleeren. Daar zij buiten een paar potloo- 'den, een vulpenhouder en een blócnoot niets Vinden, mag ik mijn wandeling voortzetten. Ik slenter door de straten, maar veel is er niet te zien, want de stad is sinds weken 'dood of beter gezegd schijndood. Politie agenten, patrouilleerende soldaten, een paar honden dat is alles, wat er te zien is. [Toch leeft Haifa,, maar dat speelt zich in de huizen af, achter de dikke witte muren. Joden vindt men niet meer in Haifa. Hun huizen zijn verlaten. Maar de Arabieren? Die laten zich over het algemeen eerst 's avonds zien, vooral op het groote plein bij de haven. Als blanke moet men zich voor zichtig tusschen hen bewegen en ondanks de warmte trachten, zijn hoed op het hoofd te houden. Want heeft men als Europeaan geen hoed op, dan wordt men door de Ara bieren, niet slechts in Haifa, doch in geheel Palestina, voor een Jood gehouden en dat kan minder prettige gevolgen hebben. Heb ïs dan in ieder geval onmogelijk, eens een praatje met een Arabier te maken. De Arabieren bang voor concurrentie. De haven van. Haifa biedt een spookachti- gen aanblik. Een paar donkerbruine Arabi sche scheepjes met slappe zeilen en in de verte de donkere silhouetten van vijf Engel sche oorlogsschepen. Anders niets. Een jon ge Arabier, die met een grimmigen blik naar de zee staart, komt met mij in gesprek. Hij spreekt uitstekend Engelsch. Hij toont verachtelijk de tanden „Zij zullen zich ver gissen, de Joden, indien zij gélooven, de ha ven van Haifa dood te maken en van Tel Avïv een concurreerende haven te kunnen maken.*De Engelschen voelen daar niets voor. Zij hebben Haifa als vlootbasis noodig, om van andere dingen maar te zwijgen." „U vertrouwt dus op de Engelschen?" Vraag ik eenigszins verwonderd. Met een woedend gezicht gooit hij de half- öpgerookte sigaret in het water „Wij we ten, wat wij van de Engelschen te verwach ten hebben, wij kennen het spel, dat zij spe len. Maar wij zijn niet zoo dom en plomp als de Joden meenen. Wij benutten de situaties, die voor ons gunstig zijn. De Engelschen hebben ons noodig en werkelijk niet alleen in Palestina." „En de Joden „Wanneer alle onze eïschen vervuld zvjn, zullen wij met hen onderhandelen, eerder niet. Op hef; oogenblik gaat het voor ons om een zijn of niet-zijn." Moeïliyke toestand voor de Arabieren. Zoo spreken zij allen en geheel, ongelijk hebben zij niet. In Palestina wordt werke lijk een strijd om bet bestaan gevoerd. De Joden beschouwen Palestina als hun land en willen het bezit niet met de Arabieren deelen, daarbij vergetende, dat de Arabische stammen al eeuwen op dezen grond wonen. Nog zijn de Arabieren verre in de meerder heid onder de 700,000 Palestijnen-bevinden zich zeker 500:000 Mohammedanen. Maar de Arabier vraagt zich bezorgd af, hoelang dit nog het geval zal zijn. Het Zionisme brengt steeds meer Joden naar het land en daarbij speelt ook' de geheime immigratie een groo te rol. Duizenden Joden komen Palestina binnen zonder paspoort of toestemming van het Engelsche gouvernement. Nog kort ge leden moest de politie optreden tegen een groot aantal Joden (ongeveer 1000), die on rechtmatig in het land verblijf hielden. Nog meer dan de door Engeland gesanctioneerde immigratie wekt dit natuurlijk de verbitte ring der Arabieren op, zoodat relletjes dan Ook niet uitblijven. Bovendien maken de Arabieren zich zeer angstig over het feit, dat steeds meer- land bezit in handen der Joden overgaat. De Jo den, die naar Palestina immigreeren be schikken meestal over ruime geldmiddelen en daarmede koopen zij eiken akker en ieder huis, dat vrijkomt. Natuurlijk is dit gedeeltelijk de schuld van den Arabier zelf indien hij niet aan een Jood verkoopen wil, behoeft bij dit "niet te. doen. Maar ook een Arabier is slechts een mensch en een hoog bod is verleidelijk. Met zorg zien de Arabieren dan ook den tijd komen, dat alle vasté bezit in handen van de Joden zal zijn,- waarna aan een Joodsche overheersching niets meer in den weg zou staan. En juist dat is, wat zij wenschen te voorkómen. Zij willen geen Joodsche overheersching, nu niet en later niet. Toch vreezen de Arabie ren, dat dit eens zal gebeuren en uit dezë vrees is de baat geboren tegen alles wat Joodsch is. Het is kenschetsend, dat van alle Europeesche staatslieden Hit-Ier in Pa lestina het meest populair is, omdat hij de Joden uit zijn rijk weert. Deze populariteit neemt soms eigenaardige vormen aan en zoo kon het in het begin van dit jaar gebeu ren, dat een Mohammedaansche boer zijn kind den naam Hitier schonk. Maar met dit alles krijgen de Arabieren de Joden nog niet uit Palestina. Het is'en blijft een tragische geschiedenis. Een land, dat niemand en allen behoort, Engelschen, Arabieren en Joden, dat geen den ander wil overlaten en waarvan de drie bezitters elk hun bijzondere verdiensten hebben, die de anderen echter niet willen erkennen...... Zeeuwsch Technisch Instituut. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende We verwijzen onze lezers naar een ad vertentie in dit nummer, waarin het be stuur van het Zeeuwsch Technisch Insti tuut examens en aanmelding voor nieuwe leerlingen bekend maakt. Sedert de oprich ting in 1922 werden ruim 300 jonge man nen opgeleid, waarvan het overgroote deel een goede maatschappelijke positie wist te bereiken. Ook in het thans loopende tijd vak kon een belangrijk deel een baan ver werven en kan het bestuur tevreden zijn Over de bereikte resultaten. Alhambra-Theater. Walter an der Newa. De autokampioen. Van de eerste film had de ondertitel wel kunnen luiden„Hoe Johan Strausz met zijn walsmuziek Rusland veroverde". Na tuurlek het oude Rusland der tsaren. Maar dat dan ook geheelvrouwen en mannen, hoogere standen en boeren, allen zijn ver rukt over de openbaring, welke de walsen van Strausz brengen. En zóó ver reikt de macht van dezen componist, zoo zeer weet hij de geesten te beïnvloeden, dat Rusland besluit geen verdrag met Frankrijk te slui ten, doch wel met. het zoo beminnelijke Oostenrijk. Dat zullen wij natuurlijk met een paar korreltjes zout moeten genieten, want zó j romantisch, zóó anecdotisch is de politieke geschiedenis van Europa niet. Het lot der volken wordt niet bepaald door componisten, hoe charmant zij ook mogen weze Overigens is die politieke geschie denis in deze film maar bijzaak. Hoofdzaak is, dat men. aangenaam bezig gehouden wordt in een sfeer, zooals men die zich denkt rond Johan Strausz, die met zijn walsen een nieuwen veroveringstocht door de Westelijke wereld schijnt begonnen te zijn. Het publiek is verrukt over de fijne elegance van deze film. Paul HÖ2-biger slaagt erin waardigheid te geven aan de houding van den muzikalen Don Juan, die het zekere voor het onzekere en Weenen boven Siberië verkiest. Zonder grove middelen gelukt het ook Theo Lin- gen, als zijn vriend, secretaris en raadge ver, de lachers op zijn hand te krijgen. Voor de zooveelste maal bewijst hij, dat hij een zeer apart komisch talent heeft. Ge noemd moeten nog worden Ernst Dumcke, als de verloofde der gravin, en Adèle San- drock als prinses Alexandra. 9 e 4 De tweede film is een spannenddrama uit het coureursleven. In deze film ziet men rivaliteit tusschen den coureur Griffen en zijn monteur Storm, die beiden verliefd zijn op Patricia Sanford (Mary Astor), dochter van een autofabrikant en ontwerpster van automodellen. Storm weet, dat Griffen al tijd oneerlijk rijdt en waarschuwt hem voor zijn trucs. In een daaropvolgende race rij den beiden op elkaar in, waarbij Griffen wordt gedood. Storm wordt gearresteerd en beschuldigd van moord. Storm echter, die STOOM WASSCHERIJ „Z EEL AW D" Langevielesingei 0197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk van wraakzucht het offer is geworden, ontsnapt en oogst in Zuid-Amerika als racer veel succes. Twee jaren later hééft Sanford een coureur noodig en Patricia zorgt dat Storm, thans de man van vele records, terugkomt. Te laat komt Storm echter voor de race. De coureur en Patricia als mecanicien liggen ver achter. Plotseling springt Storm uit een vliegmachine in den wagen en na dit roekeloos spel met het le ven weet hij weldra als eerste óver de finish te gaan. De politie doetdan een be teren greep, de wraakzuchtige mecanicien Taylor wordt gearresteerd wegens mein eed. Natuurlijk vinden Patricia en Storm elkaar in een lange omhelzing. Luxor- theater. Een hart van c/oud. De goudzoekers' van Texas. Het voorprogramma, is bijzonder afwisse lend.-Ufa-wereldnieuivs .brengt de voor naamste feiten van den. laatsten tijd in beeld, waarna een aardig teekenfilmpje Srappy's en Champ's avonturen in een sen- satióneele race doet beleven. Vervolgens gaat een mooie musical en tot besluit een dol-grappige comedie „De Kwakzalvers". Daarna zien we een bijzonder filmwerk, het door Jean Dréville en Roger Ferdinand geënsceneerde tendenz-drama „Een hart van goud" („Un homme én or"), \viarin de po pulaire groote Fransche karakterspeler Harry Baur zijn volle kracht ontplooit en in Suzy Vernon een tegenspeelster hééft, dié op zeer gevoelig spel vergast. De film be handelt het probleem van den ouderen man en de jongere vrouw, die niet bevredigd is door het alledaagsche leven naast een alle- daagschen man, die, van een en ander op de hoogte, met zeer veel tact en zelfopoffering er in slaagt zijn vrouw aan zich te binden. Een typisch Fransche geschiedenis, waarin gelukkig- ook de humor niet ontbreekt, en welke met Pierre Larquey, Christians Dor, Josseline Goel en Jacques Maury in de ver dere bezetting tot een boeiende, fraai ge monteerde rolprent is geworden. De tweede hoofdfilm is vol spanning en avontuur. Zooals de titel het bereids aan geeft een Wild-West gegeven, dat op voor treffelijke wijze vertolkt wordt. John Wayne en George Hayes spelen de hoofdrollen in deze film met mooie opnamen en sensatio- neele tooneelen, welke de aandacht geen oogenblik doen verslappen. Een program dat wel veel succes zal heb ben. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De leden der Ned. Roode Kruis-ambulance naar Abessinië zijn Donderdag ten Paleize Het Loo door H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana ontvangen. Vrijdagmor gen vroeg viel ook in ons land een zonsver duistering waar te nemen. Ondanks het vroege uur hadden velen, een gedeelte van hun nachtrust opgeofferd om iets van de gedeeltelijke zonsverduistering te kunnen zien. Op den laatsten dag van den Natio- nalen Vijfkamp 1936 werd Vrijdagmorgen een veldloop op de Leusderheide gehouden. In het Carlton Hotel te Amsterdam is Vrijdagmiddag het contract onderteekend tusschen het EuweAljechin Comité, dr. A. Aljechin en dr. M. Euwe, voor de revanche match om het wereldkampioenschap scha ken in 1937. Van een Zeppelin die spijbelde. Luchtschepen zijn prachtige staaltjes van technisch vernuft, maar vreeselijk eigen wijs. Leek het er langzamerhand op dat de dienst tusschen Duitschland en Amerika regelmatig via Vlissingen zou .worden ge vlogen, de „Hindenburg" heeft te kennen gegeven, dat Vlissingers zich nu niets moeten gaan verbeelden, want dat er ook èlders lucht is om door te vliegen 1 Een lesje in bescheidenheid, dat wij dus maar gelaten zullen aanvaarden...... om er een volgend maal natuurlijk weer even vast op te rekenen, dat „onze" Zepp weer over zal komen. Volgens de bij de K.L.M. ontvangen be richten, zou het luchtschip te ongeveer 12 uur hier ter stede verwacht kunnen worden en zeer velen zijn er later voor opgebleven, om weer van het prachtige schouwspel te kunnen genieten. En al heeft men vergeefs gewacht, men zal er toch geen spijt van hebben, want het was een 1. heerlijke zomeravond, die het verblijf aan strand en Boulevards tot een onverdeeld genot maakten. Het luchtschip heeft hoogstwaarschijnlijk een Noordelijker route gevolgd (via Rotter dam) in verband met atmosferische sto ringen. MIDDELBURG Rijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1936 aan den administratief ambtenaar le klasse van den rijkswater staat J. Delzenne te Middelburg op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Handelsavondschool te Middelburg. Aan de Handelsavondschool te Middel burg slaagden voor het eindexamen van drie leerjaren J. P. Baljeu, S. Barentsen, Leide Bostelaar, B. Heiiseveldt, B. de Jonge, J. de Jongh, Maria P. Kleijnenberg, J. de Kruijper, J. Maartense, F. Petiet, D. Poppe, G. J. Rijnten, L. J. van Sabben, C. B. Valkier, P. D. Ver burg, allen te Mid delburg. Voor diploma boekhouden slaagden Chr. Jongepier, M. Kampman, J. Seymour, alle Middelburg, B. J. Koene, Oostkapelle. Voor diploma Engelsche handelscorres pondentie P. Hendriks, Souburg, A. Herj- stek, J. J. de Reij, J. L. B. Swart, allen Middelburg, B. Koene, Oostkapelle. Voor machineschrijven Johanna C. C. Blondina, E. A. P. Fagginger Auer, J. Hollebrandse, J. Huijsmam, B. Inkman, S. W. Koeman, A. Lalir, J. M. van Ltiijk, I. Mes, Chr. OverweeJ, A. Koole, J. Waraau, D. Sieteman, allen Middelburg J. I. Janse, Nieuwland. Voor kantoorstenograafJ. Huijsman, B. Inkman, A. Lahr, I. Mes, J. Warnau, D. de Graaff, allen Middelburg, J. I. Janse, Nieuwland. De uitreiking van de einddiploma's én de vakdiploma's had plaats in tegenwoor digheid van bestuur, directeur, leeraren, gecommitteerden en belangstellenden. Na de uitreiking heeft de voorzitter der Vereeniging voor Handelsonderwijs, mr. P. Dieleman, de geslaagden toegesproken en er op gewezen, dat ieder zijn eigen zaak het best moet kennen. Spr. wenschte de geslaagden allen geluk en hioopte, dat zij voort zullen arbeiden met moed om zich nog verder te ontwikkelen. De heer mr. De Jonge, directeur der school, zeide, dat het hem een voorrecht was om mede namens de leeraren de ge slaagden geluk te wenschen met hun di ploma's. De heer J. Onderdijk, die bij ontstentenis van den burgemeester en wethouder Boas- son, het gemeentebestuur vertegenwoor digde, dankte voor de ook nu weer ge zonden uitnoodiging. Er zijn banden tus schen gemeente en de handelsscholen, die in moeilijke tijden nog innerlijker woerden. Het gemeentebestuur zal blijven steunen voor zoo ver het mogelijk is. De leerling B. de Jong dankte voor de ontvangen diploma's. Men kwam verheugd naar de school hedenavond, maar met deel neming met hen, die niet slaagden. De leerling J. J. de Reij sloot zich. hier bij aan, speciaal namens de geslaagden voor het diploma Engelsche handelscor respondentie. Vergadering. Direct hierop volgde de vergadering van de Vereeniging voor Handelsonderwijs, ook onder voorzitterschap van mr. P, Diele man. Hierin bracht de secretaris, de heer J. W. Kögeler, het jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat het onderwijs aan de scholen een nor maal en bevredigend verloop had, doch dat ook nu de meest mogelijke zuinigheid in acht moest worden genomen. Voor de laatste maal werd het eindexamen van de 5-jarige H.B.S. A afgenomen, waarbij 22 van de 27 candidaten slaagden. Niet zon der weemoed neemt het bestuur afscheid van een opleidingsinstituut, dat verschei dene jaren met vrucht heeft gewerkt en vele jongelui uit strd en provincie tot zegen is geweest en waaraan zoowel direc teuren als leeraren hun beste krachten hebben gegeven. De middelbare handelsdagschool met 4- jarigen cursus begon in 1935 met 50 leer lingen, voor het eindexamen slaagden 8 van de 10 leerlingen. De nieuwe cursus be gon in September met 54 leerlingen, aan het eind van het jaar was het 53 de eer ste afdeeling van de handelsavondschool begon in 1935 met 50 leerlingen en de daar op aansluitende twee-jarige vervolgcursus 51 leerlingen. Totaal 105, eind van het jaar was het 111. Van de leëraren verliet de heer dr. P. L. Tack om gezondheidsredenen de school. Gedurende 10 jaar heeft hij met veel toe wijding zijn taak verricht. Met ijver en toewijding hebben directeur Storm over Palestina,. ,(Hoofdartikel)<i De staking in België breidt zich uit. .(Buitenland.); Het Engelsche Lagerhuis bespreekt den toestand in Palestina. (Buitenland.). De Italiaansche pers over de rede van Eden. (Oorlog Italië-Abessinië.), Zuid-Afrika blijft handhaving der sanc ties eischen. (Oorlog Italië-Abessinië.); „De Scheldemeeuw" maakt de eerste proefvluchten. {Luchtvaart.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN en leeraren voortgewerkt, de krachten wer den als het ware ingespannen om, nu de 5-jarige school is verdwenen, de 4-jarige tot zoo groot mogelijken bloei te brengen. Ook mejuffrouw Rutgers komt een woord van lof- toe voor de uitstekende wijze waar op zij haren administratieven arbeid ver richt. De heer P. Jansen, die begin 1935 zijn werkzaamheid als concierge aanving, heeft in den loop van het jaar getoond de rechte man op de rechte plaats te zgn. Volgens het door den directeur overge legde verslag gaven gedrag en vlijt der leerlingen geen reden tot klachten. Over het algemeen wordt er flink en ernstig ge werkt. Een 5-tal nieuwe schrijfmachines zjjn aangeschaft, een. plan tot enkele verbete ringen werd opgemaakt en zal binnenkort worden uitgevoerd, De verwachte extrasubsidie over 1935 is gelukkig ontvangen. De hoop en verwachting wordt uitgespro ken, dat de gemeentelijke subsidie in dé toekomst als voorheen weder worde ge baseerd .op de Rijksbijdrage, omdat voor afwijking daarvan het voortbestaan der school steeds wordt bedreigd. Voor de vele ondervonden medewerking met name van den inspecteur, dr. E. H, Renkema, brengt de secretaris dank, het bestuur gaat bemoedigd voort in het besef, dat het in de bevordering van bet handels onderwijs een belangrijke taak voor het maatschappelijk leven heeft te vervullen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekeningen van den penningmeester, den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, die ook dank bracht voor de vele hulp van mejuffrouw Rutgers. Tot nieuw lid van de commissie voor hefc nazien der rekening werd benoemd de heer G. W. Graaf huis en bij acclamatie herko zen als bestuursleden de heer A. D. Littooij en mr. M. G. W. van der Veur. De heer de Jonge heeft aan het einde der vergadering dank gebracht voor alle hulp, die hij van het bestuur ontvangt en zich aangesloten bij de woorden van den voor zitter, toen deze tot de herkozen leden zeide, dat het bestuurslidmaatschap geen sinecure is. Voor de ouden van dagen. Het is zeker een sympathiek idee geweest om de ouden van dagen, die enkele jaren geleden door het op non-activiteit gestelde comité voor wandelconcerten af en toe eens op een nummer muziek werden vergast, gis teravond weder daarvan te doen profiteeren. Het Middelburgsch muziekkorps zal dit jaar twee maal slechts een half concert op het Molenwater geven en daarna een wan deling van een uur maken. Dit was gister avond voor het eerst het geval en te 9 uur trok het korps onder groote belangstelling van den Zuidsingel onder leiding van den heer A. Calatz, het eerst naar het Rusthuis op het Noordbolwerk, waar de oudjes in de veranda en in den tuin waren en luisterden vroolijk naar den gespeelden marsch. Het ging nu naar de Heerengracht, waar in den tuin van het oude mannen- en vrouwenhuis vele oudjes waren, terwijl anderen van uit het gebouw de muziek volgden en blijk ga ven deze attentie op hoogen prijs te stellen. Onder hen, die in den tuin aanwezig waren, was ook de bijna 96-jarige moeder van den heer Calatz, die met haar dochter in het gesticht een kamertje heeft betrok* ken. Van de Heerengracht ging het naar de Lombardstraat, waar de 12 inwonenden van het gesticht van de Ned. Herv. Diaconie een serenade in ontvangst hadden te nemen. Het eindpunt was de Max-kt en nog steeds trokken velen mede en woonden ook het slot., twee coupletten van het Zeeuwsche Volkslied bij.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1