1000 500 300 150 100 25 De koningin der zeeën in het nauw. No. 143 74e Jaargang VRIjrOAO UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraal 58-60, Vlissinp. lelef. 10. Postrekening 66287 IQ JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Hoog-Zomer Costuums! 7.75 1 2.50 1 7.5° 23.- Kreymborg XJlajuwdtanA §el»eurUii««8tn ««tl Jew Jng 1936; ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 'ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Italië beheerscht den directen weg naar Indië. Nieuwe plannen voor de Britsche rijksverdediging. Met een snelheid, die intusschen de in gewijde kringen in Engeland niet meer kon verrassen, is thans gebleken, welk een be- teekenis in werkelijkheid de verovering ■wan. Abessinië voor het Britsche wereldrijk heeft. Dezer dagen is de Zuid-Afrikaansche minister van oorlog naar Londen gekomen, om over onmiddellijk te nemen maatrege len te beraadslagen. Neemt men een wereldkaart ter hand, dan ziet men direct, dat het gebied ten Westen van den 20sten meridiaan tot den 180sten lengtegraad van zoo goed als geen beteekenis voor het Britsche rijk is. Geheel anders is het gesteld met het overblijven de, veel grootere deel van de aarde. Hier liggen de slagaders van Engeland, hier zijn de wegen naar het goud en de diamanten van Zuid-Afrika, naar de Egyptische ka toen, naar de kruiden van Ceylon, de schatten van. Indië en het tin en de rubber van de Maleische wereld, hier ligt ook de weg naar de Australische wol, en al deze wegen zijn voor Engeland van het groot ste belang en moeten beschermd worden door een militaire macht, waarvoor de En- gelsche belastingbetalers jaarlijks enorme sommen moeten opbrengen. De vloot kost per jaar 80.230.000 pond, het leger 49.281.000 en het luchtwapen ongeveea 39 millioen pond. De toestand Is veranderd. De Britsche geschiedenis van de laatste .eeuwen is een geschiedenis van beveiliging, van systematische beveiliging van al deze handelswegen. De namen Gibraltar, Malta, Suez, Aden, Bombay, Colombo, Singapore, Sidney om er slechts eenige te noemen zijn als steunpunten voldoende bekend. Sinds in het jaar 1869 de Fransche kei zerin Eugenie als eerste het Suezkanaal bevoer en daarmede de Middellandsche Zee den uitweg naar het Oosten opende, sinds weinige jaren later Disraëli de aandeelen van de Suezkanaal Maatschappij opkocht en daarmede dezen aller Belangrijksten weg onder de controle van Engeland bracht, behoorde de Middellandsche Zee aan Enge land, den heerscher op de zeven zeeën der wereld. Maar sinds de nu tot hertog van Addis Abeba benoemde maarschalk Badoglio Abessinië voor de nieuwe imperialistische ambities van. Italië veroverde, sinds het tusschen Sicilië en de Afrikaansche Noord kust gelegen eiland Pantellaria door de Italianen tot een uiterst sterk fort werd gemaakt, waarmede men zelfs Malta mat zettesinds tenslotte nu de Roode Zee practisch door Italië en Italiaansea bezit bewaakt kan worden, is de toestand ge heel veranderd. Italië en het Suezkanaal. Er is in Londen een groot aantal des kundigen, die het wafelen van de admirali teit, het Suezkanaalvoor Italiaansche transporten gedurende den Abessijnschén oorlog te sluiten, voor de grootste fout houden ooit door de Britsche politiek ge maakt. Zij drukken dit zoo uit „Wij begingen de fout, het Suezkanaal niet voor Mussolini te sluitenthans sluit hy het voor ons". Tegenover deze mogelijkheid, die inder daad tot werkelijkheid zou kunnen worden, wil men zich nu zoo spoedig mogelijk be veiligen. Om zich een juist beeld te vormen van de strategische positie van het Brit sche wereldrijk, trekke men van Londen uit een rechte lijn naar Kaapstad, van daar een andere naar Sidney, dat men dan zijnerzijds weer met Londen verbindt. Men krijgt dan een bijna rechthoekige driehoek. Tot op heden lag de tactische lijn voor handel en militaire beveiliging op de hypothenusa van dezen driehoek. Pales tina, Mosoel, de Perzische Golf, dat alles' lag op den natuurlijken weg. Met de mo gelijkheid van een blokkade van het Suez kanaal door Italië, wat in geval van ernst door middel van duikbooten en mijnen ge makkelijk geschieden kan, moet van dezen weg worden afgezien en in plaats van de hypothenusa zal men nu de beide opstaan de zijden militair moeten beveiligen. Nieuwe Britsche plamiBn. Het Britsche plan, dat reeds in groote trekken, gereed, is, bevat daartoe twee maatregelen De hypothenusa zal met be hulp van de reeds, bestaande steunpunten in een basis voor groote en steeds parate luchteskaders worden veranderd. De twee de, veel belangrijkere maatregel is de ver andering .van Simonsstad in een soort Porthmouth, in. een van de grootste en zeker meest moderne oorlogshaven ter wereld. Wij zijn in staat mede te deelëu, dat voor dit plan volgens de taxaties van des kundigen, ongeveer een bedrag van 14 15 millioen pond noodig is. Dat tegelijkertijd voor de versterking van het luchtwapen aanzienlijke sommen noodig zullen zijn, staat reeds op het oogenblik vast, doch hun hoogte is nog niet bekend. Hoezeer men zich in Londen ook den schijn geeft, rustig te zijn en het ook te blijven, zoo weinig mag men deze rust voor echt houden. De misschien opnieuw noodzakelijk wordende omweg om Kaap de Goede Hoop beteekent voor het imperium zware lasten en men geeft openlijk toe, dat zooals zoo dikwijls de stelregel weer eens bewezen is, dat de aanvaller steeds in het voordeel is. In dit geval, was het de vastberadenheid van den Italiaans jh en d"'e- tator, die door Abessinië te veroveren de koningin der zeeën in hét nauw bracht. Vereeniging voor Beroepskeuze, Beursgebouw. Gisteravond hield de Vereeniging voor Beroepskeuze alhier in het Beursgebouw haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Butler, opende 'de vergadering en heette de talrijke aan wezigen welkom op deze 9e jaarvergade ring. De leden zijn de vereeniging in hoofd zaak trouw gebleven. Toch heeft een ge ringe afbrokkeling plaats in het afgeloo- pen jaar bedankten 3 vereenigingen en 1 particulier lid. De financieele toestand is tot op heden goed te noemen, dank zij het zuinige be heer. Toch is het mogelijk, dat in de toe komst meerdere uitgaven zullen worden gevraagd, mede door het feit dat de regee- ringssubsidie voor het Centraal Bureau is ingetrokken. Van belang is echter dat dit Bureau wordt in stand gehouden, daar door dit Bureau belangrijk werk wordt verricht, ook voor de plaatselijke vereenigingen. De bedoeling van het bestuur is nog eens bij verschillende vereenigingen de aandacht op ons bureau te vestigen, in de hoop dat meerdere zullen toetreden als lid. Het aantal personen, dat van ons bureau gebruikt maakt, blijft stationnair, doch er kon meer gebruik van worden gemaakt. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. Marijs, bleek, dat de ontvangsten met het vorig batig saldo bedroegen 397.83, de uitgaven 183.01, batig saldo 214.82. De commissie tot nazien der financieele bescheiden rapporteerde by monde van den heer Ph. J. Woltering, dat alles in de beste orde was bevonden, en de commissie voor-? stelt den penningmeester te déchargeeren. Alzoo besloten. De secretaris, de heer J. Blanken, bracht daarna het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend Jaarverslag. De arbeid onzer vereeniging ging in het afgeloopen vereenigingsjaar 1935 zijn ge wonen gang. De zittingen van het bureau onzer ver eeniging werden geregeld gehouden op de vastgestelde avonden, nl. de 2e en 4e Dins dag van elke maand op de bekende plaats, het lokaal in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Telkens, wanneer zulks noodig bleek, werden de betrokken personen geneeskun dig onderzocht door dr. A. P. Smitt. Waar het lokaal kosteloos ter onzer be schikking wordt gesteld en dr. Smitt de keuringen geheel belangeloos verricht, brengen wij hiervoor aan het gemeentebe stuur en dr. Smitt met zijn assistente onzen waardeerenden dank. Noodc zullen wij de hulp van mej..Kievit missen. Bij de verkiezing voor bestuursleden werden op de .algemeene vergadering de aftredende bestuursleden weer herkozen, Het ledental der vereeniging verminderde die deze benoeming weder aanvaardden, met één, een aansporing tot toetreding als lid is overigens <et overbodig en zrjn nieuwe leden, personen zoowel als corpo raties, die mede willen werken aan het doel dat onze vereeniging zich stelt, gaarne welkom. Hoewel onze vereeniging niet streeft naar het bezorgen van werkgelegenheid, zoo werd de druk van de moeilyke omstandig heden in het. begin van het jaar tóch ook merkbaar in ons werk. Gelukkig kwam door de meerdere werk gelegenheid hierin een gunstige keer, welke hoop geeft voor de eerstvolgende toekomst van vele jonge menschen. Deze vermeerdering van werkgelegen heid was waarschijnlijk een van de oor zaken, waardoor velen ook zonder een ad- Groote sorteering in flanellen-, fresco- en sportcostuums. en hooger fresco- en flanellen pantalons |,9° 350 550 090 en hooger Diverse fijne kleuren - combinaties Waarborg-bewerking vies van ons bureau toch een plaats vinden in de maatschappij. Zoo we hopen een goede plaats. Aan ons bureau werd door 17 personen een advies gevraagd en wel door 13 jongens en 4 meisjes. Vermeld dient eindelijk nog, dat door sterke inkrimping van. de-werkzaamheden van het Centraal Bureau voor Beroeps keuze, dit vanzelf ook terugslag gaf in het verband met onze vereeniging. Door een der bestuursleden werd de jaarvergadering met daaraan verbonden tentoonstelling bezocht. De samenwerking - met het Bureau voor Arbeidsbemiddeling bleef alssteeds door gaan. Op het jaarverslag volgde nog eenige bespreking, vnl. over de propaganda. Ongetwijfeld kan van het bureau een drukker gebruik worden gemaakt. Het is geen plaatsingbureau, doch uit verschillende gedane mededeelingen bleek het groote nut voor de ouders, om zoo vroeg mogelijk om advies te ko men voor hun kinderen, daar gebleken is, dat dit voor de toekomst der jongens en meisjes van zeer veel belang kan zijn. De adviezen worden kosteloos ver strekt. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. Butler, en tot bestuursleden de heeren dr. A. P. Smitt, J. Vader en W. de Wolf. Vervolgens werd de vergadering na rond vraag door den voorzitter gesloten. Onze haven. Het gistermorgen hier van New-York binnengekomen stoomschip „Königstein" had, behalve lading, 284 passagiers aan boord, die per extratrein naar Antwerpen zijn vertrokken. Het stoomschip „Meryl" is van Drammen hier aangekomen, om aan de Vlismar (bin nenhaven) te. laden. Het stoomschip „Ilsenstein" van de Ar nold Bernstein-lijn komt hier morgen van Hamburg om lading en passagiers in te nemen, waarna het de reis naar New-York zal voortzetten. Adviezen enz. aan baders en zwemmers. Het bestuur der Vlissingsche vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen zond ons eenige wenken en adviezen betref fende dè volksgezondheid en veiligheid. Om steeds meer de aandacht te vestigen op het altijd dreigend gevaar, verleenen wij aan deze adviezen enz. gaarne plaatsruimte. Zij zullen eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag op dezelfde plaats in ons blad wor den opgenomen, in dit nummer voor het eerst. Jaarlijks verdrinken nog zeer veel perso- -nen, wat grootendeels aan eigen onvoor- 'zichtigheid tè wijten is. Geeft dus acht op deze raadgevingen, welke U in uw eigen belang worden voor behouden. Postzegelloket voor verzamelaars. Het postzegelloket voor verzamelaars ïs Zaterdag 20 Juni van 's middags 3 uur tot half 5 geopend aan het post- en telegraaf kantoor alhier. Dan zijn verkrijgbaar diver se perforaties van de Nederlandsehe post zegels, benevens diverse post- en partwaar den-van Ned.-Indië, Curasao en Suriname. Bezoek van Belgische badgasten* Dat het bezoek aan Zeeland van vreemde lingen uit de Belgische badplaatsen reeds vrij druk is, blijkt o.a. wel uit het feit, dat gistermiddag met de provinciale boot van Breskens 1050 passagiers en 42 autobussen van de Belgische kust werden overgezet, die een bezoek aan de Markt te Middelburg hebben gebracht. Het badbedryf, In de week van 12 tot en met 18 Juni werden 866 gemengde baden genomen en werd het volksbad door 485 personen be zocht. De temperatuur bedroeg gemiddeld lucht 77°, water 61°. Paviljoen Wilhelmina. Zooals uit de advertentie elders in dit blad blijkt, zal morgen en Zondag de Corsi- kaansche. zangeres Cecile Marcelli optreden in Paviljoen Wilhelmina. Verbetering, Ons artikel van gisteren inzake Grand Hotel Britannia bevat een kleine onjuist heid. Niet in 1925 doch reeds in 1923 werd het hotel door de Stoomvaart maatschappij Zeeland gekocht. MIDDELBURG Fok veedag der Z.L.M. en andere organisaties. Wy herinnerden ons gisteren onwillekeu rig de laatste landbouwtentoonstelling, die de kring Walcheren der Z.L.M. heeft ge houden en wel in den zomer van 1927 op de weide aan den Seissingel, SWaar ook gis teren de fokveedag plaats vond. In 1927 begon de dag met rno.oi weer, doch spoedig veranderde het en van af tien uur 's morgens tot aan het sluiten is het blijven regenen en kon van in het wa ter vallen van de tentoonstelling worden gewaagd. Hoe anders gisteren. Vanaf begin tot het eind prachtig Juni weer, het weer, waar naar men de laatste weken zoo gesnakt had en waarvan men nu al weer hoorde klagen als van te warm. Maar het bezoek is er wel bjj gevaren en behalve de honderden leden van de Z.L.M. en met haar samenwerkende organisaties, zyn 1891 betalende bezoekers de controle gepasseerd. De consumptieverkoopers deden goede zaken en de warmte veroorzaakte zelfs dat een jonge man onwel werd. Intusschen kwamen de dieren, beschenen door de zon, op hun best uit en dit was ook het geval met den stand van de V.P. Z., waarvan wij nog iets te vertellen heb ben en wel dat het er in het bijzonder om Verklaring van Eden inzake opheffing der sancties. (Buitenland. Petroleum-onderzoek en onderwijsorgao nisatie in Abessinië. (Oorlog ItaliëAbessinië.)] Geweldige brand te Vorst (België). .(Gemengd, nieuws)]# Kweekschool te Zierikzee en Oostburg; worden opgeheven. (Provincie.)] Gedeputeerde Staten keuren besluiten inzake stadhuisbouw te Groede, n i e 4 goed. (Provincie)), Ernstige ongeregeldheden bij staking in België. Een verklaring van den mi nister van binnenlandsche zaken. .(Buitenland)]# Reorganisatie van de Algemeene Ne* derlandsche Vereeniging voor Vreem* delingenverkeer. (Binnenland)# Minister Deckers verdedigt de land- bouw-crisispolitiek, .(Binnenland. )j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ging de pluimveehouders te toonen hoe do bedrijven moeten worden ingericht ons mede aan de hand van goede boekhouding# tot goede bedrijfsresultaten te geraken. De inzendingen waren van de heeren iï« Arendse en M. J, Rottier, bekende fokkers, en C. de Smit en G. Traas, erkende ver* meerderaars. De electrische kunstmoeder met het groote aantal kuikens was voor oud ess jong een bijzondere aantrekkelijkheid. Van de groote dieren vroegen vooral dö aandacht de paarden die deelnamen aan; den wedstrijd aan den remrosmolen, die onder leiding stond van prof. M. F. Vissen uit Wageningen met zijn assistenten. Het gaat er bij deze proeven om de kracht van een paard vast te stellen. Het dier wordt voor den rosmolen gespannen en van uit een bijgebouwd kantoortje zorgt men voor een groote rem op den molen. Het dier moet nu den weerstand overwin nen en op peilschalen wordt aangegeven welk een kracht wordt ontwikkeld, welke vracht het paard op een goed gebaanden weg zou kunnen vervoeren. Bij de bepaling van een en ander wordt ook rekening ge houden met den toestand van het hart* ademhaling enz. na den verrichten arbeid» Een twintigtal viervoeters was voor dezen wedstrijd ingeschreven en heeft zijn krach* ten getoond. Daarbij bleek, dat al deze dieren een zeer goed figuur maakten, beter dan in massa genomen de elders medege* dongen hebbende paarden. Er werden top* prestaties geleverd, uitkomende boven het geen elders, zelfs ook in Duitschland is bereikt. Dit was het geval met de aan* trekkingsproeven, die na den eigenlijken wedstrijd werden getoond. VOLKSGEZONDHEIDS- EN VEILIGHEIDSHOEKIE Jongens en meisjes, vraagt uw ouders of familie zoo vroeg mogelijk te mogen leeren zwemmen ge beveiligt daarmede uzelf en kunt na eenige oefening misschien ook anderen eens redden.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1