1000 500 300 25 DONDERDAG 18 JUNI No.142 74e Jaargang UitgaveFiima F. VAN DE VELDE Jr., Ufalstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Varscliijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Tiritscke defensieoe zorgen. GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS SdiearlcwUsew «aw Jew Jog 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenér Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Op zoek naar nieuwe vlootsteunpunten. In den zomer van 1937, eenige weken na de kroning* van koning Edward Vin, zullen, wat in jaren niet gebeurd is, de staatslieden uit alle deelen van het Brit- sche rijk voor de zgn. empire-conferentie te Londen samenkomen. Oorspronkelijk zou de Britsche rijks-conferentie reeds dezer dagen plaatsvinden, doch hiervan heeft men afgezien, omdat de leidende persoonlijk heden der dominions, Britsch-Indië en de koloniën het volgend jaar ter gelegenheid van de kroningsfeesten toch naar Londen moeten komen. De agenda van de rijks-conferentie is natuurlijk nog niet vastgesteld, maar men kan met zekerheid aannemen, dat met het oog op de veranderde situatie in de wereld, de verdediging van het rijk in het middel punt der besprekingen zal staan. Met de voorbereidingen voor de conferentie is reeds een aanvang gemaakt. De moeilijk heden van het geheele complex vraagstuk ken werd dezer dagen door den minister van Dominions, MacDonald, in een zin samengevat, toen hij zeide, dat het er om ging, eenheid te brengen in de actie van de zes onafhankelijke en zich zelf bestu rende landen van het rijk. Dit moet voorop gezet worden, om de beteekenis te kunnen begrrjpen van het be zoek, dat de minister van defensie van de Unie van Zuid-Afrika, Oswald Pirow, op het oogenblik op uitnoodiging van de En- gelsche regeering aan het moederland brengt. Pirow is naar Londen geroepen, omdat het Afrikaansche continent naar het oordeel van alle toonaangevende strategen van het Britsche rijk in verband met den toestand in de Middellandsche Zee en in Oost-Afrika een groeiende beteekenis voor de militaire verdediging van het imperium heeft gekregen. Zoo mogelijk wil men reeds thans een plan uitwerken, dat met de veranderde situatie rekening houdt en dat dan- ter rijks-conferentie aan de verschil lende delegaties kan worden voorgelegd. Hoewel er nog geen principieele beslissing genomen is, helt men over tot de meening, dat het eiland Malta heeft opgehouden een betrouwbaar steunpunt voor de Britsche vloot in de Middellandsche Zee te zijn. De onmiddellijke nabuurschap van Italië met zijn sterke luchtvloot is hiervan de voor naamste oorzaak. Malta is daarmede ten minste voorloopig uit het strategische beeld verdwenen en de blikken van Enge land richten zich naar Cypres en Kaap stad. Strategisch wordt Cypres voor een uit stekende basis der Middellandsche Zeevloot gehouden, omdat Port Said slechts 230 myl van het eiland verwijderd ligt en de Brit sche schepen in de zeer nabij gelegen haven van Haifa, waar de olieleiding van Irak uitmondt, de noodige brandstoffen kunnen bunkeren. Een gevaar wordt slechts gezien in de onmiddellijke nabijheid van de Italiaansche Dodekanesos. Intus- schen doet Engeland alles om ook Malta in zoo sterk mogelijken staat van verdediging te houden, omdat men te Londen op het standpunt staat, dat het niet voldoende is de beide voornaamste sleutelstellingen in de Middellandsche Zee, Cypres en Gibral tar, die 1900 mijl van elkaar verwijderd liggen, in het bezit te hebben. In ieder ge val heerscht er in Engeland op het oogen blik een zeer bepaalde Middellandsche Zee psychose. Ook de raadgevingen van de Zuid-Afri- kaansche regeering worden op het oogen blik ernstig overwogen. Men dringt er op aan, Kaapstad tot een hoofdsteunpunt der Britsche vloot te maken en dusdoende, in geval het Suezkanaal geblokkeerd mocht worden, toch over een veiligen weg naar Indië en Oost-Azië te beschikken. De ver bindingslijnen zouden hierdoor echter aan merkelijk langer worden, doch ondanks dit nadeel wordt de nieuwe rol, die Kaapstad toegedacht wordt, ernstig overwogen. Voor de regeering van Zuid-Afrika is de militaire versterking van de Unie van bijna nog meer belang dan voor het moe derland. -Een. onmiddellijk gevolg van. de annexatie van Abessinië door Italië was de afkondiging van een militair vijf-jaren plan. in het Zuid-Afrikaansche parlement. En niet slechts zorgen voor de veiligheid hebben dit vijf-jaren-plan laten ontstaan, doch vooral ook het bewustzijn, dat Zuid- Afrika, dat jaarlijks 75 millioen pond goud voortbrengt en zich ih een grooten econo- mischen bloei verheugt, voor het imperium van het allergrootste belang is. Pirow zal gedurende zijn verblijf te Lon den ook spreken over de luchtverbindingen tusschen Engeland en Zuid-Afrika, daar hij als minister van verkeer ook voor de transportproblemen, die op het oogenblik dikwijls een militair karakter dragen, ver antwoordelijk is. Over het resultaat van de besprekingen tusschen Pirow en de Britsche commissie van rijks verdediging, waarvan de Engel- sche minister van oorlog, sir Thomas Ins- kip en zijn vertegenwoordiger sir Maurice Hankey, déél uitmaken, zal vermoedelijk wel niet veel bekend worden voor de Brit sche rijksconferentie in het komende jaar haar beslissingen genomen heeft. DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlyving. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de in lijving niet reeds bij de keuring of bij een andere gelegenheid hebben opgegeven of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid, hun voorkeur alsnog vóór 10 Juli, liefst schriftelijk, op te geven aan den comman dant van het indeelingsdistrict. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de indeeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als den tijd van op komst, opleiding tot officier of onderoffi cier enz. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze geval len moeten die bijzondere aanwijzingen stipt WQrden opgevolgd, ook al wijken zij af van hetgeen hierboven is te kennen gegeven. De hierbedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde in lijving, indeeling bij den motordienst en op leiding tot reserve-officier-vlieger of reser ve-officier-waarnemer bij de luchtvaartaf- deeling. Belanghebbenden behooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wen schen kan worden voldaan.. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen, Vlissingen, 18 Juni 1936. De Burgemeester van Vlissingen, P. G. LAERNOES, L.B. 50-jarig bestaan van het voormalige Grand Hotel „des Bains", thans Grand Hotel „Britannia". Slechts weinige dagen scheiden ons van den datum (26 Juni), dat het 50 jaar gele den zal zijn, dat het toenmalige Grand Hotel „des Bains" alhier werd geopend. In verband hiermede komt ons wel ge- wenscht voor, de geschiedenis van dit Hotel zij het dan in beknopten vorm, eens aan de vergetelheid te onttrekken. Laten wij dan beginnen met in de eerste plaats den naam van wijlen den heer Arie Smit te noemen, die den eersten stoot heeft gegeven om van de industriestad Vlissingen ook een badplaats te maken. Hij toch heeft door zijn relaties indertijd kans gezien men- schen te vinden, die genegen waren mede werking te verleenen opdat er werkelijk een badplaats zou komen, welke niet alleen in Vlissingen of op het eiland Walcheren be kend zou zijn, doch ook van buiten ons eiland, provincie, die zelfs buiten Nederland bekendheid zou verwerven. Gesteund door wijlen den heer P. J. Sie gers, den toenmaligen volijverigen voorzit ter van de Maatschappij tot Exploitatie van gronden alhier, welke Maatschappij volle medewerking heeft verleend, werden de plannen gesmeed voor het verkrijgen van een groot badhotel te Vlissingen. Met den heer Alex Browne de Tiege, di recteur te Antwerpen, werden de plannen besproken deze laatste was het, die de leiding in handen nam. In het jaar 1884 was men zoover gevor derd, dat de overeenkomsten werden geslo ten, waarin o.m. werd bepaald, dat het toe komstige badhotel op 1 Juni 1885 zou moe ten worden geopend. Het is ons niet mogelijk geweest te weten te komen, wat de oorzaak is geweest, dat het hotel niet op 1 Juni 1885 maar op 26 Juni 1886 is geopend, doch wel weten wij, dat de bouw daarvan niet de oorzaak is geweest, aangezien op 14 October 1885 pas de aanbesteding te Antwerpen plaats had. Laagste inschrijver was de he«r W. Lock te Steenbergen voor 116.200 18 October d.a.v. was reeds met den bouw van het hotel aangevangen, terwijl' 13' November d.a.v. de fundeering werd gelegd. Op 7 Maart 1886 werden de kapbinten ge plaatst en werden de Nederlandsche en Bel gische driekleuren gehèschen. Dat de gemeente er trots op was, dat dit hotel te Vlissingen werd gebouwd moge blijken uit het feit, dat op 26 Juni 1886 last was gegeven, dat van den toren en alle openbare gebouwen gevlagd moest worden. Het- hotel stond er nu, betrekkelijk nog geheel in de duinen. Er moest nu echter méér gebeuren, want alleen met dit Hotel zou Vlissingen nog geen badplaats worden, die voldoende bekendheid zou kunnen ver werven. Er moest een promenade of boulevard komen met zomerhuizen enz. Hoe het verder ging. De heer M. Laemoes, oud-wethouder dezer genteente, was de gangmaker voor de zomerhuizen hij was het die de eerste 2 gebouwen op den tegenwooróigen boulevard De Ruyter heeft doen plaatsen, langzamer hand gevolgd door anderen. Maar laten we terugkeeren tot het Grand Hotel. Een beschrijving er van lijkt ons overbodig, omdat „Britannia" in de laatste 10 jaren voldoende bekendheid, heeft gekre gen, zoowel bij onze ingezetenen als buiten Vlissingen. Wel lijkt het gewenscht nog ëenige tien tallen jaren terug te gaan. Toen was het hotel een zuiver seizoenbedrijf." Na vertrek van de badgasten gingen de luiken dicht,- tot een volgend seizoen. Zoo ging de een- ploitatie door tot omstreeks 1904,5. In den winter van 1904/5 besloot de Maat schappij tot exploitatie van gronden alhier, hare zaken te liquideeren, waaronder ook het hotel. Het vas in dien tijd, dat de mare de ronde deed, dat het Grand Hotel „des Bains" zou worden gesloopt, aangezien er geen kooper voor dit hotel was te vinden. Gelukkig is het zoover niet gekomen. De heer J. G. Meyer, het latere lid van de alhier bij velen nog bekende firma Meyer, Reuser Co., kocht het hotel en ging het ook weer als zoodanig exploitee- ren. Omstreeks 1906/7 werden aan den Zuide lijken vleugel eenige woonkamers voor den heer Meyer bijgebouwd, alsmede de keuken vergroot. In 1911 werd onder directie van den heer J. G. Meyer opgericht de N.V. Zeebad Vlis singen, in welke N.V. onder anderen ook het Grand Hotel „des Bains" werd onderge bracht. In 1918 kwam wederom verandering in de exploitatie. Vanaf dat jaar was het de Credietbank voor Nederland, die het hotel ging exploiteeren. /4'La Dit heeft slechts geduurd tot toen" het Grand Hotel in openbare veiling werd gekocht door de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" alhier. Vanaf dien tijd mogen wij gerust spreken van een goede exploitatie in het belang van het vreemdelingenverkeer alhier. Deze maatschappij heeft moeite noch geld ontzien om het verblijf voor de gasten in het hotel zoo aangenaam mogelijk te maken. Allereerst werd een begin gemaakt met het bouwen van een uitbouw in het midden gedeelte van het gebouw, waar de gasten een aardig „zitje" werd geboden om zoowel op zee als op den Boulevard te zien. Spoedig bleek dat er op verschillende tijd stippen ruimte tekort was om de vele gas ten te herbergen, zoodat besloten werd de dakverdieping in te richten met logeerka mers. Dit alles was nog blijkbaar niet goed ge noeg, want kort nadien werd overgegaan tot het uitbreiden van de eetzaal, gelegen aan de rechterzijde van het gebouw, terwijl ook de concertzaal en het tooneel de noodige verbouwingen ondergingen, terwijl voorts besloten werd tot verbouwing van een zaal tot „bar". Dat de aanwezigheid van deze „bar" door de gasten op prijs wordt gesteld, is menig maal gebleken. De gemeente mag zich gelukkig achten dat de exploitatie in handen is gekomen van de S.M.Z., mede in verband met het feit dat in de laatste jaren Vlissingen een congreS- stad is geworden. De directeur van Grand Hotel Britannia, de heer B. J. H. van Dijk Soerewijn, is ér En voor TJw foto's. En voor TJw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr, 36 in geslaagd in Britannia een bijzonder pret- tige sfeer te scheppen. Ook 's winters houdt het hotel de deuren open, niet alleen voor gasten, doch ook voor het Vlissingsche "vereenigingsleven. J. L. De „Graf Zeppelin" boven Vlissingen. Even voor'half elf ratelde de telefoon de K.L.M. waarschuwt dat over een half uur ongeveer de „Graf Zeppelin" verwacht kon worden, die uit zee komend, vliegend in de richting Keulen, Vlissingen zal pas seer en. Dank zij deze aardige attentie van de zijde der K.L.M. hebben wij het bericht nog zóó tijdig kunnen bulletineeren, dat nog zeer talrijke ingezetenen van het schitte rende schouwspel hebben kunnen genieten. Te vijf voor elf kondigde motorgeronk de komst van den luchtreus aan en even later wex*den de contouren van het gevaarte reeds zichtbaar. Hoewel de „Graf Zeppelin" op circa 2000 meter hoogte vloog, wekten de geweldige afmetingen den indruk dat het luchtschip zich veel lager bevond, daar het stralend mooi zomerweer was en het zicht dientengevolge buitengewoon goed. Om de lezers die van het prachtige schouwspel niet hebben kunnen genieten, toch in de gelegenheid te stellen er althans iets van te zien, hebben wij van den luchtreus eenige foto's gemaakt, die men ir. de Tijdinghal van ons blad kan vinden. Comité van Actie ter Bescherming der Rechten van Gepensiónneérden. Men schryft ons Als gevolg van. het ingèdiende wetsont werp, houdende herberekening van pensioe nen van burgerlijke en militaire ambtena ren, is hier gisteren een afdeeling van bo vengenoemd comité opgericht. Het bestuur dier afdeeling bestaat uit J. Coster, oud-directeur der R.H.B.S., voor zitter C. J. L. Sitsen, oud-onderwijzer, secretaris J. Bouwman, oud-ontvanger der directe belastingen, penningmeester, en H. W. But, oud-loodsschipper, G. F. van Kes- selen, oud-gemeente-ambtenaar en J. W. Vrielink, oud-onderwijzer, leden. Belanghebbenden die niet ter vergadering verschenen waren, zal gelegenheid geboden worden alsnog lid te worden. Een jubileum. Men schrijft ons het volgende, waaraan wij gaarne plaatsing verleenen Gisteren herdacht mejuffrouw R. Schuy- leman dén dag dat zy 25 jaar geleden in dienst trad van de Tuberculosebestrijding. Op haar uitdrukkelijken wensch werd aan dit feit geen ruimere bekendheid gegeven. In intiemen kring werd de jubilaresse ge huldigd in de gastvrije woning van den voorzitter der Vlissingsche vereeniging. Nu deze jubileumdag voorbij is mag ech ter toch wel even worden opgemerkt dat mej. Schuyleman haar moeilijk werk op een buitengewoon toewijdende wijze al die jaren heeft verricht en zich daarbij dikwijls voor haar gezinnen moeiten heeft getroost, die ver uitgingen buiten de grenzen die haar werk haar plichtmatig opleggen. Laten wij eindigen met mej. Schuyleman toe te wen schen, dat zij nog zoo lang mogelijk Laar werk tot heil van de T.B.C.-bestrijding, maar vooral voor haar beschermelingen, mag voortzetten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft Donderdagmorgen te vijf voor elf, in de richting Keulen vliegend, Vlissingen gepas seerd. Het bezoek van H.M, de Koningin en H. K.H. Prinses Juliana aan Den Bosch Bur gemeester mr. F. J. van Lanschot begroet H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juli ana Bij het verlaten van de St. Jan werden de Koningin en de Prinses door weeskinde ren begroet. Het s.s. „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn heeft gisteren voor de eerste maal een bezoek aan de hoofdste delijke haven gebracht. Jong Hervormden. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie. Britsche defensieve zorgen. (Hoofdartikell. Het Britsche kabinet besluit tot op heffing der sancties tegen Italië. (Buitenland)]. De stakingen in België nemen toe hier en daar vinden incidenten plaats. (Buitenland). Duitschland's koloniale verlangens. (Buitenland), Wordt de Joodsche immigratie in Pa lestina voorloopig stopgezet? (Buitenland)], Oorzaak van de ramp met de „Lapp- land" vastgesteld. (Luchtvaart)], De Graf Zeppelin passeert Vlissingen, .(Stadsnieuws)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Personeele belasting. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen (kantoor Zeilmarkt) vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat op 1 Juli a.s. zal worden aangevangen met de vervolging van belastingschuldigen voor de aanslagen in de personeele belasting 1936, waarvan de aanslagbiljetten zijn ge- dagteekend in de maand April 1936 en waarop niets of minder dan een vierde gedeelte is betaald. Ongeval by het zwemmen. Gisteravond om zes uur is een 20-jarige jongeman, die achter de zwemschool in het kanaal aan het zwemmen was, bij het dui ken met zijn hoofd op den steenen glooiing terecht gekomen, waardoor hij een viertal heftig bloedende wonden aan het hoofd be kwam. Aan de zwemschool werd hem de eerste hulp verleend. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als ge vonden is gedeponeerd Een rijwielbelas- tingmerk in étuisigarenkoker, waarin bankbiljetwit kinderschoentje dames handschoen paar zeemlederen dameshand- sehoenen en kinderportemonnaitje en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent Een bagagebinder bij Dommisse, Aagje Deken straat 121rijwielbelastingmerk in étui bij De Wifc, Verkuyl Quakkelaarstraat 49 mantelbandje bij Van der Linden, Noord straat 35 bril met hoornen montuur bij Keersemaker, Groote Markt 3 rijwielbe- lastingmerk in étui bij Verhey, Leliënlaan 9lorgnet bij Strijp, Keizerstraat 12 strandring bij Huybrechtse, Boulevard de Ruyter 44huissleutel bij Hoogerheide, Kaaskadestraat 9rijwielbelastingmerk (los) bij Perwez, Pluimstraat 20jongens- jekkertje bij Van den Berg, Ridderspoorlaan 13 leeren jas bij Nienhuis, Van der Swal- mestraat 3 rijwielbelastingmerk aan touw tje bij Kooger, Van den Spieghelstraat 49 hond (opgevangen op het vliegveld) in het asyl, Paardenstraatimitatie zilveren arm band met steentjes bij Gunter, Acacialaan 8 zilveren armband bij Van Bel, Singelweg 3 vulpenhouder bij Huissoon, Kasteelstraat 96 damesportemonnaie in winkel Sies-Wit- trou, Walstraat 102 schoolboekje (aardrijkskunde) bij Brouwer, Kasteel straat 118 en heerenportemonnaie met in houd bij Buisman, Verkuyl Quakkelaar straat 11. MIDDELBURG Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden. Als gevolg van de opheffing der plaatse lijke Crisiscomité's heeft de zgn. eenmalige steun, waarmede deze comité's zich o.m. bezig hielden, opgehouden. Aangezien deze steun voorloopig nog niet kan worden gemist, zullen in de daar voor in aanmerking komende gemeenten „commissies van samenwerking voor bij zondere nooden" worden opgericht, welke tot taak hebben, deze steunverleening voort te zetten. In verband hiermede heeft de Armen raad te Middelburg op uitnoodiging van den burgemeester deze commissie samen gesteld, welke zal bestaan uit de volgende heeren Mr. P. van Empel, mr. F. B. Evers, J. L. v. d. Harst, C. Joziasse, G. A. Klun- haar, J. W. Kögeler, A. D. Littooy, P. Meliefste, H. Vermeule en J. Wondergem.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1