SPECKENS' V7 JUNI WOENSDAG QaÉnwJdnm EERSTE BLAD No. 141 74e Jaargang 1936 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 DE OLIJFOLIE NIEUWE KWARTAAL-ABONNE's GRATIS IS HET ZOO SOMBER IN DE WERELD STADS- EN PROVINCIENIEUWS Speckens baktTarvo-brood! §c8»eur(cni«scw «oti Je— Jng VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener JflTtn gulden bij levens- pftft gulden bij dood A ft ft gulden bij verlies A CO gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ftrf gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- BBBBBBB lange ongeschikt- ftBIII door IIIS vaneen I*)|l van 11111 vaneen f*\ vaneen kerd tegen ongelukken voor: IIIUU heid tot werken. UUU een ongeluk. UUU hand, voet of oog. lUU een duim. 1UU wijsvinger. tiU anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. verwerkt, charme geeft aan Uw teint 1 Omdat deze verjongende olie het beste natuurlijke schoonheids middel is, dat op lichaamstempera tuur „smelt" en zonder irritatie diep in de poriën doordringt. Gebruik daarom regelmatig Palmolive zeep Uw teint..., èn voor Uw bad! Dit nummer bestaat uit 2 bladen 0 ontvangen de in deze maand nog ver schijnende nummers n lie abonné's der „Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Er ïs werk genoeg en er wordt nog genoeg gewerkt. Alleen volgens een ander systeem. Wanneer men de bladen leest, wanneer men de menschen spreekt dan hoort men niets dan misère, moeilijkheden en crisis leed. Men vraagt zich dan af „Is het dan zoo somber in de wereld?" Denken wij niet dat het zoo moeilijk is, maar hebben onze voorouders hetzelfde niet verondersteld toen zij leefden en zwoegden? Hierop is moeilijk een antwoord te ge ven. De vroegere bestaanszekerheid, is on getwijfeld weg. De jongeling, die enkele decennia geleden beschikte over intellect, het een of ander als norm aangenomen brevet van voltooide studie en over rela ties, hoe gering ook, kon den voet op de eerste sport van de maatschappelijke ladder zetten en hij wist, dat hij zijn ver dere leven met vertrouwen kon tegemoet- gaan, mits hij zich goed gedroeg. Dit is nu uit. Met moet zich blijven ont wikkelen, men moet zorgen, dat men zélf voortdurend het rationalisatieproces, ook van den mensch blijft volgen, want anders raakt men achterop en wordt men uitge schakeld. Desalniettemin is er werk ge noeg in de wereld.Wij durven zelfs zeg gen er wordt koortsachtig gewerkt, onder hoogen druk. Er wordt misschien wel meer gepresteerd dan vroeger, zjj het ook, dat de machine een groot deel van de men- schelijke taak heeft overgenomen. Alleen wordt een ander systeem gevolgd; de werkverdeeling is belangrijk gewijzigd. .Ook hier hebben zich enorme verschuivin gen voorgedaan en deze verschuivingen zijn pas aan het begin. Verschuivingen veroorzaken steeds in de kringen, die er den invloed van ondervin den, evenwichtsverstoringen. Evenwichts- verstoringen veroorzaken leed en angst en geven aan de levende generatie een gevoel van groote onzekerheid. Deze verschuivin gen hebben plaats binnen de nationale grenzen en ook tusschen de Staten onder ling. Naties komen op en andere naties kwi jlen. Het werk, dat vroeger grootendeels werd uitgevoerd door de hoog ontwikkelde Wes- tersche Staten, zij het ook met behulp van Oostersche werkkrachten, wordt geleidelijk uit hun handen genomen. De moderne techniek is in de vroegere economisch achterlijke landen doorgedrongen en een groot aantal goedkoope werkkrachten is ingeschakeld. Dit verschuivingsproces staat nog in de kinderschoenen. Het Westen moet achteruitgaan, het Oosten is aan het opkomen. Daaraan is niets te veranderen. Deze opkomst van het Oosten heeft te genwerkende krachten in het Westen op gewekt. Maar krachten, die nationaal en niet internationaal werken. Men verdedigt zich tegen de dreiging uit het Oosten. Men dioet dit door de binnenlandsche markt meer en meer voor het eigen be drijfsleven te reserveeren, door de gebie den, die tot het nationale complex behoo- ren zooveel mogelijk te ontwikkelen en door de verovering van nieuwe gebieden (Abessinië). Al deze factoren doen de verschuivingen verder toenemen. Niet alleen heeft dus de verschuiving van den handel plaats en tevens van het industrieele leven naar het Oosten, maar men bemerkt doze ook van het internationale naar het nationale. Er zijn landen, die zulks niet kunnen doen, omdat zij een- te klein rayon be strijken. Neem in dit verband bijv. Oosten rijk. Oostenrijk is een land/ dat zich zelf' niet kan- bedruipen, dat altijd in het zog- van grootere landen zal hebben te varen. Er zijn andere landen, die hun eigen kracht niet kennen. Zooals Nederland. Wij hebben een waardevol bezit in de Over- zeesche Gebieden, die wij economisch kun nen ontwikkelen en waar wij nog tal van decennia volop werk kunnen hebben, mits wij kapitaal beschikbaar stellen in groote hoeveelheid zonder te letten op direct ge-, win. Andere landen zooals Frankrijk verkee- ren in een nog betere positie, maar missen zelfs de kracht om tot economische zelf ontwikkeling over te gaan. Hoe dikwijls heeft men in Frankrijk al niet gewaagd van Imperiale politiek zonder daartoe te zijn overgegaan. Integendeel men heeft zich laten afdrijven in linksche richting en men zal zich hebben af te vragen, waar heen dat alles moet. gaan Engeland is oververzadigd. Dit land heeft een breede werkingssfeer. Heeft zelfs, zorgen om het geheel bij elkaar te houden. Enkele grootere naties hebben zoo goed als niets. Italië greep naar Abessinië erf Duitschland zal binnenkort koloniën gaan eischen. Maar dat alles leidt tot verdere ver schuiving van werk en werkgelegenheid. Dat alles schept problemen, die men heeft op te lossen. Met al de daaraan verbonden consequenties ook voor 'ons land Het toeristenbezoek met de „Statendam". De vele deelnemers aan het congres van de „Unipède" die gisteren met de „Staten dam" naar Vlissingen zijn gekomen om een excursie door Walcheren te maken, hebben gistermiddag in Grand Hotel Britannia de lunch gebruikt. Zij werden hier door burgemeester C. A. van Woelderen met de volgende begroe tingsrede verwelkomd Monsieur le Président, Mesdames, Mes sieurs, Comme Maire de la ville de Flessingue j'ai l'honneur de solliciter quelques petits moments de votre temps précieux pour souhaiter la bienvenue a vous tous, mem bres du Congrès de 1'Union Internationale des Producteurs et Distributeurs d'Energie Electrique. Ayant monté l'embouchure large et abri- tié de l'Escaut au bord du „Statendam" jusqu'a présent la gloire de notre marine marchande vous avez fait escale dans notre port de Flessingue, qui mérite l'attention de tous les navigateurs. Vous venez d'en- trer dans l'ïle de Walcheren, la perle des iles de Zélande qui ne demandent mieux que d'être visitées. Notre ile vous off re un spectacle bien varié son paysage fleuri, sa population laborieuse, ses champs fertiles, son costume régional, ses édifiés anciens, ses moeurs et coutumes populaires. Sans doute vous garderez un souvenir excellent de votre aimable visite. C'est l'eau qui divise notre province en bien des parties, c'est l'électricité qui dans un seul réseau tend a les unir toutes. J'ai "honneur de saluer en vous, repré- sentants de tant de pays et de tant d'in- dustries électriques, des travailleurs d'une unité dont la monde a grandement besoin. Que vos efforts soient bénis pour l'huma- nité toute entière. Votre Union Internationale fait preuve d'energie, de confiance dans l'avenir, de technique et d'outillage modernes, d'in- dustrie notre ile belle et fleurie vous donne un aspect rustique et calme, presque serein qui ne pourra que vivement vous intéresser. Les poêtes nous ont voulu faire croire qu'elle ressemble la „Belle au bois dormant©", mais comme de nouveaux „Princes charmants" vous decouvrirez tou te sa beauté et sa grace en percourant son domaine et je suis certain, que vous ne l'oublierez jamais. Mesdames, Messieurs, je termine en vous remerciant d'avoir bien voulu venir jusqu' nous et de vous dire un au-revoir chalou- reux et sincère. Gisteravond te kwart voor 8 heeft de „Statendam" Vlissingen weder verlaten. Bij de haven en de Boulevards stonden zeer vele belangstellenden het vertrek van het fraaie schip gade te slaan, een schouw spel dat ook zeer zeker dé moeite waard was; De haven. Gisteren zijn" van hier vertrokken het Noorsche stoomschip „Mary", naar Gent, na alhier een lading hout te hebben gelost en het Noorsche stoomschip „Biri", na auto's te hebben geladen, met bestemming naar Oslo. Hedenavond wordt alhier verwacht het Duitsche stoomschip „Königstein", van New-York, met passagiers en stukgoed. Vereenïging voor nationale veiligheid. Wij vernemen dat dezer dagen is opge richt het comité Vlissingen van de Ver- eéniging voor Nationale Veiligheid. Het bestuur is als volgt samengesteld C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, eere-voorzitterdr. H. de Noo Bzn., directeur R.H.B.S., voorzitterjhr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle, vice-voorzitter J. J. van der Jagt, directeurgasfabriek, secretaris ir. O. G. Heldring, directeur Vlismar, pen ningmeester J. L. Dregmans, burgemees ter van Koudekerke, lid. Op 23. Juni a.s. zal in het Concertge bouw alhier een vergadering belegd wor den, dieuitsluitend toegankelijk is voor génoodigden en in welké Zijne Excellentie H. A. T. G. van Ermel Scherer,. luitenant- generaal b.d., een lezing zal bouden. Het nieuws Van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag de openingsplechtigheid verricht van de nieuwe verkeersbrug over de Waal te Nij megen H. M. dè Koninginknipt het lint doorOverzicht tijdens de eerste wande ling der autoriteiten over de Waalbrug H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana met de autoriteiten tijdens de eerste wande ling over de brug. De „Statendam", het vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, heeft Dinsdag een bezoek aan Vlissingen gebracht. Aan den valreep De „Statendam" met de „Prins Willem I". Als het zonnetje schijnt, koesteren de menschen zich behaaglijk in zijn stralen. Alhambra-theater. Lokvogel. De Texas revolvervechter. „Lokvogel" en een cowboy-film van het bekende genre vormen het tweede gedeelte van het filmprogramma deze week in Al- hambra. De oude Jacob Tiedtke is in eerst genoemde film juwelier en Viktor de Kowa is zijn zoon, die van Konstantinopel uit een ongelooflijk kostbaar halssnoer naar Mar seille moet vervoeren. Het spreekt dus, dat de internationale misdadigerswereld geen In de modelbakkerij van Speckens wordt Tarvo iederen dag versch gebakken van het echte Zeeuwsche Tarvo-meel heerlijk, voedzaam Tarvo-brood! 't Heerlijkste brood dat U zich denken kunt 1 Gezond, licht verteerbaar 1 HT^r° 11 cent. MODELBAKKERIJ Coosje Buskenstraat 76. Telefoon 73. andere roeping heeft dan dat halssnoer machtig te worden. Deze brave lieden zen den er in het bijzonder een aanminnige vrouw op uit om haar listen te beproeven. Hilde Weissner ziet zich voor deze taak aangewezen. Gelukkig heeft de juweliers- zoon ook nog wel enkele goede vrienden, waartoe ook Jessie Vikrog behoort. Maar nu wil het ongeluk, dat Viktor niets van het brave meisje wil weten. Zijn attenties wijdt hij alleen aan de booze, doch knappe, verleidster zoodat er heel wat moet ge beuren, voor Viktor heelhuids het sieraad in Marseille kan afleveren. Een groot schip gaat zelfs tijdens een maskerbal ten onder. Het. is een ontzaglijk gevlieg en ge schreeuw en alles gaat zóó om en om, dat wij tenslotte verbaasd zijn, als het is afge- loopen. In haar liefde en aanhankelijkheid voor Viktor komt Jessie Vikrog er zelfs toe om zich het gezicht zwart te verven en negerdansen uit te voeren. Als men ver liefd is, doet men nu eenmaal veel en dus mag het een heele troost heeten, dat Vik tor tenslotte inziet, dat hij voor hem tenminste op het verkeerde paard heeft gewed en dat hij bij de kleine Jessie meer geluk zal vinden dan bij de vampierachtige Hilde. Zoo wil althans de brave filmmoraal van het brave derde Rijk den volgzamen burger doen gelooven. De film is zeer amusant zonder preten ties met spannende momenten en vroolijk- heid. Velen beleven er een prettigen avond mee. Keith Mainarel en zijn prachtig wit, schrander paard spelen de hoofdrol in het Wild-West-drama, waarin de bekende, fraaie natuurtafereelen, paardengeren, de strijd -tegen een rooverbende, een meester lijke redding van een lief meisje van op hol geslagen paarden en een grandioos ge vecht tusschen de rotsen voldoende afwis seling en boeiende scènes brengen om ge- noegelijk en geboeid naar het doek te zien. MIDDELBURG Het Middelburgsch ziekenfonds. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer mr. A. J. van der Weel in de Concert- en Gehoorzaal gehouden alge- meene vergadering van het Middelburgsch Ziekenfonds, bracht de secretaris-penning meester, de heer L. Onderdijk, het jaarver slag uit. Gezien de goede resultaten zal de ver gadering niet anders kunnen doen, dan de bestaande regeling inzake de werklooze leden te bestendigen, zoolang ook de ge meenten Middelburg en Koudekerke en het burgerlijk armbestuur deze willen voortzetten. Moest verleden jaar reeds een minder optimistische klank worden geuit ten op zichte van den post geneesmiddelen, de cijfers van 1935 zijn van dien aard, dat maatregelen op korten termijn niet kunnen uitblijven, wil men niet voor onaangename verrassingen komen te staan die de exploi tatierekening geheel in de war zouden sturen. Het aantal recepten, wat in 1934 reeds het zeer hooge cijfer had bereikt van 44616, is in 1935 opgeloopen tot 53618, een stijging dus van niet minder dan 9000 re cepten, een stijging waar geen enkele bij zondere oorzaak voor is aan te wijzen. Het voordeel van den verlaagden prijs inclusief honorarium van 59.3 ct. in 1934 op 48.7 ct. in 1935, is hierdoor geheel teniet gedaan. Dat hieraan paal en perk kan worden gesteld zonder dat de belangen der leden ook maar in het minst in het ge drang komen, hebben verschillende plaatsen in ons land bewezen, o.a. Vlissingen. De invoering van het zgn. Zaanlandsche stel sel bracht daar het aantal recepten van 92229 in 1934 tot 69146 in 1935, zonder dat één klacht ten opzichte hiervan van de leden inkwam. De kosten van geneesmiddelen waren in het Middelburgsch Ziekenfonds per ziel be rekend 1.11, terwijl algemeen vaststaat, dat met 80 ct. per ziel heel goed kan wor den volstaan. De post foto's, die vorig jaar een be- Is het zoo somber in de wereld? (Hoofdartikel.), Het jaarverslag en de zomerbijeenkom*^ sten van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Groote brand te Medemblik. (Gemengd nieuws.) Het verkeer eischt weder verschillende slachtoffers. (Gemengd nieuws.)! De stakingen in België. (Buitenland.), Wetsontwerp ingediend inzake herbe rekening van pensioenen. (Binnenland.), Twee militaire toestellen in het buiten land verongelukt2 dooden. Ook een Duitsche marine-vliegtuig ver ongelukt? (Luchtvaart.); Ook Amsterdam gaat de havengelden verlagen. (Scheepvaart.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN langrijke vermindering, nl. ongeveer ƒ700 te zien gaf, is in 1935 weer gestegen boven het cijfer van 1933. Op verschillend gebied moet men de nieu we ziekenfondswet afwachten en intus- schen het fonds zoo krachtig mogelijk trachten te maken. Men moet voorloopig vasthouden aan den bestaanden organisatie vorm en werken met de bestaande regle menten. Op 31 December 1934 telde het fonds 5833 leden en 2031 kinderen, op 30 De cember waren de getallen 6017 en 2112. Van de 131 geboren kinderen werden er door de kraamvrouwverpleegster van het fonds 96 geholpen, dus 73 Waar de hulp voor allen kosteloos beschikbaar is, blijft het te betreuren, dat de overige 27 van deze hulp geen gebruik maakt. Het aantal bezoeken door de zuster afgelegd was 3163 en zij hielp ook weer op het con sultatiebureau voor zuigelingen en bij de practische opleiding bakers. De secretaris brengt hartelijk dank aan de gevers en geefsters van babykleertjes, die altijd, en vooral in dezen trjd, welkom zijn. Vertrokken zijn 3 gezinnen met 2.62 aan achterstand. Aan achterstand van vorige jaren is ont vangen 55.76, dus meer dan in 1935 is ontstaan. Dat was maar ƒ33.60. Met voldoening kan op het afgeloopen jaar worden teruggezien. De meerdere werkzaamheden, die ëen gevolg zijn van de verschillende crisisrege lingen, brengen die voldoening met zich, dat daardoor honderden gezinnen voor het en hun fonds behouden bleven en ten dien opzichte is de meest mogelijke medewer king verkregen van het Orgaan voor Steunverleening te Middelburg en het bur gerlijk armbestuur. De secretaris eindigt zijn verslag over 1935 met de herinnering, dat het op 1 Juli a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat het fonds geheel gereorganiseerd zrjn taak voortzette en uitbreidde, wat van groote beteekenis is geweest voor de gezondheidszorg in Middelburg. Het eindbedrag der rekening over 1935 is 84.133.35 met een batig saldo van 1435.23 tegen ƒ1880.81 over 1984. Het jaarverslag en de rekening werden goedgekeurd met dank aan den heer On derdak. De heer Onderdijk was aan de beurt vaü aftreding als bestuurslid, doch zag zijn mandaat hernieuwd. De feestelijkheden in de Abdjj. Een klein uur later dan verwacht was kwamen gisteren de excursisten, die Wal cheren met de „Statendam" bezochten, uit Vlissingen per tram naar Middelburg en zij

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1