1000 300 25 15 JUNI No. 139 74e Jaargang MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VEIDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Slecht eten voor arbeiders in vele landen. STADS- EN PROVINCIENIEUWS §<licurlcwissc« «nw Jew ting >1936! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling De abonng's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Millioenen lijden honger, terwijl er voedsel genoeg is. Het Internationale Bureau voor den Ar beid te Genève heeft dezer dagen een rap port uitgebracht over de voeding van de arbeiders en de sociale politiek, waarin op de verschrikkelijke uitwerking werd ge wezen, die ook heden nog- periodieke hon- gersnoaden en chronische ondervoeding op groote bevolkingslagen hebben. Het rap port, dat onder leiding van dr. Lewis L. Lorwins, den economischen raadgever van de Vereenigde Staten bij het Internationale Bureau voor den Arheid, werd samenge steld, houdt zich niet slechts met de troos- telooze positie van de gekleurde arbeiders, maar ook met de voeding van de arbeiders in. eenige Europeesche en Amerikaansche landen bezig. In dit verband wordt er in het rapport verklaard„Er wordt niet over het hoofd gezién, dat er bevolkingen in Europa en het Amerikaansche wereld deel zijn, die aan een chronischen toe stand van ondervoeding lijden. Het is niet noodig, deze feiten te verheimelijken of te trachten, op een of andere wijze de be dreiging te verkleinen, die daaruit voor de civilisatie in de twintigste eeuw voort vloeit". Verschrikkelijke mededeelingen. Het rapport komt tenslotte tot eenige conclusies, die in de volgende vijf punten kunnen worden samengevat 1. Een aanzienlijk deel van de werkende bevolking, niet slechts in de verarmde of door de depressie zeer gevoelig getroffen gebieden, maar ook in de meest moderne industrieel© landen, wordt op het oogen- blik onvoldoende gevoed 2. De ondervoeding van de arbeiders is in zekeren zin een gevolg van de onkunde der huisvrouwen om het verdiende loon op de juiste wijze te besteden. De hoofdoor zaak echter is natuurlijk het geringe inko men en het gebrek aan koopkracht, die op het oogenblik in vele arbeidersfamilies vast te stellen zijn. 3. De productiecapaciteit van den land bouw is op het oogenblik zoo groot, dat de verzorging van de arbeiders in de meeste landen volkomen gegarandeerd zou kunnen worden, indien deze capaciteit geheel zou worden benut. De omstandigheid dat, van hetgeen voorhanden is nog misbruik wordt ge maakt (verbranden van graan, wegwerpen van groote hoeveelheden groenten, enz.), Verergert de situatie nog. 4. De verwerkelijking van het plan van een rationeele voeding der arbeiders, zoo als dit door medici is uitgewerkt, hangt van sociale economische factoren af, die hun invloed op de levensmiddelenmarkt uitoefenen. De meest beslissende factoren zijn die, welke prijs en inkomen bepalen. Betrekkelijk lage prijzen voor levensmid delen hebben tot voorwaarde opdat niet de koopkracht van de producenten verminderd wordt daling der productie kosten, het opheffen der handelsbelemme ringen en het uitschakelen van zekere be lastingen. Anderzijds is de stijging van de vraag naar meer en betere levensmiddelen afhankelijk van de hoogte van het volks inkomen en van de verdeeling daarvan, die kunstmatig beïnvloed kan worden door maatregelen zooals werkloozencndersteu- ning, sociale verzekering en directe ver deeling van levensmiddelen onder behoef- tigen. In den loop der laatste tientallen jaren en wel in het bijzonder in den tijd na de laatste economische depressie is zoowel van staatswege alsook van particuliere zijde een streven merkbaar geworden naar verbetering van den voeddngsstandaard der arbeiders. Er is veel gedaan om de volks gezondheid te beschermen. Door onder steuningsmaatregelen van allerlei aard heeft men getracht, in het bijzonder de gezondheid van kinderen, moeders en werk- loozen op een hoog peil te houden. Maar er is nog oneindig veel meer te doen er zijn nog voldoende mid^len, om de volks voeding. in de moderne staten te verbeteren op een wijze, dat de volksgezondheid op een zeer stabiele basis gesteld wordt. Het rapport houdt zich dan verder bezig met de vraag, hoeveel calorieën er tot een behoorlijke voeding van dé arbeiders in de verschillende bedrijven noodig zijn. Volgens de laatste onderzoekingen heeft een steno graaf bij een werkdag van acht uren even veel calorieën noodig als een metaalarbei der, een kleermaker, een boekbinder en een lithograaf, namelijk 4220 calorieën, om de gezondheid op peil te houden. Over den aard van de levensmiddelen, die in de verschillende landen gebruikt worden, zegt het rapport nog„In het algemeen gesproken, is het verbruik aan brood en aardappelen in arme landen zeer groot. Beziet men landen met een hoogeren levensstandaard, dan is een hooger ver bruik der betere levensmiddelengroepen zooals vleesch, visch, melk, melkproducten en eieren vast te stellen. Dierlijke en plan- tenvetten daarentegen vertoonen geen bij zondere tendens, wat ook voor groenten en fruit geldt intusschen voor wat versch fruit betreft met de beperking, dat het verbruik daarvan over het algemeen ook in landen met een hoogeren levens standaard grooter is". "Het bezoek met den „Statendam", Met welwillende medewerking* van de directie van de Holland-Amerika-lijn, is het bestuur van de Zeeuwsche Vereeniging van Vreemdelingenverkeer in staat reeds hedenavond aan boord van den „Staten dam" te Rotterdam aan hen, die de reis naar Zeeland medemaken een hoeveelheid propaganda-materiaal aan te bieden, om hen in staat te stellen na te gaan, wat hen hier te wachten staat. Harmonie „Ons Genoegen". Het feit, dat „Ons Genoegen" op het eerste Zondagmiddagconcert een program van reeds eerder uitgevoerde werken bracht, was een goede waardemeter om te constateeren, dat dit muziekgezelschap on der de competente leiding van zijn direc teur, de heer P, de Rooij, zich gestadig ontwikkelt. Enkele vlekjes, waaraan de voor instrumenten in de openlucht gevaar lijke temperatuur niet vreemd was, daar gelaten werden de verschillende mooie nummers s „Hymne" van Silcher-Van Ros malen, „Larghetto" van Signard, fragmen ten uit Puccini's „Madame Butteifly" en Verdi's „Troubadour" (o.a. het beroemde Miserere), het Lento Religieux uit Doni zetti's „Favorite" alsmede Mendelssohn's „Athalia-marsch", bijzonder lofwaardig ge blazen, waarbij de aanwending van de mu zikale interpunctie uitdrukkelijk vermel ding verdient. Het concert op de achterplaats van de voormalige kazerne „Willem III", dat aan ving met Psalm 138 en besloten werd met Psalm 150, beide in bewerking Van 't Kruis, trok onverdiend, matige belangstel ling. De heer J. Louwerse maakte van de ge legenheid gebruik het muziekkorps de we gens medewerking aan de „Pier-feesten" door de Zuid-Nederlandsche Radio-distri butie Maatschappij toegezegde medaille aan te bieden, waarvoor directeur en mu zikanten hun erkentelijkheid betuigden. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De laatste dag van de Hollandia-roei- wedstrijden bij Molenaarsbrug tusschen Alphen en LeidenDames achtriemsgie- ken. Spurt by de finish tusschen de Vliet (winnares) en Nereus. Foto's van het jaarlijksche concours van koetswerken ge organiseerd door de K.N.A.C., te Scheve- ningen gehouden. Badhuis aan de Bonedgfeestraat, Gedurende de week van 8 tot 13 Juni werden in het badhuis 400 baden genomen en wel 275 door heeren, 100 door dames en 25 door kinderen. Het ongeval op de „Peimland". Eerst hedenmorgen is het voorloopig be slag opgeheven dat door de politie gelegd was op het stoffelijk overschot van den Vrij dag bg een noodlottig ongeval op het Duit- sche stoomschip „Pennland" om het leven gekomen schepeling W. M. Op verzoek van de familie wordt het lijk heden naar Duitschland vervoerd, waar het te Hamburg ter aarde zal worden besteld. Rywielplaatjes-wee. De politie moet vrijwel dagelijks personen bekeuren- die zonder geldig rijwielbelasting- merk wielrijdenalleen Zondag- werden voor deze overtreding niet minder dan 5 processen-verbaal opgemaakt. Daar bovendien het rijwiel in beslag moet worden genomen en niet eerder kan worden teruggegeven voor de boete is voldaan, ver oorzaakt dit den fietsers veel overlast, die men zichzelf kan hesparen door te zorgen dat een belastingplaatje voorhanden is. Dronkenschap. Nauwelijks is de arbeid in de haven wat herleefd, of het misbruik maken van sterken drank en openbare dronkenschap nemen merkbaar toe. Het begon hier ter stede langzamerhand tot de uitzonderingen te behooren, dat be- schonkenen in arrest moeten worden ge steld. Daarom geeft het te denken, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag 4 perso nen wegens dronkenschap moesten worden aangehouden en ter ontnuchtering in arrest gesteld. Ook Zondag moest de politie enkele malen tegen dronken of halfdronken perso nen optreden, waarbij het noodig bleek twee hunner ter ontnuchtering in bewaring te nemen. Het zijn sterke beenen die de weelde kun nen dragen. En de redactie van ons blad kan maar al te goed begrijpen, dat zij die misschien na langen tijd voor het eerst weer hebben kunnen werken en geld verdie nen, aan hun vreugde uiting willen geven. Maar voor zoover dit noodig mocht zijn, doen wij toch een dringend beroep op onze stadgenooten, om die vreugde dan op een waardiger wijze te uiten. Wie het niet zon der sterken drank kan stellen, moet dit voor zich zelf weten, maar verlieze niet uit het oog dat een dronken mensch weerzin en af keer wekt. Aanrijdingen. Zaterdagmiddag- hebben hier ter stéde twee aanrijdingen plaats gehad. In de Wal straat is een transportdriewieler beschadigd door een vrachtauto, die op den weg stil had gestaan en eenige meters achteruit reed om een andere auto te kunnen passeeren. In het Bellamypark moest een wielrijder plotseling stoppen voor een vrachtauto, die onverwacht van richting veranderde zonder dat de bestuurder de vereischte teekens had gegeven. De wielrijder kwam te vallen, waardoor zijn kleeding gehavend werd. De politie onderzoekt in beide gevallen de schuldvraag. Amor en plichtsbesef bg de jeugd. Een 17-jarige Duitsche schepeling die een schip zocht, toog enkele dagén geleden, voorzien van de noodige papieren, naar het Deutsche Haus te Antwerpen, waar men de noodige stappen voor hem deed. Hij mon sterde voor den Duitschen consul te Ant werpen op het s.s. „Pennland" waar hij Vrijdag als dekjongen te werk werd gesteld. Zaterdag mocht hij even aan den wal om 'n ansicht aan zijn ouders te sturen en hun mede te dëelen, dat hij naar New-York ging. Een Vlissingsche schoone maakte evenwel zulk een indruk op den zeeman-in-den-dop, dat hij schip en tijd vergat, zoodat hij om 8 uuï in de haven komend, ontdekken moest dat de „Peimland' zonder op dit belangrijke lid zijner bemanning te wachten, zee geko zen had. De politie heeft thans tegen het jongmënsch een bevel tot uitleiding over de rijksgrenzen in de richting van. Duitschland uitgevaardigd. De terugkeer van dezen verloren zoon zal in de Heimat wel minder opgewekt, gevierd worden, daar zijn overtreding waarschijnlijk als desertie wordt beschouwd en desertie van schepelingenpleegt bij onze Oosterbu ren niet malsch te worden gestraft. Assistent directe belastingen. De heer B. Vink, assistent der directe be lastingen enz. te Hansweert, wordt met in gang van 1 Juli a.s. overgeplaatst naar Vlissingen, MIDDELBURG De landbouwweek te Middelburg. Het moge dan wel eens den schijn hebben in de laatste jaren, dat er een strijd bestaat tusschen de belangen van stad en platteland en dat deze door de crisis en de regeerings- maatregelen in verband daarmede wordt toegespitst, toch zal niemand ontkennen, dat er te Middelburg, ook onder de stedelin gen duizenden zijn, die op een of andere wijze belang hebben bij een goeden gang van zaken voor de landbouwende bevolking. Dit zijn in de eerste plaats de handeldrij- venden en dit is waar, ook al gaven de winkeliers blijk dit niet voldoende te be seffen en kon een door „Handelsbelang" voorgenomen étalage-wedstrijd niet door gaan. Maar dit neemt niet weg, dat men op andere wijze kan toonen, dat men toch verheugd is, dat de Z.L.M. dit jaar in de hoofdstad haar jaarlijksche zomersamen- komsten houdt en enkele feestelijkheden ook voor de geheele burgerij daaraan ver bonden. Dinsdag wordt het hoofdbestuur der Z. L. M. officieel in de raadszaal door het ge meentebestuur ontvangen en houdt daarna in dezelfde zaal zijn zomervergadering. Woensdagmorgen komt de Z.L.M. in alge- meene vergadering bijeen in de groote zaal van het Schuttershof. In „St. Joris" wordt daarna koffie ge dronken en dan staan in de Abdij de auto's gereed, waarmede de honderden leden en genoodigden door Walcheren's landouwen gaan rijden. Des avonds kunnen de landbouwers ge nieten van film- en lichtbeelden-voorstellin gen, terwijl op de Markt van 9 tot 11 uur in de nieuwe tent een concert wordt gege ven door het Middelburgsche muziekcorps. Tijdens dit concert zal de officieele over dracht van de muziektent aan de gemeente plaats hebben. Als de duisternis is ingetreden zorgt Vreemdelingenverkeer voor verlichting van het Stadhuis. Voor Donderdag is de aangewezen attrac tie de Fokveedag, die gehouden zal worden op de weide nabij de Griffioen op den Seis- singel. Riepen wij dus hierboven de Z.L.M.'ers het welkom toe, ook de Z.L.M. en met name de redactie van het „Zeeuwsch Landbouw blad" heeft dit reeds gedaan in het num mer van Zaterdag. Dit nummer is met ver schillende foto's van het leven in den kring verlucht. Verschillende personen schreven waardee.rende en aanmoedigende artikelen. Met groote instemming lazen wij ook het artikel van Dijkman over den 76-jarigen, doch nog jeugdigen heer F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland, een der sedert ruim een halve eeuw het meest op den voorgrond tredende figuren in de Z.L.M. en andere or ganisaties. Jaarrekening Vee- en Vleeschkeurings- dienst. Burg. en Weth. van Middelburg leggen aan den raad ter goedkeuring voor de re kening 1935 van den Vee- en Vleeschkeu- ringsdienst over 1935, aanwijzend een na- deelig saldo van 2912.56. Zij stellen voor dit verliessaldo ten laste te brengen van de tot den kring behoorende gemeenten. Aangehouden. De politie te Middelburg heeft in een logement aangehouden den 51-jarigen koopman W. W. aldaar, die nog 18 boete moest betalen of 15 dagen hechtenis on dergaan. De man is aan de justitie voorge leid. OOST- EN WEST-SOUBURG Ongelukkig gevallen. Vrijdagavond had het 10-jarig zoontje van den heer J. te Souburg, in het Tuin dorp het ongeluk met een fiets te vallen, waardoor hij een sleutelbeen brak. Het slachtoffertje is op advies van dr. Huijsman naar een ziekenhuis te Vlissin gen vervoerd. Gevonden voorwerpen. Een nikkelen schroefdop van een kinder wagen bij L. Ch. Janssen, Vlissingsche straat 75. VROUWEPOLDER Schietwedstrijden. Op 1, 2, 6 en 13 Juni werden te Vrou wenpolder door de Burgerwacht van Vrou wenpolder schietwedstrijden georganiseerd, waarvan enkele uitslagen luiden: Korpswedstrijd M 95, Max. 250 punten. 3e prijs Schietvereeniging D.O.S.B. Vlis singen 205 punten. 4e prijs Burgerwacht Vlissingen 203 punten. Hoogste korpsschutter M 95: P„ Melis Serooskerke 48 punten, J. Nonnekes, Vlis singen, 48 punten. Loting. Vrije baan M. 95, Max. 90 punten. 10. P. v. IJseldijk Vlissingen, 851x26. Personeele baan M 95, Max. 50 punten. 6. J. C. F. v. Kamer, Middelburg 45-42. Korps wedstrijd Buks, Max. 500 punten. 2e prijs T.O. en O., 't Zand, 462 punten. Vrije baan Buks, Max, 300 punten, ver schoten kaarten 339. 7. A. C. v. d. Putte, Middelburg, 249, 10. M. v. d. Putte, Middelburg 298 1x94. Slecht eten voor arbeiders in vele lan den. (Hoofdartikel.) Nog steeds aanslagen in Palestina. (Buitenland.). Zal Engeland voorstellen de sancties op te heffen? (Buitenland. De nieuwe Belgische regeering samen gesteld. (Buitenland.). Bewogen congres der Belgische libe ralen. (Buitenland.) De pers over het arbeidsconflict in Frankrijk. (Buitenland.), Uitslaande brand te Amersfoort. (Gemengd Nieuws.), Staking in de Belgische steenkolenmij nen en metaalindustrie. (Buitenland.): Zeiljachtjes op het IJsselmeer in nood een der opvarenden overleden. (Gemengd Nieuws.), Nederland neemt deel aan de wereld tentoonstelling te Parijs in 1937. (Binnenland.); Militair vliegtuig in Oostenrijk veronge lukt 3 dooden. (Luchtvaart.)' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 36 Korps wedstrijd K.S.O. of Cylinder, Ma« ximum 300 punten. Ie prijs Schietvereeniging T, .O. en O, 'tZand, 286 punten. Hoogste korpsschutter: A. C. v. d. Putte Middelburg, 60 punten. Vrije baan Cylinder of K.S.O., Maximum 180 punten. Verschoten kaarten 318, 5. A. C. v. d. Putte, Middelburg 173 2 x 57 7. J. Alewijnse, 't Zand 173 4x56. 8. C. de Bree, 't Zand 172 1x57 2x56 3x55. Dagmedaille: 1 Juni, Buks, M. v. d. PuU te, Middelburg. Dagmedaille cylinder of K.S.O. 1 Juni C. de Bree, 't Zand. ZIERIKZEE Dekknecht over boord geslagen. Vrijdagmiddag omstreeks 1 uur ver voegde zich op het politiebureau te Zie* rikzee een tweetal Engelschen, eigenaars van het jacht „My Sundowner", die ont steld aangifte deden van de vermissing van hun 21-jarigen dekknecht. De Engelschen waren Vrijdagmorgen met hun jacht uit Zierikzee vertrokken met be stemming voor Vlissingen. Toen zij het Wolphaartsdijksche veer waren gepasseerd, bemerkten zij tot hun schrik en verbazing, dat hun knecht spoorloos was verdwenen. Op het watervlak was geen teeken van eenig leven te bespeuren. Onmiddellijk koersten de Engelschen terug, om de om geving af te zoeken. Onderweg praaiden zij de provinciale stoomboot. De kapitein liet onmiddellijk stoppen. Ook het perso neel der boot had nfets van een drenkeling bemerkt. Er werd nog een oogenblik uit gekeken, doch .alles zonder resultaat. Het jacht zette nu koers naar Zierikzee, waai: de politie van het gebeurde werd in kennis gesteld. De Engelschen deelden nog mede, dat de vermiste knecht een buitengewoon goed zwemmer was, zoodat ze vertrouwden dat deze, wanneer hij overboord mocht zijn geslagen, dank zij zijn geoefendheid, zich waarschijnlijk wel zou hebben weten te redden. Aangezien het eb-getijde was, lag het voor de hand, dat wanneer de drenkeling ergens aan land zou komen, dit met den vloed mee, dus op Noord-Beveland zou zijn. Men stelde derhalve den burgemeester van Colijnsplaat Van het gebeurde in kennis. Even later werd echter uit Kabscheveer telefonisch medegedeeld, dat de vermiste jongeling zich daar gezond en wel aan land bevond. Het bleek nu dat de dekknecht op de hoogte van de Zandkreek in het zgn. En- gelsche Water overhoord is geslagen. De eigenaars van het jacht, waarvan de een zich op dat oogenblik in de stuurhut be vond en de ander in de ruimte van het schip was, hebben het hulpgeroep van hun knecht niet kunnen hooren. De jongeman is toen met den stroom

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1