500 300 25 13 JUNI 74e Jaargang- 1936; UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen Waarom Nederlandsch Fabrikaat 1 STADS- EN PROVINCIENIEÜWS en «tan Jen No. 138 VLISSINGSCHE COUSAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Men schrijft ons r Honderd jaar geleden telde Nederland ongeveer 2 millioen inwoners, thans ruim S millioen, terwijl de bevolkingsaanwas in ons land jaarlijks op ongeveer 100.000 kan worden gesteld. De totale toename in de laatste dertig jaar van het aantal perso nen, werkzaam in het Nederlandsch be drijfsleven, bedroeg ruim 1 millioen, ver deeld over industrie, landbouw en veeteelt, yisscherij, handel en verkeer, waarvan in de industrie "bijna 600.000 personen, dus meer dan alle andere groepen bij elkaar. TJit een onderzoek, door het Centraal Bu reau voor de Statistiek ingesteld, bleek, dat het arbeidsloon in de industrie over het algemeen voor meer dan de helft uit ar beidsloon bestaat. Uifc een en ander blijkt dus wel, dat Ne derland drijft op de nationale industrie. In 1923, economisch reeds een zeer slecht jaar, werd door Rijk en Gemeenten voor werkloosheidssteun uitgegeven ruim 36 millioen gulden. Op het oogenblik wordt daarvoor ruim 300 millioen Gulden uitge geven. Dit geld moet door den belasting betaler worden opgebracht, dus het alge meen welvaartspeil daalt door de hoogere belastingen, Om het groote leger werkloozen weer, al Is het dan ook maar gedeeltelijk, aan den arbeid te kunnen zetten, is het noodig, dat •de Nederlandsche Industrie daadwerkelijke belangstelling ondervindt. De groote fout bij een belangrijk deel onzer landgenooten is echter, dat men wel ervan overtuigd is, dat het absoluut noodig is, dat de groote werken, die van overheidswege worden uit gevoerd, aan de Nederlandsche industrie worden opgedragen, maar, dat men zelf zich er niet van bewust is, dat men per soonlijk in het dagelijksche leven ook zoo'n ontzaglijk groote medewerking kan geven. Het volgende voorbeeld geeft hiervan blijk Ons land telt ongeveer 2 millioen gezin nen. Stel nu, dat per dag door een der ge zinsleden van elk gezin een voorwerp van dagelijksch gebruik wat het is komt er niet op aan wordt gekocht tegen een winkelprijs van veertig cent. Laat de fa brieksprijs van dar artikel 20 cent zijn, dan wordt, wanneer een buitenlandsch artikel is gekocht in plaats waarvan evengoed een product van Nederlandsch fabrikaat had kunnen worden aangeschaft, de Nederland sche industrie door één gezin benadeeld .voor een bedrag van 20 cent, dus per jaar yoor 365 maal ƒ0.20 of 73. Door de 2 millioen gezinnen wordt aldus per jaar de Nederlandsche industrie op zoo danige wijze benadeeld voor 146 millioen gulden. Aannemende, dat een gezin per jaar kan rondkomen van ƒ2000zouden dus, wanneer men Nederlandsch fabrikaat had gekocht, gedurende een jaar 73.000 gezinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kunnen voorzien, Nu is het waar, dat dit maar een theore tisch voorbeeld is, maar in elk geval met een zeer practischen ondergrond. Hoeveel personen zijn er tegenwoordig niet, die met angst en beven het oogenblik zien naderen, dat zij de groote kans zullen Ioopen ontslagen te worden, wegens nood zakelijke personeelsinkrimping of nood zakelijk wordende bezuiniging Hoevelen .verkeeren reeds in die omstandigheid Wie zal met cijfers kunnen aantoonen de gevolgen van de zenuwsloopende spanning, die daardoor niet alleen den persoon zelf treft, maar vanzelfsprekend ook zich uit strekt over het gezin van den desbetreffen- den kostwinner Zooiets is niet in cijfers uit te drukken. Maar daarom is het juist ook van het allergrootst belang, dat algemeen, door iedereen in Nederland een gerechtvaardigde Voorkeur wordt gegeven aan het Neder landsch Fabrikaat. Koopt Nederlandsche Waar, Dan helpen wij elkaar. En voor TJw foto's. En voor TJw kiekjse. Foto HENNING, Badhuisstr. 36 Noodlottig scheepsongeval. Gisteravond heeft hier ter stede een noodlottig ongeval plaats gehad, dat een jong menschenleven heeft gekost. In de haven ligt sinds enkele dagen het 16.000 ton groote Duitsche stoomschip „Penn- land", dat uit New-York gekomen hier een lading stukgoed heeft gelost en passagiers aan wal heeft gezet. Heden zou de ge weldige tweepijper weder naar New-York vertrekken. Alle werkzaamheden liepen vlot van stapel, tot Vrijdagavond, op den laatsten dag dus dat het schip in de Vlissingsche haven lag, een jong menschenleven werd afgesneden. De machines ratelden, de laad- boamen zwaaiden door het luchtruim en de arbeid was in vollen gang, toen plotseling een snerpende gil klonk. Op het voordek waren twee matrozen, waaronder de 31-jarige Willy Mayer, bezig om kisten van den wal aan boord te hijschen met behulp der laadboomen. Zooals men weet, geschiedt dit met een kabel die over een voetblok loopt en door een winch wordt opgewonden. Door nog niet opgehelderde oorzaak is het voetblok aan stuurboordzijde van het voorschip losge raakt en dit zware voorwerp trof M., die de winch bediende, tegen het lichaam. Hij werd hierdoor op de winch geworpen, ge grepen, tweemaal rond geslingerd en ver volgens tegen het dek geslagen, waar hij buiten bewustzijn liggen bleef. Nadat eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht een uur na aankomst is M. echter aan de bekomen verwondingen bezweken. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de makkers van het slachtoffer juist een vriendschappelijken voetbalwedstrijd speel den tegen een elftal van de Koninklijke Marine. De Jantjes hadden na de pauze een 80 voorsprong, toen een lid van de „Penn- land"-bemanning de noodlottige gebeurtenis kwam melden. De wedstrijd werd onmiddel lijk gestaakt en met hooggeheven arm her dachten de „Pennland"-matrozen in een minuut stilte den zoo juist gestorven ka meraad. Het zou voor het slachtoffer, dat kort geleden een erfenis gekregen had, de laat ste zeereis zijn geweest. Helaas is het op een andere wijze zijn laatste reis geworden. Chr. Metaalbewerkersbond afd. Vlissingen. Gisteravond herdacht bovengenoemde ver- eeniging haar 35-jarig bestaan. De groote zaal van „de Oude Vriend schap" was geheel gevuld met leden en hunne dames, toen de voorzitter, de heer H. C. V. Sorel, de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze opende en allen welkom heette. Na het welkomstwoord sprak ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predikant, die uitgaan de van het naar den hemel zien van de disci pelen na de hemelvaart, de aanwezigen op wekte om naar het bevel der H. Schrift de aardsche taak niet te vergeten en zijn dank baarheid uitsprak voor den chr. socialen arbeid, door hoofdbestuuurders en afdeeling verricht, daar de mensch bij brood alleen niet zal leven, maar bjj alle woord, dat uit Gods mond uitgaat. Hij wekte de afdeeling op om in de kracht des Heeren den strijd vol te houden en de roeping van Gods Ko ninkrijk te volgen. De heer A. Markering, hoofdbestuurder, bracht de gelukwenschen over van het hoofdbestuur, en wees er op, hoe de afdee ling, klein begonnen, is uitgegroeid tot een sterke organisatie, die op het sociale terrein opkomt voor het recht van den arbeid en tot veel zegen is geweest. De toestanden, waaronder wij thans leven zijn in materieel opzicht zwaar, doch ook de strijd der gees- ten verscherpt zich en hierin heeft de chr. vakbeweging een groote taak. De Chr. Mondorgelclub „Excelsior", di recteur de heer C. Labruyère, verleende verdienstelijk medewerking. Een leuke samenspraak verwierf veel bij val. Door den heer H. Wetselaar, lid van het hoofdbestuur, werd het slotwoord gespro ken. Luxor-theater. Het booze oog. De vrouw die den moed had. In dit theater draait deze week een Paromount-filmwerk van bijzonder karak ter, „Het booze oog" genaamd, dat een pleidooi wil leveren voor suggestie, hypnose en telepathie. Het is de historie van een hyper-gevoelig jongmensch, met name Clay Thome (Tom Brown), dat een onbe- schrijfelijken angst heeft ->or katoogen, halfedelsteenen, die een rol plachten te spelen in het bijgeloof. Deze jonge archi tect is verloofd met Nancy Brookfield (Judith Allen), de dochter van iemand uit de eerste kringen, die sterk, hypnotische gaven bezit. De schoonvader in spé (John Halliday) tracht Clay te genezen door hem in tranche te brengen als deze ontwaakt is hij inderdaad van den angst bevrijd, doch in zijn onderbewustzijn leeft de ge dachte van Brookfield, om Hardmuth, een ongunstig individu, te dooden, zóó sterk voort, dat hij' den volgenden morgen bij het aanschouwen van een katoog onbewust naar diens kantoor gaat en hem neerschiet. Een sensationeele rechtszitting volgt, waarin een advocaat (Sir Guy Standing) de ongeloovige jury proefondervindelijk van de waarheid der hypnose overtuigt, zoodat Clay wordt vrijgesproken. De genoemde artisten leveren bijzonder goed spel in deze spannende rolprent vol occulte emotie welke door Henry Hathaway werd geregis seerd. Ook het tweede hoofdnummer is een uitstekende film, een Warner Bros, waarin Barbara Stanwyck, met Frank Morgan en Ricardo Cortez als tegenspelers, op emi nente wijze de hoofdrol vervult. Het ver- heal begint met een' moord. Daags voor hun huwelijk wordt de verloofde van een jong meisje doodgeschoten door een bedrogen echtgenoot. Door de emotie is het gestel van het mesije dermate geschokt, dat een verblijf in een rustig" oord noodzakelijk wordt geacht. Bij eén wandèling in het gebergte valt zij, breekt een been en wordt gevonden door een ouderen man, die haar geestelijk evenwicht weet te herstellen en met wien zij trouwt uit dankbaarheid, ver mits haar gevoel voor liefde dood is. Dit is echter slechts .©ogenschijnlijk, want als nummer drie „uit de lucht komt vallen", wordt zij op dezen verliefd, hetgeen haar een zwaren tweestrijd geeft te voeren, wel ke in het voordeel van haar man uitvalt. Het uitgebreide voorprogramma biedt, naast Ufa-wereld- en Polygoon-Hollandsch- nieuws, een voorfilmpje van „De auto kampioen", een grappige Krazy Kat-tee- kenfilm benevens een goede musical met den componist Billy Hill. 't Is dus weer een bijzonder aantrekke lijk program en aan bezoek zal het Luxor deze week geenszins ontbreken. Alhambra-Theater. Blanke vrouw. De groote schoonmaak. Twee beroemde en wel zeer charmante "filmsterren trekken in het program van deze week de aandachtCarole Lombard en Anny Ondra. De eerste is de „White Woman" in deze goede Paramount-film, die de eenzame, weerlooze vrouw verbeeldt m de groene hel van het oerwoud, temidden van mannen, die in geen tien jaar een blan ke vrouw gezien hadden. Het bijzonder prij zenswaardige in „Blanke Vrouw" is echter niet het blonde haar en de vrouw, die er onder zit en dewelke den verwendsten lief hebber op dit gebied kan bekoren. Die is terwille van het publiek, dat niet zonder blonde haren kan of wil, erin gevoegd. Het is het enorme talent van Charles Laughton, die de rol van den rubberhande laar in Engelsch Borneo, Horace Pin, speelt. Deze acteur, die in „The private Life of Henry VIII" grooten naam maakte, maakt ook hier iets prachtigs van dat eigenaardige genre van machtswellusteling, dat vrouwelijke zachtheid paart aan de on- beschrijfelijkste wreedheid, dat het eene moment kan liefhebben om het volgend oogenblik te haten, het genre mensch, dat geen grenzen kent, om de eenvoudige reden, dat het zich op die grenzen bevindt. In Engelsch Borneo heeft een rubberhan delaar zijn jacht gemeerd op een van de rivieren en'betaalt de voor hem werkende inboorlingen met verrotte rijst. Op een kustreis cntmoet hij een blanke vrouw, die op het randje van de goot balanceert en niet anders kan doen dan Pin naar het bin nenland volgen, naar een handjevol blan ken met roetzwarte verledens evenals de inboorlingenstammen aan Pin's onbegrijpe lijke macht gekluisterd. In neurotischen angst leven deze menschen verder om de een na den ander aan de vluchtobsessie ten onder te gaan. Maar Pin's macht begint te kenteren. De inboorlingen besluiten het blanken-nest uit te roeien, hetgeen voor de vrouw en een der opzichters het juiste mo ment lijkt om te vluchten. Tijdens den over val op het jacht maken twee pijlen een einde aan Pin's leven, die zit te pokeren met zijn laatst overgebleven opzichter. Alles concentreert zich om Laughton's rol van den goedmoedigen bruut, die psy chologisch zoo interessant is. Uitstekend is ook Charles Bickford in de rol van Ballis- ter, met wien Pin de laatste momenten van zijn leven doorbrengt. Deze scène is trou wens de sterkste van de heele film, waar de voortreffelijke dialoog niet weinig aan meehelpt. De technische adviseur, John Arensma, is zeer gelukkig geweest met de reproduc tie van het oerwoud, waarom na het voor treffelijke spel de film zeer zeker het ge middelde niveau overschrijdt. Anny Ondra heeft zich langzamerhand van een grappig klein meisje tot een wer kelijke actrice ontwikkeld. In den laatsten tijd heeft men haar werk laten doen, dat niet meer grotesk, maar daarom nog wel degelijk humoristisch is, waarin wij haar niet meer als een onhandig klein school meisje in excentrische buitelingen over het witte doek zien dansen, maar waarin zij verondersteld wordt, de gratie en charme van een eenigszins volwassen vrouw te ver- toonen. „De groote Schoonmaak" is in haar geheel dan ook een staaltje van zeer on pretentieuze, maar in haar genre zuivere amusementskunst. Het verhaal, de gebruikelijke serie ver wisselingen en verwikkelingen rondom een lief meisje en een charmanten jongen man, een baron en een dame van de wereld, is niet onorigineel, omdat mén het dezen keer heeft opgebouwd rondom het bedrijf van een groote schoonmaakorganisatie, die haar discipelen met emmer en dweil, ladder en stofzuiger op bestelling uitzendt. De regis seur, Karl Lamac, weet ons werkelijk met deze filmcomedie te boeien en te amusee ren tot het supreme moment, waarop het schoonmaakstertje en de rijke, jonge man op de hoogste sport van een ladder het „happy end" demonstreeren, waarmee Anny Ondra dan ook, volgens haar eigen en ons aller wenschdroomen, meteen de hoogste sport van haar maatschappelijke ladder heeft bereikt. En omdat ze zoo lief was en zoo charmant, gunnen wij het haar van harte. De haven. Gisteren is alhier op de ha.ven gekomen het Noorsche stoomschip „Biri" om een la ding hout te lossen. Het stoomschip „Pennland" zal hedenmid dag te ongeveer 5 uur naar New York ver trekken met passagiers en stukgoed. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zeeland is mooien vanaf het water be keken, is het natuurschoon onzer provincie eenvoudig onvergelijkelijk. Toen onze redacteur dezer dagen met de „Prins Willem" een tocht over de Zeeuw- sche wateren maakte, heeft hij dan ook van de gelegenheid geprofiteerd om het geziene in een reeks foto's vast te leggen In de sluis te Veere Veere de Groote Kerk De marine luchtvaartbasis bij Veere; Zierikzee: de Zuidhavenpoort; Westkapelle zooals de zeeman het ziet Zoutelande Dishoek Zwanenburg Ge zicht op Vlissingen Wij naderen de Pier Langs het Vlissingsche badstrand Bou levard Evertsen Boulevard Bankert met Zeevaartschool. H.K.H. Prinses Juliana heeft Vrijdagmor gen de jaarvergadering van het Ned. Roode Kruis te Eindhoven gepresideerd. Ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Ver. „Ons Leger", werd Vrijdag te Rotterdam een Leger- en Vlootdag gehou- Een verkeersongeval. Gistermiddag stak een 11-jarige jongen de Walstraat over om een bal te grijpen, waarbij hij niet uitkeek, met het gevolg dat hij tegen een wielrijder opliep. De jongen werd neergeworpen en liep een verwonding op aan het onderbeen. Medische hulp werd hem verleend door dr. De Greef. Onnoodig te zeggen dat de Walstraat geen plaats is voor het balspel, MIDDELBURG Onthulling beeld van Karei V, Hedenmorgen heeft de onthulling plaats gehad van het beeld van Karei V in den Choertoren van het stadhuis te Middelburg. Daarvoor kwamen het gemeentebestuur met het bestuur van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, dat het beeld aan de gemeente aanbood en de beeld houwer, de heer H. J. Etienne uit Delft, die daaraan zulk een groot aandeel had, bijeen met nog enkele genoodigden in den hal van het stadhuis. Nadat de burgemeester, de heer M. Fern- hout, allen verwelkomd had, sprak de voor zitter van het Zeeuwsch Genootschap, de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford enkele woorden en heeft deze buiten het beeld onthuld. Het beeld maakt in de tot nu toe ledige Waarom Nederlandsch fabrikaat? (Hoofdartikel). Noodlottig ongeval in de haven. (Stadsnieuws). Gemeenteraad van Souburg. Antvverpsche haventoestanden. (Brieven uit België)]. Van Zeeland tracht opnieuw een mi nisterie te vormen. (Buitenland)], De niemve Rusïsche grondwet gepu« bliceerd. .(Buitenland), Bezoek aan een gehakt-in-blik-fabriefc. Ernstig ongeluk in de Oranje Nassau* myn te Heerlen. (Gemengd nieuws)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN nis een uitstekend figuur en volmaakt de rij van graven en gravinnen, die zulk een voornaam onderdeel vormen van het be roemde historische bouwwerk. Het doet den vervaardiger alle eer aan. Na de onthulling heeft het gemeentebe stuur allen nog op de burgemeesterskamer ontvangen. Een fokdag van groot formaat. Men schrijft ons: De fokdag die Donderdag 18 Juni op 'de Griffioenweide te Middelburg zal worden gehouden, belooft er een te worden van groot formaat. Veelzijdig, groot, modenï van opzet, anders dan anders Walcheren is het veerijkste gebied van; Zeeland. Ruim 1100 veehouders houden een veestapel van ongeveer 14.500 stuks. Van de inkomsten van het rundvee moet de Wal- chersche boer in de allereerste plaats be* staan. Een gezonde, productieve veestapel vertegenwoordigt een belang van de aller eerste orde. Die komt er niet vanzelf. Daar is doelbewuste fokkerij en teeltkeus voor noodig. En die vereischt weer' verschillende) technische maatregelen en een stevige goed' gefundeerde organisatie. Het is verheugend; dat de belangstelling hiervoor op Walcheren sterk groeiende is. De resultaten daarvan zijn niet uitgebleven. Daarvan willen de vooraanstaande fokkers op 18 Juni getui gen. Door ongeveer 75 veefokkers zijn bijna] 200 runderen voor den fokdag aangegeven. Daaronder 20 stieren, dt 120 melkkoeien en 43 stuks jongvee. Bovendien zullen 16 fokkers een groep fokvee, bestaande uit 3 tot 12 dieren laten zien. Ook komen er 7 familiegroepen en 4 groepen van stierenvereenigingen, bestaan de uit een vereenigingsstier en 8 koeien. Onder de d= 120 koeien zijn er ruim 60 met bekende productie. Er zijn koeien bij die meer dan 8000 L. melk met boven 3.6 vet gegeven hebben. Bijna 1 kg. boter per dag. De op productie gecontroleerde koelen zijn ingedeeld in 5 productieklassen. Deze zijn kenbaar aan gekleurde rozetten op de kruin. Ook de prijsklassen van de exterieur be* oordeeling zullen door gekleurde linten aan de koppen worden kenbaar gemaakt. 's Morgens vanaf 9 uur worden door 2 comissies eerst de individueele klassen gekeurd en daarna de groepen. Wie de dieren goed wil bestudeeren moet daarbij zijn. 's Morgens zijn de dieren in de indivi dueele klassen opgesteld, terwijl men 's mid dags de fokgroepen bewonderen kan. De voorbrenging van de bekroonde dieren en van de fokgroepen begint om half drie. Daar ziet men het puikje van den Walcher- sche veestapel defileeren. Een uiterst leer zame dag voor alle veehouders en hun kin deren. Mooi, interessant en ook leerzaam voor het stadspubliek. IERSEKE Goed afgelooperi. Donderdagnacht is met een roeiboot, bemand met 3 schippersknechts, een on geluk gebeurd, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het drietal, dat een motor; met mosselzaad moest lossen, nam een roeiboot uit de haven en voer daarmede naar Kijkuit. Even buiten de haven wier pen ze aan den vrachtmotor van De Munck een touw, om hiermede medegesleept te worden. Een dier schippers, C. Sanderse, raakte verward met zijn beenen in 't tuow: en toen de gebrs. Pekaar toeschoten om Sanderse te helpen, schepte de roeiboot

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1