500 100 25 MRGGT JuS'tablet KING EERSTE BLAD IVo.137 74e Jaargang 1936: VRIÜfDAO UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening G628T 12 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS OOST- EN WEST-SOUBURG ARNEMUIDEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS RECHTSZAKEN naw Jew PEPERMUNT MARINE EN LEGER VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Openlucht-concert. De Harmonie „Ons Genoegen", directeur 'de heer P. de Rooy, geeft Zondagmiddag 14 Juni te 12 uur een muziekuitvoering op het terrein van de voormalige Willem III-ka- zerne. Programmal 1. Psalm 138 bewerkt door M. H. van 't Kruis. 2. „Hymne" P. Silcher, arr. J. J. H. van Rosmalen. 3. a. Lento Religeux uit de opera La Favorite Donizetti, b. Larghetto Signard. 4. Fragmenten uit de Opera „Madame Butterfly" G. Puccini. 5. „Kriegsmarsch der Priester aus Athalia" F. Mendelssohn-Bartholdy. 6. Fragmenten, w.o. de Miserere, uit de Opera Le Trouvère G. Verdi. T. Psalm 150 bewerkt door M. H. van 't Kruis. Aantal baden. Het aantal genomen baden vanaf de ope ning tot en met 11 Juni bedraagt voor het gewone bad 200 en voor het volksbad 60. De gemiddelde temperatuur van de lucht was 60, die van het water 58 graden. Het niéuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdagnacht heeft een felle brand ge woed in de fabriek „De Toekomst" aan de Zaan te Wormerveer, waardoor twee groote pakhuizen, gevuld met lijnzaad en veekoe ken, in de asch gelegd werden. Foto van Hr. Ms. „De Ruyter" tijdens zijn onlangs gehouden grooten proeftocht, bij een vaart yan 30 mijl per uur. Een groot aantal toeristen verwacht. De „Union Internationale des Produc- teurs et distributeurs d'Energie électrique" (de Internationaie vereeniging van ver vaardigers en verdeelers van electrischen stroom), die van 10 tot en met 20 Juni haar congres in ons land en wel in Scheveningen houdt, heeft daaraan verschillende groote tochten door Nederland georganiseerd. Een daarvan is voor Walcheren van groote be- teekenis. Maandagavond a.s. gaan de deelnemers met hun dames, vermoedelijk een 600-tal personen, te Rotterdam aan boord van de „Statendam", die om 10 uur van Rotterdam vertrekt en Dinsdagmorgen ongeveer 8 uur op de reede van Viissingen voor anker zal kamen. Om half tien worden de tocht- genooten met kleine booten aan wal ge bracht en zullen daar een 25-tal autobus sen gereed staan. De tocht gaat dan over Koudekerke, Zoutelande, Westkapelle, Dom burg, Veere en weer terug naar Viissingen. Alleen te Veere zal worden gepauzeerd. Nadat in hotel „Britannia" de koffie maaltijd is gebruikt, gaat het gezelschap met door het trambedrijf der N.V. „Pzem" beschikbaar gestelde trammen naar Mid delburg. Hier organiseert het bestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer ter eere der gasten een folklo- risch feest in de Abdij. Er zal worden ge zongen en gedanst door dames en meisjes in Zeeuwsch costuum en de ringlijders zul len niet ontbreken. Hierna zal op het Munt plein de thé worden gebruikt. Vervolgens hebben de tochtgenooten keu ze tusschen een verder verblijf te Middel burg om de stad verder te bezichtigen of wel direct terug te keeren naar Viissingen om een bad te nemen. In ieder geval moeten zij om 7 uur aan boord van de „Statendam" terug zijn, die om kwart over zeven de reede verlaat naar Amsterdam, De bevolking van Zeeland in 1935. De bevolking van Zeeland steeg in 1935 met 1093 personen en wel van 251.912 tot 253.005. Geboren zijn 4366 kinderen, overleden 2334 personen, dus een vermeerdering van 2032 personen, maar vertrokken zijn 11581 personen en ingekomen maar 10.642, alzoo een daling van 939, rest ook 1093. In 33 gemeenten daalde het aantal in woners totaal met 338 personen, in 73 smakelijke,bruine Jus van.. PER TABLET VOORILOCT. steeg het met totaal 1431 en in 3 gemeen ten bleef het onveranderd. De grootste verhooging van het aantal werd waargenomen te Terneuzen, nl. 160, te Goes was het 63, te Viissingen 42, Zie- rikzee 23 en te Middelburg 15. De gemeenten op Walcheren zagen hun inwioners aantal vermeerderen met totaal 358die op Zuid-Beveland 134die op Noord-Beveland met 30 die in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met 75 die in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen met 197 die op Tholen met 59, die op St. Philipsland met 22, die op Schouwen en Duiveland met 159. MIDDELBURG Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Middelburg 750. Borgstellingsfonds voor den Middenstand. Donderdag hield het voorloopig comité inzake de oprichting van een Borgstellings fonds voor den Middenstand in het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden een vergade ring op het Raadhuis te Middelburg. Het concept voor de stichtingsacte werd vastgesteld evenals het Huishoudelijk Reglement. Besloten werd tot de gemeente besturen binnen het gebied van het fonds een verzoek te richten om een bijdrage te verleenen, zoowel in het te vormen kapitaal als voor de exploitatie en wel in verhouding tot het aantal inwoners dier gemeente. Ook aan de Provincie zal steun worden ge-, vraagd. Tenslotte werden de volgende leden van het comité, te weten de heeren W. Berdenis van Berlekom, J. Onderdijk en mr. F. B. Evers te Middelburg P. G. Laernoes te Viissingen, A. L. van Melle te Goes, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te Westkapelle, mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand en A. Menheere te 's Heerenhoek gemachtigd de Stichtingsacte notarieel te doen vastleggen. Dr. Veeneklaas te Middelburg. Het bestuur van de afdeeling Walcheren van de Nederl. Reisvereeniging deelt ons mede, dat het er in geslaagd is voor de eerste winterbijeenkomst in het a.s. seizoen dr Veeneklaas, een der leden van de Ne- derlandsche ambulance in Abessynië als spreker te krijgen. Dit zal geschieden in samenwerking met de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis, die van de entrée's een deel in haar kas zal zien vloeien. Verkeersongeval. Gisteravond reed de ongeveer 22-jarige de K., op den hoek van de Vlasmarkt en de Kromme Weele tegen een stilsbaanden vrachtauto aan en viel tegen een uitstekend ijzer. De man is met een hersenschudding en verdere verwondingen naar het Gasthuis vervoerd. Vijftigjarig bestaan van „Nederland en Oranje". In ons verslag van gisteravond vermeld den wij, dat namens het Provinciaal Comité het woord was gevoerd door den heer Lin- denbergh. Dit is echter geschied door den heer J. A. Dominicus uit Wemeldinge, die tezamen met den heer P. G. Laernoes uit Viissingen, resp. als voorzitter en secreta ris het Provinciaal Comité vertegenwoor digden, Gevonden voorwerpen. Band van japon bij A. van Sluijs, Oranje plein 51, Souburg. Ziekenzorg. Eenige jaren geleden werd op initiatief van zuster van der Klooster een fondsje Ziekenzorg opgericht, ten doel hebbend om minvermogende zieken versterkende middelen te verstrekken. Wekelijks worden hiervoor gelden gecollecteerd. Dat dit fondsje goed werkt, blijkt wel dat in een jaar tijds verstrekt werden 1532 liters melk, 588 eieren, zulks ten behoeve van een 15-tal verschillende zieken. BIERVLIET Vergadering van den Bond voor Staatspensionneering. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Biervliet van den Bond voor Staatspension neering, onder voorzitterschap van den heer M. Maas. De notulen werden onveranderd goedge keurd. Daarna deed de secretaris mededee- ling van diverse ingekomen stukken. Van het bureau voor muziekauteursrech- ten waren verschillende brieven ontvangen met betrekking tot de laatste uitvoering, waaraan de „Musical Boys" hun medewer king verleenden. Buma meent dat hiervoor auteursrechten verschuldigd zijn." Besloten werd Buma te adviseeren deze zaak te re gelen met de „Musical Boys" zelf. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 175.30, de uitgaven 165.46, zoodat er een batig saldo is van 9.84. Besloten werd den heer Willemsen een vergoeding toe te kennen voor het rond brengen van het bondsorgaan in het ge hucht Driewegen. Verder kwam ter sprake het organiseeren van een autotocht .voor ouden van dagen. Besloten werd dit jaar een uitstapje te maken naar Knocke. Aan de auto-bezitters in de gemeente zal gevraagd worden hun wagens zoo mogelijk gratis beschikbaar te stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. HOEDEKENSKERKE Eervol ontslag als gemeente-veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 16 Juni a.s. aan S. Roelse, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Hoe- dekenskerke. TERNEUZEN Het werk in de haven. Via den Belgischen radio-omroep werd gisteravond 't bericht verspreid dat te Ter- neuzen het werk aan de schepen welke voor Antwerpen bestemd waren, zou zijn neerge legd. Dit bericht, dat later werd tegenge sproken, veroorzaakte tot in wijden omtrek eenige beroering. Bij informatie bleek ons echter dat het gelanceerde bericht niet juist was, daar van een staking in onze haven geen sprake is. Wel worden van de zijde van den Nederlandschen en Belgischen trans portarbeidersbond hardnekkige pogingen in het werk gesteld, de arbeiders te bewegen het werk stil te leggen, doch het blijkt dat het overgroote deel van hen hiervoor niets gevoelt. Eenige Belgische personen vertoe ven in onze stad en begeven zich tusschen de arbeiders, wanneer deze na gedanen ar beid aan de Axelsche brug staan te praten, doch het is hun niet gelukt de arbeiders te overhalen. Men vergete niet, dat vooral de ouderen onder hen medegemaakt hebben dat de eertijds zoo bloeiende haven wegens het intrekken der speciale tarieven van Belgische zijde den nekslag is toegebracht, en dat zelfs nu nog getracht 'wordt om de enkele kolen- en houtschepen die te Terneu zen gelost worden, weg te trekken naar Antwerpen, Gent en Brugge. Van de zijde der burgerij is een manifest verschenen, ge richt tot alle inwoners onzer stad, waarin deze feiten nog eens naar voren worden ge bracht. Het werk geschiedt op normale wijze, ter wijl ook gisteravond de ploegen weer aan den gang zijn gegaan. Ook staking te Terneuzen, Gisteren is te Terneuzen een manifest verspreid, waarin de Centrale Bond van Transportarbeiders zgn leden aldaar op wekt, de uit Antwerpen komende schepen niet te laden of te lossen. In dit geval wordt recht op reglementaire uitkeering toegezegd. Het „Volksblad" bericht hierover nog d.d. gisteren Als antwoord op dezen oproep hebben hedenmiddag reeds een vijftigtal arbeiders hei, werk neergelegd. Velen echter hebben het manifest niet voor vanavond in handen gekregen, doordat zij vandaag elders wer ken, zoodat men pas morgen een demon stratief antwoord kan verwachten. Moeilijk heden zijn er bij het neerleggen van het werk nog niet gerezen. Hedenavond kwa men groote groepen arbeiders bijeen, die de situatie bespraken. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het be roep naar Arnemuiden, cand. J. Slok te Delft, die het beroep naar Langerak heeft aangenomen. Akte-examens te Middelburg. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden Donderdag voor het eindexamen de dames M. E. Minderhoud te Middelburg, H. J. Quasters en J. H. Rodenhuis, beiden te Viissingen. Afgewezen twee vrouwelijke candidaten. Examens. Voor het examen „Tesselschade", diploma A, is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. C. de Jong te Middelburg. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is bevorderd tot doctor in de technische we- tenschap na verdediging van een proef schrift getiteld „Oxydatie door perazijn- zuur van enkele onverzadigde carbonylver- bindingen" en stellingen, de heer J. D. Ja cobs, doctorandus in de wis- en natuurkun de, geboren te Breskens. De burgemeester van Haarlem voor het Hof. Het gerechtshof te Amsterdam behan delde gister in hooger beroep de strafzaak tegen den heer C. Maarschalk, burgemees ter van Haarlem, die door de rechtbank te Haarlem tot een geldboete van 2500 subs. 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een jaar is veroordeeld we gens het veroorzaken van dood door schuld. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. De verdediger, mr. Bruch, concludeerde tot vrijspraak, daar hier een gerechtvaar digde twijfel aan verdachte's schuld be staat. Arrest 25 Juni. „Der Stuermer" verkocht. De vijfde kamer der arrondissements rechtbank te Amsterdam behandelde giste ren de strafzaak tegen den bedrijfsleider van den N.S.B. sigarenwinkel in de Kalver- straat, die het in Nederland verboden blad „Der Stuermer" van Julius Streicher inden winkel in voorraad heeft gehad en verkocht. Begin Maart kwam door de vragen van het Kamerlid Boon aan het licht, dat dit blad in den winkel werd verkocht. De be drijfsleider beweerde niet te weten, dat de verspreiding was verboden, het bleek, dat het blaadje in de ruimte achter den winkel werd verkocht. De officier van justitie, mr. B. Kist, eischte een geldboete van 250 subs. 25 <3a- gen hechtenis. De verdediger, mr. de Ranitz, pleitte vrij spraak op juridische en feitelijke gronden. Kwakzalfster voor het kantongerecht. Gisterochtend heeft voor den kantonrech ter te Amsterdam terecht gestaan een kwakzalfster, mevr. S., wonende aan het Daniël Willinkplein, die een journaliste in behandeling heeft genomen. Zij had haar „patiënte" onderzocht en in de maagstreek pijn aangetroffen, terwijl ook de zenuwen erg van streek waren. Met kruiden was alles te genezen, als die bij haar schoonzoon werden gekocht. De journaliste, die haar kundigheid op de proef wilde stellen, als getuige gehoord, vertelde van een geval waarin verdachte verklaard had, dat de patiënt zich niet mocht laten opereeren. Dit was ook niet ge beurd totdat zij gemerkt had, dat mevrouw zich zelf wel liet opereeren. De persfotograaf, die de kwakzalfster had willen fotografeeren, terwijl zij in tran ce was, vertelde dat dit niet lukte omdat mevrouw hem te veel op de vingers keek. Zij sliep niet. Een reeks patiënten meldde zich als ge tuige decharge en een vijftal kreeg gele genheid zich over allerlei zaken uit te laten. De ambtenaar van het O.M. noemde ver- §cl»CWffUl»IS«C« Beveiliging der bevolking in oorlogs tijd. (Hoofdartikel 2e blad). Maarschalk Badoglio afgetreden als onderkoning van Ethiopië. (Oorlog ItaliëAbessinië). De Rotterdamsche haventarieven wor den verlaagd. (Binnenland)'. Een mosterdgas-dichte stof uitgevon den. De brand in de papierwarenfabriek te Gouda blijkt te zijn gesticht (Gemengd nieuws). Nieuwe ongeregeldheden in Palestina. (Buitenland). Twee doodelijke spoorwegongelukken. (Gemengd nieuws). De Oranjesluizen te Amsterdam door aanvaring ernstig beschadigd. (Gemengd nieuws)., ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN KING-pepermunl ontleent haar opwekkende en ver kwikkende eigenschappéiï aan't echte natuurproduct. Dé heerlijke smaak én geur van KING-pepermunl en haar ongerepte zuiver heid zullen ook U in verrukking brengen. De natuur is niet te vér- beteren. TONNEMA O6 SNEEK dachte een groote bedriegster, die de men- schen met godsdienstige Schwaermerei om den tuin leidt en eischte 1 maand hechtenis. Na een pleidooi van mr. Endt, veroordeel de de kantonrechter verdachte tob f 50 boete. Hij achtte de tenlastelegging bewe zen, doch noemde het geval onschuldig, om dat de journaliste niet ziek was, toen zij be handeld -^erd. Hr. Ms. „Nautilus". Hr. Ms. „Nautilus" is 11 Juni aangeko men in Thorshavn. De leger- en vlootdag te Rotterdam. Vandaag heeft Rotterdam zijn leger- en vlootdag, welke door de Vereeniging „Ons Leger en onze Vloot", In samenwerking met de Koninklijke landmacht én de Ko-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1