1000 500 300 25 DONDERDAG II JUNI 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN middelburg §el»eM>lewiss«« «an Jew Jag No. 136 -1936f VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Adjunct expert scheepvaartinspectie. De minister van waterstaat heeft met in gang van 1 September 1986 aan den adjunct expert bij de scheepvaartinspectie in het vierde district te 's-Gravenhage, J. W. de Haan, Vlissingen als standplaats aangewe zen. De a.s. Spaarbankdag. Vrijdag 26 Juni a.s. zal de Nederlandscae Spaarbankbond hier ter stede in „Britan nia" zijn zg. „Spaarbankdag" houden. Hier aan gaat Donderdagavond een speciale ont vangst ten stadhuize vooraf, gevolgd door een ontvangst door het bestuur der Nuts- spaarbank. De heer P. L. Slis, directeur van de spaar bank te Rotterdam zal op de algemeune ver gadering een inleiding houden over het on derwerp.: „Mijn bezoek aan eenige spaar banken in Noord-Amerika". Zaterdag 27 Juni maken de afgevaardig den met een der mailbooten van de stoom vaart Mij. „Zeeland" een tocht langs de kus ten van Walcheren, België en Zeeuwsch- Vlaanderen, Het niéuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. De Britsch-Indische Radja, Raja of Aundh Bhawanrao Pant Pratinidhi, vertoeft mo menteel voor een driedaagsch bezoek in Amsterdam. Dinsdagmorgen zijn in de Domkerk te Utrecht het Noorder-transept-, raam en drie vensters van de lantaarn van het koor aan de kerkvoogden overgedragen, waarbij Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunöten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, aanwezig was. Ned. Chr. Bouwvakarbeïdersbond, afdeeling Vlissingen. Bovengenoemde vereeniging herdacht gisteravond haar 20-jarig bestaan op fees telijke wijze. De zaal voor Chr. Sociale Be langen was keurig versierd. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer J. de Vlieger, heette deze de talrijke dames en heeren welkom, er verder op wijzende, dat van hen die de vereeniging 20 jaar geleden hielpen oprich ten, niemand meer over is. Alleen de heer A. J. Ros is kort na de oprichting lid ge worden en tot op heden gebleven. De secretaris, de heer C. N. A. Vreke, gaf naast het jaarverslag een kort histo risch overzicht van de lotgevallen der af deeling gedurende de afgeloopen 20 jaar. Het werkloosheidscijfer in de afdeeling was in 1935 zeer groot en bedroeg soms 70 Een eigenaardig verschijnsel noemde de secretaris het, dat hoe langer men in de misère zit, hoe kleiner de steun wordt, hoe wel er dan meer noodig is. Het ledental steeg tot 64, wat reden geeft tot tevreden heid, doch uitbreiding is nog mogelijk. Ver heugend is dat Vlissingen bij het laatste collectief contract in loon gelijk is geble ven, dus feitelijk in klasse is verhoogd al thans wat de bouwvakarbeiders betreft de schilders moesten nog een veer laten. In de afgeloopen 20 jaar is zorg en moei te de afdeeling niet gespaard gebleven, doch ook mag getuigd worden van Gods zegen. De afdeeling werd opgericht met 6 leden. De vooruitzichten voor het bouwbedryf zijn nog niet zeer bemoedigend. Laten wij nooit vergeten, dat wij aan onze vakorgani satie veel verschuldigd zijn, ook in deze moeilijke tijden. De penningmeester, de heer J. de Land meter, deed verslag van het financieel be heer. De ontvangsten bedroegen 5472.78, de uitgaven 5159.83, w.o. aan uitkeering aan werkloozen 2909.20. Het saldo be droeg 312,95. Over het tijdperk van 20 jaar werd aan Contributie enz. ontvangen 52.349.38 en uitgegeven 44.754.83. Een feestrede. Door den heer De Boer, lid van het Cen traal Bestuur, werd de feestrede uitgespro ken. Spreker legde den nadruk op het bij zondere dat dezen tijd kenmerkt, dat wij leven, om met prof. Huizinga te spreken, in een bezeten wereld. De Chr. vakbewe ging heeft daarom juist een bijzondere taak te vervullen, om mede te helpen de maat schappij voor den ondergang te bewaren. God gebruikt vaak de omstandigheden om in een zekere richting te vormen. De stof felijke en geestelijke nood is thans groot, evenzoo de verwarring in elk opzicht. Spr. wekte er toe op, dat iedere Christen bouw vakarbeider zijn roeping getrouw zal blij ven vervullen. Felicitaties werden uitgebracht door de zustervereeniging te Middelburg en namens den Christelijken Besturenbond alhier. Na afloop van het officieele gedeelte bleef men nog enkele uren, onder voor dracht, zang en muziek bijeen, waarbij „eigen krachten", nl. de heer Joh. van Beers, piano en de heer K. P. A. Broerse, viool, op verdienstelijke wijze het muzikale gedeelte verzorgden. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 12 Juni - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.Wi. De Mimuco. Gisteren wapperde de driekleur van het deel van de Vergenoeging, boven de bios coop. Dit was ter eere van de samenkomst van het Mimuco-comité als gastheer van het bestuur van het Middelburgsch mu ziekkorps, ter afrekening en overdracht van de netto-opbrengst van de in begin Mei gehouden Mimuco-feestavcnden. De voorzitter van het Mimuco-comité, de heer J. Belderok, heeft er op gewezen, dat men 402.11 kon overdragen, .wat het comité verheugt. Nadat de penningmeester van het mu ziekkorps, de heer P. Luteijn, de kwitantie had geteekend, heeft de voorzitter, de heer P. W. M. Hoegen van Kcogelande, er op gewezen, dat er alle reden is om juist zeer tevreden te zijn, het was een dubbeltjes- feest en de netto, opbrengst is niet minder minder dan 4021 dubbeltjes. Men is begon nen zonder eenig kapitaal en de zaak, waar mede spr. de Mimuco vergelijkt, bracht in een half jaar een dividend van 402.11 voor den aandeelhouder, het Middel burgsch muziekkorps. Spr. wees er op, dat men niet alleen naar dit geldelijk resultaat moet kijken, maar ook naar het moreele, men heeft de belangstelling voor het Mid delburgsch muziekkorps alom bevorderd en hoopt dit te blijven doen, daarbij heeft men van de feestdagen geen afzetterij ge maakt. Spr. bracht grooten dank en hulde voor al de werkers op de Mimuco. Men bleef nog eenigen tijd bijeen en be sprak de verschillende mogelijkheden om in harmonische samenwerking de belangen van het korps te blijven bevorderen. Karei V. Zaterdagmorgen a.s. om 11 uur zal ten stadhuize de onthulling plaats vinden van het in den Choertoren te plaatsen door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen aan de gemeente geschonken beeld van Keizer Karei V. Beëediging makelaar. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd de beer H. J. Kraak te Middelburg, beëedigd als makelaar in on roerende goederen. Vijftigjarig bestaan van „Nederland en Oranje". Gisteravond had in de keurig versierde benedenachterzaal van „St. Joris" een her denkingsbijeenkomst plaats ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der anti-rev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje". Na opening en gemeenschappelijken zang van Psalm 77 7, hield de voorzitter, mr. P. Dieleman, een herdenkings- en openings rede. Het Christelijk capella koor „Sursum Corda" verleende medewerking. De secretaris, de heer J. S. Hoek, gaf een historisch overzicht va.n de halve eeuw van het bestaan der vereeniging. Als vertegenwoordiger van het centraal comité van A.-R. kiesvereenigingen sprak mr. H. Bijleveld uit Amsterdam. Namens het provinciaal comité de voorzitter, de heer Lindenbergh van Wemeldinge en na mens de Chr. Historische kiesvereening, mr. W. F. E. baron van der Feltz, laatstge noemde bood daarbij bloemen aan. In de pauze liet het Chr. Muziekcorps „Oefening na den Arbeid", directeur de heer J. C. F. van Kamer, zich in den tuin hooren. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjse. Foto HEMMING, Badhuisstr. 36 Na de pauee werd een tweetal tableaux gebracht. Een plechtig oogenblik was het, toen mr. Dieleman den voorzittershamer, dien hij zoo lange reeks van jaren heeft gehanteerd, overdroeg aan dr. K. Huizenga, die hem in gevolge een besluit van een vergadering der kiesvereeniging zal opvolgen. Aan den scheidenden voorzitter is het boekwerk van dr. Colrjn, getiteld „Saevis Tranquilles in Undis" aangeboden en aan mevrouw Dieleman een bloemenhulde. Ter gelegenheid van het gouden jubileum is gisteren en ook hedenmiddag en -avond in een der zalen van „St, Joris" een ten toonstelling georganiseerd van politieke curiosa, caricaturen, foto's, brieven, boek werken en brochures. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Over de maand Mei 1936. Gevestigd: W. Wanjon, uit Vlis singen, naar Aldegondestraat 11P. Schout, uit Ritthem, naar Middelburgschestraat 59; G. Harmsen, ui£*Den Helder, naar Dijkstraat 22 A. Jakobsen, uit Koudekerke, naar Rit- themschestraat 95 P. Clarisse, uit Vlissin gen, naar Ritthemschestraat 104 L. J. v. d. Heijden, uit Den Helder, jnaar Dijkstraat 16; J. den Herder, uit Vrouwepolder, naar Abeelscheweg 32 M. Nijsse, uit Schore, naar Aldegondestraat 15 C. H. Waajen, uit Vlissingen, naar Nieuwe Vliss. weg 161 J. P.Hellrung, geb. de Vri^re, uit Rosmalen, naar-Nieuwe Vliss. weg'161 R. Dellebeke, uit Oostburg, naar Abeelsche Zandweg W 12 F. Crucq, uit Arnemuiden. naar Vliss. straat 40 B. J. Methorst, uit Vlissingen, naar Vliss. straat 119 J. Beek, geb, Bos- selaar, uit Haarlem, naar Ritth. straat 14 C. Magielsen, uit Vlissingen, naar Dwars weg 3 J. Hellrung, uit Vreeswijk, naar Vliss. straat 95 A. Wouters, uit Middel burg, naar Middelb. straat 54 L. Goedge- bure, uit 's Heer A^endskerke, naar Vliss. straat 40 I. J. van Overbeeke. uit Den Helder, naar Aldegondestraat 1 S. W. v. d. Plas, geb. Overbeeke, uit Den Helder, naar Aldegondestraat 1 M. Christiaans, geb. Duvekot, uit Den Helder, naar Vliss. straat 162 J. de Jager, geb. Veerhoek, uit Kapelle (Z.) naar Dijkstraat 33 W. J. An- driessen, uit Koudekerke, naar Nieuwe Vlis- singsche weg 363 M. Volkhoff, uit N.O.I., naar Ceresstraat 10 J. G. de Jager, uit N. O.I., naar Dijkstraat 33. Vertrokken: W. Reijnierse, van Gr. Abeele 12, naar Middelburg P. Min- derhoud, van Kanaalstraat 39, naar Ter- neuzen J. H. C. Ferree, van Nieuwe Vliss. weg 367, naar Den Helder J. de Grave, van Nieuwe Vliss. weg 353, naar Groningen L. Hoogesteger, van Gr. Abeele 20, naar Mid delburg J. Stroo, van Oranjeplein 1, naar Vlissingen J. Verhage, van Ritth. straat 95, naar Grijpskerke K. Ovaa, van Vliss. straat 17, naar ZoutelandeJ. Harthoorn, van Ritth. straat 102, naar Vliss. str. A 119; A. van Eijsden, van Voorstraat 8, naar Maarssen J. A. Boeije, van Nieuwe Vliss. weg 363, naar N.O.I. Gezin van J. A. Boeije, van Nieuwe Vliss. weg 363, naar Breskens D. Murray, van Dijkstraat 22, naar Vlissingen C. J. Jansen, van Dijk straat 34, naar VlissingenH. Hopman, van Oranjeplein 39, naar N.O.I. J. Bakker, van De Deckerestraat 10, naar Vlissingen W. van Keulen, van Nieuwe Vliss. weg 281, naar Alkmaar W. A. Goedhart, van Nieu we Vliss. weg 111, naar Vlissingen J. v. d. Broeke, van Vliss. straat 162, naar Blerick J. Suurmond, van Vliss. straat 148, naar Biggekerke J. J. Kerkhof, van Marnixplein 23, naar Vlissingen J. Hellrung, van Vliss. straat 95, naar Finland A. C. Brasser, van Van Teylingenstraat 8, naar N.O.I.J. de Rijcke, van Braamstraat 58, naar N.O.I. J. de wijze, van Marnixplein 15, naar Vlissin gen J. de Jong, van Nieuwe Vüss. weg 383, naar IJsselmonde G. R. Ramaekers, van Bermweg 25, naar Dubbeldam J. F. Schouten, van Oranjeplein 48, naar Middel burg. BRESKENS Een benoeming bij den Provincialen Stoombootdienst. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Juni j.l. benoemd tot goederenklerk bij den Provincialen Stoom bootdienst op de Westerschelde te Breskens A. C. Willems aldaar, tijdelijk als zoodanig werkzaam. GOES Morgenlandzending onder de Armeensche Christenen. Jaarvergadering van het Zeeuivsche Comité. Gisteren werd te Goes de 9e jaarvergade ring gehouden van het Zeeuwsch Comité voor den arbeid onder de Armeensche Chris tenen in Syrië. De verschillende medewerk sters en collectanten uit de verschillende deelen van Zeeland waren tegenwoordig. De presidente verwelkomde in het bijzonder den voorzitter en de secretaresse van het hoofdcomité, resp. den heer G. L. baron van Boetzeiaer en mej. C. de Witte te Utrecht. Ds. A. Burger van N. en St. Joosland, sprak een wijdingswoord en beantwoordde daarin drie vragen, n.l. hoe we Zending drijven, hoe we werken en geven en hoe we bidden. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. S. v. d. Bosch te Goes, bleek dat het aantal afdeelingen in Zeeland 77 be draagt, terwijl op 44 scholen giften worden ingezameld. Niettegenstaande de opbrengst der scholen vermindert, is het totaal be drag uit Zeeland nog iets gestegen, dank zij het werken met busjes. Velen verbinden zich in dezen tijd niet meer tot een vaste jaarlijksche bijdrage maar in een busje geeft men wel wat. Hierna sprak mej. C. de Witte over „Alle dag-problemen te Aleppo". Zij schet ste hierin de vele en groote moeilijkheden waarmee men heeft te worstelen bij het Zendingswerk in Syrië. De ellende onder de Armeniërs is nog steeds groot. Baron van Boetzeiaer sprak het slot woord, waarin hij zijn blijdschap en dank baarheid uitsprak over hetgeen Zeeland voor dezen arbeid jaarlijks bijdraagt. ZIERIKZEE Makelaarsexamens. Geslaagd voor het makelaarsexamen, uit gaande van de Nederlandsche Broederschap van gediplomeerde makelaars te Utrecht, de heer A. Vermaat te Zierikzee. HULST Wielryüster aangereden. Gistermiddag omstreeks zes uur is de wielrïjdster mej. P. H. de Poorter uit Stop peldijk op den provincialen weg nabij Hulst aangereden door een motorfiets, bestuurd door zekeren de V. uit Boschkapelle. Het slachtoffer bekwam een ernstige hersen schudding, en is naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Het ongeluk is ont staan doordat de motorrijder een voermans- kar langs de verkeerde zijde wilde passee- ren. De politie heeft een onderzoek inge steld. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Mei 1936. Vlissingen: ingelegd 45.508.65 terugbetaald - 54.042.98 minder ingelegd 8.534.33 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 29. Middelburg: ingelegd 78.296.35 terugbetaald - 95.574.25 minder ingelegd 17.277.90 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 56. Oost-Souburg: ingelegd 7690.27 terugbetaald - 8921.69 minder ingelegd 1231.42 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 8. Koudekerke: ingelegd 5127.69 terugbetaald - 4010.65 meer ingelegd 1117.04 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1. Breskens: ingelegd f 80.550.41 terugbetaald - 78.222.12 meer ingelegd 2.328.29 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 31. Groede: ingelegd 5407.40 terugbetaald - 4661.71 meer ingelegd 745.69 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Landbezit in Abessinië. (Hoofdartikel 2e blad.) 20-jarig bestaan afd. Vlissingen v. d, Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond. (Stadsnieuws.) Reorganisatie van het spoorwegbedrijf, (Binnenland.) Prof. Aalberse neemt ontslag als rijks bemiddelaar. (Binnenland.) De slotvergadering van het Nationaal Crisis-comité. (Binnenland.). Ernstige ongeregeldheden in Spanje. (Gemengd Nieuws.) Italiaansch watervliegtuigongeluk. 2 dooden. (Luchtvaart.)', Complot tegen oud-rykskanselier dr, Brüning. (Buitenland), Toenemende spanning in. Zuid-China. (Buitenland.) De heer Van Zeeland geslaagd o (Buitenland.) De staking in Antwerpen duurt voort. (Buitenland.) Groote brand te Wormerveer. (Gemengd Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Schoon.d ij ke: ingelegd 9987. terugbetaald - 4248.56 meer ingelegd 5738.44 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 5. Oostburg: ingelegd 13.800.07 terugbetaald - 10.339.41 meer ingelegd 3.460.66 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 10. IJ z e n d ij k e ingelegd 14.726.57 terugbetaald - 13.085.52 meer ingelegd 1.641.05 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 6. Besmettelijke ziekten. In de week van 31 Mei tot en met 6 Juni kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, n.l. een in ieder der ge meenten Biervliet en Sas van Gent. Mosselzaad. Men schrijft aan de „N. R. Ct." J Sinds 4 Juni mogen de in Zeeland woon achtige en bij de visscherijcentrale in de groep mosselzaadvisschers en mosselzaad handelaren georganiseerden weer in aange wezen perceelen der Waddenzee, waar het overigens verboden, is met mosselvisehtuig te visschen, mosselzaad halen van ten hoog ste 4*/i c.M. Vorige week maakten daarvan een 40-tal vaartuigen gebruik. Goede vangplaatsen werden gevonden. Er werd dan ook 8 9000 ton mosselzaad meegebracht. Dit schijnt nogal grif van de hand te gaan, zoodat deze week een veel grooter aantal vaartuigen men zegt van 140 hun geluk gaan be proeven. Deze visscherij is opengesteld tot en met 30 Juni a.s. Dreigende moeilijkheden by den mosseluitvoer? Naar van officieuze zijde uit Brussel ver nomen wordt, heeft op last van den minis ter van binnenlandsche zaken een reeds jaren gevestigd mosselhandelaar uit Brussel te Bergen op Zoom mosselen besteld bij het Centraal Verkoopkantoor. Deze zijn hem ge weigerd, daar slechts aan één firma te de zer stede wordt afgeleverd. Direct daarop heeft de Belgische regee ring te Den Haag geprotesteerd tegen den gevolgden gang van zaken. Indien de han del niet vrij komt, zal er een invoerverbod komen. De prijs wordt te veel opgejaagd, waardoor de mosselgebruikers (meest arme menschen) niet langer kunnen koopen, X„TCrt,").

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1