1000 500 300 25 SPECKENS' WOENSDAG No. 133 74e Jaargang; 1936; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 ÏO JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Bevordering Vreemdelingenverkeer ELECTRISCH KOKEN STADS- EN PROVINCIENIEUWS Speckens BAKT TARV0-BR00D! §c^curFcn»s$c«i iinn Jew alofl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voét of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Onder bovenstaanden titel reageert „De Zeeuw" op het artikel„Het Kansspel", in Ons blad van Zaterdag 30 Mei. Daar wij er van overtuigd zijn, dat onze collega van „De Zeeuw" zonder eenige nevenbedoeling eerlijk opkomt voor hetgeen in zijn oogen gepast kan worden genoemd, willen wij beginnen (een goede journalis tieke gewoonte volgend), met onze lezers kennis te laten nemen van hetgeen genoemd blad opmerkt. Na te hebben verklaard dat zij de bevor dering van het vreemdelingenverkeer gaarne zal steunen, doch dat niet elk mid del tot bereiking van dit doel aanvaardbaar en verdedigbaar is, geeft de Redactie een uitvoerig citaat uit ons artikel„Het Kans spel" om dan aldus te vervolgen 1.Dit is toch wel een hoogst gevaarlijke redeneering. 1). Als de menschen nu eenmaal ver keerde dingen willen doen, dan behoort de Overheid daartoe de gelegenheid te geven. Doet zij dat niet, dan prikkelb zij de be hoefte en dan is zij door haar verbod fei telijk de oorzaak dat het kwaad bedreven wordt. Met hetzelfde argument is indertijd ook de strijd tegen de gereglementeerde on tucht gevoerd. Door de publieke huizen te verbieden zou de ontucht toenemen. Geeft ze de ruimte, want ze doen het toch Het is dezelfde redeneering die helaas zooveel slappe ouders houden als ze hun kinderen stilletjes him gang laten gaan, omdat ze het „toch doen", maar dan in stilte. Met de taak en de roeping der Overheid wordt eenvoudig geen rekening, gehouden Dat de Overheid verantwoordelijk is voor wat zij doet en voor wat zij nalaat, wordt uit het oog verloren. 2.) „De roulette brengt geld in het laadje", zegt men. Er zijn nu eenmaal menschen die zich bij voorkeur aan de speeltafel ophouden om daar hun „geluk" te beproeven en het openen van speelge- legenheden zou ongetwijfeld zekere finan- cieele voordeelen geven. Maar er zijn nog andere en hoogere dingen dan „het geld in het laadje". 3.) Wij twijfelen dan ook geen oogen- blik of de regeering zal alle medewerking om in ons land te komen tot het openen van speelzalen weigeren niet alleen, maar Zij zal integendeel alle maatregelen nemen .die noodig zijn om dergelijke verderfelijke gelegenheden te weren. In de eerste plaats reeds omdat zij bij haar optreden verklaard heeft, alle pun ten die de principieele tegenstellingen zouden kunnen verscherpen, te zullen la ten rusten. 4.) Maar voorts ook, omdat onze Minis ter-president evenals verschillende minis ters op het standpunt staat, dat op de Overheid, als dienaresse Gods, de plicht xust om te waken voor de publieke eer baarheid, wat met zich brengt den plicht om spel en weddenschap te beteugelen. Voor bevordering van het vreemdelingen verkeer zal naar andere meer oorbare middelen moeten worden uitgezien". Om de gedachtenwisseling te vergemak kelijken, hebben wij bovenstaand citaat van enkele nummers voorzienop de aldus aan geduide punten willen wij achtereenvolgens even dieper ingaan, le.„Als de menschen nu eenmaal ver keerde dingen willen doen, dan behoort de Overheid daartoe de gelegenheid te ge- yen, enz.", aldus „De Zeeuw". Laten wij beginnen met uitdrukkelijk te verklaren, dat er wat dit punt betreft, tus schen de Redactie van bovengenoemd blad en de onze, hoegenaamd geen verschil van meening bestaat. Werkelijk verkeerde dingen, zouden ook wij nimmer door de Overheid getolereerd, laat staan aangemoe digd wenschen te zien. (En daarom is het jammer, dat in ons artikel van 30 Mei het woord „roulette" voorkomtuit ons ver der betoog zal men begrijpen, dat wij het oog hebben en hadden op „kansspelen" in het algemeen). Maar men kan volkomen te goeder trouw zijn en niettemin verschil lend denken over hetgeen verkeerd dient le worden genoemd. Ongetwijfeld is de drang naar „een gokje op zich zelf niet te bewonderen. En niet om zichzelf een pluim op den hoed te ste ken, maar slechts om een nuchter feit te constateeren schrijver dezes stelt er prijs op te verklaren, dat hij zelf geen loterij speelt, noch kaarten hanteert, noch welk ander „kansspel" dan ook beoefent. Niet om principieele redenen, maar eenvoudig, omdat hij aan deze middelen tot vergrooting van stoffelijken rijkdom eenerzijds, en van ont spanning en vermaak anderzijds, geen be hoefte heeft. Maar daarom vindt hij nog geen vrijheid, om anderen, die hieraan wèl behoefte schijnen te hebben, er althans vermaak in scheppen, als minderwaardig te veroordee- len. En dat de Overheid in groote meerder heid dezelfde meening is toegedaan, blijkt toch wel uit het feit, dat Nederland een Staatsloterij kent, waarvan druk gebruik wordt gemaaktzóó druk, dat waarschijn lijk voor loterijen van groot.eren omvang, ruim afzetgebied bij onze landgenooten zou worden gevonden, die de gelden die zij voor dit doel beschikbaar hebben, rü naar het buitenland plegen te zenden. En nu zegge men niet, dat de Staatsloterij, geen „kans spel" iswij kennen menschen, die met velen tezamen één twintigje kochten, iets wonnen en sindsdien steeds grcoter aandeel in een lot kochten, eigenlijk bóven hun vermogen. Het laatste is verderfelijk zoo ook het toegeven aan den drang om aan de speeltafel steeds meer te wagen. Maar zoo goed als men zich bij de Staatsloterij kan bedwingen, om slechts een zeer bescheiden bedrag te offeren, is dit met andere kans spelen evenzeer mogelijk. Ieder spel, zoo onschuldig als het op zichzelf ook moge zijn, kètn verderfelijke gevolgen hebben. Dit is slechts afhankelijk van de mentaliteit en de karaktersterkte van de spelers. Nimmer zouden wij een spel, dat op zichzelf van on- schuldigen aard is, willen veroordeelen om dat men er misbruik van gaat maken. Want om dezelfde reden zou men den drank kunnen vloeken, omdat er dronk aards bestaan, die geen maat kunnen hou den en zich en hun gezinnen ongelukkig maken niettemin kennen wij vele hoog staande menschen, die met smaak en onschuldige voldoening van een goed glas wijn of anderen drank kunnen genieten. Menschen ook, die graag in beschaafd ge zelschap kaart spelen (hoewel met kaarten toch ook dikwijls grof „gegokt" wordt) die met plezier op de kermis gebruik maken van het „vliegtuigspel" (hoewel wij ook hiermede vrij groote bedragen hebben zien uitgeven door personen, die ziet lieten mee- sleepen). En och, zoo zouden wij kunnen doorgaan, maar het lijkt ons niet noodig. Men begrijpt onze bedoeling. Het komt min der aan op het spel, dan wel op de menta liteit waarmede het gespeeld wordt. En in verband met punt 4 en verwijzend naar hetgeen wij hierboven schreven over het gebruik van drank, willen wij er toch even de aandacht op vestigen, dat men de Vlissingsche Vroedschap toch niet zal aan zien voor een verzameling verdorven men schen, belust op het ongeluk hunner naas- ten.Toch heeft diezelfde Vroedschap weinige dagen geleden met groote meerderheid van stemmen een besluit genomen, waardoor het Wandelhoofd binnen afzienbaren tijd wel licht gelegenheid zal krijgen tot het schen ken van sterken drank. Wij zullen bovengenoemd besluit van den Vlissingschen gemeenteraad niet verdedi gen dat moet het gemeentebestuur en de Raad maar zelf doen, zoo men meent dat dit noodig is. Wy willen dit besluit slechts trachten te verklaren. Men heeft ongetwijfeld al dus geredeneerd.: Wie het om het drinken of, om hefc wat minder netjes te zeggen, hetzuipen, te doen is, komt niet naar het Wandelhoofd om zich te bedrinken, maar zoekt een obscuur kroegje op, wanneer men er niet de voorkeur aan geeft zich met de flesch binnenskamers op te sluiten. Men be hoeft nog geen minderwaardig mensch te zijn, wanneer men geestrijken drank weet t»3 waardeeren. En het verhoogt ongetwijfeld de attractie van de Pier voor het uitgaand publiek, wanneer men hun die cp dit genot prys stellen, hiertoe gelegenheid biedt. Dit is dus niet het bedrijven van zonde, noch het bieden van gelegenheid daartoe, doch iets van zeer onschuldigen aard. En precies zóó, en hiermede komen wij aan punt 2, ziet o.i. de commissie-Krayen- hoff de kwestie van het kansspel. „Er zijn nu eenmaal menschen die zich bij voorkeur aan de speeltafel ophouden om daar hun geluk te beproeven", enz.... schrijft „De Zeeuw", om elders (punt 3) te verklaren „Wy twijfelen dan ook geen oogenblik, of de Regeering zal alle medewerking om in ons land te komen tot het openen van speelzalen weigeren Het laatste juichen wij volmondig toe ons land en volk kunnen voor de twijfel achtige „zegeningen" van speelzalen beter gespaard worden. Maar dat is zoo althans vatten wij het rapport op de bedoeling niet van de commissi e-Krayenhoff! Het gaat niet om het openen van speel zalen voor menschen, die zich bij v o o r- keur aan de speeltafel ophouden. Het gaat om het trekken van toeristen (en dit is voor de badplaats Vlissingen van beteekenis met middelen van onschul dig vermaak en verstrooi ing. En om onze bedoeling te verduidelijken, vestigen wij in dit verband de aandacht op het „kraanspel" waarvan men twee exem plaren op het Vlissingsche Wandelhoofd kan aantreffen. Ook dit is een „kansspel" of misschien is dit woord beter een behendig heidsspel. Niettemin hebben wij, er bijv. te Amsterdam'vrij groote bedragen niee zien verliezen door personen die zich' driftig maakten omdat zij het ellend'ge ding niet konden latén werken zooals zij verlangden en die, na hun zelfbeheersching te hebben verloren, telkens weer nieuwe muntstukken in de gleuf wrongen. Is door het dwaze han delen van zulke personen, dit onschuldige spel veroordeeld De vraag stellen, is haar beantwoorden. Werkelijke kansspelen behendigheids spelen kunnen een attractie worden die het toeristenverkeer ten goede komt. Wij zullen ons niet aanmatigen een oordeel uit te spre ken, over hetgeen men al dan niet een be hendigheidsspel kan noemen. Dit laten wij gaarna aan. meer tot oordeelen bevoegde instanties, i.e. de landsre5eeriirg de Over heid over. Ook weten wij niet, of men het Straperlo-spel hiertoe moet rekenen. Maar dis de Overheid al dan niet op voorstel van de commissie-Krayenhoff - een aantal spelen kan aanwijzen die aan de nu een maal bestaande en niet te ontkennen be hoefte tot spelen op onschuldige w ij z e tegemoet komt, dan meenen wij inderdaad dat hierin een middel kan schui len om het toeristenverkeer te bevorderen. En indien men deze meening deelt, ware het dwaas wanneer bijv. een badplaats als de stad Vlissingen, mede van dit middel geen gebruik zou maken om meer toeris ten te trekken en aldus de ingezetenen grooter welvaart te bezorgen. BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 12 Juni - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Een festijn van zon en water. Op reis met den Provincialen Stoombootdienst. Hiertoe uitgenoodigd door de Staten van Zeeland, hebben wij gisteren aan boord van de „Prins Willem I" van den Provincialen Stoombootdienst op -de Westerschelde, een reis gemaakt door de Zeeuwsche wateren. Een reis die, laten wij maar met de deur in huis vallen, één onverdeeld genoegen is ge worden. De talrijke gasten werden aan boord ver welkomd door den directeur van den Pro vincialen Soombootdienst den heer de Jonge. En na een poosje handjes geven, voorstellen en kennis maken, was het aan boord al spoedig één groote familie bestaande uit leden van Gedeputeerde Staten (de beeren Stieger, Vogelaar en den griffier Teilegen), burgemeesters (de heeren mr Dusseldorp van Goes, Dregmans van Koudekerke, De- smit van Knocke met twee Schepenen van die badplaats), den directeur van het Ne- derlandsch Loodswezen den beer Arntze- nius, vertegenwoordigers van diverse ver- eenigingen voor vreemdelingenverkeer, hoofdingenieurs van Provinciale- en Rijks waterstaat, journalisten, enz. Een zeer gemengd gezelschap dus, dat in de beste stemming de reis aanvaardde. En tot deze goede stemming heeft het weer niet weinig bijgedragen. Want, zag het er aan vankelijk bewolkt en niet bijster hoopvol uit, al spoedig kwam het zonnetje door, dat ons verder heel den dag niet meer verlaten heeft en alles fleur en kleur gaf. Van Vlissingen ging het..door het Kanaal door Walcheren via Middelburg naar Veere, waarvan de fraaie kerk reeds van verre herkenbaar is. In de sluis nabij Veere kre gen wij nog gezelschap van den mijnenleg- ger Thor. Even voor wij Veere passeerden om de Zandkreek in te draaien, voeren wij voorbij de Marine-luchtvaartbasis te Veere, waar drie ranke watervliegtuigen bemand gereed lagen om op te stijgen. En het was voor de gasten aan boord een alleraardigst gezicht, toen de toestellen kort daarna full speed over het water schoten zoodat het schuim wit opspatte, om zich even later sierlijk en precies gelijk in de lucht te ver heffen. Wolphaartsdijk werd gepasseerd waar de door ons schip veroorzaakte golven grillige figuren teekenden langs den rand der schor ren. En verder ging het via Katscheveer naar Zierikzee. Maar eer wij zoover waren, vroeg een nuchtere bezigheid onze aandacht. Zon, lucht en water maken hongerig en het behoeft dus geen betoog, dat de lunch die door de goede zorgen van den Provincialen Stoombootdienst geserveerd werd (hetgeen ook straks geschiedt, als de dierst voor het publiek geopend wordt), alle eer werd be wezen. Een luelkom. Tijdens den koffiemaaltijd verwelkomde mr. Stieger, lid van Gedeputeei'de Staten, de aanwezigen, waarbij hij zich ir het bijzonder richtte tot Burgemeester en Schepenen van Knocke, er op wijzend, dat deze autoriteiten nu een aangenaam uitstapje voor hun vele badgasten leeren kennen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat voor dezen tocht geen reclame wordt gemaakt om er een slaatje uit te slaan, uit commer- cieele overwegingen dus, maar dat dit uit sluitend om i d e e 1 e redenen geschiedt. En daarom meende mr. Stieger een woord van protest te moeten doen hooren tegen het besluit van de vereeniging. De Nederland- sche Dagbladpers, welke haar leden gead viseerd heeft aan dezen tocht niet deel te nemen. Met deze reisjes wil het bestuur onzer provincie, Zeeland bekend maken bij vreemdeling en Nederlander want nog tè weinigen weten hoevee' schoons de Zeeuwsche wateren bieden. Met een opwek king om propaganda te maken voor deze tochten, waaruit onze landgenooten kunnen, leeren dat ook binnen de eigen grenspalen veel moois valt te genieten, eindigde mr. Stieger. De burgemeester van Knocke. de heer Desmit, wees er op dat Knocke weliswaar veel moois biedt, maar dat de be zoekers toch behoefte hebben aan ontspan ning in den vorm van uitstapjes Daarom is het goed te weten, dat in het nabije mooie Zeeland een aangename verpoozing mogelijk is. Spr. heeft van deze reis de beste indruk ken gekregen en zegt namens 't gemeente bestuur van Knocke zijn volle medewerking toe om deze tochten te doen slagen. Spreker ziet hierin niet alleen een belang voor de provincie Zeeland, maar zeer zeker ook voor Knocke. Bovendien verdient deze poging om op prettige wijze contact tot stand te bren- Het echte Tarvo-brood! Gebakken in de modelbakkerij van Speckens, van Tarvo-meel, gemaakt van het beste Zeeuwsche graanlederen dag versch, in den perkamenten zak met den Tarvo-Boer I 't Lekkerste brood wat U zich denken kunt! Gezond, versterkend, licht verteerbaar11 cent. MODELBAKKERIJ Coosje Buskenstraat 76. Telefoon 73. Bevordering vreemdelingenverkeer. (Hoofdartikel le blad)'. Een festijn van zon en water. (Provincie)]. De beide vaste lasten-ontwerpen ver worpen. (Tweede Kamer), Een ooggetuige aan het woord over de ramp van de „Lappland". (Luchtvaart), Voorstellen voor politie-brandweer te Amsterdam. (Binnenland), De stakingsbeweging in Frankrijk neemt af. (Buitenland), De toestand in de haven van Antwer pen. (Buitenland)], Spoorwegongeluk by Napels. (Gemengd Nieuws)'* Met de K.L.M. naar Rome, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN gen tusschen de buurvolkeren, ook om an dere redenen alleszins waardeering. 9 9 9 Ons schip had de reis intusschen voortge zet en Zierikzee bereikt, in welk stadje met zijn talrijke fraaie oude gebouwen ongeveer een uur werd vertoefd. En toen begon ongetwijfeld het mooiste en interessantste gedeelte var den tocht. Want buitengaats, over de Oosterschelde, Roompot, Deurloo en Westerschelde, ging het terug naar Vlissingen, een zeereis van ongeveer 3V3 uur Zoo ziet men Zeeland werkelijk op een onvergelijkelijk fraaie wij ze. Bij iedere wending van het schip ontrolt zich een verrassend nieuw vergezicht voor het oog, een waar festijn van zon, lucht en water; visschersschepen worden gepasseerd waarvan de bemanningen groeien groote scholen meeuwen begeleiden de scheepjes. En de tocht langs de verschillende bad plaatsen van Walcheren, is eon attractie op zich zelf. Men passeert achtereenvolgens Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Valke- nisse, Dishoek, waar het badleven in vol len gang is en de prachtige, hooge dui nen nabij Zoutelande verdienen 2eker afzon derlijk vermeld te worden. Dan komt Vlissingen in zicht waar het badleven eveneens in vollen gang is. De stad biedt vanuit zee komend, een alleraar- digsten aanblik, waartoe het Wandelhoofd met het talrijke publiek en de vele vroolijk in den wind wapperende vlaggen niet weinig bijdraagt. Langs de Boulevards werd de ha ven bereikt, waar het 16.000 ton groote Duitsche stoomschip „Pennland" aan hefc lossen was een geweldige tweepijper en een prachtig schip dat juist 200 passagiers van New-York in Vlissingen aan wal had gezet.- En hiermede was een eind gekomen aan de reis die tusschen 15 Juli en 31 Augustus ook door het publiek kan worden gemaakt. De provincie Zeeland organiseert deze toch ten om onze landgenooten in aanraking te brengen met het nog te weinig bekende na tuurschoon van Zeeland. Een lofwaardig streven, dat wij gaarne steunen door op te wekken aan deze reizen deel te nemen. Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging gevestigd te Vlissingen. Gisteravond hield bovengenoemde veree niging haar jaarvergadering in „de Oude Vriendschap". De voorzitter, de heer dr. A. Sta verman, opende de vergadering en sprak zijn blijd schap uit over de zeer groote opkomst. Dit zal wel hoofdzakelijk het gevolg zijn van het belangrijke punt op de agenda. Spreker hoopt dat, gezien het mooie weer, de be sprekingen niet te veel tijd zullen vorderen. Door den secretaris-penningmeester, den heer J. de Meij, werd hierna het jaarver slag uitgebracht, hetwelk wij reeds in ex- tenso in ons blad hebben gepubliceerd. De voorzitter wees er naar aanleiding van dit jaarverslag op, dat uit de finan- cieele bescheiden blijkt dat het overgroote deel der gelden ten goede komt aan het mooie doel der vereeniging, nl. de zieken- huisverpleging en slechts een zeer gering gedeelte aan administratiekosten. Bij monde van den heer P. C. Machgeels deelt de controle-commissie mede, dat alle bescheiden van den secretaris-penningmees ter in de beste orde zijn bevonden en de commissie dus voorstelt dezen voor zijn ge voerd beleid te déchargeeren. Alzoo wordt besloten. De voorzitter spreekt een hartelijk woord

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1