500 300 100 25 KING DINSDAG 9 JUNI EERSTE BLAD ZO riet het rakje er oft, No. 134 74e Jaargang' UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Watstraat 58-6D, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen gemeenIïbëstüür- STADS- EN PROVINCIENIEUWS ZO zien de afzonderlijke PEPERMUNT SJ»curl«nï»s<w now Jew Jwg 1936' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ingevolge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. Bostelaar, alhier, om vergunning tob het uitbreiden der bestaande brood-, koek- en banketbakkerij door het bijplaatsen van een heetwateroven met' rijskast, ter vervanging van den z.g. houtstookoven, een deegkneed machine met ingebouwden electromotor van 2 P.K. en een amandelwrijfmachine, welke machine zal worden gedreven door den elec tromotor ingebouwd, in de deegkneedmachi ne door middel van drijfriemoverbrenging, in heb perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissingen,Sectie E, Nr. 1128, plaatselijk gemerkt St. Jacobstraat No. 2. dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e af dee ling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun co1 lege kunnen worden ingediend." Op den veertienden dag na heden, zijnde iden 23sten Juni 1936, zal ten Gemeentehui ze, des voormiddags ten 11 ure, gelegenheid worden gegeven, om bezwaren tegen het uitbreiden dier inrichting in te brengen, terwijl daarbij zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld de2e mondeling en schrifte lijk toe belichten» Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren Inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 23sten Juni 1936, ter Gemeente- Secretarie (2e Af deeling) van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, flat volgens de.bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd' zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, den Öden Juni 1936. Burg. en Weth. voornoemd, P. G. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Vergadering afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, De lunch. Zooals gemeld vereenigden de deelne mers aan de vergadering van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten zich Maandagmiddag in de eetzaal van Britannia te Vlissingen 'aan een lunch. Nadat de tafelvoorzitter, burgemeester Femhout, een dronk op de Koningin had uitgebracht, werd gezamenlijk het door de muziek ingezette Wilhelmus gezongen. Later heeft de heer Femhout, speciaal a.ls gast verwelkomd den heer A. J. P. Spiesz, den inleider voor de middagverga dering. Daarna wees spr. er op, dat de gemeente Vlissingen zeker een mooie ge dachte heeft gehad, toen zij voor iedere aan de vergadering verschijnende gemeente een herinnering" bij het bord haid geplaatst en wel een keurig lucifersstandaardje, waarop het wapen van iedere betrokken gemeente. Spr. bracht daarvoor oprechte hulde en dank aan het gemeentebestuur, verder aan den uitvoerder, den heer Wim Abeleven, aan de heeren Bisschop en Van Dijk Soerewijn voor de goede zorgen aan de tafel besteed. Spr. eindigde met een dronk op de afdeeling Zeeland. De heer P. G. Laernoes, wethouder en loco-burgemeester van Vlissingen, bracht dank voor de vriendelijke woorden van den voorzitter, hij hoopte, dat ieder trotsch zal blijven op eigen wapen en daar maar onder zal blijven, wat hij als wethouder van sociale zaken op prijs weet te stellen. Spr. wijdde een dronk aan den heer Bis- Schop als secretaris der afdeeling. Aan het einde der tafel heeft de heer Bisschop dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden en o.a. medegedeeld, dat meer wapentjes door zijn tusschenkomst waren te verkrijgen. Men had bij de schikking der tafel zoo veel mogelijk de gemeenten alphabetisch geplaatst. Dat niet alleen de tafel, maar Ook de spijzen goed verzorgd waren, zal wel." niet nader behoeven te warden be toogd. De lucifersstandagird, waarop de lucifers niet ontbraken, deden op tafel dienst als menu-standaard. De middagvergadering. In de middagvergadering hield de heer A. J. P. Spiesz, hoofd-ambtenaar ter pro vinciale griffie van Zuid-Holland een cau serie over de practische beteekenis van de gewijzigde regeling der schoolgeldheffing voor het lager onderwijs. Spreker wees er op, dat de nieuwe regeling dateert van 22 Februari 1936. De oude regeling had als hoofdmotieven, dat de gemeenten verplicht waren schoolgeld te heffen, dat zij dit moesten doen naai' geldelijke draagkracht en dat de opbrengst tén goede moest ko men aan de bestrijding der kósten voor de openbare school. De maatstaf is thans ver anderd en men mag niet meer aanslaan volgens het belastbare inkomen, maar vol gens de geldelijke draagkracht. Er zijn drie wegen om die vast te stellen, voor twee er van worden door de rijksadmini stratie de gegevens verstrekt en wel door de vermengde hoofdsom, dat is die van de inkomsten- en de vermogensbelasting-, dus zander de verschillende opcenten de twee de is die volgens de personeele belasting, de derde mogelijkheid is het vaststellen door de gemeente zelve aan de hand van verschillende bijzondere omstandigheden. Ook is thans gezinsreductie weer moge lijk. Men kan bij een en ander ook reke ning houden met de kinderen uit het be trokken gezin, die bij het Ulo zijn. Spr. heeft in de wet geen aanwijzing gevonden hoe te handelen met schocilgeld- plichtigen, die bijv. in Indië wonen en wier inkomen niet zoo makkelijk is vast te stel len. De gemeenten moeten zelf dus weten hoe daarmede te handelen. Het is in som mige gevallen, bijv... .na. echtscheidingen, niet makkelijk uit te maken wie betalen moet. Nu is er een aanwijzing, dat men kan laten betalen wien men wil. Dit mag men natuurlijk niet al te letterlijk opvat ten, maar toch kan men bijv. den stief vader der schoolgaande kinderen er voor aanspreken. Dit alles hangt echter zeer veel van het inzicht van het gemeentebe stuur af. Een bezwaar ziet spreker in.het nemen van de cijfers van de personeele belasting tot grondslag, omdat zooals tegenwoordig velen in huizen wonen met voor hen veel te groote huurwaarde. Van belang is het ook rekening te kunnen houden met de samenstelling van een gezin. Het komt voor, dat een vader werkloos is, maar er toch een gezinsinkomen van 80 tot 100 in de week is. Maar ook kan het voor komen, dat een patroon, die reeds enkele jaren met verlies werkt, geen schoolgeld zou moeten betalen, maar zijn arbeider, dien hij toch geregeld betaald heeft, wel. De reductiebepaling voor gevallen van ver schillende kinderen uit een gezin is toege juicht en gemakkelijk uit te voeren als het' één school betreft, maar niet als de kinderen verschillende scholen bezoeken. Er zijn gevallen van 4 tot 5 toe. Spr. zeide, dat er een hulpbruggetje is gevonden om verschillende moeilijkheden te omzeilen. Hij liet daarop volgen, dat het niet meer voorgeschreven is aanslagbiljet ten uit te reiken, daarover moet de ge meenteraad beslissen. Die heeft ook de be voegdheid om het onderwijzend personeel in te schakelen bij de inning der schoolgelden. Het is een voordeel, dat men zoo makke lijk het geld int, maar een nadeel is het, dat de kinderen dan van elkaar weten wat ieder betalen moet. Er is geen bepaal de tijd waar binnen ni' e verordeningen moeten zijn vastgesteld, maar er staat toch een stok achter de deur. De minister heeft er op gewezen, dat hij recht heeft bestaande verordeningen te vernietigen. De gemeentebesturen zullen dan toch ook zeker wel aan de voorschriften voldoen. Het is gewenscht als het schooljaar op 1 September begint, dan rekening te hou den met de nieuwe regeling, maar men kan dan nog gebruik maken van de belast bare som en daarover met de rijksadmi nistratie te onderhandelen. Het minimum aan schoolgeld is 3. Verschillende der aanwezigen hebben den inleider vragen gesteld, waarop deze min of meer uitvoerig antwoordde. Daarna heeft de voorzitter den heer Spiesz hartelijk dank gebracht voor zijn duidelijke uiteenzetting en ook hen, die met den spreker van gedachte wisselden. De heer Fernhout sloot hierop de verga dering. Na afloop gingen de meeste aanwezigen op uitnoodiging van de N.V Wandelhoofd Vlissingen een bezoek aan de pier bren gen om bij het nu werkelijk zonnig- voor jaarsweer te genieten van het mooie uit zicht. Drukte in de haven. Gisteren is alhier in de buitenhaven aangekomen het Duitsche stoomschip „Consul Pioppe", van Antwerpen om hier een lading hout te lossen. Hedenmorgen is in de haven aangeko men van New-York het 16.000 ton groote Duitsche stoomschip „Pennland" om een lading stukgoed te lossen. Tevens debar- keerde een 200-tal passagiex's. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven. Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 25 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 9 metselaars, 19 opperlieden, 6 stucadoors, 29 timmer lieden, 1 verver, 1 betonwerker, 1 vlechter, 3 opzichters, 1 machinaal-houtbewerker, 3 meubelmakers, 2 politoerders, 1 stoffeerder, 3 kleermakers, 1 wasscher, 2 schoenma kers, 215 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 5 drankbereiders,10 brood/banketbakkers, 2 koks, 8 slagers, 1 tuinman, 6 magazijn bedienden, 5 reizigers/agenten, 5 winkel bedienden, 7 chauffeurs, 11 kellners, 22 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 33 trans portarbeiders, 18 kantoorbedienden, 2 mu sici, '8 onderwijzers, 44 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokersmatrozen, enz.) en 100 lósse arbeiders. Vrouwen 1 kleermaakster, 1 winkeljuf frouw, 2 kantoorbedienden, 1 huishoudster, 1 dienstbode, 3 werksters. Totaal 632 ingeschrevenen, waarvan 72 in de werkverschaffing. Vorige opgave 661 personen. Alzoo een vermindering van 29 werkzoekenden. Het nieuws van den dag du beeld. Foto's in o-^Lc Tijdinghal. De Graaf en Gravin van Athlone, die de onthulling van het gedenkteeken voor H.M. de Koningin-Moeder te Den Haag hebben bijgewoond, bij hun vertrek van Schiphol, uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin. Eenige opnamen van den Olympischen dag- in het Stadion te Amsterdam. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal van Ned. Indië jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgli Stachouwer, thans Ned. gezant te Brussel. Nationaal Verbond van Gemeente- Ambtenaren. In het te Scheveningen gehouden jaar- lijksch congres van bovengenoemd verbond werd besloten de volgende algemeene ver gadering te Vlissingen te houden. De bevolking van Zeeland. Blijkens het Provinciaal blad bedroeg de bevolking der provincie op 31 December 1935 127.276 m. en 125.729 vi\, totaal 253.005 tegen resp. 126.561, 125.351, 251.912 op 31 December 1934. De bevolking van de voornaamste ge meenten hebben wij reeds in der? loop van de maand Januari medegedeeld. MIDDELBURG Vaststelling nieuwe verkeersregeling. B, en W. van Middelburg hebben aan den Raad overgelegd het rapport d.d. 17 Fe bruari 1936 met bijlagen van de zgn. Ver- keersco.mmissie, aan welke door den Raad werd opgedragen de bestudeering der ver- keers-situatie der gemeente in verband met haar positie in het algemeen alsmede een onderzoek in het bijzonder hoe een grootere verkeers-vrijheid en -veiligheid op de veelal nauwe weggedeelten in de binnenstad zou kunnen worden verkregen. In de allereerste plaats nieenen B. en W. bijzondere woor den van dank te mogen spreken voor den arbeid, dien de commissie heeft willen ver richten ter bereiking van een oplossing van vele vragen, die daaraan reeds lang be hoefte hebben. Naar het oordeel van B. en W. is zij daarin zeer goed geslaagd. Blij kens haar rapport heeft de commissie zich beperkt tot het voorstellen van die maat regelen, welke financieel uitvoerbaar zijn te achten en daarnevens het zwaartepunt gezocht in een beperkte regeling van één zijdig verkeer voor die straten, alwaar zulks beslist noodzakelijk is. Speciaal heeft de commissie in aanmer king genomen, dat het verkeer met de ver schillende buitengemeenten niet even in tensief is en b.v. in de richting Goes en de richting Vlissingen van meer belang en om vang is dan in de richting Grijpskerke, weshalve ook andere voorzieningen dienen te worden getroffen. Zij heeft zich voorts laten leiden door de alleszins juiste ge dachte, dat het centrum van de gemeente waarin Uw winkelier KING-PEPERMUNT per ons verkoopt, en tabletten er uit Indien U dus hier op let, ontvangt U de originele en U leert de edele eigenschappen kennen van het onvervalste natuurproduct. TONNEMA C'E SNEEK al hoedanig zij de Markt beschouwt van alle toegangswegen tot de gemeente uit rechtstreeks bereikbaar moet zijn, waar na vandaar de buitenwijken kunnen worden bereikt. In grove trekken heeft de commissie zich verder bepaald tot een regeling voor het gedeelte van de gemeente, liggende binnen de kaden en grachten, en zij heeft volgens B. en W. volkomen terecht ge meend, dat een regeling, die voor slechts enkele dagen of uren geldt, niet doelmatig is, en dient plaats te maken voor een door- loopende regeling. Ten slotte stellen B. en W. voor te be sluiten tota. een eenzijdig verkeer in te voeren voor de door de commissie met name genoemde straten b. parkeerverbod voor te schrijven voor de door de commis sie met name genoemde straten c. op de Markt vischgraatsgewijs te doen parkeeren en daarvoor witte lijnen te doen aanbren gen alsook de verschillende standplaatsen aldaar door borden te laten aanduiden d. witte verkeerslijnen te doen aanbrengen op alle daarvoor in aanmerking komende kruispuntene, te bevorderen, dat het tramverkeer in de Langeviele aldus wordt geregeld, dat de tramwagens, komende van de Markt, 't rechts gelegen spoor berijden f. dat voetgangers in de Lange en Korte Delft zooveel mogelijk rechts moeten loo- pen en g. een aantal, door de commissie met name genoemde wegen in een andere klasse in te deelen. Zoodra dit voorstel is aanvaard, vertrou wen B. en W., dat een ontwerp eener al gemeene verkeersverordening, in hetwelk vorengenoemde beginselen zijn verwerkt, kan worden voorgelegd. Volgens globale becijfering' zal het aan brengen van nieuwe en de wijziging van bestaande borden, welke uit de nieuwe verkeersregeling zullen voortvloeien, een totaal uitgaaf van 12Q0 vragen en ver zoeken B. en W. hun een crediet tot ge noemd bedrag voor het beoogde doel ter beschikking te stellen. Vereeniging tot het bezoeken der armen. Aan het tachtigste verslag van de ver eeniging tot het bezoeken der Armen te Middelburg over 1935 (92e jaar van haar bestaan) ontleenen wij het volgende Door wijlen mevrouw Snouck Hurgronje- van der Bilt werd aan de vereeniging een bedrag van 500 gelegateerd. Het getal reeds ingeschreven aanvragers De kruistocht tegen de gangsters. (Hoofdartikel Tweede Blad)? Jaarvergadering afd. Zeeland Ver. van Nea. Gemeenten vervolg en slot. (Provincie)', Lyntoestel bij Malmë verongelukt. 1 doode, 12 gewonden. Ernstig vliegongeval in Joegoslavië* 5 dooden. Ook in Polen een toestel verongelukt, 2 dooden. Eveneens vliegongevallen in Italië, 8 slachtoffers. (Luchtvaart),, De stakingsbeweging in Frankrijk. (Buitenland)^ Van Zeeland aanvaardt de opdracht; tot kabinetsformateur. .(Buitenland)', Instorting te Boekarest eischt vele slachtoffers. (Gemengd nieuws),. Nog steeds ongeregeldheden in Pa» lestina. (Buitenland^, ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN bedroeg 38, dat der aanvragen 4-17, wat resp. 7 en 79 minder was dan verleden jaar. De uitgaven daalden van 2215 tot 2134^ doch toch is men er niet in geslaagd de re kening sluitend te maken. Rywieldief. De commissaris van politie te Vlissingen heeft ter beschikking van de politie te Middelburg gesteld J. R., die verdacht werd van diefstal van twee rijwielen te' Middelburg en een te Koudekerke. R. heeft bekend te Middelburg rijwielen uit de Helm te hebben weggenomen. De karretjes, die reeds verkocht waren alsmede de afzon-* derlijk verkochte belastingplaatjes zijn op* gespoord en de koopers van een en ander zullen er ook nog wel iets van. hooren, Legaten. Door wijlen mevr. wed. H. Korstanje van Moolenbroek te Middelburg werd aan de Geref. Kerk aldaar 500 en aan haar Diaconie 500 gelegateerd vrij yan succes sie. CADZAND Eervol ontslag verleend. Bij Kon. besluit is aan I. Erasmus, op zijn verzoek, met ingang van 19 Juli 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Cadzand. TERNEUZEN Als in vroeger tijden.. Bedrijvig gaan de laadboomen der sche pen heen en weer. Winches ratelen en „slin- gen" dalen neer in de gapende ruimen. Lichters voeren de lading aan en liggen langszij van de zeebooten. Tusschen dit ge wirwar varen de sleepbooten, die werkvolk aanvoeren en andere vaartuigen die het contact tusschen de schepen me.t den vas ten wal onderhouden. Het is een vreemde wereld waarin we ons bevinden. Nog eenige dagen geleden ver toonde onze haven en de kaden het dood- sche beeld, dat vooral spreekt tot de oude ren onder ons. Bij het stempellokaal ston den de werkloozen in lange rijen en thans...» marcheert in de ochtenduren colonne na colonne naar de los- en laadplaatsen der schepen. Het is een vreemde opmarsch, deze menschen gewapend met etenszak en drink bus. Men hoort kwinkslagen, men is mon ter, en toch ligt er iets ongekends droevigs in dezen gang naar het werk. Zal het lang duren? Men gelooft het niet. Alleen in tij den van staking biedt onze haven met zijn goede outillage, behoorlijk werk. Men lost auto's, sinaasappelen en andere stukgoederen, teveel om op te noemen. De ouderen onder de arbeiders zijn weer spoe dig „geacclimatiseerd", doch de jongeren, waaronder er velen zijn van 25 jaar en ouder, die nog nimmer gewerkt hebben, zijn wat onwennig. Hier moet de jeugd het tegen den ouderdom afleggen. Er liggen zeker 10 schepen te lossen en te laden. En er zijn kanjers bij van dertien en veertien duizend ton. Zonder veel oponthoud worden zij bediend, wel een bewijs dat Terneuzen er als havenplaats mag zijn. Og de Westerschelde heerscht stilte.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1