1000 500 300 100 25 MAANDAG 8 JUNI No. 133 74e Jaargang; DitgaveFirma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Het hemd blijft nader dan de rok. STADS- EN PROVINCIENIEUWS §cl»curlcn!sscii «aw Jew cStafl 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk {2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongéluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Cen regeeringscirculaire, die de uitvoering van groote merken zal belemmeren. Hoezeer ze ook noodig zijn nergens Wordt bepaald enthousiast tot de uitvoering yan openbare of andere groote werken be sloten. In een moeilijken en zorgelijken tijd ia hét zaak om op de dubbeltjes te letten. Vaak hebben we het uit het verloop van gemeenteraadszittingen kunnen vaststellen, dat zekere voorstellen om groote werken te laten uitvoeren, niet zouden zijn aanvaard, als de voorzitter tenslotte niet met klem op de groote behoefte aan arbeidsgelegenheid voor honderden gemeentenaren had gewe zen. Om de menschen weer aan het werk te helpen, daérvoor heeft men in bet algemeen heel wat over. Het spreekt vanzelf, dat als regel in de bestekken de bepaling wordt op genomen, dat bij de uitvoering van een werk, waartoe de gemeenteraad besloot, een groot percentage werklieden uit de betrok ken gemeente te werk moet worden gesteld. Déérom immers was de zaak ten deele ook opgezet. Zulke bepaling te stellen, is boven dien een eisch van verstandig beleid. Im mers, worden zooveel mogelijk menschen uit de eigen gemeente bij 't uit te voeren wérk- object geplaatst, dan bespaart de gemeente Zich een belangrijk bedrag aan steunuitkee- ring in een of anderen vorm. En tóch 'de minister vindt het niet lan ger goed, dat een gemeentebestuur op deze wijze de arbeidsgelegenheid in de gemeente ten behoeve van de eigen menschen be schermt. De; circulaire, -waarin dat aan de gemeentebesturen werd bericht, is door den minister van binnenlandsche zaken mede namens zijn collega's van handel enz. en sociale zaken onderteekend, hetgeen aan den inhoud nog méér klem bijzet. In deze circulaire heeft de regeering te- yens de aandacht gevestigd op eenige mis standen, welke behooren te worden tegen gegaan. Zoo bijv. het stelsel van het geven van premies aan aannemers van rijkswer ken, wanneer deze arbeiders uit de gemeen te in dienst stellen. Een uitvloeisel van zulk een stelsel zou kunnen worden, dat aannemers uitlokken, 'dat verschillende gemeenten tegen elkander gaan opbieden Die aannemers zijn dan de lachende derden, die de extra-winsten op strijken, terwijl de uitgaven, die de gemeen ten zich getroosten, geen man meer aan het Werk doen gaan. Het laten voortbestaan van een dergelij- ken misstand zou inderdaad funest zijn. De regeering 'acht voorkeur voor men schen uit de eigen gemeente een „storend ingrijpen in de normale verhouding op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen." We zouden, willen, vragen j bestaat in onze dagen nog een normale verhouding op de arbeidsmarkt? Moeten niet alle over heidsmaatregelen op de abnormaliteit dezer verhoudingen worden ingesteld Wat de regeering thans aan de gemeen tebesturen oplegt, zal ongetwijfeld'een ster ke rem zetten op den ijver dezer lichamen, om te zoeken naar geschikte werkobjecten. Weinigen zullen lust hebben om eenig grootsch plan in overweging te nemen en daarmee de groote kans te beloopen, dat een aannemer met een troep Spakenburgers of andere tegen koeli-tarief werkende arbei ders de gemeente komt binnenvallen, waar honderden eigen menschen met krieuwelen de magen en jeukende handen werkloos rondloopen. Want de minister wil het vrije spel der krachten op de arbeidsmarkt hersteld zien. Het gevolg zal wezen, dat die aanne mers het winnen bij aanbestedingen, die hun arbeiders recruteeren uit streken, waar de loonstandaard het laagst is. Gemeenten, die onder zulke omstandigheden tot het doen uitvoeren van groote werken besluiten, zou den daarmede derhalve meewerken aan loondruk en de toeneming van de werkloos heid in de eigen gemeente, wanneer daar de arbeiders onder „betere" sociale voorwaar den gewend waren te werken. We voorzien van den bovenbedoelden re- geeringsmaatregel daarom niets goeds, maar wel veel onheil, o.m. eer, inkrimping van de arbeidsmarkt door de weinige be reidheid bij de gemeentebesturen om nog groote werken voor eigen rekening te laten uitvoeren. Wei is de regeering bereid om ontheffing van de thans door Jaaar -voorgeschreven -fee- palingen te geven, maar dat zal 'ze slechts in zeer bijzondere gevallen doen en slechts dén, wanneer vooraf de instemming der regeering op het betrokken plan van de gemeente is verkregen. De regeering dringt aldus de gemeentebe sturen in een richting, welke afvoert van de beginselen van ons gemeenterecht. De ge meenten behooren de verantwoordelijkheid te dragen voor hun eigen besluiten daarop dient de regeering niet vooraf invloed uit te oefenen. Besluiten, die geldelijke gevolgen hebben, zijn onderworpen aan de goedkeu ring van Ged. Staten. Keuren deze ze niet goed, dan kan de gemeenteraad in beroep gaan bij de Kroon. Het eindoordeel is dan aan de regeering. Heeft de regeering be zwaar, hoewel Ged. Staten het besluit heb ben goedgekeurd, dan kan de regeering nog gebruik maken van haar recht tot vernieti ging wegens strijd met de wet of met het algemeen belang. Dat recht pleegt echter slechts bij uitzondering te worden gebruikt, voor de hanteering daarvan moeten ern stige gronden bestaan. De uitoefening is met waarborgen omgeven, zooals daar zijn advies van den Raad van State, vermelding van motieven, publicatie in he* Staatsblad. Moet aan de regeering vooraf toe stemming worden gevraagd, dan vervallen deze waarborgen. De regeering eigent zich dan invloed toe van anderen aard en op een ander tijdstip dan met ons staatsrecht strookt. Op dezen laatsten theoretischen grond, maar vooral om depractische be zwaren, hiervoren ontwikkeld, behoort o.i. de van meerdere zijden aangevochten regeeringscirculaire te worden ingetrokken of herzien, daar anders fatale gevolgen op de arbeidsmarkt niet kunnen uitblijven. yereeniging van Nederlandsche gemeenten. 'Aan het, in de hedenmorgen gehouden vergadering uitgebrachte jaarverslag van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten over 1935, pntleenen wij het volgende Het aantal leden bedraagt 71. Het be stuur is als volgt samengesteldVoorzit ter de heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg secretaris de heer F. Bisschop, secretaris van Vlissingen pen ningmeester de heer dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand, en voorts de heeren J. Huizinga, burgemeester van TerneuzenS. Hage, burgemeester van Bruinisse, P. Erasmus, burgemeester van Oostburg mr. A. J. van der Hoeven, bur gemeester van Tholen. De zesde algemeene vergadering van de éf deeling werd te Middelburg gehouden op 3 Juni 1935. Aanwezig waren de vertegen woordigers van 40 gemeenten. Na afloop van de vergadering hield de heer ir. C. van Traa, secretaris van het Instituut Stad- en Landschap in Zuid-Hol land, een lezing over de beteekenis van uit breidingsplannen, streekplannen, lintbebou wing en schoonheidscommissies. Deze be langrijke lezing gaf aanleiding tot eenige gedachtenwisseling, waaraan ook de Com missaris der Koningin in Zeeland deelnam. Op de vergadering met de directie der Vereeniging en de vertegenwoordigers der provinciale afdeelingen, welke 1 Mei 1935 te 's-Gravenhage werd gehouden, werd onze afdeeling vertegenwoordigd. Op deze bijeenkomst werd o.m. uitvoe rig nagegaan of, en in hoever de regeering bij haar bezuinigingsplannen door het rijk gedragen lasten op de gemeenten afwen telt. Voorts werd van gedachten gewisseld over de 'wenschelijkheid van de wijziging der steunregeling ten aanzien der kleine boeren. Door onzen vertegenwoordiger, den heer Hage, werd daarbij aangedrongen op de te stellen verplichting tot het in dienst „Aan de gave kent men den mensch. Biedt hulp in nood, KOOPT Z0MERP0STZEGELS". nemen van een bepaald aantal arbeiders in het landbouwbedrijf, eventueel gepaard aan de wederinvoering van de „handkracht". Tevens hadden verschillende vraagpunten betreffende de toepassing van de voor schriften nopens< de werkverschaffing" en steunregeling", de uitvoering van de Land arbeiderswet en andere vragen, waarbg de gemeentebelangen betrokken zijn, de aan dacht. Werkzaamheden. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij de uitvoe ring van deze wet werd dcor ons een en quête ingesteld. De gegevens welke wij dienaangaande ontvingen, -'werden aan de directie der Vereeniging ter behandeling toegezonden. Deze zaak heeft een punt van bespreking uitgemaakt op de hierboven ge noemde bijeenkomst van 1 Mei jl. Toege zegd werd, dat de directie zich tot de re geering zou wenden, met het verzoek, een voorziening te treffen voor de ondervonden moeilijkheden. Onmiddellijk na de pp 3 Juni jl. gehouden algemeene vergadering waarin op het be houd .van den Keuringsdienst van waren te Goes werd aangedrongen, hebben wij ons met een uitvoerig schrijven gewend tot het bestuur der Vereeniging, met het verzoek te overwegen, of niet ih den een of anderen vorm de keuringsdiensten van waren in stand konden worden gehouden, zonder al thans de kosten, van dat instituut voor de gemeenten te doen verhoogen. Reeds bij brief van 18 Juni jl. heeft de directie der Vereeniging "omstandig ons medegedeeld,- welke stappen zij in deze reeds had gedaan en heeft zij ons daarbij de verzekering ge geven, dat zij, ook bij de verdere behande ling van het aanhangige ontwerp der alge- méene bezuinigingswet, ter zake van de warenkeuringsdiensten diligent zou blijven. Ten aanzien van de door ons gedane po gingen om, naar aanleiding van de daartoe geuite wenschen, de schattingscommissies, bedoeld bij art. 57 der wet op de inkomsten belasting 1914, te kunnen handhaven, kon den wij minder succes boeken. Wij lieten in ons aan de directie gericht schijven te vens uitkomen, dat, indien de opheffing van de commissies als maatregel van bezuini ging" werd bedoeld, er wellicht geen be zwaar tegen zou bestaan, de presentiegel den af te schaffen. De directie heeft ons daarop volledig omtrent 'deze aangelegenheid ingelicht. Zij wees ons erop, dat de regeering de meening is toegedaan, dat, waar van de diensten der schattingscommissies weinig gebruik werd gemaakt, haar opheffing zonder scha de voor de opbrengst der belasting kon ge schieden. De directie is echter van meet af aan zich bewust geweest, dat met de op heffing van deze commissies eenige waarde, ook voor de gemeenten, zou worden prijs gegeven. Zij vertrouwde echter, dat wij, na kennisneming van al hetgeen ons werd me degedeeld, de gedragslijn, die zij gemeend had met betrekking tot het voorstel der regeering inzake de opheffing van de schat tingscommissies te moeten volgen, zouden kunnen billijken. Na gepleegd overleg met den inspecteur van de volksgezondheid, belast met de uit voering van de vee- en vleeschkeuringswet, te Breda, hebben wij ons gewend tot den voorzitter der commissie van advies inzake het destructie-vraagstuk. Waar de bij het' transport van het vee te betalen veergel den een belangrijken invloed uitoefenen op de te maken financieele berekeningen, zyn dienaangaande onderhandelingen gevoerd, welke nog niet beëindigd zijn. In afwach ting van den uitslag daarvan, hebben wij de verdere behandeling van deze aangele genheid aangehouden. De inkomsten der afdeeling bedroegen over 1935 378.92, de uitgaven 270.36, zoodat het voordeelig saldo bedroeg 108.56 (het vorig jaar was een nadeelig saldo van 79.76). Aan contributies werden ontvan gen 377. Bovengenoemde afdeeling hield heden haar algemeene vergadering onder voorzit terschap van den heer M. Fernhout, bur gemeester van Middelburg, die er met vreugde op wees, dat 56 van de 71 aange sloten vereenigingen vertegenwoordigd wa ren. Spreker herinnerde aan het vertrek van den heer J. Huizinga, wien het be stuur reeds dank bracht voor het vele, dat de vertrekkende door zijn practischen zin voor de vereeniging heeft gedaan. Hij zal in aangename herinnering blijven. Van hetgeen in de vorige vergadering was behandeld memoreerde spreker het streekplan en de lintbebouwing wees op den vooruitgang, die ter zake is verkregen door het oprichten van de commissie voor het streekplan Walcheren, waaraan vele gemeenten reeds medewerking toezegden. Ook is destijds gesproken over het werlc- loosheidssubsidiefonds, dat eerst voor 2 jaren zou gelden, maar nu vraagt het wets voorstel tot uitbreiding met 3 jaar de volle belangstelling en het hoofdbestuur is in deze actief, en wees er reeds op, dat als de wet in 1940 afloopt, men nu reeds plannen dient te maken voor de toekomst. Thans krijgen 900 gemeenten subsidie, maar 280 moeten extra-subsidie hebben en komen daardoor onder speciaal toezicht. Verschillende zaken vragen thans bijzon der de aandacht van de gemeentebesturen, o.a. de luchtbeschermingsdienst en de nieu we samenstelling der bevolking. Spreker wees er op dat de toestanden in de wereld zóó zijn, dat men er zich dikwijls met afschuw van zou afwenden. Maar men moet bedenken, dat het nog veel erger en moeilijker in Nederland zou kunnen zijn en met groote dankbaarheid mag vermeld worden, dat de minister van sociale zaken kort geleden kon wijzen op een aanvankelijke reëele verbetering in de werkmogelijkheid. Mocht dat zoo blijven, dan zal het goed zijn voor ieder, ook voor de gemeentebesturen, die zich daarin zou den verheugen in de eerste plaats voor de gemeentenaren. Hoe men over allerlei zaken ook denkt, het is gelukkig dat tenslotte het Goddelijk gezag alles uiteindelijk regelt, en daarom doen de gemeentebesturen goed, het hun toegekende gezag rustig en evenwichtig uit te oefenen. Spreker hoopte, dat men in 1937 onder opgewekter omstandigheden zal kunnen samenkomen. Spreker deelde mede, dat de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Vlissin gen, de penningmeester mr. Mes en de bur gemeester van Nieuwland bericht van ver hindering zonden. Mr. Mes was ongesteld. Spreker heette welkom de wethouders der gemeente Vlissingen, welke gemeente hij hartelijk gelukwenschte met het vervul len van een lang gekoesterden wensch door de totstandkoming van de Wandelpier. Het jaarverslag werd goedgekeurd en dit zelfde geschiedde met de rekening over 1935. Voor het nazien der rekening over 1936 werden aangewezen de gemeenten Zierikzee, Brouwershaven en Haamstede. Aan de orde was de verkiezing van een lid van het bestuur in de vacatureJ. Hui zinga. De voorzitter bracht den wensch naar voren, dat dit weer iemand uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn. Gekozen werd de heer F. Blok, burge meester van Axel, met 55 van de 75 geldi ge stemmen. De heer Blok nam deze be noeming aan. Bij acclamatie werd herkozen de heer F. Bisschop, die eveneens de benoeming aan nam. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de Vereeniging van Nederland sche Gemeenten op 27 Februari 1937 25 jaar zal bestaan. Men besloot te trachten, dat op dien dag 100 lid zijn. Nu is men daar nog ver af. Met Limburg spant Zeeland de verkeer de kroon, doordat 28 gemeenten geen lid zijn. De Vereeniging heeft zich tot de niet- aangesloten gemeenten gewend en heeft het bestuur van de aangesloten afdeelingen verzocht alles te doen om die gemeenten tot toetreding op te wekken. Men heeft nagegaan dat van de 28 gemeenten er slechts 5 iets meer dan f 25, de minimum contributie, zouden moeten betalen. Zij, die zich met 1 Januari 1937 aanmelden, zullen vrij zijn van entreegeld en vanaf 1 Juli a.s. alle uitgaven ontvangen. Spreker riep aller medewerking in om een vriendelijke, maar vooral hartelijke op wekking bij de achterblijvers te doen. Spreker herinnerde aan de woorden van jhr. Van Karnebeek, dat deze vereeniging er is, omdat zij er moet zijn. De eere voorzitter sprak deze woorden in 1930 bij de opening van het gebouw der Vereeni ging. Uit het stilzwijgen der aanwezigen, putte spreker de overtuiging, dat allen moeite zullen doen in de gewenschte richting. Spreker deed nog enke elmededeelingen inzake de kapitulantenwet en de Landar- beiderswet. Hierna sloot spreker de ochtendvergade ring en had een gemeenschappelijke lunch plaats. In de middagvergedering sprak de heer A. J. P. Spiesz, hoofd-ambtenaar ter Pro vinciale griffie van Zuid-Holland, over de practische beteekenis yan de gewijzigde Het hemd blijft nader dan de rok. (Hoofdartikel.)) Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken» borgh Stachouwer benoemd tot gouver» neur-generaal van Ned. Indië. (Laatste Berichten.), Jaarvergadering afdeeling Zeeland van de ver. van Nederlandsche gemeenten, .(Stadsnieuws.), Sluiten Duitschland en Italië een non» agressie-pact X Buitenland.); Overeenstemming inzake de stakingen in Frankrijk. .(Buitenland.); Fransche regeeringsverklaring. .(Buitenland.)] Weder tal van verkeersongevallen, (Gemengd Nieuws.)^ Moordaanslag te ÏJmuiden. .(Gemengd Nieuws.), De provinciale verkiezingen in België verliezen voor de drie groote partyen, .(Buitenland.),' Vuurgevecht in Palestina. .(Buitenland.) ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN regeing der schoolgeldheffing voor het la ger onderwijs. Hierop komen wij morgen nader terug, Onze haven. In verband met de staking in de haven te Antwerpen heeft het Duitsche stoomschip „Geroldstein? van de Bernstein-lijn, dat van Hamburg via Antwerpen naar A merika zou vertrekken, ^gistermiddag in de haven alhier; 61 passagiers aan boord genomen, die met autobussen uit Antwerpen waren gekomen het schip is vervolgens weer naar zee ver trokken. Ook in het bunkerbedrijf is het de laatste dagen bijzonder druk geworden door de staking te Antwerpen. Dag en nacht wordt er thans gewerkt om de schepen te helpen* terwijl verscheidene schepen op de reede liggen te wachten. Federatie van Nederlandsche Rywielpadvereenigingen, Nadat het rijwielpad AbeeleSouburg officieel was geopend, werd door het ge meentebestuur van Souburg aan alle aan wezigen in den lommerrijken tcin van „Bel» levue" een verfrissching aangeboden. Ver volgens werd langs het rijwielpad gereden over Oost-Souburg naar Ritthem, waar in de gemeentekamer de burgemeester P. W, ter Haar namens het dagelijksch bestuur ailen verwelkomde. Hij verblijdde zich er over, dat evenals een spin haar web steeds uitbreidt, Vlissmgen weer mer een paar nieuwe rijwielpaden bereikt kan worden, daar het rijwielpad VlissingenSouburg weldra klaar zal zijn. Verder za! een rijwiel pad langs den zeedijk naar Vlissingen ook spoedig tot stand komen. Moge zoo geheel Walcheren met rijwielpaden overdekt wor den. De heer baron van Fridagh, voorzitter der federatie, dankte den burgemeester harte lijk voor de gesproken woorden en sloot zich ten volle aan bij den laatsten wenscli. Hij hoopt, dat de gemeente Ritthem onder leiding van burgemeester Ter Haar steeds in bloei moge toenemen. Nadat een verfrissching was gebruikt, werd door de mooie dorpsstraat' gewandeld naar de Herv. Kerk. Het gerestaureerd kerkgebouw met haar eenig mooien toren, werd eerst uitwendig bewonderd,' waarbij de heer B. J. de Meij eenige historische mede- deelingen deed omtrent het oude kerkje. Toen ook het inwendige der kerk was ge zien, werd op de fiets gestapt en gereden naar het oude kasteel Rammekens. Bij het bezoek aan dit kasteel diende de heer De Meij als gids en vertelde o.a. welk een groo te rol het fort in onze vaderiAndsche ge schiedenis heeft vervuld. Met belangstelling werd alles bezichtigd en vanaf het hooge terras werd genoten van het piachtige pa norama, zoowel aan de land- als aan de zee zijde. Vervolgens werd gereden naar de opzich- terswoping aan de Zuidwaterin/, vroeger de Schoone Waardin geheeten. Over den zee dijk ging het verder naar de nieuwe Vlis- singsche haven om ten laatste in het hotel Britannia den inwendigen mensch te ver-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1