500 300 150 100 25 6 JUNI Het rapport der commissie Kraayenhoff. No. 132 74e Jaargang 1936i Ditgin: Firma F. TAN DE HEIDE Ir., Walslrait St-GO.VIissinign. Talef. IB. Poslrttenim EillI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Boekhandel D'HUIJ WM VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. J> ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels fl.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Nederland moet aantrekkelijker worden gemaakt! Met enthousiasme mag men het rapport Öer Commissie Krayenhoff begroeten. Deze Commissie heeft ten doel den Minister van Economische Zaken (zoo zullen wij dit mi nisterie nog maar blijven noemen) te advi- seeren in het probleem van het Nederland sche tourisme. Het gegeven advies is breed van opzet en flink in elkaar gezet. Het stelt de Regee ring voor een vuurproef, want het tast de lijnen van heb tot dusver gevoerde Regee- ringsbeleid aan. De conclusie der commissie mag genoemd worden het streven naar „ac tief tourisme" zooals gestreefd moet wor den naar „actieve welvaartspolitiek." De hoofdlijn van het advies is „Het tou risme moet voor Nederland een bron van welvaart worden. Het tourisme moet be vorderd worden tot „landsbelang" Daar om moet er komen een Nationaal Instituut yoor het Tourisme, welk Nationaal Insti tuut het benoodigde gezag moet ontleenen iaan de Overheid, Het sukkelen met het particuliere initia tief, hoe lofwaardig dit ook geweest is, ge zien de geringe middelen, waarmede ge- Werkt moest worden, moet nu maar eens Uit zijn en de Overheid als vertegenwoor digster van het geheele volk dient leiding te geven en de verantwoordelijkheid voor jkt volksbelang op haar te nen.en. Want wat voor tourisme geldt, geldt voor j&lle takken van bedrijvigheid. Daarom beteekent het rapport Krayen hoff nog iets meer dan' een touristen-ad- yies l Het is de injectie-spuit om tot algo- meene krachtsinspanning van ons volk te komen onder leiding van de Overheid en met behulp van haar gezag Nederland moet goedkooper worden punt een. Nederland moet aantrekkelijker worden gemaaktpunt twee. Het vreemde lingenverkeer moet op zakelijke wijze wor den georganiseerd I punt drie. Alle punten zijn juist. De spijker wordt Op zijn kop geraakt. Het goedkooper worden is een aangele genheid van de algemeene economische po litiek. De Regeering is hiermede al jaren bezig en hèt resultaat is nog maar beschei den vanwege de talrijke dualismen, welke zijn ontstaan. De verbodsbepalingen. De mindere 'aantrekkelijkheid ligt bij de talrijke verbodsbepalingen in ons „vrije" land De commissie zegt onder meer, dat het wenschelijk genoemd moet worden, dat „in enkele groote badplaatsen een proef geno men moet worden met het toelaten van ha zardspel onder zekere beperking, welke evenwel niet tot het wegvallen der aantrek kelijkheid voor buitenlanders mag leiden... wederinvoering van den totalisator bij wed rennenminder verbodsbepalingen in zake bewegingsvrijheid van tcuristen en hun vervoermiddelen, belemmering van het Zondagsverkeer, opening en sluitingsuren van publieke lokalen, genot van versch brood, etc." Dit betreft talrijke punten, die voor ver schillende groepen van Nederlanders van principieelen aard mogen worden genoemd. Daarom willen- wij er in dit verband niet dieper op ingaan. Wil men de zakelijke touristen-eischen niet inwilligen, welnu dan moet men ook afzien van het pogen om vreemdelingen tot ons land te trekken en de eigen landgenoo- ten in ons land te houden. Men kan niet uit verschillende vaatjes tegelijk tappen. Een schaap heeft geen vijf pooten. Er zijn geleidelijk normen ontstaan, wel ke voor touristen-oorden internationaal worden aangelegd. Wil men deze vervullen, dan trekt men de vreemdelingen, maar is men in dit opzicht terughoudend, dan trekken de scharen reizigers naar andere contreien. De Commissie Krayenhoff heeft het vraagstuk goed aangevoeld en een degelijk en deugdelijk rapport uitgebracht. Het is aan ons volk via de volksvertegenwoordi ging om fe zeggen, wat het wil overnemen van de door de commissie als normen aan bevolen en noodzakelijk geachte maatrege len. Neemt men het rapport in hoofdzaken aan men bedenke, dat het een rapport is aan den Minister en niet aan het Parle ment, zoodat de Minister het niet in de Ka mer behoeft te brengen dan kan de ko mende zomer nog goed voor ons land wor den. Wijst men het af, dan is de kans weer voor een paar jaren verkeken. De Commissie vindt het verder noodza kelijk, dat het Rijk jaarlijks een bedrag van ongeveer 500.000 beschikbaar stelt om de voorstellen tot uitwerking te brengen (o.a. voor grootseheepsehe reclame in het buiten land) en wij gelooven, dat dit bedrag er dubbel en dwars zal worden uitgehaald. Het tourisme moet voor ons land worden een landsbelang van de eerste orde, een dér hoofdbronnen voor onze volkswelvaart. Federatie van Nederlandsche Rijwïelpad- vereenïgingen. De Federatie van Nederlandsche Rijwiel- padvereenigingen vergaderde Vrijdagmid dag in hotel „Britannia" onder voorzitter schap van den heer S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester van Schoorl, die in het bijzonder welkom heette den heer De Bruijn, vertegenwoordiger van den A.N.W. B., en den voorzitter van de ontvangende vereeniging. Maar ook den heer Dicke, die .voor de pas toegetreden vereeniging Zuid- Holland kwam, terwijl hij miste den ver tegenwoordiger van de ook pas aangeslo ten vereeniging Zwolle en omstreken. Thans zijn 11 van de 13 bestaande ver- fienigingen aangesloten. Spr. richtte zich dan speciaal tot de Ver eeniging Walcheren, die haar 10-jarig be staan viert en die wel aangetoond heeft, dat het „ende desespereert niet" nog ten volle van kracht is. Ook nu weer tijdens de vergadering nieuwe rijwielpaden zal openen. Spr. bood den voorzitter, den heer C. A. van Woelderen een voorzittershamer met inscriptie aan. Voor de eerste maal kon spr. ook den heer J. Louwerse uit Vlissingen als secre taris-penningmeester van de federatie be groeten. Hij schetste diens grooten ijver en toewijding. De heer Van Woelderen zeide na 5 jaar de rijwielpadvereenigingen weer te kunnen begroeten, omdat men op verzoek nu reeds weer naar Zeeland kwam. Hij dankte na mens zijn vereeniging voor de hulde, maar wees. er op, dat die ook voor een groot deel toekomt aan den heer Louwerse. Ditmaal za men Zaterdagmorgen een rijwielpad van Abeele naar Souburg en een van Ritthem naar Vlissingen kunnen openen. Spr. zelf is helaas niet aanwezig, omdat hij naar Berlijn vliegt als dagelyksch bestuurslid van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Spr. eindigde met de beste wen- schen voor den bloei van de federatie. De heer De Bruijn dankte voor de woor den van welkom en wenschte namens den A.N.W.B. Walcheren geluk met haar ju bileum. Het jaarverslag en de rekening werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. B^ de ingekomen stukken en mededeelin- gen was een schrijven van den A.N.W.B., waaruit blijkt, dat men op rijwielpaden ver plicht is andere wielrijders ruimte tot pas- seeren te geven. De heer Fridagh werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Hij nam het weer voor drie jaar aan, maar hoopte dan door een jongere kracht te kunnen worden ver vangen. Besloten werd de Koninklijke goedkeu ring op de statuten aan te vragen en wer den deze daarop behandeld. Daarbij werd o.a. besloten als doel te noemen het aan leggen en onderhouden van rijwielpaden „bij voorkeur" buiten de bestaande wegen. Voor de kosten aan de Koninklijke goed keuring verbonden zal ieder der vereeni- gingen een extra bijdrage van 5 geven. Twenthe had een drietal voorstellen aan de orde gesteld. Ten eerste om zoo mogelyk over te gaan tot gezamenlijk inkoopen van diverse voor aanleg van rijwielpaden benoodigde mate rialen. Het bleek, dat daarvoor in 't algemeen niet veel werd gevoeld, omdat verschillende ver- eenigingen verschillende mate rialen noodig hebben o.a. als gevolg van het verschil in grondgesteldheid. Men zal het echter in gedachten houden en zoo het in een be paald geval mogelijk is, in die richting wer ken. Het tweede was de kwestie van het ver krijgen van hoogere subsidies in kosten van aanleg en onderhoud van rijwielpaden. Daar reeds gebleken is, dat de minister van, waterstaat tegenover het principe niet onsympathiek staat, werd besloten een adres aan den minister te zenden met ver zoek om subsidies, en daarbij te wijzen op de grootere veiligheid, op het brengen van de natuur tot de menschen en de mogelijk heid van uitbreiding der werkgelegenheid. Men zal als voorbeeld van subsidie naar voren brengen 10 cent van elk rijwiel, waarvoor belasting wordt betaald, en dit bedrag dan te storten-in een. fonds, dat op een Koninklijk goedgekeurde wijze door de federatie wordt beheerd en dat ten goede zal komen aan de 'rijwielpaden, die in be heer zijn bij de vereenigingen. Het derde punt van Twenthe was de vraag hoe men door het voeren van een eenvoudige en goedkoope reclame het leden tal kan verhoogen. Algemeen was men van oordeel, dat een reclameplaat of een circulaire tot nu toe geen succes heeft opgeleverd, maar som mige afgevaardigden achten persoonlijke propaganda, zoo noodig door een betaalde kracht, van groote beteekenis en iedere vereeniging zal ook nader kennis nemen van óverdrukplaatjés, .die Twenthe met succes verkoopt aan huisgenooten van le den en die op het rijwiel worden afgedrukt. Mede overeenkomstig het advies van mr, P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zee land, die in de vergadering aanwezig was, werd besloten een vérzoek te richten aan den minister van financiën en zoo noodig andere instanties voor het verkrijgen van vrijstelling van betaling van de belasting voor door de vereeniging aangekochte gron den waarop rijwielpaden zijn aangelegd, omdat volgens de wet alleen openbare we gen, in eigendom behoorende aan den Staat, provincie, gemeente of waterschap, onbe lastbaar kunnen wordemgesteld. Een der aanwezigen gaf ook een wenk eens by de vereeniging assuradeurs aan te kloppen om steun, want deze zien door de rijwielpaden de risico's zeer ver minderen. Besproken werd de mogelijkheid om de nog niet aangesloten vereenigingen in Noord-Veluwe en in de drie noordelijke provincies tot aansluiten te bewegen. Ten slotte werd afkeuring uitgesproken, dat Noord-Holland een heffing voor de provinciale rijwielpaden invoerde en an dere provincies juist de vereenigingen sub sidie toekenden. Opening rijwielpad Abeele—Souburg. Hedenmorgen reden de deelneemsters en deelnemers aan de samenkomst van de Federatie van Rijwielpadvereenigingen in Nederland vanaf hotel „Britannia" te Vlis singen over het Koopmansvoetpad naar West-Souburg en na de kanaalbrug te zijn overgestoken reed men over het bekende padje van den Molen naar de Groote Abeele. Hier waren verschillende andere personen aanwezig, o.w. B. cn W. van Souburg en leden van de commissie van beheer van den Ouden Vlissingschen weg, verder mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten en ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat. Men begaf zich direct naar het begin van het nieuwe rijwielpad, dat vanaf de Abeele loopt tot voor de woning van den burgemeester op Oost-Souburg. Hier heeft mr. Dieleman, by ontstente nis van den voorzitter van de vereeniging Rijwielpad Walcheren, den heer Van Woelderen, het woord gevoerd en gezegd, dat een fietspad recht moet zijn, maar het leven is daarmede in strijd. Dit maakt, dat men met moeite steeds recht door kan gaan en men vele bezwaren ontmoet om daaraan kracht en vertrouwen voor morgen te putten. Op de „vergadering is Vrijdag gesproken van het ontsluiten van de natuur en spr. wyst er ook op, dat men steeds zoekt naar iets nieuws, na r het ontdekken van iets, wat tot nu toe geheim was. Geheel recht is geen weg of pad en dat is maar goed ook, want dan ziet men steeds iets nieuws. Spr. juicht het toe, dat de hoofdingenieur van den prov. waterstaat er in slaagt ook op- Walcheren in de wegen eenige buiging te houden en voor nieuwe beplanting te zorgen. Hier wordt een buurtschap met het centrum van het ver keer verbonden, maar 3pr. wekt op, ook daarbij de natuur hoog te houden. Spr. hoopte, dat nog heel wat rijwielpaden tot stand zullen komen en dat dan ook de Federatie met succes kan voortwerken. Hierna knipte spr. met een schaar, die hem door een meisje in Walchersche klee derdracht op een kussen was aangeboden, een oranjelint door, dat het pad nog af sloot. Na deze daad bracht spr. dank aan het comité, dat onder de energieke leiding van den heer Wim Abeleven voor dit pad ijver de, aan den A.N.W.B., die als steeds steun verleende en aan de gemeentebesturen van Souburg en Vlissingen. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kilo en per stuk De burgemeester van Souburg, jhr. H. A. van Doorn, bracht hartelijk dank voor de woorden van den heer Dieleman en zei- de, dat met de opening van dit fietspad aan een lang gevoelden wensch van de bevolking van Souburg is voldaan. Men heeft er een bazaar voor gehouden en op andere wtjze gelden bijeen gebracht. De voorzitter der Federatie, Baron van Fridagh, bracht de gelukwenschen over van de Federatie en zeide het op hoogen prijs te stellen, dat een lid van Ged. Staten deze opening verrichtte. Het is wel een groot verschil met wat men in Noord-Holland van dit college ondervindt. Na deze plechtigheid bood het gemeente bestuur van Souburg in den tuin van „Bel- levue" koffie aan. Vervolgens -peddelde men naar Ritthem, waar op het programma stonden een of- ficieele ontvangst door burgemeester P. W. ter Haar op het gemeentehuis, een bezoek aan fort Rammekens, waar de heer B. J. de Meij een historisch overzicht van dit punt gaf. Ook de Schoone Waardin zou bezocht worden en de terugweg naar Vlis singen over den Scheldeaijk worden ge maakt. Alhambra-Theater, De gunsteling van den koning. Met Han Hollander in de Wildernis. Thans kan men in „Alhambra" The Dic tator (De Gunsteling van den Koning) gaan zien, een Engelsche,^historische film, waarin Struensee, een interessante figuur uit de Deensche geschiedenis,, in het mid delpunt geplaatst is. Struensee is de Hamburgsche stadsge neesheer, die in 1768 als lijfarts den jongen Deenschen koning Christiaan VII naar Kopenhagen vergezelde én op den vorst een grooten invloed verkreeg, zoodat het al spoedig Struensee was, die in werkelijk heid het land regeerde. Hij deed dat. wat het binnenland betrof, op het voorbeeld van Frederik den Grooten in verlichten zin. Hij regelde de financiën, hief onbillijke be lastingen op, beperkte de censuur en de lijfeigenschap, zorgde voor mildere straf wetboeken, enz. Ook op de door haar man verwaarloosde koningin Carolina Mathilda verwierf Struensee zich invloed en begin 1770 werd zij zijn geliefde. In 1772 reeds werd hij door zijn vijanden,- w.o. de konin gin-moeder en ontslagen hovelingen, ten val gebracht. Hij werd gedwongen een ver klaring te onderteekenen, waarin hij be kende ten eigen bate misbruik van de hoog ste macht te hebben gemaakt en spoedig daarop werd hij onthoofd. Deze merkwaardige episode uit de Deen sche geschiedenis leent zich zeer goed yoor de romantische en pompeuze verfilming, die men in een hedendaagsch Engelsch scenario mag verwachten. Opvallend is de goede verzorging van de détails in deze Britsche productie. Iedere kelder, iedere paleiszaal, ieder uithangbord, iedere poort, iedere kerker, ieder trappenhuis is een lust voor de oogen. Al mist de film innigheid, zij is, als men het zoo kan uitdrukken, hautain in iedere allure, zij heeft een zeer apart cachet. De regisseur vermeit zich in het weergeven van het leven aan het Deensche hof, in de schildering van uiter lijkheden als een door balletdanseressen* opgeluisterd drinkgelag van den jongen koning en zijn vrienden, van het grootsche feest, dat gegeven wordt ter eere van Struensee's opneming in den adelstand, waarbij de achtergrond van het gebeuren te weinig belicht wordt. Elive Brook speelt Struensee. Eenvoudig, en met de zekere nonchalance, die hem eigen is. Er gaat hier van dezen speler met het aristocratische, melancholische Engel sch© type in het algemeen rustige kracht uit. Een uitnemend speler is hy en niet licht te overtreffen, vooral in die scènes, waar het op fijne spelnuances aankomt. De rol van koningin Carolina Mathilda is bij Madeleine Carrol in goede handen. Haar zeer knap uiterlijk en fraaie gestalte past wonderwel bij de koninklijk fraaie toiletten, die met zwier gedragen worden. Prachtig, vorstelijk van attitude en toch van een geraffineerde, echt-vrouwelijke sluwheid is de koningin-moeder van Helen Haye, een ware creatieEn van opmerkelijk relief in den ganschen uitnemend getypeerden kring der hovelingen rondom haar. Een koele film en een bijzender fraaie film dit kostbare experiment van de En- gelsche rolprent. Een imponeerende poging Het nieuwe boek van GULBRANSEN, uit de trilogie, waaraan „Eeuwig zingen de bosschen" het eerste deel was, is ver schenen onder den titel: „Winden waaien om de rotsen". Ingen. f 3.75, geb. f 4.50 Voorradig bij Badhuisstraat 15. Telefoon 348. «CM» Het rapport der commissie Krayenhoff H oofdar tikel. Vergadering van de Federatie van Ne* derlandsche Rijwielpadvereenigingen* Opening van het rijwielpad Abeele-**» Souburg. .(Stadsnieuws.)] De Koning van België heeft Vandeveldé opdracht gegeven tot Kabinetsvorming, De reisbelasting zal dit jaar niet meer .(Buitenland.); Sneltrein Weenen—Parijs ontspoord 3 dooden 10 zwaar gewonden. .(Gemengd nieuws.); De stakingen in Frankrijk duren voort. (Buitenland.), Toestand in Palestina bljjft zorgwek kend, [(Buitenland.)] ZIE VERDER EVENTURER LAATSTE BERICHTEN om de film te verrijken door architectonic sche monumentaliteit. Men bekrjke dan ook deze film, die de belangstelling in dit genre overwaard is, met gepasten eerbied^ Han Hollander, de populaire Voetbal, reporter, spreekt den begeleidenden tekst van de wildernisfilm, die, als altijd, niet bepaald noodzakelijk voor het verstaan van de film. en niet vrij van zouteloosheid is. Maar Han Hollander vertelt opgewekt en] geestdriftig, en voor velen zal zijn verhaal niet de geringste attractie van de film zijn, Een buitengewoon interessante filmt krijgt men ta zien uit de ondoordringbare wildernis van Malakka, waarheen een expe* ditie onder leiding van Harry Schenck ge* trokken is. Op olifanten trekt men de; jungle binnen en doorloopt men alle ver schrikkingen van het oerwoud. Een gewei* dige python valt een aap aan. Het gezel schap wordt door tijgers, luipaarden, pan-» ters, enz. belaagd, scherpschutters met he£ geweer in den aanslag en de zenuwen tot; het uiterste gespannen, beschermen de ex peditie. Hachelijke momenten worden be* leefd, als de expeditie in het nauw komt bij het verfilmen van een kudde olifanten. Het] spannendste gedeelte van deze prachtige film is de terugweg door de Krokodillen* rivier, waarbij wij het griezelige schouw® spel krijgen van gevechten op leven eni dood tusschen inlanders en krokodillen. Dg lichte prauwen worden vaak door de ster ke monsters onderste boven geslagen e*ï zwemmend moeten de inlanders het yeege lijf redden. Imposant en interessant in hooge mate. zijn deze beelden, waarbij men begrijpt, welke geweldige gevaren tijdens deze op namen getrotseerd zijn. Het resultaat is, dat men het leven der dieren in de wildernis en in hun natuurstaat in alle schoonheid, felheid en wreedheid, want het is natuur^ te zien krijgt. Dit inderdaad uitstekende program wordt voorafgegaan door een filmpje over klee derdrachten en actueel filmnieuws, waarin: de muggenplaag op den Afsluitdijk en het laatste Koninklijk bezoek aan de hoofdstadj Gemeentelijke Luchtbeschermings organisatie. Gisteravond kwamen ten stadhuize dë hoofden van de verschillende hulpdiensten onder leiding van den commissaris van po litie in diens kwaliteit als hoofd van deh luchtbeschermingsdienst in vergadering bijeen. Doel der bijeenkomst was, de resultaten van de kort geleden gehouden groote oefe ningen in luchtbescherming, nader onder oogen te zien en richtlijnen voor de naaste toekomst uit te stippelen. De burgemeester die de vergadering eeni. gen tyd bijwoonde, gaf namens het gemeen tebestuur uiting aan zyn groote waardee-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1