OPGANG EN VERVAL VAN EEN VORSTIN. KEIZERS EN KONINGEN IN BALLINGSCHAP. GEMENGD NIEUWS APOTHEEK GEOPEND LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN De Belgische Militaire Luchtvaart be schikt, zooals het behoort, over enkele z.g. „nachteskaders", die voor hun oefening de nachtelijke duisternis behoeven. Een dier eskaders is gestatiormeerd te Evere bij Brus- fel en legt op gezette tijden van den nacht bezoeken af boven de hoofdstad en omge ving. De dezer dagen gepensicnneerde ge neraal Gilliaux, die te Brussel woont en daar enkele weken geleden nog het bevel voerde over de Militaire Luchtvaart, ver telde ons, bij zijn afscheidsfeest ter gelegen heid van zijn vertrek uit den actieven dienst, hoe hij op zekeren nach;, omstreeks twee uur, plotseling gewekt werd door het aanhoudend rinkelen van de telefoon. Een generaal is als een geneesheer, hij moet ook 's nachts gereed staan wanneer de noodzaak van den dienst het gebiedt. Dus sprong h\j uit zijn bed, ging naar de telefoon en riep Hallo, hier generaal Gilbaux Aan het andere einde van den draad ant woordde een nijdige stem Ah, met generaal Gilliaux, met den commandant der Militaire Luchtvaart dus, aangenaam, zeer aangenaam. Er ronkt op het oogenblik een van uw vliegtuigen boven mijn dak, mijnheer de generaal en dat is niet bepaald aangenaam vooral niet wijl het iedere nacht gebeurt. Klokke twee uur 'a nachts begint dat oorverdoovend motor geronk, het maakt ons wakker en bederft onze nachtrust.. Ik verzoek IJ daarom dien grappenmaker van een piloot aan te zeg gen, dat hij 's nachts elders gaat manoeu vreeren, zoo niet dan De generaal stopte den woordenvloed 'door kort en bondig te zeggen, dat hij aan de voorschriften betreffend den nachtdienst niets veranderen kon. Oh, ook goed, hernam de nijdige stem aan het andere einde van den craad, als U er geen raad op weet, mijnheer de generaal, MARIE ANTOINETTE. (Slot.) In 1775 reeds braken de eerste onlusten uit en bakkerswinkels werden door het hongerige, woedend geworden volk leegge plunderd. Marie Theresia, op de hoogte gehouden door den Oostenrijks dien ambas sadeur aan het Fransche Hof, rchreef brief op brief, boos, vermanend, bedroefd soms. „Wanneer zult ge eens eindelijk u zelf vin den, mijn kind I" Haar broeder, Josef H, hielp zijn moeder en las de losbandige zus ter vaak scherp en geducht de les. „Le roi, abandonné toute une nuit a Versailles, et Vous, melée en société et corfondue avec toute la canaille de Paris schreef hij haar verontwaardigd. (De koning een heel en nacht in Versailles aan zijn lot overgelaten, en Gij, met een twijfelachtig gezelschap tus- schen heel het canaille van Parijs Het mocht niets baten. Marie Antoinette ging voort zich zelf te vermaken en het volk tot razernij te prikkelen. Toen haar een dochtertje geboren werd, hoopte men op een ommekeer. Vergeefs. Na een tijd van gedwongen rust namen feesten en avontu ren, waaronder er waren van weinig on schuldig karakter, haar in beslag. Ook de geboorte van den lang verwachten troonop volger bracht geen verandering in haar ge drag. Tot het volk haar er toe zou dwingen. In Juli 1789 brak de revolutie uit, Parijs werd in een bloedbad herschapen. Geen mo narchist was zijn leven zeker en in het ko ninklijk paleis in Versailles was alle feest rumoer opeens verstomd. Toch zou het nog eenige maanden duren eer bet volk zich rechtstreeks tot de vorstelijke familie zou keeren. In den nacht van den 5den op den 6den October werden Lodewijk XVI en Ma rie Antoinette met hun beide kinderen met geweld gedwongen Versailles te verlaten en zich naar Parijs te begeven. Het werd een tocht van uren. In een kalêche, getrokken door zes paarden, zat de koninklijke farr'- lie, vooraf gegaan en geflankeerd door de rebellen, die uitzinnig van vreugde waren. Daarachter kwamen de wagens, waarop de meelvoorraden uit het paleis lagen gesta peld. Pieken werden gezwaaid waarop broe den waren, gestoken en de hoofden, der ver moorde gardisten, die tot het laatste toe het slot te Versailles hadden verdedigd. Als doel was door het gepeupel het oude paleis der Tuilerieën gekozen. Daar werd de familie heen gevoerd een somber gebouw. „Wat is het hier leelijk, mama moet de kleine dauphin bij hun komst hebben ge klaagd. Waarop Marie Antoinette ant woordde „Hier heeft Lodewijk XIV ge woond, mgn. kind, en hij voelde er zich te vreden. Mogen wij dan kieskeuriger zijn dan hij Een klein jaar verbleven zij hier en het was in de Tuilerieën dat Marie Antoinette's leven een nieuwe phase intrad. „In het on geluk leert men zich zelf pas kennen." Zij ontdekte, dat zij nog wel iets anders kon dan feestvieren, oorspronkelijke genoegens uitdenken, dobbelen en de mooiste ju woelen kiezen. Zij hing haar kinderen aan met een beminnelijke teederheid. Zij ontdekte hoe heerlijk het was moeder te zijn en een klein, babbelend mondje om zich heen te heb hen. Niet langer meer was zij onverrchillig voer staatszaken. Zij liet zich voorlichten meer met het doel een mogelijkheid *o\ redding t e vinden dan wel uit zorg voor het land. Zij schreef brieven aan getrouwen en bekenden, welke zij op spitsvondige wijze uit het oude paleis liet smokkelen. Uit het dartele, onbe zorgde kind had het ongeluk een ernstige, bezorgde vrouw doen groeien. Eindelijk was de verzuchting van Maria Tii-res'a ver hoord haar dochter had zich zelf gevon ik wel. Ik bel U voortaan eenvoudig des nachts op, telkens om twee uur, als uw pi loot me wakker komt maken. Zoo zal ik tenminste niet alléén in m'n nachtrust ge stoord worden. Dank U Na welke mededeeling het gesprek afge broken werd. Sinds die telefonische aanzegging, al dus bekende ons de generaal, grag ik maar niet meer slapen voor 's nachts twee uur en het mooiste is, dat de nijdigaard zijn bedrei ging nooit uitgevoerd heeft. Zelfs niet toen ik hem, om goed afscheid van 'm te nemen, den laatsten nacht voor mijn beengaan uit den dienst, 'n heel luchteskader op zijn dak heb gestuurd en om half drie 's morgens liefst. W. v. M. Ondanks het feit, dat de fascistische le gioenen van den duce den negus negesti van Ethiopië, Haile Selassie, uit het land gedreven hebben, is Italië op het oogen blik het land, diat aan de meeste na den wereldoorlog verdreven vorsten een onder komen heeft verleend. Zelfs nog op het oogenblik wonen in een voorstad van Rome twee vroeger geregeerd hebbende heerschers, nl. Alfons van Spanje en Amancellah van Afghanistan. Engeland's eenige in verbanning levende koninklijke gast is, buiten den negus, de prajadhipok van Siam. Intuussrhen is het niet onmogelijk, dat ook Haile Selassie voorgoed zijn tenten in Londen zal op slaan, al geldt zijn huidige bezoek als slechts tijdelijk. Door de vlucht van den negus is het den. Uit die dagen is een porti et van haar bekend, ontdaan van alle pronK, welke vo rige schilderijen kenmerkte. Voor de eerste maal zegt Stefan Zweig liet een por tret zien, dat deze vrouw ook nog iets als een ziel bezat. Op den 20sten Juni 1791 trachtte de ko ninklijke familie te vluchten. Marie Antoi nette had hoofdzakelijk alles voorbereid, maar in Varennes werden allen herkend en smadelijk naar Parijs teruggevoerd. De Tem pel, een oud slot en streng bewaakt door schaamtelooze lieden, werd hur nieuwe ge vangenis en daar wachtten zij het reeds lang voorziene lot. Van regeeren was geen sprake meer, Lodewijk XVI was een mario net geworden en nadat duizenden onder triomfkreten van de toeschouwers waren vooraf gegaan, werd hij den 2isten Januari 1793, na eerst den lOden Augustus 1792 als koning te zijn afgezet, op de guillotine ont hoofd, waarmee Marie Antoinette, eerst Oostenrijksche prinses, daarna dauphine en koningin van Frankrijk, den naam van „Weduwe Capet" verkreeg. Maa.r aan de wraakgevoelens was hier mee niet voldaan. Te lang was het armoe dige volk getergd, zij het dan ongewild, door den overvloed der vorsten. Mannen als Voltaire en Rousseau hadden bovendien hun stem doen hooren en men was gaan inzien, dat koningen niet het recht hadden tot eigen genoegdoening het geld van den Staat te verspillen. Ook Marie Antoinette, zoo goed als de vroegere Fransche monarchen, had dit ge daan, neen méér nog, en nu de revolutionai ren niet meer te remmen waren, grepen zij in de persoon van Marie Antoinette het gansche monarchale stelsel aan en namen wraak op heel het vorstendom op meer dan onmenschelijke wijze. Ontelbare gruwelen moest Marie Antoinette nog door staan eer haar oogenblik gekomen was en zij voor de Revolutionnaire Rechtbank ter verantwoor ding werd geroepen. Het verhoor duurde onafgebroken twee dagen en twee nachten. Rustig en kalm beantwoordde de onttroon de vorstin de haar gestelde vragen. Zij spreidde een ongelooflijke tegenwoordigheid van geest ten toon. Soms zweeg zij trotsch en men trachtte daar later weer gebruik van te maken. Zij zweeg ook toen men haar vroeg of zij haar zoon, den dauphin, on tuchtig had behandeld om overwicht op hem te krijgen en hem later, koning zijnde, vol komen te kunnen overheerschen. Toen de rechter haar later verweet deze toch zoo belangrijke opmerking onbeantwoord te hebben gelaten, sprak Marie Antoinette de beroemde woorden „Als ik hierop niet ge antwoord heb, dan gebeurde dit omdat de natuur weigerde op zulk een beschuldiging tegen een moeder in te gaan. Ik beroep mij op alle moeders, die hier tegenwoordig zijn Een ontzaggelijken indruk maakten deze woorden. Op de tribunes schreiden de vrou wen, dezelfden die haar tevoren de onsma kelijkste beschuldigingen naar het hoofd aanta-l in verbanning levende vroeger re geeren de keizers en koningen op zes ge bracht. Twee keizers leven nu in verban ning keizer Wilhelm II, die reeds achttien jaren in Doorn woont en de keizer van Ethiopië. Eenige koninklijke ballingen schijnen de hoop te koesteren, nog eens op hun oude troon terug te keeren. Volgens betrouw bare mededeelingan is bijvoorbeeld koning Alfons van Spanje er vast van overtuigd, dat de monarchie in Spanje weer geres taureerd zal worden en men hem als ko ning naar Madrid zal terugroepen. In Rome wacht hij rustig af tot zijn tijd ge komen zal zijn. Verveling houdt hij verre door zich geheel aan de motor- en zeii- sport te wijden. Ook Amanoellah wacht in de Italiaan- sche hoofdstad op den oproep uit Kaboel, die hem naar den Afghaanschen konings troon zal terughalen. Het meest gelukkig omdat hij klaar blijkelijk niet door de eerzucht naar een restauratie wordt verteerd schijnt de prajadhipok van Siam in Engeland het leven van een echten Britschor squire te leven. Hij houdt van sport en brengt zijn tijd voor het grootste gedeelte in de vrije natuur met paard- en autorijden en ten nisspelen door. Hij bezit zeven schitterende auto's, dus aan geld schijnt het hem on danks zijn verbanning niet te ontbreken. Op films is hij dol en speciaal Amerikaan- sche gangsterfilms vallen bij hem in den smaak. De beide andere heerschers, die in an dere Europeesche landen in ballingschap leven, zijn Ferdinand van Bulgarijë, die zich meestal in Beieren ophoudt en de vroegere koning van Portugal die geheel Europa doorzwerft. hadden geslingerd. Men applaudisseerde, men juichte. De rechters schrokken en za gen zich genoodzaakt de zitting een oogen blik te onderbreken. En Robespierre vloekte op den voorzitter van de rechtbank, die het hem misschien nog leveren zou Marie An toinette te doen zegevieren Zoo was dan haar dood vooraf reeds be slist. Rustig hoorde zij het vonnis aan. Fier en met opgeheven hoofd liet zij zich naar haar cel terugvoeren, waar zij zich neer zette om de zuster van haar echtgenoot, de later eveneens onthoofde Madame Elisabeth, een laatst vaarwel en den zegen voor haai kinderen toe te roepen. „Moge mijn zoon" schreef zij hierin, „nimmer de laatste woor den zijns vaders vergeten, die ik hier uit drukkelijk herhaal„Hij poge nimmer on zen dood te wreken." Den volgenden dag, den 16den October 1793, 's morgens om elf uur reed de beuls- kar voor, een grove, beslikte boerenwagen getrokken door een paard. Daar zat de ge vallen vorstin op een harde onbedekte plank, de handen op den rug g(-.bonden. De wagen reed langzaam, opda* toch maar iedereen van den aanblik kon genieten. Men riep scheldwoorden, men gooide met vuil. Maar trotsch blikte Marie Antoinette recht voor zich uit. Een uur later beklom zij het schavot. Nog een oogenblikhet was voorbij. Toen de beul het bloedende hoofd aan de haren omhoog zwaaide, klonk er uit tien duizenden kelen een wilde schreeuw „Leve de Republiek Modieuse kleinigheden. De philosoof zegt„Alles wat groot is, bestaat uit kleinigheden ieraard's bestaan, iemands carrière, iemands gelukja, het heele leven En kan men van de mode eigenlijk niet hetzelfde zeggen Is ook de mode niet op gebouwd uit kleinigheden Zeker, er is een japon, er is een mantel, er is een blousemaar al deze kleedingstukken verdienen pas hun benaming en worden door ons als zoodanig geaccepteerd als de finishing touch is aangebracht. Meer dan ooit werkt op 't oogenblik de mode met détails en het typeerende is, dat het ge heel er toch niet druk en onrustig door wordt, maar aangenaam voor 't oog blijft en een gedistingeerden indruk maakt In de eerste plaats ligt dit natuurlijk aan de basis, waarop deze details worden aange bracht, aan de japon of den mantel dus, die lange, effen lijnen vertoon* en dus een bescheiden achtergrond vorm*, welke toch het noodige effect maakt. Maar in de tweede plaats ligt het ook aan de détails zelf, die voor één kleedingstuk, waarop ze tezamen worden gebracht, zorgvuldig op elkaar zijn afgestemd, waarbij dit is het kenmerk van de voorjaarsmode 1936 een buitengewoon levendige schat eering in 't oog is gehouden. Tot de meest opvallende détails behoori dit seizoen de ceintuur, die voorkomt zoo wel op lange en korte mantel.* als op ja Door vallenden hjjsch getroffen. Gistermiddag geraakte de heer L. Bouts, firmant van de N.V. Bouts' Glasindustrie te Blerick, door het breken van een takel onder een vallende kist met glas, welke een gewicht had van 800 KG. De heer B. brak beide beenen en kreeg voorts ernstige inwendige kneuzin gen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Hoewel de heer B. er zeer erg aan toe is, achtte men echter geen onmiddellijk levensgevaar aanwezig. Lijk op de spoorbaan gevonden. Gistermorgen vroeg is door den machinist van den eersten trein AlkmaarHeilo op de spoorbaan het af schuwelijk verminkte lijk gevonden van den 44-jarigen employé" van de St. Wille- brordusstichting te Heilo. De man is ver moedelijk gisteravond door de duisternis misleid door den laatsten trein naar Alk maar overreden en gedood. Het noodweer in Italië. Het noodweer, dat reeds eenige dagen in het Noorden van Italië heerscht, heeft het niveau van het Como-meer met niet min der dan twee meter doen stijgen. Het grootste plein van Como staat voor een gedeelte onder water. Op den Simplonpas ligt een laag versche sneeuw van 40 cM. dikte. In Bovara is de temperatuur ge daald tot het vriespunt, een voor Italië in dezen tijd van het jaar al zeer ongewoon verschijnsel. Bij Pesaro is een visschers- boot door den storm verrast. Een visscher is om het leven gekomen. Een 200 M. hoo- ge windhoos heeft bij Lengano groote schade veroorzaakt. Vee werd gedood, tal rijke personen bekwamen verwondingen. ponnen. Ja zelfs op middag- en avondjapon nen is zij vertegenwoordigd en daarmee na tuurlijk volkomen in stijl gehoiden. Soms vormt zij de eenige garneering van een ja pon en is door haar hoedanigneid daarop dan van zooveel invloed, dat de aldus ge garneerde japon in geen enkel opzicht, eenig tekort vertoont. Want zooals de cein tuur is, zoo is ook de japon en het is nu niet belachelijk meer, dat er een japon bij een ceintuur wordt gemaakt, zooals vroe ger een ceintuur bü een japon werd gekozen. Trouwens er zijn ceintuurs, dit dit volko men waard zijn. We zien ze van buitenge woon fraai handwerk, geborduurd in Perzi sche motieven. Op een robe van zwarte of nachtblauwe zijde of op een japon van smetteloos wit satin staat zoriets buiten gewoon mooi en heel apart. Andere cein tuurs zijn geborduurd met Chii.eesche mo tieven, want zooals nu wel iedereen zal weten de voorjaarsmode 1936 is niet weinig beïnvloed door de in Lenden gehou den Chineesche tentoonstelling Behalve er op geborduurd, zien we deze Chineesche motieven er ook op geappliqueeid. Geel en zwart zijn daarbij de hoofdtinten, die dan gecombineerd worden met effen geel, maar ook wel met rood. Voor tegenstellingen zijn de modescheppers niet bang geweest. Een blauw japonnetje mag gerust met fel rood gegarneerd worden. Heeft hoe japonnetje een sportief karakter, dan is oeze gamee- ring eveneens sportief en bestaai dan veelai uit een gladde ceintuur van suède of lak leer, gesloten met een royale gesp. Is het een gekleed japonnetje, dan kan de ceintuur van dezelfde blauwe stof zijn en dan dicht bestikt met fel roode soutache Twee vuur- roode pompons of twee vuurroode kwasten, ook wel een paar groote vergulde knoopen zorgen dan voor de sluiting. Voor slanke persoontjes zijn er de breede ceintuurs, die aan weerszijden franje ver- toonen van hetzelfde materiaal, meestaj suède, maar ook wel een rana van korte, krullende struisveeren. Iets dei gelijks za gen wij onlangs op een avondjapon van ivoorwitte satan. De ceintuur die hierop werd gedragen was van hemelf blauwe ve lours chiffon, aan weerszijden afgezet met een rand van bleekrose struisveertjes. Op zeer gekleede zwarte namiddagjaponnen, die heel strak aansluiten, wordt veelal een ceintuur gedragen van zwarte suède, aan weerszijden afgezet met glanzend zwart apenhaar. Jonge meisjes dragen op middag- en avondjaponnetjes vaak een ceintuur, die uit louter bloemen is samengesteld. Voor 's avonds zijn deze bloemen vervaardigd van zijde, fluweel of brocaat, voor overdag zien we ze van soepel leder of van piqué. Een donkerblauw of zwart wollen middagjurkje ziet er zeer gedistingeerd uit a»s het alleen maar gegarneerd is met een breede ceintuui van kleine, wit piqué bloemetjes. Bloemen nemen onder de mode-détails eveneens een voorname plaats in. Niet alleen zien wij ze op groote en kleine hoeden., vaar zij zijn aangebracht op plaatsen, waar ze vóórdien Sneeuw en koude la Beiersche bergen. In de Beiersche bergen is in den afgeloopen nacht regen en sneeuw gevallen. Op de bergtoppen stuift veel sneeuw. Vanmorgen stond de thermometer nog steeds op 8,5 graden. Dikke mist hangt om de bergtop pen en verhindert ieder zicht. Ook in All- gaeu ligt sneeuw op de bergen. Bü Immenstadt ligt de sneeuwgrens op 900 M. In het dal regent het onophou delijk. Ook in de Oostelijke Beiersche Alpen ls op de hoogten sneeuw cn in de dalen regen ingetreden. De alpen van Brrchtesgaden en Reichenhall droegen heder morgen tot 1200 M. een sneeuwkleed. Ir het dal hangt, al? in November, een dichte mist. Zondag 7 Juni is de apotheek geopend van de firma ENGERING, Verll. Nieuw- straat. Juni Zondag 7 9.45' g Maandag 8 9.46 Dinsdag 9 9.47 Juni Zondag 7 3.34 15.50 Maandag 8 4.11 16.25 Dinsdag 9 4.51 17.06 Woensdag 10 5.38 17.53 nooit gezien werden, maar heel vaak ook aan de halsuitsnijding van .japonnen en blouses en daar de décolleté's voor hefc meerendeel, zoowel voor 's avoLds als voor overdag, zeer bescheiden zijn, ligt deze bloemengarneering veelal dicht togen den hals gevleid. Het staat aardig en het staat „af", voor al voor die persoontjes welke zich niet op een goed gevulden hals kunnen beroemen, Voor een té gevulden hals echter is deze gameering weer „taboe". Voo~ een te dik ken hals zijn trouwens alle hooge décolleté's af te raden. Dames met dit euvel zijn voor namelijk aangewezen op V-vormige hals uitsnijdingen en gelukkig is ook daarmee rekening gehouden, waar het kraagjes, strikjes en jabots geldt, die óók als détailleering van zich doen spreken. We zien buitengewoon f jjne en subtiele garai- tuurtjes, die iedere vrouw in verrukking zullen brengen. We zien kragen met en zonder plastrons, met en zonder strikken. We zien ze vanaf het eenvoudige, gladde piqué tot aan het fraaiste en kostbaarste kantwerk toe en net als met de ceintuur, wordt tegenwoordig nog al eens een japon bü een kraag gekozen inplaats van een kraag bij een japon. Ruches, van batist of van zijden-stof, zijn niet minder geliefd en ze worden aangetroffen zoowel van één als van twaalf centimeter breedte, wat echter niet zeggen wil, dat men dus zoowel het een als het ander dragen kan. Het type van de draagster moet den doorslag geven, Wat wordt ons nu geboden Nieuwe haring en asperges Haring filets la Tartare 5 nieuwe haringen. 3 eetlepels mayonnaise. 1 eetlepel gehakte peterselie. Wat slablaren. 2 tomaten. Geroosterd brood. Verwijder de graten van de haringen, trek ze in filets en vermeng ze met de mayonnaise, waar de peterselie doorheen is geroerd. Verdeel de massa ove.. kleine gla zen schoteltjes, gameer deze met frissche slablaartjes en schijfjes tomaat en leg er een stukje geroosterd brood bü- Presenteer dit bij de koffietafel of als hors d' oeuvre. Aspergesoep. 2 liter bouillon. y2 bosje asperges. 3 eetlepels boter. 6 afgestreken eetlepels bloem. 1 eierdooier. 3 eetlepels melk. Zout, peper en nootmuskaat. Schil de asperges dun af, snijd ze in vin- gerlange stukken en kook ze gaar in den helderen bouillon. Verwarm roerende de bo ter met de bloem en verdun het papje met den bouillon, waaruit eerst met een schuim spaan de aspergestukjes zijn verwijderd om die heel te houden. Doe ze weer in de soep zoodra alle bouillon is verwerkt. Laat de soep nog even doorkoken, maak ze op smaak af met zout, peper en nootmuskaat en giet ze in de soepterrine, waarin de eierdooier is geklopt met de melk. Blijf roeren tot het gevaar van schil ten voorbij is.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 10