1000 25 akkertjes CACHET51 VRIJDAG 5 JUNI No. 131 74e Jaargang; DitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telai. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stakingsgoloen ooer frankrijk. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Qcl»ci«rlcw«ssg«i Jen «I m Sr i&groóft versdKi£ 1936. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Groote „onzichtbare" werkloosheid en gemis aan ordening in de bedrijven. Na de metaalindustrie ook andere ondernemingen Eind April brachten de verkiezingen in Frankrijk een verschuiving raar links en yier weken later breekt in Parijs, dat niet slechts de hoofdstad van het land, doch te gelijkertijd ook een van de meest belang rijke industrie-centra is, een staking onsier de metaalbewerkers uit, die zich bliksem snel verbreidt en zelfs naar het platteland overslaat. Staan deze beide gebeurtenissen, verschuiving naar links en staking met elkaar in verband Hoewel vele menschen in en buiten Frankrijk de vraag zoo stellen en haar met een „ja" beantwoorden, is zij toch niet ge heel exact geformuleerd. De verschuiving naar links is niet de oorzaak en de staking- het gevolgdoch reeds de verschuiving naar links heeft haar oorzaken en de sta king is een gevolg van dezelfde oorzaken. Waarom heeft Frankrijk links gekozen, waarom hebben de socialisten en vooral de communisten zetels gewonnen en tenslotte ook de extreme rechterpartijen winsten kunnen boeken Verkiezingen, die den extremen partijen winst brengen, beteeke- nen, dat in het betreffende land een groote sociale ontevredenheid heerscht. Het werkloozenprobleem. Frankrijk gold tot nog toe in de oogen Van de geheele wereld als een rijk land, dat door de economische crisis zoc goed als onberoerd was gelaten. Zekere statistieken, volgens welke het aantal werkloozen in Frankrijk in de laatste jaren s.echts enkele honderdduizenden bedroeg, versterkten een ieder in deze meening. Echter is- het aantal werkloozen aanzienlijk booger het cijfer der zoogenaamde „onzichtbare" werk loozen bedraagt volgens betrouwbare schat tingen minstens 6 700.000, en het aantal losse arbeiders is nog aanzienlijk hooger. Daarbij komt, dat de loonen en salarissen van arbeiders en kantoorbedienden in verge lijking met den buitengewonen hoogen le vensstandaard Frankrijk is al sedert ja ren een van de duurste landen van Europa relatief en absoluut zeer laag, men kan zelfs zeggen, te laag zijn. Men moet namelijk weten, dat de Fransche arbeider van ouds her bepaalde behoeften heeft. Hij hecht wel iswaar minder waarde aan gcede kleeding en een comfortabele woning dan zijn Neder- landsche, Engelsche en Duitsche collega's, maar voor eten en drinken pleegt hij heel wat meer uit te geven dan de arbeiders in andere Europeesche landen. Tenslotte is het den Franschen arbeider, eveneens in tegenstelling met zijn collega's in vele an dere landen, nog steeds niet gelukt, ver schillende eischen ingewilligd te krijgen in eenige belangrijke industrieën van het land bestaan er nog steeds geen tarieven en ook het vacantiëvraagstuk is slecht geregeld. Men moet deze dingen weten, om te be grijpen, waarom een verschuiving naar links plaats vond en waarom de Fransche arbei- ders van de regeering-Blum bepaalde her vormingen verwachten. De huidige staking in en om Parijs is een poging om deze her vormingen, zonder op de decreten van de nieuwe regeering te wachten, ten uitvoer te brengen. Gewelddadige verovering Deze staking heeft dus zoowel een poli tiek als een economisch karakter. Nu doet zich bij deze staking ongetwijfeld iets zeer bijzonders voor.: de arbeiders blijven in 'de fabrieken. Dus een gewelddadige verovering van de bedrijven door de arbeiders? Geenszins. Ook de bladen van rechts geven toe, dat er in de stakingsgebieden orde en rust heerscht. Inderdaad hebben de stakingscomité's be kend gemaakt, dat een ieder, die daden van sabotage verricht, uit de fabrieken verwij derd zullen worden. In de fabrieken van Renault bevond zich een aanplakbiljet, waarop te lezen was, dat de arbeiders, die de fabriek bezet hielden, niet rooken, niet zingen of dansen mochten Politie is ner gens te zien en in de fabriekswijken heerscht volkomen rust. Het is ongetwijfeld een geheel nieuwe techniek van. den socialen strijd. Men zal zich herinneren, da'I b.v. in Roemenië eeni- gen tijd geleden de mijnwerkers staakten. Óok zij bleven in de mijnen, doch weigerden bovendien ieder voedsel. De Fiansche sta king is geen hongerstaking, doch een soort „sanctie". Een andere vraag echter is, of men hier met een alleenstaande actie te doen heeft, dan wel of Frankrijk aan het begin van een grooten socialen strijd staat. Met deze tweede mogelijkheid moet men rekening houden. In de altijd onrustige oorlogshaven Toulouse is reeds een staking in een groote vliegtuigenfabriek uitgebroken en 1000 landarbeiders van het departement Seint et Oise zijn in opstand gekomen. Ook in Lyon en Marseille hebben de arbeiders economi sche eischen gesteld. De arbeiders eischen acht tot veertien dagen verlof en een betere betaling van overuren en werk op Zondag. De eerste taak van de regeeving-Blum zal dan ook zijn, in overeenstemming met de vakvereenigingen de tarieven te ordenen en zekere hervormingen ten uitvoer te bren gen. Hoe sneller dit gebeurt, des te beter voor het land, want de spanning is groot en kan slechts overbrugd worden door een voortvarende politiek. Comité Walcheren Centrale van Vereen, van Personeel in 's Rijks dienst. Het comité Walcheren van bovenge noemde Centrale hield gisteravond in „de Oude Vriendschap" een openbare vergade ring. Als sprekers traden op de heeren F. Perdok Hzn., voorzitter, en H. Steketee, secretaris-penningmeester van de Centrale. De voorzitter van het comité Walcheren, 'de heer R. J. Klijn, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom, waarna hij wees op den steeds toenemenden groei van de Centrale, welke thans ruim 8000 leden telt. De heer Steketee wees als eerste spreker op de actie voor salaris-rust, welke een aanvankelijk resultaat heeft gehad. Spreker legde den nadruk op „voorloopig" resultaat, want er is nog genoeg te wenschen, in het bijzonder tot het verkrijgen van een goede rechtszekerheid. De aanpassings-theorie der regeering is volkomen in strijd met de bij- ginselen dezer rechtszekerheid, welke voor de overheidsbedrijven een eerste vereischte is. Consequent doorgetrokken is de slecht ste werkgeefster op het oogenblik de re geering, wat spreker nader aantoonde. In de jaren van hoog-conjunctuur kwam het rijkspersoneel belangrijk achteraan in sala rissen enz. b$ het particuliere bedrijf en thans vallen onder het overheidspersoneel de hardste slagen. Spreker wees er op, dat het rijksperso neel niet op het standpunt staat dat de arbeidsverhoudingen belangrijk moeten uit steken boven het particuliere bedrijf. Het personeel heeft steeds getoond een offer, zelfs groote offers te willen brengen ten bate van het algemeen belang. Spreker zet het verschil uiteen tusschen werknemers in het particuliere bedrijf en het rijkspersoneel. De ambtenaren stellen zich boven den strijd in het volksleven en doen hun plicht, jaar in jaar uit, in tijden van voor- en tegenspoed, in eerlijkheid en getrouwheid, in nauwgezette plichtsbe trachting. Maar juist daarom mag het rijksperso neel als recht en billijk eischen, dat er ze kere stabiliteit is ten opzichte van de ar beidsvoorwaarden van deze groep van staatsdienaren. Zulks is van groot belang voor ons geheele volk. Geen egoïstisch standpunt. Dit is geen egoïstisch standpunt van „Als het ons maar goed gaatIntegen deel, zij voelen evenzeer het leed en den strijd der werkloozen, waarmee de ambte naren maar al te vaak in aanraking komen. Spreker stond stil bij de verschillende verslechteringen van de laatste jaren, in het bijzonder van de rechtspositie. Wat komt er nog terecht van het Bezoldigingsbesluit De verhoudingen van 1920 zijn totaal ver broken. Het ambtenaren-reglement, waarvan de geest goed was en waaraan de ambtena ren zich vasthielden, wordt niet meer toe gepast, evenmin als het arbeidsovereen- komstbesluit. Vervolgens besprak de heer Steketee de verschillende vastgestelde rechtsregelingen, die niet worden nageleefd en de vraag komt op, of het rechtsbesef afbrokkelt inplaats van groeit. In verband hiermede wees spr. op de positie der arbeidscontractanten, die een bedenkelijk peil heeft bereikt. De inwilliging der. regeering op het ver zoek om rust in de verhoudingen, stemt tot tevredenheid, maar spreker wees er op dat zoolang de aanpassingspolitiek der regee ring voortgaat, waakzaamheid geboden is. De organisatie dient te worden versterkt, want alleen daardoor valt iets te bereiken. Men moet zich niet laten beïnvloeden door angst-ideeën en niet het zelfrespect verlie zen. Wij moeten weer terug naar de oude paden en ons te allen, tijde durven beroe pen op de voorschriften, welke gelden voor den laagsten zoowel als voor den hoogsten ambtenaar. Het georganiseerd overleg zal weer moeten worden waarlijk overleg. Tenslotte verdedigde spreker het goed recht der neutrale vakbeweging. Door één heid, wars van politiek, in de vakbeweging zal het belang der ambtenaren het beste zijn gediend. Na de pauze sprak de voorzitter van de Centrale, de heer F. Perdok, die begon met te zeggen, dat de onrust onder het rijksper soneel zóó groot is, dat velen het stuur kwijt raken. Dit is ook tot in regeerings- kringen doorgedrongen, zoodat men hefe rioodig achtte wat in te binden. Spreker wees op de plannen welke de regeering in 1935 had ten opzichte van de jeugdige ambtenaren, welke een enorme salarisverlaging tengevolge hadden, waar aan de régeering 8y2 millioen „verdiende". Ook het zgn. verschuivings-systeem zou funeste gevolgen gehad hebben voor het rijkspersoneel. Tijdens 'de laatste jaren zijn groote groepen van ambténaren reeds met ruim 30 gekort en dit zou opnieuw een belangrijke salarisverlaging beteekenen. Toen dus deze nieuwe plannen der re geering bekend werden, was het duidelijk dat de vakorganisaties geen oogenblik meer konden wachten om te'trs chten dit onheil te keeren. Dat het met de positie Van het rijksper soneel zoover gekomen is, wijt spreker aan de slappe houding der betrokkenen, die al te soepel zijn geworden en nu door hun soe pelheid als een geplukte kip in de soep worden gelegd. De oorzaken van de misère. Een der grootste oorzaken van de misère waarin ons land verkeert, noemde spreker den zeer zwaren schuldenlast van ons land. Wrj hebben 3500 millioen staats- en 3000 millioen gemeenteschuld. De rente en aflos sing hiervan bedraagt ongeveer 400 mil lioen. De regeering heeft verzuimd in vroe ger jaren speciaal ten opzichte van de ge meenten tijdig in te grijpen en ook geen der politieke partijen heeft dezen misstand tijdig aangepakt, daar zij alle schuld hier aan hebben. Het rijkspersoneel werd hier van de dupe. Zij zijn het sluitstuk der be grootingen geworden. Breedvoerig stond spreker stil bij de aan passingspolitiek der regeering, welke staat onder druk van de groote Nederlandsche werkgevers. In breede kringen der ambte naren wordt armoede geleden en de salaris sen van velen zijn bespottelijk laag. Op geestige wijze zette spreker, vaak on der hilariteit der aanwezigen, uiteen hoe de regeering allerlei trucs gebruikt, in het bij zonder bij de jongere .ambtenaren, om het levenspeil te drukken. De verdere plannen der regeering zijn voorloopig opgeborgenook hier werpen zekere gebeurtenissen (de verkiezingen) hun schaduw vooruit, maar ze zijn niet voorgoed van de baan. De woorden van mr, Trip zijn hier een baken in zee. In 1938 komen de plannen weer terug en daarom is groote waakzaamheid geboden. De salarisschalen der regeering zijn wel heel mooi op papier, maar het publiek weet niet, dat de ambtenaren er slechts 90 tot 76 'van in handen krijgt. Ook de aanvallen op de pensioenen wer den door spreker onder de aandacht ge bracht en voorts gewezen op de positie der jeugdige arbeidskrachten. De heer Perdok eindigde met de hoop uit te spreken dan aan 't aanpassings-systeem der regeering spoedig een einde zal komen, en wekte het rijkspersoneel op alle slapheid te laten varen en mede te werken aan de versterking der Centrale, welke getoond heeft steeds met kracht voor de belangen harer leden op de bres te staan. Verslag van de Federatie van Nederlandsche Rijwielpad-Vereenigingen over 1935. Aan het verslag uitgebracht in de heden middag hier ter stede gehouden algemeene vergadering van bovengenoemde Federatie ontleenen wij Alle besturen van de in 1935 bij de fede ratie aangesloten vereenigingen zijn in het bezit gesteld van een verslag der gehouden vergadering in het afgeloopen jaarik zou dus hier in herhaling treden met nog eens melding te maken van het op die vergade ring behandelde. Wij zijn echter in 1935 niet werkeloos ge bleven. Aan den minister van financiën hebben wij verzocht antwoord te mogen ontvangen op ons schrijven van Mei 1934 om subsidie tot nu toe wachten wij echter nog op het antwoord. Het in de in 1935 gehouden vergadering genomen besluit, om pogingen aan te wen den voor het afsluiten van een verzekering tegen ongelukken op de rijwielpaden, is ver der uitgewerkt, doch afgesprongen, doordat 2 vereenigingen niet aan verzekering van hun leden wenschen deel te nemen. Ook is door ons een poging aangewend om vergunning te krijgen voor de uitgifte van rijwielpad-postzegels met toeslag ten bate van den aanleg en onderhoud van rij wielpaden in Nederland dit verzoek is tot onze spijt van de hand gewezen, Dit neemt echter niet weg, dat wij nieu we wegen zullen zoeken om ons doel te be reiken, nl. „subsidie c.q. bijdragen" te krij gen om ons werk in het algemeen belang te kunnen voortzetten. De ontvangsten over het tijdvak 1934/35 hebben bedragen 140, de uitgaven 118.22, alszoo een batig slot groot 23.78. Aan de ontwerp-notulen van de vergade ring gehouden te Groenlo in hotel „de Peli kaan" op Zaterdag 22 Juni 1935, ontleenen wij nog, dat het voorstel-Walcheren om te trachten gedaan te krijgen, dat bakfietsen onder zeer beperkende voorwaarden op de rijwielpaden zouden mogen komen, met 5 2 stemmen werd verworpen. Op deze vergadering werden inleidingen gehouden over de onderwerpen „Aanleg van rijwielpaden met behulp van werkver schaffing" en „Verzekering tegen ongeval len op Rijwielpaden". De vergadering machtigde bet bestuur laatstgenoemde zaak te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk een voorstel aan de aan gesloten vereenigingen te doen. In plaats van den heer Beuker, die aan de beurt van aftreding was en zich niet her kiesbaar stelde, werd de heer Louwerse daarop bij acclamatie tot bestuurslid geko zen. Hoofdinspecteur van politie. Door den burgemeester is met ingang van 15 Juni a.s. bevorderd tot hoofdinspec teur van politie, de inspecteur van politie Q. van Vugt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Woensdagavond is het Gostenrijksche sportvliegtuig Miles Falcon O E.D.V.H. bij de landing afgegleden en neergestort in de nabijheid van Schiphol, waarbij de beide in zittenden om het leven kwamen, -r- De eer ste paardenmarkt van dit jaar te Delft is Woensdag gehouden. Openbare Leeszaal en Bibiiotheek. De Openbare Leeszaal was gedurende de maand Mei 19 dagen geopend zij werd be zocht door 619 personen 543 mannelijke en 76 vrouwelijke bezoekers. Gemiddeld per dag 33 bezoekers. In de Bibliotheek werden aan 1206 lezers 1488 boeken uitgeleend, t.w. 1054 romans 60 buitenlandsche romans 120 kinderboe ken 254 populair wetenschappelijke wer ken en tijdschriften. Acht nieuwe leden werden ingeschreven, hiervan lezen 2 personen gratis. Nieuwe aanwinsten waren Romans Eerbeek Strooschippers. Fangen Jonge menschen. Limburg Wie Naeff Dochter. Oppenheim Buiten de partijen. Oppenheim Rijk en geen geld. Renes-Bolding Bandjir, RothJob. RuckZeven jaren van RacheL Runa Familie Ekekrona. VerhoogSchipper Willaert, Populair wetenschappelijk; Alders Jongens en de natuurkunde. Berg Mijn vriend uit Lapland. EipperOp reis met mensch en dier. Heyningen„Postjagers" te voet naar Indië. HutleyParelvisschers en papoeas. Kate, ten Over land en zee. Stoppelaar, de Glanzende dagen. Stoppelaar, deOp Frieslands wijde wa teren. Suchanow; Tocht van de Krassin. van Stakingsgolven over Frankrijk. (Hoofdartikel). Federatie van Ned. Rjjwielpadvereeni- gingen de algemeene vergadering. (Stadsnieuws)', Openbare vergadering van personeel in 's Ryks dienst. (Stadsnieuws.) Frankrijk's nieuwe minister-president. .(Buitenland)^ Nieuwe bomaanslagen in Palestina. (Buitenland), De heer E. Fokker, oud-griffier der Staten van Zeeland, te 's-Gravenhage overleden. (Provincie), Radiorede van den nieuwen Franschen premier. (Buitenland.); Commissie voor economische samen werking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië geïnstalleerd. {Laatste berichten.). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN tusschen de werking vaif "AKKERTJES" en vai* waardelooze namaak. I/efc daarom goed op dat heb merk AKKER op elk "AKKERTJE"voorkomtj "AKKERTJES" zijn van een bijzondere» samenstelling, welke snel en zeker helpt.- tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijk- heid, griep, kou, koorts of rheumatiek< Ze verdrijven 'n "kater" verrassend snelt Nederlandsch Product-Recept van Apotheker Dumoricj Koker niet. 32 stuks 52 ct. Zakdoosie, 3 stuks 20 etj 3Ir. E. Fokker f Op 86-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden mr. E. Fokker, oud-griffier van de Staten van Zeeland, oud-lid van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. De thans ontslapene werd geboren 14 Juli 1849 te Middelburg. Hij bezocht daar het gymnasium, studeerde te Leiden in de rechtswetenschap, promoveerde op proefschrift over „alternatieve verbinte nissen". De heer Fokker vestigde zich aanvankelijk als advocaat in zijn geboortestad, waarna hij in de ambtelijke carrière overging en de positie van griffier van de Staten van Zeeland aanvaardde. Mr. Fokker die zich steeds politiek links en democratisch georiënteerd gevoelde, werd vervolgens in 1892 gekozen tot lid der Eerste Kamer. Toen de Staten vati Zeeland „omgingen", werd hij niet herko zen in 1896. Een jaar daarna, in 1897 dus, ontving hij een mandaiat van het hoofd* kiesdistrict Alkmaar, dat hij tot 1903 ver tegenwoordigde in de Tweede Kamer. Mr. Fokker, die aanvankelijk lid was van de Liberale Unie, is later tot den Vrijzinnig Democratischen Bond overge gaan. Hij verliet de Tweede Kamer, toen de regeering hem verzocht, het voorzitter schap van den Centralen Raad van Beroep (O) te Utrecht, op zich te nemen. Deze functie vervulde hij tot hij den tijd ge komen achtte, om voor jongere krachten plaats te maken. De heer Fokker was lid en voorzitten van de staatscommissie voor de water staatswetgeving, welke functie hij be kleedde tot bij gevoelde, dat zijn krach ten een richtige vervulling van zijn taak niet meer mogelijk maakten. Voorts was hp lid van de Centrale commissie voor de Statistiek, president-commissaris van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland", en van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, al welke functiën hij succes sievelijk heeft neergelegd, toen de lasten van den ouderdom hem te zwaar begonnen te drukken. De beer Fokker bad indertijd bij een on geluk met een omnibus in Engeland een zijner beenen verloren. Hij heeft zeker een halve eeuw met een houten been geleefd, maar aan zijn werklust heeft dit geen schade toegebracht en nog tot zijn dood toe bleef zijn heldere geest medeleven met zijn naasten en zijn omgeving. Toen hij te Utrecht zijn woonplaats had, beeft bij ook daar deelgenomen aan het

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1