500 300 25 'SfpJhr1 No* 13© 74e Jaargang I936i DONDERDAG UitgaveFirma F. YAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 4 JUNI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plechtige onthulling van het gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder. STADS- EN PROVINCIENIEUWS volq de M.S.S. gewoonte §cl»curicn«§scn non Jew «IWgg RHH VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3,40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies Van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Een eenvoudige, doch indrukwekkende gebeurtenis. Onder overgroote belangstelling van autoriteiten en publiek heeft hedenmiddag in het rosarium aan het Jozef Israëlsplein te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van de Koninklijke familie en haar vorstelijke gasten, de plechtige onthulling piaats gehad van het gedenkteeken, ontworpen en ver vaardigd op initiatief van de vereeniging voor handel, nijverheid en gemeentebelan gen te 's-Gravenhage, door den beeldhouwer Toon Dupuis en den bouwmeester Co Brandes. Voor de omgeving van het rosarium had de poütie uitgebreide maatregelen geno men, Het rijverkeer werd reeds te één uur omgelegd. Tegenover het te onthullen gedenkteeken, aan het einde van een breed gazon, was een eenvoudig paviljoen opgericht, bestemd voor Koningin en Prinses met de negen vorstelijke gasten en ongeveer 54 dames en heeren van de hofhouding van H. M. de Koningin en de gewezen hofhouding van H.M. de Koningin-Moeder. Links en rechts van het paviljoen hadden de vele genoodigden plaats gen r,men, waar toe behoorden minister-president dr. H. Co- lijn, verschillende ministers, een vertegen woordiger van het corps diplomatique en talrijke andere hooggeplaatste burgerlijke en militaire autoriteiten, voorts de verte genwoordigers van de 280 vereenigingen, die hebben medegewerkt om heb gedenk teeken tot stand te brengen. Tevens ston den daar opgesteld de Koninklijke militaire Kapel en het koor der afdeeiing 's-Gra- venhage der Maatschappij tot bevordering .der toonkunst. Aankomst der vorstelijke gasten. Precies half drie kondigde bazuingeschal de komst der Koninklijke gasten aan. De Koningin en Prinses hadden me" de familie leden van wijlen Koningin Emma ten pa- leize Noordeinde het noenmaal gebruikt en waren langs het Voorhout, de Maliebaan en het Haagsche Bosch en door de Jozef Is- raëlslaan naar het rosarium gereden, aan den ingang waarvan het comité voor de .ontvangst gereed stond. De comité-leden werden hier door den particulier secretaris der Koningin, C. S. Sixma baron van Heem stra, aan H.M. en H.K.H. voorgesteld. De dames-leden van het comité boden Koningin en Prinses bloemen aan. De Koninklijke fa milie en haar gasten begaven zich vervol gens naar het paviljoen. De voorzitter van het comité, de heer K. L B. A. de Coster, gaf vervolgens een over zicht van de tot standkoming van dit monu ment en wees erop, dat de druk der tijden het niet wenschelijk deed achten, een natio naal monument te stichten, zóó aanzienlijk en zóó kostbaar, als in overeenstemming zou zijn met de groote dankbaarheid, die het geheele Nederlandsche volk aan de hoo- ge overledene is verschuldigd. Dat kostbare gedenkteeken moge ai- dus spr. de Koningin-Moeder, die vrouwe zonder vijand, reeds lang te voren zichzelf hebben opgericht in de harten van al onze landgenooten. Vervolgens sprak de heer de Coster woor den van dank tob de kunstenaars, voor de wijze, waarop zij hun ontwerp uitvoerden, en uitte ten slotte de hoop, dat dit gedenk teeken door de eeuwen heen zal getuigen van de liefde voor het Vorstenhuis en de liefde en dankbaarheid voor Koningin Emma. Herdenkingswoord jhr. van Karnebeek. Hierop voerde de minister van staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, het woord, als .beschermheer van het eere-comité. Hij zei- de, dat de tegenwoordigheid van Koningin en Prinses en de vorstelijke verwanten, die tot de Koningin-Moeder in nauwe betrek king hebben gestaan, wel een zeer sprekend licht werpt op den dieperen zin van deze plechtigheid. Toen, na haar heengaan, nu twee jaar geleden, duizenden en tienduizen den eerbiedig en diep bewogen in eindeloo- zen gang, zwijgend aan haar baai voorbijge- schreden zijn, is wel zeer duidelijk gebleken: welk een plaats in het hart der bevolking Zij had ingenomen, Spr. -schetste uitvoerig het leven van Koningin Emma en vroeg zich af, hoe het ons vaderland zou zijn ver gaan, indien deze Vorstin destijds niet tot ons gekomen ware, dan wel op andere wijze haar roeping had vervuld. In de vereering, die Haar werd toegedra gen, kwam nimmer verandering. Thans be hoort dit rijke leven tob het verleden, maar aldus spr. hier en overzee klinkt van dit leven de stem nog na met teederen klank in de harten van millioenen. Rede van H.M. de Koningin. Alvorens tot de onthulling van het ge denkteeken over te gaan, hield H.M. de Ko ningin de volgende rede „Op dezen voor mij weemoedigen en toch zoo gelukkigen dag wensch ik U, mijnheer de voorzitter van het comité tot oprichting van dit gedenkteeken, de verzekering te ge ven, dat ik diep getroffen ben door den, na het overlijden mijner geliefde- moeder, alge meen bij de Haagsche burgerij opgekomen wensch de herinnering levendig te houden aan haar persoon, door de oprichting van een gedenkteeken, dat haar geheel weer geeft, zooals Zij bij Haar volk bekend en ge liefd was, gelijk U zooeven heeft gezegd. Niet minder getroffen ben ik door de een drachtige wijze, waarop alle kringen hun steun en medewerking daartoe gaven. Dank zij de onvermoeide ijver en toewijding van het comité zullen, straks, als het doek ge vallen is, de trekken, die ons allen bekend en lief waren, als levend voor ons .staan. De gevoelvolle woorden, waarin U, zoowel de genegenheid Mijner Moeder en Hare on verflauwde belangstelling voor allen en al les, wat Den Haag betrof, geschetst heeft, als de aanhankelijkheid en ven ering van de ingezetenen der residentie voor Haar per soon heeft vertolkt alsmede de wijze, waar op U gewezen heeft op de hechte banden, die tusschen Haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad Harer inwoning ge weest is, zijn ongetwijfeld de juiste weer gave van hetgeen in de harten leeft. Onze bloedverwanten, die ooor hunne aanwezigheid op dit plechtig oogenblik ge tuigenis afleggen van hun medeleven met Mijn volk, met Mijne dochter en met Mij, stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, eveneens op hoogen prijs. De beschermheer van het eere-comité heeft zooeven op schoone en veelsprekende wijze voor onzen geest teruggeroepen, het geen Mijne Moeder voor ons vclk, zoowel in het moederland als in de ove^zeesche ge westen geweest is, gedurende Haar lang en gezegend leven, en de veelzijdige gaven van hart en van verstand, welke zi} bij de ver vulling van Haar meer dan eens gewijzigde taak in zoo ruime mate ontplooid heeft. Van ganscher harte vereenig Ik Mij met den wensch, waarmede hij zijne rede besloten heeft, dat juist in deze moeilijke tijden Haar Vaderlandsliefde, plichtsbetrachting en naastenliefde, Haar groote opvatting van het leven, ons allen moge blijven bezielen. Gaarna geef Ik thans gevolg aan uw ver zoek, mijnheer de voorzitter, om het gedenk teeken te onthullen. Hierna drukte H.M. op een knop, waarop de Koninklijke Militaire Kapel de onthul- lingsmuziek inzette, welke bestond uit het volkslied van Waldeck. Een 6-tal Haagsche meisjes uit verschillende kringen zorgde er voor, dat het monument zichtbaar werd. Na dit ontroerend moment zongen alle aanwezigen uit volle borst het Wilhelmus. Koningin en Prinses, de vorstelijke verwan ten en vervolgens de verdere aanwezigen hebben hierna het gedenkteeken bezichtigd, waarna onderscheidene kransen werden ge legd, o.a. namens de Koningin de verwan ten, de hofhouding, het personee' van wijlen Koningin Emma en de Nederlandsche re geering. Gedurende de plechtigheid heeft het Toonkunstkoor onder leiding van dr. Wa genaar eenige liederen gezongen- De burgemeester aanvaardt het monument. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, heeft ten slotte het monu ment namens de Haagsche burgerij aan vaard. Hij zeide, dat ook zondei dit monu ment 's-Gravenhage niet spoedig Koningin Emma zou hebben vergeten. Daarvoor was de liefde, die uit alle kringen der stad naar haar uitging, te oprecht en te algemeen. De burgemeester legde hierna een krans aan den voet van het monument. De vertegenwoordigers der vereenigingen kregen vervolgens gelegenheid, eveneens een krans te leggen. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhulsstr. 63 Nadat de Koninklijke personen en Haar gasten waren vertrokken, was er voor alle verdere aanwezigen gelegenheid, het ge denkteeken te bezichtigen. Na afloop hier van trok de Haagsche burgerij, die in groo- ten getale was toegestroomd, eerbiedig langs het fraaie monument ter nagedachte nis van H.M. de Koningin-Moeder. De plechtigheid werd uitgezonden door de A.V.R.O. en N.C.R.V. Onze haven. Gisteravond te ongeveer 7 uur arriveer de alhier in de buitenhaven het eerste schip in dit seizoen van den geregelden dienst HamburgVlissingenSouthamp tonZuid-Afrika, van de Woermann-Linie, het stoomschip „Ubena", komende van Hamburg. Na inscheping van 74 passagiers en post vertrok de „Ubena" om 9 uur via Sout hampton naar Zuid-Afrika. Afdeeiing Vlissingen Vereeniging Rijwielpad „Walcheren". Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging en het te houden congres van Nederlandsche Rijwielpadvereenigingen organiseert de afdeeiing Vlissingen op Za terdag 6 Juni a.s. een feestavond in Grand Hotel „Britannia". Aan dezen avond wordt o.a. medege werkt door het vermaarde Hungarian Trio dat een zeer gevarieerd programma ten ge- hoore zal brengen. Tevens zal de dames gymnastiekvereeniging „L. O." dezen avond opluisteren met eenige bijzondere dansen. Na afloop vindt een groot feestbal plaats met medewerking van The Jolly Britanna- ders. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar dè in dit nummer voorkomende advertentie. Het gaat goed met de „Scheldemnsch" Naar de heer Slot ons heden uit Deven ter telefoneert, heeft hij te Groningen veel belangstelling en waardeering voor de „Musch" ondervonden. Hij is gisteren bij sterken tegenwind in vijf kwartier van Groningen naar Deventer gevlogen met een gemiddelde snelheid van 100 KM. Het toestel loopt onberispelijk. Een fraaie pres tatie, wanneer men rekening houdt met het allesbehalve fraaie weer van de laatste dagen Gisteravond heeft de heer Slot zijn toe stel in Deventer voorgevlogen en vanavond wordt aldaar een nieuwe demonstratie ge geven. Een fraai succes voor L. O. Onder moeilijke omstandigheden behaald. Als een schip zonder stuurman trok Za terdag jl. een deel der dames gymnastiek vereeniging „Lichaamsontwikkeling" er op. uit, om dit keer zonder leiding deel te nemen aan het groote turngebeuren van het Kon. Ned. Gymnastiek-Verbond. De moeilijkheden, waarmede ze door ziekte van den leider bij hun training te kampen hadden, hebben ze door hun door zetten weten te overwinnen en getracht, den naam van „L. O." te Amsterdam zoo goed mogelijk te verdedigen. Met groote voldoening mogen zij op het gepresteerde terug zien, daar zij hun wer ken bekroond zagen met den len prijs in het onderdeel vrije oefeningen (zgn. lenig heidsoefeningen naar eigen keuze van den leider) en een 3en prijs in den driekamp vereenigingstumen. Behalve aan dezen wedstrijd namen zij verder ook deel aan het massale optreden van het Verbond, zooals optocht, optreden in het Stadion enz. V. V. De Zeeuwen. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin suppor ters van bovengenoemde vereeniging wor den opgeroepen voor een morgenavond te houden vergadering. MIDDELBURG De uitkomsten der gemeentebedrijven. B. en W. van Middelburg hebben aan den gemeenteraad ter yaststelling aangeboden Gij kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U „zoo moe", „zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen en last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder d»* Ge beseft, waar het U hapert! Neem el^en Vrijdag en Zaterdag een M.S.^.-cfche* ter inwendie-e zuivering DeM.S.F.-cechets zullen Uw haperen de spijs vertering. Uw vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen. Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker friscb en opgewekt gevoelt, vol van levenslot en energie, want: MS. S-each ets Maken „Schoon Schip" Per 12 stuks in koker slechts fiO cent. de jaarrekening van de gemeentebedrijven. Volgens de rekening van het gasbedrijf bedroeg het netto-verlies 5886.11, zijnde 9718.53'/^ lager dan waarop bij de vast stelling der begrooting was gerekend. Dit verlies zal uit de reserve worden gedekt. Waar bij de vaststelling van de begrooting gerekend was op een onttrekking van ma ximum 15.000 aan de reserve tot dekking van het geraamde verlies en bij de sanee ring van het bedrijf per 1 Januari 1936 er op gerekend is, dat dit bedrag inderdaad aan de reserve zou worden onttrokken, achten B. en W. het met de commissie van bijstand, die hen daartoe het voorstel deed, wenschelijk om het verschil tusschen de ge raamde 15.000 en het werkelijke verlies, zynde 9113.89 te benutten voor een extra afschrijving, welke dan op den dienst 1936 kan plaats vinden. De rekening van het waterleidingbedrijf geeft een nettowinst van 13.626.801/2 aan, welk bedrag de raming met 4947.52i/ó overschrijdt. Deze winst wordt gebracht ten bate van de gemeenterekemng 1935. De rekening van het electriciteitsbedrijf geeft een nettowinst aan van 74.070.41'^, welk bedrag de raming met 21.231 over schrijdt. B. en W. stellen voor de volledige winst in de gemeentekas te storten. Het Middelburgsch Muziekkorps. Gisteravond vergaderde de vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps, onder voorzitterschap van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande. De secretaris-penningmeester, de heer P. Luteijn, bracht het verslag over 1935 uit, waaraan het volgende is ontleend Het aantal werkende leden van het korps bedroeg op 31 December 38 met inbegrip van de beide bodes. Van deze leden zijn er 6, die nog geregeld les nemen, ten einde zich verder in het bespelen van hun instru ment te bekwamen. Wat betreft den financieelen toestand vermeldt het verslag, dat, nadat in 1934 de Plechtige onthulling vat\ het gedenk teeken voor H.M. de Koningin-Moeder. Oostenrijksch sportvliegtuig op Schip hol verongeluktonze landgenoot, dr. A. J. van Hengel en de Oostenryksche sportvlieger Von Brumowski om het leven gekomen, .(Luchtvaart.) Vier ernstige vliegongevallen in het buitenland 7 dooden. (Luchtvaart.) Kustlicht te Brouwershaven uit elkaar gesprongen 2 kinderen gewond. (Provincie.) Memorie van antwoord inzake de reis- belasting. v( Binnenland ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN gemeentelijke subsidie tot 1000 was terug gebracht, de vereeniging met ingang van 1935 ook dat bedrag moest missen. De inkomsten bedroegen 3716 en de uitgaven 3798. Het bestuur heeft in da laatste maand van 1935 een actie op touw gezet voor maandcontribuanten. Deze actie heeft een aardig succes gehad, waarvan de baten echter pas op de rekening 1936 ko men. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. P. baron van Ittersum en P< Blauw. De MIMUCO. Gisteravond vergaderde de MIMUCO iri het Schuttershof en werd o.a. besloten het comité permanent te doen zijn. Volgende week zal de aanbieding van het netto-saldo aan het Middelburgsch muziekkorps plaats hebben. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 16—31 Mei 1936. Gevestigd: S. Maljaars, C 55, uit Oostkapelle Mej. de Wed. W. P. van Aart» sen geb. Baljeu, D 162, uit Middelburg A, Aarnoutse, C 13, uit MiddelburgMej. A* de Pagter, C 32, uit Middelburg Mej. S. C« Buijs, A 25, uit Middelburg J. P. J. Meije- ren met gezin, D 29g, uit Middelburg Mej. P. Marijs, A 159, uit Serooskerke Mej. E, Jakobsen, B 46, uit Zoutelande Mej. E. T* Langejan, C 40, uit Middelburg Mej. de Wed. K. Huijsman geb. Barenteen, D 202, uit Biggekerke J. M. Kuiler met gezin, B 242s, uit Vlissingen Mevr. M, Giesche geb. Spangenberg, B 242s, uit Vlissingen J. H. W. van Beuzekom met gezin, E 202b, uit Vlissingen E. K. van Wiggen, E 202b, uit Vlissingen Mej. de Wed. C. Kole geb. van Westen, E. 202d, uit DordrechtG. W. Boot, E 202d, uit DordrechtJ. de Witte, B 235, uit Vlissingen. Vertrokken: Mej. W. L. de Wijze, van A 147, naar Meliskerke M. Schoon- derwoerd met gezin, van E 202d, naar Sant poort Mej. J. Hollebrandse, van B 46, naar BiggekerkeMej. A. M. Bakker, van B 242p, naar Vlissingen Mej. E. Müller, van B 242r, naar Altona P. Groenenberg, van D 54, naar MiddelburgI. Koopman met gezin, van E 205, naar Arnemuiden Mej, A. Zandbergen geb. van 't Veld. van E 115, naar Arnhem W. J. Andriessan met gezin* van E 20, naar O. en W. Souburg C. J.: Vinke met gezin, van D 109, naar Middel burg I. van Sluijs, van B 241, naar Bigge kerke. BIGGEKERKE Loop der bevolking over Mei 1936. Gevestigd A. Provoost van Aag- tekerke P. Lampert en gezin van Middel burg J. Verhage van Middelburg J. J, Jakobsen van St. LaurensP. Dekker van Zoutelande A. de Witte van Zoutelande L. de Bree van Zoutelande J. Hollebrandse van KoudekerkeC. Koole van 's Heer Arendskerke K. Jasperse van Meliskerke; J. Suurmond van O. en W. Souburg Sturm van DomburgH Maas yan Utrecht; G. E. Barth van Vlissingen. Vertrokken; L. J. Cevaal naar Medemblik L. Krijger naar Aagtekerke W. Jobse naar KoudekerkeD. Blok naar KoudekerkeJ. Jakobsen naar Ritthem M. Koets en gezin naar MiddelburgPj Louws naar Aagtekerke J. Schreijenberg naar MeliskerkeL. J» Dingemanse naar Veere; A. d.e Moor naar Vlissingen A« i

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1