1000 500 300 25 SPECKENS' HEERLIJK WOENSDAG 3 JUNI Het 9alestijnsche Draagstuk. No. 129 74e Jaargang - 1936; Ditgavefirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCïENIEUWS iiPE R E EH§EW0N DFjg_ DE ^PAIMOllVE TEINT^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. De oorzaken van de bloedige botsingen tusschen Joden en Arabieren. De Engelsche mandaats- regeering in moeilijkheden. Joden, die er financieel veel beter voor staan. Op het oogenblik is de toestand nog zoo, dat er in Palestina veel meer Ara bieren dan Joden wonen. De Arabieren willen nu, dat de Joden steeds in de min derheid zullen blijven, terwijl de Joden van de mandaatsregeering eischen, dat de Balfour-Declaration van 1917 geheel zal worden nageleefd. Ih de laatste twintig jaren hebben de Arabieren in de vijf landen tusschen de Middellandsche Zee en de Perzische Golf Syrië, Palestina, Transjordanië, Saoe- di-Ararbië en Irak meer of minder open lijk voor hun nationale onafhankelijkheid gestreden. In den tijd na den wereldoorlog is er geen land in dit gebied geweest, waarin het niet tot opstanden tegen ,de Europeesche mogendheden, die hun in vloed op deze brug tusschen Afrika en het Aziatische continent na de ineenstorting van het rijk der sultans versterkt hadden, gekomen is. Het meest bloedig zijn de op standen in Syrië, het Fransche, en in Pa lestina, het Britsche mandaatsgebied, ge weest. De laatste opstanden in Palestina, die kort na het oproer in Syrië uitbraken, zijn er een duidelijk zichtbaar teeken voor, dat de dingen in de Arabische landen, waar drie machten tegenover elkaar staan Arabieren, Joden en de Britsche man daatsregeering zich snel ontwikkelen. De Joodsche immigratie. De steeds toenemende immigratie van Joodsche emigranten heeft eigenlijk den stoot gegeven tot de Arabische actie te gen de zoogenaamd Joodschgezinde man daatsregeering. De Arabische nationalisten hebben met steeds toenemende onrust ie verandering in „hun land" de industria- liseering en de commercialiseering opge merkt. Reist men op het oogenblik door het land, dan ziet men daar, waar onge veer tien jaren geleden nog slechts Ara bische dorpen en met primitieve hulpmid delen bebouwde landerijen lagen, steden, die alle kenteekenen van den vooruitgang, zooals bioscopen, ziekenhuizen, scholen, trams en autobussen, dragen. Deze „mo derne" steden zijn niet altijd even mooi met hun goedkoop gebouwde huizen, die in de meest verschillende stijlen zijn opge trokken. Deze nieuwe steden zijn onderling verbonden door autobusldjnen de vele berichten uit Jeruzalem maken steeds weer melding van overvallen van Arabische na tionalisten op autobussen. Op de schitte rende wegen ziet men deze autobussen overal de roode zijn voor de Arabieren, de groene voor de Joden bestemd. Reeds dit onderscheid wijst er op, dat hoeveel zich ook in het land veranderd heeft het hoofdprobleem hetzelfde gebleven is de vijandige gezindheid van de Arabische politici tegenover de Joden. Ook de Bedoeïnen in opstand? Politieke deskundigen meenen, dat de leiders van de Arabische onafhankelijk heidsbeweging met hun propaganda tegen den aankoop van lamd door Joden thans ook de Bedoeïnen, die tot nog toe vrij on verschillig tegenover de politieke gebeurte nissen stonden, tot hun aanhangers kun nen maken. De opstand, losgebroken niet slechts in de steden, doch ook op het plat teland, is niet slechts een politieken strijd van de Arabieren tegen de mandaatsregee ring, doch ook een strijd van de Arabi sche grondeigenaren en boeren tegen de steeds scherper wordende concurrentie der De Balfour-Declaration. Wat zegt nu deze Balfour-Declaration, waarop ook de rechten berusten, die de Volkenbond aan Groot-Brittannië voor het bestuur van het mandaat Palestina heeft overgedragen Om de interpretatie van de Balfour-verklaring ontbrandt na een op stand steeds een scherpe woordenstrijd tusschen de drie fronten in het mandaats gebied, speciaal over die artikelen, waarin de verhouding tusschen Joden en Ara bieren geregeld wordt. Zoo was het na de opstanden van 1921 en 1922 en zoo zal het ook na den huidigen opstand zijn. Het ministerie van koloniën heeft reeds aange kondigd, dat er een commissie van onder zoek naar Palestina zal worden gezonden. Het mandaat legt Engeland de verplich ting op, „zulke politieke, economische en bestuurs-technische voorwaarden te schep- pëa, dat de instelling van een Joodsch nationaal vaderland gegarandeerd wordt en dat bovendien ook de burgerlijke en re ligieuss rechten voor de inwoners van Pa lestina zonder aanzien van het ras ver zekerd blijven." Dit artikel is bijna geheel en woordelijk uit de Balfour-verklaring in de Volkenbondsovereenkcimst overgenomen Het meest omstreden is wel artikel 6, dat, nadat vastgesteld is, dat de Zionisten organisatie het recht heeft, in overeen stemming met de mandaatsregeering aan de ontwikkeling van het land mede te werken, aan de Britsche autoriteiten de instructie geeft, de Joodsche immigratie zoo gemakkelijk mogelijk te maken en de kolonisatie van Joden in alle deelen van het land te bevorderen, zonder echter „de rechten en de positie van de andere be- volkingsdeelen te beïnvloeden". Reeds uit den aard van het probleem blijkt de on mogelijkheid, zoowel Joden als Arabieren tevreden te stellen. Sinds 1923 beschul digen de beide groepen de Britsche regee ring afwisselend, diat het eene bevolkings deel boven het andere wordt voorgetrok ken. De Joden verwijzen bij hun aanvallen op de Engelschen naar de Ba Jour-verkla ring, die hun een „vaderland" belooft, ter wijl de Arabieren hunnerzijds de mandaats regeering verwijten, dat zij zich niet houdt aan de verplichting, de rechten van de Ara bische bevolking te garaindeeren. Zooals men ziethet probleem met z\jn economische, sceiale en religieuse compli caties is voor de Engelschen al moeilijk genoeg en dit alles wordt nog ingewik kelder gemaakt door het feit, dat zoowel Arabieren als Joden meenen, de man daatsregeering door opstanden van een koers af te brengen, die zij in het belang van beide bevolkingsdeelen het best acht. Strandconcert. De harmonie „Ons Genoegen" geeft op Vrijdag 5 Juni, des avonds 8 uur, een con cert in de kiosk op den Boulevard Evert- sen, onder leiding van den heer P. de Rooij. Programma: 1. „Royal Husar", Marche Anglaise, J. Avelana. 2„Le Calife de Bagdad", Ouverture, Boïeldieu. 3. Fragmenten uit de opera „Madame Butterfly", G. Puccini, arr. A. Becker. 4. „Fête au Trianon", Fantaisie-Suite, F. Popy. Pauze. 5. „ïndië-vlucht", Marsch, A. Dreissen. 6. Fantaisie Caprice sur le „Carnaval de „Venise", solo voor piston. Solist de heer A. Joosse, arr. L. Langlois. 7. „Kronungsmarsch aus der Oper „Der Prophet", G. Meijerbeer. 8. „Zigeuner Liebe", Walzer, F. Lehar. 9. „De Vlissingsche Pier", Marsch, P. de Rooij. Druk bezoek aan het Wandelhoofd. Gedurende de drie Pinksterdagen werd het wandelhoofd alhier in to taai door 12.572 betalende bezoekers bezocht. Het treinvervoer. Zaterdag 30 Mei werden door de electri- sche tram vervoerd 4487 passagiers, vorig jaar op Zaterdag voor Pinksteren 2230. len Pinksterdag werden-3468, 2den Pinksterdag 6277 en 3den Pinksterdag 3503 passagiers vervoerd, tegen z'esp. 3729, 6803 en 5631 het vorig jaar. Goederen onttrekken aan beslag. Door een deurwaarder ui*- Middelburg werd een dezer dagen a'hier beslag gelegd op een groote hoeveelheid kisten met sinaasappelen en appelen, welke wer den opgeborgen in een pakhuis in deze ge meente. Een dag na de beslaglegging bleek de voorraad in zijn geheel te zijn verdwe nen. De marechaussee stelde oen onderzoek in en deze mocht het gelukken den dader, n.l. dengene bij wien de goederen waren in- beslaggenomen, tot een bekentenis te bren gen. De kisten met inhoud bleken bij diverse personen in Vlissingen en op andere omlig gende plaatsen te zijn verkocht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op den len Juni is het vischseizoen weer geopend. Reeds om 5 uur in den morgen za ten te Rotterdam honderden visschers schouder aan schouder langs den Schiedam- schen Singel om de eerste vischjes te ver schalken. Te Rotterdam is op de beide Pinksterdagen de landenwedstrijd Neder landBelgië op automatisch pistool ge houden. MIDDELBURG Mr. J. H. van Bel f Te Middelburg is bericht ontvangen van het te Den Haag overlijden van mr. Jo- hann Heinrich van Bel, die op 29 September 1899 rechter te Middelburg werd en van 22 September 1909 tot 15 November 1925 vice-president der rechtbank aldaar was. De overledene was 7 October 1860 te Woerden geboren en studeerde aan de Universiteit te Leiden, waaraan hij op 9 Mei 1884 promoveerde tot meester in de rechten. Op 7 Juni vestigde hij zich als advocaat bij den Hoogen Raad te Den Haag, maarzijn werkzaamheden aan de balie zouden maar korten tijd duren, want met ingang van 21 Maart 1888 werd hij substituut te Maastricht en 24 Augustus 1896 kantonrechter te Ridderkerk. Uit het bovenstaande blijkt, dat hij daar slechts kort bleef en toen naar Middelburg kwam. Bij zijn aftreden in 1925 werd de overle dene benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Als men te Middelburg denkt aan wijlen mr. Van Bel, dan gaan 4e gedachten te rug naar 1924, toen de overledene voor zitter was van de commissie voor de herr denking van het feit, dat Middelburg zich voor 350 jaar voor Oranje verklaarde en dan zeker niet in de laatste plaaits aan het toen gegeven openluchtspel „Middelburgss overgang", dat werd opgevoerd in tegen woordigheid van de Koninklijke Familie. Men ziet dan de statige figuur van mr. Van Bel als voorzitter, maar zij, die als wij menige strafzitting der rechtbank on der zijn presidium medemaakten, weten dat hij dan met krachtige stem de zitting leidde, doch tevens met gestrengheid en waardigheid. Allen, die hem gekend hebben, zullen dankbaar zijn, dat hem na een eervolle loopbaan nog meer dan 10 jaar van wel verdiende rust beschoren zijn geweest. KOUDFKERKE Uitslag ringrijdery. Uitslag der gehouden ringrijderij op 3en Pinksterdag le prijs A. Reijnierse met 18 ringen 2e pr. J. Kooie, 17 r. 3e pr. D. van de Voor- Het echte Tarvo-brood in den perkamenten zak met den Tarvo- Boer. TARVO-BROOD iederen dag versch gebakken van Tarvo-meel in Speckens' modelbakkerij. Voedzaam en licht verteerbaar. Vraagt Speckens om Tarvo-brood 11 cent. MODELBAKKERIJ Coosje Buskenstraat 76. Telefoon 73. de, 16 r. 4e pr. Jo Fiipse, 15 r. 5e pr. J. Reijnierse. 15 p. 6e pr. J. Klurjfhout, 13 r.; 7e pr. L. Jobse, 12 r.; 8e pr. P. Jobse, 11 r.; 9e pr. A. Verhage, 11 r. 10e pr. W. Koole, 10 r. lie pr. D. Kluijfhout, 10 r. 12e pr. J. de Witte, 9 r. 13e pr. A. de Lange, 9 r.; 14e pr. A. van der Heijde, 9 r. 15e pr. J. •Harthoorn, 8 r. 16e pr. W. Roelse, 8 r. 17e pr. J. Cijvat, 6 r. 18e pr. P. Brasser, 6 r. 19e pr. A. Cijvat, 5 r. 20e pr. G. Verstraate, 5 r. 21e pr. S. de Pagter, 5 r.; 22e pr. J. Reijnierse, 5 r. 23e pr. A. Melis, 4 r. 24e pr. J. Verhage, 4 r. 25e pr. J. de Wijze, 3 r. 26e pr. D. Jobse, 3 r. 27e pr. C. de Wijze, 3 r. De wisselbeker van den heer A. Bakker werd gewonnen, door A. Reijnierse met 4 van de 6 ringen. Het wisselstuk van den heer H. P. baron van der Borch tot Verwolde werd gewon nen voor de tweede maal door J. Koole. Een medaille, welke beschikbaar was ge steld, werd gewonnen door J. Koole. Potlepel na kamp door J. Koole. IJZENDIJKE Moto-balwedstrijd. In verband met de jaarlijksche kermis werd op het voetbalterrein een Moto-bal wedstrijd gehouden tusschen Antwerpen en Brugge. Deze wedstrijd, welke voor het eerst in Zeeuwsch-Vl aan deren wordt gehou den, trok ondanks het minder gunstige weer, veel belangstelling. Het was eeü zeer span nende wedstrijd, vol sensatie. De wedstrijd eindigde in een 23 overwinning voor Brugge. Voor Dinsdag was een rijwielkoers uitge schreven over een afstand var. 70 K.M. De belangstelling voor deze koere was over weldigend. Er verschenen 38 renners aan den start. De koers werd gewonnen door L. Strobbe uit Hulst, De premie.; werden ge wonnen door Streijaert en De Martelaere. TERNEUZEN Scheepvaarttoename op het kanaal TerneuzenGent. Gedurende de afgeloopen maand zijn al hier in totaal langs de nieuwe sluis opge varen 198 zeeschepen met een tonnenin houd van 185.549 N.R.T., en afgeschut 197 zeeschepen metende 177.280 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroegen deze cijfers op gevaren 155 zeeschepen met een tonnen- mr-t van 143.213 N.R.T.en afgeschut 143 zeeschepen met een tonneninhoud van 131.722 N.R.T. Dat het scheepverkeer op het kanaal van Terneuzen toeneemt, blijkt uit de vol gende cijfers. Gedurende de periode van 1 Januari 1935 tot 1 Juni van dat jaar zijn in totaal opgevaren 865 zeeschepen met een tonnen- maat van 740.090 N.R.T. Voor de overeenkomstige periode van dit jaar bedroegen de cijfers opgeschut 1011 zeeschepen metende 881.195 N.R.T., dus een toename van 146 schepen en een ton- nenmaat van 141.105 N.R.T. ST. JANSTEEN Zeeuwsch-Vlaamsche openluchtspelen 1936. De eerste openlucht opvoeringen van J. A. Everaard's nieuw historisen spel„De Zwarte Dood" zullen plaats vinden op 9, 15, 16 en 23 Augustus te Sint Jansfeen. De spelleiding met medewerking van den schrijver, is toevertrouwd aan drs. I. Locke- feer. „De Sint-Jan-Spelers" zullen weder om dit stuk vertolken. COLIJNSPLAAT Oplichting. Door de politie te ColijnsplHat is aange houden een zekere P. F. B., reiziger, wo nende te Rotterdam, die een logementhou der te Colijnsplaat onder valscne voorwend- En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 SeliettricMissew nnn Jew «laag Het Palestijnsche vraagstuk. (Hoofdartikel)^ Treft Italië mobilisatie-voorbereidin gen voor 15 Juni a.s. (Buitenland)* Heeft Zuid-China den oorlog verklaard aan de Nanking-regeering? (Buitenland). Eerste Kamer neemt wetsontwerp in zake versnelden bruggenbouw aan. Kranige landing van Parmentier. (Luchtvaart),. Jongen gedood bü ketelontploffing te Leerdam. (Gemengd Nieuws).* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN seis, o.a. door te zeggen dat hij reiziger was met een geneesmiddel tegen exzeem en daarmede de bakkers in de omgeving moest bezoeken en voordien te Zierikzee te hebben gelogeerd, heeft bewogen hem eenige da gen logies te verschaffen, waarna B. zonder te betalen en zonder zijn adres achter te laten, met de noorderzon is vertrokken. Ook op andere plaatsen in ons land moet B. de zelfde praktijken in toepassing hebben ge bracht. Steun aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. Onder bovenstaanden titel schrijft de Al* gemeene Nederlandsche verkeersfederatie in haar bundel I no. 23 o.m. „14 April werd aan de Twe-ede Kamer der Staten-Generaal een wetsontwerp inge diend betreffende „Vermindering va.n de vordering op de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij". Het ontwerp bevat één artikel, waarin wordt voorgesteld de vordering van den Staat op bedoelde Maat schappij, wegens rentelooze voorschotten voor den aanleg en het in exploitatie bren gen van tramwegen in Zeeuwsch-Vlaande- ren, van 1.778.167 te verminderen tot 266.725.05, doch niet dan nadat de Staten van Zeeland op overeenkomstige wijze ten opzichte van de door die provincie verleende rentelooze voorschotten zullen hebben be sloten. Aan de memorie van toelichting bij het wetsontwerp ontleenen wij, dat het totaal van de rentelooze Rijksvoorschotten als volgt is samengesteld, t.w. in 1912 231.667 voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Hontenisse naar de Belgische grens in de richting van Moerbeke, in 1912 1.380.000 voor den aanleg en het in exploitatie brengen van tramweglijnen van IJzendijke over Sas van Gent naar Drieschouwen, van Hoofdplaat naar Pyra- mide, van Philippine over Terneuzen naar Zaamslag en van Sas van Gent over de Belgische grens in de richting van Selzaete. in 1928 166.500 voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg van Hoofdplaat naar Breskens. Van de provincie Zeeland ontving de maatschappij rentelooze voorschotten tot een totaal bedrag van 941.183. Van deze rentelooze voorschotten is tot nog toe niets terugbetaald. Aan de N.V. Stoomtram HulstWals oorden, waai-van thans alle aandeelen in het bezit van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij zijn, werd in 1899 door het Rijk een renteloos voorschot, groot 95.070 verstrektdaarop werd sedert in

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1