500 300 150 25 Een heuglijke dag voor Vlissingen. DINSDAG 2 JUNI No.128 74e Jaargang; 1936; UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Feestelijke opening van het Wandelhoofd. Selieurlewisstw «an Jew JgEgg VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Vroolijke gezichten, wapperende vlaggen enbehoorlijk weer overdag I Na lange en moeizame voorbereidingen was het dan eindelijk zoo ver. De kalender wees 30 Mei, den datum waarop het Wan delhoofd oftewel de Pier, voor het publiek toegankelijk zou worden gesteld. In onze vorige nummers hebben wij de geschiedenis van de Pier reeds opgehaald en wij zullen ons dus nu bepalen tot de gebeurtenissen van jl. Zaterdag. Erg hoopvol waren zij die op eenige wijze bij de voorbereiding der feestelijkheden be trokken waren, niet gestemd in de dagen vóór 30 Mei. Want het weer dreigde spel breker te worden en dat is een belangrijke factor voor een feest. Het was guur en somber in het eind der week en de hemel was vol van een grijs-grauwe massa, die er onheilspellend uitzag en weinig goeds be loofde. Maar dat is geweldig meegevallen. Wel was het geen stralende, zonnige Meidag, maar het is overdag droog gebleven en aanmerkelijk zachter geworden, zoodat wij menigeen zagen puffen in de veiligheids halve maar aangetrokken zware winterjas. In het Bellamypark. De stad bood reeds een levendig beeld toen wij te circa 1 uur een krjkje gingen nemen in het Bellamypark. Van vele huizen was de vlag uitgestoken en die wapperende dundoeken gaven al direct een feestelijke stemming. Er heerschte in het Bellamypark een ge zellige drukte. In de nabijheid van de hiu- ziektent verzamelden zich de deelnemers aan den optocht, die daar werden opgesteld. En voorts reden daar de versierde Walcher- sche huifwagens, die door een jury, be staande uit de heeren L. Simonse (Bur gemeester van Biggekerke), G. Jacobs (kunstschilder) en J. Duijvekot, zouden wor den beoordeeld om in aanmerking te komen voor een der beschikbaar gestelde geld prijzen. Van de versiering hadden velen heel wat werk gemaaktmet guirlandes, bloemen en groen had men het geheel een fleurig aanzien gegeven en dat het den „ingezete nen" der wagens niet aan levenslust ont breekt, bewees het vroolijk gezang dat dik wijls werd ingezet. En de hemel zag donker en dreigend, maar het bleef droog. Nóg droog, zeiden wij toen tot onszelf. De optocht. Intusschen was in het Bellamypark de optocht geformeerd, die over den Nieuwen- dijk, door Walstraat, Badhuisstraat, over den Oprit achter het Grand-Hotel „Britan nia" langs het Wooldhuis waar de Minis ter van Waterstaat den optocht in oogen- schouw nam naar het Wandelhoofd trok. Vroolijk schalde het koper en in opge- Wekten pas marcheerden de talrijke deel nemers langs het publiek, dat in grooten getale van zijn belangstelling had blijk te geven cioor zich langs de te volgen route op te stellen. Achter de signaalafdeeling van V.T.V. liep de Harmonie „Ons Genoe gen", gevolgd door het helder wit van de vele turners en turnsters, vervolgens leden van het Roode Kruis, deputaties van ver schillende vereenigingen, de Walchersche huifwagens en in het tweede gedeelte achter de harmonie „St. Caecilia", leden van de R.K. Turnvereeniging, den N.A. Sportbond, Marathon, eveneens gevolgd door leden van het Roode Kruis. Het was tien voor twee toen de optocht over den Nieuwendijk getrokken was. En op dat moment keek menigeen bedenkelijk omhoog. Want er vielen regendroppels J De eerste, dachten velen. Maar het waren gelukkig voorloopig tevens de laatste, want het bleef droog, heel den middag. In de stad. Terwijl de optocht langs de hierboven aangegeven route op weg was, spoedden de vele nieuwsgierigen zich zoo gauw mogelijk naar den Boulevard. Overal zag men zich reppende menschen, velen met fototoestel- i len en kijkers gewapend en de vreemde- 1 ling, die niet weten zou waar de Boulevard zich bevindt, liep maar mee met de groote |hoop en kwam vanzelf ter plaatse. Op de Schelde krioelen talrijke jachtjes, f" motorbootjes, cano's, roeibooten enz. door- I' een en op hetzelfde oogenblik passeerde de mailboot en kruiste een K.L.M.-vliegtuig laag over dit levendige tafereeltje, dat daardoor van een ongemeene bekoorlijkheid werd. DE OPENING. Te circa half drie arriveerde Z. E. jhr. ïr. O. C. A. van Lidth de Jeude bij het Wandel hoofd in gezelschap van burgemeester en mevrouw van Woelderen. Nabij de Pier hadden toen reeds vele autoriteiten zich verzameld, waarbij wij o.m. opmerkten den ondercommandant der Marine kapt. ter zee Van der Stad, den burgemeester van Mid delburg, den heer Femhout, verschillende wethouders en raadsleden evenals den ge meente-secretaris van Vlissingen, kapitein Kaasjager en vele andere burgerlijke en .militaire autoriteiten. Terwijl het Wilhelmus gespeeld werd, brachten de vaandels den hoogen bezoeker een groet en nadat verschillende autoritei ten aan den Minister van Waterstaat wa ren voorgesteld, nam burgemeester C. A. van Woelderen het woord, die de aanwezi gen verwelkomde en ongeveer als volgt sprak Rede van den burgemeester. Het tot stand komen van dit wandel hoofd is van groot belang voor de badplaats van Vlissingen te achten. Immers een der grootste attracties van ons strand is steeds de. drukke scheepvaart, vooral naar en van Antwerpen, vlak langs onze Vïissingsche kust. Nu is hier deze pier gebouwd tot op 50 M. vanaf het vaarwater. Dat vindt men nergens op onze geheele zandige langzaam naar zee glooiende Nederlandsche kust. Wij danken dit aan het feit, dat de krachtige Scheldestroom zich juist te Vlissingen op de Walchersche kust richt. Behalve het prachtig panorama van de Noordzee, van de breede Scheldemonding en van de Vïissing sche kust zullen de bezoekers van de pier daardoor steeds kunnen genieten van de altijd afwisselende en interessante scheep vaart op de Schelde, alle scheepstypen van de allergrootste tot de kleinste kan men er van nabij bestudeeren. Deze plaats mag daarom wel als een ideaal punt voor een wandelpier worden beschouwd. De gedachte om een pier te Vlissingen te bouwen bestond reeds lang< jaren geleden bij hen, die trachtten den groei der bad plaats te bevorderen. Het scheen echter een illusie te zullen moeten bl\jven tot de uit voering te geraken, wegens de groote be zwaren die daartoe te oveiwinnen waren. Het .moet daarom tot groote dankbaarheid stemmen, dat juist nu in deze zeer moeilijke tijdsomstandigheden dit langgewenschte werk toch is tot stand gekomen. Reeds eenmaal scheen de mogelijkheid nabij, dat Vlissingen een pier zou krijgen. De plannen waren toen echter anders Er werd in de eerste plaats gedacht aan een aanlegsteiger voor pleziervaartuigen, te bouwen ongeveer 60 meter oostwaarts van het Grand Hotel „Britannia". Wijlen de heer W. H. Martin, de zeer bekwame hoofd ingenieur der Kon. Maatschappij „De Schel de", kreeg vergunning tot het aanleggen en exploiteeren van een aanleg- en wandel steiger te Vlissingen. De noodige fondsen konden toen echter voor den bouw niet bij een worden gebracht, hoewel de gemeente Vlissingen ƒ12.000 als subsidie in uitzicht stelde. Deze pier is zonder eenigen financieelen steun van overheidswege tot stand geko men. Maar dit heeft dan ook heel wat zor gen en moeite gekostik wil U echter het verhaal van die tegenspoeden besparen. Thans gaat onze dank in de eerste plaats uit naar de N.V. Associatie voor Beheer en Trustzaken te Amsterdam, die den bouw van de pier met groot en smaakvol restau rant heeft gefinancierd en bevorderd. De N.V. Wandelhoofd Vlissingen zet den arbeid voort en zal de exploitatie voeren wij wenschen haar groot succes toe bij haar nuttig werk. Moge deze pie;1 zijn en blijven een zeer belangrijke factor, die den verde ren groei van de Badplaats Vlissingen krachtig moge bevorderen. Excellentie, voor uw besluit om door uw tegenwoordigheid aan de officieele opening van deze wandelpier luister bij te zetten betuig ik U uit naam van het gemeentebe stuur en van de bevolking van Vlissingen mijn oprechten dank. De rijkswaterstaat heeft eenige jaren ge leden buitengewoon belangrijke en tech nisch moeilijke werken te Vlissingen tot stand gebrachtde pers heeft zelfs ge sproken van de drie waterstaatstriumphen te Vlissingen, nl. de nieuwe kaaimuur van de vergroote buitenhaven, de groote nieuwe keersluis en de aanlegplaats voor de ferrie- boot van den Provincialen Stoombootdienst. Ik ben er Uwe Excellentie dankbaar voor, dat U mij door uw aanwezigheid de gele genheid verschaft hier nog eens openlijk hulde en dank te kunnen brengen aan uw zoo hoogstaand korps waterstaatsinge nieurs, die ook te Vlissingen voor hun ar beid blijvende monumenten hebben opge richt. De eer, dat Uwe Excellentie de formeele daad van de opening van deze tweede pier in Nederland wil verrichten, wordt door ons nog verhoogd door de wetenschap, dat de roem der Nederlandsche ingenieurs in het buitenland is vermeerderd door het be langrijk aandeel, dat U voor de Nederland sche Maatschappij van Havenwerken heeft gehad in den bouw van pieren en golfbre kers te Tsifoe, Hongkong, Las Palmas, Madeira en andere bekende plaatsen in de wereld. Rede van den heer Wendelaar. Hierna nam de heer G. Wendelaar, voor zitter van het College van commissarissen van de N.V. Wandelhoofd Vlissingen, het woord. Spr. herinnerde er aan, dat reeds vele jaren plannen hebben bestaan om tot stich ting van een wandelhoofd te geraken, doch dat deze niet verwezenlijkt konden worden. In den loop van 1935 werden de laatste hinderpalen echter uit den weg geruimd. Met dankbaarheid memoreerde spr. de .me dewerking die van vele zijden ondervonden werd van hetMinisterie van Waterstaat, Provinciale en Gedeputeerde Staten, den Provincialen Waterstaat, het Gemeentebe stuur van Vlissingen, het Loodswezen, enz. Ook de aanwezigheid van Z.Exc. den Minis ter van Waterstaat bij deze plechtigheid, stelde spr. op hoogen prrs. Voorts bracht de heer Wendelaar den door den architect directeur den heer J. Götzen verrichten arbeid in herinnering en hij wees op de goede verbindingen met Vlissingen per spoor, K.L.M., Stoomvaart Mij. „Zeeland", boot- en tramdiensten, goede wegen enz. Met het uitspreken van den wensch dat het Wandelhoofd een bijdrage moge worden tot den verderen groei en bloei van Vlis singen, waar velen aan het unieke Neder landsche Zuiderstrand rust en afleiding kunnen vinden, eindigde spr. Rede van Baron Krayenlioff. Baron C. R. T. Krayenhoff, voorzitter van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, vervolgens het woord verkrijgend, noemde het een voor recht tegenwoordig" te mogen zijn bij de opening van dit Wandelhoofd, dat ongetwij feld goede resultaten zal opleveren ook voor het vreemdelingenverkeer. Spr. bracht hul de aan den Minister van Waterstaat, die be vordert dat alom door het bouwen van we gen en bruggen voldaan wordt aan de eischen van het moderne snelverkeer. Vroe ger bouwde men jaren over een brug, zeide spr. thans zien wij de Moerdijkbrug als het ware uit het water oprijzen. Baron Krayen- hof sprak vervolgens woorden van warme waardeering aan het adres van burgemees ter van Woelderen, dien hij schetste als een persoonlijkheid met krachtig initiatief en hij eindigde met het uitspreken van de beste wenschen voor de toekomst. Namens de V.V. „Vlissingen" voerde de voorzitter, de heer H. J. M. van Raalte het woord, die hulde bracht aan hen die het initiatief genomen hebben tot het stichten van deze Pier. Spr. hocpte, dat men in nauwe samenwerking met de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer, af deeling 'Vlissingen, zal kunr.en bereiken, dat het bezoek aan de Pier toeneemt en voordeel afwerpt, mede in het belang van stad en provincie. En toen trad Z.E., de Minister van Water staat voor de microfoon (wij verzuimden nog te vermelden, dat het gesprokene door middel van luidsprekers voor het publiek op grooteren afstand verstaanbaar werd ge maakt.) De Minister van Waterstaat aan het woord. Minister Van Lidth de Jeude herinnerde er aan, dat hij reeds dikwijls voor verschil lende aangelegenheden contact met burge meester van Woelderen heeft gehad. Hij heeft gaarne gevolg gegeven aan de uitnoo- diging om de Pier te openen en met een aardige woordspeling wees spr. op het ver schil tusschen dit „piertje" en de „Groote Pier" die in de 16e eeuw de wateren onvei lig maakte. Men heeft pieren om den golf slag te breken en er zijn ten slotte ook pie ren die voor ontspanning moeten dienen, zooals hier het geval is. Dat Vl'ssingen ech ter niet geheel of zelfs maar voornamelijk En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 op ontspanning is ingericht, blijkt bijvoor beeld wel uit de havens inspanning is hier meer gebruikelijk dan ontspannmg. Spreker herinnerde aan den tijd, dat de steden hun eigen magistraten kozen en wees er op dat, hoewel dit nu niet meer het geval is, Vlis singen zich niet behoeft te beklagen, daar de stad in burgemeester Van Woelderen een uitstekend magistraat bezit, die steeds voor de belangen van Vlissingen op de bres staat. Met het uitspreken van den wensch, dat ook dit Wandelhoofd moge bijdragen tot het verder verbreiden van den goeden naam van Vlissingen, eindigde de Minister zijn rede. En toen was het groote oogenblik aange broken. Minister van Lidth de Jeude knipte het witte lint door, dat den toegang tot het Wandelhoofd afsloot en terwijl fotografen en filmoperateurs hun werk deden, betraden de genoodigden door een over de geheele lengte van de Pier opgestelde haag van tur ners en turnsters, die allen met hoog gehe ven hand een groet brachten, het Wandel hoofd. Onmiddellijk na het wegvallen van de laatste beletselen, klonk een kort com mando en alle tegelijk rezen aan de hooge masten de 58 fleurige vlaggen hemel waarts, die onmiddellijk vroolijk in den wind wapperden een verrassend moment. Nabij het Paviljoen werden de genoodig den verwelkomd met muziek van St. Caeci lia, waarna men het interieurwaarover wij reeds eerder schreven bezichtigde en genoot van het bijzonder fraaie uitzicht over de Schelde. Nadat eerewijn was rondgediend en de aanwezigen onder vroolijken kout aan de verschillende tafeltjes hadden plaats ge nomen, begonnen voor de Pier de roei- en zeilwedstrijden. Roehoedstrijd. Aan den roeiwedstrijd werd ceelgenomen door 4 booten twee van „Luctor et Emer- go" en één resp. van het Loodswezen en de Zeevaartschool. De uitslag was als volgt le prijs „Luctor et Emergo", stuurman M. Boekhout, zilveren beker van den heer Hoogardie plus verguld zilveien medaille van den burgemeester. 2e prijs „Luctor et Emerge", stuurman M. Schroevers, zilveren lauwerkrans van den heer Hoogardie plus zilveien medaille van de Middenstandscentrale. 3e prijs Zeevaartschool, stuurman Beu- sekom, zilveren medaille van den R. K. Mid denstandsbond. 4e prijs Loodswezen, stuurman H. W. Bor, zilveren medaille van den heer H. J. M. van Raalte. Zeilwedstrijd. De zeilwedstrijd, waaraan door vier onge veer gelijkwaardige jachtjes werd deelgeno men, leverde het volgende resultaat op le prijs Jachtje bestuurd door den heer Visser, verguld zilveren meda.Ule van den burgemeester. 2e prijs Jachtje bestuurd door den heer Ouwehand, zilveren medaille van de Ned. Middenstandsbank. 3e prijs Jachtje bestuurd door den heer Back, zilveren medaille van de „Vïissing sche Courant". 4e prijs Jachtje bestuurd door den heer Haarsma, zilveren medaille van de Midden standscentrale. Intusschen hadden op het strand links en rechts van de Pier uitvoeringen van rhyth- mische en aesthetische oefeningen plaats gevonden, waaraan werd deelgenomen door de verschillende Vïissingsche gymnastiek- vereenigingen. Dit leverde een alleraardigst gezicht op en viel bij het zeer talrijke pu bliek bijzonder in den smaak de vele toe schouwers gaven hiervan door luid applaus herhaaldelijk blijk. Vervolgens begaven alle deelnemers zich via den Boulevard Evertsen, Kenau Hasse laarstraat, Badhuisstraat, Coosje Busken- straat, Spuistraat weder naar net Bellamy park, waar de optocht ontbonden werd en de heer Louwerse namens den burgemees ter de prijzen voor de huifwagens uitreikte de jury had de prijzen als volgt toegekend le prijs 25, J. Dekker, Meliskerke. 2e prijs 20, Al Vos, Grrjpskerke. 3e prijs 15, C. Jobse, Biggekerke. 4e prijs 10, J. I. Cevaal, Grrjpskerke. 5e prijs 10, J. Reinierse Pzn., Koude- kerke. 6e prijs 10, J. Vos, Koudekerke. Negen anderen kregen troostprijzen 3 elk. Nadat de heer J. Louwerse den deelne mers op waardeerende wijze had toegespro- ken en hun dank had gezegd voor de moeite De feestelijke opening van de Pier. Minister Deckers en de Zeeuwsche vis- schers met ingang van 1 Juli komt een steunregeling tot stand. (Provincie.). Verschillende verkeersongelukken. (Gemengd Nieuws.)' Van Zeeland weigert kabinetsformateur te worden. (Buitenland.) De onrust in Palestina duurt voort. (Buitenland.); Een onderhoud met den Negus. (Oorlog ItaliëAbessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN „Wie het kleine niet eert is het groote niet weert. Koopt allen een Zomerpostzegel en wij zijn tevreden". die zij zich gegeven hadden om hun wagens zoo fraai mogelijk te versieren, om vervol gens met een toepasselijk woord de prijzen uit te reiken, bedankte een de~ deelnemers den vorigen spreker met een driewerf hoe ra op den burgemeester en op den heer Louwerse, ging men vervolgens uiteen. Concerten. Hiermede waren de feestelijkheden ech ter niet ten einde. Het talrijke publiek stroomde naar de binnenstad, waar zeer velen luisterden naar de concerten die resp. in het Bellamypark en op de Kleine Markt, door „Ons Genoegen" en „St. Cae cilia" werden gegeven. Het was echter heel jammer, dat het concert, dat „Cres cendo" tusschen half acht en half negen op de Kleine Markt zou geven, te vijf voor acht onderbroken moest worden, daar het begon te stortregenen, 's Avonds heeft „Crescendo" echter in de muziektent op den Boulevard Evertsen de schade kunnen inhalen, ofschoon ook gedurende dit con cert de elementen ons niet gunstig gezind v/aren en tegen tienen een plasregen vele luisteraars met een nat pak naar huis joeg. Inmiddels had de burgemeester te onge veer zes uur in het Paviljoen op de Pier met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt aan de deelnemers aan de zeil- en roeiwedstrijden. Hij roemde hierbij de thans circa drie jaar bestaande Vereeniging voor Watertoerisme, die de wedstrijden heeft georganiseerd de heer P. Zwaai gaf na mens genoemde vereeniging uiting aan zijn erkentelijkheid voor deze woorden. Tevens deelde de burgemeester mede, dat door de Zuid-Nederlandsche Radio-distri butie Maatschappij medailles beschikbaar waren gesteld voor de drie muziekgezel schappen. 's Avonds was het in de omgeving van de Boulevards bijzonder druk, maar het weer werkte niet mee. Te half zeven ongeveer was het al begonnen te regenen, aanvankelijk niet erg, maar later steeds heviger, zoodat zooals hierboven reeds werd vermeld het concert van „Crescendo" moest worden afgebroken. Wel werd het telkens weer even droog, maar het weer was te onvast om veel vertrouwen in te kunnen boezemen en menigeen die geloofde dat het misschien nog wel zou losloop en, moest deze naïvi teit met een nat pak bezuren. Hetgeen niet wegneemt, dat toch zeer velen vanaf de Boulevards, het badstrand en de Pier en vanuit de stampvolle hotels en café's het vuurwerk hebben gadegeslageneen schouwspel, dat steeds de aandacht pleegt te boeien van jong en oud. Jammer echter, dat men de verlichting van de Pier tijdens het vuurwerk niet heeft gedoofdde bezoekers op de Pier hebben hierdoor van het vuurwerk niet kunnen genieten zooals mogelijk ware geweest, Vuurpijlen, zilveren regen, Bengaalsch vuur, bommen, zonnen en wat er op vuur- werkgebied nog meer mag bestaan, knet terden, donderden, sisten, stegen omhoog naar het regengrauw zwerk om in kleurige banen uiteen te spatten. En wie geleerd heeft bij een vuur werk ook op de toeschouwers te letten, kon weer stillekens genieten van het zich steeds herhalende schouwspel van men- schenhoofden die aandachtig de pijlen volgen op hun weg opwaarts, tot de nek ken krampen van het omhoog turen. En natuurlijk waren de gebruikelijke „hèèè...s" „ooochs" en meer van die gemoedsuitingen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1