500 300 25 30 MEI EERSTE BLAD No.127 74e Jaargang 1936- IliliniFin F. Ill OF ÜIDF Ir, Wililrnl SS-BOTliisiipi. filet. 10. Poslitltwi 00207 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op /omjag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Rolfilm ontwikkelen 20 cent Afdrukken 6x9, per stuk 5 cent Helder Tiosman - fiellamypark 38. §el»eurle«isstw «nn Jew Jog VLI8SIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij, verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Wegens het Pinksterfeest zal de „V'issïngsche Courant" Maan dag 1 Juni niet verschijnen. l^^gMII' I IIIIMPOMBB—H— HET KANSSPEL. Een factor om vreemdelingen naar ons land te trekken. De regeering heeft destijds een commis- sie-Krayenhoff benoemd om haar van advies te dienen in het vraagstuk van het vreem delingenverkeer en het stimuleeren van de welvaart in het Nederlandsche bedrijfsleven, dat direct met dit vreemdelingenverkeer verband houdt. Het lijvige rapport van dezf commissie is gereed gekomen. Als een der middelen wordt aanbevolen het gelegenheid geven tot het houden van kansspelen in daartoe aan gewezen badplaatsen onder strenge controle der Overheid. Als constructief element voor het bezoek van onze touristen-oorden mag dit middel niet te licht worden aangeslagen. Het kansspel is ongetwijfeld he'- eenige, wat in staat zal kunnen zrjn. het tourisme naar ons land te lokken. Want algemeen hoort men, dat men in ons land onvoldoende reke ning houdt met de mentalite t der heden- daagsche touristen en dat er te weinig recreatie te vinden is. 9 9 Nu bestaat er tegen kansspel in breede kringen verzet. Men veroordeelt het op gronden van religie en moraal. Dit moet men natuurlijk respecteeren, maar men heeft zich aan den anderen kant te reali- seeren of het star vasthouden aan dit senti ment verstandig mag worden genoemd. Wij zouden het kunnen billijken, indien ons volk werkelijk op het hoog? standpunt staat, het kansspel in het diepste wezen af te keuren. Indien slechts een minderheid geen gelegenheid onbenut zou laten om het in onze recreatie- en vacantie-<«orden inge voerd te krijgen, terwijl de me.;' derheid een dergelijk streven in de hoogste mate zou af keuren. Daarvan blijkt niets. De Straperlo-tijd heeft te zien gegeven, dat vogels van diverse pluimage zich ver drongen voor de loketten, waar toegangsbe wijzen voor het Straperlo-spel te verkrijgen waren. Als paddestoelen doken de Straper- lo-gelegenheden uit den grond. Er was bijna geen enkel plaatsje van eenige beteekenis of men vond er dergelijke speel-inrichtin- gen. Toen onze Regecring het spel verbood, trokken de Nederlanders met drommen naar het buitenland, speciaal België, om te kunnen spelen. In weinig landen bestaat zooveel animo voor de effectenbeurs als juist in ons land. Waarom zou men een dergelijke neiging beletten zich, gecontroleerd, in eigen land te uiten? Men speelt toch het zit in ons bloed. Kan men het niet botvieren in eigen land, welnu dan zoekt men de gelegenheid in het buitenland. 9 S 9 Wanneer men daardoor het moreele peil van ons Nederlandsche volk zou verhoogen, dan zou men er vrede mee kunnen hebben. Dan zou die geestelijke verhocging opwe gen tegen de materieele nadeelen, welke er het gevolg van zijn. Maar dat *s echter niet het geval. Integendeel. Wij gaan er door achteruit, want men voedt de huichelarij. Hoevelen keuren het „spelen" met den mond niet af doch haasten zich naar het buiten land. Men bestrijdt nu eenmaal geen kwaaa door de gelegenheid tot het doen van kwaad te verbieden. Daardoor prikkelt men juist, om aan dit kwaad toe te geven. Men denke aan het alcoholverbod in Amtrika, waar door menschonteerende verhoudingen zijn ontstaan, terwijl juist in de Westersche lan den het alcoholverbruik is afgenomen, niet tegenstaande men er het Air erikaansche drankverbod niet kende. Het verbieden van het kansspel prikkelt de behoeft»- om er aan mede te doen. Het toestaan ervan onder strenge controle zou juist kunnen leiden tot het wegnemen van dien prikkel In den eer sten tijd zal het trekken geleidelijk aan zal men er minder voor gaan voelen, want de sensatie verdwijnt. Dat is psychologisch juist. Degenen, die er niet buiten kunnen, zullen natuurlijk bleven spelon maar men zou dat toch niet kunnen verhinderen, ge tuige de tallooze geheime speelgelegenhe- den die er in ons land bestaan. Wat door En voor üw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 het toestaan van het kansspel in speciale toeristenoorden echter wel zal geschieden, is een toevloed van toeristen, die in werke lijkheid geen spelers zijn, maar die de sfeer in een dergelijk toeristenoord aan trekkelijker vinden dan zondec de roulette. En deze toevloed brengt geld in het laadje van bedrijven, die het van enkele maanden moeten hebben en die sterk werkverrui- mend zijn. Velen hopen dan ook dat het ad vies van de commissie-Krayenhoff zal wor den opgevolgd. Minister van Lidth de Jeude te Vlissïngen. Hedenmorgen te circa half tien kwam de Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. ,A. van Lidth de Jeude per auto uit Middelburg om zich naar het stadhuis te begeven, waar hij door het gemeentebestuur werd ontvan gen. Vervolgens begaf men zich naar de ter reinen. van de Kon. Mij. „de Schelde", waar de Minister speciaal belangstelling toonde voor de afdeeling „Vliegtuigbouw". Naar wjj vernemen heeft de minister met groote belangstelling kennis genomen van hetgeen in de vliegtuigafdeeling van de Kon Mij. „de Schelde" gepresteerd wordt. De .minister werd rondgeleid door de heeren ir. H. C. Wesseling, mr. J. Smit en T. E. Slot en luisterde met interesse naar de uiteenzetting die de heer Slot gegeven heeft over gemengden- en metaalbouw. Voorts werd aandacht geschonken aan ver schillende nieuwe projecten, waaronder een watervliegtuig dat „de Schelde" bouwt. De minister schijnt van een .en ander zeer goede indrukken te hebben gekregen en wij hopen van harte, dat dit bezoek voor „de Schelde" vruchtdragend zal blijken te zijn. Te elf uur ongeveer werd de Minister in het bureau van de N.V. Haven van Vlipsm- gen ontvangen door Commissarissen en Di rectie van deze N.V. en verwelkomd dooi den president-commissaris burgemeester C. A. van Woelderen. De terreinen werden ge ïnspecteerd, waarna de minister het olie bunkerstation van de Vlismar en het steen- kolenbunkerstation van de S.H.V. bezocht Na een tocht door de haven, werd vervol gens op het Wooldhuis de lunch gebruikt, in afwachting van de feestelijkheden ter gele genheid van de opening van het Wandel - hoofd. Minister Deckers bij de Zeeuwsehe visschers. Vrijdagavond kwam de Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, met ir. L. A. H. Peters, te Mid delburg aan, waar zij hun intrek namen in hotel de Abdij. Hedenmorgen vroeg begaven zij zich in gezelschap van den Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, per auto naar Vlissingen, waar deze auto riteiten met enkele andere bij de visscherij betrokkenen aan boord gingen van het rijksvaartuig „de Coertzen", dat met hen opstoomde naar de Wielingen, het terrein van de uit Vlissingen uitvarende Vlissing- sche en Arnemuidsche visschers. Hier kon de minister met de andere hee ren het werken zoowel bij de vangst als aan boord van de kleine visschersvaartuigen waarnemen. Een paar uur bleef men tus- schen deze eenvoudige noeste werkers, die met een karige verdienste tevreden moeten zijn en op velen van wie reeds van toepas sing is geweest het „De visch wordt duur betaald". Nadat met groote belangstelling een en ander gevolgd was, koerste men naar Bres- kens. Ten huize van den burgemeester, den heer D. H. van Zujjen, werd de lunch ge bruikt, waarna de vischmijn in werking in oogenschouw werd genomen. Van twee tot drie uur wordt er op het gemeentehuis een audiëntie voor het bestuur van de Vissche- rjjvereeniging gehouden, dat de belangen van de visscherij zal bespreken en verde digen en ook komen daarbij B. en W. van Brouwershaven hun opwachting maken, om dat de belangen van de visschers uit die ge meente afwijken van die der andere plaat sen in Zeeland. Na deze audiëntie zal men de Schelde weder oversteken en zal de minister al vorens naar Den Haag terug te keeren ook een bezoek brengen aan Arnemuiden, om zich ook daar plaatselijk van de toestanden in dezen tak van zijn bemoeiingen op de hoogte te stellen. Deze toestanden zijn verre van rooskleurig. Als het met Pinksteren mooi weer is en U maakt kiekjes, laat ons dan Uw kiekjes eens afwerken, U zult tevreden zijn. Groote sorteering CAMERA'S in eiken prijs vanaf 1 gulden. De Postdienst op Sden Pinksterdag. Op tweeden Pinksterdag zal het post kantoor alhier geopend zijn als op Zondag. Tusschen 12 en 13 uur geopend voor telegrafische postwissels, het aanbieden van aangeteekende stukken en zegelver koop. Dién dag is er één brief- en één pakket- postbestelling, zoodat tusschen 12 en 13 uur géén correspondentie ten kantore wordt uitgereikt. Voor den telegraaf- en telefoondienst is het kantoor onafgebroken geopend. De aankomst en het vertrek der posten is als op Zondag. Uitreiking einddiploma's Handels avondschool. Telkens, wamieer wij deze plechtige uit reiking der einddiploma's van de Gemeen telijke Handelsavondschool aan de ge slaagde leerlingen van het vijfde leerjaar meemaken, 'bekruipt ons de gedachte, dat zoo'n cursusjaar 'toch wel heel kort is, vooral zoo'n telkens weer werkzaam jaar van ondërwijs. Ongetwijfeld is voor leeraar en leerling de werktijd aan de Handels avondschool vol actie Immers, de meeste leerlingen zijn gelukkig overdag ver bonden door verschillende, be.-' gheden. en be roepen en moeten zich 's avonds weer naar de, op de practijk des levens gerichte, les sen spoeden. Getuige de. bloei en de popu lariteit dezer inlichting van voortgezet onderwijs geschiedt dit met animo. Wat ook den leeraren een voldoening en belooning is. Vrijdagavond 7 uur kon de directeur- dezer inrichting, de heer S. P. Reyne, de jaarlijks terugkeerende bijeenkomst openen met een hartelijk woord van welkom aan den wethouder van onderwijs, den oud directeur, leeraren en leerlingen. Deze laatsten waren als hoogste leerjaar echter niet in een klasse-geheel aanwezig daar enkele leerlingen den finish niet hadden weten te bereiken. Na een voorloopige felicitatie verzocht de directeur den heer W. P. Edelman de diplo ma's, waarbij ook die voor typen en steno grafie waren, wel te willen uitreiken. De wethouder voldeed, namens het gemeente bestuur, gaarne aan het gedane verzoek, waarbij hij allereerst de leeraren geluk- wenschte met het behaalde succes en dank betuigde voor de gedane prestaties in het afgeloopen jaar. Vooral de leerlingen wer den ook op een sympathieke en innemende wijze geprezen om hun volhouden in de studie na volbrachte dagtaak. Allerlei ver strooiingen wachtten en ook de straat zelf en de hedendaagsche mentaliteit boden voortdurend verleiding de studie er aan te geven. In welbegrepen eiengbelang en door eigenschappen van volharding en vlijt ble ven echter de nijvere bijen aan den arbeid om later, zelfs in tijd van malaise, onge twijfeld de vruchten van dit volhardend streven te plukken. Met klem werd ook aangeraden niet te versagen op den inge slagen weg en de school tot eer te blijven, terwijl de H.A.S. als nuttige en practische instelling nog in het bijzonder onder de aandacht der betrokken ouders werd ge bracht. Door werkgevers, zoo werd geme moreerd, is blijkens de relaties de school zeer gezien. Van harte sloot de leider der school zich bij al de goede wenschen aan. Zijnerzijds wees hij er vooral op, dat de leerlingen der handelsschool zeer tevreden mogen zijn over hun sollicitatie-kansen, werkzaam en on derlegd als zij zijn en, zeker ook, beschei den. Welke laatste deugd de leeraren ten zeerste in de jongelui trachten aan te kwee ken. Ook hier werden de gevoelvolle woor den en raadgevingen bij het afscheid tus schen leeraren en leerlingen, die langen tijd hadden samengewerkt, vergezeld door den nadrukkelijken raad, dat de leerlingen niet hij dezen mijlpaal moeten ophouden, doch na een rusttijd de studie èn voor uitrusting in den bestaansstrijd èn om zichzelf weer moesten oppakken. Ook de leeraren ontvin gen den dank voor hun toewijding en me dewerken, zoo verzwaard door de te be treuren korting van den cursusduur. Ge wezen werd er ook op om na de school H. A. S. en leeraren hoog te houden. Door de leerlingen werd de appreciatie van dit onderwijs nog geaccentueerd bij monde van den leerling W. Goossen, welke jonge man in een paar prettige en welge kozen zinnen namens zijn klasse waardee ring en dank tegenover school, directeur en leeraren betuigde. De scheidenden lieten het echter niet bij woorden, zij hadden ge meend tot een stoffelijke ^-kenning te moe ten komen in den vorm van een prachtige foto onzer Scheldestad voor de leeraars kamer, welk geschenk gaarne werd aan vaard. Met een handdruk aan allen namen daar op de gelukkige gediplomeerden afscheid. De directie van de P.Z.E.M. Naar wij vernemen, zal deze dagen een belangrijke verandering plaats inden in de directie der N.V. Provinciale Zeeuwsehe Electriciteits Maatschappij (de P.Z.E.M.) Geheel volgens eigen verkiezing en daar toe in de gelegenheid gesteld door een be sluit van het bestuur der vennootschap om een der beide directeursplaatser op te hef fen, zal de heer H. Streefkerk met ingang van 1 Juni den dienst der vennootschap ver laten. Hem is tegen dien datum eervol ont slag verleend met dankbetuiging voor de gedurende vele jaren bewezen diensten. De heer Streefkerk is van de oprichting der maatschappij af haar directeur geweest; hij-trad-op 1 Mei 1919 in haren dienst. De P.Z.E.M. is sedert uitgegroeid tot een be drijf, dat alle gemeenten in Zeeland op een enkele uitzondering na van electriciteit voorziet. Deze groei is voor een groot deel te danken aan de werkzaamheid van den heer Streefkerk. Sedert 1 Januari 1929, toen de centrale te Vlissingen en de tram VlissingenMiddel burg door de P.Z.E.M. werden overgeno men, trad naast hem als directeur op de heer J. Slooves, tot dusver directeur van de overgenomen bedrijven, die werd belast met de zorg voor de Middengroep (Walcheren en de Bevelanden). Aan de voorbereiding van de electrificatie van deze groep heeft echter ook de heer Streefkerk een belang rijk aandeel gehad. De electrificatie van een vooi een groot deel uit eilanden bes+aand gebied als Zee land met betrekkelijk weinig fabrieken stelt den leider van een bedrijf als dat van de P.Z.E.M. voor moeilijkheden op organisato risch, technisch en economisch gebied, wel ke men in andere deelen van ons land niet of in veel mindere mate ondervindt. Het zal den heer Streefkerk een voldoening zijn, dat hij deze moeilijkheden heeft kunnen over winnen en dat hij bij zijn aftreden zrjn ar beid en zijn zorgen met vólkernen succes bekroond ziet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, verrichtte Vrijdagmiddag de officieele opening in de Nenrjta-hal van de„Hoca- polis 1936". Vrijdagmorgen is het bad- en zwemsei- zoen te Scheveningen geopend. Na door den badmeester verwelkomd te zgn bege ven de eerste zwemsters zich in zee. Alhambra-theater. 31 Was 1 April De Zigeunerbaron. De geschiedenis van Aprilsehe aardighe den, waarbij door goedlach sche menschen niet wordt verwacht, dat zij bepaald gees tig zijn, brengt den macaroni-fabrikant Vlasmar (Jacques van Bij leve] t) en zijn vrouw (Tilly Perin) en hun dcchter (Jopie Koopman) in een reeks van dwaze verwik kelingen, die de zaal doen schateren van den lach, vooral wanneer de pseudo-baron (Johan Kaart) met veel strijkages rondge leid wordt in de macaronifabriek en de ech te baron (Hermann Tholen) aan de deur wordt afgepoeierd. Er zijn nog twee secre taressen, Cissy van Bennekom en Paul Da na, die om beurten de intz'iges vergrooten en uit den weg ruimen. De spelers weren zich vol vuur, om niet te zeggen te vol vuur. De dialogen konden wij, in dit grappige ge geven, niet altijd bewonderen. Jacques van Bijleveldt moet het bij zijn grapjes bijv. er van hebben, dat h\j bè.ron zegt inplaats van baron en Kaart moet al zijn talent in de Het kansspel. (Hoofdartikel)]* Minister jhr. mr. Van Lidth de Jeiide te Vlissingen. (Stadsnieuws)^ Minister dr. L. N. Deckers In Zee land. (Provincie), Belangrijke verandering in de directie van de P.Z.E.M. (Provincie). Kans dat de reisbelasting nog dit jaar wordt ingevoerd, vrij gering. (Binnenland), Ernstig auto-ongeval te Oldebroek. (Gemengd nieuws)'» Nog steeds botsingen in Palestina. (Buitenland)], Dr. Schacht over de voormalige Duit- sche koloniën, (Buitenland), Britsch Lagerhuis bepleit verscherping der sancties. (Buitenland). Argentinië vraagt bijeenroeping van den Volkenbonds-assemblee ter bespre king van de sancties. (Buitenland), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN twee woorden „heel aardig" leggen. Hoewel onverbeterlijk is de laatste weer tot groot jolijt van het publiek. Bij al de kluchten van deze twee, gehol pen door overig genoemden, componeerde Werner Bochmainn een aardig muziekje. Wie goedlachsch is, zal zich hier wel amu seeren. e „De Zigeunerbaron" is een film naar ds gelijknamige operette van Johan Strauss en een novelle van Maurus Jokai romantisch^ kleurrijk, vol beweging, vol spanning, over vloeiend van minnevreugd en minnesmart, meesleepend door het talent van Johann Strauss, waar de muzikale bewerker Alois Melichar dankbaar van geprofiteerd heeft, Adolf Wohlbriick speelt mr Sandor Ba- rinkay, den zoon van den Hongaarschen landheer, die geheuld heeft met de Turken onder hun overheersching en die na de be vrijding van Hongarije heeft moeten vluch ten. Die vlucht heeft diepen indruk gemaakt op het eenvoudige landvolk en op de Zigeu ners, die onder de bescherming van den mac' Mgen man geleefd hadden. Nog steeds gaan er verhalen over Barinkay's val en over den schat, die begraven moet liggen bij den ouden burcht, die nu onder bewaking ligt van de Zigeunerbende van het vrouwe lijk opperhoofd Czipra. Ernü (Rudolf Plat te) de volksverteller en oplichter, maakt er gebruik van om er het domme landvolk geld mee uit den zak te kloppen. Het ver- waasloosde landgoed is door een brutalen varkensboer ingepalmd, die het gebruikt om er zijn zwijnen te mesten. Van dezen varkenskoning heeft Fritz Kampers een prachttype gemaakt, een heeischap, dat door onverwachten voorspoed brutaal en overmoedig is geworden, maar dat toch al-< tijd onzeker blijft, omdat het zelfvertrou wen ontbreekt. Bij het minste ernstig verzet klimt hij van zijn varkenstrooi en den te genstander, die zijn zweep niet vreest* tracht hij met uitbundige jovialiteit te win nen. Genoegelijk is het op Strauss' muziek nog eens weer in deze oude wereld te dwalen. Aan de technische verzorging van deze film heeft de Ufa kosten noch moeite gespaard. Er komen pompeuze scènes in voor te mid den van een schittering van costuums en rijke décors. „Luxor"-theater. Galloping Romeo. Een liefdesparade. Wegens de buitengewone programma lengte laat de directie de derde aangekon digde hoofdfilm „De woekeraairster" ver vallen, zoodat na binnen- en buitenlands&x ■nieuws met „Galloping Romeo" een uurtja gezonde, spannendesensatie in het echte, ruige wilde Westen wordt beleefd, waar de revolver even rap is als de tong. In deze zich in prachtige natuurlijke omgeving afspelende avonturen-film, met Bob Steele, Doris Hill en Georges Hayes in de hoofd rollen, is het thema van de geplunderd wordende postkoets op pakkende wijze ge varieerd en suggestief geënsceneerd. Da held van het verhaal ontmaskert natuur lijk den schuldige en wint even natuurlijk een allerliefste bruid, waardoor ook da vriend van den cowboy gelukkig wordt, vermits voor hem grootvaderlijke pers pectieven geopend worden,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1