500 Haken ZONDAG DONDERDAG 28 MEI EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWJT No. 125 74e Jaargang i Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Eenige grepen uit de Pier geschiedenis. Deel 98cC§) 'S ^uu*>u)ea.|t OIOON MSP VOOQ DEN §d>eurlcnassc«i wan dera fling 1935; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2,20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstel aan den gemeenteraad In een overgelegd adres verzoekt de heer L. M. Naaktgeboren q.q. te O en.W. Sou burg, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Singel, ter oppervlakte van 131 M2. Van dezen grond bedraagt de prijs 15 per M2. Aangezien tegen inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U voor te stellen den ver langden grond in koop af te staan tegen een koopsom van 1965, ten bate van het Grondbedrijf en zulks onder de gebruikelij ke voorwaarden. Nu a.s. Zaterdag de Pier wordt geopend, is het misschien niet onaardig even de ge schiedenis van vroegere Pier-plannen in herinnering te brengen. In de „Feestcourant" vinden wij hierover o.m. De plannen voor een Pierbouw dateeren reeds van 30 a 40 jaar geleden. Eenige jaren na de opening van het Grand Hotel des Bains, ons ."egenwoordig vermaarde Britannia, was 't de heer Maar ten Laernoes, de oud-wethouder der gemeen te Vlissingen, die een Duitsch concern wist te interesseeren voor de toen nog slechts in wording zijnde badplaats Vlissingen. Dat waren in de negentiger jaren groot- sche plannen voor onze Scheldestad. Niet alleen den bouw van een Pier, doch ook de bebouwing van een groot gedeelte van den Boulevard, met Hotels, Pensions, etc., waren in dat plan opgenomen. Het was een millioenenplan dat voor dien tijd, toen er nog zoo schaars met milli- oenen gewerkt werd, met ontzag werd be keken. Om al de bijzonderheden in details hier nog te vermelden zou teveel van de plaats ruimte vergen. Genoeg zij dat vele gegevens uit die historie voldoende uit de oude raads- notulen zouden kunnen blijken. Doch de toenmalige Raad der Gemeente had zijn eischen te hoog gesteld, óf zij zag niet di rect het groote belang van een goed georga niseerd en geoutilleerd vreemdelingenver keer in, zoodat deze plannen verhuisden naar het rijk der luchtkasteel en. Later zou er nog wel te onderhandelen zijn geweest, doch een noodloitig ongeval overkomen aan de dochter van nu wijlen den heer Rothenstein de spil om wien alles draaide maakte ook aan die kansen voorgoed een einde. De eerste plannen Weven du» tot misluk king gedoemd. Nadien heb ik nog wel eens virnomen dat Ook wijlen den heer ir. Martin het voorne men heeft gehad om aan ons Zuiderstrand een Pier te doen bouwen, doe een tot nu toe onbekend gebleven concern doch voor zoover mij bekend, zijn deze p.'annen nooit officieel behandeld geworden. Jaren zijn sindsdien verloopen. Het vreem delingenverkeer bleef kwijnende, waarvoor ook een deel schuld aan den oorlog 1914 1918 moet worden toegekend, doch voor mij bleef het een onomstootelijk fe't. dat de be vordering van het vreemdelingenverkeer in dien tijd krachtiger had moeten worden be werkt. Overheid, Hotel-, Café-, Restaurant-, Pensionhouders en winkeliers hadden ten deze meer en beter moeten samenwerken. Blijkbaar zien zij heden ten dage nog te weinig het nut van een goed en sterk ont wikkeld tourisme in. De Cost gaet voor de baet uijt Gelukkig is er sinds 1919 nieuw leven in ideze Gemeente gekomen. Met alle respect Voor het vele dat onder de vroegere Bur gemeesters in het belang der Gemeente tot stand werd gebracht, heeft Burgemeester van Woelderen met zijn frisch initiatief en krachtdadige energie hier nieuw bloed in Weten te pompen Doelbewust zette hij zich aan den arbeid om de Vlissingsche Trias; Vlissingen-haven, Vlissingen-Industrie, Vlissingen-badplaats, tot meerderen bloei en graotere ontwik keling op te voeren. De plannen zijn weer op tafel gekomen. En ware er geen wereldcrisis gekomen die aan alle illusies een einde maakte, dan zou de feestelijke opening van een Pier hier reeds jaren geleden een feit zijn geweest. Wtj vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van den Provincialen Stoombootdienst ever de gele genheid om aan boord van een der schepen het vuurwerk enz. gade te slaan. De Spoorwegen zullen in verband met de feesten ZaterdagZondagnacht a.s. te half één een extra-trein uit Vlissingen laten loo- pen naar Goes, die ook de tusschengelegen stations aan zal doen. 6DSQSS N.V. Z.N.R.D.M10— X. Y- 1.50 Garage „De Onderneming" 2.50 L- 1— C. H1— H. 1— N. N- 1— H. F- 1— J. H- 1— Vorige verantwoording- 316.25 Totaal ƒ336.25 WIE VOLGT l Het nieuw alarmsysteem. Heden heeft de commandant van de brandweer op het politiebureau in tegen woordigheid van den burgemeester en den commissaris van politie een demonstratie gegeven van het nieuwe alarmschellen systeem, waarmede thans een proef wordt genomen. Op het politiebureau bevindt zich een schakelkast met verschillende handles en momenteel zijn 13 schellen aangesloten. Voldoet de proef en dat schijnt wel het ge val te zijn, dan krijgen alle leden van de vrijwillige brandweer een schel thuis, zoo dat in geval van groot alarm, allen gelijk tijdig kunnen worden gewaarschuwd, het geen een belangrijke verbetering beteekent in vergelijking met den toestand zooals die nu is. Het systeem is niet ideaal. Dit is pas het geval (geheel afgezien van de moeilijkhe den die het gedecentraliseerd opgesteld staan van het materiaal en het fèit, dat het personeel zich uiteraard lang niet altijd thuis bevindt, met zich brengenwanneer men zonder kans op vergissingen alle of naar wensch, beperkte aantallen, man schappen kan alarmeeren. Men moet ech ter rekening houden met de gemeentefinan- ciën en daarom is de keus gevallen op dit toestel, dat verschillende knoppen bevat die verschillende signalen kunnen doen hooren. Een motor brengt een aantal ebonieten schijven in roteerende beweging, waarop koperen lamellen zijn gemonteerd, die con tact maken, waardoor men naar verkiezing verschillende schelsignalen kan doen klin ken. Men zal dus in de toekomst de man schappen instrueeren, dat een bepaald sig naal (steeds komen Alle schellen in wer king) uitsluitend bestemd is voor de be manning bijv. van de autospuit en den bagagewagen een ander signaal beteekent groot alarm, enz. Natuurlijk vereischt dit een zekere mate van oplettendheid bij de leden van de vrijwillige brandweer (en wanneer de man afwezig is bij hun huis- genooten); naar de mogelijkheid van ver gissingen wordt wel aanmerkelijk terugge bracht door het feit, dat men een signaal net zoo dikwijls kan doen klinken als men zelf wil, zoodat iemand die twijfelt of een alarmeering wel voor hem besterad is, even later zekerheid kan krijgen doordat het signaal nogmaals klinkt. Gedurende de proefperiode worden bij eventueel alarm de dertien schellen in wer king gebracht en rukt alles uit. Wordt het systeem straks volledig in dienst gesteld, dan wordt de situatie zooals wij die hier boven in groote lijnen hebben uiteengezet. Smalfilmdemonstraties. Gisteravond werd in het Concertgebouw een demonstratie gegeven en een kleine ten toonstelling gehouden van de nieuwste smalfilmopname- en projectie-apparaten. Namens de firma Filmo Company of Hol land en de Ned. Smalfilmliga, afd. Walche ren, heette de heer J. J. Back, voorzitter van laatstgenoemde vereeniging de zeer schaiars opgekomen belangstellenden wel kom. Deze bijeenkomst was belegd om meerdere bekendheid te geven aan de smal film, speciaal de 8 m.M. De voorzitter hoop te dat allen die nog niet filmen enthousiaste amateurs mogen worden en zien bij de Wal- chersche afdeeling zullen aansluiten. Wan neer er voldoende leden zijn is het mogelijk meerdere demonstraties te geven en werk- avonden te organiseeren. De heer; J. Zwartser uit Haarlem, verte genwoordiger van bovengenoemde maat schappij, gaf in het kort een uiteenzetting van de ontwikkeling der smalfilm, die thans een buitengewone belangstelling geniet. Een mooie prestatie is de vervaardiging van de 8 m.M. film. Hierbij toch is het opgenomen beeld kleiner dan bij de 16 m.M., terwijl eenzelfdè projectiegrootte wórdt verkregen. Met het bloote oog is het beeld op de film bijna onzichtbaar, doch het is mogelijk dit 16.000-voudig te vergrooten, waardoor een beeldgrootte van 2 M. kan worden verkre gen. Nadat eerst eenige 16 m.M. filmpjes wa ren vertoond, volgde een aardige 8 m.M. Charley Chaplin-film, waardoor men zich kon overtuigen van de goede resultaten, die met deze film zijn te verkrijgen Als bijzonderheid werd de nieuwste uit vinding op het gebied van de kleurenfilm gedraaid, opgenomen en geprojecteerd zon der filter. Een zeldzaam natuurgetrouwe weergave van een schoon e b?oemenpracht ontrolde zich aan ons oog. Ook door de leden van de Walchersche afdeeling waren eenige filmpjes opgenomen, die eveneens op het-witte doek werden ge bracht. Op duidelijke wijze is aangetoond dat men zich door het vastleggen op de smalfilm van huiselijke tafereeltjes, natuuropnamen, enz. veel genoegen kan verschaffen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Een felle brand' heeft Dinsdagavond ge woed in het 32 metef diepe pand van de Gebr. Spanjaard in de Langstraat te Alk maar, waarin gevestigd is een muziekwin kel met een daarachter gelegen orgelfa- briek. Het laatste bezoek van H. M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Ju.m ana; tijdens Haar verblijf in de hoofdstad, gold het Conser vatorium in de Bachstraat. Het toeristenverkeer met België. Van verschillende zijden werden ons in lichtingen verzocht, aan welke grensforma- liteiten moet worden voldaan voor uitstap jes naar België. Wanneer men niet in het bezit is van een bewijs van Nederlanderschap, - zijn ook dit jaar weer toeristenkaarten voor België be schikbaar, die men aan het Belgisch consu laat, Boulevard de Ruyter 40, tegen beta ling van 30 cent kan bekomen. Een pasfoto moet meegebracht worden. Verder kan wor den medegedeeld, dat voor een fiets geen grenspapieren noodig zijn. Een woord tot U, voetgangers In verband met de Verkoel sdagen, die worden gehouden op Donderdag 28, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Mei, richt het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer op den eersten dag daarvan een woord tot U, voetgangers. De rijweg is een gevaren-zone geworden, daarvan moet U zich wel bewust zijn. Moet U zich in deze gevaren-zóne begeven, kiest dan den kortst mogelijken weg steekt den weg recht over. Niet schuin, want op die manier zijt gij gedwongen langer in die gevaren-zóne te vertoeven dan noodig is. Kijk eerst naar links en op de tweede helft van den weg naar rechts Nadert toch een voertuig met snelle, vaart aarzel vooral niet, want dan ontstaat onzekerheid en de chauffeur weet niet hoe hij moet rij den. Loopt stevig door de chauffeur re kent daarop. Voetgangers, gebruikt alle energie bij het oversteken van een rijweg. Indien een chauf feur U overrijdt, geeft hij U neg bovendien de schuld en zegt, dat U niet goed heeft uit gekeken of zijn signaal niet heeft gehoord. U is dan soms niet eens meer in de gelegen heid Uw onschuld te bewijzen dus kiest het zekere voor het onzekere en wacht lie ver drie minuten te lang dan één te kort. Maakt vooral zooveel mogelijk gebruik van het trottoir. Op deze speciaal voor U aangelegde weggedeelten is U veilig. Indien U, waarde voetganger, ouder of opvoeder is, dan heeft U een dubbele taak. Wees niet alleen voor Uzelf een goed weggebruiker, maar wees ook een goed voorbeeld voor Uw kinderen. Voed ze tijdig op voor het moderne ver keer, zoodat zij opgewassen zijn tegen de gevaren van den weg. Laat kinderen aan de hand nooit aan de zijde van den rijweg loopen. Misschien moet U plots op zijde gaan en het kind komt dan op den rijweg terecht. De leuze „Veilig Verkeer" geldt ook voor U voetgangers. Ook aan U is de taak in eiger en anderer belang mede te helpen onze wegen veilig te maken. lof Gü kunt niet gezond blijven, als van dag tot dag zich in Uw ingewanden vergiftige afval-stoffen ophoopen, want die hebben 'n bijzonder schadelijke werking op Uw gestel. Tenslotte begint Ge U ,,zoo moe", ..zoo mat" en „zoo lusteloos" te gevoelen on last te krijgen van allerlei onprettige verschijnselen, zonder dat Ge beseft, waar het U hapert Neem eiken Vrijdag en Zaterdag een M.S.S.-cachet ter inwendige zuivering DeM.S.S.-cachets zullen Uw haperende spijs vertering, TJ*v vertraagde stoelgang herstel len, Uw met vergiftigde afvalstoffen gevulde darmen zacht ledigen, Uw gestel opfrisschen. Ge gaat U 'n ander mensch voelen. Ge bemerkt vol welbehagen, dat ge U op Zondag-ochtend voor het eerst eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, vo' van levenslust en energie, want: M.S.S.-cacbets Maken „Schoon Schip" 19. fn ««-oker slechts "0 cent. MIDDELBURG Het Schoolmuseum. De middagvergadering. De voorzitter opende de middagvergade ring en daar er onder de ook nu talrijke aanwezigen velen waren, die in de ochtend vergadering niet waren opgekomen, zeide spreker, dat men alles moet doen om het bestuur nieuwe leden aan te brengen, nu sommige gemeenten hun bijdrage moeten stop zetten. Welkom heette spreker thans in het bijzonder den beschermheer, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en herinnerde aan den steun van de provincie in de eer ste jaren om de oprichting te bevorderen. Deze steun was direct voor tijdelijk toege kend. Waar de vereeniging haar tweede lustrum herdenkt, zeide spreker, dat de be schermheer pas zijn derde heeft herdacht. Er is toen geschreven, dat hij zich voor al les in de provincie interesseert, dit is zeker ook het geval voor deze vereeniging en zijn aanwezigheid is daarvan een bewijs. Spre ker hoopt, diat de Commissaris nog vele ja ren tot heil van de provincie en tot zijn persoonlijke voldoening zal mogen werk zaam zijn. (Applaus). Nog heette spreker welkom den wethou der van onderwijs te Middelburg en andere autoriteiten en zeide, dat het bestuur ver heugd was toen het den heer dr. M. van Blankenstein uit Wassenaar bereid vond te spreken over „Het Verre Oosten als werk plaats der wereldgeschiedenis". De heer Van Blankenstein heeft in een zeer uitvoerige, gedocumenteerde rede, me de aan de hand van een wereldkaart, er op gewezen, dat het Verre Oosten zich eerst in den laatstën tijd in een bijzondere be langstelling mag verheugen. Europa had in En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuissfr. 63 De Scheldemusch maakt op vliegtuig- deskundigen te Amsterdam een zeer goeden indruk. (Luchtvaart)* Zware brand te Oldebroek. (Gemengd nieuws)'» De „Queen Mary" begint haar eerste reis. De kabinetscrisis in België men stuit op moeilijkheden van liberale zijde. (Buitenland)'* Eenige verbetering in den toestand in Palestina. (Buitenland)^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN vroeger eeuwen te veel belangstelling voor zichzelf en gaf blijk van groote onwetend* heid ten opzichte van dat deel der wereld* Zoo wist men wel met, dat in China da boekdrukkunst reeds jaren bekend was, voordat men in ons land over Laurens Coster dacht of in een ander land 'n ander als uitvinder aanwees. De verschillende vol keren, die van Oost en die van West, ken den elkaar niet en onderschatten daarom elkaar en dit was vooral in het Oosten het geval, wat spreker met een typisch voor beeld nader aantoonde. Spreker gaf daarop een historisch over zicht van China en- daarna van Japan en hun bevolkingen en daarbij ook, hoe Rus land steeds heeft gezocht naar een uitweg naar de groote zeeën. Inzake de geschiede nis van Japan herinnerde spreker ook aan de Christenvervolgingen en aan de minder mooie houding van Nederlanders daarbij, die zich hielden als waren zij geen christe nen, terwijl zelfs 'n Nederlandsch kapitein medehielp aan moord op duizenden Chris ten-Japanners. Het was in den tijd dat men meende, dat de Japanners in hun land blij ven moesten. In latere jaren is men het Oosten beter gaan kennen. Japan is ont zettend in bevolking toegenomen en in 1935 is de helft van het budget aan het leger uitgegeven, welk leger niet meer zooalS vroeger gecommandeerd wordt door den adel, doch door hen, die uit het volk zijn voortgekomen en het heeft een grooten in vloed op de politiek. De jongste geschiede nis is daar om er lessen uit te trekken en voor Nederland om te letten op de Indische eilanden, waar Japan op verschillende wijze reeds getracht heeft steunpunten te vor men. Maar men is waakzaam. De voorzitter bracht den inleider dank voor zijn belangwekkende lezing. Na een korte pauze werd gelegenheid ge boden vragen te stellen, waarvan door een tweetal aanwezigen gebruik werd gemaakt. Beide sprekers werden door dr. Van Blan kenstein uitvoerig beantwoord. De heer Wit sloot hierna met een opwek kend woord voor de toekomst de welge slaagde, 10e algemeene vergadering. Nutsspaarbank. Gedurende het jaar 1935 werd bij de Nutsspaarbank te Middelburg ingelegd 812.869.45 en terugbetaald 729.068.88 J het saldo tegoed aan inleggers verschuldigd bedroeg 2.225.101.65. Het aantal inleg gers was 4946 met een gemiddeld saldo te goed van 449.89. Het Verkeersmuseum. Het voormalige schoolgebouw hoek Laü» gedelft en St. Jansstraat, herbergde reeds meer dan een jaar het Schoolmuseum» Thans is een tweede museum er eveneens ondergebracht, want hetgeen de Vereeni ging voor Veilig Verkeer bijeen heeft weten te brengen op haar gebied en dat in het» benedenlokaal rechts van de gang is uit gestald, mogen wij gerust een Verkeers* museum noemen. Dit museum is hedenmiddag geopend^ doch wij waren vooraf in de gelegenheid er 'n kijkje te nemen en zouden wij er ons af kunnen maken met te melden dat ieder, die met het verkeer te maken heeft en dat zijn wij allen, er kennis van zou moeten gaaq nemen. Maar men zal dan direct vragen waar om? En dit geeft ons den plicht om iets

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1