1000 500 300 150 100 25 SPECKENS5 WOENSDAG MEI No. 1241 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening 662111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Handelspolitiek en vrede. SPECKEN82 De opening van het Vlissingsche Wandelhoofd. *Deef STADS- EN PROVINCIENIEUWS §el>curlciits«8« nan dc«i ct«»q 1936; VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (wax. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEIT.SWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Kunnen de goederen de grenzen niet overschrijden, dan zullen de legers het doen. De verwarde economische verhoudingen, waarmede wij op het oogenblik te kampen hebben, zijn voor een groot deel een gevolg yan den wereldoorlog. Groote oorlogen ver stoppen steeds de normale kanalen van het handelsverkeer. Van 1914 tot 1918 konden noch de oorlogvoerende noch de neutrale landen van Europa hun industrieele en agrarische behoeften op de gewone buiten landsche markten dekken en daarom moest men zijn toevlucht voor zooveel mogelijk wel in eigen productie gaan zoeken. Ook in de Vereenigde Staten en andere landen bui ten Europa leidde de behoefte aan oorlogs- en ander materiaal tot een abnormale stij ging van de productiecapaciteit. Na den oorlog eischten velen van deze nieuwe, kunstmatig in het leven geroepen inheem- sche industrieën bescherming tegen de bui tenlandsche concurrentie, welke bescher ming hun in den vorm van tarieven en der gelijke maatregelen gegeven werd. Op het gebied van den landbouw hebben zich de verschrikkelijke gevolgen van deze tendenz tot economische onafhankelijkheid wel heel bijzonder doen gevoelen. Tenge- yolge van het grootere aanbod in verbin ding met den technischen vooruitgang wer den wereldmarkten op een dergelijke wijze verzadigd, dat de prijzen der agrarische producten daalden en daalden. Ieder land deed zijn uiterste best, om den afzet van zijn producten op de toch reeas meer dan verzadigde wereldmarkten nog te doen stij gen, zoodat de prijzen steeds verder daal den. Het eene land na het andere zag als de eenige mogelijkheid, de betalingsbalans in evenwicht te brengen, den gordel nog maar wat nauwer aan te snoeren en den invoer te beperken. Tot dit doel werden nieuwe methoden uitgedacht, die een meer ingrij pende uitwerking hadden dan. alles, wat men tot nog toe in dit opzicht gekend had. De omvang van den invoer werd door con- tingenteeringen, invoerlicenties en deviezen- controle nauwkeurig vastgesteld en be grensd. Daarmede had men zijn schip aan een stroom toevertrouwd, die steeds sneller en gevaarlijker werd. Dumping en devaluatie. Daar de tarief muren en ardere invoer beperkingen zich steeds ve2*meerderden, werd ook de export voor alle landen moei lijker en moeilijker, zoodat velen er toe overgingen, den afzet van hun goederen op de buitenlandsche markten door kunst matige middelen te bevorderen. Zoo ont stonden exportpremies, internationale dum ping-maatregelen en dergelijke methoden. Dikwijls ging men ook tot een devaluatie over, die een goedkooper worden der in- lieemsche waren met zich bracbt, terwijl de In den winkel van Speckens vindt U ze: de echte Tarvo-brooden in de bekende perkamenten zakjes met den Tarvo-Boer. lederen dag verscli gebakken in Speckens' modelbakkerij. Licht verteerbaar, ver sterkend, gezondVan het beste Zeeuwsche Tarwemeel 1 Modelbakkerij Coosje Buskenstraat 76. Telefoon 73. buitenlandsche producten duurder werden. De wereld beweegt zich in een circulus vitiosus. De eenige gangbare weg tot oplos sing van het probleem van den krimpenden uitvoer bij 'n toenemenden buitenlandschen schuldenlast en daarmede tot het wegnemen van den steeds grooter wordenden druk op de valuta's met het voortdurende gevaar van een inflatie is het doen opleven van den handel, waarvan tenslotte de volksrijkdom afhangt. Daartegenover bestrijden de vol ken juist de vervulling van deze voorwaar den, doordat zij den wereldhandel lam leg gen en zich daarmede van de eenige moge lijkheid tot een oplossing van hun moeilijk heden berooven. Het ergste te vreezen. Bij de tegenwoordig heerschende tendenz tot economisch nationalisme bestaat echter het gevaar, dat de vrijhandel geheel ver drongen wordt door de methode van de pre ferenties. Houdt deze tendenz aan, dan is het ergste te vreezen. Bijzondere overeen komsten, .eenzijdige vaststelling van contin genten, begunstigde leveranciers, preferen tie. in het kader van de deviezencontrole dit alles is een vruchtbare bodem voor een verschei'ping der internationale tegenstel lingen. Door den eenzijdigen maatregel van een deviezencontrole of do.or een preferen tie-overeenkomst kan een geheele markt plotseling vernietigen en het economische leven van ee.n derde natie bedreigen. Het ge vaar bestaat daarin, dat evenats het indivi du ook de volkeren liever strijden dan ver hongeren. Het economisch nationalisme bereikt zijn hoogtepunt in het imperialisme. Falen de gebruikelijke handelsmethoden als mid del tot ruil der producten en tot verdeeling der noodzakelijke grondstoffer, dan blijft nog slechts het geweld over. De impérialis- tische expansie, of het daarbij nu gaat om de verovering van afzetgebieden of grond- stoffenreservoirs, kan niet anders beteeke- nen dan een permanent conflict. In het huidige critieke stadium, waarin het economische leven van iedere natie voor het gevaar van de ineenstorting staat, is het van de allergrootste beteeken: s, dat de vol ken een handelspolitiek gaan volgen, die tot een verwijdering van de handelsbelemme ringen leidt. Het over en weer afschaffen van onver standige handelsbelemmeringen volgens het principe van een economische gelijkberech tiging, biedt op het oogenblik de beste voor uitzichten op een verbetering van den inter nationalen toestand. Slechts op deze wijze kan men den economischen en politieken vrede in de plaats van een permanente strijd en worsteling stellen. cacsn '1 Vuurwerk q Vorige verantwoording272.25 „Koena" - 5.— R. G1.50 P25.— Hotel Coomans 5.— J. Bl.~ A. Bl._ Firma B2.50 Pier 1.— N. N- 2— Totaal ƒ316.25 In één dag is voor bovenstaand doel dus 44bijgedragen. Goed zoo 1 Wij wisten wel dat de Vlissingers op het laatste oogenblik los zouden ko men. En nu het zoo goed gaat, is het natuurlijk zonde de inschrijving reeds thans te sluiten. Wij zullen dus nog eenige dagen gelegenheid geven om gelden te onzen kantore (o£ eventeel op postgiro 66287) af te geven. WIE VOEGT?? =^s Afdeeling Vlissingen Kinder-Herstellings- en Vacantie-kolonies. Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging haar jaarvergadering in het Con certgebouw. De waarnemende voorzitter, de heer H. B. J. Knoop, opende de bijeenkomst en her dacht in gevoelvolle bewoordingen bet zwa re verlies, dat de afdeeling getroffen heeft door het overlijden van.mej. P. M. E. Ki- viet, die met hart en' ziel voor de afdeeüng gewerkt heeft en met groote liefde voor het welzijn der kindéren haar geheele per soonlijkheid gaf. Het bestuur zal haar blij ven missen en zij zal moeilijk te vervangen zijn. Uit het uitgebrachte jaarverslag over 1935 bleek, dat dit jaar 57 kinderen wer den uitgezonden naar .Nunspeet, Egmond aan Zee, Bergen aan Zee en De Steeg. Het aantal verpleegdagen bedroeg 4330. Onder deze 57 kinderen waren 10 kinde ren voor rekening van het Bio-Vacantie- oord en 7 voor rekening van het Marine Sanatoriumfonds. De penningmeester mej. C. Lagaay, bracht hierna het financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen 5168.66, de uitga ven 5322.50, nadeelig saldo 153.84. De bescheiden werden ter vergadering nagezien en in orde bevonden. Onder dank voor het gevoerde beheer werd de penning- meesteresse gedechargeerd. Ter navolging deelde de penningmeeste- resse nog mede, dat een lid eigener bewe ging zijn contributie had verhoogd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen de heer H. B. J. Knoop, terwijl in eenige bestaande vaca tures werden gekozen mej. R. Schuyle- man, mej. S. Kamp en de heer J. Marijs. De voorzitter wees o.a. op het prachtige resultaat van het Bio-Vacantieoord, waar door het vorig jaar 10 kinderen konden worden uitgezonden en dit jaar voorloopig 5. Het betreft hier zeer arme kinderen. Met zeer veel waardeering'werd gebruik gemaakt van de hulp van mej. Schuyleman, die het werk van mej. Kiviet heeft over genomen. Besproken werd de mogelijkheid tot het winnen van nieuwe leden. In het aanstaan de najaar zal een propaganda-vergadering worden gehouden, waar een film betrekking hebbend op het nuttige werk der vacantie- kolonies zal worden vertoond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Op een der hellingen van de Ned. Scheeps bouw Mij. te Amsterdam is een nieuwe flot tieljeleider „Tromp", bestemd Voor de ma rine in Nederland, in aanbouw. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juljana brach ten Dinsdagmiddag een bezoek aan de N.V. Hollandia Fabrieken Kattenburg Co. aan den Valkenweg over het IJ. 500e „Boefje". Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel. We zullen niet veel mis zijn, wanneer we schrijven, dat deze jubileum-voorstelling van „Boefje" met Annie van der Lugt Mel- sertvan E es in de titelrol, gisteravond voor een vrij goed bezette zaal in het Con certgebouw gegeven, in werkelijkheid reeds ongeveer de 550e was. Het "pleit wel voor stuk en spelers, dat Brusse's prachtige schepping, mengeling van humor en weemoed, zooveel opvoerin gen beleeft. En in de eerste plaats dankt zij dit gewis aan de overgave, de liefde en de toewijding, aan de krachtige en rake karak teruitbeelding, aan het natuurlijke spel, aan de meesterlijke creatie, ook qua stern-tim bre, van de gebenedijde kunstenares Annie van Ees, die Jan Grovers, het Rotterdam- sche „boefje", dat dank zij het humanitaire werk van de vereeniging „Pro Juventute" een goed mensch wordt, maakt tot een vol maakt type, waardoor de aandacht onafge broken geboeid wordt. Rondom haar was een voortreffelijk en semble Anton Roemer (Grcvers), Enny HeymansSnijders (vrouw Grcvers), Ceci le Bach (Sientje), Eduard Palmers (opa), Else Willart (mevr. Halma), Hélène Berthé (schoonmoeder van mevr. Halma), Mimi Boesnach (De „Floddermedam"), Myra Ward (Pukkie), Gerhard Alexander (poli- tie-agent en broeder Overste), Gerard Ar- bous (broeder Petrus), Jan var. der Linden (cipier) gegroepeerd, dat onder de emi nente leiding van den advocaat-regisseur Cor van der Lugt Melsert, mede door de zeer vlugge decorwisselingen, aan de voor stelling een vlot verloop gaf. Na de verschillende bedrijven werd den En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 spelers met warm applaus dank gebracht. Aan het slot werd Annie van Ees, die in Hl velen tot tranen roerde en wie na IV bloe men van „Pro Juventute" benevens een sou venir werd aangeboden, met „de witte" door de aanwezigen staande toegejuicht en moest nog verscheidene malen „gehaald" worden. Accordeon-vereeniging „Crescendo". Dinsdag j.l. had in het gebouw „Diligen- tia", waar de Accordeon-vereeniging haar repetities houdt, de uitvoering plaats van den Burgemeester C. A. van Woelderen- marsch en Scheldepiermarsch, beide ge componeerd door den heer M. P. Ventevo- gel, in tegenwoordigheid van den heer en mevrouw Van Woelderen. De zaal had voor deze gelegenheid een feestelijk aanzien. Nadat de Burgemeestersmarsch was uit gevoerd, richtte de heer Van Woelderen zich tot den dirigent-voorzitter met enkele hartelijke woorden en overhandigde aan den voorzitter een couvert met inhoud, waar voor hartelijk dank werd gebracht. Een lyk opgehaald. Gisteravond omstreeks 11 uur is uit het kanaal door Walcheren bij het atelier der Spoorwegen opgehaald het lijk van den 54- jarigen H. A. C., wonende te Souburg. Aan den kanaaldijk lag de fiets van den dren keling. Het lijk werd door tusschenkomst van de politie alhier overgebracht naar het lijkenhuis op de Noorderbegraafplaats al hier. Extra-treinen op Pinksteren. Naar wij vernemen hebben de spoorwe gen een groot aantal extra-treinen ingelegd voor het Pinkstervervoer. Men vestigt de aandacht op die treinen, welke in de reisgidsen speciaal zijn vermeld als loopende op Zaterdag 30 Mei respectie velijk Maandag 1 Juni. Dit zijn over het al gemeen sneltreinen over langen afstand, dienende ter ontlasting van daarachter loo pende zeer drukke gewone treinen. Men zie o.a. de baanvakken Rotterdam Vlissingen. Zeeland krijgt tweeden Pinksterdagavond weer den bekenden extra-trein Vlissingen v. 18.45, Middelburg v. 19.03, Goes v. 19.21, Kruiningen v. 19.33, Bergen-op-Zoom v. 19.57, Rotterdam D.P. a. 21.04, Den Haag H.S.M. a. 21.31, Amsterdam C.S. a. 22.22 (stopt elders niet). De Blauwe Week. Men verzoekt ons opname van het vol gende Het is een verheugend feit, dat er in den loop der tijden, een groote ommekeer heeft plaats gehad in de drinkgewoonten van ons volk. Het gebruik van gedistilleerd sterke drank was in de periode 1872 1881 per hoofd en per jaar 9.44 L. Het is teruggeloopen tot 1.69 L. in 1935. En het gebruik van bier verminderde in dien zelf den tijd van 33.3 L. tot 15.3 L. Dit groote succes van het sterk dalende alcoholgebruik is niet alleen het gevolg van het werken der georganiseerde drankbe- schrijders. Dit weten zij maar al te goed. Wel hebben zij door hun propaganda en voor lichting het inzicht gebracht, dat er groote gevaren voor mensch en maatschappij zijn verbonden aan het alcoholisme. En toen dit erkend werd kreeg de drankbestrijding steun uit alle kringen der bevolking. Vereenigingen op godsdienstig en cultu reel gebied, alsmede vakvereenigingen en politieke organen steunden haar arbeid. Dit is niet te verwonderen, want op elk gebied komt het vraagstuk van den alcohol en zijn werking aan de orde. Heel sterk is dit de laatste jaren het ge val met het moderne verkeer. En de vereeniging voor alcoholbestrijding bij het snelverkeer doet veel en nuttig werk, dat zeker aller waardeering verdient. En nog maar al te veel keeren lezen we van verkeersongelukken, waarbij de alcohol een rol speelde. In deze Blauwe Week verleent ook de radio zijn medewerking. Heden, Woensdag 27 Mei, 's avonds van 8.15 tot 9.15 zal door de N.C.R.V. een uit zending verzorgd worden waarbij als spre kers zullen optreden ds. W. Scheele, de heer C. J. Toebes en mej. M. Kalkman. Het zal zeker de moeite waard zijn naar deze sprekers te luisteren. Handelspolitiek en vrede. 1 .(Hoofdartikel)', Onbewaakte overweg eischt slacht offers. (Gemengd nieuws),, Groote brand te Alkmaarorgelfa* brlek in asch gelegd. (Gemengd nieuws)^. Geweldige brand in haven van San Francisco. (Gemengd nieuws). De daders van den roofoverval te Alphen aan den Rijn zijn gearresteerd. (Gemengd nieuws), Moordaanslag te Amsterdam. (Gemengd nieuws)', Luchtvaartlijn Italië-Abessinië wordt spoedig geopend. (Oorlog Italië-Abessinië Palestina nog steeds onrustig. (Buitenland)'. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN MIDDELBURG Afschaffing der wijken. Reeds meermalen is in den gemeente raad te Middelburg aangedrongen op het invoeren van een nieuwe huisnummering in de stad. Er zal een geheel nieuw woningregister moeten worden vervaardigd en het lijkt Burg. en Weth. ook uit financieel oog punt mrnder juist, dit nieuwe register* te doen raadplegen op de basis van de be staande wijkindeeling en nummering, doch het komt Burg. en Weth. aanbevelens waardig voor thans onmiddellijk over te gaan tot de invoering van een nieuwe nummering en daartoe een afzonderlijke verordening vast te stellen, onafhankelijk van de politie-verordening, waarvan de vaststelling voorloopig nog niet aan de orde kan worden gesteld. Burg. en Weth. stellen voor zooveel mo gelijk te volgen het stelsel van even num mers aan de rechterzijde van de straat en oneven nummers aan de linkerzijde, gere kend van de Markt of van de buitenwij ken. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Gisteren vergaderde de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. te Middelburg in het Militair Tehuis. Het verslag van de hulsbezoekster werd goedgekeurd en ook de rekening van den penningmeester, arts D. N. van Gelderen, aanwijzend een eindcijfer van 4274.07. Het kassaldo van 219.15 veranderde iü een tekort van 548.70. Het verstrekken van versterkende mid delen wordt uit een afzonderlijk fonds be kostigd, en bedroeg in 1935 466.81, bij een ontvangst van 318.58. Ook de begrooting voor 1936 werd vast gesteld. De voorzitter deelde mede, dat door het bedanken van ds. M. van Empel, den heer G. K. A. Nonhebei en mevrouw Scheps er drie vacatures in het bestuur zijn en dat ook de andere bestuursleden mevr. Schlü- ter-de Nijs en de heeren D. N. van Gelde ren, L. Onderdijk en J. A. Tavenier Sr., hun mandaat ter beschikking stelden. Zij werden echter bij acclamatie herkozen en ook werden zoo gekozen op voorstel van het bestuur de heeren A. Flipse, J. C. F. van Kamer en arts J. C. Peek. De vergadering koos uit die bestuurs leden den heer Onderdijk definitief als voorzitter. Hij nam deze functie op zich en dankte de aftredende bestuursleden voor hetgeen zij voor de vereeniging heb- ben gedaan. Onderscheidingen. Woensdag heeft de Vereeniging tot be vordering van de belangen van den dienst baren stand aan de volgende dienstboden onderscheidingen uitgereiktvoor 50 jaar aan Catharine van den Broeke bij de fa milie Pouwer25 jaar aan Pieternella Davidse bij mevr. Vertregt-Hardink en Adriana Hubregtse bij thans wijlen mevr. douairière jhr. mi*. W. H. Snouck Hur- gronje-van der Biltvoor 10 jaar aan Adriana Davidse bij den heer C. de Wolff Janna Kerkhove bij jkvr. S. H. van Doorn en Jasperina Versluis bij mevr. wed. H. P. den Bouwmeester.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1