500 300 150 25 MAANDAG 25 MEI EERSTE BLAD gemeentebestuur" No.122 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen inig uitgeven om veel te ontvangen. STADS-EN PROVINCÏENIEUWS „SCHELDE5-PIERTJES §cliewrUnUsci| van «tem den di «H Zomerpostzegels 11 1936; VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. M ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Zakeninenschen zien graag veel publiek. Publiek op het strand, be- teekent publiek in de stad publiek in de winkels. Verstandige zakenmenschen (en andere kénnen wij in Vlissingen niet) begrijpen de beteekenis van de uit drukking voor wat, hoort wat. Recla me brengt de kosten altijd dubbel en dwars op. En dus zuilen de zaken menschen er graag een kleinigheid voor over hebben om de opening van het Wandelhoofd, dat een attractie voor Vlissingen belooft te worden en dus mede een bron van inkomsten voor de winkeliers, tot een gebeurtenis te maken die klinkt als een klok. Alle middenstandsvereenigingen hebben tot medewerking besloten. En ons blad heeft zich gaarne bereid verklaard om mede bijdragen voor de festiviteiten in ontvangst te nemen, hetzij aan ons BureauWalstraat 58-60, hetzij op onze postgiro-rekening: 66287 1 Reeds a.s. Zaterdag wordt de Pier geopend, zoódat het kort dag is. Zendt Uw bijdrage dus VANDAAG NOG DIRECTIE DAGBLAD „VCISSINGSCHE COURANT". «ge mee oiasn "S ^saMtaosuevla Vorige verantwoordingƒ231.75 F. C. v. d. Hl.~ A. N. V. afd. Vlissingen 10. N. - 1.50 Tot heden ontvangen ƒ244.25 WIE VOLGT?? Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 29 Mei 1936, des nam. 2 uur. I. Beëediging van de nieuw benoemde leden de heeren A. C. Hildernisse en W. de Ruiter. II. Mededeelingen. III. Over te leggen stukken, IV. Benoemingen. 1. Ter voorziening in de vacatureHarts, a. van een lid in de commissie voor het Badbedrijf. Aanbevolen wordt de heer A. C. Hilder nisse. b. van een lid in de commissie voor de Monumentenzorg. XAanbevolen wordt de heer J. C. Paap). c. van een lid in de commissie voor de Oudheidkundige Verzameling. Tevens wordt voorgesteld deze commissie nog met twee leden uit te breiden. (Aanbevolen worden de heerenJ. C. Paap, A. C. van Hal en H. C. V. Sorel). Ter voorziening in de vacature—Van der Beke Callenfels. a. van een lid der commissie voor de financiën. (Aanbevolen wordt de heer W. de Rui ter). b. van een lid der commissie voor het Waterleidingbedrijf. (Aanbevolen wordt de heer W. de Rui ter). c. van een lid der commissie voor de Gemeentewerken. (Aanbevolen wordt de heer L. J. Polder man). Daar deze commissie uit zes leden moet bestaan, wordt voorgesteld deze met 1 lid aan te vullen. (Aanbevolen wordt de heer J. Post Jr.) d. van een regent over het Gasthuis (uit de leden van den raad). (Aanbevolen wordt de heer W. de Rui ter). V.. Te behandelen punten. 1. Uitloting van geldleeningen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van een voordracht voor de be noeming van een commissaris der N.V. Ha ven van Vlissingen. 3. Idem tot nadere regeling van de jaar wedden van den gemeente-chirurg en den specialist-internist. 4. Idem tot wijziging van de verordenin gen op de heffing en invordering van de zakelijke belasting op het bedrijf. 5. Idem om de contróle over de gemeen tebedrijven en Gast- en Weeshuis op te dragen aan het Centraal Bureau voor veri ficatie en financieele adviezen. 6. Idem tot vaststelling van wijzigingen der gemeentebegrootingen voor 1935 en voor 1936. 7. Idem tot vaststelling van wijzigingen der begrootingen voor a. het Badbedrijf, b. het Waterleidingbedrijf, c. het Woning bedrijf, d. den Reinigingsdienst, e. den Vee- en Vleeschkeuringsdienst en f. Maatschap pelijk Hulpbetoon. 8. Idem naar aanleiding van verzoek schriften om ontheffing of vermindering van straatbelasting. 9. Idem om a. in beginsel mede te wer ken tot het tot stand komen van een streekplan voor Walcherenb. tot het aanwijzen van afgevaardigden in de com missie van voorbereiding. 10. Idem om aan den minister van sociale zaken voor te stellen machtiging te verlee- nen voor het toekennen van een tapvergun- ning voor het paviljoen van het Wandel hoofd. 11. Idem om aan A. Minderhout, alhier, ontheffing te verleenen van het art. 42, le lid, sub o van het Motor- en Rijwielregle ment. 12. Idem om aan het openbaar verkeer te. onttrekken een strook aan de Lampsins- straat, groot 52 M2. en deze aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" in ruil af te staan. 13. Idem tot het verpachten van weiland nabij het v.m. fort de Nolle aan L. Stroo Dzn., P. Joziasse en W. Roelse. De „Scheldemusch" op Schiphol. Toestéllen worden voor f 2500 in den handel gébracht Uit Amsterdam wordt gemeld Uit de richting van de Zeeuwsche wate ren kwam de vreemde vogel Zaterdagmid dag gevlogen over Hollands landouwen om zich brutaal als een straatmusch met een flink vaartje en den neus dicht bij den grond op Schiphol neer te laten. Reeds vanwege rijn merkwaardigen bouw trok hij ieders belangstelling, want in bijna elk op zicht week zijn uiterlijk van dat zijner soortgenooten af. Het was de eerste maal, dat dit jongste product van Nederlandschen vliegtuig bouw op de Amsterdamsche luchthaven daalde. De veelbesproken „Scheldemusch" werd gevlogen door zijn constructeur, den heer Slot. Stralend stapte hij uit de kleine cockpit en liet hij het muschje naar de hangar rijden. Maar Zondagochtend, op het bijna verlaten vliegveld, demonstreerde hij al weer voor de instructeurs der Nati onale Luchtvaartschool en enkele andere in gewijden, die met belangstelling toekeken, hoe hij de „Scheldemusch" dan weer recht omhoog trok, of scherp omlaag liet komen, waarbij het machientje soms als een drif tig vogeltje .met alle drie wielen tegelijk den grond raakte, dan weer hoe hij er in de lucht de scherpste bochten mee draaide. Toen de „Scheldemusch" weer in de hangar stond hebben wij het toestel nog eens van dichtbij bekeken en nog eens ge sproken met den heer Slot, die opgetogen verklaarde, na elke nieuwe vlucht de vlieg- eigenschappen van het toestel beter te lee- ren kennen en hooger te waardeeren. Het opvallendste verschijnsel bij de „Schelde musch" is, dat het toestelletje eigenlijk geen romp heeft en dat de motor en dus ook de schroef achter de kleine cockpit is aangebracht. Deze cockpit biedt plaats aan 1 persoon, die een ruim en geheel vrij uit zicht heeft, omdat de cockpit zelf den neus van de machine vormt en hij geen motor of schroef voor zich heeft. Met eenige verbin dingsbuizen zijn de stuurvlakken aan de cockpit den vleugel bevestigd. Terwijl van andere vliegtuigen destaart, wanneer zrj geland rijn, omlaag zakt en met de beide wielen het derde steunpunt vormt, staat de staart van de „Schelde musch" omhoog, zoodat het lijkt, alsof het toestel bij het landen met den neus naar voren duikt. En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 De „Scheldemusch" is uitgerust met een Praga-motor van slechts 36 pk. en de heer Slot verzekerde ons, dat hij er tijdens zijn vlucht van Vlissingen naar Amsterdam Zaterdag somtijds een snelheid van 110 K.M. mee had bereikt. Het landen, dat voor vele sportvliegers nog altijd het moeilijke punt blijft, is volgens den constructeur van de „Scheldemusch", met deze machine een eenvoudige manoeuvre geworden, waarbij het toestel altijd „op zijn pootjes terecht komt". Gecalculeerd volgens het systeem .der Nationale Luchtvaartschool, waarbij afschrijving en verzekeringskosten in de berekening zijn begrepen, zouden de vlieg kosten ongeveer negen gulden per uur be dragen. „Mijn heele bedoéling met den bouw van de „Scheldemusch" was, een goedkoop te leveren en te gebruiken en eenvoudig te besturen toestel voor den sportvlieger te vinden", aldus de heer Slot. Het thans voltooide exemplaar heeft na tuurlijk nog de gebreken van elk proto type, en voortdurend worden nog mogelijk heden tot verbetering ontdekt. Het verkre gen bewijs van luchtwaardigheid bewijst wel, dat het toestel aan alle te stellen vliegeischen voldoet, en zoowel ir. van der Maas van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart als de heer Slot zelf, hadden tever geefs geprobeerd, de ma chine in een vrille te trekken. Voorwaar een goede eigen schap van een sportvliegtuig, als men dat er niet mee gedaan krijgt. De heer Slot hoopt thans, dat het hem mogelijk zal zijn, voldoende belangstelling voor het nieuwe type te vinden om het in serie te kunnen gaan bouwen. Op beschei den schaal is men bij de afdeeling vlieg tuigbouw van de Koninklijke Mij. „de Schelde" te Vlissingen reeds begonnen met de eerste serie van vijf, die over enkele maanden gereed zullen zijn en voor een bedrag van 2500 gr'den compleet in den handel gebracht zullen worden. (Men zie elders in dit nummer een on derhoud met den constructeur Slot). Walchersche Zweefvliegclub. Het gaat goed met de Walchersche Zweefvliegclub. Het ledental groeit en de technische outillage wordt steeds beter. Konden wij eenigen tijd geleden het een en ander vertellen over den lierstart, Zaterdag avond verzamelden de leden de" vereeniging zich met een aantal genoodigdenin het K.L.M.-restaurant op het vliegveld om ge tuige te zijn van een kleine plechtigheid. De voorzitter, de heer Chef d'Hotel, verwel komde de aanwezigen en bracht in rijn ope ningswoord hulde aan den vroegeren voor zitter, den heer Holleman, aan wien de club zeer veel te danken heeft. Vervolgens begaf men zich op het vliegveld, waar voor het restaurant, naast het oude vliegtuig en een auto (waarover straks meer), het nieuwe toestel der Walchersche Zweefvliegclub stond het luistert naar den naam „Pere- bie" en werd onthuld door mej. N. v. d, Hoek. Vervolgens droeg de heer Kakebeeke een auto aan het bestuur over, die door de leden gezamenlijk werd aangeschaft. Geen fraaie limousine weliswaar, een tamelijk aftandscb beestje zelfs om eerlijk te zijn maar daar om niet minder bruikbaar voor het beoogde doel. Tot dusver moest namelijx een vlieg tuig, dat ergens op het veld geland was, door de leden terug naar de startplaats worden gezeuld. Een ongetwijfeld aardige, maar op den duur knap vermoeiende bezig heid, die thans door het „Kacheltje" zoo als het nieuwe transportmiddel is gedoopt zal worden verricht. Men bleef tot ver na het nachtelijk uur bijeen in het K.L.M.-restaurant en de stem ming liet niets te wenschen over. In den loop van den avond heeft de heer Chef d'Hotel nog met een toepasselijk woord ver schillende vliegbrevetten uitgereikt die door leden der vereeniging waren behaald. De sportgeest speelde den. vliegeniers soms parten zelfs tijdens het dansen zagen wij enthousiastelingen die met behulp van een chronometer controleerdenin hoe veel tijd de paartjes een ronde vlogen...... pardon aflegden. Zaterdag behaalde onze stadgenoot A. Oosters op het vliegveld Vlissingen zijn A- brevet zweefvliegen voor hetzelfde brevet slaagde gisteren de heer R. van Tijen. Firma J. W. VAN DER LINDE ZONEN, Banketbakkers. Strandgalerij, Telef. 157. Walstraat, Telef. 373. Vraagt onze specialiteit Heerlijk boterkoekje in luxe trommeltje inhoud 3J4 ons 80 cent per stuk. Wacht U voor namaak! Kranslegging bij het standbeeld van De Ruyter. Zaterdagmiddag hebben de deelnemers aan den groepsdag van den groep Neder landers van het Algemeen Nederlandsch Verbond een bezoek gebracht aan onze stad om een krans te leggen tij het stand beeld van De Ruyter. De groepsvoorzitter, de heer Pattist, nam plaats ter zijde van het standbeeld en schet ste welk een groot aandeel De Ruyter'heeft gehad aan de stichting en uitbreiding van den Nederlandschen Staat. Hij was een voorbeeld van durf en van karakter. In Engeland spreekt men met eerbied de na men uit van twee Nederlandsche zeehelden, van Tromp en van De Ruyter, van een Brielenaar dus en van dezen Vhssinger. Het standbeeld staat hier als een groote ver plichting. Dat de burgemeester van Vlis singen officieel aanwezig is, is een bewijs dat ook hij voelt, dat de eerbied voor men- schen als De Ruyter niet uit cle gedachten mag gaan. Spr. legt als algemeen bewonde ring en eerbied namens het Verbond een krans aan den voet van het standbeeld neer. Moge het voorbeeld van dezen groo- ten en toch eenvoudigen man. een aanspo ring zijn om te blijven werken in den geest van het Verbond. De Burgemeester, de heer C. A. Van Woelderen, zeide, dat het een respectabele reeks van kransen is, die tijdens zijn burge meesterschap bij het standbeeld zijn neer gelegd. Maar het komt maar zelden voor, dat spreker met zooveel sympathie dit heeft bijgewoond als thans, nu het geschiedt door dit genootschap, dat blijk geeft ook op te zien tegen de groote figuur van De Ruyter. De voorzitter heeft aan spreker gevraagd of het niet mogelijk is ook dé afdeeling Vlissingen tot meer bloei te brengen. Spr. zeide, dat hij, toen hij in 1920 te Vlissingen kwam met de heeren Sietze en Wijtenburg daartoe pogingen aanwendde. Thans heeft de afdeeling nog 18 leden, maar men be sloot reeds de propaganda ook hier flink aan te pakken. Kunst naar Kracht. Met een bonten avond, welke, vermoe delijk tengevolge van het ver gevorderde seizoen, slechts een zeer matig bezoek trok in vergelijking met haar vorige uit voeringen, heeft deze vereeniging Zaterdag in het Concertgebouw haar winterpro- gramma 19351936 besloten- Afgewisseld door populaire, pittige mu ziek van het uitstekende trio, Cornelis van Beers (piano), De Ruijsscber (viool) en Van Loo (cello), dat rich ook kranig van rijn begeleidingstaak kweet, werd een non-stop reeks liedjes, voordrachten en balletten met veel succes voor het voet licht gebracht. Als steeds was Kees de Ruijter, ook in rijn conference, prettig op dreef en zoowel in samenwerking met hem als afzonderlijk hebben ook de overige leden van deze revue- en cabaretclub hun beste beentje voor gezet. Zonder de an dere minder te waardeeren alleen liet de zuiverheid bij het zingen nogal eens te wenschen over stippen we uit de alle reeds meer gehoorde nummers nog eens aan „Het huishouden van den kruidenier" „Het Keukenkatje", „De minister op be zoek", het „Haiwaii-baHet", „De levende pendule" en „Snuggere Sientje". Na afloop zwaaide natuurlijk Terpsichore met niet minder succes den scepter. Bloempjesdag „Draagt Elkanders Lasten". Bovengenoemde bloempjesdag, Zaterdag gehouden, heeft opgebracht 363.15. Het bestuur van het fonds zegt het pu bliek hartelijk dank voor de betoonde of fervaardigheid en de dames-verkoopsters in het bijzonder voor de verleende mede werking. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De deelnemers aan den Vrijdag en Zater dag gehouden groepsdag van de groep Ne derland van het Algemeen Nederlandsch Verbond, hebben Zaterdag een krans gelegd bij het standbeeld van Michiel Adr. de Ruy ter. De Walchersche Zweefvliegclub heeft Zaterdag haar nieuwe toestel, de „Pe- Een nieuw kabinet in Frankrijk. (Hoofdartikel.) Amsterdam onder economischen druk> (Binnenland.) Weder verschillende ernstige verkeers ongevallen gedurende het weekend. (Gemengd Nieuws.)' Verschillende vliegtuigrampen eischen slachtoffers. (Luchtvaart. De Scheldemusch op Schiphol. (Stadsnieuws)^ De Negus naar Engeland vertrokken* (Oorlog ItaliëAbessinië.), De troepenmacht in Abessinië wordt niet verminderd. (Oorlog Italië—Abessinië.); De verkiezingen in België Rexisten, Vlaamsch Nationalen en Communisten boeken winstSocialisten en Katholie ken verliezen zetels. Buitenland'.), Palestina blijft onrustig. Scherpe maatregelen tegen de onrust stokers. (Buitenland»), Koning Edward van Engeland wordt waarschijnlijk 27 Mei 1937 gekroond. ^Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN WITTE 'NÜGGET' geeft niet af op Uwe kousep Geen woorden maar daden brengen hulp in nood Koopt ze nu rebie", ten doop gehouden en een auto voor het naar de startplaats trekken der vlieg tuigen, ten geschenke gekregen. Prinses Juliana woonde Zaterdagmorgen den kerk dienst bij, welke ieder jaar vóóc het vertrek van het hospitaalkerkschip „De Hoop" uit Amsterdam op dat schip gehouden wordt. Voor hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad zijn H.M. de Koningin en H.K.H.: Prinses Juliana Vrijdagavond te Amster dam aangekomen. De Koningin en Prin ses Juliana bezochten Zaterdag de Ned* Herv. Diakonesseninrichting te Amster dam. Zaterdagmiddag brachten H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana een be zoek aan het Hospitaalkerkschip „de Hoop" te Amsterdam. Tijdens de wedstrijden om de Zilveren Vleugel van Air sterdam de voorzitter van de Amsterd. Aeroclub, de heer Ernst Crone, overhandigt aan de eeni ge vrouwelijke deelneemster, mevrouw C. Alphen Roos, een corsage. Zaterdagmor gen heeft burgemeester Van Sonsbeek te Breda, die benoemd is tot Commissaris der Koningin in Limburg, afscheid van het garnizoen genomen. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 18 tot 23 Mei werden in het badhuis 345 baden genomen en wel 243 door heeren, 83 door dames en 19 door kinderen. MIDDELBURG Ernstige binnenbrand. Gistermiddag" kreeg de brandweer om ruim half vijf kennis, dat een brand woedde in het perceel Lange Singelstraat 205. Zeer spoedig werd uitgerukt en ook wij kregen kennis van den brand. Toen wij in de Singelstraat aankwamen,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1