1000 500 300 150 100 25 IVO ROL 23 MEI EERSTE BLAD IVo. 121 74e Jaargang 1936 - UitgaveFirma F. 11 DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening £6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Stelt niet uit tot morgen wat ge heden doen kunt! Wij maken het elkaar onnoodig moeilijk. Kunsthandel D HUY Zentoonstelling STADS-EN PRQVINCIENIEUWS §c!iCMr6eiiissc«i «inga d<esa ^ng VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels), Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Want ge weet het immers van uit stel komt afstelEn nu U zoo vast van plan is, om iets bij te dragen voor het welslagen der festiviteiten op Zater dag 30 Mei, zou uitstel afstel na tuurlijk jammer zijn. Voor U èn voor de overige ingezetenen. Want samen kunnen wij er iets moois van maken als ieder zijn steentje bijdraagt. Neem dus even uw giroboekje ons nummer is 66287. En ook aan ons loket wor den giften voor het vuurwerk gaarne in ontvangst genomen. DIRECTIE DAGBLAD ,;VLISSINGSCHE COURANT". Middenstandszorgen die niet noodig zijn. Wij maken het elkaar onnoodig moeilijk. Wanneer men dit maar besefte, dan zou er minder leed in ons land zijn. Wjj zouden de crisis er niet door bezweren, maar heel wat misère zou kunnen worden verzacht. Hiervoor z\jn honderden voorbeelden. Een der voornaamste is wel het niet meer op tijd voldoen aan zijn verplichtingen, ook al zou men die verplichtingen kunnen nako men. Wanneer men zijn leverancier niet op tijd betaalt, terwijl men het geld ervoor in zijn zak rond draagt, beteekent, dat ook die leverancier achter raakt ten opzichte van zijn debiteuren. Wij kennen zaken, waar men met duizenden guldens „goede" vorderingen zit, doch die niet worden be taald. Men zendt de kwitanties rond met een angstig gemoed hoopt men op be taling en opnieuw ervaart men, dat de be taling achterwege blijft. De eigen zorgen nemen toe immers morgen wordt een wis sel gepresenteerd en wanneer zijn klanten niet betalen, moet ook dien wissel worden teruggezonden. Dat beteekent credietver- lies bij den winkelier, beteekent een lang zaam maar geleidelijk wegglijden naar een insolvente positie. 9 Waarom pakt men dan die weigerachtige klanten niet aan Omdat men daar voor terugdeinstomdat men niet graag overgaat tot maatregelen, die tot dusver tot de uiterste gerekend werden. Men denke niet, dat het hierboven aan gehaalde euvel sporadisclvoorkomt. Helaas wordt het schering en inslag. Het is een onderdeel van het bevriezingsproces door terugloopende koopkracht en door stijgende concurrentie. Men is al zoo bijzonder goed koop men maakt al nagenoeg geen winst en in vele gevallen neemt men zelfs ver lies. Maar wanneer daarbij de betalingen uitblijven, ja dan is de weg naar den on dergang geplaveid. Duizenden hebben met deze dingen te maken. Wij maken het elkaar zoo enorm moeilijk. Waarom komt er niet een instantie, die op eerlijke, goedkoope en vakkundige wijze bevroren vorderingen incasseert Instan tie, die crediteuren en debiteuren bij elkaar brengt. Wanneer een winkelier een bundel goede kwitanties heeft, die echter door laksheid, door egoïsme niet worden betaald en daartegenover staat eveneens een bun del op hem getrokken, die niet kunnen worden voldaan bij gebrek aan binnenko mende gelden, waarom is er dan niet een lichaam, dat die vorderingen voor dien win kelier inneemt en de crediteuren schrijft, dat zij betaald zullen worden, zoodra die vorderingen zijn binnengekomen V Ligt hier niet een veld van actie op crisisgebied open voor de Regeering, dat buitengewoon constructief mag worden ge noemd Het is niets nieuws. In Duitsch- land kent men deze instellingen, bemidde lingsinstituten, die van groote practische en moreele beteekenis zijn. Winkeliers, handelaren, industrieën, die niet betaald worden, moeten gaan bezuini gen. Ontslaan personeel, krimpen hun uit gaven in. Z\j hebben pakken vorderingen en toch moeten zii, onnoodig en onver diend, terug. Indien deze vorderingen kunnen worden gecedeerd aan een crisis-incassobureau wanneer dit incassobureau als bemiddelaar optreedt tusschen de crediteuren van een solvente, doch illiquide zaakwanneer de Regeering aan dit officieuze bureau in- ningsbevoegdheden geeft van wijder strek king dan nu bestaat, dan durven wij met groote zekerheid te zeggen, dat daarvan een zeer constructieve en werkverruimende invloed zou kunnen uitgaan. Dan zal men nog iets anders bemerken en wel, dat de debiteuren van den eenen winkelier tevens crediteuren zijn van den ander. Wanneer A van B een bedrag te vorderen heeft van 1000 dat niet binnen komt, terwijl A aan C eveneens 1000 te betalen heeft, dan zou een schakel kunnen ontstaan tusschen B en C. Het zou in dit verband prachtig zijn, indien toevallig B en C met elkander in handelsconnectie staan er. dat C aan B 1000 zou hebben te voldoen. Dan zouden partijen elkander zon der één cent contant geld kunnen voldoen. Dit is natuurlijk een uitzonderlijke toeval ligheid, .maar wij willen ermede in het licht stellen, dat het van zeer groot nut zou zijn, indien hier te lande een incassobureau op gericht zou worden, onder controle en steun van de Overheid, dat ten doel heefthet ontdooien van bevroren vorderingen en het tegengaan van insolventies, die ten slotte geen insolventies behoefden te zijn Badhuisstraat t5 van ScMdzrstukiïen van Mevrouw VAN GRONINGEN LAURILLARD EsSCHcN van 22 Mei tot 5 Juni. Toegang vrij. De feestelijke opening van het wandelhoofd. De burgemeester beeft bepaald dat op Zaterdag 30 Mei het sluitingsuur der tap perijen is vastgesteld op des rachts 12.30 terwijl om 11.30 moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging „Gemeenschappelijk Belang' hebben B. en W. op Vrijdag 29 Mei onthef fing van de verordening op de winkelslui ting verleend en zullen de wmkels dien avond tot 10 uur geopend mogen blijven. Alhambra-Theater. Hoog spel. De Don Juan van Broadway. Karl Ludwig Diehl gaat in de film „Der höhere Befehl" over tot patriottische onge hoorzaamheid. Zijn regeering kan niet, zoo als zij wil, en neemt maatregelen, welke Napoleon haar voorschrijft. Het hoog bevel wordt gegeven door de Pruisische regee ring, het hoogere bevel door de stem van het hart, dat voor het Duitsche vaderland klopt. In 1809 bestaat het Pruisische leger nog slechts uit een goede 40.000 man en de be velen, die in Berlijn worden gegeven, zijn slechts de echo's van bevelen uit Parijs. Zoolang Napoleon Europa in zijn vasten greep heeft, kunnen de vele patriotten, die geïnspireerd zullen worden door de namen Gneisenau, Scharnhorst, Hausewitz e.a., niets anders doen dan afwachten. Zoo wacht ook, als verbitterd patriot, ritmeester Karl Ludwig Diehl in een kleine garnizoensplaats. Hij is bereid te gehoorza men aan het hoogere bevel. Het is niet de eerste maal, dat een Duit sche film over den tegenwoordigen tijd spreekt in een gelijkenis, ontleend aan de historie. Dit geval dat verder over een Engelschen koerier, een Fransche spionne en den genoemden ritmeester handelt, die boven het gehoorzamen aan zijn superieu ren een hoogeren plicht stelt, en alles in het werk stelt om den Engelschman te bevrij den, welke in een valstrik van de spionne is geraakt. Natuurlijk zegeviert de rit meester, de Engelschman blijft behouden, de Fransche spionne kan rustig sterven, nadat zij zich tegenover haar tegenstander heeft kunnen rechtvaardigen „Wij beiden streden voor ons eigen land", maar haar Duitsche helper bengelt minder prettig en minder eervol aan een tak. Er is veel hoefgetrappel, geratel van wielen, geknetter van schoten, en er is ook uitstekend spel in deze film, waarin zoo geborduurd wordt op het thema „Der Gott, der Eisen wachsen liesz Der wollte keine Knechte..." En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Ook is er veel spanning en veel knappe milieuschildering, want regisseur Gerhard Lamprecht is, hoewel te weinig kunstenaar, een geroutineerd vakman, die er behagen in schept de details uitbundig te verzorgen, aan welke voorliefde weer het tempo ech ter nu en dan wordt opgeofferd. Lil Dagover is in de rol van spionne zelfs beter dan men haar ooit heeft gezien. Karl Ludwig Diehl, met zijn ernstige en pein zende trekken, is de aangewezen vertolker voor de rol van patriottischen ritmeester. Ook de kleinere rolbezetting met o.m. den angstigen burgemeester, den oppasser en den gehaten Fransch-gezinden advocaat in dit provinciestadje is goed. De bekende regisseur W. A. van Dyke voert ons naar dit deel der gangsterwereld, dat zakenmenschen dwingt zich tegen gangsters te beveiligen, natuurlijk onder veel afpersen. In een hardnekkigen strijd tegen corruptie en chantage vervolgt de politie de leiders en den luitenant der ben de, de man van allerlei liefdesavonturen en met veel zelfvertrouwen moet een tijd de bergen in temidden van een meer landelijk en vrediger milieu. De boerenmenschen be schouwen den jongen vluchteling als een New Yorkschen zakenman, door boosaardi ge gangsters vervolgd. De elegante jonge ling, wat tot rust gekomen, is juist ver liefd geworden op de zorgzame en vooral lieftallige dochter des huizes, als de onder wereld Tony naar New York terugroept. Doch juist dan hebben de politie-speurders de verblijfplaaats van den jongen Tony ont dekt en nemen hem voor een anderhaif jaar mee. Niet echter dan nadat Pauline, de beminde, landelijke schoonheid, ontdekt heeft, dat door den louterenden invloed van dit milieu en. haar liefde de ex-Don Juan en gangster de man is, dien zij lief heeft. Na zijn straftijd zal hij dan ook weer hier terugkomen. Zoo vertrekt hij met de detectives, innerlijk gelukkig, een beter mensch. Vooral geestig spel in deze leuke, innemende film. „Luxor"-theater. Het roodharig alibi. Het geheimzinnige uur. In beide hoofdfilms, welke deze week draaien, is het een en al spanning en sen satie van begin tot eindie. Het gegeven van het eerste hoofdnum mer is ontleend aan het leven van een bendehoofd, dat een roodharig meisje, dat hij onder mooie voorspiegeling aan een heel goede betrekking helpt, waarin zij niets anders te doen heeft dan steeds ter beschikking van haar patroon te zijn en te zwijgen, benut om hem een alibi te be zorgen, wanneer hij door de p-Jitis voor zijn misdaden wordt achtervolgd en dreigt ge grepen te worden. Als een detective haar de negen opent, vertrekt zij naar een dorp en ziet de liefde kan zonderlinge wegen bewandelen hier ontmoet zij een haar sympathiek zakenman, dien zij reeds van vroeger kent, wiens echtgenoote inmiddels overleden is en die nu een verzorgster zne.ïi voor zn eenigst kind. De rest laat zich begrijpen, doch als het drietal het geluk gevonden heeft, komt de bendeleider opdagen, die onder bedreiging van aangifte bij de po litie, een aanzienlijke som gelds door af persing wil verkrijgen. Dit zit hem echter niet glad. Een schot weerklinkt De hoofdrollen in deze dramatische rol prent zijn bij Merna Kennedy, Theodor von Eltz en Grant Withers in uitstekende han den, terwijl Shirley Temple ook hierin een kleine hartedief is. Ook de tweede hoofdfilm handelt over de practijken der onderwereld en daarmede gelijkstaande niet-onderwereld elementen, waartegen een rijke vrijgezel stelling kiest met het resultaat, dat hij op overtuigende wijze zegeviert en ja, 't is natuurlijk weer zoo een gelukkige bruid in z'n armen sluit. Charles Hutchinson, Montague Love, Lucille Powers, Eddie Phillips e.a. vervullen de hoofdrollen in deze film. In het uitgebreidde voorprogram L fa- Journaal en Polygoon-nieuws, die het ac- tueele gebeuren van den laatsten tijd, zoo wel in binnen- als buitenland (o.a. voetbal BelgiëNederland) op het witte doek doen herleven een prachtige wetenschappelijke film „Muzikale reizen" over Samoaeen geniale gekleurde teekenfilm „Puss in boots" (De gelaarsde kat) benevens een musical van Phil. Stipalny and his musical Queens, die de liefhebbers van jazz o.a. met een pittig arrangement van Liszt's STOOM WASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197. Telef. 637, Middelburg Zarief per kho en per stuk bekende rhapsodie in verrukking zal brengen. Een alleszins bezienswaardig programma. De Blauwe Week. Men schrijft ons Ieder jaar, van Hemelvaartsdag tot en met den 2en Pinksterdag, vertoonen de ge zamenlijke Protestantsch-Christelijke en de neutrale geheelonthouders-organisaties, in geheel ons land, een verhoogde activiteit. Gezamenlijk wijzen zij in deze 10 dagen ons volk op de gevaren voor mensch en maatschappij, verbonden aan den alcohol. Een gemeenschappelijk streven dringt en dwingt hen tot bestrijding van de drinkge woonten, de bron, waaruit het alcoholisme, in al zijn verschillende verschijningsvormen, voortdurend gevoed wordt. Ook hier ter stede zullen de gezamenlij ke geheelonthouders-vereenigingen, georga niseerd in het Vlissingsch Drankweer Co mité, aan deze Blauwe Week-aciie meedoen. 5000 Kranten „Onze Blauwe Week" zul len in den loop der volgende week onder de ingezetenen verspreid worden, benevens 1000 manifesten in het bijzonder gericht tot de jeugd. Tevens hebben Burg. en Weth. toestem ming verleend om Zaterdag 30 Mei het zg. „blauwe bloempje" te verkoopen. Zij, die sympathiseeren met den strijd der geheelonthouders, en dat zijn er velen, want zoodra erkend werd, dat alcohol een verderfelijken invloed uitoefent op individu; gezin en maatschappij, kreeg die strijd steun uit alle kringen van de bevolking, kunnen kan door het ko'opén van een bloempje daarvan blijk geven. Het Drankweer Comité vertrouwt, dat dit er zeer velen zullen zijn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Donderdag werd te Amsterdam de jaar- lijksche Varsity gehouden fij.ish van het hoofdnumer oude vieren, gewonnen door Triton aankomst van de winnende ploeg oude vier Triton de winnende oude vier- ploeg van Triton op de schouaers van sup porters. De voorbereidende werkzaam heden voor den Noord-Oostpolder, bestaan de in het maken van de werkhavens en een sluisput bij Urk, zijn begonnen Dr. Ch. W. F. Winckel, leidor van de Ned. Róode Kruis-ambulance in Abessinië. bracht Vrij dag aan het hoofdbestuur vlu het Ned. Roode Kruis te Den Haag verslag uit van zijn bevindingen. Smalfilmavond. Verwijzende naar achterstaande adver tentie maken wij de serieuze smalfilm amateurs opmerkzaam op de smalfilm- demonstratie en tentoonstelling van de „Filmo" 8 m.m. smalfilmtoestellen, te houden op Woensdag 27 Mei. MIDDELBURG Algemeen Nederlandsch Verbond. De groep Nederland van het A.N.V. houdt Vrijdag en Zaterdag zijn groepsdag te Middelburg. Na een huishoudelijke vergadering is de groep ontvangen op het stadhuis door den burgemeester, den heer M. Fernhout, die er o.a. op wees, dat ook de afdeeling Middel burg e.o. slechte tijden heeft gekend, maar dat die dank z\j het krachtig aanvatten van de propaganda weer voortij zijn. Spr. schetste de mooie doelstelling van het ver bond, o.a. strijden voor de handhaving, ver breiding en zuivering van de Nederlandsche taal en voor het behoud van andere dietsche talen, waarvoor bij de betrokken volken en volksgroepen het bewustzijn wordt verle vendigd, dat handhaving en versterking van het Nederlandsche volkskarakter en de Ne derlandsche beschaving van groot belang rijn. Het verbond erlangt zijn bevruchtende kracht uit de nationale cultuur van vroeger en thans en dient daardoor een taak, waar aan alle Nederlanders van alle godsdiensti ge of politieke overtuigingen ook kunnen medewerken. Spr. meende, dat het verbond zich in Zee land, in Middelburg op zijn plaats moet ge voelen, gezien ook de door hem aangestipte geschiedemsfeiten. Spr. sloot met den wénsch, dat de gasten aangename herinne- Wy maken het elkaar onnoodig moeilijk. (Hoofdartikel) Brand te Sevenum (Limburg) eiseht 2 slachtoffers. (Gemengd nieuws). De Engelsche minister van koloniën dient zijn ontslag in naar aanleiding van de gebeurtenissen ontstaan door het „begrootings-lek". (Buitenland), Zal Italië dezer dagen intrekking der sancties eischen? (Oorlog Italië-Abessinië)!» Groepsdag van het Algemeen Neder- Iandsch Verbond rede van minister De Wilde. (Provincie). Koninklijk bezoek aan de hoofdstad, (Binnenland). ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN voor het behoud van gezonde tanden. Poets dus met De Nederlandsche tandpasta D6si2Q'cty Tu be 40 en 60 ct ringen mogen houden aan hun bezoek en dat het werk van het verbond onder Gods zegen in rijke mate ten goede moge komen aan ons goede volk. De voorzitter van het verbond, ds. J. N. Pattist uit den Haag, heeft dank gebracht voor de ontvangst door den heer Fernhout, die reeds bestuurslid -was van het verbond, toen hij nog te Kampen burgemeester was. Spr. dankte voor de gastvrijheid der Mid delburgers. Na bezichtiging van de oudheidskamer ging men naar de Abdijgebouwen om ver volgens in de Abdij, na beluistering van het carillonspel van den Abdij toren samen den maaltijd te gebruiken. Aan dien maaltijd heeft de "voorzitter van de afdeeling Middelburg, jhr. B\ Beelaerts van Blokland, een welkomstwoord gespro ken en ook op enkele geschiedkundige fei ten het licht doen vallen. Tevens voerde de Commissaris der Koningin jb** mr. J. W. Quarles van Ufford tijdens dezen maaltijd •«et woord. De voorzitter kon nu ook verwelkomen den minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde. Deze heeft in de bijeenkomst des avonds de volgende rede gehouden Rede van Minister de Wilde. Minister de Wilde wees er allereerst op, dat de doelstelling van het Algemeen Ne derlandsch Verbond van ideëeler aard is, al wordt er ook gesproken van verhóoging der stoffelijke kracht. Gaame gaf de minister de verzekering van belangsteller g en gene genheid voor het verbond, wanneer dit on-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1