1000 500 300 150 25 23.- VRIJDAG 22 MEI EERSTE BLAD 74e Jaargang 1936- Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir, Walstraat 58-60,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 30 Mei is het feest in Vlissingen. Hebt ge Uw bijdrage al gestort? STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS Wat een coupe! 9.75 12.50 14.75 17.50 §ct»CMfflc«8SSC« MOT cltBOT clgsCf NO.120 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Vooi alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een zonovergoten stad. Vroolijk kijkende menschen, wapperende vlag gen, muziek, lach en jolijt. Dit alles en nog veel meer zal Vlissingen Zater dag over een week het zijne kunnen noemen als het weer ons niet in den Steek laat. Maar niet alleen het weer, ook de Ingezetenen zélf mogen ons niet in den steek laten. Want aan alles komt een eind, ook aan den dag van den 30en Mei. Maar juist dat eind moet een hoogtepunt worden in den vorm van een fraai vuurwerk. En dat kost geld. Een betrekkelijk groot bedrag werd reeds bijeengebracht, maar er is nog niet genoeg. Zoo ooit dan geldt hier hetvele kleintjes maken één groote. Zendt uw bijdrage dus nog heden aan de „Vlissingsche Courant", die zich met de inzameling der gelden heeft belast. Veel of weinig, dat doet er toe. Het feit dat vele ingezetenen hun offertje brengen is het voornaam ste. En natuurlijk blijven de nering doenden niet achter Ons gironummer vraagt U 66287. DIRECTIE DAGBLAD „VLISSINGSCHE COURANT" De feestelijkheden bij de opening van het wandelhoofd. De feestelijke opening van het wandel hoofd alhier op Zaterdag 30 Mei, trekt ook buiten onze gemeente belangstelling. Dit mocht het comité ondervinden door de mededeelling van den heer Van Gasse, limonade-fabrikant te Hulst, die voor het vuurwerk een groot stuk heeft beschik baar gesteld ter waarde van 200. Deze aanbieding is niet alleen uit re clame-oogpunt gedaan, maar tevens uit sympathie voor het streven om te Vlis singen een wandelhoofd te stichten, dat een groote attractie voor de badplaats mag genoemd worden. Oefening luchtbescherming. De Commissaris der Koningin heeft aan de burgemeesters der gemeenten in Zee land het volgende schrijven gericht Het is mij eene aangename taak, u mijn dank te betuigen voor de medewerking, door u verleend bij de op 16 dezer gehou den algemeene oefening in de luchtbescher ming. Ik verzoek u tevens, dezen dank over te brengen aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst in uwe gemeente en aan het met dezen dienst verbonden personeel. Tot mijne groote voldoening mocht ik ook van aanwezige deskundige autoriteiten vernemen, dat deze oefening in elk opzicht geslaagd kan heeten. Persoonlijk kon ik mij vanuit het avond vliegtuig er van overtuigen, dat de ver duistering dezer provincie Dijna volkomen was. In dit opzie1-1: valt derhalve ook de medewerking der bevolking te loven en met voldoening wensch ik dit in het bij- Zonder tegenover u te constateeren. (Herplaatsing wegens misstelling Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het Jeer heeft ons op Hemelvaartsdag parten gespeeld. In plaats dat zooals aangekondigd de strandstoelen buiten kwamen, sloegen de golven over. Tij dens den wedstrijd De ZeeuwenDosko. - Ook de deelnemers aan den Madjoe-dag hebben van het weer veel te verduren ge had. Spelmomenten tjjdens de wedstrijden Madjoe HSwift en Madjoe IExcelsior Hoe men beschutting vond tegen den over vloed van nattigheid. In verband met het bezoek dat H. M. de Koningin aan de hoofdstad zal brengen, is Hr. Ms. „Gel derland" in de haven gearriveerd. De Vereeniging van Kattenliefhebbers „Hol land'" houdt heden en morgen in „Zomer- zorg" te 's-Gravenhage een tentoonstelling ten bate van het Ned. Roode Kruis. Goed afgeloopen. Hedenmorgen ontstond in een perceel aan den Singel, bewoond door de familie de V., een begin van brand door het vlam vatten van een zgn. petroleumvergasser. Toevallig passeerende voorbijgangers verschaften zich toegang tot het perceel en slaagden er in het vuur te dooven door er nat waschgoed op te gooien. Naar aanleiding van een en ander wordt er van brandweerzijde de aandacht op ge vestigd, dat deze petroleumvergassers, ze ker als zij niet nieuw zijn, gevaar kunnen opleveren, speciaal als er groote ketels e.d. op worden geplaatst. De vlam verspreidt zich dan langs den bodem, wordt zeer breed en verhit de oliereservoirs. De?e zijn niet altijd even deskundig vervaardigd en te gen de groote hitte niet bestand, waardoor lekkage en dus gevaar voor brand of ont ploffing mogelijk wordt. Actie van het gebouwd in den Polder Walcheren. De zes commissarissen van den Polder Walcheren, vertegenwoordigende den ge bouwden eigendom, nml. de heeren A. Je- ronimus, J. L. van der Harst, A. L. J. Goet- hals, G. J. Krijger, K. J. van. Leo en J. Osté, hebben zich met een schrijven tot Ged. Sta ten van Zeeland gericht, waarin zij mede- deelen, dat zij in de vergader -g van den En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Polder op 25 April j.l. hebben gemeend hun stem te moeten onthouden aan het voorstel van het Dagelijksch bestuur om Ged. Sta ten te verzoeken aan art. 122 van het bij zonder. reglement een' 5de lid tóe te voegen, hetwelk tot resultaat zou hebben, dat de gebouwde eigendommen-in het. vervolg ook zouden moeten betalen aan de kosten, voort spruitende uit de verbetering van wegen, voorzoover deze op het Prov .Wegenplan voorkomen dat zij tegen zoodanige wijzi ging zeer ernstige bezwaren hebben dat in de eerste plaats de wégen dés Polders van oudsher hebben gediend voor een aan- en afvoer van landbouwproduct en dat nu bij de verbetering van wegen, voorzoover die op het Prov. wegenplan voorkomen, een bijdrage wordt gevorderd van den onder houdsplichtige, die historisch met het be doelde onderhoud was belast, maar dat het absoluut niet aangaat, in strijd met de tra ditie de kosten daarvan voor de helft te trachten te laden op diegenen, welke tot nu toe daar niets mede uitstaar.de hadden, terwijl voor die wegen onder anderen vorm, ook reeds wordt bijgedragen door de wegge bruikers, zulks door middel van de Automo biel- en Rijwielbelasting ten behoeve van het wegenfonds dat het streven van het dagelijksch bestuur, gesteund door de ver tegenwoordigers van den ongebouwden eigendom, dwars ingaat tegen het streven van de regeering tot verlaging van de zgn. vaste lasten op den gebouwden eigendom drukkende en ook weer op deze wijze het streven om te: komentot buurverlaging wordt tegengewerkt dat adressanten k pri ori toegeven, dat het betrekkelijk minimale bedrag, dat op.de eigenaren van den ge bouwden eigendom zou worden afgewenteld, geen aanleiding zou geven tot huurverhoo- ging, maar adressanten in deze geringe stij ging van lasten een eersten aanval zien, uit gaande van hen, die zoo gaarne een grooter deel van het onderhoud des Polders op de eigenaren van het gebouwd zagen afgewen teld en dat zelfs in gezegde algemeene ver gadering een stem in die richting is ge hoord. Adressanten zijn van meening, dat hier ook weer een symptoom tot uiting komt van den strijd, welke het agrarisch deel van de bevolking tegen het niet-agrarisch deel meent te moeten voeren. Tenslotte meenen zij, dat, aangenomen dat Ged. Staten op het standpunt staan, dat het gewenscht is gezegde toevoeging aan het reglement goed te keuren, daaruit on middellijk voortvloeit, dat in dit geval het gebouwd ook meerdere mede-zeggenschap in de zaken der Polders krijgt en een ver houding als nu gebouwd— ongebouwd 6 8 zeker zou moeten worden 8 16, ter wijl het ook niet onbillijk zou zijn wanneer werd vastgelegd, dat tenminste één der ra den uit de eigenaren van het gebouwd zou worden aangewezen, daar, zooals de toe stand nu is, de 6 commissarissen van het gebouwd feitelijk niets hebben dan een ad- viseerende stem en hun stem alleen dan eenigen invloed op den gang var zaken kan doen gelden, wanneer de vertegenwoordi gers van het ongebouwde wat zelden voorkomt niet éénstemmig zijn. Om al deze redenen verzoekei adressan ten gezegde wijziging,, subsidiair aanvulling niet goed te keuren. Ja, maar dat is ook een van die over heel Nederland beroemde Waarborg-Costuums! In alle kleuren en alle maten, reeds vanaf Kreymborg's populaire costuums Waarborg costuums alléén verkrijgbaar bij BIGGEKERKE Landdag Volksonderwijs. De Landdag van de afd. Walcheren van Volksonderwijs, welke gisteren te Valkenis- se zou worden gehouden, is niettegenstaan de het slechte weer toch doorgegaan. Zooals te verwachten was, kon de voor zitter, dr. C. Orbaan uit Middelburg, slechts een gering aantal personen welkom heeten, maar daaraan toevoegen, dat men besloot tot doorgaan omdat de sprekers toch reeds onderweg waren, omdat men vlak bij het terrein in een schuur onderdak kon vinden en omdat men hoept, dat het gesproken woord toch op andere wijze bij een groot aantal menschen zou komen. Hierna zette het muziek-gezelschap Oe fening kweekt kunst" uit Westkapelle, onder directie van den heer P. van Rooy er een flinken marsch in. Het Westkapelsche dameskoor, eveneens onder leiding van den beer P. van Rooy, bracht daarna enkele liederen ten gehoore. Bij verhindering van den heer S. N, Posthumus, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, trad als spreker voor de pauze op de heer J. van Driel uit Rotter dam, die het goed recht der Openbare School verdedigde. Deze school leidt volgens üe wet op tot alle Christelijke en maatschappelijke deug den en de onderwijzer is verplicht niets te doen of toe te laten, dat een ander in zijn overtuiging kan kwetsen. Het verschil tus- schen de Openbare- en de Bijzondere school zit niet in hetgeen geleerd wordt, dat is op beide hetzelfde, doch het gaafc om de op voeding van de jeugd. Als de Christelijke school zich beroept op het aankweeken van bepaalde deugden, dan zegt spreker, dat het veelal deugden zijn, die ieder gaarne vóór zijn rekening neemt. Het is dan ook niet juist, dat de Christelijke school deze deug den beter bijbrengt. Integendeel is de Open bare school hierin de baas. Na de pauze was het woord aan den heer Klaas de Vries, algemeen secretaris' van Volksonderwijs te Amsterdam. Spr. zeide, dat ook het Openbaar onderwijs in overeen stemming is met het Zeeuw sche devies, worstelend zal ontzwemmen. De propa ganda voor het zenden van ae kinderen, onverdeeld naar de Openbare School is toch feitelijk van een zeer Christelijk ka rakter. De Openbare School kweekt de liefde tot de naasten, bevordert de reinheid" des harten, leidt op tot zachtmoedigheid, er zij is de kern der waarachtigheid. Spreker komt dan op den overdreven scholenbouw, van 1920 tot 1926 kwamen er 58000 schoolkinderen bij, met een gemid delde van 175 leerlingen per school, zou dit zijn 300 nieuwe scholen, er kwamen er ech ter 1389 bij. Een plaats als Tholen met 3200 inwon err heeft 5 scholen. Het is dus niet juist, dat le kosten var het onderwijs hooger worden door het duur zijn van het Openbaar onderwijl, doch dooi de vele scholen. Spreker gaf nog verschil lende cijfers, waaruit o.a. blijkt, dat zelfs in tijden, dat het totaal aantal leeiJngen terug loopt, er nog scholen bijgebouwd worden. De voorzitter heeft er op gewezen, dat de heer Van Driel de plaats van den heer' Posthumus zeer goed heeft ingeromen. Toen spreker als jongen te Amsterdam school ging werd hem de heer De Vries reeds ge noemd en aangewezen en nog staat deze pal voor de Openbare school en Volksonderwijs en dat is juist de oorzaak, dai hij tot op hoogen leeftijd vooraan in de ?tj der propa gandisten staat. De eindspurt om den Amerikaanschen presidentszetel. (Hoofdartikel.) In Abessïnië worden vele wegen in snel tempo aangelegd. (Oorlog Italië-Abessinië). Groote brand te Groningen één doo- de en één gewonde. Ook in Eindhoven woedde een felle brand. (Gemengd Nieuws). Landdag af deeling Walcheren „Volks onderwijs. Provincie. De uitvaart van Mgr. J. H. G. Jansen. (Kerknieuws),. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN PEB STOOMVAART MY. ZEE1AHD OOST- EN WEST-SOUBURG Een concert. De Christelijke muziekvereeniging „Vlijt en Volharding" alhier geeft Zaterdagavond, bij gunstig weer, een concert in de muziek tent op het Oranjeplein van 8 tot 10 uur. Gevonden voorwerpen. Twee jonge duifjes. Terug te bekomen Nieuwe Vliss. weg 205, Souburg. OOSTKAPELLE Christelyk Zangersfeest. De ring Walcheren van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen hield gisteren (Hemelvaartsdag) zijn jaar- lijksch zangersfeest en concours, dat werd geopend door ds. Oussoren van Middelburg. Het bezoek was door de weersgesteldheid maar matig. De prestaties der vereenigin- gen werden beoordeeld door den heer J. H. Caro te Middelburg. De uitslag was Looft den Heer te West kapelle 116 p., Ie pr. (bevorderd naar de 3e afd.), Soli Deo Gloria te Serooskerke 106 p., Ie pr. (ook bevorderd naar de 3e afd.), Valerius te Veere 105 p., Ie pr. (ook bevorderd), God is m}jn lied te Seroosker ke 113 p., Ie pr. (eveneens bevorderd), Halleluja te Grijpskerke 103 p., Ie pr. en Crescendo te Gapinge 95 p., Ie pr. WESTKAPELLE Een nieuw kerkorgel. Het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. kerk alhier zal a.s. Donderdag 28 Mei in een afzonderlijke godsdienstoefening plech tig worden ingewijd, waarbij de twee plaat selijke zangvereenigingen haar medewer king verleenen. Toen op 11 November 1934 ds. W. Reus het 100-jarig bestaan in den kerkdienst herdacht (de vorige oude kerk stond tegen den vuurtoren en brandde 15 Maart 1831 geheel af), werd het plan gevormd het kerkgebouw van een nieuw orgel te voor zien. Het oude orgel, dat reeds in 1843 als een tweedehandsorgel is aangekocht, blijkt niet meer aan normaal gestelde eischen te vol doen. De levering van het nieuwe kerkorgel is opgedragen aan J. J. Elbertse te Soestdijk. Het is opgebouwd onder toezicht van den heer H. O. A. Varel, organist te Ritthem, die het muziekinstrument op a.s. Donder dag zal inwijden. Van 1843, toen voor het eerst het kerk gezang met orgelmuziek werd begeleid, tot 1927, dus 84 jaar, werd het orgel bespeeld door de familie De Vos. Daarna is mej,: Joha. van Sighem organiste geworden, BIERVLIET Sportfeest. Hemelvaartsdag werd alhier een sport feest gehouden. Om 1 uur stelden de deel nemers zich op in de Noordstraat en met muziek voorop ging het naar het terrein. In verband met het ongunstige weer was de belangstelling maar matig. De voetbalwedstrijd BiervlietHoofd plaat (juniores) werd door Biervliet ge wonnen met 80. De match Biervliet I Axel I eindigde met 33 in een gelijk speL De uitgeloofde beker kwam na lo ting in het bezit van Biervliet. Na deze voetbalwedstrijden werd het terrein herschapen in een wielerbaan. Er volgde een grasbaan-koppelwedstrijd, welke gewonnen werd door het koppel Donze- Van de Bossche. GOES Accordeon-festivav. Gisteren werd te Goes een internationaal festival van accordeon- en mond-accor- deon-vereenigingen gehouden, dat georga niseerd was door de orkest- en tooneelver- eeniging „Kunstvrienden" te Goes, welke vereeniging haar 15-jarig bestaan vierde. De uitslag is ais volgtO.K.G. Ooster- land 25, D.E.S. te Zonnemaire 17.50, Concordia te Wemeldinge 12.50, Inter Nos te Sluiskil 10, Door. vlijt naar kunst te St. Nicolaas en E.M.M. te Mid delburg 7.50, Kunst na Arbeid te Drei- schor, Inter Nos te Biezelinge en Excel sior te 's-Heerenhoek elk 5, Bravo fce Terneuzen en Crescendo te Vlissingen elk 2.50. Op de Groote Markt gaven des avonds de vereenigingen uit Vlissingen, St. Nico laas en Goes een concert, waarvoor vrij veel belangstelling bestond.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1