1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 19 MEI EERSTE BLAD 74e Jaargang üitpvaFirma F. VAM BE VELDE Jr., Walstraat 58-öOJIissirtgen. Telef. 10. Postrekening 66287 Varschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Öed&'teeii beuxmjdefcb de PALM O LIVE TEINT! VICE-KONING BADOGLIO. STADS- EN PROVINCIENIEUWS No. 118 1936! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 11L ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1-5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Vele vrouwen hebben haar bizonder goede huid te dan ken aan regelmatige mas sage met het verzachtende schuim vanPalmolive.cfe olijfolie-zeep. Gebruik ook voor Uw bad Palmolive, om jeugd en char me tebehouden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De carrière van een soldaat. Overwinnaar in vele oorlogen en toch eenvoudig gebleven. De eerste vice-koning van het nieuwe Imperium Roraanum is Pietro Badoglio, maarschalk van Italië en overwinnaar in den Abessijnschen oorlog. Met deze benoeming is hij op het toppunt van zijn militaire carrière aanbeland. Badoglio werd op 28 September 1871 in Grazzano Monferrato geboren. Hij is dus een zoon van Piemont, de Noord-Italiaan- sche landstreek, waarin een eeuw geleden de strijd om de onafhankelijkheid en zelf standigheid werd gestreden. Badoglio's ouders waren flinke boeren, die hun eenigen zoon naar de militaire academie te Turijn stuurden. De jonge Pietro werd bij de artil lerie opgeleid en nam als luitenant aan den ongelukkigen eersten oorlog van Italië tegen Abessinië in 1896 deel. Na den terug keer uit Abessinië bezocht hij de krijgs school en nam daarna als kapitein aan den Tripolitaanschen veldtocht van het jaar 1911 deel. Bij den slag van Zanzoer wist hij zich te onderscheiden, waarna hij tot majoor werd bevorderd. Bij het begin van den wereldoorlog was hij overste bij den generalen staf van het tweede Italiaansche leger. In den wereldoorlog gaf Badoglio blijk van een groot strategisch kunnen. Onder zijn leiding werd in den zomer van 1916 de Mbnt Sabotino veroverd. Na de bestorming van den Mont Sabotino viel ook Goerz. In het verdere verloop van den oorlog werd Badoglio een van de hoofdorganisatoren van'het Italiaansche leger. Hij werkte in hoofdzaak samen met maarschalk Diaz en het gelukte hem na den verloven slag bij de Piave, de strijdkrachten weer op te bouwen om daarna de overwinning van Vittorio-Veneto uit het vuur te slepen. In November 1918 leidde hij de onderhandelin gen met Oostenrijk, die tot den wapenstil stand van Villa Giusti voerden. Na den oorlog. Na den wereldoorlog was Badoglio eerst een tijdlang chef van den generalen staf, om daarna voor een aantal jaren in diplomatie- ken dienst over te gaan. In Brazilië b.v. was Badoglio twee jaren lang Italiaansch gezant. In dezen tijd, die samenviel met de eerse jaren der fascistische regeering, scheen het, alsof aan Badoglio's militaire loopbaan een einde zou komen. Andere personen kwamen in het leger naar voren en Badoglio zat op zijn gezantschapspost op heete kolen. Maar de verandering bleef niet uitin 1926 werd hij op verzoek van den koning die reeds jaren lang bevriend met Badoglio was, naar Rome teruggeroepen en tot maarschalk van Italië benoemd. Door den koning werd hij geadeld met den titel van markies van Sa botino en in December 1928 begaf hg zich naar Lybië, om daar het ambt van gouver neur-generaal te gaan bekleedde. Waarom kreeg De Bono het eerst de leiding. Het baarde groot opzien, dat riet hij, doch generaal de Bono het eerst de opdracht kreeg, den oorlog tegen Abessinië te leiden. Waarom dit zoo gebeurde, is tot op dit oogenblik nog niet duidelijk. De Bono be haalde in de eerste weken groote successen, hij veroverde Adoea en nam bijna de ge heele provincie Adoea in bezit toen werd hij plotseling naar Rome teruggeroepen en maarschalk Badoglio nam het commando op zich. In het eerst scheen deze verande ring geen succes te zijn, de opmarsch werd gestaakt en wekenlang meldde Badoglio in zijn bulletins niets anders, dan dat er geen nieuws was. Inderdaad werkte hij in alle stilte aan de voorbereiding van de groote offensieven, die veel sneller dan alle mi litaire deskundigen hadden verwacht tot succes leidden. De tacticus Badoglio is geen heethoofd. Hij neemt zich den tijd, zeker, maar hij be nut dezen tijd, om met groote omzichtigheid alle voorbereidingen te treffen, die volgens hem noodzakelijk zijn. Deze tactiek was in Abessinië wel zeer belangrijk, daar een of fensief b.v. op het probleem van een te ge ringen watertoevoer geheel kon stranden. Badoglio heeft met alle omstandigheden re kening gehouden hij voerde den oorlog te gen de Abessijnen als had hij met een groo te mogendheid te doen. Hij onderschatte den tegenstander dus niet. Persoonlijk is de nieuwe vice-koning een zeer bescheiden en sympathiek man. Nooit neemt hij een militaire houding aan en hij houdt er niet van, forsch op te treden. Zijn vacanties brengt hij steeds in de omgeving van zijn geboorteplaats door, waar hij, een liefhebber van den koppigen landwijn, met de boeren uit de omgeving in de herbergen' menig goed glas drinkt. In het Italiaansche officierskorps is hij zeer bemind en bij koning Emanuel staat hij hoog in de gunst. Nog iets is karakteristiek voor Badoglio hij is een van de weinige generaals uit den wereldoorlog, die daarover geen herinnerin gen gepubliceerd heeft. Hij heeft nog nooit iets geschreven en is zelfs niet verzot op particuliere correspondentie. Ook als vice- koning van Abessinië zal hij wel geen tijd en lust vinden, zijn militaire ervaringen op papier te zetten. Want deze sterkgebouwde man van robuste gezondheid en groote ener gie zal zijn nieuwen post in Addis Abeba zeker niet als een rustplaats beschouwen. Vacantiedagen aan de Kon. Maatsch. „de Schelde". Door de directie, van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" is besloten aan het geheele fabriekspersoneel var af Vrijdag avond 29 Mei tot Donderdagmorgen 4 Juni vacantie te geven, zonder dat daarvoor iets ingehaald moet worden, door op andere dagen langer te werken. Het bedrijf zal dus buiten den Pinkster- Maandag ook Zaterdag daarvoor en Dins dag en Woensdag daarna stil liggèn. Vereeniging voor E.H.B.O. Met een ledental van 25 dames en heeren is gisteravond opgericht de Vereeniging voor E.H.B.O., afdeeling Vbssingen, als eerste afdeeling in Zeeland. De waarnemend voorzitter zette het doel der vereeniging uiteen. Haar streven is om de eerste hulp te verleenen bij onge lukken en het bevorderen van de daartoe vereischte kennis. Als docent-arts en leider zal optreden dr. H. ten Have. De lessen van het Oranje- kruis zullen worden gevolgd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Vader, voorzitter, H. J. Bets, secretaris, A. van Splunder, penningmees ter en de dames L. Jobse en A. van Gilst. Aan het einde der vergadering wees de voorzitter er met nadruk op, dat het in geen geval in de bedoeling ligt propaganda te maken onder leden van andere vereenigin- gen en om niet tegen, maar met elkaar samen te werken aan het mooie doel dat E.H.B.O. zich voorstelt. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 22 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 10 metselaars, 21 opperlieden, 3 stucadoors, 26 timmerlie den, 1 verver, 2 betonwerkers, 3 vlechters, 3 opzichters, 1 machinaal-houtbewerker, 3 meubelmakers, 1 politoerder, 2 stoffeerders, 3 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenma kers, 250 metaalbewerkers, 1 bierbottelaar, 5 drankbereiders, 12 brood/banketbakkers, 2 koks, 10 slagers, 1 tuinman, 6 magazijn bedienden, 5 reizigers/agenten, 6 winkelbe dienden, 6 chauffeurs, 15 kellners, 22 loo- pers, 2 portiers, 6 sleepers, 36 transport arbeiders, 22 kantoorbedienden, 2 musici, 9 onderwijzers, 44 varensgezellen (w.o. stuur lui, machinisten, stokers, matrozen, enz.) en 104 losse arbeiders. Vrouwen 2 winkeljuffrouws, 3 kantoor bedienden, 3 huishoudsters, 6 dienstboden, 4 werksters. Totaal 696 ingeschrevenen, waarvan 65 in de werkverschaffing. Vorige week 780 personen. Alzoo een vermindering van 84 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Nog enkele foto's van de luchtbescher mingsoefeningen Een brandbom op het stadhuis te Goes wordt onschadelijk gemaakt. De burgemeester van Kloetinge met gas masker, geeft aanwijzingen. Ter gelegenheid van Fokker's 25-jarig jubileum als vliegtuigconstructeur is in het Carlton Hotel te Amsterdam een diner ge houden waar ook de door Fokker in 1911 ontworpen „Spin" aanwezig was. De Vlaarding3che haringlogger „Noord- En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 ster" is als eerste van de haringvangst te ruggekeerd. De „Noordster" in de Vlaar- dingsche haven. Maandag is in de hoofdstad de Vrouwen- Vredesgang 1936 gehouden. Overzicht van den stoet bij het Centraal Station. Maandag was het 10 jaar geleden, dat de Militaire Gasschool te Utrecht werd op gericht. 500 „Boefjes". Neen lezer, er is geen tuchthuis leegge- loopen het opschrift van dit stukje lijkt erger dan het is. Dinsdag a.s. zal het Verg. Rotterd. Hofstadtooneel in het Concertge bouw een jubileum-voorstelling geven ter gelegenheid van de 500e opvoering van Brusse's „Boefje" met Annie van der Lugt Melsert—Van Ees in de titelrol. Naar aanleiding van dit gedenkwaardige feit is onder den titel „500 Boefjes" een boekje verschenen, waarin zoowel mevr. v. d. Lugt Melsert als de schrijver van het stuk M. J. Brusse en vele anderen hun mee ning ten beste geven over stuk en hoofdrol- vertolkster en.over Pro Juventute dat zich immers het lot van die kleine „boefjes" aantrekt. Ongetwijfeld zal de voorstelling van 26 Mei de belangstelling van het publiek trek ken die stuk en hoofdrolvertolkster verdie nen. En dan is de zaal stampvol l MIDDELBURG Het Crisis-comité ontbonden. Gistermiddag had in de'raadzaal een bij eenkomst plaats van hen, die in verbinding hebben gestaan.met het feitelijk op 1 Mei jl. ontbonden plaatselijke, crisis-comité. De voorzitter, mr. F. B. Evers, zeide, dat men behoefte had allen nog eens bijeen te roepen, ten einde hen te danken voor alles, •wat gedaan is voor dit werk en een en an der van de resultaten mede te deelen. Spreker gaf verschillende cijfers Van 1932 tot 1 Mei 1936 is ontvangen aan gif ten 11.153.86 maandelijksche bijdragen 4.920.32 wekelijksche bijdragen 195.67; wekelijksche collecten 23.472.77 andere inkomsten 6278.71, totaal 46.041.34. De oliebollendagen brachten bruto op in Mei 1935 1130.74 en in December 759.57; van het Nationaal Crisis-comité is ontvan gen 3500 de firma De Gruijter schonk 500 en de firma Vroom Dreesmann 100 bons. Vooral voor dit laatste is spreker zeer erkentelijk. Uitgegeven is in die jaren aan tijdelijke ondersteuningen 39.169.60 ondersteunin gen in natura 1811.34 en giften voor een maal 636, totaal 41.616. Hierna heeft de heer J. Onderdijk nog medegedeeld, dat in het tweede halfjaar 1935 afdeeling B heeft ontvangen 4145 en sloot de rekening hiervan met 543 voordeelig saldo. In de jaren 1932, 1933, 1934 en 1935 zijn resp. 290, 376, 346 en 592 personen gesteund met respectieve lijk 3620.90, 4299.21, 3678.75 en 7536.70 of per geval gemiddeld 12.47, 11.45, 10.64 en 12.81. Derde spreker was de eere-voorzitter, burgemeester M. Fernhout, die er aan her innerde, dat in 1931, toen met de krach tige persoonlijke medewerking van de Prinses, het Nationaal Crisis- comité m het leven was geroepen, ook de toenmalige burgemeester van Middelburg direct een aantal vrouwen en mannen bereid vond, tijd en krachten beschikbaar te stellen om mede te werken tot leniging van den nood. Spreker meent, dat allen de beste bevre diging zullen gevonden hebben in het werk zelf, dat mocht verricht worden en in het besef van naar roeping en plicht zijn kracht te hebben gewijd aan een taak van ge meenschapszin, die men als noodzakelijk en nuttig heeft gezien. Spieker sloot met de hoop, dat er, mocht dat te eeniger tijd noo- dig zijn, niet tevergeefs een beroep op allen zal worden gedaan. Mr. Evers bracht den burgemeester dank voor deze woorden en zeide overtuigd te zijn, dat men, zoo noodig, zeker op allen weer zou kunnen rekenen. Hiermede was het crisis-comité ontbon den. Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond. De Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond houdt Vrijdag en Zaterdag te Middelburg zijn groepsverga dering en groepsdag. De vergadering draagt een besloten karakter, doch betref fende den groepsdag kan worden gemeld, dat Vrijdag om half vijf een ontvangst ten stadhuize plaats heeft bij monde van den burgemeester, den heer M. Fernhout. Daar na worden de Abdijgebouwen bezichtigd en van 6 tot 7 uur naar de carillonbespeling van den Abdijtoren geluisterd. Om 7 uur heeft in Hotel de Abdij de gemeenschappe lijke maaltijd plaats en daarna een bijeen komst in St. Joris, waar zal spreken de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde. Het Westkapelsche dames koor in Zeeuwsch costuum zal zich doen hooren. Te half elf wordt de belichting van het stadhuis ontstoken, waarmede op dit gebied het zomerseizoen is geopend. Zaterdagmorgen volgt een rijtoer door Walcheren. Eerst wordt Veere bezocht, waar mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten zoo mogelijk boven op den Kampveerschen Toren zal spreken over de geschiedenis der Zeeuwsche eilanden. De tocht gaat dan naar Domburg voor het koffiemaal en dan via Westkapelle en Zoutelande naar Vlissingen, waar een krans b\j het stand beeld van De Ruyter zal worden gelegd. Concerten Middelburgsch Muziekkorps. Het eerste concert van het Middel burgsch Muziekkorps op het. Molenwater zal op Vrijdag 29 Mei plaats hebben. Voordien zal het korps reeds een mid daguitvoering in de Abdij geven en wel op Zondag 24 Mei van 12 tot 1 uur. De brand aan den Veerschen weg. Het vuur, dat de hooischelf op de weide van den melkveehouder Vader aan den Veerschen weg heeft vernield, was reeds veel verder in het hooi doorgedrongen, dan Zondag was vermoed en dat was ook oor zaak, dat het vuur gisteren weer dapper opflikkerde en wederom de orandweer te hulp moest worden geroepen. Te twee uur vertrok zij met de burgerij- spuit weer naar de weide en het was na middernacht toen de bemanning met de spuit in de kazerne terugkeerde. Geholpen door den eigenaar, die de brandspuitgasten gastvrij in zijn woning ontving, en anderen is het hooi uit elkander gehaald en ge- bluscht. Het onderzoek van de politie heeft het mogelijk gemaakt de oorzaak van den brand vast te leggen, want na verhoor van ver schillende kinderen uit het talrijke gezin, heeft een zesjarig zoontje bekend bij de hooischelf met lucifers te hebben gespeeld. Het is zeker weer een waarschuwing kinderen niet met lucifers te laten spelen. SEROOSKERKE (W.) Tweehonderd kuikens verbrand. Te Serooskerke (W.) is de landbouw- schuur van J. de Visser Bzn. in vlammen opgegaan, tengevolge van het ontbranden van een kunstmoeder. Ongeveer 200 kui kens kwamen daarbij om het leven. De brandweer wist de aangrenzende woning te behouden. DOMBURG Onteigening. Bij Kon. besluit is bepaald, dat ten be hoeve van verbetering van den weg van Domburg naar Westkapelle, ender de ge meenten Domburg en Westkapelle ten alge- meenen nutte en ten name van de provincie Zeeland zullen worden onteigend de percee- len, aangeduid op de grondteekeningen, wet ter secretarieën der gemeenten Dom burg en Westkapelle ter inzage hebben gele gen. BIERVLIET Jongetje in een welput gevallen. Zondagmiddag had het 3-jarig zoontje v' «n den heer J. de Krijger, da- bij zijn oon- >p bezoek was, het ongeluk in een welput ««nat Jew <StE€| Vice-koning Badoglio. (Hoofdartikel.)] Italië neemt voorloopïg niet deel aan den Volkenbondsarbeid. (Buitenland.), Engelsche commissie zal ter plaatse onderzoek instellen naar de oorzaken van de onrust in Paestina. (Buitenland.); De Vrouwen Vredesgang te Amster dam. (Binnenland.) 50.000 spoor wegheden in Mexico sta ken. (Buitenland.) Rede van minister Colijn ter gelegen heid van den Volkenbondsdag. (Binnenland.) De Nederlandsche ambulance uit Abes sinië te Rotterdam aangekomen, ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN te vallen. Men plaatste een vlaggestok in den put en riep het knaapje toe, zich hier aan vast te houden. Gelukkig had het jon getje nog de tegenwoordigheid van geest, hieraan gehoor te geven en krampachtig klemde hij zich met beide handjes aan den stok vast. Intusschen had men een ladder gehaald* Deze werd in den put gezet en weldra was het kind uit zijn benarde positie bevrijd. GOES Veilingsvereeniging Zuid-Beveland, De veilingsvereeniging Zuid-Beveland te Goes, de grootste der veilingen in Zeeland, had over het boekjaar 1 April 193531 Maart 1936 een totaal omzet van 842.443, waaronder begrepen een steunbedrag van 37.644.30. Van hoeveel beteekenis de fruit teelt op Zuid-Beveland is, blijkt wel hier uit dat aan pit- en steenvruchten is ge veild voor een bedrag van 637.805.01, aan klein fruit 115.121.47, aan divers fruit 1724.80, terwijl aan warmoezerijgewassen slechts is geveild 23.632.29 aan diverse groenten j; 19.547.68 en aan diversen 6967.84. 's-HEER ARENDSKERKE Een doodelyk ongeluk. Aan het eind van de luchtbeschermings- oeferiingen te 's-Heer Hendrikskinderen vond een ernstig ongeluk plaats. De ordonnans B., die een bericht over bracht op zijn rijwiel met de voorgeschreven verlichting, kwam in botsing met den voet ganger K. uit 's-Heer Hendrikskinderen. Deze kwam zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Hoewel dr. v. d. Made spoedig aanwezig was, kon deze niet anders dan den dood constateeren. De deernis met de nagelaten betrekkingen van K. is groot. Het smokkelen in Zeeuwsch-VIaandoreri, Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de „N. R. Ct.",: Niettegenstaande de scherpe maatrege len langs de grens en allerhande controle op de binnenwegen en in de bebouwde kom men der gemeenten, kan men den kleinen smokkelhandel in Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijk beperken. Allerlei trucs worden te baat genomen om de artikelen, waarop een aardig winstje zit, over de streep te bren gen. Kinderen blijken hierin meermalen uiterst bedreven en daar de invoer veelal in kleine hoeveelheden geschiedt, is het uiterst moeilijk het kwaad met succes te bestrij den. Bij verdachte personen worden tegen-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1