MAANDAG ÏS MEI Het Kernprobleem van den Volkenbond. No. 117 74e Jaargang - IQ3Q UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEÜWS „Biedt Hulp in Nood Koopt Zomerpostzegels". §cl>curlcigSssc«| «na Jen dug VL1SSIN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland |M|||fSur speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent K meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener A fhrtfl gulden bij levens- r*OA gulden bij dood Aft A gulden bij verlies jfft gulden bij verlies JAA gulden bij verlies OJ* gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- II EB III lange ongeschikt- hjllll door Hk|||l vaneen i *111 van IB III vaneen /n| vaneen kerd tegen ongelukken voor: 1UUU heid tot werken. <JUU een ongeluk. tlUU hand, voet of oog. IvU een duim. IwU wijsvinger. anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. De organisatie van de collectieve veiiigheid. Nederland en de internationale verhoudingen. Het feit, dat Italië in strijd met zijn Volkenbondsverplichtingen en in strijd met het Kelloggpact, na zorgvuldige voorberei ding, een oorlog tegen een medelid van den Volkenbond is begonnen, heeft duidelijk in het licht gesteld, dat in feite zuiver mo- reele verplichtingen, een staat niet kunnen weerhouden tot oorlog over te gaan, wan neer behoefte aan expansie gevoeld wordt. De Abessinische oorlog en hiernaast de opzegging van het Locarnopact door Duitschland hebben het probleem van de collectieve veiligheid in het centrum van de belangstelling geplaatst. De organisatie van de collectieve veilig heid is misschien wel het moeilijkste pro bleem, waarmede de Volkenbond van den beginne af te kampen heeft gehad. Hier openbaarden zich de grootste tegenstellin gen tusschen de verschillende staten, tegenstellingen, welke in belangrijke mate bepaald worden door het belang, dat iedere staat voor zich heeft bij de handhaving van den bestaanden toestand in Europa. Op de oplossing van dit probleem rust de vloek van het Verdrag van Versailles, waarbij voornamelijk in Oost-Europa en ook in midden-Europa (Zuid-Tirol) een toestand geschapen is, welke op den duur moeilijk te handhaven zal zijn. Het is te begrijpen, dat in een land als Frankrijk, door nauwe banden verbonden met de landen van de Kleine Entente en Polen, die ten koste der Centrale mogend heden -groote gebiedsuitbreiding hebben gekregen, streeft naar een hechte, bij voor keur militaire organisatie van collectieve veiligheid in geheel Europa. Het is even zeer begrijpelijk, dat in landen als Enge land, waar de onrechtvaardigheid van de land, waar de onrechtvaardigheid van den in Oost- en midden-Europa na de vredes verdragen geschapen situatie wordt ge voeld, slechts geringe geneigdheid bestaat medewerking te verleenen tot handhaving van dezen toestand. Een systeem van collectieve veiligheid voor geheel Europa, in dier voege, dat alle staten zich verplichten elkander militairen bijstand te verleenen in geval van een niet uitgelokten aanval, zal voorloopig weinig kans van slagen hebben. In West-Europa is de toestand meer ge consolideerd. Na de regeling van het Saar- vraagstuk zijn daar geen problemen van belang meer op te lossen. Gezien het aan bod van Hitier tot het sluiten van een nieuw Locarnopact en het Fransche vre desplan, waarin met de mogelijkheid van regionale pacten rekening wordt gehouden, lijkt het waarschijnlijk, dat in West- Europa inderdaad eerlang een nieuw ga rantiepact tot stand zal komen. In Oost-Europa zal voorloopig de be staande toestand gehandhaafd blijven. Toe treding van Duitschland en Hongarije tot een garantiepact is daar niet te verwach ten. Uiteraard levert dit een ongewensch- ten toestand op, daar een garantiepact zonder Duitschland en Hongarije het ka rakter krijgt van een defensieve alliantie gericht tegen deze landen, medebrengende de noodzaak voor die landen zich sterk te* bewapenen, wijl zij alleen voor eigen veilig heid moeten waken. De collectieve veiligheid zal naar onze meening in den eerstvolgenden tijd blijven rusten op regionale pacten van verplichten wederkeerigen bijstand in gebieden, waar de toestand geconsolideerd mag heeten en daarnevens op toepassing van art. 16 van het Volkenbondspact. Laatstbedoeld artikel, zooals het thans wordt geïnterpre teerd, legt de verplichting op tot mede- Werking aan economische sancties tegen een aanvaller, in dier voege, dat iedere staat voor zich mag uitmaken of er van een niet uitgelokten aanval sprake is. Een Verplichting tot deelneming aan. militaire sancties, welke de Raad van den Volken bond kan aanbevelen, bestaat niet. In feite is deelneming aan sancties dus aan de Willekeur der staten overgelaten. Het is geen wonder, dat men in verband met de moeilijkheden, welke hierbij te ver wachten zouden zijn, vergroot nog door het feit dat noch de Vereenigde Staten, hoch Duitschland, noch Japan van den Volkenbond meer deel uitmaken, vrij scep tisch stond tegenover de mogelijkheid van toepassing van art. 16 van het Volken bondspact. Noch toen Japan zich meester maakte van een gedeelte van China, noch bö het Chacoconflict tusschen Bolivia en Paraguay, om van minder ernstige conflic ten nog maar niet eens te spreken, is er in ernst over gedacht sancties tegen den aanvallenden staat toe te passen. Het is een verheugend verschijnsel, dat de reactie van de geheele wereld op het optreden van Italië tegen Abessinië, de verontwaardi ging, die dit allerwegen heeft gemaakt, ge leid heeft tot toepassing van economische sancties tegen den aanvaller. Voor vele sta ten beteekenen deze maatregelen belangrij ke financieele offers, doch het inzicht, dat inbreuk op het internationale recht niet on gestraft mag blijven en het slachtoffer van een niet uitgelokten aanval gesteund moet worden, heeft gezegevierd over het directe eigenbelang. Dit eerste begin van collectieve samenwerking tegen een staat, die inbreuk maakt op het internationale recht, zal in de toekomst onder de belangrijkste gebeur tenissen in de ontwikkeling van de inter nationale rechtsorde geboekstaafd worden. De preventieve werking, welke van dit precedent zal uitgaan, kan moeilijk over schat worden. Voor toepassing van militaire sancties op grond van art. 16 van het Pact schijnt de wereld thans nog niet rijp te zijn. Het be sef, dat in het belang van de internationale rechtsorde grootere offers geëischt kun nen worden, dan die welke worden ge vraagd by toepassing van economische sancties, zal langzamerhand in de wereld moeten groeien. Het probleem van de col lectieve veiligheid wordt ook voor ons land van steeds grooter belang. De toenemende spanningen in Europa hebben een ernstige bezorgdheid over den staat onzer weer macht in het leven geroepen. En Nederland? Bovendien is het geenszins onmogelijk, gezien het aanbod van Hitier, dat Neder land eerlang formeel zal worden uitgenoo- digd tot deelneming aan een West-Euro- peesch pact tot verleening van wederkeeri gen bijstand. Het is meer dan ooit tijd voor het Nederlandsche volk zich erover te be raden in hoeverre het in het belang van eigen veiligheid en in het belang van den Wereldvrede verplichtingen wil aanvaar den. Het enthousiasme tot medewerking aan een veiligheidsorganisatie is in ons land tot dusver uiterst gering geweest. Zij, die ieder wapengeweld afwijzen, ook wan neer dat ter handhaving van de interna tionale rechtsorde moet worden aangewend, staan er uiteraard afzijdig tegenover. Ook van hen, die sceptisch staan tegenover de practische mogelijkheid van een veiligheids organisatie, is geen medewerking te ver wachten. Onze regeering heeft zich steeds gesteld op het traditioneel Nederlandsch standpunt van afzijdigheid en zelfstandig heid. Meerdere verplichtingen dan ons land door toe te treden tot het Volkenbondspact op zich heeft genomen, zal de regeering niet willen aanvaarden. Het valt niet te ontkennen, dat aanslui ting bij een pact tot verleening van weder keerigen bijstand gevaren in zich sluit. Men kan medegesleurd worden in de poli tiek der groote mogendheden, .men kan ge dwongen worden oorlog te voeren, ook dan wanneer men de aanwijzing van den aan valler niet als juist erkend heeft. Alle zeer gewichtige en ernstige bezwaren, waar echter tegenover staat de vraag of Neder land moreel gerechtigd is, zonder zelf eenigen steun aan andere mogendheden te garandeeren, te speculeeren op bijstand van deze mogendheden voor het geval Ne derland zelf in een conflict wordt betrok ken. Het is naar onze meening een nood zakelijkheid, dat het Nederlandsche volk zich een opinie vormt in hoeverre het wil medewerken aan de organisatie van de col lectieve veiligheid in de wereld. Het is niet onmogelijk, dat het Neder landsche volk, wanneer het zich bezint over deze vraag, met de regeering deel neming aan pacten van verplichten weder keerigen bijstand zal afwijzen. Ons volk zal vermoedelijk zich niet van te voren willen verbinden militairen bijstand te ver leenen, ook dan, wanneer het zich met de formeele aanwijzing van den aanvaller door den Raad van den Volkenbond, of welk an der college dan ook, niet kan vereenigen, of de inbreuk op het internationale recht niet als voldoende ernstig gevoeld wordt om er militaire maatregelen voor over te hebben. Wanneer veiligheidspacten worden afge wezen, zal ons volk, dat bij de ontwikke ling van de internationale rechtsorde een En voor Uw foto's. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 hooge traditie heeft voort te zetten, met alle energie behooren mede te werken aan den uitbouw van art. 16 van het Volken bondspa,ct. In het Abessiniseh conflict heeft ons volk geen oogenblik geaarzeld mede te werken aan economische dwangmaatrege len tegen 'den aanvaller. Het besef, dat, wanneer de inbreuk op het internationale recht evident is, de verplichting bestaat mede te werken aan economische sancties en zoonoodig aan militaire sancties, wan neer economische sancties onvoldoende blij ken om de rechtsorde te beschermen, moge ir. ons volk levendig gemaakt worden. Meer dan ooit 'is het thans noodig de aandacht in ons land erop te vestigen, dat alleen een systeem van collectieve veilig heid den wereldvrede op den duur kan be schermen, meer dan ooit nu ook in ons land het streven naar eenzijdige sterke be wapening toeneemt en het gevaar hiervan wanneer niet tegelijkertijd wordt gewerkt aanverbetering van de collectieve veilig heid, niet voldoende wordt beseft. Het leek ons goéd op dezen dag,'waarop het zeven en dertig jaar geleden is, dat de volkeren voor dë E~,;ste Vredesconferentie te 's-Gravenhage bijeenkwamen om gehoor te geven aan den oproep van, Czaar Nico- laas „om te zoeken naar middèlen om de ramp af te wenden, waarmede het tegen woordige heel de aarde bedreigt"'té wijzen op het probleem van de collectieve veilig heid, dat. wij hierboven betitelden als het kernprobleem van den 'Volkenbond, het pro bleem van welks oplossing het afhangt, of de wereld bevrijd kan worden van de nachtmerrie der steeds toenemende natio nale bewapeningen. De „Hindenburg" passeert Vlissingen opnieuw. Zondagmorgen op den Noordzee-boule- vard. Heerlijk plekje door zonnelich t over goten. Weinig wandelaars, want 't is nog vroeg, kwart voor negen. Bij het kustlicht genieten we van het spel van lucht en water en wordt ons oog geboeid door enkele op- en afgaande koop vaardijschepen. Helder is het uitzicht niet, maar toch is de kustlijn aan den over kant goed te onderscheiden, zelfs teekenen nu en dan de lichte gevels van groots gebouwen op den dijk van Knocke zich af tegen den donkeren achtergrond. Er staat een Oostelijk briesje, heerlijk koel, dat de geluiden aanbrengt van een komenden of vertrekkenden trein. Plotseling klinkt daar boven uit het zware geronk als van een Diesel-motor. Dat moet een Zeppelin zijn En op het zelfde oogenblik is hij reeds zichtbaar bo ven de VLissingsche buitenhaven. Statig komt het reuzengevaarte nader bij. Zijn romp glinstert als zilver. Duidelijk lezen we op zijn neus het woord „Hinden burg", dan volgen de vijf ineengestrengelde gekleurde Olympische ringen, het onder- scheidingsteeken DLZ 129 en op de roeren twee rood-zwart gesehij derde Ha kenkruizen. Langzaam althans zoo meenen wij koerst de zilveren vogel, midden boven den Scheldestroom in Zuid-Westelijke rich ting. Het imposante schouwspel heeft juist tien minuten geduurd. Als de „St. Jacob" negen uur aanwijst, is het luchtschip reeds weer uit het gezicht verdwenen. Groot Nederlandsch Volkstooneel. Concertgebouw. Terwijl Vlissingen Zaterdagavond denk beeldig geklonken was in de kluisters van het oorlogsmonster en zich in het duister hulde om te ontkomen aan de noodlottige, menschonteerende daden van zijn vazallen, speelde zich in het Concertgebouw eveneens een gefingeerde maar daarom niet minder lugubere geschiedenis af in den vorm van het volksstuk „Rooie Jet", dat in 't vijfde bedrijf in de rechtszaal tot ontknooping komt met de ontstellende onthulling, dat een natuurlijke dochter van de inmiddels overleden ongehuwde vrouw „Rooie Jet" en een gehuwden advocaat niet alleen de moe der maar tevens de zuster is van haar bui tenechtelijk geboren kind, waaraan zij zich ontdaan heeft. De vader-grootvader, die in zijn functie van pleiter tracht zijn „doch ter" ontoerekenbaar te laten verklaren, weet dan niets anders te doen dan de hand aan zich zelf te slaan. De opvoerenden, Willem Goossens, Greta van der Knaap c.s. hebben van dit drama tisch gegeven, waarin een vrouw uit het volk op haar manier voor de vroolijke noot zorgt, een vertolking gegeven, welke hun veel applaus van de zeer matig bezette zaal deed verwerven. In de scène, waarin „Rooie Jet" dreigt haar verleden tegenover zijn vrouw te ont maskeren, was het spel van den advocaat wel wat te mat, terwijl de souffleur zich al te luidruchtig van zijn taak kweet. Tusschen de bedrijven door bracht een danspaar enkele aantrekkelijke nummers, waarmede het veel succes oogstte. Badhuis aan de Bonedjjkestraat. Gedurende de week van 11 tot 16 Mei werden in het badhuis 416 baden genomen en wel 286 door heeren, 104 door dames en 26 door kinderen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Onze Redactie heeft Zaterdag in verband met de groote oefeningen in luchtbescher ming, een reis door Zeeiand gemaakt en een deel harer bevindingen fotografisch vastgelegd Te Goes werden de autoriteiten op het stadhuis ontvangen v. 1. de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Goes en Lt.-generaal Reijnders. Vertrek uit het stadhuis te Goes. Het Roode Kruis te Ter Neuzen. Bommen op Sluiskil De bruggen over het kanaal TerneuzenGent worden ver duisterd het bergen der gewonden het hoofd van dén Lbd. Terneuzèn, inspecteur Hack, in volledige uitrusting. In Vlissingen Een gewonde bij het bom bardement der sluizen tijdens het diner in Britannia de schuilloopgraaf achter het postkantoor W02'dt bezichtigd tijdeDS de demonstratie met brandwerende verf de Vlissingsche brandweer op het strand. Ontvangst in de raadszaal te Middel burg. Zondagmorgen verscheen de Hindenburg boven Vlissingen het luchtschip in den nevel boven de Westerscheïde. MIDDELBURG Bloempjesdag voor Volksonderwijs. De bloempjesverkoop voor Volksonder wijs bracht Zaterdag 117.22 op. Een hooischelf in brand. Was het Zaterdag voor de brandweer slechts een deelnemen aan schijnaanvalleh, Zondagavond stond een deel van deze ge meentelijke instelling voor werkelijke vuurbestrijding en wel van een door on bekende oorzaak in brand geraakte hooi- kiamp van den melkveehouder Vader, aan den Veerschen weg. Met twee slangen op de burgerijspuit is het vuur met succes bestreden. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. 1 Wagenmoer, Kanaalstraat 45, Souburg. BIGGEKERKE Verkeersverbetering. De provincie Zeeland is door aankoop eigenares geworden van het huis met schuurtje aan den straatweg naar Koude- kerke bij den overweg van den „Stoom tram Walcheren". Het ligt in de bedoeling binnen korten tjjd over te gaan tot sloo ping van dit gebouw, waardoor zoowel het vrije uitzicht op een naderende tram als in de bocht van den weg aanmerkelijk zal worden bevorderd. Voor het drukke ver keer langs dezen provincialen wug beteekent deze maatregel een zeer toe te juichen ver betering, die de veiligheid zeer ten goede zal komen. ARNEMUIDEN Een burenruzie. Eenigc bewoners van Tuindorp kregen Zaterdagmiddag ruzie met elkander over het sluiten van een toegangspoort bij hun erf. Dat liep zoo hoog dat zij handgemeen werden. Toen zij elkander vast hadden, wilde de vader zijn zoon die met den buur man vocht, van elkander scheiden en alzoo het gevecht en de ruzie beëindigen. Toen dit de vrouw zag van den buurman, liep deze naar achter en kwam met een hamer terug, waarmede zij den vader een flinken Het' Kernprobleem van den Volken bond, (Hoofdartikel}^ De groote luchtbeschermingsoefenin- gen. Verduistering prachtig ge slaagd. Mgr. J. H. G. Jansen overleden. De stand der werkloosheid per einde April 1936. (Binnenland) Zweden keert terug tot den gouden standaard. .(Buitenland)* ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN tik op zijn voorhoofd gaf, waardoor hij bloedend verwond werd. Hij stelde zich onder geneeskundige behandeling, terwijl van-de ruzie en het vechten de plaatselijke politie ook het hare moest hebben. GOES Chr. Besturenbonden in Zeeland. 1 Zaterdagmiddag vergaderden te Goes de afgevaardigden van 12 Chr. Besturenbond den in Zeeland (afwezig waren Vlissingen en Serooskerke). Van het Chr. Nat. Vak- verbond waren aanwezig de heeren De Jong, penningmeester, en Hofman, 2e voor zitter, alsmede de heer A. Vingerling* hoofdbestuurder van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond. De voorzitter, de heer De Jong, stelde eerst aan de orde de bespreking van den arbeid in den af geloop en winter in de studieclubs. Daaraan werd door vele aan wezigen deelgenomen. Over het algemeen was men dankbaar voor dezen arbeid en de gegeven voorlichting van het bestuur* van het C.N.V. Alleen werd opgemerkt,, dat de leidraden en schetsen, vooral van de laatste onderwerpen te laat waren ont vangen. Hieraan zal voor den volgenden, winter aandacht worden geschonken. De voorzitter spoorde de Besturenbon den krachtig aan dit werk vooral onder de jonge leden onverzwakt voort te zetten* De sociale scholing is meer dan ooit njoodig. De voorzitter leidde vervolgens in„Het erisiswerk van het Chr. Nat. Vakverbond"* Spr. besprak achtereenvolgens het kamp-, werk, de bestrijding en leniging van de jeugdwerkloosheid en het werk van de centrale voor werkloozenzorg. De collecte voor „Jong Holland" is boven aller ver-a wachting .geslaagd. Door de vier centrales zijn in het eerste kwartaal 1936 15 werk* kampen gehouden met 1150 deelnemers. Het C.N.V. aandeel hierin was 7 kampen, (nog een in -aanbouw) met 525 deelnemers. Verder releveerde spr. het cursuswerk (zoowel practische als theoretische cur sussen). Ook het dienstbodenwaagstuk; vraagt thans in bijzondere mate onze aan dacht. Van groot belang is ook de con tactcommissie waarin het C.N.V. door deü heer Stapelkamp is vertegenwoordigd. Dankbaar zijn we dat belangrijke hoe veelheden groenten niet worden vernietigd, maar tegen lagen prijs voor de werkloozen worden beschikbaar gesteld. Verder be sprak spr. den huurtoeslag voer gesteunde gezinnen, de opheffing van het crisis* comité, de verstrekking van goedkoop ge* hakt aan werkloozen, het werkfonds 1934 en het bereiden van eenige aangename vacantiedagen aan vrouwen van werkloo zen. Reeds zijn dit jaar 350 van deze vrouwen een week met vacantia geweest. BRESKENS Het vliegveld goedgekeurd. Naar wij vernemen is door de N.V. van Melle's Confectionery Works een vlieg veld aangelegd in de onmiddellijke nabij heid van Breskens, dat door de afdeeling luchtvaartdienst van het departement van. waterstaat goedgekeurd werd. Dit vliegveld is echter voorloopig ie beschouwen als particulier vliegveld, waar alleen de „Dubbele Arend" van de firma mag landen. Door de Vereeniging voor Luchtvaart, afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, worden echter pogingen in het werk gesteld om dit vliegveld te vergrooten,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1