500 300 150 25 ZATERDAG 16 MEI No. 116 74e Jaargang; 1936: lilimFin» F. VIII DE VELDE li., Willi 51-80, Vlissinp. Telef. ID. Pistnkiniii INT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen liTADS- EN PR0V1NCIENIEUWS De verduistering van hedenavond. «nn Je— Jnfl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op dat HOTELS, CAFÉ'S en RESTAU RANTS hedenavond gedurende de oefening geopend mogen zijn, mits op afdoende wijze is gezorgd dat geen licht naar buiten kan uitstralen. WINKELS echter moeten, zoodra het lichtalarm wordt gegeven, geslo ten worden en de lichten dooven of zoo afschermen dat geen enkel schijnsel naar buiten straalt. Men zie de publicatie van het gemeentebestuur. Wij vestigen er voorts de aandacht op dat een. Wet op de Luchtbescherming in- tusschen van kracht is geworden, zoodat men zich bij niet-naleving van de door den burgemeester gegeven instructies, aan lang biet malsche straffen bloot stelt. Wij rekenen er echter op dat men niet uit vrees voor straf, maar uit burgerzin Vrijwillig volle medewerking zal verleenen. De luchtbeschermingsoefening. Na afloop van de luchtbeschermingsoefe- ning zal gedurende 1 minuut het electrisch licht op Walcheren en de Bevelanden onge veer om de 2 sec. afzwakken en weer op lichten ten teeken dat het luchtalarm ge ëindigd is, Alhambra-Theater. Greta Garbo in „De bonte sluier Too much Harmony. Greta Garbo in't begin van 'n zeer mooie film „The painted Neil" is niet de Greta Garbo, die we kennen. De lethargische be- toovering, die altijd op haar lag is wegge vallen, de wanden rond de plek, waar mis schien een mensch in woonde, zijn wegge schoven, de schoone slaapster is ontwaakt. Hier is een meisje, levendig, lief, met iets Van een talmend fluïdum om haar heen, dat haar wat hoekige gebaren verzacht en er iets zeldzaam teeders aan geeft. Daar staat zij, een droomig kind, dan overrom peld door de vraag van den jongen dokter, een leerling van haar vader „Wil je mijn vrouw worden?" Dit stukje film moet men gaan zien, als men niet weet, wat het ge heimzinnige iets is, waarmee Greta Garbo ons onder een onbegrijpelijke begoocheling houdt. Later is het weer vieux style, is ze weer als de slaapwandelaarster, die de gelijke nis van een werkelijk gebeuren beleeft. Zij is dan in China, waar haar man (Herbert Marshall) haar door zijn drukke werk zaamheden zich een beetje vereenzaamd doet gevoelen en ze gehoor gaat geven aan de fluisteringen van een Engelschen at taché. Herbert Marshall speelt echter voor al, dat hij waard is, en dwingt haar om te ont waken. Zoo in de scène, nadat hij haar be trekkingen met den attaché ontdekt heeft en hij haar zijn besluit meedeelt, om haar naar de choleradistricten mee te nemen, tenzij Townsend schriftelijk verklaart, van zijn vrouw te zullen scheiden om haar te kunnen trouwen in de scène, als hij haar naar Hongkong terug wil laten gaan, om dat zij de onmenschelijkheid van zijn optre den is gaan beseffen. Hier valt ook Garbo's oude masker en wordt dat van gewone, levende, lijdende vrouw zonder geheimzin nigheid. Levend licht en warme schaduwen glijden over haar oogen, haar mond, beur haren, haar wangen. De camera van den berekenden vakman weet, in kunstfoto's, dit gezicht, deze mensch, als een levend wezen, te streelen. By deze uitdrukkingsmogelijkheden en dergelijk vakmanschap, is het verhaal bij zaak. Dit gaat den gewonen gang. De dok tersvrouw wordt verpleegster. Haar man wordt bij een Chineezenoproer ernstig ge wond, zoodat zij dan samen zulk een ge lukkig einde aan deze film kunnen maken, dat het in de ziel pijn doet. Deze Greta Garbo is er een met vele facetten, krachtig en sober gespeeld, waar in vooral meesterlijk is uitgebeeld de zich steeds eenzamer voelende vrouw. Een pracht-actrice met hoogst bekwame tegen spelers temidden van een exotisch milieu in een boeiend filmverhaal. „Too much Harmony" is een revue-film volgens het gebruikelijke recept. Veel kijk jes achter de schermen en een aantal echt Amerikaansche „show-nummers". Bing Crosby, „de grootste crooner" ter wereld, is de man, die het populaire jazzliedje-van- den-dag zingt en dat wel op de meest ver- teerende wijze. Om zijn liedjes gaat het in een goederenwagen, thuis achter de piano, bij vrienden op een feest, of in de hoofdscène der revue. Bij tijd en wijle is de film wel beziens waard, al vraagt men zich af, of het Ame rikaansche revue-tooneel nu werkelijk zoo'n vrijgevochten boel is als menige scène in en rondom de kleedkamers wel zou willen doen gelooven. Judith Allen, een goede revue-zangeres, blijkt in elk opzicht Bing Crosby's even knie, terwijl Hany Green een type van een opgewonden, zenuwachtigen revue-direc teur is. Een genoeglijke film met een hup- schen achtergrond, waarbij komische mo menten afwisselen met zeer grootsche of wel zeer leuke tooneelen. Luxor-theater. Wolvenbloed. Liebeslied. Wolvenbloed (Trailing the Palier) is een pracht-film van zeldzame tekoring en schoonheid. De hoofdrol in dit buitenge woon spannend jungle-filmwerk wordt ge speeld door een wolfshond, Lobo, eigendom van den Fransch-Canadeeschen trapper Pierre la Plante (Francis Mc Donald), die er van verdacht wordt in de eenzame wil dernis van het land der schaapherders tal- looze schapen gedood te hebben. Zelfs zijn baas begint te gelooven, dat Lobo, die zich dikwijls haar zijn vriendin de wolvin met hun beider snoezig kroost begeeft, de schul dige is, tót hg op een nacht den werkelijken dadèr ontdekteen geweldige puma. Deze ontmoeting kost "den trapper, het leven, waardoor op Lobo de verdenking blijft rus ten. De herders organiseeren een klopjacht op den hond en nu ontstaat cr een strijd, zooals alleen de wildernis dien kent, welke eindigt emt een volledig eerherstel van den braven hond en den dood van de puma, waardoor de landstreek van een gevaarlij ken roover verlost wordt. Liebeslied is een opera-film waarin de Italiaansehe tenor Alessandro Ziliani als Mario Cavallini alle vrouwenharten be koort. Zijn zuster Angelina (Fita Benk- hoff) zorgt er echter voor, dat Mario, die een zwak voor vrouwelijk schoon heeft, niet aan de een of andere aanbidster „blijft han gen". Het toeval speelt den zanger echter in de kaart. Een auto-panne wordt oorzaak, dat hij bij een groepje artist en terecht komt, alwaar hij een lief meisje Jeannette (Carola Höhn) zijn Liebeslied voor zingt en na verscheidene intriges van jalouzie en misverstand, die tot verschillende aardig gevonden situaties aanleiding geven, wordt met het liefdesduet uit „Butterfly" de band voor het leven gesmeed. Ziliani is een pracht-tenor en ook Carola Höhn zingt goed liefhebbers van opera-melodieën kun nen dus hun hart ophalen. Rudolf Platte als de secretaris César van Cavallini en Paul Hörbiger als Pierre de muzikale clown en leider van de rondtrekkende artisten zorgen voor de vroolijke noot. Een Ufa-film waar bij men zich van begin tot eind amuseert. In het voorprogram het gebruikelijke na tionale en wereldnieuws (Polygoon en Ufa), benevens een teekenfilm. Alles te zamen een programma waaraan men volop zijn genoegen zal beleven. Parysche Jaarbeurs. Gedurende den duur van de Parijsche Jaarbeurs, nl. van 16 Mei tot en met 2 Juni a.s., worden aan handelaren, industrieelen en commissionnairs, legitimatiekaarten af gegeven, op vertoon waarvan een reductie van 25 op de Nederlandsche en Belgische spoorwegen en van 40 op de Fransche spoorwegen, wordt verleend. Bedoelde legi timatiekaarten zijn voor belanghebbenden op het Fransch Consulaat alhier verkrijg baar. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De N.W.U. hield Vrijdag in den Midden- Beemster een selectie-wedstrijd over 140 K.M. voor afvaardiging van amateurs naar de wereldkampioenschappen en de Olympi sche Spelen. Vrijdag herdacht de school voor Reserve-Officieren der Bereden Artil lerie haar 25-jarig bestaan. De wacht was voor deze gelegenheid in de uniform van vóór 25 jaar gestoken. MIDDELBURG Archief en Oudheidkamer te Middelburg. Aan het jaarverslag over 1935 van het Archief der gemeente Middelburg ontlee- nen wij, dat de voorloopige beschrijving der tresorie, waarmede het vorige jaar een aanvang was gemaakt, werd beëindigd. De archivaris, dr. W. S. Unger, had dit, de inventariseering van het archief der griffie onderbrekend, ter hand genomen ten einde na te gaan, of eventueele stukken uit het tresorie-archief naar dat der griffie zouden moeten worden overgebracht, Nu dit on derzoek is afgeloopen, kan de arbeid aan het griffie-archief over de periode 1795 1851 worden ter hand genomen. In aanslui ting op het werk der vorige jaren werden daarnaast indices bewerkt op de Waalsche trouwboekenbehandeld werd de periode 1574—1642, die op fiches werd gebracht, welke, nu het geheel zoover is, zullen wor den gealfabetiseerd. De aanwinsten waren dit jaar weinig talrijk. Archivalia werden niet verworven. Voor de bibliotheek van handschriften en gedrukte werken werden o.a. verkregen: Ms partituur Openluchtspel 1924 te Middelburg opgevoerd een verzameling stukken be treffende le^en van jt ^geslacht Danckaerts 1765—1825, bevattende o.a. afleesrol van mr. J. Danckaerts 11; September 1768 bul van zijn zoon mr. H. Saignie Dan ckaerts (1741—1814) en andere stukken, stukken betreffende diens zoon mr. C. J. Danckaerts (1757—1825), die tusscben 1785 en 1794 schepen en tresorier van Mid delburg is geweest. Voor dén historisch-topografischen atlas werden verworven drie foto's van het 25- jarig jubileum van burgemeester M. Fern- hout te Middelburg, plattegrond van Mid delburg van 1886 en een plan der werf van de Commerciecompagnie.,1875. Ten behoeve van het gemeentebestuur werden enkele cijnskwesties onderzocht, in samenwerking met de afdeéling. bevolking der gemeente-secretarie wérden eenige on derzoekingen ingesteld ten behoeve van lieden, die bewijzen zochtéh van hun zgn. arische afstamming. Het archief werd be zocht door 19 personen, van wie 8 uit Middelburg; aan 37 personen, van wie 2 uit Middelburg en 7 uit het buitenland, werden schriftelijke inlichtingen verwacht over verschillende onderwerpen. De aanwinsten der oudheidkamer beston den uit een aquarel van het huis Korte Noordstraat L 84, thans afgebroken een apuarel van het embleem van het Wijnhee- ren- en Biertappersgilde, 1771, en een af slag van het avondmaalslood der Luther- sché gemeente in 1708. Het aantal der betalende bezoekers be droeg 1732, tegen 3303 in 1934 en ruim 3400 in 1933 en 1932 het hoogste aantal op één dag was slechts 122, tegen 315 het vorige jaar. Zulks niettegenstaande een drukker bezoek op de Donderdagen in de zomermaanden aan de stad. In verband daarmede heeft de archivaris in opdracht van B. en W. een nieuw tarief ontworpen voor bezoek aan een en ander. En voor Uw foto's. OOSTBURG Een ongeluk. De werkman E. D. te Oostburg, bezig met landbouwwerk (rolblok) had Donderdag het ongeluk op een gegeven oogenblik met de ^and beklemd te raken in de lijn met als gevolg, dat het eerste lid van een duim hem werd afgerukt. Floralia. De afdeeling „Floralia" alhier van de Mij. tot Bevordering van Ooft- en tuinbouw, hield gisteren een vergadering, waarin de rekening over 1935 met gunstige cijfers werd vastgesteld. De heer ir. I. A. van Cruijmngen werd herbenoemd tot voorzitter. Besloten werd in September a.s. een ten toonstelling te houden van door de leden uit aan hen uitgereikte plantjes, gekweekte bloemen. Evenals vorige jaren zullen voor rekening der afdeeling weder een paar perken bloe men worden aangelegd hij de muziektent. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Toegelaten tot de Evangeliebediening. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft na examen toegelaten tot den hei ligen dienst in de Ned. Herv. kerk den heer W. F. ten Bruggencate, candidaat aan de universiteit te Leiden, en wonende aldaar. En voor Uw kiekjes. Foto HENNING, Badhuisstr. 63 Patriculiere Synode Geref. Kerken. De vergadering van de Particuliere Sy node der'Geref. Kerken in Zeeland zal op Woensdag 10 Juni gehouden worden te Goes. Door de classis Middelburg zijn voor af gevaardigden naar deze Synode gekozen als primi de predikanten Heij en Vreug- denhil en de ouderlingen J. Bosselaar en J. F. Heemskerk en als secundi de predi kanten Bremmer en Koning en de ouder lingen J. Boon en G. Huynink. Examens. Geslaagd voor stuürman kleinestoom- en zeilvaart de heer B. Goedhart, leerling d'er De Ruyterschool. Eindexamens stuurmansleerling en machinistleerling. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft o.a. benoemd tot ge committeerden bij de in 1936 te houden eind examens aan de opleidingen voor stuur mansleerling en machinistleerling aan de van rijkswege gesubsidieerde nijverheids scholen ir. Joh. Cramer, Vlissingen F. A. A. Jasperse, Delfzijl en J. Vader, Vlissin gen. Examens Hoofdakte. In de commissie, welke in 1936 belast is met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, zijn te Rotterdam I o.a. benoemd tot lid en ondervoorzitter K. Dekker, Middelburg tot leden C. Bakker, Middelburg, E. Mos, Mid delburg, W. Stroux, Zierikzee tot plaats vervangende leden dr. J. Gielen, Hulst, dr. K. Huizenga, Middelburg, J. Pik, Zierikzee en J. van Swigchem, Middelburg. Examens moderne taf en. De examens in de Fransche, Hcogduitsche en .Engelsche talen en letterkunde en de in dit jaar eventueel af te nemen examens in de Italiaansehe, Spaansche, Russische en Zweedsche talen en letterkunde zullen wor den afgenomen in nader aan te wijzen ge meenten. In de commissie voor de Fransche taal is o.a. benoemd tot lid dr. H. de Noo Bzn. te Vlissingen, en in de commissie voor de Hoogduitsche taal en de Zweedsche taal en letterkunde als lid A. Petermeijer, te Mid delburg. RECHTSZAKEN Stationschef opgelicht. Ruim drie jaar geleden wandelde een keurig uitziende jongeman op het perron van een klein Belgisch stationnetje. De stationschef, geïmponeerd door het wel gestelde uiterlijk van den reiziger en door de vele etiketten van internationale ho tels, waarmee zijn groote koffer was be plakt, maakte een praatje met den jeug digen Hollander. Via een praatje over de slechte tijden bracht hij het gesprek op het onderwerp „speculaties" en „geld als water verdienen". De jongeman deed zich voor als een groot zakenman en een financieel expert, die op gemakkelijke wijze geld wist te verdienen. Zijn verhaal, dat hij in relatie stond met de grootste bankiers ter we reld, maakte indruk en de Belgische sta tionschef toonde zich niet afkeerig van een zoet winstje. Op het gesprek volgde een drukke correspondentiede Hollandsche meneer schreef op briefpapier van een be roemd Amsterdamsch hotel en ook dit maakte weer diepen indruk op den een- voudigen Belg. Tenslotte zond deze laat ste 10.000 francs, waarvoor hij een „cer tificaat" kreeg. Langen tijd hoorde de chef niets en van het „vertienvoudigen" van zijn spaar duitjes was nog niets gekomen. Tenslotte won de man informaties in en het bleek, dat de Amsterdammer niet in het chique hoofdstedelijke hotel woonde, doch in het zeer eenvoudige rijkshotel aan den We teringschans. Hij was nl. veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, omdat hij gepoogd had valsche aandeelen aan den man te brengen. Gisteren stond de jongeman terecht we gens oplichting van den Belgischen sta tionschef. Verdachte toonde geen moment berouw hij hield vol te goeder trouw te zijn geweest en den chef - de gelegenheid Worden de sancties gehandhaafd? (Buitenland), Opbrengst April. der Rijksmiddelen over (Binnenland)* In Frankrijk twee vliegongelukken. (Luchtvaart)', Vliegtuigen kruisen boven Jerusalem om de bevolking te kalmeeren. (Buitenland), Gaat de Negus naar Genève? (Oorlog Italië-Abessinië), Vergadering Liberale Staatspartij. (Laatste Berichten)', ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN te hebben willen geven, om wat te ver dienen. De officier, mr. De Blecourt, was ver* ontwaardigd„Deze man, die tot een straf van 3 jaar is veroordeeld, toont geen spoor van inkeer. Hij liegt en bedriegt nog, en poogt zich eruit te praten". Spr. requireerde een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. H. G. W. Worst, pleitte vrijspraak, subs, clementie. Meineed. Tijdens de behandeling* van een zaak voor de rechtbank te Zutfen tegen den 42- jarigen handelaar B. J. Z., werd een getui ge, de'heer J., gearresteerd, als verdacht van meineed. Hij is in het huis van bewa ring ingesloten. In deze zaak stond de heer Z. in hooges beroep terecht van een kantongerechtsvon-i nis, waarbij hij veroordeeld was tot 10 boete wegens het niet voeren van twee wit licht uitstralende lantarens op zijn auto. De veldwachter, die Z. bekeurde, had dezen gevraagd of hij bestuurder was van het voertuig. J. ontkende als getuige, dat de veldwachter deze vraag had gesteld.- Uit getuigenverklaringen bleek later, dat de veldwachter deze vraag wèl had gesteld, zoodat de meineed van J. kwam vast te staan. MARINE EN LEGER Nederlandsch vlagvertoon in. Zweden. De commandant van het Nederland j *he smaldeel dat een bezoek brergt aan de Zweedsche hoofdstad, de kapitein ter zee A. C. Wakerlin, heeft zijn opwachting ge maakt bij den minister van defensie en den gouverneur van Stockholm. De Nederlandsche gezant heeft overste Wakerlin en den anderen officieren een banket aangeboden. De Zweedscn-Neder- landsche vereeniging richtte voor de 2S on derofficieren en 108 manschappen een maal tijd aan. LUCHTVAART Aannemen van vreemde ordeteeken. Bij Kon. besluit is aan A. Plesman te 's-Gravenhage, directeur van do Konink lijke Luchtvaart Maatschappij voor Neder land en Koloniën N.V., verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van; commandeur in de orde van den Witten Leeuw, hem doexr den president van de republiek Tsjeeho-Slowakije verleend. De „Perkoetoet" naar Batavia vertrokken. Het K.L.M.-vliegtuig de „Perkoetoet" ia met den heer Geysendorfer als gezagvoer der hedenmorgen te 6 uur van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het toestel had 82 K.G. goederen, 11 K.G. pakketpost en 219 K.G. briefpost aan boord. Passage voor dit vliegtuig is geboekt; door de volgende passagiers 1 van Am<» sterdam naar Batavia, 1 van Amsterdam' naar Pinang, 1 van Amsterdam naar Jod» poer, 1 van Amsterdam naar Caïro, 1 van Halle/Leïpzig naar Alexandrië, 1 van Bushir naar Djask. Het K.L.M. vliegtuig de „Perkoetoet", dat gistermorgen zijn reis naar Indië is begonnen, is om 9.04 uur (A.T.) van Halle-Leipzig vertrokken. Ter plaatse werd bijgeladen 1 KG. pakketpost voor Alexan drië, 1 KG. pakketpost voor Cairo, 2 KG. pakketpost voor Gaza, 5 KG. pakketpost voor Bagdad, 1 KG. pakketpost voor Ca- rachi, 3 KG. pakketpost voor Batavia en 122 KG. briefpost voor Indië.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1