1000 500 300 150 100 25 Morgen groote oefeningen in Luchtbescherming. SlGAR ETTE N RO OKER S Kreymborg VRIJDAG 13 MEI No. 113 74e Jaargang UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Fr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen PRODUCT STADS- EN PROVINCIENIEUWS §el»eMr8cnis»CH «an Jng 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. JÜ ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels flalles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bi] verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste Blad. Hoe zit de Luchtbeschermingsdienst in elkaar? IHANS OVERAL VERKRIJGBAAR 2O STUKS 25 CENTS Morgen wordt niet alleen bier ter stede, maar in geheel Zeeland en Westelijk Noord-Brabant de groote oefening in luchtbescherming gehouden, waarover wij reeds herhaaldelijk geschreven hebben. De oefeningen worden zoowel overdag alis 's avonds (in het laatste geval ten dieele uit de lucht) door verschillende auto riteiten gecontroleerd en het is om ver schillende redenen (en niet in de laatste plaats in ons welbegrepen e l g e n be lang zaak, dat onze stad dan een goed figuur slaat. En de verduisteringsproef van jl. Maandag heeft bewezen, dat dit moge lijk is. Hoe zit de luchtbeschermings dienst in elkaar? Het is wellicht goed, nog eens in gToote lijnen te vertellen, hoe hier ter stede de luchtbeschermingsdienst is georganiseerd. Het geheel staat onder leiding van den commissaris van politie in diens kwaliteit als Hoofd van den Luchtbeschermings dienst. Het ligt voor de hand, dat de vele werkzaamheden niet door één man kunnen worden verricht en dus zijn 8 hulpdiensten 'georganiseerd, waarvan wij achtereenvol gens iets zullen vertellen in verband met de oefeningen van morgen DE ALARMEERINGSDIENSTDit is ongetwijfeld een der belangrijkste diensten, waarop lieel de organisatie rust, daar alle hulpdiensten pas in werking komen als de alarmeeringsdienst zijn taak behoorlijk heeft vervuld. De mededeelingen van rampen enz. die hebben plaats gehad, komen binnen op het bureau van den luchtbeschermingsdienst, waar Zaterdag voor dit doel 3 telefoon toestellen beschikbaar zijn voor het ont vangen en doorgeven van berichten, ter- Wijl 2 radiotoestellen in dienst zullen zijn één om de seinen van Seheveningen-haven op te vangen en één om op de 80 M. golf de berichten op te vangen die door radio- amiaiteurs op verschillende plaatsen in Zee land zullen worden uitgezonden als de vliegtuigen naderen, waardoor de meldin gen dus snel ter plaatse zijn. In een per ceel hier ter stede zal eveneens een ama teurzender zijn opgesteld. Voorts krijgt men de beschikking over drie ultra-korte- golf toestellen voor zenden en ontvangen die op de 5 M. golf werken en voor be richtgeving op kleinen afstand bestemd zijn. Het hoofd Lbd. kan dus zoo noodig voortdurend in contact blijven met een hulpdienst. Hoe wordt gealarmeerd? Zooalis men weet begint de middiagoefe- ttiing te ongeveer 14 u. 40 (einde ca. 16 u. 40) en de avondoefening om plm. 21 u. 40 (einde plm. 23 u. 15). Dit wil ech ter niet zeggen, dat op genoemde aanvangsuren de alarmtoestand is in getreden en 's avonds de Verlichting moet wor den gedoofd of verduis ter d I Eerst als de vliegtuigen in de richting van onze stad koersen (en op het bureau van den luchtbeschermingsdienst blijft men te dien aanzien nauwkeurig op de hoogte) wordt alarm gemaakt. Als het ernst is, dient de bevolking dan de schuil plaatsen op te zoeken en bezetten de hulp diensten hun posten. De alarmtoestand zal worden kenbaar gemaakt door de fabrieks- fluiten van de Kon. Maatsch. „de Schelde" en de Gasfabriek, een sirene van de Rot- terdamsche Bank en een dito op de H.B.S.; voorts rijden twee auto's door de stad waairop sirenes zijn aangebracht, een auto mobiel met een doordringend fluitsignaal dat wij Maandagavond al gehoord hebben schepen in de havens, o.m. van een der booten van de Mij. „Zeeland", doen de fluiten werken, padvinders zullen op de signaalhoorn alarm blazen, enz. Pas dan is d'e alarmtoestand ingetreden en wordt ,('9 avonds) de verlichting gedoofd of ver duisterd. Wjj wijzen in dit verband op de publicatie van het gemeentebestuur. Het einde van de oefening wordt ken baar gemaakt dooi* het luiden der kerk klokken. Het personeel van den alarmeerings dienst is Zaterdag ondergebracht in „de Oude Vriendschap". DE MASKEERINGSDIENST zorgt bij luchtgevaar voor het geheel dooven van de straatverlichting en houdt toezicht op de verduistering in de stad. De bewoners moeten zelf in hun huizen en zaken de lichten dooven, of liever nog dusdanig af schermen, dat het leven binnenshuis nor maal voortgang kan hebben, doch geen lichtschijnsel naar buiten dringt. Door de overgordijnen met punaises te bevestigen, is dit gemakkelijk te bereiken, terwijl ook het hiervoor bestemde papierop dezelf de wijze bevestigd uitstekende diensten bewijst en heel goedkoop is. Over de auto mobielen en fietsers schreven wij reeds eer der. Ook trams en treinen zullen verduis terd zijn. Het personeel van dezen dienst, evenals de deskundigen voor herstelling van water leiding, gas, telefoon en electrische gelei dingen is gecentraliseerd bij de P.Z.E.M. DE DEKKINGS-, HERSTELLINGS- EN OPRUIMINGSDIENST. Een hulpdienst die veel personeel behoeft en tot taak heefc het opruimen en/of herstellen van ingestor te huizen, d'oor luchtbombardement verniel de straten, gestoorde leidingen van water leiding, gas, electriciteit, telefoon, enz. Het personeel van de dekking-s- en op ruimingsdienst bevindt zich Zaterdag Lu de gemeentelijke werkplaatsen aan het Waaigat. DE BRANDWEER de taak der brand weer behoeft geen nadere verklaring. Het ligt echter voor de hand, dat in oorlogstijd het brandgevaar groot zal zijn, omdat op zettelijk brand zal worden gesticht met be hulp van brandbommen. Deze dienst behoeft dus eveneens een talrijk personeel. Boven dien zal het in werkelijkheid voorkomen, dat op vele plaatsen tegelijk brand uitbreekt, zoodat men gedecentraliseerd moet werken. Dit zal ook morgen het geval zijn. In ieder spuithuis wordt een brandweerploeg opge steld. DE GENEESKUNDIGE DIENST heeft in oorlogsijd eveneens een omvangrijke taak, die veel personeel eischt. Hiervoor geldt hetzelfde als voor de brandweer er kunnen vrijwel tegelijkertijd ernstige ongelukken op verschillende plaatsen geschieden. Decen tralisatie is dus geboden. Er worden morgen vier noodziekenhuizen ingericht t.w. in het Gasthuis en in de kelders van de school Sot- tegemstraat, R. H. B. S. en kantoor Maat schappelijk Hulpbetoon. Alle lpcien van den dienst (waaraan verschillende doktoren ver bonden zijn) werden speciaal voor hun taak onderricht, DE GASBESCHERMINGSDIENST. GASOPSPORINGSDIENST. ONTSMETTINGSDIENST. Ook deze, uit drie onderdeelen bestaande, dienst is zeer belangrijk. Lang niet alle gassen hebben dezelfde uitwerking of kunnen op dezelfde wijze bestreden worden. Men moet een gas dus snel kunnen herkennen en de noodige maatregelen weten te nemen om besmette plaatsen zonder gevaar te betreden en later te ontsmetten. De kleeding van het perso neel dat op besmet terrein werkt, moet ont smet worden, enz. De dienst is Zaterdag ge vestigd nabij het terrein van den Reinigings dienst aan de Verlengde Paardenstraat. DE POLITIE, die morgen met Rijkspoli tie en Burgerwacht zal zijn versterkt, heeft eveneens een taak die niet onderschat moet worden. Ieder is in tijden van gevaar ner veus en licht geprikkeld. Het eischt dus niet alleen veel tact, maar ook veel personeel om alle belangrijke punten te bezetten. De hulpdiensten mogen nog zoo snel ter plaatse zijn, zonder afdoende politieafzetting zullen zij waarschijnijk hun werk niet naar behoo- ren kunnen verrichten door de meestal zeer groote nieuwsgierigheid van het publiek. Het is dus voor het reddingswerk van groo te beteekenis, dat de politie terreinen afzet, regelend optreedt enz. Natuurlijk is hierbij in ruime mate medewerking van het publiek noodig en men kan die medewerking het beste verleenen door zich, vooral 's avonds, niet onnoodig op straat te begeven, VOORLICHTINGSDIENST Hiervan valt weinig te vertellen. Deze dienst heeft tot taak de bevolking voor te lichten over het geen zij doen en laten moet. Dit artikel is hiervan een voorbeeld, evenals de vele op stellen die reeds in de „Vlissingsche Cou rant" over luchtbescherming zijn versche nen. Alle hulpdiensten zijn telefonisch verbon den met het bureau van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. 2 Tot slot nog enkele, wenken en mededee lingen. In verband met de gevaarlijke ligging on zer gemeente die, zoöals bekend, in de le gevarenklasse is ingedeeld, zal het controle vliegtuig morgenavondwaarschijnlijk ge- ruimen tijd boven de stad vliegen en...... ieder lichtje wprdt genoteerd en den plaat selijken autoriteiten als een fout aangere kend. Ook hierom vertrouwen wij, dat ieder ingezetene zijn volle medewerking zal ver leenen. om Vlissingen en de in de nabijheid gelegen gémeenten, een goed figuur te doen slaan..In. dit verband wijzen wij .er café- en restauranthouders op, dat bij het openen van een deur, een zee van licht naar buiten zou stralen het is dus zaak een lichtsluis te maken, door bijv. een zwaar gordijn tus- schen deur en straat of in een portaal bin nenshuis te hangen. De autoriteiten die door geheel Zeeland de oefeningen controlèeren, gebiuiken mor gen in den namiddag een maaltijd in Grand Hotel Britannia en zullen vervolgens hier ter stede het hulpziekenhuis in de Sotte- gemstraat, een schuillöopgraaf achter het Postkantoor, het kortegolf-zenc'station enz. inspecteeren. Op het strand voor „Britan nia" wordt een demonstratie gegeven met brandwerende verf twee houten huisjes waarvan één met de verfstof is geprepa reerd, worden in brand gestoken. De brand weer zal tevens trachten om spuit II wier wielen hiertoe van houten klossen worden voorzien, over het strand te vei-voeren om te blusschen. Hierna gaan de autoriteiten opnieuw de provincie in, 2 De Commissaris van politie zal het in zijn kwaliteit 'als hoofd van den luchtbescher mingsdienst zeer op prijs stellen, wanneer ingezetenen, hem, liefst schriftelijk, eventu eel door hen geconstateerde fouten willen mededeelen. De luchtbeschermingsdienst kan deze gegevens aan de overige rapporten toetsen en hieruit de voor de toekomst noo dige conclusies trekken. Waarborg -costuums alléén bij Publicatie inzake luchtbescherming. Wij vestigen er de aandacht op dat café's, restaurants enz. gedurende da oefeningen van morgenavond niet gesloten behoeven te zijn, zooals in de publicatie van het gemeentebestuur gisteravond was ver meld. Men zie de publicatie van heden waar uit blijkt dat men slechts verplicht is, zoo dra luchtalarm is gegeven de Lichten te doo ven of op afdoende wijze af te schermen. Vereeniging voor Ziekenhuis verpleging gevestigd te Vlissingen. Aan het jaarverslag over 1935 van boven genoemde vereeniging, uitgebracht door den secretaris-penningmeester, den heer J. de Meij, is het volgende ontleend Het jaar 1935 heeft zich voor onze ver eeniging gekenmerkt als een zeer rustig jaar, waarbij iedere moeilijkheid ons be spaard bleef. Het verloop van het ledental was als volgt Volw. Kind. Totaal 31/12 1935 8971 3024 11995 1/1 1935 8945 3055 12000 26 31 5 Totaal Ziekenfonds leden per 1/1'35 6714 2500 9214 Totaal niet Zieken fondsleden p. 1/1'35 2231 555 2786 8945 3055 12000 Totaal Ziekenfonds leden per 31/12'35 6770 2489 9259 Totaal niet Zieken fondsleden p. 31/12'35 2201 535 2736 8971 3024 11995 Uit deze cijfers ziet men dat onze veron derstelling, uitgesproken in ons vorig jaar verslag, dat vrijwel het maximum was be reikt wat in een stad als Vlissingen voor een vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te bereiken is, bewaarheid is geworden. Neemt men in aanmerking dat in de bei de hier ter stede gevestigde vereenigingen tusschen de 14 en 15.000 zielen zijn aange sloten en Vlissingen nog geen 22.000 inwo ners telt, dan vormt het aantal aangeslo tenen wel een zeer respectabel deel. Het aantal leden wat tevens lid is van het Ziekenfonds Walcheren vertoont ook nu nog een geringe stijging, wat bewijst dat vooral 't minst draagkrachtig deel onzer bevolking onze vereeniging weet te waar- deeren. Dat in zoo moeilijke omstandighe den ook de allerarmsten onze vereeniging trouw bleven, verdient een woord van dank niet alleen, maar toont tevens aan dat men er prijs op stelt verzekerd te zijn tegen zie- kenruisverpleging. Het aantal zielen niet aangesloten bij het Ziekenfonds Walcheren daalde met 50. Het wil ons toeschijnen dat deze groep onzer bevolking met een betaling uitslui tend van het liggeld en vergoeding gebruik operatiekamer, niet geheel tevreden is ge steld en dat de wenschelijkheid blijkt, om in navolging van onze zustervereeniging te Middelburg een verzekering in het leven te roepen, waarbij ook de kosten van medische hulp voor patiënten, opgenomen in een zie kenhuis, geheel of gedeeltelijk voor vergoe ding in aanmerking zouden komen. Royementen wegens schuld zijn bijna niet voorgekomen. Er wordt zelfs, vooral bij de minst draagkrachtigen, trouwer betaald dan voor de crisis, wat een aannemelijk ver schijnsel is, daar door de zeer gedaalde in komens een achterstand moeilijker is in te '■•alen. Morgen groote oefeningen in luchtbe scherming. (Hoofdartikel.) Een interview met Mussolini. (Oorlog Italië-Abessinië.) De spanning in Palestina duurt voort. Verwacht wordt dat in het heele land de staat van beleg zal worden afge kondigd. .(Buitenland.), Veldmaarschalk Allenby, bekend figuur uit den Wereldoorlog, overleden. (Buitenland.), Nog enkele gegevens uit de rapporten van de Nederlandsche ambulance in Ethiopië. ZIE VERPER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Op de algemeene vergadering werd her kozen ons aftredend lid de heer J. Marijs. Bestuursvergaderingen werden gehouden zoo dikwijls zulks noodig bleek. Overzicht van het aantal verpleeg- dagen en het betaalde bedrag. Bethesda patiënten 167, dagen 2802, ge middeld aantal dagen per verpleegde 16.8, gemiddeld bedrag per verpleegdag 3.69, totaal bedrag per inrichting 10.347.25. St. Joseph-Ziekenhuis resp. 184, 3128, 17, 3.46 en 10.845.50. Middelburg resp. 1, 9, 9, 3.75, 33.75. Leiden resp. 9, 249, 27.6, 2.43, 704.60. Breda resp. 1, 36, 36, 2.50, 90. Brugge resp. 1, 5, 5, 2.10. Arnhem resp. 1, 30, 30, 3.75, 112.50* Haarlem resp. 1, 64, 64, 1.75, 112.50. Utrechtresp. 3, 19, 6, 2.50, 52.50. Totaalresp. 368, 6342, 17.2, 3.52, 22.308.60. De duur van den verpleegtijd was als volgt verdeeld Van 110 dagen 95 van 1021 dagen 145 van 2130 dagen 50 30 en meer da gen 78 totaal 368. Het aantal opnamen daalde van 397 in 1934 op 368 in 1935 het aantal verpleeg- dagen van 6401 op 6342. De controle hij de opname werkt nog altijd zeer gunstig en kan bij een vereeniging voor Ziekenhuis verpleging moeilijk gemist worden. Een woord van dank aan dr. Van der Bijl voor de ernstige wijze, waarop deze zijn taak als controleerend geneesheer opvat, is hier zeker op zijn plaats. In de drie jaren waarin de nieuwe toe stand op het gebied der ziekenhuisverple ging werkt, zien we een vrij sterke stij ging van het aantal verpleegdagen per ge val, zooals uit de volgende cijfers blijkt.: Gemiddeld aantal dagen per verpleegde 1933 15.8, 1934 16.1, 1935 17.2. Het aantal opnamen daarentegen daalde van 397 op 368. Zien we dat in 1931, toen de vereeniging 10.000 leden telde, het aantal opnamen 447 was, en nu met 12 duizend zielen 368, dan kan zeker van een zeer belangrijke daling worden gesproken. Voor het vervoer van en naar het zieken huis, wat geraamd was op 200 per jaar, werd uitgegeven 134.30, zoodat met deze uitbreiding van onze bemoeiing geen al te groote lasten gepaard zijn gegaan. De premie-ontvangst bedroeg in 1934 5 27.863.55 in 1935 27.758.71 minder 104.84. Bedenkt men dat 1934 53 betaaldagen telde, dan is in het afgeloopen jaar nog een kleine stijging in de ontvangsten te con- stateeren.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1