500 300 25 DONDERDAG 14 MEI w ■■■■IR Mo. 114 74e Jaargang- 1936; OüpvsFtfiaa F. VAH BE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissinp. lelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Jtaliaansch Staatssocialisme. STADS- EN PROVINCIENIEUWS LUCHTBESCHERMING. De oefeningen van a.s. Zaterdag. Vannacht gaat de Zomertijd in. Scbcwrlcnïsscw ««ct aleai glesgg mm MHHP - VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f'2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Na de overwinning op Abessinië - Economische veranderingen. Hoe moet de exploitatie van Ethiopië gefinancierd worden De ïtaliaansche onderstaatssecretaris ■viam. corporaties heeft dezer dagen de bui- tenlanidsche journalisten bij zich ontvangen en opzienbarende verklaringen afgelegd. Zooals bekend zijn reeds bij de nieuwe bankwet de groote banken tot staatsin stellingen verklaard waarbij nog op te merken valt, dat ook de kleinere banken geheel onder invloed van den staat staan. Bovendien wordt thans de nationalisatie van de geheele wapenindustrie aangekon digd en d'at op een wijze, waaruit blijkt, dat alle particuliere ondernemingen op den langen duur gedoemd zullen zijn, te verdwijnen. Weliswaar wijst men de mo- nopoliseering van alle ondernemingen be slist van de hand, doch het hangt er slechts van af, welken uitleg men aan het begrip -sleutelindustrie geeft, welk arbeids veld er tenslotte nog voor het particulier initiatief over zal blijven. Dat de invoer in Italië zich in hooge mate onder invloed van den staat bevindt, behoeft wel geen betoog. Zoo hoopt men bijvoorbeeld, den invoer van kolen bin nen korten tijd met 40 a 50 te doen afnemen. Merkwaardig is, dat men toe geeft, dat het boren naar petroleum in het land zelf zoo goed als geen resultaten heeft opgeleverd. Anderzijds meende men echter vast te kunnen stellen voldoende ijzererts en ook mangaanertsen te bezit ten. Of de hoop, binnen afzienbaren tijd de behoefte aan cellulose in het land zelf te kunnen dekken, gerechtvaardigd is, valt voor den .buitenstaander moeilijk te over zien* Pryzen en loonen tijdens de sancties. Wiat de valuta betreft, verzekerde Lan- tini, dat de geldcirculatie in Italië in ver houding tot de deviezenkoersen gehou den was en verder, dat de koopkracht van het geld, gemeten zoowel naar de groot handels- als naar de detailprijzen, sinds het begin der sancties geen wézenlijke veranderingen heeft ondergaan. Hetzelfde geldt in meer of mindere mate ook voor de prijzen, waarover Lantini zeide, dat slechts enkele buiteniandsche goederen in prijs verhoogd waren. Voor levensmiddelen en seizoengoederen schijnt deze bewering wel juist te zijn. Maar reeds het feit, dat in vele producten ersatzmiddelen verwerkt zijn, bewijst dat en zulks naar het schijnt in vele geval len kwaliteitsveranderingen dikwijls in de plaats van prijsveranderingen zijn ge treden. Mussolini zelf zeide onlangs in een redevoering, dat de 44 millioen Italianen steeds de noodzakelijke kleedingstukken zouden bezitten, welke stoffen daarvoor gebruikt werden, kwam er echter niet op aan. Ook dit wijst er op, dat de prijzen over het algemeen hetzelfde gebleven zijn, doch dat de kwaliteit aanzienlijk is ver minderd. Lantini kwam tot de slotsom, dat de nominale loonen weliswaar niet verhoogd waren, doch dat ook de reëele loonen geen veranderingen van beteekenis hadden on dergaan en dat de arbeiders er door die dalende werkloosheid in ieder geval op vooruit waren gegaan. Inderdaad viel op de ïtaliaansche arbeidsmarkt onder den invloed van de oorliogsconjunctuur en de arbeidsbehoefte in Oost-Afrika een groote ontlasting op te merken, die ook daaruit bleek, d!at gedurende langeren tijd de vraag naar vakarbeiders zeer groot was en in eenige b2'anches zelfs niet gedekt kon worden. Wie financiert de exploitatie van Abessinië Deze ontlasting van de arbeidsmarkt zal natuurlijk voorloopig nog aanhouden. Mussolini zal verschillende honderdduizen den jonge lieden vooreerst in het nieuw veroverde koloniale rijk moeten laten blij ven, om het werkelijk geheel in beslag te kunnen nemen. Want tot op het oogenblik is hij nog slechts met een fijne troepen naald in het hart van het land doorge drongen. Rechts en links en Zuidelijk daarvan liggen echter gebieden, drie maal zoo groot als Italië, die nog nimmer door de voeten van een zwiarthemd betreden zijn Wie zal echter die exploitatie van de bodemschatten van dit gebied financieren? Rome heeft eenige berichten, die in de buiteniandsche pers verschenen zijn en waarin werd medegedeeld, dat de Ver- eenigde Staten bereid zouden zijn, Italië een crediet te geven voor de economische ontsluiting van Abessinië, onmiddellijk ge dementeerd. Er wordt ook ontkend, dat er op het oogenblik onderhandelingen met Engelsche bankiers over het verstrekken van een leening zouden plaats vinden. Twijfel aan deze dementi is natuurlijk niet geoorloofd. Het is overigens ook on waarschijnlijk, dat reeds thans, eenige da gen nadat de militaire beslissing gevallen is, dergelijke financieele aangelegenheden zouden worden besproken. Toch wijst alles er op, dat het zoover nog eens zal moe ten komen. Italië heeft bij de verovering van Abessinië alle financieele hulpbronnen zoo goéd als uitgeput. Thans moet men overgaan tot het vormen van een be stuursapparaat, dat in de eerste jaren nog zal moeten steunen op sterke mili taire formaties. Dit beteekent, dat Italië, buiten de 2 milliard lire, die de Abessijn- sche oorlog reeds gekost heeft, nog groote sommen in Oost-Afrika ter beschikking zal moeten stellen. Italië zal deze sommen beslist niet meer in eigen land kunnen op nemen. Het zal buiteniandsche credieten moeten zoeken. En Mussolini zal met zijn diplomatieke handigheid wel het juiste tijd stip weten te benutten, waarop met deze onderhandelingen een aanvang kan worden gemaakt. Het zou onder zekere omstan digheden voor Engeland lang geen slechte zaak zijn, indien Italië tegenover een En gelsche leening zich bereid verklaarde de bijzondere Engelsche belangen aan het Tanameer te erkennen. Amerika en Frankryk ruiken zaken. De Amerikaamsche industrie ziet in een exploitatie van de Abessijnscbe bodem schatten een mogelijkheid tot groote za ken. Sinds de Rickett-concessies gelooft de geheele wereld aan Abessijnsche petro leum. De Amerikanen hebben groote er varingen op het gebied van exploitatie van petroleum opgedaan. Bovendien heeft Ame rika uit een oogpunt van concurrentie be lang bij eventueele nieuwe Abessijnsche olievelden. Het zou de Amerikaansche oliemaatschappijen wel een flink crediet waard zijn, indien zij in Abessijnsche olie aangelegenheden een hartig woordje kon den medespreken. Frankryk is voor wat de veiligheid van zijn spoorweg DzjiboetiAddis Abeba be treft in de toekomst geheel op den goeden wil van. de Italianen aangewezen. Deze zouden bovendien een nieuwen spoorweg van Addis Abeba naar een van de beide ïtaliaansche havenplaatsen aan de Roode Zee kunnen aanleggen. In ruil voor een leening, zou Rome waarschijnlijk wel be reid zijn, Frankrijk in dit opzicht gerust stellende verklaringen te geven. Abessinië kan slechts met behulp van buitenlandsch kapitaal ontsloten worden, doch de onderhandelingen daarover zullen een onderdeel vormen van het groote di plomatieke spel, dat thans gaat beginnen. Het kan ieder thans bekend zijn, dat a.s. Zaterdag in geheel Zeeland luchtbescher- mingsoefeningen worden gehouden, zoowel overdag als des avonds. .Wij verwijzen in dit verband naar de in ons blad voorkomende publicatie van het gemeentebestuur en geven onzen lezers dringend in overweging de in deze publi catie gegeven aanwijzingen stipt op te volgen. Overdag kan men de autoriteiten het best helpen door geen hinderlijke nieuwsgierigheid te toonen. Het is begrijpelijk, dat men graag iets bijzonders ziet, maar het is natuurlijk de bedoeling, dat de bevolking zooveel mo gelijk thuis blijft. Want er is geen kermis en luchtbescherming is geen publieke ver makelijkheid. Bevindt men zich om welke reden dan ook, tóch op straat en misschien toevallig in de nabijheid van de punten waar een der gefingeerde ongevallen zal plaats vinden, dan helpt men het best als volgt Biyf rustig. Dring niet op. Maakt het den politiebeambten die de orde moeten handhaven niet onnoodig moeilijk. Zorg dat de diensten, die voor hulp verleening uitrukken, niet gehin derd worden en maakt ruim baan als ge de ploegen ziet naderen. s Avonds is de verduistering het voornaamste punt van het programma. Wij verwijzen hier voor nogmaals naar de publicatie van het gemeentebestuur en voorts naar de in dit nummer voorkomende advertentie inzake papier en hoezen voor de verduistering van woningen,auto- en fietslantaarns. Op het politiebureau liggen, zooals reeds eenige malen medegedeeld, modellen voor afscher ming van rijwiel- en autolantaarns voor het publiek ter bezichtiging. Wij wijzen er reeds thans op, dat de in ternationale: scheepvaart niet gestoord kan worden voor deze oefening, zoodat de kust- verlichting zal blijven branden hetzelfde geldt voor de seinen van de spoorwegen. Wie de?e lichten ziet, behoeft dus niet aan gemaakte fouten te denken. In de krant van morgen zullen wij een uitvoerige uiteenzetting geven van de or ganisatie van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst wij zullen dan tevens gelegenheid hebben, nog verschillende bij zonderheden voor a.s. Zaterdag te vertellen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, bracht gisteren, vergezeld van de di rectie van de HollandAmerika Lijn en van P. Smit Jr., een bezoek aan de in aanbouw zijnde R.D. 200 bij de Rotterdam- sche Droogdok Mij. De Plantenziektekundige Dienst is, in samenwerking met de afdeeling Handels museum van het Koloniaal Instituut, op het oogenblik bezig om het groote aantal rupsen, dat zich in de boomen van het Vondelpark te Amsterdam genesteld heeft, te verdelgen. Goedkoope trein* Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in ons blad van heden, waarin, een goedkoope trein van VlissingenRoosen daal naar Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam wordt aangekondigd. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is benoemd tot onderwij zer aan de openbare ULO-school voor meis jes de heer J. A. de Klerck, wachtgelder te Vlissingen. In de verordening regelende de rechten van bezichtiging van het raadhuis werd een wijziging gebracht, zulks in het belang van groote gezelschappen en van groepen schoolkinderen. In de tarieven voor de duinwaterleiding werd een tusschentijdsche wijziging aange bracht die betreft het hebben van gevel- of tuinbesproeiing, hetzij direct met een slang gekoppeld aan een kraan binnens huis. Binnen afzienbaren tijd zal heel de tariefregeling onder de loupe worden ge nomen. Medewerking werd in principe toegezegd aan het streekplan voor Walcheren, en aan genomen de voorstellen om in verband met vermindering van het aantal ophalingen van huisvuil, niet twee, doch vier werklie den van de reiniging te ontslaan en tot ver leening van extra-hulp aan werkloozen. Eenige discussie ontspon zich over het voorstel om in verband met den fokveedag op 18 Juni, de paardenmarkt, die op dien datum was vastgesteld, te verplaatsen naar 25 Juni. Hiervoor was een bezwaarschrift van de veekooplieden ingekomen en ook de burge meester bekende, dat men dit tydig had moeten inzien en hen ook had moeten raad plegen. Thans bleek er niets anders op te zitten dan het voorstel aan te nemen.. Nederland's strategisch-politieke positie in Europa. Voor de afdeeling Zeeland van de Ver- eeniging van Reserve-officieren en leden van het Comité Middelburg en omstreken van de Vereeniging voor Nationale Veilig heid sprak gisteravond in „St. Joris" te Middelburg de luitenant-generaal b.d. H. A. F. G. van Ermel Scherer over bovenge noemd onderwerp. Spr. wees er op, dat ook voor Nederland in Europa evenals in Indië dreigende ge varen mogelijk zijn, als men aan de hand van de kaart den strategisch-politieken toe stand van Europa in oogenschouw neemt. Alles wat den laatsten tijd de wereldge schiedenis heeft helpen maken, is volgens spr. een bewijs, dat het in Europa alles behalve veilig en rustig kan worden ge noemd. Er zijn alle aanleidingen, die tot ernstige conflicten kunnen leiden en de vraag of Nederland daar dan buiten zou kunnen blijven, beantwoordt spreker met ja, mits Nederland er ook wat voor over heeft. Spr. toonde aan de hand van een kaart aan, dat als het Nederlandsche leger paraat is, het ook mogelijk is, dat het een vijand, die aan Nederland toch slechts een deel van zijn kracht zal kunnen wijden, veel, zeer veel last bezorgt. Ook op het gebied van een luchtoorlog kan Nederland evenals te land een sleutelpositie innemen, die voor den vrede in het Westen van ons werelddeel van groote beteekenis kan zijn. In de eerste plaats is daarvoor zeer noodig een preventieve werking van het leger. Wil men dit bereiken, dan is er een re organisatie noodig, waarbij de reserve-of ficieren bij mobilisatie de menschen ken nen en deze dus hebben helpen opleiden. Ook materiaal-uitbreiding is dringend noo dig. Zonder uitbreiding van de lichtingen komt men er echter ook niet. Noodig is een steeds gereed zijnd contingent manschap pen om tijdens de mobilisatie den eersten stoot op te vangen. Spr. is het niet eens met hen, die het doen voorkomen of alleen verbetering van de verdediging in de lucht een grootere veiligheid tengevolge heeft. Voor den strijd in de lucht is het ondiep zijn van ons land een schaduwzijde. Men kan hier moeilijk onbekende vliegvelden hebben en dit noopt ons te moeten steunen op afweergeschut. Spr. gaf toe, dat 'n goed leger veel geld zal kosten, maar hij weet ook, dat er in tijden, toen men het beter kon doen, te veel be zuinigd is. Volgens spr. staat men voor de keuze onder te gaan als vele andere volken voor ons, dan wel door het brengen van offers buiten den oorlog te blijven of althans een woordje mee te spreken. De rede is door de aanwezigen met groote belangstelling gevolgd. Es war einmal ein Musikus De Fritz Hirsch Operette komt Vrijdag 22 Mei a.s. naar Middelburg, waar zij haar nieuwste operette ten toone3le zal voeren in het Schuttershof, des avonds 8 uur. Es war einmal ein Musikusis een echte Weensche operette, met muziek van Leo Fall, terwijl Rudolf Bemauer en Ernst Welisch het libretto schreven. Fritz Hirsch is weer heelemaal hersteld en brengt in deze operette een tweetal nieuwe krachten naar voren Liesl Frank, een bekende dans- soubrette uit Praag en de tanzkomiker Otto Aurich uit Weenen. Paul Harden roert de regie. Gerard Vroom heeft voor deze echte voorjaarsoperette de décors ontworpen, waarbij de tulpenvelden wel een zeer voorname rol spelen. Muzikale leiding van Hans Lichtenstein. Sophie De- genhardt droeg zorg voor de costuums. Dansen van Otto Aurich. Artistieke visie van Fritz Hirsch. Een aanryding. Gistermiddag had in de Noordstraat te Middelburg een aanrijding plaats van een daar wandelende juffrouw door een taxi. De juffrouw kwam te vallen en bezeerde haar been zoo ernstig, dat zij niet verder kon gaan, Poging van een arrestant om te ontvluchten. Hedenmiddag is aan het station te Mid delburg een jongeman, die met een celwa gen daar werd aangebracht, op den loop gegaan. Heel spoedig was hij door drie rijksveld wachters gegrepen en er ontstond een wor steling waarbij zelfs bloed vloeide. De politiemannen bleven den arrestant de baas en hevig geboeid werd hij verder op transport gesteld. Vergeet niet de klok één uur vooruit te zetten vóór gij naar bed gaat. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Gevestigd: L. Meliefste, Park laan 2, van Koudekerke J. van Oosten, Dykstraat 35, van Den HelderT. de Italiaansch Staatssocialisme. .(Hoofdartikel.)] Vergadering Ned. Verbond van Chris ten Jonge Vrouwen en Meisjesvereeni- gingen. Lezing van Lt.-Generaal van Ermel Scherer over „Nederland's strategisch- politieke positie in Europa". Belangrijke schenking van Sir Henr$ Deterding aan het Rijksmuseum. .(Binnenland.) Iii Palestina blijft het nog steeds on rustig. (Buitenland.) Nieuwe regeering in Oostenrijk. .(Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Klerk, Mamixplein 11, van Middelburg A. Claudius, Vlissingsche straat 113, van Den HelderM. J. Caljouw, Spoorstraat 78, van MiddelburgG. Dubbeldam, Vlis singsche straat 115, van Den Helder J, A. Spaeter, Nieuwstraat 3, van Vlissin gen P. Kuzee, Noordstraat 5, van Rit- tliemA. W. Aemoutse, Blauwe weg 2t van Ritthem P. Hendrikse, Nieuwe Vlis singsche weg 189, van Ned. Oost-Indië f C. Tienpond, Dijkstraat 24, van Den Hel der P. N. Raemakers, Bermweg 25, van Dubbeldam L. van den Broeke, Loodweg 1, van VlissingenM. Sturm, Middelburg- sche straat 2, van WinterswijkJ. de Nooijer-de Bart, Spoorstraat 82, van Vlis singen J. de Nooijer, Spoorstraat 82, van RotterdamN. Boer, Tuinstraat 8, van VlissingenC. Schuiling-vam de Dood, Eeciusstraat 22, van VlissingenA. C. Bèenhacker-le Due, Beciusstraat 17, van MiddelburgJ. E. Lampier, Nieuwe Vlis singsche weg 155, van EindhovenC. Vleugel, Middelburgsche straat 28, van Ned.-IndiëC. Gilde, Vlissingsche straat 83, van Ned.-IndiëP. van Belsen, Rit- themsche straat 23, van Ned.-IndiëJ. F. Jansen, Vlissingsche straat 117, van •Vlissingen W. J. Valentijn, De Deckere- straat 9, van Den Helderwed. J. Jan&e- Houterman, Zandweg 2, van Nieuw- en St. Joosland W. Vreeke, Abeelsche weg 28, van VeereM. Visser-Kleinepier, Abeelsche weg 24, van Biggekerke L. P< Erkelens, Nieuwe Vlissingsche weg 177, van Ned.-Indië. Vertrokken: W. Cijsouw, Pas poortstraat 34, naar VlissingenJ. Uze- lenburg, Oranjeplein 41, naar Bruinisse W. van den Broeke, Loodweg 1, naar Se- rooskerke (W.) J. Krokké, Dwarsstraat 3, naar VlissingenJ. Schout Velthuis Smits, Nieuwe Vlissingsche weg 107, naar VlissingenJ. Joziasse, Spoorstraat 24, naar Sas van GentC. J. Venema, Abeel sche weg 12, naar Koudekerke J. Bosse- laar, Abeelsche weg 12, naar Koudekerke A. Dourlein, Nieuwe Vlissingsche weg 369, naar Den HelderE. J. Lammers, Beciusstraat 28, naar VlissingenP. Wissekerke, Van Teijlingenstraat 29, naar Bergen op Zoom. KOUDEKERKE Vereeniging voor luchtbescherming. De opgerichte luchtbeschermingsvereeni- ging kwam in twee afdeelingen in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, Maandagavond op het dorp, Dinsdagavond op 't Zand. Beide vergaderingen werden in totaal door pl.m. 260 personen bezocht. De bur gemeester zette uiteen de noodzakelijkheid, gezien den internationalen toestand, om reeds nu het treffen van maatregelen in ernstig beraad te nemen, teneinde de ge volgen van een eventueel luchtbombarde ment zoo klein mogelijk te maken. Het tijdelijk hoofd van den luchtbe schermingsdienst, de heer H. van der Schuur, gaf een technische uiteenzetting van de gevaren welke ons in een toekom- stigen oorlog uit de lucht bedreigen. Op beide redevoeringen volgden geani meerde en leerzame besprekingen, waaruit blijkt dat de luchtbescherming zich in een

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1