500 300 25 éS&s* WOENSDAG Het Italiaansche Keizerrijk. AKKERTJES U krijgt Tarvo in den zak No. 113 74e Jaargang 1936 OitgavsFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Iflissinp. Telef. 10. Postrekening 66287 13 MEI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Speckens' Groote Amerikaansche Automobiel maatschappijen gebruikten meer courantenreclame. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. mi ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim., gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Victor Emanuel ill als keizer. Zal Mussolini nog verder naar gebiedsuitbreiding streven? Het is bijna op den cfiaig af 1560 ja ren geleden, dat de laatste Romeimsdie keizer het Imperium Romanum beheersch- •fce. In het voorjaar van 476 verdreef de Germaansche vorst Odoaker den West- Romeinschen keizer Romulus Augustulus uit de hoofdstad Rome en kort daarop stichtte de Gothen-koning Theodorik in Italië het rijk der Oost-Ghoten. Het trot- sche Imperium Romanum was intusschen reeds eeuwen tevoren in verval geraakt en Romulus Augustulus was nog slechts een schijnkoning, die bovendien slechts over een klein gedeelte van het imperium heerschte, daar het rijk reeds groote ge bieden verloren had. Vele eeuwen voor dezen voor het Impe rium Romanum zoo fatalen datum, reeds ten tijde van den eersten keizer Augustus, stond bijna geheel Europa, geheel Noord- Afrika en groote deelen van Azië onder de heerschappij van Rome. Het was een imperium met een geweldigen omvang, een wereldrijk in den waren zin des woords. Onder Trajanus, in de eerste eeuw na de geboorte van Christus, bereikte het imperium zijn grootste uitgestrektheid en het toppunt van zijn macht. Het omvatte West-Duitschland, twee-derde van Enge land, geheel Frankrijk, geheel Spanje, Zwitserland, het geheele huidige Zuid- Oost-Europa, Marokko, Algiers, Tripolis, Egypte, Klein-Azië, Palestina, Armenië en de Kaukasusgebieden. Het reikte van de Noordzee tot den Nijl en van den Atlan- tischen Oceaan tot de Kaspische Zee. Hon derden volken en tientallen koningen en vorsten waren onderdanen van het Im perium Romanum. In dit rijk ging de zon nooit onder. Maar de glans verbleekte. Het waren in de eerste plaats de Germaansche volke ren, die de heerschappij van Rome onder mijnden. Eeuwenlang duurde de strjjd, eeuwenlang bood het imperium weerstand, doch bij den aanvang van de Middeleeuwen was het wereldrijk nog slechts een begrip. Italiëslechts een geografisch begrip. Daarna kwamen er weer keizers in Rome, het waren Duitsche koningen, die zich in Rome door den Paus tot Duitsch keizer lieten kronen en dan tegelijkertijd Italiaansch koning werden. Bij het begin van de Nieuwe Geschiedenis was Italië een verbrokkeld land, dat door vreemde mogendheden werd beheerscht en waar op standen aan de orde van den dag waren. Het kwam zelfs zoo ver, diat Mettemich op het CongTes te Weenen in het jaar 1815, na den val van Napoleon, die Italië Veroverd had, kon verklaren „Italië, dat Is toch slechts een geografisch begrip". En volgens deze opvatting handelde men. Een groot deel van Noord-Ifcalië kwam aan Oostenrijk, eenige gebieden vielen Frankrijk toe, er was een onafhankelijke kerkelijke staat, kortom Italië, om van het Imperium Romanum maar te zwijgen, scheen voor altijd op de Ijjst der groote mogendheden geschrapt té zijn. Maar toen kwam de tijd van den Risctrgimento, dat waren de jaren van e\n verbitterden strijd om de eenheid van Italië en het af schudden der vreemde heerschappij. Na vele mislukkingen werd het werk einde lijk met succes bekroond en op 17 Maart 1861 werd Victor Emanuel II tot ko ning van Italië uitgeroepen. Maar het was nog niet het geheele Italië de kerke lijke staat met de hoofdstad 'Rome was nog bezet door de Fransche troepen en dit gebied kon eerst bevrijd worden," toen deze troepen na de capitulatie van Napo leon III bij Sedan naar hun vaderland te rugtrokken. Italië was weer Italië en van dien dag af heeft de idee, weer-een Im perium Romanum te scheppen, geen Ita- liaanschen staatsman met rust gelaten. Naar een nieuw imperium? De eerste vertegenwoordiger van deze moderne Italiaansche machtsaspiraties was in den tachtiger-jaren de minister van bui- tenlandsche zaken Crispi. Zijn hoofddoel was het scheppen van een groot koloniaal rijk in Afrika. Italië verwierf een deel van Erythrea, maar de Abessijnen boden te genstand. Een. oorlog, die eindigde met de verschrikkelijke nederlaag der Ita lianen bij Adoea, was het gevolg. Weer eens scheen de droom van het Imperium Romanum uitgedroomd. Maair de wereldoorlog versterkte de po sitie van Italië als groote mogendheid, hoewel zijn gebied njet uitgebreid werd. Met des te meer energie versterkte echter Mussolini het koloniale bezit. Reeds jaren geleden verkondigde de duce „De toe komst van Italië ligt niet in Europa, doch in Afrika". De verovering van Abes- sinië is, naar thans duidelijk wordt, een belangrijke étappe in de koloniale politiek van Afrika. Hoe groot is thans het Imperium Ro manum Italië bezit Tripolitanië, Cyre- naica, Erythrea, Somaliland, eenige Ege- ische eilanden en Abessinië. Dit nieuwe Imperium Romanum, waar van in naam Victor Emanuel III, in feite echter Benito Mussolini, dus het Italiaan sche fascisme, de heerscher is, heeft een veel kleineren omvang dan het oude im perium en is zelfs veel kleiner dan dat andere imperium, dat reeds eeuwen lang dc halve wereld beheerscht, namelijk het British Empire. Langen tijd is het Bri tish Empire het eenige imperium ge weest. Mussolini is de eerste, die Albion naar de kroon steekt. Van alle conse quenties, waartoe de Italiaansch-Abessi- nische oorlog geleid heeft, is de consti tutie van het nieuwe Imperium Romanum voor Engeland ongetwijfeld de meest pijn lijke. En men vraagt zich thans af en zulks niet slechts in Londen, of Italië thans verzadigd is, of dat Mussolini er naar streeft het nieuwe imperium nog meer uit te breiden en nieuwe gebieden te ver overen. De zomertjjd. In den nacht van Donderdag 14 op Vrij dag 15 Mei wordt de zomertijd ingevoerd. Voor men zich Donderdagavond ter ruste begeeft moeten de uurwerken dus één uur vooruit gezet worden. Gemeentelijk© Handelsavondschool, Bevorderd van de 1ste naar de 2de Jan Beenhouwer, Alew. Bosselaar, Adr. Bysterveld, M. Karelse, Herm. Klupper, Joh. de Nooijer, Thom. Otterdijk, Corrie v. d. Peijl, Jan Pol, Arie Schinkel, Gree de Vlieger, Marie van Wanrooij, Mien Zur- haar. 3 leerlingen niet bevorderd, 1 leerlinge deed geen examen. Van de 2de naar de 3de klasse P. van Belzen, Koos Broerse, Jac. de Buck, Cor. Compeer, Alb. Debra, Suz. v. d. Driest, Jac. Gazan, Janny Lijnberg, Adra. Louwerens, Com. Paulussen, Joha. v. d. Peijl, Jo Poppe, Ant. Rijkse, Nelly Vleugel, Tiny v. d. Wal, Bern. Weber, Suz. Zandee, Chr. v. Zwienen, Nelly Baars. Niet bevorderd geen. Van de 3de naar de 4de klasse P. Beenhakker, Mien v. Boven, Jac. Daal huizen, L. Eenennaam, L. Everaars, Piet v. d. Hof, Elly de Quellery, Joh. Rijkse, D. v. Scheers, Abrah. Steketee, Corn. Sijtsma, Ae. Vanhoutte, (1 vak), Tonia Verstraete. Niet bevorderd 5. Van de 4de naar de 5de klasse Titia Andriessen, Pa. Boekhout, Joh. Cyvat, Marie Dommanchet, Louis Everaars, Abr. Geljon, Corn. Gillissen, Koos Gunst, Suze Harting, D. de Joode, Adr. de Konink, Ali Krijger, P. Maljers, Jo Nissen, Com. Oreel, Thom. Peeman, Gillis Provoost, P. Ie Roy, Truus de Vroom, Nic. Veldhuis, D. Weststrate, Jac. de Zwarte. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tïjdinghal. Een tweetal overzichtfoto.'s genomen van den brand in de Vereenigde Fabrieken van Stearinekaarsen en Chemische Producten aan den Rotterdamschen Dijk te Gouda. MIDDELBURG Lager onderwys-verordening. Reeds geruimen tijd geleden drongen de organisaties van het onderwijzend per- Pan**/ zooals: Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Zenuwpijnen, Rheumatische pijnen, Spit, verdwijnen in tien mi nuten door de verrassende werking van de Nederlandsche Pijnstillers: AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. soneel bij Burg. en Weth. van Middelburg aan op samenstelling eener nieuwe ver ordening op het lager onderwijs en het onderwijzend personeel, aangezien de gel dende regeling te dier zake verouderd zijn. In verband daarmede stelden Burg. en Weth. een desbetreffend ontwerp samen, over hetwelk zij zoowel den betrokken in specteur als de plaatselijke commissie van toezicht, de vorenbedoelde organisaties en de hoofden van scholen daarna raadpleeg den. Met inachtmemen van de bij die raadpleging gemaakte opmerkingen hebben zij thans een definitief ontwerp opge maakt, hetwelk zij den raad ter vaststel ling aanbieden. Het is een samenvoeging van oude bestaande verordeningen met wijzigingen, die de tegenwoordige tijd gewenscht of noodzakelijk doet zijn. Schaken. Gisteravond speelde de schaakmeester Davidson uit Amsterdam in de „Een dracht" te Middelburg simultaan tegen 23 spelers. Hij verkreeg een mooi resultaat en won 21 partijen. Tegen de heeren A. Daniëlse en P. de Zeeuw speelde hij re mise. KOUDEKERKE Koude kerke op Walcheren. Onder bovenstaanden titel heeft de V.V. V. den gids 1936 het licht doen zien, welke naast de gebruikelijke gegevens, enkele aardige foto's en een overzichtelijk kaartje van Walcheren bevat. ZOUTELANDE Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den burgemeester, den heer D. Kodde, voltallig. Nadat verscheidene ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, stel den B. en W. voor om mede te werken aan het tot stand komen van een streekplan voor Walcheren. Hiertoe werd besloten en de heeren D. Kodde, burgemeester en G. Gabriëise, raadslid, gekozen om de ge meente te vertegenwoordigen. B. en W. stelden voor om voortaan geen adviezen meer te vragen aan de Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie omdat in het vervolg voor deze adviezen moet worden betaald. De heer Kleinepier wil dat de Schoon heidscommissie ook in het vervolg zal ge raadpleegd worden. De kosten van het ad vies kunnen best worden verhaald door verhooging der leges voor de bouwvergun ning. De heer Verhage heeft dezelfde mee ning. De voorzitter waardeert ook zeer de ad viezen der Schoonheidscommissie en kon het voorstel van B. en W. niet verdedigen. Een voorstel van den heer Verhage om voort te gaan met het vragen van advies werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Maas, Koppejan en Stroo. Een verzoek tot het verleenen van een bijdrage voor het houden van een fokdag door den kring Walcheren der Z.L.M. werd op voorstel van B. en W. afgewezen. Een voorstel van den heer Kleinepier om een kleine medaille beschikbaar te stellen werd niet gesteund. Ingekomen was een verzoek van ver scheidene pensionhouders tot wijziging der algemeene politieverordening. De verzoekers .beoogden met deze wijziging het recht te erlangen om op Zondagen aan personen die komen huren, wat te kunnen serveeren te gen betaling. B. en W. deelden mede dat inwilliging van het verzoek onbillijk zou zijn tegenover anderen en feitelijk voor hotels en pensions iedere bepaling omtrent sluiting, gedurende het geheele jaar, vervallen zijn. Verder had den B. en W. ook principieele bezwaren. De heer Kleinepier stelt voor dit verzoek bijSPECKENS! --ec*e* C^°'!Tee^ê.v ectf* rfsSs»1?. c.e^' Modeibakkerij Speckens' Modelbakkerij C. Buskenstr. 76 Telefoon 73 aan te houden en aan de adressanten te vragen om een betere formuleering. Dit voorstel wordt door den heer Verhage ge steund. Het voorstel van B. en W. om het ver zoek af te wijzen wordt met 4 tegen 3 stem men aangenomen. De heeren Verhage, Klei nepier en Gabriëise stemden tegen. Op voorstel van den heer Verhage werd besloten in het nieuwe gemeentehuis tele foon aan te laten leggen. Bij de rondvraag gaf de heer Verhage in overweging om de ingebruik neming van het nieuwe gemeentehuis niet onopgemerkt te doen geschieden en ook de muziekveree- niging uit te noodigen hierbij eenige pas sende muziek ten gehoore te brengen. De voorzitter antwoordde hierop dat straks hierover zal worden gesproken in geheime vergadering. De heer Kleinepier vroeg of in den ko menden zomer het aan de winkeliers weer niet zal worden toegelaten wat speelgoed en strandartikelen voor hun winkels uit te stallen. Voorts vroeg de heer Kleinepier of de burgemeester zal blijven weigeren de muziekvereeniging rondgangen door het dorp te laten doen. Op beide vragen ant woordde de voorzitter, dat hij zijn houding niet zal wijzigen. SEROOSKERKE (W.) Een Duitscher met geld verdwenen? De burgemeester van Serooskerke (W.), heeft de opsporing en aanhouding gevraagd van een Duitscher, die een bedrag van dui zend gulden zou hebben verduisterd ten na- deele van de N.V. Cultuurmaatschappij Lo- verendale. De Duitscher die bij deze Cul tuurmaatschappij in betrekking was en dit geld onder zijn beheer had, zou er Maandag mede verdwenen zijn. SCHOONDIJKE Loop der bevolking. Gevestigd: W. Kareis en M. Oppeneer, van WatervlietP. Uijtdewil- ligen, van OostburgJoh. van Eijkeren, van HoofdplaatM. J. Hamelinck-de Kra ker, van IJzendijke. V e r trokken: D. Hogerheide, naar SluisC. P. Verherbrugge, naar OostburgG. J. Huisman, naar Zaltbom- melC. J. en J. C. de Reu, naar IJzen dijke J. D. Hemiekeij, naar BiervlietP. C. Simpelaar, naar Zuidzande C. B. de Wispelaere, naar Vlissingen. Zeeuwsch-Vlaamsche tram. De nieuwe zomerdienstregeling der Z.V. T.M. bevat belangrijke verbeteringen voor het publiek. De reizigerstreinen zullen in het algemeen gereden worden met elec- trische trams. De rijtijden zijn zoozeer be kort, dat bijv. in een goed uur van Ter- neuzen naar Breskens en omgekeerd wordt gereden. Tusschen Walsoorden en Terneu- zen is de rijtijd slechts vijftig minuten. Sas van Gent en Axel hebben vrijwel di recte aansluiting op alle treinen te Philip §el»CMrlc«BSS8ll MOM eiigaB elgag Het Italiaansche Keizerrijk. (Hoofdartikel.! Het vertrek van Aloisï een laatste waarschuwing aan den Volkenbond? Chili stelt voor de sancties op te heffen* (Oorlog Italië-Abessinië.); Twee vliegtuigen verongelukt in Ma rokko vijf dooden (Luchtvaart.); Ernstig verkeersongeval bij Lichten voorde. (Gemengd Nieuws.); Groote fabrieksbrand te Nijmegen; men vermoedt dat de brand gesticht is. (Gemengd Nieuws.); In Palestina is het nog steeds onrustig-* (Buitenland.); Regeering zal de gezondheids- en voe dingstoestand der werkloozen in Neder land doen onderzoeken. (Laatste Berichten.); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN pine en te Zaamslag. Bijzondere aandacht is geschonken aan goede aansluitingen op de boot, waardoor te Walsoorden zes maal en te Breskens vijf maal per dag snel-, verbindingen zullen bestaan tusschen den overkant en de plaatsen aan de lijn van de Z.V.T.M. Het goederenvervoer blijft bediend pel* stoomtreinen en vrachtauto's. RECHTSZAKEN Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan inzake het omslaan en zinken van de Belgische sleepboot „Wal- visch" bij het assisteeren van het Duitsche Sinds jaren gaat men in Ame rika na op welke wijze de voornaamste bedrijven reclame maken. Overduidelijk is daarbij nu weer aan het licht gekomen, hoe tal van bedrijven, en daar bij juist de allergrootste, meer aan courantenreclame gaan be steden. Hier volgen b.v. de cijfers der voornaamste drie automobiel concerns De General Motors Cor poration verbruikte in 1935 1.264.927 regels meer in couranten de Ford Motor Car Com pany 1.769.342 regels meer; De Chrysler Corporation 2.746.999 regels meer. De neiging der Amerikaan sche business-men om steeds meer courantenreclame te be nutten is des te opmerkelijker, wanneer men bedenkt, dat er geen land is waar zooveel uit stekende magazines zijn en op zoo'n ruime schaal van den om roep gebruik gemaakt kan wor den voor reclame. Het feit, dat Nederland vrij wel het eenige land is waar iedere familie geabonneerd is op een courant, die thuis door elk lid van het gezin wordt ge lezen (en niet als elders in trams of bussen), doet de waar de van courantenreclame in Nederland wel bijzonder sterk uitkomen.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1