500 300 150 25 DINSDAG 12 MEI EERSTE BLAD 74e Jaargang! 1936 IlilgmFirm F. II DE VELDE Ir., Mini SMVIisép. Itlil. 10. Poslreieiini 6S2BI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen De Amerikaansche Arbeidsdienst en zijn verrichtingen. STADS- EN PROVINCIENÏEUWS Oefeningen in verband met de luchtbescherming. ScbcurFenSsscn J— «S-3 No. 112 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1—5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen De werklooze jeugd krijgt 1 gezonde bezigheid. De onder den New Deal in het leven geroepen Civilian Conservation Corps, de vrijwillige arbeidsdienst van Oom Sam, die de jeugd uit den chaos van de econo mische crisis moest redden, gaat thans zijn vierde levensjaar in en is reeds zoo populair, dat groote deelen van de bevol king een permanent karakter aan deze organisatie willen geven. Met inbegrip van de 55.000 man, die deze maand aangemonsterd worden, omvat de C.C.C. in het loopende halfjaar 350.000 jonge menschen. Overeenkomstig het thans herziene programma voor werkver schaffing zal dit leger des vredes in 2158 kampen op het Amerikaansche vasteland, in Alaska, op Hawaii, Puerto Rico en de Virgin-eilanden worden ondergebracht. Tot de taaie van de arbeidsdienstmannen be- hooren bebossching, het aanleggen van nationale parken en het hulp verleenen bij overstroomingen. Het wettelijke bestaansrecht van de C.C.C. duurt slechts voort tot 31 Maart 1937, doch reeds thans wordt het congres overstroomd met brieven en telegrammen, waarvan de afzenders eischen, dat deze organisaties tot een permanente instelling zal worden gemaakt. Want de Amerikanen zijn tot de overtuiging gekomen, dat de arbeidsdienst zijn taak, om de door de crisis met werkloosheid en demoraliseering bedreigde jeugd een gezonde bezigheid te verschaffen, met succes vervult. Maar naast dit hoofddeel heeft de C.C.C. ook goede diensten verricht, door de natuur lijke hulpbronnen van het land weer te herstellen en te beschermen. Wat er gepresteerd is. Van 5 April 1933 tot 1 Februari 1936 gaf de C.C.C. aan 1.559.000 jonge men schen bezigheid, waarvan er 1.400.000 in het stamboek zijn ingeschreven. In dezen tijd maakten de arbeidsdienstlieden, die van hen afhankelijke familieleden bezaten, aan. deze betrekkingen de niet onaan zienlijke som van 260 millioen dollar over. De aanmonstering vond in half jaarlijksche perioden plaats. Begonnen werd met 250.000 man en het hoogtepunt werd be reikt op 31 Augustus van het afgeloopen jaar, toen de C.C.C. in het geheel aan 593.489, waaronder 519.000 arbeidsdienst lieden, werk gaf. Natuurlijk kost een dergelijke enorme organisatie kapitalen. Van 1 April 1933 tot 1 Februari 1936 heeft de C.C.C. in het geheel niet minder dan 1.173.000.000 dollar uitgegeven, van welk bedrag meer dan de helft aan den aankoop van mate riaal en werktuigen, het verschaffen van onderdak, voeding en kleeding alsmede aan transport besteed werd. Maar de C.C.C. heeft daarvoor in de plaats dan ook werkelijk wat gepresteerd. Officieel wordt de waarde van de ver richte werkzaamheden op 579.000.000 dol lar geschat, waarbij niet gerekend is de onschatbare waarde der wouden en bos- schen, die door de bemoeiingen van de C.C.C. voor brand zijn bewaard gebleven. Officieel is de navolgende lijst met de door de C.C.C. verrichte prestaties opge steld 405.402.500 boomen werden in ontbosch- te gebieden geplant 100.000.000 boomen werden aangeplant met het doel de bodemerosie tegen te gaan 100.148 kilometer straatweg heeft men door de wouden aangelegd 70.464 kilometer brandgangen werden in de wouden aangelegd 62.593 kilometer telefoonlijn werden in de wouden en nationale parken aangelegd. Deze telefonische verbindingen waren noo- dig voor een alarmdienst van de brand weer 2428 wachthuizen en uitkijktorens wer den voor de boschwachters gebouwd 26.421 bruggen werden gebouwd, ter wijl een groote veldtocht werd onderno men tegen schadelijke velddieren en in secten. DE VERDUISTERING UITSTEKEND GESLAAGD. Groote medewerking van de bevolking. Vlissingen heeft gisteravond in het teekeu van de luchtbescherming gestaan. Te acht uur was het een heele drukte in de kazerne Willem HE, waar vele leden van de Trans portcolonne van het Roode Kruis en de Vlissingsche Reddingsbrigade bijeen kwa men met een aantal zusters van „Bethesda" en ca. 50 burger-vrijwilligers, die zich be schikbaar hadden gesteld voor hulpverlee ning bij de luchtbescherming. De oefening, die onder leiding stond van dr. Van der Bijl, had voornamelijk tot doel de vrijwilligers te wennen aan tucht en aan het werken in grooter groepsverband. Hiertoe werden de circa 80 deelnemers op de binnenplaats van de kazerne in. vier groepen opgesteld (waarbij al spoedig bleek dat de witte kleeding der zusters in de val lende duisternis sterk de aandacht trok en voor het beoogde doel dus mineer geschikt is). Het eerste deel der oefening bestond in het snel ineen zetten der draagbaren. Bij iedere baar werden vijf personen opgesteld plus een patiënten onder commando vair een geoefende werden de draagbaren gereed gemaakt, waarna de patiënten er op werden getild. Vervolgens werden de baren zooveel mogelijk (er waren 13 patiënten) twee aan twee opgesteld, waarna men onder vrij groote belangstelling van het publiek rond het nabij de kazerne gelegen huizenblok trok onv.de dragers* te oefenen. (Hier en daar viel het op, dat de langste drager achter, de kleinste vóór liep, met het resul taat dat de* arme patiënt met het hoofd omlaag werd getransporteerd.) Natuurlijk zijn verschillende fouten gemaakt, maar dit is allerminst een ramp, daar de oefening er immers toe dient om de deelnemers te laten begrijpen wat nog verbeterd dient te worden. Van tijd tot tijd klonk een kort commando en werden de baren neergezet om de dragers af te lossen. Het is gisteravond wel gebleken hoeveel menschen men noodig heeft om een betrek kelijk gering aantal slachtoffer over eeni- gen afstand te kunnen vervoeren. En daarom is het verheugend, dat reeds zoovele vrijwilligers zich voor dit werK beschikbaar hebben gesteld. Te circa negen uur (de oefening was toen nog lang niet afgeloopen) begaven wij ons naar het politiebureau met het oog op de verduisteringsproef, en wij troffen daar den burgemeester aan. den commissaris van politie in zijn kwali teit als Hoofd van den Luchtbeschermings dienst, den heer P. L. Abrahamse, leider van den alarmeeringsdienst, ir. G. de Regt, Hoofd van den maskeeringsdienst, dr. Staverman en vele anderen. Het politie bureau was reeds verduisterd blauwge- sckilderde lampen gaven in de vestibule een zwak lichtschijnsel en alle ramen waren met papier afgeschermd, hetgeen volkomen af doende bleek te zijn. Negen uur drie Het hoofd van den alar meeringsdienst grijpt de telefoon... Nr. 5... Gasfabriek... ALARM Negen uur vier Nummer 3?Portier Schelde... ALARM 1 En vrijwel op hetzelfde oogenblik begon nen de fluiten en sirenen te loeien en weer klonk het S.O.S.-signaal. Ook de sirene van de Rotterdamsche Bank verspreidde zijn sinister geluid over de stad oorspronkelijk had men met de bank geen verbinding kun nen krijgen, maar naderhand bïeek dat men het alarm reeds van de Schelde en de Gasfabriek had overgenomen. Automobielen van de PZEM en de Gasfabriek, voorzien van sirenes, en bemand met padvinders en turners (die verdienstelijk werk hebben ge daan snelden de straten door in het te verduisteren stadsgedeelte, waarvan alle toegangswegen door politie en marechaus see werden bewaakt. De straatverlichting ging uit en spoedig waren ook vrijwel zon der uitzondering alle huizen donker en heerschte op straat 'n lugubere duisternis. Men had 15 minuten geschat voor het alarmeeren. Binnen tien minuten waren de auto's echter reeds aan het politiebureau terug. De resultaten. Intusschen werd in alle straten door de politie en andere controleurs gesurveilleerd waar perceelen niet of onvoldoende verduis terd waren, werden de bewoners gewaar schuwd en alle adressen waar de zaak niet in orde was, werden op het bu«*eau gerap porteerd. En hierbij bleek, dat het publiek op verheugende wijze medewerkte, want herhaaldelijk werden de polït:e-beambten door burgers gewaarschuwd als men ergens een fout ontdekte, die dan snel werd her steld. Een onaangename uitzondering maak te het Corner House, waar meerdere malen een inspecteur van politie heen ging, omdat men niet wenschte mede te werken. Ten slotte werd last gegeven de zaak te ontrui men en te sluiten en pas toen hiermede ge dreigd werd, gaf men toe. Het talrijke pu bliek gaf op ondubbelzinnige wijze zijn af keuring te kennen over deze sabotage van de oefening en de eigenaar werd later op den avond bij den Commissaris van Politie ontboden. Er was zeer veel publiek op straat. Vol komen begrijpelijk natuurlijk, maar daarom toch niet minder verkeerd. Want in tijden van gevaar (en dus ook gedurende de oefe ningen) behoort men thuis te zijn en te blij ven. Het is juist de bedoeling dat het leven binnenshuis normaal kan doorgaan en dus moet men de verlichting niet dooven en de straat op gaan, maar afschermen opdat geen lichtschijnsel naar buiten uitstraalt en thuis blijven. Men houde hiermede Zater dag a.s. rekening. Ook de tram was verduisterd en het doet ons genoegen te kunnen schrijven, dat men hieraan een voorbeeld kan nemen. Dat was óf en bewees dat ook in een verduisterde stad het verkeer voortgang ka* hebben. De meeste automobielen en fietsers hadden hun lampen goed verzorgd, al kwamen natuur lijk nog vrij veel fouten in den meest letter lijken zin van het woord „aan het licht" vooral de achterlampen bleken nog al eens vergeten te zijn Opgeschoten jongens die er 'n lolletje van maakten, saboteerden hier en daar de oefe ning door sigaren en sigaretten zoo fel mo gelijk te laten gloeienkwajongenswerk natuurlijk, maar dat toch achterwege moet blijven en waar de politie Zaterdag zeker aandacht aan zal schenken. Aan de achterzijde van de Prinsenstraat bleek een' perceel niet verduisterd te zijn en een voorbijganger maakte zich hierover zóó boos, dat hij een steen door een der ruiten slingerde Natuurlijk kwam de bewoner later op het politiebureau zijn beklag doen en al kan het enthousiasme van den stee- nengooier tot op zekere hoogte gewaar deerd worden, zijn daad verdient natuurlijk afkeuring. Maar het licht werd prompt uit gedaan toen de steen binnen kwam en de bewoner bleek dus wel te hebben begrepen waaraan hij dat presentje te danken had. Naar den torentrans. Om een overzicht te krijgen van het re sultaat der verduistering, begaven wij ons te ruim half tien in gezelschap van den bur gemeester, den commissaris van politie en later van ir. de Regt naar den St. Jacobsto- ren. Het bleek nog lang niet mee te val len om in het duister de tallooze treden van de wenteltrap te bestijgen. En toen, eenmaal boven gekomen, de eerste man voor een gesloten deur tot stilstand kwam, bleek het slot van dien aard te zijn, dat de torenwachter die achteraan liep, er aan te pas moest komen. Hetgeen eenvoudiger ge zegd dan gedaan bleek. Want de wenteltrap wordt steeds nauwer hoe hooge* men komt en het bleek onmogelijk elkaar te passee- ren. Het gezelschap zat klem hoog boven het verduisterde Vlissingen en wij moesten een heel eind omlaag, voor de noodige ma noeuvre kon worden uitgevoerd Vanaf den torentrans bleek het resultaat van de verduisteringsproef uitstekend te kunnen worden overzien en wij spreken als ons oordeel zonder eenige voorbehoud uit, dat de proef uitstekend is geslaagd. Natuurlijk waren er hier en daar verlichte vensters, maa** hun aantal was zeer, zeer gering en in het aangewezen stadsgedeelte was de verduistering vrijwel volmaakt. Bravo Vlissingers Dat is een mooi staaltje van burgerzin en ai hopen wij natuurlijk allen, dat deze maatregelen nooit in werkelijkheid noodig zullen zijn, ge hebt bewezen te begrijpen, dat de overheid Uw medewerking vraagt in Uw eigen belang en dat van hen die U lief zijn. Dat men dit reeds tlións zoo goed inziet noemen wy, al is de aanleiding tot dit alles dan niet be paald opwekkend, beslist verheugend. Doen wij het a.s. Zaterdag nog beter?, Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", De opening van het Wandélhoofd. Bovengenoemde vereeniging kwam gis teravond in spoedvergadering bijeen in ver band met de opening van de Pier. Nadat de voorzitter de vorige vergade ring in herinnering had gebracht en de ge houden vergadering met de Christelijken en Katholieken had besproken, wekte hij de leden op, bun medewerking toch vooral niet te onthouden aan de festiviteiten die op 30 Mei zullen plaats hebben. Verschillende sprekers kregen ruim schoots de gelegenheid hun meening naar voren te brengen. De voorzitter handhaafde zijn meening, dat de belangen van de badplaats parallel met de belangen van de geheele gemeente loopen het zou voor ons als groote groep van middenstanders verkeerd zijn als wij zouden achterblijven. Voor den voorzitter zou het onmogelijk zijn om deel te blijven uitmaken van de commissie van voorberei ding (waaraan toch al een verkeerden uit leg wordt gegeven), wanneer de midden stand geen medewerking zou wenschen te verleenen, welke medewerking zal moeten bestaan in financieele bijdragen, door zoo veel mogelijk de etalages aantrekkelijk te maken en vlaggen uit te hangen. Laten we trachten zooveel mogelijk de moeilijkheden te omzeilen en onze cliënten verzoeken reeds vroeg hun inkoopen te doen en liefst reeds Vrijdag. Aan het gemeentebestuur zal verzocht worden om op Vrijdag 29 Mei de winkels tot 10 uur te mogen openhouden, terwijl adhaesie zal worden betuigd aan het ver zoek der caféhouders om hun zaken langer te mogen openhouden, in verband met het afsteken van het vuurwerk. De voorzitter stelde voor, schriftelijk te stemmen en het zou hem een groot genoe gen doen, ondanks de bezwaren die er ook inderdaad zijn, als zooveel mogelijk werd voorgestemd. Na stemming kon de voorzitter mededee- len dat de meerderheid zich in principe vóór medewerking had uitgesproken. Hij vertrouwde er dan ook op dat flink op de lijst voor bijdragen, die wordt aangeboden, zal worden geteekend. Burgers, winkeliers, ambtenaren, gy allen hebt bèlang bij een bloeiende gemeente steekt op 30 Mei 'of liever reeds Vrijdag 29 Mei de vlaggen uit het geeft zoo'n vroolijk gezichten draagt bij in de kosten voor de feesten. Onze Vloot. Gisteravond hield de afdeeling Vlissingen van de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" haar jaarvergadering. Even na den bepaalden tijd opende de heer Arntzenius de bijeenkomst, die door bijna 25 van het ledental werd bijge woond. In piëteitvolle woorden herdacht de voorzitter den overleden secretaris en me moreerde met eenige hartelijke woorden, hoe wijlen de heer M. van der Beke Callen- fels mede oprichter en permanent secretaris der afdeeling Vlissingen, gewerkt had voor het doel, dat bovengenoemde vereeniging voor oogen heeft. Spreker herinnerde er aan, dat de overledene hem als voorzitter tot veel hulp en steun was geweest. Met dankbaarheid werd herdacht, wat de heer Callenfels in dit opzicht heeft gedaan. De notulen der laatste vergadering, nog door den overledene bewerkt, werden door den waarnemenden secretaris, den heer F. C. Wysveld, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken gaven aanleiding tot het bespreken van de propaganda, waar bij o.a. werd te berde gebracht het werven van nieuwe leden door middel van een exemplaar van het maandblad, het samen werken en ageeren in verbinding met de afdeelingen Middelburg en Goes. Het bestuur werd bij acclamatie herko zen en in de vacature—Callenfels werd ge kozen de heer M. C. van Hall. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer F. C. Wijsveld, sluit over 1935 in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 167.63. De commissie tot nazien daarvan stelde voor den penning meester van zijn beheer te ontlasten en de voorzitter knoopt daaraan woorden van dank vast voor het beheer en ook voor het waarnemen van het secretariaat. Voor do rondvraag, die niets belangrijks opleverde, werd met den nieuwen secreta ris nog in groote trekken de propaganda besproken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven Mannen j 1 drukker, 1 letterzetter, 1 be hanger, 25 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 1 mastieker, 10 metselaars, 23 opperlieden, 4 schilders, 6 stucadoors, 36 timmerlieden, X verver, 2 betonwerkers, 3 vlechters, 8 opzichters, 1 machinaal- houtbewerker, 2 meubelmakers, 2 politoer- ders, 2 stoffeerders, 4 kleermakers, 2 wasschers, 2 schoenmakers, 800 metaal bewerkers, 5 drankbereiders, 10 brood banketbakkers, 2 koks, 9 slagers, 1 tuin man, 7 magazijnbedienden, 4 reizigers- De Amerikaansche arbeidswet. .(Hoofdartikel.) De verduisteringsproef uitstekend ge slaagd prijzenswaardige medewerking der bevolking. (Stadsnieuws. De stand der werkloosheid in ons district. (Provincie.) Ook „Gemeenschappelijk Belang" be sluit tot volle medewerking aan de fees telijkheden op 30 Mei a.s. (Stadsnieuws.): Tentoonstelling „Nehalennia". (Provincie.) Gemeenteraad van Groede verwerpt plan tot verbouwing van het raadhuis. ^Provincie.) Groote brand te Gouda. (Gemengd Nieuws.); Italië onderhandelt niet zoolang de sancties voortduren. Gaan de koning van Italië en Mussolini naar Abes- sinië Aloisi verlaat den Volkenbondsraad omdat de Abessijnsche gedelegeerde de zitting bijwoonde. Gaat Italië den Vol kenbond verlaten (Oorlog ItaliëAbessinië.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN agenten, 6 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 15 keliners, 27 loopers, 3 portiers, 6 slee pers, 38 transportarbeiders, 24 kantoor bedienden, 2 musici, 8 onderwijzers, 45 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, - matrozen, enz.) en 108 losse ar beiders. Vrouwen 2 winkeljuffroiuws, 3 kantoor*? bedienden, 3 huishoudsters, 5 dienstboden, 5 werksters. Totaal 780 ingeschrevenen, waarvan. 74 in de werkverschaffing. Vorige week 756 personen. Alzoo een vermeerdering van 24 werkzoekenden. Uitslag examens binnenvaartschooL Geslaagd voor V.D. stoom en motor 5 J. Lems, M. Reinigert en W. Roelofs voor V.D. stoom J. de Nooijer, G. C. Pol derman, J. P. Helm, T. de Jong, M. C* Kroon voor V.D. motor J. Bijleveld, L« Bosselaarvoor A. motorM. J. M, Gubbels voor Bth J. H. v. d. Runstraat en L. v. d. Steen. Twee leerlingen slaagden voor het le deel V.D. Twee leerlingen werden afgewe- Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal, Met de „Statendam" van de Holland- Amerika Lijn is een nieuw Douglas-toestel voor de K.L.M., de „Flamingo", aangeko men. Dr. Colaco Belmonte, die deel uit maakte van de Ned. ambulance in Abessi nië, is Maandagmorgen weer in zijn woon plaats Amsterdam teruggekeerd. In de vergaderzaal van het departement van bin- nenlandsche zaken vond Maandagmiddag de eerste vergadering plaats van bet Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, H.K.H. Prinses Juliana, die als eere-voorzitster deze vergadering bijwoonde, bij aankomst aan het departementsgebouw. En simultaanseance schaken. Zooals uit de advertentie in ons blad; blijkt, geeft de bekende schaakmeester J, Davidson a.s. Donderdagavond een simul taanseance in Hotel Coomans. In het be gin van den avond worden op een wand bord verschillende demonstraties gegeven 5 de deelnemers aan de simultaanseance dienen zelf bord en stukken mede te bren gen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. MIDDELBURG Het zilveren jubileum van Nehalennia. Alvorens de heer C. A. van Woelderen, als waarnemend voorzitter, gisteren zijn rede hield in de vergadering in het Kunst museum te Middelburg, welke rede wij gisteren reeds vermeldden, heeft hij zijn groot leedwezen uitgesproken, dat de voor zitter, de heer Van Voorthuysen, kortge leden plotseling ernstig ziek is geworden en spr. wist zich de tolk van alle aanwe zigen, als hij de beste wenschen uitsprak

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1