500 150 25 m MAANDAG II MEI EERSTE BLAD 74e Jaargang •1936: OiigavsFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Iele!. 10. Postrekening 66287 Versotiijni dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1 Scl»curlcwn»c«i van den de No. Ill VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk {2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Hedenavond verduisteringsoefening luchtbeschermingsdienst. Zij, die wonen in het stadsgedeelte, dat hedenavond verduisterd zal worden, t. w. fcet gedeelte gelegen binnen de volgende stratenStandbeeld Frans Naerebout, (Boulevard Bankert)Coosje Busken- straatBetje WolffpleinWalstraat—Vrij- gangFransche KerkstraatDroogdok beide zij denHoutkadeOnderstraat PaardenstraatVerl. Paardenstraat naar Oranjedijk langs de Schelde naar den Bou- lévard de Ruyter tot aan het standbeeld van Frans Naerebout, worden er nogmaals aan herinnerd, dat bij het loeien der flui ten en sirenes dit zal omstreeks 9 uur plaats vinden alle lichten in de wonin gen gedoofd behooren te worden, dan wel, zoodanig afgeschermd, dat geen enkel schijnsel naar buiten straalt. Het afscher men der lichten moet ook aan de achter zijde der woningen geschieden. De aan dacht wordt mede gevestigd op de dak raampjes, lichtbakken, automaten, patates- friteskramen, etalages, hotels, café's, avondscholen, enz. enz. Ook de lantaarns zoowel voor als achter van motorrijtuigen, rijwielen en andere voertuigen, dienen afgeschermd te zijn. Zoodra de klokken beginnen te luiden dit zal omstreeks 10 uur zijn is de oefening geëindigd en kunnen de lichten wederom worden ontstoken. Wij vertrouwen, dat ieder ingezetene zal medewerken, teneinde de oefening te doen Neutraal Kinderkoor „Euphonia". Concertgebouw De propaganda-uitvoering, Zaterdag door dit kinderkoor voor een nogal goed bezette zaal gegeven, werd ingeleid door een wel komstwoord van den directeur, den heer M. P. Ventevogel, waarin deze ontvouwde, dat deze avond georganiseerd was met het doel om het ledental uit te breiden en door mid del van eenige attracties de kas te verster- sen. Tevens deelde spr. mede, dat de voor zitter, de heer Risseeuw, plotseling vlak voor de uitvoering ontslag had genomen zonder deze handeling te motiveeren 't geen door 't bestuur betreurd werd, aangezien de heer Risseeuw steeds een harde werker voor het kinderkoor is geweest en waarvoor hij hem dan ook dank bracht. De heer Vente vogel vond 't bepaald jammer, dat door dit onverwachts neerleggen van de voorzitters functie een achttal kinderen, dat onder lei ding van den heer Risseeuw een tooneel- stukje instudeerde, gedupeerd werd. Het bestuur had echter onmiddellijk krachtig ingegrepen, waardoor alsnog een ander werk van eenigen omvang op het program ma geplaatst was kunnen worden. Van de opvoering van dit leuke tooneel- spel voor kinderen, in drie bedrijven, „De Wondersteen" door Jac. A. Hazelaar, heb ben de kinderen, korten tijd van voorbereiding in aanmerking genomen, zich alleraardigst gekweten. Zeer zeker komt een werk met uitsluitend spreekrollen en spreekkoren het zangonderwijs ten goede (goed gesproken is half gezongen) en al heten articulatie en accentuatie wel eens iets te wenschen over, over 't geheel werd er een mooi resultaat geboekt en terecht is het ongekunstelde spel van de kinderen met zijn vele grappige oogenblikken, na elk bedrijf met daverend applaus beloond. Vóór en na dit succesvolle nummer heb ben de kinderen, in koor en solistisch, ons vergast op een veertiental schattige kinder liedjes van Van Rennes, Werkendam, Palm boom, Tierie, Jacob Hamel, Apeldoorn enz., welke door de overtuiging en de heerlijke vrije wijze waarop ze alle met pianobegelei ding van den heer Ventevogel gezongen werden, even zoovele succes-nummertjes werden, waarmede het jonge volkje de har ten van alle aanwezigen veroverde. Dat enkele bezoekers zich onder het zin gen naar hun plaatsen begaven, werkte be paald storend. Het mannelijk element gaf door het rooken niet na te laten wederom een bewijs van weinig zelfbeheerscliing,. Na afloop der uitvoering werd den heer Ventevogel door een der leérlingen namens bet geheele kinderkoor met eenige toepas selijke woorden een zeer fraaie bloemen mand aangeboden. Een gezellig samenzijn met een dansje besloot den goed geslaagden avond. O. Vlissingsche Cabaret- en Tooneelvereen. „Ons Doel". De Oude Vriendschap. Aangemoedigd door het succes van haar laatste uitvoering heeft deze vereeniging Zaterdag een niet minder geslaagd soirée- amusante gegeven, alwaar het leuk en ge zellig toeging. Het suggestieve orkest on der leiding van Charles Haaze verlokte de danslustigen tot offers aan Terpsichore, waarbij verschillende attracties de stem ming verhoogden, terwijl ter afwisseling eenige glansnummers uit het cabaret-reper toire werden gelanceerd, welke aaneffect wonnen door de werking van het thans gemoderniseerde ingezonken voetlicht, en waarmede de executanten wederom veel bijval verwierven. Tot in de kleine uurtjes duurde de danspret voort. Muggenplaag. Naar wij vernemen ondervinden de be woners rondom den Spuiboezem ontzet tend veel last van zwermen muggen die zich ter plaatse ophouden. Vrijdag j.l. moet dit buitengewoon erg zjjn geweest. De muren en ramen der woningen aan den Boulevard Bankert en ook van meer dere perceelen aan de Badhuisstraat zit ten vol met deze ongewenschte insecten, waardoor de bewoners genoodzaakt zijn de deuren en ramen gesloten te houden. Ook bewoners van den Oprit kunnen van dezen overlast mede spreken. Het behoeft geen betoog dat dit hoogst onaangenaam is, vooral ook in verband met het mooie weer van de laatste dagen. Stowaways. Van het Noorsche stoomschip „Knute Nelson" op weg van Antwerpen naar Pa nama, zijn in den afgeloopen nacht alhier op de reede twee stowaways van Spaan- sche nationaliteit in handen der politie gesteld, die zich te Antwerpen in het schip verborgen hadden. Op politiebevel zijn deze ongewenschte vreemdelingen over de grens des Rijks geleid. Het schip is daarna opnieuw vertrokken. Gesignaleerde waagt zich in het hol van den leeuw. Bij de politie vervoegde zich een per soon afkomstig uit Alkmaar, die reisgeld vroeg naar Breskens, teneinde aldaar door verkoop van galanterieën te trachten in zijn onderhoud te voorzien. Het gebeurt meermalen dat armlastige, buiten deze gemeente wonende personen, bij de politie om reisgeld vragen. Het spreekt vanzelf dat dit niet kan worden verstrekt en dat slechts in zeer bijzondere gevallen aan zulk een verzoek kan worden voldaan. Bij een ingesteld onderzoek bleek bo vendien dat deze koopman nog meerdere vonnissen moest ondergaan. In het laat ste Politieblad stond hij nota bene zeven maal gesignaleerd, en moest brj nog on geveer twee maanden hechtenisstraf on dergaan, omdat hij opgelegde boeten niet kon betalen. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 4 tot 9 Mei werden in het badhuis 388 baden genomen en wel 277 door heeren, 87 door dames en 24 door kinderen. Nationale Reclasseeringsdag. Naar wij vernemen heeft de Zaterdag ge houden collecte voor de reclasseering hier ter stede 430.18 opgebracht. Ongetwijfeld een mooi resultaat. Gemeentelijke Werkloozencursus. Voor het alhier gehouden examen voor machinedrijver voor de Binnenvaart zijn ge slaagd de heeren C. v. d. Hooft, voorl. dipl. stoom en voorl. dipl. motoren J. F. Poirot, voorl. dipl. stoom en dipl. B th. C. Ribbens, voorl. dipl. stoom C. J. Willeboer, voorl. dipl. stoom, allen leerlingen van voorge noemde instelling, waaraan sinds eenige win ters verbonden is een gratis opleiding voor bovengenoemd diploma voor aie cursisten, die er volgens vakopleiding, werktijd en trouw bezoek aan den cursus voor in aan merking komen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TycRnghal. Zaterdagmiddag had de overname plaats van de gasbeschermingsinstallatie door het hoofdbestuur van het Roode Kruis in het Roode Kruisgebouw te Den Haag. De pa tiënten zijn evenals het verplegend perso neel van gasmaskers voorzien. Zaterdag avond is de geredde bemanning van het s.s. „Alphard" dat bij Ostende in 'n dikken mist door de New-York" werd aangevaren en gezonken is, van Hamburg aan het D.P. te Rotterdam aangekomen. Een gouden jubileum. Heden herdenkt de heer N. Groenenberg, werkzaam in de afdeeling koperslagerij, zijn 50-jarig dienstjubileum bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". In den loop van dezen voormiddag werd hij op het kantoor ontboden, alwaar hij. mèt de gebruikelijke enveloppe, de hartelij ke gelukwenschen van de directie in ont vangst had te nemen. Tochten naar en door Zeeland. De firma Van der Schuijt te Rotterdam zal evenals verleden, jaar ook dit jaar te beginnen op 111 Juli weekend-reizen per boot naar en door Zeeland organiseeren, maar als nieuwe bepaling is opgenomen, dat zij, die daarvan bijtijds kennis geven, de reis terug in een der volgende weken kunnen maken, zoodat zij bijv. een week of twee of meer weken in Zeeland kunnen blijven én toch de reis van en naar Rot terdam per boot kunnen maken. De kos ten wórden dan wat de bootreis betreft niet hooger. Deze nieuwe bepaling is opgenomen op advies van de Provinciale Zeeuwsche ver eeniging ter bevordering van het Vreem delingenverkeer. Het is zeker weer een te waarde eren poging om landgenooten voor langeren tijd onze mooie provincie te doen bezoeken. MIDDELBURG Tarieven duinwaterleiding. Burg. en Weth. van Middelburg stellen voor niet langer meer te wachten met behandeling van het voorstel om in de verordening regelende de tarieven van de duinwaterleiding op te nemen een tarief voor tuinbesproeiing, ook als dit geschiedt door een slang gekoppeld op een in de in stallatie aanwezige kraan. Zij wijzigen de boete-regeling voor niet aangeven van een minimum van 1 tot een maximum van 5, zulks naar aanleiding van een opmer king van de commissie van financiën. Alarmoefening. Zaterdagmiddag is opnieuw een alarmee ring beproefd. Ditmaal bepaalde men zich niet tot het laten loeien van de sirenes en stoomfluiten, en het rond laten rijden van een autospuit met sirene, doch ook enkele motorwielrijders van de burgerwacht réden toeterend rond en toch zijn er nog velen, die niet hebben gehoord of begrepen, dat er een alarm was. Doch zij, die op moesten komen begrepen dit wel en kwamen even als de vorige maal naar de wijkverzamel- plaatsen. Het luiden van de klokken werd beter gehoord dan de eerste maal, doch klinkt wellicht in gewone tijden niet voldoende over de stad heen. In onverhoopt ernstiger tijden zal men zeker op al deze ongewensch te geluiden beter zijn ingesteld. De brandweer had aan deze oefening er een verbonden voor het reserve-personeel, dat gerecruteerd is uit de leerlingen van hoogste der ambachtsschool. Vijf en twintig jarig bestaan van „Nehalennia". Het is heden juist 25 jaar geleden dat te Middelburg werd opgericht de vereeniging „Nehalennia", welke ten doel heeft het be houden van Walcheren's natuur- en steden schoon. Ter eere van dit zilveren jubileum orga niseert de vereeniging in het Kunstmuseum te Middelburg een tentoonstelling van schil derijen en teekeningen van "Walcheren's buitenplaatsen en kerken en Meld zij heden middag in dat gebouw een algemeene ver gadering. Daar de heer L. J. van Voort- huijsen, die van de oprichting af voorzitter der vereeniging is, door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, heeft de heer C. A. van Woelderen uit Vlissingen, de vergadering geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen „Nehalennia" 's doel met deze tentoon stelling is eenigermate een beeld te geven van haar streven en propaganda te maken voor schoone en kunstzinnige bouwwerken, oude en nieuwe kerken en buitenplaatsen vormen een zeer dankbaar onderwerp voor een tentoonstelling, maar „Nehalennia WITTE 'NOGGET' geeft niel af op Uwe kousen interesseert zich ook voor heel wat eenvou diger objecten. Het is natuurlijk onmogelijk op dezen jubileumsdag in extenso te behandelen, wat onze vereeniging in een kwarteeuw heeft nagestreefd enbereikt. Om brj haar geboorte te beginnen zij dan medegedeeld dat ons eerelid, de heer B. F. S. von Brücken Fock, de „vader" van onze vereeniging moet worden genoemd. Aan de hand van de notulen van do eerste ver gaderingen, memoreert spreker dan ver schillende gebeurtenissen uit de geschiede nis der vereeniging. In de eerste vergadering van 11 Mei 1911 werd de heer Van Voorthuijsen met alge meene stemmen tot voorzitter benoemd. Zeker heeft de heer Van Voorthuijsen toen niet vermoed, dat hij heden, na 25 ja ren, nog de eenig overgeblevene: in het be stuur zou zijn van de 9 oprichters. 3e. vergadering (15 Juli 1911) Er wordt medegedeeld, dat de vereeniging reeds 115 leden telt, die 225.aan contributie be talen. Met algemeene stemmen wordt be sloten aan te sluiten bij den bond „Heem schut". Men bindt den strijd aan tegen reclameborden en overweegt boe de Nieuwe Vlissingsche weg te verfraaien is. In de 3 volgende vergaderingen van ons eerste vereenigingsjaar 1911 (er werden dus in dat jaar zes bijeenkomsten gehouden), werd o.a. besloten een bijdrage van 30 te geven voor beplanting van den Veer- schen weg en van 50 voor een te stichten fonds voor ontmanteling van de St. Jacobs- kerk te Vlissingen, de Walchersche dorps timmerlieden te vragen zooveel mogelijk het Walchersch woningtype te handhaven, aan de gemeente Middelburg te verzoeken een boombeplanting aan te brengen rondom het Marktplein, de pers te verzoeker de beslui ten der vereeniging in de couranten te wil len bekend maken, 30 beschikbaar te stellen voor beplanting van den Seisweg, advertenties te plaatsen dat „Nehalennia gratis klimplanten ter beschikking stelt voor begroeiing van gevels, zooveel moge lijk gegevens te verzamelen over de Wal- cbersche kleederdrachten en al het moge lijke in het werk te stellen om die te be houden, een schrijven te richten aan de ge meente Vlissingen over grond voor reclame doeleinden. Zoo zou ik kunnen voortgaan, maar U zoudt „te veel van het goede" krijgen. En keeren wij nu terug tot den tegen- woordigen tijd, waarbij ik nog in het bijzon der in het licht wil stellen de verdienste van onzen tegenwoordigen secretaris, die reeds gedurende 10 jaar zijn ambt met veel ijver, bekwaamheid en toewijding waar neemt. Zooals blijkt uit hetgeen u gehoord hebt, streeft onze vereeniging naar het be houd en de bevordering der schoonheid, in de stad en op het platteland, in den meest uitgebreiden zin des woords en wij zijn van daag zoo dankbaar ook aai zeer velen Uwer, omdat wij in de afgelocpen kwart eeuw, ook in samenwerking met zuster- vereenigingen, zooveel succes hebben mogen boeken. In 1911 was er op Walcheren voor dit alles nog bitter weinig belangstelling. Indien er daarvoor in de plaats thans na 25 jaren een algemeene waardeerir.g is geko men voor al het schoone, dat op Walcheren nog te vinden is op het gebied van land schap, bebossching, oude gebouwen, molens, kleederdrachten en nog zooveel meer, dan zijn wij innig dankbaar voor hetgeen zoo vele bestuursleden en leden van „Neha lennia" daartoe hebben willen bijdragen. Wel zijn de tijden veranderd enverbe terd Waar de heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie onlangs voor ons scMereiland den stoot heeft gegeven voor het tot. stand komen van een „streekplan", wat natuurlijk ook door „Nehalennia" bui tengewoon wordt toegejuicht, Tal Walcheren ook in dit opzicht zich veel veiliger gaan I voelen en beschermd worden togen schen- Koning Victor Emmanuel uitgeroepen tot keizer van Abessdniëmaarschalk Badoglio tot onderkoning benoemd. Rede van Mussolini. (Oorlog Italië-Abessinië)* Hedenavond verduisteringsoefening. (Stadsnieuws)', 25-jarig bestaan van Nehalennia. (Provincie). Uitgifte van internationale hotelcou- pons. (Binnenland), Wijziging van het vaste lasten-ont- werp. (Binnenland),, Weder verschillende verkeersongeluk ken. (Gemengd nieuws), 10 paarden verbrand te Rotterdam. (Gemengd nieuws)', Fransche socialisten bereid tot vor ming der regeering de partij blijft gekant tegen devaluatie. (Buitenland)], ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ding van zijn natuur-, steden- en dorps- schoon, De molen-commissie. Walcheren met zijn lieflijke landschap pen, bosschen, badplaatsen, molens, enz. is tegenwoordig algemeen bekend en alge meen bemind. De belangstelling voor de molens op Walcheren is in onze vereeni ging zoo. groot geworden, dat een speciale commissie, bestaande uit de heeren dr, Vernhout, mr. Meerkamp van Embden en den heer Barentsen, onzen ijverigen secre taris, zich tot taak heeft gesteld, alle ge gevens en foto's van de molens op Walche ren bijeen te brengen, met bec doel daar van een boekwerk samen te stellen. Hefc doet mij veel genoegen u allen als kleine verrassing te mogen mededeelen, dat dit boekwerk, zoodra het gereed is, aan alle eden zal worden aangeboden, als aandenken aan het 25-jarig bestaan van „Nehalennia", Een verblijdend teeken voor „Nehalennia" is verder dat de overheidszorg zich na 25 jaar zoover heeft uitgestrekt dat een pro vinciale schoonheidscommissie is ingesteld welke met de daarbij behoorende archaeolo* gische commissie mede zal waken voor de schoonheid en de monumenten van Walche ren. Hiervoor moet in de eerste plaats wel verdiende hulde worden gebracht aan het Provinciaal bestuur van Zeeland. In dit verband denken wij o.a. aan wat dit Pro vinciaal bestuur heeft gedaan voor de res tauratie van het Stadhuis te Veere en voor de kerken van Ritthem en Gapinge. In de periodiek verschijnende keurig ver zorgde jaarverslagen van onzen secretaris en zijn voorganger hebt u voldoende kun nen zien wat „Nehalennia" in de laatste kwarteeuw heeft bereikt, maar wij hogen niet stil te zitten. Het plan van „Nehalennia" met zijn boekwerk over de molens deelde ik u reeds mede. Een tweede plan bestaac om te ko men tot de restauratie van 2 topgevels in de Kuiperspoort te Middelburg, onze „oud© liefde". Een der perceelen behoort aan een particulier en het andere aan de gemeente Middelburg. De kosten voor restauratie van elk der gevels bedragen 1600. Na tuurlijk zijn deze kosten voor „Nehalennia"- zonder hulp niet te dragen en daarom wenscht zij een beroep te doen op de over heid om medewerking en steun, en tevens op de offervaardigheid van de zustervere nigingen. De „Kuiperspoort" is een histo risch en prachtig stukje oud-Middelburg, en onze vereeniging meent, dat de oude gevels behooren gerestaureerd te worden. Na uitwerking der gegevens door onzen secretaris, zullen wij ons nader met de overheid in verbinding stellen, U ziet ook voor de toekomst ontbreekt hèt „Nehalennia" allerminst aan plannen en wenschen. Mogen wij bij de uitvoering gesteund worden door uw aller sympathie en medewerking. Zich wendend tot den Commissaris der Koningin, vervolgde spreker En mag ik thans u, mijnheer den Com missaris, officieel de mededeeling doen, Öat; het bestuur van „Nehalennia" in hare laat ste vergadering met krachtige algemeene instemming het eenparig besluit genomen heeft, u te benoemen tot haren Eere-Voor- zitter. Ofschoon dit u officieus natuurlijk reeds bekend was, zouden wij het op hoogen prijs stellen van u te mogen vernemen of u die benoeming zoudt willen aanvaarden en mag ik u dan tevens hierbij uitnoodigen

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1