500 150 100 25 Na de overwinning - Compromis? Mo. HO 74e Jaargang DitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-00,Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS Festiviteiten ter gelegenheid van de opening van het Wandelhoofd op 30 Mei a.s. Sel»em'8e«iss«w tian Jen dag MIDDELBURG ,1936! VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bfj wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. 9 MEI ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ÜRAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad De weg, dien de Volkenbond kan gaan. In onderstaand artikel geeft professor dr Robert Redslob, lioogleeraar in het volke- renecht aan de universiteit te Straatsburg, en dus niet de eerste de beste op dit ge bied, zijn meening over de verdere ontwik keling van bet vraagstuk Ualië-Abessini'ë het spreekt vanzelf dat dit artikel volledig voor rekening van genoemden hoocieeraar blijft. Thans is het oogenblik gekomen, waarop een snelle en bevredigende oplossing van het Italiaansch-Abessinische conflict moet worden gevonden. Wanneer deze oplossing van langen duur wil zijn, mag zij niet door het recht van den sterkste gedicteerd worden. Dus zullen de leden van den Vol kenbond zich opnieuw voor de vraag ge steld zien, op welken rechtsgrond Italië zijn actie tegen Abessinië baseert. De tot nog toe gevolgde politiek van den Volkenbond steunde op de opvatting, dat de regeering van Italië een oorlog tegen een lid van den Volkenbond had ont ketend en dat dit lid tengevolge van zijn lidmaatschap van den Bond beschermd moest worden. Is deze opvatting juist? Heeft Italië nït noodweer gehandeld? In de eerste plaats dringt zich hier de vraag op, of Italië niet misschien gedwon gen was, een militaire actie tegen Abes sinië te ondernemen om zijn, aan de Roode Zee gelegen koloniën tegen de herhaalde lijke invallen van den buurman te bescher men. Deze vraag hangt daarmede samen, wel ken omvang de noodweer in het volkeren recht bezit. De noodweer is een rechter lijke institutie, die men in alle wetgevin- - gen vinden kan. Deze dient er niet slechts toe, reeds volbrachte of in uitvoering zijnde aanvallen af te weren, doch staat ook toe, noodzakelijke maatregelen tegen een dreigend gevaar te treffen. Wanneer men met staten en niet met individueele personen te doen heeft, kan men zelfs nog verder gaan en beschermende maatregelen tegen een gevaar toelaten, dat door een reeds vroeger plaatsgevonden hebbenden aanval, waaruit een voortdurenden wil tot aanvallen op te maken valt, waarschijnlijk geworden is. Bij individueele personen kan een dergelijke uitbreiding van het nood weerbegrip niet in aanmerking komen, daar deze steeds hun toevlucht tot de po litie kunnen nemen, om hen tegen toekom stige gevaren te beschermen. Een staat daarentegen kan op het oogenblik nog niet op een doelmatige interventie van de openbaarheid ten gunste van het recht hopen en men mag hem daarom de mo gelijkheden tot zelfverdediging niet ont nemen. Voor Italië ontstond er een reëel aan- valsgevaar. Verschillende invallen der Abessijnen op Italiaansch gebied hadden reeds plaatsgevonden. Het gevaar van her haling dreigde nog steeds. De arbiters van Wal-Wal stelden vast, dat „de locale autoriteiten van Abessinië door hun hou ding den indruk maakten, dat zij nóg steeds agressieplannen hadden". In de geschiedenis vindt men verschil lende voorbeelden voor de these, dat een staat het recht heeft, de hand op een na burig land te leggen, indien de daar heer- schende wanorde, over de grenzen heen, tot een gevaar voor de nabuurstaten wordt. Op deze wijze ontstond het Fran- sche protectoraat over Tunis en Marokko. Tegen deze redeneering zou men kun nen opmerken, dat Italië zich misschien in den aanvang op noodweer had kunnen beroepen, doch dat het deze reeds lang overschreden heeft en tot een gewonen veroveringsoorlog is overgegaan. Maar het bovenstaande heeft aangetoond, dat men bij de vraag, waar de noodweer eindigt en het offensief begint, rekening moet houden met de moeilijkheden, die zich bij het scheppen van een strategische positie voordoen. Want tot een effectieven nood weer is altijd een offensief noodzakelijk. Was Abessinië een staat? Wanneer men Italië verwijt, den staat Abessinië aangevallen te hebben, dan moet men eerst den omvang van dezen staat vaststellen. Een staat moet „be staan", voor hij aan Volkerenrecht kan deelnemen. Een staat bestaat uit een be paald gebied eerst dan, wanneer de daar wonende volken aan een effectieve cen trale macht onderworpen zijn. Een poli tieke gemeenschap, die geen gehoorzaam heid kan afdwingen, is geen staat. Er is reeds voor het begin van de vij andelijkheden beweerd, dat de regeering van Ethiopië geen macht over de niet- Amharische bevolking in de grensgebieden had. Dit punt zou natuurlijk opgehelderd moeten wordenwant indien de Ethio pische staatsmacht zich niet tot in deze gebieden heeft uitgestrekt, dan kunnen deze gebieden niet als tot Abessinië bè- hoorend beschouwd worden. En Abessinië is lid van den Volkenbond slechts met de gebieden, die aan zijn werkelijke heer schappij' onderworpen zijn, zoodat het ook slechts voor deze gebieden de bescherming van den Volkenbond kan inroepen. Er moet daarom vastgesteld worden, wat, voor het begin van de vijandelijk heden, de ware toestand in de Ethiopische grensgebieden was. Daar Ethiopië lid van den Volkenhond is, zou deze toestand met de bij Europeesche volken heerschende op vatting van „imperium" moeten worden vergeleken. Zou daarbij' vastgesteld wor den, dat Ethiopië geen ware heerschappij over de grensgebieden bezat, dan kan de Volkenbond daar, zonder in strijd met het statuut te handelen, een mandaat of een protectoraat instellen, daar er dan geen rekening met de souvereiniteit van Abes sinië behoeft te worden gehouden. Een voorstel tot oplossing van het probleem. Zooals bekend verplichtte Abessinië zich bij zijn lid worden van den Volkenbond, om de slavernij af te schaffen. Daar het deze verplichting nooit nagekomen is dit wordt nergens bestreden zou de Volkenbond ook daar een mandaat of een protectoraat kunnen instellen. Daarna zou de Bond al het mogelijke kunnen doen, om het land op een hooger cultureel peil te brengen. Een Ethiopië onder bescherming van den Volkenbond, die aan Italië een actieve rol bij deze verdere ontwikkeling zou toebedeelen, ware een oplossing, die zonder schending van het voilkerenrecht den vrede in Europa zou kunnen bewaren. Gisteravond werd op het gemeentehuis alhier, onder voorzitterschap van den bur gemeester, de tweede vergadering gehou den met genoodigden en afgevaardigden van verschillende vereenigingen voor het vaststellen van het programma der te houden feestelijkheden op Zaterdag 30 Mei a.s. De Voorzitter doet allereerst mededee- ling van de resultaten van de gevoerde be sprekingen voor deelname van versierde iWalchersche huifwagens aan den te for- rueeren optocht, waarna spreker gelegen heid geeft om het op te stellen program ma in zijn geheel te bespreken. Het vuurwerk. De secretaris van de Middenstands- .Centrale deelt medoj dat het te geven vuurwerk ter gelegenheid van de opening van het wandelhoofd op 30 Mei a.s. een punt van ernstige bespreking heeft uitge maakt op de in de vorige week gehouden vergadering van besturen van de drie Mid- denstandsvereenigingen. Op die vergade ring werd behoudens een kleine minderheid besloten aan het comité te verzoeken hét vuurwerk uit te stellen tot bijv. Maandag of Dinsdag na de Pinksterdagen, aange zien gevreesd werd, dat de winkeliers op Zaterdag te veel schade zouden lijden van het uit de stad trekken van het publiek. Sindsdien vernam de Middenstands-cen trale echter dat, in verband met het be zoek van den minister van waterstaat, de vele automobilisten van de Kon. Ned. Automobiel-club en andere vreemdelingen, uitstel van de festiviteiten niet meer mo gelijk is. In verband daarmede heeft de Middenstands-centrale zich zonder Ge meenschappelijk Belang beraden en stelt zij thans voor om aan het bezwaar van vele winkeliers tegemoet te komen, door te trachten het programma zóó in te dee- len, dat de verkoop op dezen dag zyn ge- regelden voortgang kan hebben Tevens verzoekt spreker bet vuurwerk pas te houden na sluiting der winkels. De voorzitter zegt, dat het hem genoe gen doet, dat de Middenstands-centrale thans andere klanken doet hooren dan hij in deze week 'heeft vernomen. Spr. hoopt, dat geheel Vlissingen weer eens op de been zal komen om een echt Vlissingscü feest te organiseereru De Vlissingers heb ben vroeger bewezen goed feest té kunnen vieren, laten zij deze oude traditie in eere herstellen. Er zijn nu op het gebied van de arbeidsmogelijkheden ook weer licht punten, zoodat er voor een feest weer alleszins reden is. Spr. hoopt dat' er nu eindelijk eens een einde komt aan de te genstelling stad-strand komen er vreem delingen naar het strand dan komen zij toch ook in de stad, waaruit blijkt, dat de Middenstand zeer zeker groot belang heeft bij een opleving van Vlissingen als badplaats. - De voorzitter van Gemeenschappelijk Belang zegt, dat in zijn ledenvergadering de bovenvermelde punten naar voren zijn gebracht en verzocht is het vuurwerk uit te stellen tot Maandag. De leden verwach ten schade in hun zaken als het vuurwerk Zaterdagavond gegeven wordt", behoudens dan bijv. sigarenwinkeliers, banketbakkers, café's en dergelijke zaken. Spr. zegt, dat nu hem blijkt, dat uitstel niet mogelijk is, hij deze zaak nogmaals in een ledenvergadering zal bespreken. Hij kan ook nog mededeélen dat plannen zijn besproken om in dien tijd een winkelweek -to organisèeren. Er is echter nog niets .besloten. De secretaris zegt, dat deze zaak wel uit een eng standpunt bekeken wórdt. Het is, zegt spreker, al vele jaren geleden, dat we alhier een algemeen feest hébben ge- bad, hjj hoept dan óok dat de middenstand alsnog zijn volle medewerking zal verlee- -nen. Het leegpompen van debinnenstad zal nog wel meevallen, aangezien een groot gedeelte van de-festiviteiten zich z.i. by de binnenstad kan afspelen door op-, stellen van den optocht m het Bellamypark, terugkomen met- optocht met muziekkorp sen naar de stad en concerteeren op eenige plaatsen, bijv. Kleine Markt en Bellamy park. Verschillende sprekers voeren nog het woord, waarna de voorzitter voorstelt, nu gebleken is, dat de overgroot.e meerderheid er vóór is, de festiviteiten op 30 Mei te doen plaats- vinden, het programma voor dien dag alsnog vast te stellen. Het programma, 1.15 n.m. aankomst versierde Walcher- sche huifwagens in het Bellamypark, al waar onmiddellijk beoordeeling door de jury zal plaats hebben. 1.30 uur opstellen van den stoet in de omgeving van de muziektent in het Bel lamypark. (Hierbij zullen zich aansluiten de muziekgezelschappen en de turners (sters) van drie Turnvereenigingen in de gemeente, terwijl gelegenheid zal worden gegeven aan dagelrjksclie besturen van verschillende vereenigingen om zich met het vaandel van hun vereeniging bij den stoet aan te sluiten). 1.45 uurafmarsch optocht door Bel lamypark, over den Nieuwendijk, door de Walstraat, Badhuisstraat, Oprit achter het Grand Hotel Britannia, langs het Woold- huis, vanwaar de minister van waterstaat den optocht in oogenschouw zal nemen, naar het Wandelhoofd. 2.25 uur bij aankomst van den minister aan het Wandelhoofd, vaandelgroet. 2.30 uur opening Wandelhoofd. (Hierbij zal voor de eerste .maal de door den heer P. de Rooij gecomponeerde Pier-marscb ten gehoore worden gebracht). De ope ningsplechtigheid wordt misschien per ra dio uitgezonden. 34 uurbij gunstig weer roei- en zeilwedstrijden. (Geroeid zal worden in 4 ploegen vanaf het Wandelhoofd naai' het roeiershoofd en terug, gezeild zalworden van lichtboei tot lichtboei 2 maal). 3.154 uur rhythmische en aesthetische oefeningen van de drié Vlissingsche gym- nastiekvereenigingen op het strand by het Wandelhoofd. 4.15 uuropstellen optocht en vertrek naar de binnenstad over den Boulevard Evertsen, Kenau Hasselaarstraat, Badhuis straat, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, alwaar de optocht wordt ontbonden. 56 uurbij gunstig weer concerten op de muziektenten in het Bellamypark en op de Kleine Markt. 78 uurconcert door „Crescendo" in de. muziektent op de Kleine Markt. 9.3010.30 uur concert door „Crescen do" in de muziektent op den Boulevard Evertsen, alwaar door haar voor de eerste maal de door den directeur, den heer Ven- tevogel, gecomponeerde Burgemeester Van Woelderen-marsch ten gehoore zal worden gebracht. 10.4511.45 uur vuurwerk. Nog kan worden medegedeeld, dat ge tracht zal worden ook de visschers met STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D197. Telef. 637, Middelburg Zarief per hiio en per stuk door hen versierde schepen aan de opening te dóen deelnemen, zoowel 's middags als 's avonds, terwijl zij ook wel genegen zul len zijn, aan hen die daar to? den wensch te kennen geven, tegen betaling van een kleine vergoeding, gelegenheid te geven mede te varen. De voorzitter van' de harmonie „St. Caecilia" en de firma Henning hebben gelden ter beschikking gesteld om de vis- schersschepen te versieren met lampions. Mochten nog meerderen bereid zijn voor dit doel gelden of lampions beschikbaar te stellen, dan houdt het comité zich voor mededeelingen aanbevolen. Door den burgemeester, de heeren H. J. M. van Raalte, P. van de Velde, het Zeeuwsch Nieuwsblad, de Middenstands- centrale en de R.-K. Middenstandsvereeni- ging werden medailles beschikbaar gesteld voor de roei- en zeilwedstrijden. De prijzen voor de versierde huifwagens (voornamelijk geldprijzen) zullen nog na der worden bekend gemaakt. Wij spreken de hoop uit, dat nog meer medailles c.q. geldprijzen ter beschikking zullen worden gesteld, terwijl gerekend wordt op milde bijdragen om de kosten aan dit feest verbonden te kunnen dekken. Tenslotte wekken wij alle gemeentenaren nogeens op, Zaterdag 30 Mei a.s. de vlag uit te steken om de stad een recht feestelijk aanzien te geven. Op verzoek van de Middenstands-Cen trale verleeneh wy gaarne plaatsing aan den volgenden OPROEP. Zaterdag 30 Mei wordt het Wandelhoofd „de Pier" officieel geopend. Duizenden vreemdelingen zullen dan onze badplaats bezoeken. Om dit bezoek in de hand te werken worden feesten georganiseerd. Alle mu ziek-, sport- en turnvereenigingen werken mee, om de feeststemming te verhoogen. 's Avonds zal een groot vuurwerk afge stoken worden. Dit alles kost echter geld. Veel geld. Waar het een middenstandsbelang is, dat onze badplaats een goeden indruk op de te verwachten vreemdelingen maakt, die als propagandisten voor Vlissingen huiswaarts moeten keeren, doen we een beroep op alle Middenstanders om mee te wer ken aan het welslagen van dezen feestdag. Op welke wijze? Allereerst de vlaggen uit!! Vervolgens zorgen voor bij uitstek goede etalages. Maar ook, door gelden be- scliikbaar te stellen. De Directie van de „Vlissingsche Cou rant" heeft zich met de inzameling belast. Geeft ieder wat. Vele kleintjes ma ken een groote. Het ligt in de bedoeling tusschen de officieele opening van de Pier en het af steken van het vuurwerk in „de stad" concerten en optochten te organiseeren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de vreem delingen niet alleen het strand en omge ving, maar ook „de stad" zullen bezoeken. Winkeliers, dit is een kans. Een kans op grooten verkoop Voor nü, maar vooral voor de toekomst! Benut die. Werk mee Moreel en finan cieel. Begryp uw eigen belang. Minister Deckers naar Zeeland. De minister van landbouw en visschery, dr. Deckers, zal Zaterdag 30 Me:. een bezoek brengen aan Zeeland. De minister zal zich in het bijzonder op de hoogte stellen van de garnalenvisscherij. Van Vlissingen uit zal hij een tocht maken op zee en dan overstap pen op een garnalen-visschersvaartuig. Vervolgens zal de minister in Breskens de lunch gebruiken en daarna de visscheryen aldaar bezoeken. Voorts zal hij een onder houd hebben met bestuursleden van den Zeeuwschen bond voor de garnalenvissche- rij. Dan keert minister Deckers naar Vlissin gen terug en brengt nog per auto een be zoek aan Arnemuiden om zich vervolgens naar Den Haag te begeven. Statuten. Met No. 90 der Staatscourant zijn ver zonden afdrukken van de statuten der Ver- eeniging van ambtenaren, bazen en werk- Na de overwinning.Compromis (Hoofdartikel); De opening van het Wandelhoofdhet programma voor 30 Mei a,s.een op roep van de Middenstandscentrale. (Stadsnieuws.)', Onlusten te Harrar. Plunderingen in Addis Abeba dureii voort. Komt de Negus naar Europa t, (Oorlog ItaliëAbessinië.); Stichting MiddenstandsborgstellingS fonds binnen afzienbaren tijd te wach ten. ^Provincie.), Regeling van den halven vrijen dag voos het winkelpersoneel in de vacantia periode. (Binnenland.) Algeroeene Bondsvergadering Neö* Middenstandsbond. (Binnenland,) Hoog Japansch ambtenaar vermoord. (Gemend Nieuws.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN lieden in de metaalindustrie „Schelde", ge vestigd te Vlissingen. Wijzigingen in ds statuten). K.L.M,-vliegtuig maakt wegens mist tusschenlanding te Vlissingen. Het K.L.M.-toestel F 36, dat den dienst onderhoudt tusschen Londen en Amsterdam heeft hedenmorgen, komende van Londên* wegens den dikken mist een tusschenlan ding gemaakt op het vliegveld te Vlissin* gen. Het toestel, dat negentien passagiers aan boord had, landde omstreeks 9 uur» Te omstreeks kwart over negen werd d© tocht naar Amsterdam voortgezet Revue ,,'t Is O. Kê De tweede opvoering van deze aardige revue, gisteravond gegeven voor een zeer matig bezette zaal in „Oude Vriendschap'^ heeft den executanten wederom uitbundiger?, bijval bezorgd. Trots dit succes was de reprise voor de ondernemers een teleurstel ling, welke zij beslist niet verdiend hebben* Ook in dit geval hadden de afwezigen groot ongelijk. Wed. E. F. Schiffer Zoon. Hedenmiddag heeft de firma Wed. E. F, Schiffer Zoon haar winkel in de Sfc. Ja- cobsstraat 9 weder voor het publiek open« gesteld. De zaak was eenigen tijd gesloten' om verbouwd en verfraaid te worden es ziet er nu smaakvol en aantrekkelyk uit, Een verbetering, die de cliëntèle ongetwij feld zal weten te waardeeren. Schoolraad voor Scholen met den Bijbel. Besturen en onderwijzend personeel van de bij den Schoolraad aangesloten scholen met den Bijbel in Zeeland, hielden Vrijdag de jaarlijksche districtsvergadering in St, Joris te Middelburg, Na gemeenschappelijk psalmgezang open. de de voorzitter, ds. A. C. Heij de drukbe zochte vergadering met het lezen van een gedeelte in den Bijbel en gebed. In zijn openingswoord wees hij, mede naar aanleiding van het gelezen schriftge= deelte, er op, dat Jezus zelf groote waards hechtte aan het onderwijs in de Heilige Schrift. Aan alle onderwijzers dus de plicht een goed gebruik te maken van den Bijbel bij het onderwijs. De voorzitter heette de beiden heeren In** specteurs van het Onderwijs welkom en dankte hen voor hun gewaardeerde mede werking tot het houden van deze verga dering. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. De aftredende bestuursleden* A. D. Littooy en J. C. Ruitenbeek werden bij acclamatie herkozen. De heer dr. K. Huizenga, directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, Meld een lezing over „De christelijke onderwij zer". Volgens spr. moet elke christelijke on derwijzer overtuigd zijn, dat God hem tot zijn ambt heeft geroepen. Vervolgens wer den door hem verschillende verhoudingen behandeld, waarin de chr. onderwijzer leeft* toegelicht met tal van voorbeelden uit de practijk. Zoo behandelde hij de verhouding van den christelijken onderwijzer,

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1