1000 300 150 m VRIJDAG 8 MEI JiWanantvan HOOFD tot Kreymborcj No. 109 74e Jaargang QitgavsFirma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Talei. tO. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Kinderexploitatie in haar gruwelijkste vormen STADS- EN PR0V1NC1EN1EUWS Oefening luchtbescherming. VOÏTEN! Waarborg-costuum 1936; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling gulden bij verlies ftp gulden bij verlies van een f T van een wijsvinger. WÜ anderen vinger. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Een interessante Volkenbondsenquête De strijd tegen een menschwaardigen toestand Terwijl - de internationale werkloosheid zich ook op het oogenblik nog in een crisisstadium bevindt, verkeeren in ver schillende landen: der aarde millioenen kinderen in een bijna hulpeloozen toestand. De besluiten van de conferenties te Bern van 1905 en 1913 en de overeenkomst van Washington van 24 November 1919 zijn nog lang niet door alle staten geratifi ceerd. In Spanje en Portugal, in het mee- rendeel der Zuid-Amerikaansche staten, in China en Indië is kinderexploitatie nog altijd aan de orde van den dag. Men kan wel zeggen, dat alle arbeid, waarvoor geen geschoolde vaklieden noodig zijn, in deze landen door kinderen wordt verricht. Daar ook op den Balkan, dikwijls in versluierden vorm, kinderen in fabrieken en thuis werkzaam zijn, is de schatting, dat 2 a 3 millioen kinderen onder de veertien jaren in Europa geëxploiteerd worden en werk moeten verrichten, dat hen in hun gezondheid schaadt, niet over dreven. De desbetreffende cijfers voor Midden- en Zuid-Amerika zijn ongeveer 2 millioen, voor Indië 20 a 25 millioen en voor Oost-Azië 35 a 40 millioen. Twee soorten kinderexploitatie. Men moet hierbij een onderscheid ma ken tusschen werkzaamheden, waartegen de kinderen weliswaar lichamelijk zijn op gewassen, doch die uit moreel en paeda- gogisch oogpunt gevaarlijk zijn, en ar beid, die schadelijk is voor de gezondheid der kinderen en voor hun geringe krach ten te zwaar is. Een bijzonder kras voor beeld van de laatste soort levert de Chi- neesche kinderarbeid. De tredmolens, waarop de kinderen voortdurend moeten loopen, zijn maar al te bekend. De betaling van dezen arbeid is bovendien volkomen onvoldoende, zoodat het buitengewoon liooge sterftecijfer onder deze kinderen maar al te begrijpelijk is. Maar ook in Europeesche landen, bij voorbeeld Spanje, worden de kinderen op schandelijke wijze geëxploiteerd. Menschonteerende toestanden. Bovendien worden de jeugdige arbeids krachten zeer dikwijls meer dan slecht be handeld. In vele gevallen staan de ouders der kinderen bij de ondernemers in de schuld en komen zij op deze wijze hun verplichtingen na. De ondernemer, die de kinderen vanzelfsprekend niet als volwas sen arbeiders behandelen kan, eigent zich meestal het beschikkingsrecht over de kinderen toe. Dit beschikkingsrecht heet in goed Nederlandsch heel eenvoudig het recht tot afstraffing en met dit hulp middel, dat rijkelijk gebruikt wordt, kan men de kinderen natuurlijk tot een uiter ste inspanning hunner krachten dwingen. Deze toestanden zijn weliswaar bekend, doch slechts weinige regeeringen hebben, zooals bijvoorbeeld de Italiaansche, de noodige energie gehad, ook dan in te grijpen, indien de belangen der onderne mers daardoor geschaad zouden worden. En dat is natuurlijk altijd het geval, daar de arbeid van volwassenen nooit zoo goed koop kan zijn als van kinderen. Waar, zooals in Zuid-Amerika, de regeeringen van sommige staten er toe overgegaan, zijn principieel den kinderarbeid te verbieden, bleek steeds weer, dat de bij deze kinder slavernij belang hebbende kringen in de desbetreffende parlementen de mogelijk heid vonden, iederen wettelijken maatregel te verhinderen. En indien aan een verbod geen straffen verbonden zijn, bereikt men daarmede over het algemeen slechts weinig. Het werk van den Volkenbond. De sectie van den Volkenbond, die zich met de 'bestrijding van den kinderarbeid bezig houdt, heeft een enquête gehouden, waarbij een onderzoek werd ingesteld naar den werkelijken omvang van kinderexploi tatie en naar de machten, die zich het sterkst tegen de afschaffing van deze sla vernij verzetten. In de eerste plaats heeft men zich ge wend tot de verschillende regeeringen, die zooals verwacht werd zich allen tegen het exploiteeren van jeugdige personen in fa brieken en andere bedrijfstakken uitspra ken. Men heeft daarna het voorstel ge daan opnieuw een conferentie bijeen te roepen. Daar zouden de besluiten, die in 1919 te Washington zijn genomen, aan de huidige omstandigheden moeten worden aangepast en in den vorm van een soort internationale wet kunnen worden ge goten. Men verwacht, dat het ditmaal ge lukken zal, alle geciviliseerde staten een wet tot bescherming van kinderen te doen onderteekenen. Want men is het er over eens, da<t slechts een principieele en door alle landen werkelijk uitgeoefende bestrij ding van den kinderarbeid aan deze menschonteerende toestanden een eind kan maken. ALLER MEDEWERKING NOODIG. Maandagavond 11 Mei a.s. van 9 tot 10 uur zal in een gedeelte dezer gemeente een verduisteringsoefening van den Luchtbe schermingsdienst worden gehouden. Het gedeelte der gemeente, dat geheel verduisterd zal moeten worden is gelegen binnen de volgende straten Standbeeld Frans Naerebout (Boulevard Bankert) CJoosje BuskenstraatBet je Wolffplein WalstraatVrijgangFransche Kerkstraat —Droogdok (beide zijden)HoutkadeOn derstraatPaardenstraatV erl. Paarden straat naar Oranjedijk langs de Schelde naar den Boulevard de Ruyter tot aan het standbeeld van Frans Naerebout. Omstreeks 9 uur dien avond zal in dat ge deelte der gemeente alarm worden gemaakt door middel van de fabriek sf lui ten van de Koninklijke Maatschappij „de Schelde" en de Gasfabriek, terwijl een drietal auto's met handsirenes door dat gedeelte zal rijden. Bij het hooren van de sirenes zal de gas- en electrische straatverlichting in dat gedeelte der stad worden gedoofd. Ook de in dat ge deelte wonende ingezetenen dienen de lich ten in hun woningen, te dooven, dan wel deze zoodanig af te schermen, dat geen licht naar buiten straalt. Men bedenke dat dunne overgordijnen licht doorlaten Ook diene men zorg te dragen dat aan de ach terzijde der woningen geen licht uitstraalt. Denk ook aan de zolderraampjesHet spreekt vanzelf, dat ook op de medewerking van de winkeliers wordt gerekend om vooral hunne etalages en lichtreclamebakken te dooven. Ook uit de café's en hotels zal geen licht mogen uitstralen. Teneinde het licht niet naar buiten te doen uitstralen bij het ontbreken van zware gordijnen, kan men de ramen met dik papier blindeeien, hetwelk voor geringe kosten verkrijgbaar is bij de meeste boekhandelaren in deze gemeente. Men gebruike daarvoor in geen geval kran ten, daar dit licht doorlaat. De auto's, rijwielen en andere voertuigen mogen op dat tijdstip zonder a/.schermende verlichting niet in dat gedeelte rijden. Zoo wel de voorlampen als het achterlicht die nen afgeschermd te worden. Zooals wij reeds eerder bericht hebben zijn aan het bureau van politie modellen aanwezig op welke wijze dit moet geschieden. Ook deze afschermers zijn in deze gemeente verkrijg baar gesteld voor weinig kosten. Men leze hiervoor de advertenties die in dit blad zul len verschijnen. Het einde der oefening wordt aangekon digd door het luiden van de klokken van den St. Jacobstoren en de R.-K. Kerk aan de WilheLminastraat. Zoodra dus de klokken gaan luiden kan de verlichting weder worden ontstoken. Dit zal omstreeks 10 uur zijn. N utsspaarbank. In de Nutsspaarbank, Coosje Busken straat, werden in de maand April 815 in lagen gedaan tot een bedrag van 98.235.71 en 638 terugbetalingen tot een bedrag van 92.842.06. Er werden in die maand 48 nieuwe boekjes uitgegeven. Het aantal spaarders werd hierdoor gebracht op 7441 met een tegoed van 2.477.854.29. Ter lediging werden 57 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 557.65 en met 2357 zegels werd bespaard ƒ117.85, welke be dragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Vertegenwoordigers Algem. Afd. Ziekenfonds Walcheren. Bij de gisteravond gehouden stemming voor „vertegenwoordigers der verzekerden" van het Algem. Afd. Ziekenfonds Walcheren werden herkozen Th. J. C. van Aartsen. E. Andriessen, A. J. Buisman, J. Herwig, L. J. Janssen, J. C. Lenaerts, L. P. van Oorschot, J. van der Peijl, W. de Ridder en W. M. de Rooij. Gekozen werden F. J. Krieger en H. C. V. Sorel. Wat sterk ,j..uaakc wordt, is ook sterk in 't dragen! Neemt daarom een u is er chiquer mee, TI doet er langer mee, TI is er op den duur een stuk goedkooper mee. Kunstkring „Het Schouwspel". De recensent voelt zich een bevoorrecht mensch, als hij onverdeeld gunstig kan schrijven over een door hem bijgewoonde uitvoering. Want dan geniet hij dubbel éénmaal tijdens de voorstelling en nog eens tijdens het schrijven der beooróeeling. „Betje regeert", welk stuk gifteravond in de stampvolle (maar ondraaglijk warme) tooneelzaal van Grand Hotel „Britannia" werd opgevoerd, heeft een zeer eenvoudige handelingeen fabrikant wiens zaken slecht gaan, wordt in het nauw gedreven door een bankinstelling die zijn crediet dreigt op te zeggen, tenzij hij het bedrijf verkoopen of nieuw onderpand wil geven. De man geeft dan de effecten die een vroegere dienstbode (die een erfenis heeft gehad) hem toevertrouwde, als onderpand en als die oude getrouwe kort daarna haar effecten terug verlangt, beginnen de moei lijkheden, die op kordate wijze door Betje worden overwonnen. Een simpel gegeven dus, dat alle elementén bevat om, gespeeld door een zwakken troep, tot een draak te verworden vooral de hoofdrol stelt zware eischen, om aannemelijk gemaakt te wor den. Beginnen wij met het aanwijzen van enkele zwakke punten. Mevr. Lize van der PolHamakers, had een ondankbare rol als Louisse, de echtgenoote van den fabri kant zij kon ons echter nie* overtuigen als de echtgenoote, die door leed gerijpt het aandurft om met haar man een nieuw leven te beginnen. Men zag voortdu rend een actrice die op vrij verdienstelijke wijze een rol „speelde", maar niet een le vende creatie van de figuur J visse. Het zelfde gold aanvankelijk voor mevr. T. de VriesDe Boer, die in den beginne wat geaffecteerd deed, maar die later als Mia van Laar de actrice, aanmerkelijk beter spel te zien gaf. En het derde bedrijf van het stuk bracht bedenkelijk zwakke oogen- blikken inzinkingen, die heel jammer wa ren na de prachtige momenten in de voor afgegane bedrijven Adolphe Hamburger maakte in dit bedrijf als Fred, zoon van den fabrikant, bijvoorbeeld een grapje van wat toch een moment van dramatische spanning moest zijn het oogenblik, da4- bij den no taris de koopacte voor de fabrieken zal worden geteekend, hetgeen verhinderd moest worden, omdat een aanmerkelijk beter bod verkregen is. o Maar, met uitzondering van het boven staande hebben wij voor het gisteravond gebodene niets dan lof. Jaap van der Pol (die tevens de regie voerde, had zich een mooien kop geschminkt van een door zorgen gekweld fabrikant en speelde zijn rol op een wijze die tal van fijne trekjes deed bewonderen. Willem van der Veer, met zijn zwaar vol geluid, dat de zaal als het ware vulde, gaf een prachtige creatie van een nuchteren, cymschen bank directeur, die slechts op materieel gewin uit is en dit niet onder stoelen en banken steekt. Noemen wij van de kleinere rollen verder nog Adolphe Hamburger, die een over het algemeen aannemelijk en dikwijls beslist goed spel te zien gaf Marcel Berck- mans als de met slinksche st-efcen behepte huisknecht Hendrik. Mieke FlinkVer- straete, die op bewonderenswaardige wijze de rol speelde van Elly, dochter van den fabrikantzij gaf, o.m. in het tweede be drijf, fijn zuiver .spel te zien in de scène tusschen haar en den op dat moment wan- hopigen fabrikant. En nu hebben wij één persoon nog niet genoemd. Maar zoo ooit, dan geldt wel hier het „Last, but not least" Want mevr. Esther de Boervan Rijk, die bij haar op komst met hartelijk applaus werd verwel komd, was het middelpunt van de voor stelling van gisteravond en heeft, op een wijze die men haar niet licht zal nadoen laat staan verbeteren een levend mensch gemaakt van de rol van „Betje". Men ondergaat het als een wonder, hoe deze hoogbejaarde actrice, met haa?* nog verba zingwekkend krachtige stem, jeugdig-vlug over het tooneel stapt en het bijv. als vol komen natuurlijk doet aanvaarden, wanneer uit haar mond tijdens het gesprek met den huisknecht, de woorden klinken ,,'k Heb jonge beenen, hoor!" Niet een bijna 82- jarige, maar „B e t j e" staat op de plan ken een lévend, lijdend mensch, dat hard nekkig en ondanks miskenning en tegen werking vecht voor het geluk van het gezin dat haar lief is. Kostelijk was haar spel in het tweede bedrijf als zij, uitsluitend af gaand op wat zij zelf maar van-hooren-zeg- gen weet, den arroganten bankdirecteur in zijn schulp doet kruipen door hem met chantage te bedreigen. Het „open-doekje" was toen zeker verdiend. Wij doen niemand tekort, wanneer wij zeggen, dat „Betje Regeert" een stuk is, dat vóór alles door mevrouw Esther de Boervan Rijk wordt gespeelden wij schreven hierboven reeds, dat zij hierbij op prijzenswaardige wijze door de overige ac teurs en actrices terzijde is gestaan. Al met alde voorstelling van gister avond was een succes, waarop de aanwezi gen, maar zeker ook het energieke bestuur van den Kunstkring „Het Schouwspel", met genoegen en voldoening kunnen terugzien. De bezoekers waren gul met hartelijk applaus en het was een sympathieke daad van de overige spelers toen zij, aan het slot, het tooneel verlieten om mevrouw De BoerVan Rijk alléén de bijvalsbetuigingen van het zeer talrijke publiek in ontvangst te doen nemen. Vóór de opvoering en gedurende de pau zes, bracht het trio Höfelein-Bekker op beschaafde en alleszins te waardeeren wijze goede muziek ten gehoore. SJiCMfflenassBW «nw Jew Jog Kinderexploitatie in haar gruwelijkste vormen. (Ho of dartikel» Doodelijk verkeersongeval nabij Voor*» schoten. (Gemengd nieuws» Het Nederlandsche stoomschip „AI- phard" na aanvaring ter hoogte van Ostende gezonken. (Gemengd nieuws). De „Amsterdam", Nederland's groot ste vrachtschip, in botsing met da Hembrug. (Gemengd nieuws);. Binnen enkele weken wordt waar*» schijnlijk begonnen met de productie van gehakt in blik voor werkloozen, (Binnenland) o De tekst van de Engelsche vragen- lijst aan Duitschland. (Laatste berichten» De „Graf Zeppelin" keert over Frank rijk terug, in verband met de te Rïo de Janeiro opgeloopen schade. (Luchtvaart» Ernstig vliegongeluk in O.-Indië een doode en een lichtgewonde. {Luchtvaart» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De „Erinna" thans met goed gevolg te water gelaten. Al was er ook officieel geen bekendheid aan gegeven, vele stadgenooten bleken gistermiddag te weten, dat het in het voornemen lag om de „Erinna" te ca. kwart voör vijf te water te laten. Er was dan ook heel wat belangstelling toen dit tijdstip naderde en, volkomen begrijpelijk, het publiek wachtte in spanning op dé dingen die komen gingen. Zou het ditmaal lukken 1 Het i s geluktNa een aantal minu» ten van angstig wachten, waarin de span ning voortdurend steeg, kwam er te drie minuten voor vijf beweging in het ge=» vaarte op de helling. Eerst langzaam, maar dan steeds sneller, gleed de „Erinna" onder luid gejuich van de vele toeschou wers de helling af, haar element tegemoet. Men had aanvankelijk nogal moeite-om het schip aan den wal te krijgen, daar er een vrij sterke wind was opgestoken, die het gevaarte naar het dok dreef. Toen de „Erinna" den wal bij de werf reeds vrij dicht genaderd was, brak de kabel die het schip met de sleepboot verbond, zoodat het achterschip opnieuw naar het dok zwaaide. Met een aan den wal gebrachten kabel, werd de „Erinna" vervolgens met behulp van een rijdende kraan naar den wal gesleept. Afscheid van den heer M. J. Hemmekam, Zooals wij indertijd hebben medegedeeld, heeft de gemeente-ontvanger de heer M. J. Hemmekam per 1 Mei jl. zijn functie neer gelegd in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. In verband hiermede is de scheidende gemeentefunctionaris in een zitting van het college van Burgemeester en Wethou ders door den Burgemeester toegesproken en werd hem bij deze gelegenheid tevens een stoffelijk aandenken overhandigd. Gisteren heeft de heer Hemmekam ten stadhuize afscheid genomen van alle hoofdambtenaren en ambtenaren, die in grooten getale waren verschenenwel een bewijs voor de vriendschappelijke gevoe lens die men voor den heer Hemmekam koesterde. Namens hoofdambtenaren en ambtenaren werd de oud-ontvanger toe gesproken door den gemeente-secretaris, den heer F. Bisschop. Spr. bracht de ambtelijke loopbaan van den heer Hem mekam in herinnering en zegde hem na mens alle aanwezigen hartelijk dank voos

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1