500 300 150 100 DONDERDAG 1000 7 MEI ivo.ios 74e Jaargang; 193G Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Bsdrijfsordening en Kinderarbeid. STADS- EN PROVINCIENIEUWS ELECTRISCH KOKEN Scficurlenisscii nnti «Se« «t«gg 4 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. iR De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct.p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 —5 regels f 1.alles bij vooruitbetaling gulden bij verlies A P gulden bij verlies van een M van een wijsvinger. UV anderen vinger. gulden bij verlies van een duim. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen, - Eerste Blad. Wat de strijd bij Kwatta leert. De overheid wascht haar handen in onschuld. Geruïmen tijd geleden hebben we aan de hand van cijfers, ontleend aan een ar tikel in een dagblad, gewezen op de bedrei ging van de arbeidsgelegenheid voor volwas senen door het meer en meer laten verrich ten van allerlei arbeid door jeugdige jon gens en meisjes. Als voorbeeld werd toen gewezen op een sinds vele jaren bestaande fabriek, waar het meerendeel van het per soneel volwassen arbeiders bevat. Daarte genover werden de bedrijf smetlioden gestéld van nieuwe concurreerende ondernemingen, die hetzelfde werk laten verrichten door groote kinderen. De directie der eerste fa briek wist, óf haar bestaan bedreigd, óf ze achtte zich geplaatst voor de noodzakelijk heid om eveneens jeugdige arbeidskrachten te gaan exploiteeren. Immers, hield ze de volwassen arbeiders in dienst, dan kon de fabriek zelfs niet produceeren tegen den prijs, waarvoor de nieuwe ondernemin gen konden verkoopen. We bepleitten toen bescherming van de arbeidsgelegenheid van volwassenen door de overheid. Deze bescherming is inmiddels nog geen feit geworden, wèl dreigt op het oogen- blik het bedrijf te bezwijken, welks di rectie zich in dezen tijd nog de luxe per mitteert van rekening te houden met so ciale wenschelijkheden. Het bedrijf, waarover we het -— onbe wust overigens in ons vroegere artikel hadden, bleek de Kwatta-fabriek te zijn, welke thans in een loonconflict met haar personeel raakt verwikkeld, omdat ze óf den eenen kant jongens- en meisjes- exploitatie uit moet, óf den anderen kantloonsverlaging. Als oorzaak van den strijd geeft de di rectie der Kwatta-fabriek de volgende uit eenzetting „In October 1935 ontbood de Kwatta directie de besturen der drie werklieden- organisaties en wees hen op den onhoud- baren toestand dat een groote en nog eenige kleine harer concurrenten prijzen noteeren, die alleen mogelijk waren door dat die concurrenten een personeelsforma tie hebben ingevoerd, die hierop neerkomt, dat zij met 70 jongens en meisjes ar beiden op een loon van 46 per week, terwijl in de meeste andere bedrijven van de chocolade- en biscuitsbranche met ca. 70 volwassenen gewerkt wordt. Bij Kwatta bedroegen die cijfers 70 boven de 20 jaar, mannen en meisjes. 30 beneden de 20 jaar, mannen en meisjes. Of alleen over het mannelijk fabrieks- personeel berekend, dus zonder verpak- eters85 boven 20 jaar, 15 beneden de 20 jaar. Daar dit voor Kwatta een loonverschil bedroeg van ca. 180.000 per jaar, en de concurrent met zijn jongensexploitatie daardoor slechts 45 van de loonen be taalde van Kwatta, is het duidelijk, dat die concurrent zelfs nog met winst kan verkoopen op prijzen, waarop Kwatta geld Verliest. Wij hebben toen de organisaties Scheldebekerzwemwedstryd. Ten stadhuize vergaderde het comité van dezen internationalen zwemwedstrijd, welke zal worden gehouden op Zaterdag 18 Juli a.s. Verschillende maatregelen wer den besprokendit jaar zal voor het eerst de begeleiding der zwemmers gedeeltelijk geschieden door motorbooten van de Vlis- Bingsche vereeniging voor watertourisme „Schelde", terwijl daarnaast de Vlissing- eche roei- en kano-vereeniging „Luctor et Emergo" haar krachten beschikbaar zal etellen, hetgeen echter niet uitsluit, dat ook de Koninklijke merine een daadwer kelijk aandeel in den wedstrijd behoudt. Voorts is bepaald, dat het aantal deelne mers tot een maximum van 15 blijft be perkt. De selectie wordt daardoor zeer zeker heel wat belangrijker, zoodat het gewis een wedstrijd van eerste klasse zwemmers zal worden, waar echter tegen over staat wij zeggen het tot onzen spijt dat het aantal deelnemers wel wat gering is te noemen, in aanmerking ge nomen de omvangrijke en veeleisckende erop gewezen, dat dit niet houdbaar is, en tevens op het funeste van dat systeem in zijn gevolgen gewezen. De organisaties kenden de gevallen, doch waren machteloos daartegen op te treden, omdat in die bedrijven geen werk liedenorganisaties toegelaten werden". Om kort te gaan Kwatta èn de orga nisaties hebben al het mogelijke gedaan om de regeering tot ingrijpen te bewegen, maar het mocht alles niets batenna maanden kwam van de regeering als antwoord de dooddoener, die hierop neer kwam, dat de concurrenten het onderling maar eens moeten zien te worden, met een verwijzing naar de verbindendverklaring van. ondernemersovereenkomsten. Dat wil dus zeggen, dat de regeering zich niet met het sociale gehalte van een overeenkomst tusschen concurrenten be moeit. Als die het met elkaar eens zijn geworden op welken moreelen of im- moreelen grondslag dan ook dan geeft de regeering haar zegen en stelt ze de overeenkomst ook verbindend voor even- tueele nieuwe ondernemingen in hetzelfde bedrijf. Denk eens aan, welke gevaarlijke kan ten er aldus aan ondernemersovereen komsten kunnen zitten In het onderhavige geval is liet duide lijk, dat de chocolade-fabrieken met haar 'kinderexploitatie nooit vrijwillig afstand zullen doen van haar voornaamste con- currentiemogélijkheid. Andere, bedrijfs voerders worden dus eerst g e d w o n- g e n om hun volwassen personeel te ontslaan en óók jongens (meisjes) in dienst te nemen, waarna de weg is ge baand voor een ondernemersovereenkomst, waarin de kinder-exploitatie zelfs ver plicht kan worden gesteld Technische bedrijfs- en verkoopsaange legenheden kan de regeering inderdaad het beste aan de ondernemers zelve te regelen, overlaten, maar wèl dient ze goede eco nomische en sociale verhoudingen te be vorderen en te beschermen, o.m. door te waken voor het behoud van een ratio- neele arbeidsverdeeling tusschen jeugdige en volwassen krachten. Een ongebreidelde vrijheid ten deze voert tot den economischen chaos, want de voortschrijdende techniek maakt het met den dag méér mogelijk om velerlei arbeid door jongens en meisjes te laten verrichten. Voor deoplossing van het geschil aan de. Kwatta-fabriek is inmiddels de tus- schenkomst van den rijksbemiddelaar in geroepen. Het is te hopen, dat hij de re geering zal kunnen bewegen tot ingrijpen, want het gaat hier om een kwaad, dat onze heele gemeenschap bedreigt. Als volk hebben we geen of weinig be lang bij het voortbestaan van de Kwatta- fabriek, maar we hebben alle mogelijke belang bij een doelmatige bescherming van de arbeidsgelegenheid voor volwasse nen. organisatie van dezen wedstrijd. Nog zij vermeld, dat in verband met het vertrek van den secretaris-penning- meester, den heer D. W. Toussaint, diens functie zal worden waargenomen door den heer M. C. van Hall, directeur van het havenbedrijf. Vereeniging voor Luchtbescherming. Er komt belangstelling voor het vraag stuk van de luchtbescherming. Verschil lende oefeningen staan voor de deur en de tijd is dus rijp, om het publiek in te lichten over hetgeen men in uren van luchtgevaar doen en laten moet. Dit is de taak van de Vereeniging voor Luchtbescherming die in den korten tijd van haar bestaan, reeds een vrij beduidend aantal leden heeft gekregen. Maar dit aantal is, in verband met de bevolkings cijfers, nog ten eenenmale onvoldoende. Wil de vereeniging haar toch zoo noodige werk het voorlichten van de bevolking, naar behooren kunnen verrichten, dan moet het ledental worden versterkt. De contributie (vanaf 25 ct. per jaar) kan voor niemand een bezwaar zijn. En wie het te lastig vindt, om zich bij een der bestuurders aan te melden, stappe een der vele winkels in onze stad binnen, waar op de winkelruit een kleurige strook ver meldt, dat men zich ter plaatse als lid kan opgeven. Doet het vandaag nog. Het is in uw eigen belang BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 8 Mei - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. Vlissingsche Keddings Brigade. De voorzitter, de heer dr. A. Staverman, opende gisteren deze vergadering met een woord van welkom tot allen, in het bijzon der tot den heer A. A. Bierlee, voorzitter van den landelijken bond van R. B.-vereeni- gingen, die voor deze vergadering hierheen was gekomen uit Amsterdam. Nadat de secretaris, de heer Toussaint, de notulen had voorgelezen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, kwamen het algemeen en het financieele jaarverslag aan de orde. Aan het eerste ontleenen wij een posthume hul de aan de overleden penningmeesteresse, mevr. M. M. TermeulenKampman, waar aan de beste en dankbaarste herinnering zal zijn haar goede voorbeeld door de bri gade-leden te volgen. Een rustig verloop wordt geconstateerd, waarna spijt wordt uitgedrukt over het nog steeds missen van een eigen oefenplaats. De clubgeest wordt geroemd en zijn voortdurende flinkheid wordt geweten aan net jeugdig enthousias me van den voorzitter, waarmee hij de leden weet te doordringen van het belangrijk en menschlievend doel, dat de brigade na streeft. Dank wordt speciaal gebracht aan den technischen leider, den heer Gillissen en aan den heer Van Anraad Sr. voor het het belangelooze, uitstekende onderhoud van het materiaal. Het verslag sluit met een opwekking tot de leden om flinke pro pagandisten te zijn. De rekening en verantwoording over 1935 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 480.591/2, terwijl een begroo ting wordt voorgelegd sluitende in debet en credit met een bedrag van 481.66%. Bestuursverkiezing In de vacatures, ontstaan, door het over lijden van mevr. Ter MeulenKampman en het vertrek van den secretaris, den heer D. W. Toussaint, worden de bestuürscandida- ten mej. S. Kamp en dr. Ten Have bij accla matie gekozen, terwijl de bezetting der va catures Batten en Gillissen na stemming wordtmevr. LuteKlaassen en de heer Reidsma. In de commissie van advies wordt aangewezen mevr. LuteKlaassen. Eenige mededeelingen worden gedaan over „Eigen Inrichting" men is er nog niet in geslaagd een eigen schip of iets derge lijks te verkrijgen, ondanks de beschiKking over een belangrijke geschonken som, maar het bestuur blijft diligent. Het programma voor het zwemseizoen, waarbij als 2e leider wordt aangewezen de heer Van Anraad Sr.. vermeldt na regeling der oefeningen op de zwemschool V.Z.C. en aan het gemeentelijk badbedrijf, 3 excursies op Zaterdagmidda gen naar Valkenisse, Domburg en Oranje zon. Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door den heer dr. Ten Have, die, mede namens mej. Kamp, dank zegt voor het in hen gestelde vertrouwen en een be roep doet op aller medewerking voorts door den lieer Auer, benoemd tot zwem meester te Terneuzen, die dank zegt voor hulp en leiding in de brigade genoten. In de korte pauze, die nu gehouden wordt, komt mevr. Toussaint binnen, die verwel komd wordt door een vrouwelijk lid der bri gade met een bouquet rozen met de Vlissing sche kleuren. De voorzitter richt tot haar, die door het belangstellen in het werk van haar man zooveel bijgedragen heeft tot het steunen van diens arbeid, woorden van dank en hulde. Afscheid van den heer Toussaint. Daarna, zich richtend tot den secretaris, die dezen avond voor 't laatst zijn werk heeft verricht, feliciteert hij hem met zijn promotie, die, gezien zijn gave voor orga nisatie, nog verdere perspectieven biedt. Hij vertolkt de weemoedigheid, waaraan be stuur en brigade ten prooi zijn bij dit ver trek en herinnert aan de oprichting, nu 12 jaar geleden, van de V.R.B. Hij beschrijft het werk, dat de scheidende op zich geno men heeft, die nooit een deel van zijn taak heeft trachten af te wentelen op andere bestuursleden, ja zelfs het laatste jaar er de functie van penningmeester heeft bijge nomen. Maar de weemoed van het afscheid, waarbij zich ook herinneringen aan per soonlijk leed op den voorgrond dringen, moet wijken voor blijheid. Tot den scheiden de gaan alle wenschen uit, dat het hem goed zal gaan en gehoopt wordt dat hij ook in zijn nieuwe betrekking een kring van soci aal voelende menschen rond zich zal veree nigen. Spr. hoopt dat de vertrekkende Viis singen niet zal vergeten en biedt hem na mens de brigade een Scheldezicht van den heer Van der Zee aan, dat hem helpen zal, Viissingen en ditr stuk van zijn leven niet te vergeten. Na deze rede, die met applaus werd onderstreept, huldigt de heer Bierlee den vertrekkenden secretaris namens den Bond. Spr. wijst op de kalme wijze, waarop de heer Toussaint nieuwe ideeën ter berei king van zijn ideaal naar voren weet te brengen. Een der denkbeelden om militaire politie en marechaussees reddend te leeren zwemmen is reeds aangenomen op de laat ste bondsvergadering. Met een opwekkend woord tot de leden besloot te heer Bierlee. De heer Toussaint dankt, mede namens zijn vrouw voor de gebrachte hulde, die eigenlijk te veel is, daar hij slechts zijn plicht deed, wat hem vergemakkelijkt werd door den voorzitter en door de leden der brigade. Na sluiting der vergadering bleef men nog eenigen tijd bijeen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Met den boottrein in aansluiting op de „Johan van Oldenbarnevelt" arriveerde Woensdag te Arnhem jhr. dr. J. W. van der Does, lid van de Nederlandsche ambulance in Abessinië. Door een eerewacht van Roode Kruis-soldaten verliet jhr. v. d. Does het station. In verband met de viering van Moeder dag op Zondag a.s. werd Woensdagmorgen door een viertal kleuters van het tehuis der vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" aan mevr. de Vlugt, echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam, een taart aangeboden. Examen Typografische Vakken. Door de Leerlingen-Commissie voor de Typografie in het district Zeeland werden op 4, 5 en 6 Mei de jaarlijksche examens voor handzetter en drukker afgenomen. Na onderzoek der ingeleverde proefstuk ken konden alle candidaten tot het prac- tisch en theoretisch onderzoek worden toe gelaten. Voor handzetter slaagden. G. Krijger, werkzaam bij de firma J. C. W. Altorffer te MiddelburgJ. Wille- boordse, werkzaam bij den heer A. Geel hoed te ViissingenJ. Maartense en F. Godeschalk, werkzaam bij de firma Ooster- baan le Cointre te Goes J. de Wolf, werkzaam bij de firma G. W. den Boer te MiddelburgG. K. van Iren, werkzaam bij de firma U. F. Auer Zoon te Mid delburg. Een candidaat moest worden afgewezen. Voor drukker slaagde Th. Snij ders, werkzaam bij de firma Littooy Olthoff te Middelburg. Het practisch deel van het examen werd afgenomen op de drukkerijen der firma's Oosterbaan le Cointre te Goes en F. van de Velde Jr. te Viissingen. Evenals verleden jaar woonde de con troleur der Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in het typografisch bedrijf, de heer R. J. Kok te Amsterdam, deze examens bij. Ook de directeur van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg, de heer J. H. Klarenbeek, onder wien de typografen-cursus voor de Zeeuwsche leer lingen ressorteert, deed van zijn belang stelling blijken. Een 60-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar J. Vos, wonende alhier, heeft Dinsdag onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 60-jarig huwelijksfeest mogen vieren. Onder de vele bloemstukken was ook een fraaie bloemenhulde van den burgemeester, den heer C. A. van Woelde- ren. Verduistering vair woningen en winkels. Wij vestigen op verzoek de aandacht op de advertentie in ons blad, waarin de firma Frans Timmerman papier aanbiedt voor bo venstaand doel. Het bestaat uit twee lagen papier, waartusschen een laagje asphalt is aangebracht en wordt in tot oordeelen be voegde kringen voor het beoogde doel wel geschikt geacht, Bedrijfsordening en Kinderarbeid# {Hoofdartikel.} Moeilijke situatie van de Concertzaal te Middelburg. {Provincie.) Debat over de buitenlandsche politiek in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland.), Enthousiaste ontvangst van koning- Faroek van Egypte. (Buitenland.), Voorloopig Verslag Tweede Kamer 3 ernstige bezwaren tegen de reisbelas- ting. {Binnenland.), Vechtpartij met ernstige gevolgen te Venray. .(Gemengd Nieuws.), Talrijke ernstige ongevallen, (Gemengd Nieuws.} Mr. Aalberse benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. (Laatste Berichten.); Een verklaring der Italiaansehe regee- ring. De Negus hedenmorgen te Suez aange komen. Zal Amerika de Italiaansehe souverei- niteit in Abessinië erkennen {Oorlog ItaliëAbessinië.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ergerlijke baldadigheid. Twee jongens vallen broedende zwaan aan. Eergisteren zijn twee 13-jarige jongens binnengedrongen in het nieuw aangelegde park nabij fort De Nolle. Op zichzelf is dit feit reeds ietwat beden kelijk, daar het kleinste kind begrijpt, dat een afgesloten terrein niet heimelijk betre den mag worden. Maar hierbij kan men nog aan een tot op zekere hoogte vergeeflijke kwajongensstreek denken en het geval niet te zwaar opnemen. Dat wij op de zaak echter dieper ingaan,- vindt zijn oorzaak in het volgende.: In het park is een nest, waar een zwaan op vijf eieren zit te broeden. Zat te broeden moe ten wij nu schrijven. Want de jongens heb ben het dier met stokken aangevallen en het zoo woedend gemaakt, dat het met de vleugels zelf drie eieren stuk sloeg. En, treffend bewijs van hetgeen bet gebeurde voor het dier beteekende, de zwaan nam voorzichtig de vernielde eieren stuk voor stuk in den bek en verwijderde ze uit het nest. Van deze gelegenheid hebben de twee lafbekken gebruik gemaakt om de 2 eieren die nog in het nest lagen, daaruit te nemen enop den grond stuk te gooien Het heele broedsel is dus vernield. De politie heeft de daders gisteren kun nen opsporen en is, naar men ons meedeelt, zeker niet van zins het bij een vermaning te laten. Wij zouden het op prijs stellen, wanneer de zaak door de onderwijzers in hun klassen even ter sprake werd gebracht, want de school 'kan zoo ontzaggelijk veel doen om bij de jeugd eerbied voor het leven te kweeken. Deze kwajongens hebben niet alleen een laffe daad begaan, die bij ieder weerzin zal wekken, maar bovendien zich zelf onwetend in gevaar gebracht, daar een woedende zwaan met de krachtige vleugels ernstig letsel kan toebrengen. Een zeeduiveltje. Onze lezers hebben gisteravond een be richt in de krant aangetroffen waarin werd medegedeeld, dat te Borselen een in deze omgeving zeldzame visch een zeeduivel is aangespoeld. Van bevoegde zijde werden ons over deze vischsoort de volgende bijzonderheden me degedeeld Dit dier kan tot 2 M. groot worden, maar dergelijke groote exemplaren worden zelden gevangen. Ze komen in haast alle Europee- sche zeeën voor, vooral in de Middellandsche Zee eu den Atlantischen Oceaan, is ook niet zeldzaam aan de kust van Groot-Britannië, wordt bijv. nogal eens in de havens van Portsmouth en Southampton gevangen. Oo kbij Kaap de Goede Hoop en aan de Westkust van Amerika zrjn ze gevangen. Ze leven vooral op modderigen zeebodem. De rugkleur kan sterk varieeren en neemt de kleur aan van den bodem waarop het dier leeft, van geel tot donkerbruin toe. Om den geweldigen muil staan bladvormige baard-draden, die sterk op zeewier lijken» Voor op de bovenlip staat een zgn. vang-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1