500 300 25 Hel leven van Vincent van Gogh WOENSDAG 6 MEI as= No»i€My) gs 74e Jaargan 1936; ftgavsFirma F. VAK BE VELBE Ir., Walstras! 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66267 Varschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Onweerswolken boven Egypte. STADS- EN PROVÏNCIENIEÜWS ELECTRISCH KOKEN Scl»curlc«is»CM van let* !üa VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. fHPl ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 -5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling Se abonné's in 't bezit eener §oiis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dood gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies ■van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Bit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. Lastige erfenis van koning Faroek. De Egyptische vrijheidsstrijd. Koning Faroek van Egypte bestijgt den troon van zijn vader in een critiek tijd- yèk. Zijn land heeft sedert den wereldoorlog verschillende phases doorgemaakt, die het steeds dichter bij de volkomen onafhanke lijkheid hebben gebracht. Op 18 December 1914 werd het door een verklaring van Engeland uit de macht van het oude Tur kije bevrijd. Het werd tot Britsch protec toraat gemaakt, doch op 15 Maart 1922 zag Engeland zich gedwongen onder druk van de nationalistische beweging, Egypte tenminste naar den naam onafhankelijk te verklaren. Sultan Foead werd tot koning gekroond en gaf het land een grondwet. De souvereiniteit van het jonge rijk was echter geenszins onbeperkt. De Engelschen, bezorgd voor de veiligheid en hun heer schappij voor wat de Suezkanaal-zone be treft, behielden zich uitdrukkelijk de mili taire bezetting van dit belangrijke deel van den weg naar Indië voor. Verder eischten Zij, dat de verdediging van Egypte tegen vreemde mogendheden hun moest worden toevertrouwd en tenslotte wisten zij zich van de heerschappij in den Soedan te ver zekeren. Dit wegens zijn economische ont wikkelingsmogelijkheden voor Engeland zoo belangrijke kateenland staat formeel ook thans nog onder een gemeenschappe lijke EngelschEgyptische heerschappij. Practisch is de Soedan echter sinds het jaar 1924, toen de Egyptische troepen uit het land werden teruggetrokken, nog een uitsluitende Britsche invloedssfeer. Fóead bemiddelde, wie nu? Men kan niet zeggen, dat de verhoudin gen in Egypte door een overgroote duide lijkheid uitblinken. Een dergelijke duide lijkheid lag ook niet in de lijn van de En- gelsche belangen, daar zulks een uiteinde lijke overeenkomst met de Egyptische na tionalisten, de Wafdpartij, noodzakelijk had gemaakt. Deze partij heeft in de laatste jaren aanzienlijk aan kracht gewonnen en zij maakt er geen geheim van. dat zij den huidigen toestand, ondanks de onaf hankelijkheidsverklaring van het jaar 1922, nog steeds beschouwd als een Engelsch protectoraat. Alleen Engelschen invloed wenscht deze partij nu uit te schakelen. Zij 3s enkel en alleen bereid, rekening te hou den met de Britsche belangen, zoodra deze belangen overeenkomen met de Egyptische. Zoo heeft zij geen bezwaren tegen een mili taire overeenkomst met Engeland, .mits op den grondslag van een volkomen rechtsge lijkheid. En om deze rechtsgelijkheid tot uitdrukking te brengen wenscht zij in de eerste plaats het Egyptische legef te ver sterken, dat onder Engelschen druk steeds zwak gehouden is. De gestorven koning Foead heeft in deze voortdurend grootere spanning tusschen de nationalistische beweging en de Britten steeds bemiddelend werk verricht. Hij was zeker geen vriend der Engelschen in dien zin, diat hij zich steeds naar de wenschen van den Britschen Hoogen Commissaris richtte. Maar hij bezat een duidelijk begrip van de moeilijkheden der positie, waarin hij en zijn land tegenover de Britsche over macht stonden en daarom vermeed hij zorgvuldig ieder conflict. Oorlogstooneel tegen wil en dank. Sinds het uitbreken van het ItaJiaansch- Abessijnsche conflict heeft de toestand zich hier bedenkelijk toegespitst. Hoe sterker Rome overtuigd werd van den Engelschen tegenstand, des te meer was het er op be dacht, veiligheidsmaatregelen te treffen, voor het geval, dat uit de economische sancties een militair conflict zou ontstaan. In Lybië, aan de grenzen van Egypte, werd een aanzienlijke troepenmacht gecon centreerd, die al naar wensch defensief Df offensief zou kunnen worden gebruikt. Aan tegenmaatregelen van Engeland aan Egyp tische zijde ontbrak het niet. Wij weten op het oogehblik, dat het Engelsche bezet tingsleger in Egypte aanzienlijk versterkt is en op alle mogelijkheden is voorbereid. Bovendien is Alexandrië het steunpunt der Britsche vloot in het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee geworden. Natuurlijk waren de Egyptische nationa listen over het vooruitzicht, dat hun land, dat weinig belang bij den Italiaahsch- Abessijnschen strijd had, eens tot oorlogs- tooneel zou kunnen worden, weinig ge sticht. Doch bovendien voelden zij tegelij kertijd, dat zij onder deze omstandigheden van Engeland, zekere tegemoetkomingen zouden kunnen afdwingen. Na de overwinning van den Wafd. De Wafd trachtte nu uit deze situatie in dë eerste plaats op het gebied der bin- nenlandsche politiek munt te slaan en zoo als, bekend, had de partij reeds van koning Foead gedaan gekregen, dat de grondwet weer werd ingevoerd en dat nieuwe verkie zingen voor een Egyptische volksvertegen woordiging zouden worden uitgeschreven. Deze verkiezingen, die den nationalisten naar alle waarschijnlijkheid een overwel digende meerderheid zullen bezorgen, staan thans voor de deur. Maar wat zal er daar na geschieden? In Londen had men de hoop, dat het koning Foead zou gelukken, ook mét een Wafdkabinet te regeeren op een wijze, die de Engelsche belangen geen nadeel zou aandoen. Maar nu is koning Foead over leden en opgevolgd door dén 16-jarigen koning Faroek, in wiens naam thans een regentschapsraad zal regeeren. Daarmede valt de eenige stabiele factor, waarop de Britsche politiek in Egypte kon steunen, weg. Men kan bij de geweldige beteekënis, die het land van de Pharo's voor Engeland heeft, onmogelijk aannemen, dat Londen daar de dingen op hun beloop zal laten. Reeds hoort men er over spreken, dat En geland de Britsche garnizoenen in Egypte opnieuw zal versterken en er zelfs over denkt, de onafhankelijkheidsverklaring van het jaar 1922 te herroepen. Een dergelijke maatregel zou echter zeer zeker op een gewapenden tegenstand van de Egyptische nationalisten stuiten. Brandweeroefening in verband met de luchtbescherming. Gisteravond heeft de Vlissingsche Vrij willige Brandweer op en bij het terrein van de wasscherij „De Volharding" aan den Singelweg een oefening gehouden, welke tevens dienstbaar is gemaakt aan de luchtbescherming. Verondersteld was, dat brand- en gas bommen waren gevallen. De oefening kreeg nog een schijn van werkelijkheid toen, even voordat gormen zou "worden, een paar vliegtuig laag over de on middellijke omgevin: cirkelden om. ver volgens op het nabijgelegen vliegveld te dalen. De bezetting van de bagagewagen- afdeeling en van motorspuit 2 werkte ge durende de oefening met gasmaskers, het geen geen bezwaar scheen op te leveren voor dë taak die te verrichten viel. De brandbom (vervaardigd uit een mengsel dat thermiet nabij komt) was werkelijk vlug onschadelijk gemaakt door de bom te deponeeren in een kuiltje en vervolgens met zand te verstikken. Het door deze bom veroorzaakte begin van brand (hiervoor werd een groote kist met zaagsel in brand gestoken) werd bedwon gen door motorspuit I. Een flink rookend en in een kuil ge stookt vuurtje stelde een mosterdgasbom voor, die een terrein heeft besmet, dat door paaltjes was aangeduid. De bezetting van de autospuit die eerst een denkbeel- digen brand aan den achterkant van de wasscherij had bestreden, gaf later water op het besmette terrein om dit te des- infecteeren. Vóórdien was echter de be zetting van de bagagewagen-afdeeling in actie geweest, die de gasbom onschadelijk maakte en het over het terrein verspreide mosterdgas neutraliseerde door het strooien van chloorkalk (voorgesteld door Alles had een vrij vlot verloop, al zijn natuurlijk verschillende fouten gemaakt. Maar dat is zoo erg nietde oefening dient er immers voor om eventueele te kortkomingen op het spoor te komen en voor de toekomst te herstellen. Het is dus allerminst om te vitten, als wij er op wijzen, dat bijv. een zwaargewonde niet vervoerd mag worden op den rug van één man, zooals gisteravond geschiedde. Maar hij lag in het door gas besmette terrein en moest dus zoo snel mogelijk vervoerd worden, zal men misschien opmerken. Vol komen juist, maar iemand die zwaar ge wond (en waarschijnlijk tevens door gas vergiftigd) is, moet nu eenmaal op an dere wijze getransporteerd worden, het geen bijv. mogelijk zou zijn door een plank of een ladder te gebruiken en daar den patiënt op te leggen. Wij weten wel, dat deze heele aangelegenheid eigenlijk niet bij de brandweer thuishoort en de taak is van den Geneeskundigen Dienst der lucht beschermingsorganisatie, maar men kan eens voor het feit komen te staan, dat door derden ingegrepen moet worden, om dat de dienst die eigenlijk behoort op te treden, bijv. niet snel genoeg beschikbaar is. En dan is het goed, dat men weet, hoe in zulke omstandigheden moet worden gehandeld. En dan behoort men bijv. te weten, dat iemand die door mosterdgas is vergiftigd, 1 i g g e n d moet worden vervoerd. En verder moet in werkelijkheid de brandweer die een taak te vervulien heeft op door mosterdgas besmét terrein, natuurlijk voorzien zijn van goede gummi- kleeding en handschoenen. Natuurlijk wa ren niet voldoende gasmaskers beschik baar om èlle manschappen hiermede gis- BEZOEKT DE DEMONSTRATIE op Vrijdag 8 Mei - half drie. Toonzaal Koningsweg 45 N.V. P.Z.E.M. teravond te la,ten werken en dit is de yoor de hand liggende verklaring van het feit, dat de bemanning van de autospuit die het meergenoemde terrein moest ontsmetten, onbeschermd dit in werkelijkheid uiterst gevaarlijk werk verrichtte. Het is mis schien goed te weten, dat men in de practijk voor dezen arbeid van gasmaskers en beschermende kleeding voorzien moet zijn. Maar in noodgevallen, kan men natte doeken om het hoofd winden en voor mond en neus doeken bevestigen, die ge drenkt zijn in een waterige oplossingvan kalk, soda e.d. En als geen handschoenen beschikbaar zjjn, kan men de handen her haaldelijk inwrijven met chloorkalkpoeder maar dit is natuurlijk slechts een nood maatregel. Er bestond voor deze oefening vrij veel belangstelling van het publiek. Op het terrein van de „ramp" zagen wij o.m. den burgemeester, den commissaris van politie en den inspecteur van politie den heer Van Vugt. De a.s. verduisteringsproef. In verband met het feit, dat Maandag avond a.s. hier ter stede een oefening in verduistering wordt gehouden,- wijzen wij er nog eens op, dat de medewerking van auto mobilisten en wielrijders absoluut vereischt is om de oefening te doen slagen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de groots oefening op 16 Mei a.s. Met zeer eenvoudige middelen een stuk blauw papier en een touwtje, kan men het licht van de auto- of fietslampen afscher men op de wijze zooals in verband met de voor luchtbescherming vereischte verduis tering, noodig is. Op het politiebureau bevinden zich mo dellen van een en ander en men is daar gaarne bereid de noodige voorlichting te geven. Laat ieder zich dus even op het po litiebureau op de hoogte stellen, hoe auto- en rijwiellampen afgeschermd moeten wor den. Met luttele moeite en met practisch te verwaarloozen kosten werkt ir.en dan mede om de oefeningen (die in ons aller belang worden gehouden te doen slagen. Ook UW medewerking is noodzakelijk N.V. Bouwkas „Rohyp", Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de in ons blad voorkomende advertentie van bovengenoemde bouwkas, die zich tot doel stelt, financieel minder draagkrachtigen gelegenheid te geven zich een eigen huis te doen bouwen, dat in ca. 20 jaar kan worden afbetaald. Wij kunnen natuurlijk geen opwekking schrijven om met dit bedrijf een overeen komst aan te gaan, aangezien wij daartoe te weinig van zijn werkmethoden en be trouwbaarheid weten. Wij hebben er echter geen bezwaar tegen te publiceeren, dat ons inzage is verstrekt van een brief, waarin de burgemeester van Kruiningen schrift, dat een door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam tot hem gerichte brief, gun stige inlichtingen bevatte omtrent de N.V. Bouwkas „Rohyp" te Amsterdam. Het nieuws van den dag In beeld, Foto'a in onse Tijdinghal. Dinsdagavond heeft de brandweer nabij de „Volharding" een oefening gehouden ir Nieuw verschenen! door IRVING STONE. Een roman, die het leven van dezen grooten meester weergeeft op een span nende, meesleepende wijze en den lezer van het begin tot het einde weet te boeien. Prijs geb. ƒ4.90. BOEKHANDEL D'HUY, Tel. 348 Badhuisstraat 15. verband met de luchtbescherming. Een tweetal opnamen van deze oefening waar voor veel belangstelling van de zijde van het publiek bestond. In de St. Jacobuskerk te 's-Gravenhage werd Dinsdagmorgen een plectige H. Mis opgedragen voor de zielerust van wijlen minister van staat, jhr. mr. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck. Dinsdagmorgen vond te 's-Gravenhage de opening plaats van het 30ste Wapenfeest van den Kon. Officiers Schermbond in het tennispark Marlot. MIDDELBURG N. V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. In de Dinsdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank zijn de aftre dende commissarissen, de heeren J. F. Heemskerk en C. A. Mertens herkozen als zoodanig. De balans en de winst- en verliesreke ning over het afgeloopen boekjaar werden goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van com missarissen werd besloten de uitkeering te beperken tot 4 rente over het onver plicht gestort kapitaal. Nehalennia. De leiding van de jubileum-vergadering van Nehalennia, Vereeniging tot instand houding van Walcheren's natuur- en ste denschoon, zal tengevolge van ongesteld heid van den voorzitter, den heer L. J. van Voorthuijsen, a.s. Maandag zijn toever trouwd aan den vice-voorzitter den heer C. A. van Woelderen. Totaal zullen 16 kunstschilders hun wer ken over kerken op Walcheren op de tij dens die vergadering in het Kunstmuseum te openen tentoonstelling inzenden. Te zien zal er zyn de collectie afbeeldingen van buitenplaatsen op Walcheren, van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De tentoonstelling zal van Dinsdag tot en met Zaterdag iederen middag geopend zijn. De Iandbouwweek. In aansluiting op het bericht van Za terdag inzake de landbouwdagen op 16, 17 en 18 Juni a.s., kunnen wij nog mede- deelen, dat het concert op de Markt op 17 Juni, waarbij tevens de muziektent zal worden overgedragen, wordt aangeboden door de buurtcommissie van de Markt en de gezamenlijke caféhouders, die hun in richtingen aan de Markt hebben. Het zal worden gegeven door het Middelburgsch muziekkorps. Paarden op hol. In de Lange Delft schrokken hedenmor gen 2 paarden van elkaar. Een paard, ge spannen voor een groentenkar slierde uit. Het andere, dat voor een Utrechtsch wa gentje was gespannen, sloeg op hol. On derweg had een botsing plaats met een melkkar. Bij den hoek van de Nieuwstraat raakte het paard los van den wagen, trapte in die straat nog een fiets stuk en kwam toen tot staan. Persoonlijke onge vallen bleven uit. Een ernstig ongeluk. Hedenmorgen had in de Korte Gort straat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een groentenkar. De groen- tenhandelaar J. kwam te vallen en is met een hersenschudding naar zijn woning overgebracht. Naar wij vernemen is hij later naar het Gasthuis vervoerd. Een filmopname. Hedenmorgen heerschte in het hartje van Middelburg, met name in de Abdij en omgeving, een ongekende drukte. Zeer vele Westkappelaars en Arnemuidenaars, gewapend met stokken, waren daar aan- Onweerswolken boven Egypte. .(Hoofdartikel)",, Addis Abeba door de Italianen bezet, Groote geestdrift in Rome. Toespraak van den Duce. Een interview met Mussolini. Gaat de Negus naar Genève? (Oorlog Italië-Abessinië), De gemeenteraad van Rotterdam heeft de ingrijpende bezuinigingsvoorstellen gisteravond aangenomen. (Binnenland)', Vechtpartij in politieke vergadering te Amsterdam politie ontruimt groote zaal van Bellevue. (Binnenland)^ Werkkamp te Chaam door minister De Wilde geopend. (Binnenland), Persconferentie inzake het Werkfonds. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN wezig en deden een aanval op de Nieuwe Kerk. Het bleek gelukkig een opname voor een historische film voor de Fox-Mij. uit En geland te zijn. OOST- EN WEST-SOUBURG Een ongeluk. Dinsdagmorgen stond de melkslijter C. met zijn met paard bespannen wagen stil voor een pand in de omgeving van het Wis sel, toen het paard van een hond schrok en plotseling op het trottoir sprong. Hier kwam hij met 'n poot door gespannen ijzer gaas terecht, terwijl de eigenaar onder den wagen terecht kwam en kwetsuren opliep aan hoofd en armen en een been. Met zijn wagen kon hij echter huiswaarts keeren. KOUDEKERKE Vergadering van den gemeenteraad op 'Maandag 11 Mei 1936, des nam. iy2 uur. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot intrekking van de verordening houdende voorschriften voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren en tot vaststel ling eener nieuwe verordening, als door Ged. Staten wordt verzocht 4. Idem tot wijziging van artikel 6 der verordening op de tappergen enz. en op de openbare vermakelijkheden in de gemeente Koudekerke 5. Idem tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van gemeentewerken of -bezittingen en voor vanwege het gemeentebestuur verstrekte diensten 6. Idem tot aankoop van eenige perceel tjes grond ter verbreeding van den Bigge- kerkschen straatweg 7. Idem tot vaststelling eener verordening als bedoeld in art. 208 der gemeentewet 8. Idem tot vaststelling van den pensi oensgrondslag van den gemeente-secretaris ingaande 1 October 1934 op 3620, die van den oud gemeente-ontvanger met ingang van denzelfden datum op 1380 en die van den ambtenaar van den burgerlijken stand op 390. 9. Idem tot vaststelling van den kosten- den prijs per leerling over 1934 op een be- dag van 13.71 10. Idem tot vaststelling van de gemeen telijke vergoeding over 1934 als bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 11. Idem om den grondslag biljarten vrij te stellen voor de heffing van de personeele belasting met inguig van het belastingjaar 1937 12. Idem tot goedkeuring van een wijzi ging van de begrooting van het burgerlijk' armbestuur dienst 1935 13. Idem tot goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur dienst 1935 14. Idem om hen te machtigen een kwee- kelinge met akte aan te stellen tegen een jaarlij ksche vergoeding van 260 met in gang van den datum waarop de op wacht geld geplaatste onderwijzeres zal worden herplaatst in een andere betrekking 15. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1935 16. Idem tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1936 17. Idem om ten behoeve van een te hou den fokveedag een medaille beschikbaar te stellen 18. Idem tot verhooging van de jaarwed-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1