500 300 150 100 25 MAANDAG 4 MEI EERSTE BLAD "stads- en provincienieuws N0.105 74e Jaargang; 1936; Uitgave: Firma F. VAN BE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Teief.10. Postrekening G6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen VOORTREFFELIJK. Scl»ci»rlcii»sscw «au Jew ding VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franktijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Oefeningen luchtbeschermingsdienst. Verduistering. Dezer dagen hield de maskeeringsdienst van de Luchtbeschermingsorganisatie een oefening, teneinde een tijdschema te ver krijgen in hoeveel tijd de straatverlichting in deze gemeente kon worden gedoofd. Deze oefening strekte zich alleen uit tot de zgn. serie-verlichting. Na alarmeering heeft het personeel van dien dienst „denk beeldig" op verschillende punten in de ge meente de gas- en electrische straatverlich ting gedoofd. Het resultaat was, dat hier voor ruim 20 minuten benoodigd waren. Thans zij reeds medegedeeld, dat op 11 dezer, des avonds van 910 uur wederom een zgn. verduisteringsoefening zal worden gehouden, doch alleen in een nog nader te publiceeren gedeelte der gemeente. Alsdan zal in dat gedeelte der gemeente alle verlichting, zoowel op straat als in de wo ningen, in werkelijkheid gedoofd moeten worden. Dus ook de in dat gedeelte der gemeente wonende bevolking zal hierbij haar medewerking dienen te verleenen. door de verlichting in de woningen te dooven, dan wel maatregelen te nemen, dat het schijnsel der binnenverlichting niet naar buiten uitstraalt. Nadere bijzonderheden hierover zullen dezer dagen volgen. Alarmeeringsoefening. Zaterdagmiddag had een oefening plaats van eenige hulpdiensten der Luchtbescher mingsorganisatie, t.w. het personeel van den dekkingsdienst, waarbij ook behoort de herstellings- en opruimingsdienst, de gas- beschermingsdienst, waarbij begrepen is de gasopsporingsdienst en ontsmettingsdienst, zoomede de geneeskundige dienst. Het doel van deze oefening was alleen om na te gaan in hoeveel tijd het personeel dezer diensten aanwezig was op de voor hen bestemde hulpposten. Om 3.05 uur werd vanuit het hoofdbureau van den Luchtbeschermingsdienst, zoowel telefonisch als door ordonnancediensten, v/elke laatste verricht werden door de pad vinders, alarm gemaakt. Het resultaat van deze oefening kan al leszins als geslaagd worden beschouwd, daar het personeel van deze hulpdiensten, bestaande uit 75 personen, binnen 15 minu ten op hun posten was. Revue ,,'fc Is O. Kê De Oude Vriendschap. Deze revue, welke door de Middelburg- sche vereeniging E.M.M. reeds met groot succes aldaar werd opgevoerd, ging Zater dagavond onder daverenden bijval voor een, zeer jammer, niet overvloedig bezette zaal en heeft ook de Vlissingers eens hartelijk laten lachen en eenige uren kostelijk gea museerd. Nadat het geduld van het publiek ruim een half uur op de proef was gesteld, werd het echter voor dit wachten meer dan ruim schoots schadeloos gesteld, want, al slaagde het begin niet bijzonder naar wensch, (in „Opkomst aviateurs" met de aardig ge monteerde vliegmachine, was de dame on verstaanbaar en haar tekst niet mees ter, terwijl in den ensemble en treezang de dictie verre van onberispelijk was) en al was de conferencier niet vlot, zelfs wat mat en stijfjes, nadat met een mooien dans van de Kevue-girls het ijs gebroken was, bracht deze revue zooveel grappigs van opzet en komisch van uitwerking, zooveel oorspron kelijks, dat getuigde van een vindingrijken geest, dat de bezoekers het dikwerf uitge bruld hebben en wel met een variant op een bekend spreekwoord kunnen zeggen, dat in dit geval een niet goed begin het halve werk was. Het zou veel te ver voeren de revue deel voor deel te bespreken. Hulde verdient, om een greep uit den voorraad te doen, de oer- koraische scène van de „Vischliefhebbers", waarin een vader en een zoon, die met hun bootje motor-pech krijgen, besluiten aan het v;<*schen te slaan en met een heel brood aan den haak van hun met knapen van dobbers uitgerust vischtuig een wel uitzon' derlijken buit weten te verschalken om per saldo na deze geslaagde viéchpartij zeer eigenwijs ieder huns weegs te gaan en ieder met een halve boot een verschillenden kant wit te varen. Even onverbeterlijk was „De groentekoopman", een geestig type met een manken wagen, die met een koopster alleraardigst een liedje lanceerde, zijn defect vehikel van een origineele paarde- kracht voorzag, hetgeen tot een allerdolste situatie en geweldige hilariteit aanleiding werd. In het „Tuintafereel" bewezen de minnekoozende paartjes, dat zij in dit mond- en handwerk geen nieuwelingen wa ren, terwijl de heeren na al die zalige zoe tigheden als nabetrachting in „Fuifnum mers" met den traditioneelen lantaarnpaal een uitstekende beurt maakten. Een bijzonder groote attractie was het optreden van den komiek, die een goede stem heeft en door zijn geestrijke vondsten werkelijk onweerstaanbaar was in zijn in ternationaal strandliedje, in zijn torero creatie en in combinatie met zijn op afbe taling pratenden partner, die zin dertiende kindje aan moest gaan geven. De schitterende* finales (een Oostersche en een Landen-finale), die beide bedrijven besloten, werden in buitengewoon fraaie costuums met wisselende belichting ten tooneele gebracht, doch ook in een bloeien- den kersenbongerd, het wintertafereel en. de bloemendans waren costumeering en décors een lust voor het oog. Ook hec ballet ver dien beslist vermelding, terwgl een uit stekend orkest, Den Toonderis Rhythmical Players, dat in „Straatmuzikanten" speciale gelegenheid tot daadwerkelijke medewer king kreeg, de handeling in de gansche revue door pakkende, pittige, vroolijke me lodietjes op voortreffelijke wijze onder steunde. Een revue, door amateurs gebracht, doch die soms verre uitging hoven hetgeen be- roepsmenschen ons wel eens plegen voor te zetten. Volmondig stemmen wa dan ook in met het revuelied ,,'t Is O. Ké en het dikwijls spontaan opklaterend applaus, dat aan liet slot nog eens extra door rhyth- misch handgeklap onder desuggestieve tonen van dèn band werd..onderstreept, was terecht ten voile verdiend. Een gezellig nablijvertje besloot den avond. M. S. F. Concertgebouw. Met een alleszins geslaagden cabaret avond onder leiding van Jack de Coninck heeft het M. S. F., welks plaatselijk bestuur onder den correspondent, den heer W. Vreeswijk, gedurende de wintermaanden steeds met liefde en energie voor de belan gen van deze zoo bij uitstek sympathieke instelling op de bres heeft gestaan, daarbij gesteund door de belangelooze medewer king van een groep dames er heeren, de reeks aan hun doel beantwoord hebbende M. S. F.-avonden besloten, welke zoowel in marinekringen als daarbuiten doorloopend gretig aftrek gevonden heeft. Een wel komstwoord van een der commissieleden, den heer Matthijssen, waarin deze tevens alle nog1 niet aangesloten marinemannen aanspoorde lid te worden van het M. S. F., opwekte tot donateurswerving en de rond hem geschaarde tooneelclub voor het con amore geven van haar krachten in dienst van de t.b.c.-bestrijding namens het M. S. F. zijn bijzondere waardeering betuigde, waar mede op zijn verzoek de volle zaal door applaus instemming betuigde, was dan ook zeer zeker op zijn plaats. Onmiddellijk daarop brachten de popu laire M. S. F.-girls, gestoken in kleurige costuumpjes, er al dadelijk met een liedje met een refreintje de opgewekte stemming in, waarna Jack de Coninck met zijn ge zellig gekruid babbeltje en „Spreekwoor den" spoedig de lachers op zijn hand had. De suggestieve wijze, waarop door Jack en zijn getrouwen het verdere attractieve, vroolijke gevarieerde progamma 'voor het voetlicht werd gebracht, droeg er zorg voor, dat deze prettige sfeer den ganschen avond bewaard bleef. Zonder de overige nummers minder te waardeeren, zij hiervan speciaal genoemd de, door twee dames leuk en raak gety peerde voordracht „Jenny", welke een ge weldig succes verwierfhet „Lentebloe- men"-ballet, dat sterk opviel, zoowel door sierlijkheid en gelijkheid van figuren en be weging, als door de fijne costumeering en de mooie muziek, van welker vertolking de huiskapel onder Corns, van Beers zich knap kweet. Was de daverende bijval voor deze pres taties wél verdiend, ook Hannes, het nieuw gekozen lid van de Tweede Kamer, viel bijzonder in den smaak. Dat de M.S.F.-girls voor haar pakkend scheeps-tafereeltje „Piepers jassen", waarbij met den voorzan ger Jack een heele reeks populaire liedjes werd gelanceerd, welke big de aanwezigen een goeden klankbodem vond, een ovatie in ontvangst hadden te nemen was zeer ver klaarbaar. Alleraardigst en succ esvol was voorts weer een Shirley Temple imitatie, ditmaal van „When I grow lip", terwgl wij ders de voordracht voor een dame en twee werkt bij pijn steeds AspibiN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 iabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. heeren „Mevrouw is op reis" en de overige liedjes en ensemble-nummers naar waarde werden getaxeerd. Het orkest, dat zich onder Corns, van Beers prachtig kweet van begeleiding en entracte en er zeer veel toe bijdroeg om den geheelen avond een allergenoeglijkste stemming te bestendigen, zorgde er voor, dat ook de danslustigen het hun toeko mend rantsoentje kregen op het geani meerde bar mét attracties, dat dezen laat- sten M.S.F.-avond seizoen 19351936 be sloot. Kunstkring „Het Schouwspel"* Zooals men uit de advertentie in dit num mer zal zien geèft de Kunstkring „Het Schouwspel" Donderdagavond a.s. in Grand Hotel „Britannia"" een voorstelling van „Betje regeert", een blijspel van Henk Bak ker. En al is het tegenwoordig in de kunst wereld helaas niet alles goud wat er blinkt, het feit dat onder de namen der medèspe- lenden naast dien van Willem van der Veer, de naam voorkomt van .mevr. Esther de Boervan Rijk, doet ons met belangstel- ling'uitzien naar deze voorstelling. Want wij hebben mevr. de Boervan Rijk leeren hoogachten als een ras-artiste die van het grootste prulstuk nog iets moois- weet te maken, maar die zich vóór alles niet leent om op te treden in een stuk dat den toets, van gerechtvaardigd^ ..crivjiek niét kou kun nen doorstaan. Dat. haar naam op het pro gramma staat, is dus in zekeren zin een waarborg voor de kwaliteit van hetgeen Donderdag geboc.en zal worden. Districts-commandant der ryksveldwacht. De heer D. W. Toussaint, hoofd-inspec- teur van politie alhier, die be: oemd is tot districts-commandant der rijkst eldwacht, is bestemd voor het 7e district met Leeuwar den als standplaats. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De voetbalwedstrijd BelgiëNederland Het eenigste Nederlandsche doelpuntmo ment voor het Belgische doelVan der Male in zweefvlucht. De crematie van dr. WibautDe aankomstop Westerveld. Tijdens de rouwbijeenkomst in het Con certgebouw te Amsterdam voor wijlen dr. F. M. Wibaut. In het midden het opgebaar de stoffelijk overschot. Heilgymnastiek en massage in Vlissingen. Zaterdagmiddag werd de inrichting voor massage, ademhalings- en heilgymnastiek van mej. S. Kamp, Badhuisstraat 125. geo pend. Aanwezig waren de heeren doktoren Vermaas en Ten Have, de heeren wethou ders Edelman en Laernoes, de directrice van „Bethesda" en vele andere belangstel lenden. Mej. J. A. de Haas uit Rotterdam hield een toespraak over de beteekenis van gym nastiek. Badhuis aan de Bonedykestraat. Gedurende de week van 27 April tot 2 Mei werden in het Badhuis 399 baden geno men en wel 278 door heeren, 98 door dames en 23 door kinderen. Een doodelyk ongeval. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft een 64-jarige man uit deze gemeente op den Boulevard de Ruyter, nabij de West straat een ernstige val gedaan. De politie, die onmiddellijk ter plaatse was, heeft den man, die een ernstige hoofdwonde had, naar het bureau van politie vervoerd, waarna hij na onderzoek en op advies van dr. Smitt naar een der ziekenhuizen alhier is vervoerd geworden. In den loop van den nacht is de man, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De politie stelt een nader onderzoek in. naar het bureau gebracht en heeft tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Een vechtparty. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond in de -Walstraat een vechtpartij tusschen een tweetal personen uit Koude- kerke. De politie heeft de vecbtlustigen Surnumerair Registratie en Domeinen. Onze stadgenoot, de heer A. Schaap is geslaagd voor het vakexamen Surnumerair Registratie en Domeinen. MIDDELBURG Ontwikkelingsdag der Z.L.M. Op den Zaterdag te Middelburg gehouden ontwikkelingsdag der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij was de tweede inleider de heer dr. J. Grashuis uit Arnhem, die sprak over „De beteekenis van een goede mine rale voeding van melkvee en paarden''. Spr. toonde de noodzakelijkheid van minerale bijvoeding aan, ook ter voorkoming en be strijding van ziekten. Toen ook een groot aantal vrouwen en meisjes ter vergadering waren gekomen, sprak mej. G. G. Smit, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, over„Leven en wer ken van de boerin in verschillende deelen van ons land", en de heer Clement Trefoi uit Gent over „De ontwikkelingsgeschie denis van het Noord-Nederlandsche en Vlaamsche boerenhuis". Deze laatste inlei ding werd gehouden aan de hand van een serie fraaie lichtbeelden. Nadat de voorzitter afzonderlijk den heer Trefoi hartelijk dank had gebracht voor zgn inleiding en gebleken was dat niemand meer iets aan den inleidër te vragen had of over een ander onderwerp het woord ver langde, heeft de heer Dieleman een slot woord gesproken. Hij dankte daarbg allen, die de be sprekingen hadden ingeleid. Er is blijk gegeven van diepgaande studie, van groot medegevoelen en ambitie voor het streven met deze ontwikkelingsdagen. Inzonderheid was spr. dankbaar voor de aanwezigheid van zooveel vrouwen. Hoe langer hoe meer moeten zij medewerken. Aan hen is het ook zoo uitnemend toevertrouwd de openbare meening te vormen, in huis, in den familie kring, onder hun werk. Van hun zachten invloed, hun drang naar ander, beter, hoo- ger, hangt zoo oneindig veel af. Zij moeten zijn de regeneratrices van het tegenwoor dig geslacht, voor zoover dat aan menschen kan worden toevertrouwd. Zij kunnen zgn de bewaarsters van ons nationaal volkska rakter, van den godsdienstzin, van de zeden daarin geworteld en gepurifieerd door het geloof. De hervormingen welke ons maat- schappelgk stelsel meer en meer onder gaat, kunnen en zullen haar daarvoor meer geschikt maken en anderzijds zal zij op de inwerkende kracht daarvan evengoed als op de voorbereidende grooten invloed uit oefenen. Er moeten andere tijden komen. En die zullen komen als de volkeren terug- keeren en ook ons volk dat doet tot betere beginselen dan die der zelfzucht, nl. tot die, waarvan samenwerking, elkaar dienen en nelpen, de kern is, omdat God dat wil. Hoe oneindig veel moet er veranderd worden. Ook nu nog op het gebied der volkshuis houding. Nog is het gelijk eens iemand schreef, alsof een bende giftmengers bezig is door slechte toestanden op maatschappe lijk gebied, inzonderheid in de groote cen tra, maar dikwijls ook in kleinere en op het platteland, menschen uit den weg te rui men. De zedelijke verwildering neemt eer toe dan af. Armoede dreigt met openge sperde kaken heele families te verslinden ellende hier, ellende daar. Oorlogszucht en de brute macht van het geweld heerschen, waar rechtschapenheid zou moeten leiden naar recht en gerechtigheid alleen deze verhoogen een volk. In de diepten van ellen de onder allerlei lagen der bevolking be waakt de bleeke angst de zware poort en is de wachter wanhoop. Oneerlijkheid, hebzucht, vaak onder schijn van godsdienstigheid en eerbaarheid, regee- ren in de kabinetten, verhinderen sancties waar zij moeten worden uitgevoerd, belem meren de doorwerking van waarachtige Christelijke beginselen, die niet liggen in een uiterlijk belijden slechts, maar in een innerlijk beleven. De overgang van de maatschappij waarin de onbeteugelde con currentiezucht als gevolg van het ten top gevoerd individualisme, regeerde met de el lende en noodlottige gevolgen daarvan naar ander en hopenlgk beter, is vreeselijk en moeilijk. Daarin leven wij. Mogen wij wijs heid bekomen van den Alwijze en Almachti ge, en werkelijk voorzoover onzen kring be treft en ons werken en kunnen aangaat, in werksfeer, recht en waarheid te zoeken en te betrachten, want elke grondige verande ring moet beginnen van binnen uit. Wetten en maatregelen baten weinig, wanneer er geen innerlijke hervorming bij den mensch heeft plaats gegrepen. De moreele en im- moreele atmosfeer waarin wij leven kan slechts worden veranderd als wy zelf ver- Sensationeel nieuws uit Abessïnië. De Negus heeft zich aan boord van een Engelsch oorlogsschip begevenhet centrum van Addis Abeba staat in brand, de stad wordt geplunderd en de bezetting door de Italiaansche troepen wordt thans spoedig verwacht. (Oorlog ItaliëAbessinië.)' Brandstichting te Eindhoven. Verschil lende ernstige verkeersongevallen. (Gemengd Nieuws.),' Dr. F. M. Wibaut onder enorme belang stelling gecremeerd. (Binnenland.) Doodelijk arbeidsongeval te Haarlem* Moordaanslag te Meppel. (Gemengd Nieuws.); Verkiezingen in Frankrijk kalm ver- loopen. Sterke verschuiving naar links. (Buitenland.); Grootsche huldiging van het stoffelijk overschot van Pater Darmaan. (Kerknieuws.), Ontwikkelingsdag Z. L. M. (Provincie.); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN anderen. Wie gelooft, weet dat uiteindelijk recht en waarheid zullen zegevieren. In hoeverre zal ieder onzer daaraan voorberei dend medewerken, vraagt spreker. Spreker besloot de bijeenkomst. Zij moge zegenrijke vruchten dragen en allen meer nog met vasteren tred doen gaan, verzekerd ook van elkanders medeleven, medestreven voor het welzijn van het gemeenebest, if? het hijzonder van het kleine, maar dappere en dierbare Zeeland. (Luide instemming). Verschuiving Paardenmarkt. In verhand met den door de Z.L.M. og Donderdag 18 Juni vastgestelden fokvee- dag is harerzijds bij B. en W. er op aange- drongen de Jüni-paardenmarkt, welke, in gevolge de bepalingen der desbetreffende verordening, alhier eveneens op genoemden datum zou moeten worden gehouden, nader te doen plaats hebben op Donderdag 25 Juni. De commissie voor de jaar-paardenmarkt adviseert om daartoe over te gaan en acht het aanbevelenswaardig in verband met het ter markt aanvoeren van veulens. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor om tot meervermelde datum-ver schuiving te besluiten. OOST- EN WEST-SOUBURG Arbeidsbemiddelingt Op 31 Maart 1936 stonden bij het agent schap der arbeidsbemiddeling alhier inge schreven 207 werkloozen. Gedurende April werden er ingeschreven 143 en afgeschre ven 141. Aan gemiddeld 115 werd crisis- steun verstrekt. BIGGEKERKE Een 40-jarig jubileum. Zaterdag herdacht de heer N. Remijn den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bg het molenaarsbedrijf van de familie Brasser te Biggeker. e. De cmolen stond „in het kruis" en van het topje van de wiek wapperde de driekleur. Er was groote be langstelling. De jubilaris werd 's morgens in het molenaarshuis door den heer Brasser gehuldigd, die hem geschenken aanbood. Jhr. mr. Van Rijckevorsel van den Bosch, bestuurslid van de Vereeniging „De Hol- landsche molen" onthulde hierna een fraai- en gedenksteen, welke in den muur van den molen is ingemetseld. Dit persoonlijk geschenk van jhr. Van Rijckevorsel ging gepaard met de aanbie ding van een prachtig schilderij van den molen. Burgemeester Simonse bracht hulde aan den jubilaris en deelde mede, dat H. M. de Koningin den jubilaris de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons heeft toegekend. Door den heer Chr. van Bussel uit Weert werden hartelijke gelukwenschen aangebo den namens alle Nederlandsche molenaars.* KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 1630 April 1936. Gevestigd: Mej, G. W. de Moor, E 12, uit KortgeneMej. de wed. J. Leinsö

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1