1000 500 300 100 25 3 MEI De brandveiligheid in onze stad* „SCHELDE"- PIERTJES NO.104 74e Jaargang 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke feestdagen V STADS- ENPROVINCIENIEUWS §cl»ewrlc«t»»c« «ttw Jen VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. - Eerste Blad Een nieuw alarmeeringssysteem. Centralisatie van het materieel gewenscht Het is een feit, dat het thans gevolgde systeem van alarmeering onaangename hiaten vertoont, al kunnen er naar onze overtuiging toch wel betere resultaten mee worden verkregen, dan thans het geval is wij hebben dit in het vorige artikel nader uiteengezet en willen thans nog 'op enkele gevaarlijke onvolkomenheden van het nu gevolgde stelsel den vinger leggen. Bij den brand in de Noordstraat is de wekker, de heer Van Splunder, niet ge waarschuwd door den betrokken wijkbri- gadier. De heer S. wist dat er brand was, heeft eerst eenigen tijd gewacht en zich ten slotte vervoegd aan het huis van den betrokken wijkbrigadier die afwezig bleek te zijnzijn echtgenoote deelde S. mede, dat inderdaad alarm was gemaakt. De echtgenoote van den brigadier schijnt oor spronkelijk ook afwezig té zijn geweest, al thans het betrokken telefoonnummer gaf pas antwoord te 5.25 uur bij de zgn. na- alarmeering. Een gevaarlijke onvolkomenheid in het alarmeeringssysteem. Hier komt dus een bijzonder gevaarlijke onvolkomenheid (of als men liever wil ge brek) van het thans gevolgde alarmee ringssysteem aan den dag. Eén wijkbriga dier is afwezig (en dit zal, dunkt ons, vooral overdag toch nogal veelvuldig ple gen voor te komen) - en wanneer toevallig ook zijn huisgenooten de woning verlaten, hoort geen mensch de telefonische waar schuwing van het districts-telefoonkantoor en een geheele wijk brandweerpersoneel valt uit en wordt niet gealarmeerd. Het is zelfs mogelijk dat in zulk een geval twee wijken uitvallen, wanneer bijv. de hoofd wekker, de heer Zandee niet bereikt zou kunnen worden. Nu is men op het oogenblik bezig met den aanleg van een nieuw alarmeeringssysteem, dat in het kort hierop neerkomtin de woningen van 15 leden van de Vrijwillige Brandweer worden alarmschellen aange bracht. Deze schellen worden in werking gesteld vanaf een schakelbord dat zich bevindt op het politiebureau. Daar ont vangt men, zooals ook nu het geval is, het eerste alarm en later eventueel het bericht van de uitgerukte politie dat groo- ter materiaal noodig is en in het laatste geval worden op het politiebureau de alarmschellen in werking gesteld. Natuur lijk is het de vraag, of 15 schellen wel vol doende zijn, omdat men dan toch het stel sel van wekkers moet handhaven met de kans, dat bij afwezigheid van een wekker, een wijk brandweerlieden niet wordt ge alarmeerd. Het is dus wèl zaak dit nieu we systeem grondig te bestudeeren, alvo rens eventueel definitief tot toepassing wordt besloten. Bovendien werkt het na tuurlijk alleen afdoend wanneer de brand weerlieden thuis zijn, d.w.z. 's nachts, en misschien 's avonds, Zaterdagsmiddags en Zondags al valt op het laatste natuurlijk niet met zekerheid te rekenen. Als de man nen aan het werk zijn, moet, aldus werd ons van de zijde van het brandweercom mando medegedeeld, een der huisgenooten de straat op om te trachten het bewuste lid van de Vrijwillige Brandweer te be reiken. Dat dit ons overdag geen ideale toestand lijkt behoeft zeker geen betoog en dit punt verdient dan ook ernstig te worden bestudeerd alvorens eenig definitief besluit wordt genomen. De alarmeering in Middelburg. Intusschen hebben wij ons in verbinding gesteld met den commandant van de Brandweer te Middelburg, den heer Bier man, die ons mededeelt, dat dit stelsel te Middelburg tot volkomen tevredenheid Werkt. Echter heeft men zich daar niet be perkt tot een zeker aantal schellen, maar heeft men een schel aangebracht ten huize van ieder lid van het corps. Dit in inder daad een belangrijk punt, want wij wezen hierboven reeds op het bezwaar, dat men ook bij het nieuwe systeem nog afhanke lijk zou. blijven van zgn. „wekkers". Hier tei- stede zouden dus, wanneer .men het voorbeeld van Middelburg navolgenswaar dig acht (en dit lijkt ons inderdaad het geval) ca. 43 bellen hebben te installeeren. Te Middelburg is de animo onder het brandweerpersoneel zoo groot, dat overdag als de man aan het werk is, de huisgenoo ten er zóó snel er op uit trekken om even- Weel te waarschuwen In geval van brand, dat de hierdoor veroorzaakte vertraging slechts zeer gering is. Bovendien volgt men daar het stelsel, dat alle. patroons waar leden van de Vrijwillige Brandweer wer ken, telefonisch worden gealarmeerd en deze waarschuwen dan op hun beurt het betrokken personeellid. Dit loopt uitste kend. Het is voorts mogelijk, het personeel gedeeltelijk te alarmeeren, aangezien de (in de brandweerkazerne aangebrachte) alarminstallatie, van 4 knoppen is voorzien, elk daarvan correspondeert op een beperkt aantal schellen, zoodat men bij een brand van geringe beteekenis, ook een klein aan tal menschen kan waarschuwen. Voorts is er voor gezorgd, dat bij een eventueele storing in de electriciteitsvoor- ziening te Middelburg, door bet simpele omdraaien van een knop kan worden over geschakeld op een accu, zoodat men te allen tijde van het goed functioneeren der alarminstallatie verzekerd is. Bovendien wordt eens per. week ('s Maandags te half één, als vrijwel iedereen thuis is) ter con trole gealarmeerd, zoodat men onmiddellijk weet of een schel misschien niet werkt. Wij gelooven dat dit stelsel, dat aan de gemeentekas geen bijzonder zware finan- cieele eischen stelt, navolging verdient en dat men er de voorkeur aan moet geven, èlle leden van de Vrijwillige Brandweer en ook de portiersloge van „de Schelde",-r- vah een brandschelste vóórzien wij vree- zen dat een zich beperken tot 15 schellen, waarbij het instituut der „wekkers" onmis baar blijft, op den duur een zuinigheid zou zijn, die de wijsheid bedriegt. Centralisatie gewenscht? Maar, als de alarmeering op bovenge noemde wijze hier ter stede afdoend gere geld is, waar moeten de menschen dan heen als het alarmsignaal klinkt? Nü be geven zij zich naar de spuit waarbij zij in gedeeld zijn en het is dan natuurlijk lang niet onmogelijk, dat op drie plaatsen in de stad onvoldoend bemande spuiten staan, die eigenlijk met die geringe bemanning niet. kunnen uitrukken. Of, als men uitrukt, is men ter plaatse van den brand aangewezen op hulp van burgers. Verdient het dus mis schien aanbeveling, alle brandweerlieden die gehoor hebben gegeven aan het alarm,, zich te doen verzamelen op één punt? Men heeft- dan spoediger een volledige spuitbe- manning bijeen en zal, eenmaal ter plaatse van den brand gekomen, doeltreffender kunnen optreden. Hot spreekt vanzelf, dat men maar niet op goed geluk de plek zal mogen kiezen die als verzamelpunt wordt gekozen en dat men terdege studie zal moeten maken van het misschien onvermijdelijke tijdver lies, dat ontstaat, wanneer het brandweer personeel vanuit de huizen of het arbeids terrein, zich moet begeven naar het cen trale verzamelpunt. Het is dus zaak, nauw keurig vast te stellen, wa&r momenteel zoowel overdag (als de menschen op het werk zijn) als op de andere uren (wanneer men zich thuis bevindt),, het meeste per soneel van de vrijwillige brandweer is ge concentreerd en welk centraal verzamel punt dus in aanmerking komt, om zonder onnoodig tijdverlies zoo snel mogelijk een behoorlijk aantal brandweerlieden bijeen te hebben. Dat enkelen dan misschien een grooteren afstand zullen moeten afleggen dan thans het geval is, is zoo erg niet, mits het grootste deel van de leden der Vrijwillige Brandweer even snel of sneller dan thans het geval is, ter plaat- sa kan zijn. Alleen dan biedt centralisatie voordeelen die inderdaad niet te onder schatten zijn. En hiervoor lijkt het ons niet absoluut noodig een kazerne te bouwen. Het is ons bekend, dat Gemeentewerken opdracht heeft, hiervoor een project uit te werken en dat het voor een kazerne eventueel in aanmerking komende terrein reeds gereser veerd is. Maar in brandweerkringen schat men het hiervoor benoodigde bedrag op ongevéer 10.000 (dit is natuurlek maar een ruwe schatting), terwijl ons uit de raadsstukken van Middelburg blijkt, dat men daar indertijd het gedeeltelijk inrich ten van een schoolgebouw tot brandweer kazerne heeft moeten begrooten op 17.000; In dit bedrag zijn uitsluitend bouw- en inrichtingskosten verwerktde kosten voor een droog-inrichting voor slan gen en voor onderhoud van het gebouw zijn hierin niet begrepen. Een nieuw te bouwen kazerne zou dus een kostbare on derneming worden en wellicht'Verdient'het dus aanbeveling te trachten met een ga rage hiér ter stede een overeenkomst te sluiten in den zin zooals Middelburg dat heeft gedaan. Overigens mag men bij de vele voordeelen die centralisatie biedt (sneller uitrukken, betere verzorging van het materiaal, enz.) het nadeel niet uit het oog verliezen, dat bij een mogelijke ramp (btjv. brand in de kazerne op een critiek oogenblik al het brandweer-materiaal ver loren kan gaan. e Wij willen eindigen. Niet omdat het on derwerp met de tot dusver verschenen vijf artikelen zou zijn uitgeput. Verre van dat er zou nog heel wat vallen te schrijven over de wenschelijkheid dat bij het eerste alarm een brandweerdeskundige uitrukt en wat hiervoor noodig is; over de voor- en nadeelen van centralisatie over de vraag of een kleine, beroepskem ar dan niet ge wenscht. is; epz. enz. Maar het lijkt ons zaak, dat -het geheele vraagstuk van de brandweer met bekwamen spoed in studie wordt genomen door de hiervoor in aan merking komende autoriteiten. En dan niet in dien zin dat men nu eens een flinken tijd gaat „studeeren", maar' om spijkers met koppen te slaan en in de eerstkomende weken een dusdanige reorganisatie van de brandweermethoden hier ter stede te verkrijgen, als met de vereischte mate van brandveiligheid, in overeenstemming moet worden geacht. Als. onze artikelen hiertoe een basis bid den, zal het ons verheugen iets "te hebben kunnen bijdragen tot de oplossing van ©en voor gemeente en ingezetenen belangrijk vraagstuk. En natuurlijk zijn wij tevens bereid in óns' dagblad die autoriteiten en. lezers aan het woord te latén, die hierop prijs stellen. _De eenig-? voorwaarde die wij hierbij stellen is, dat men de zaken objec tief en zonder persoonlijke aanvallen naar welke richting het ook zij, behandelt. Dan verrichten wij gezamenlijk een stuk werk, dat voor onze gemeente misschien van eenige beteekenis mag worden genoemd. En hiermede stellen wij het vraagstuk van dé brandveiligheid in onze stad dus ter discussie. *D«ef ene mee aan uunueri Het gaat goed 1 Sinds de vorige ver antwoording is ook het op de eerste vergadering toegezegde groote bedrag ontvangen, zoodat de stand nu luidt Vorige verantwoording f 27.25 „Goed voorgaan doet goed volgen" - 200. J. P- 2.50 V. te R o 11 e r d a m - 2. Tot heden ontvangen ƒ231.75 De verstandige menschen, waarover wij het in ons vorige babbeltje hadden, zien hieruit dus, dat zij in goed gezel schap zijn. Het vuurwerk gaat door 1 Maar de eer van onze stad is er mee gemoeid om te zorgen, dat het ook iets moois wordt. En wanneer giften uit an dere steden (Rotterdam) worden ont vangen, spreekt het vanzelf, dat de Vlis- singers niet achterblijven. Giften worden dus gaarne ingewacht aan het bureau van ons blad of op post giro 66287 ieder bedrag, ook al is het maar klein, is even welkom. DIRECTIE VLISSINGSCHE COURANT. LUCHTBESCHERMING. AUTOMOBILISTEN EN WIELRIJDERS. Waar automobilisten en wielrijders mede verplicht zijn aan de verduistering" op de oefeningsavonden van den luchtbescher mingsdienst mede te werken, daar zal het hun wellicht aangenaam zijn te vernemen, dat. een model voor afscherming der lam pen, gemaakt van blauw papr'er, zich be vindt aan het bureau van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, zijnde het Bureau van Politie alhier, waar men gaarne bereid is nadere inlichtingen te verst ekken. verpakt in Luxe Trommeltje inhoud 3/2 ons, 80 cent per stuk. Ook per ons 18 ct. Zeer licht in gewicht. Inderdaad een heerlijk boterkoekje. FIRMAJ W VAN DER LINDES ZONEN Banketbakkers, Walstraat, Telef. 373. WACHT U VOOR NAMAAK! Een nieuw feuilleton. Onder den titel „Geld en Liefde" begin nen wij vandaag de publicatie van een roman van Hugo Bettauer, waarvan wij zeker weten, dat.de lezers er met plezier kennis van zullen nemen. Het is een gees tig geschreven verhaal van een millionnair (Amerikaan natuurlijk die zijn secretaris opdracht geeft, in Europa een vrouw voor hem te zoeken. De verwikkelingen die hier uit voortspruiten worden in ons nieuwe feuilleton op onderhoudende wijze verteld. Meifeest moderne arbeidersbeweging. Vele leden van de moderne arbeideisbe- weging zijn gisteravond bijeen geweest in het Concertgebouw om daar het traditio- neele Meifeest te vieren en tevens het feit te herdenken dat vóór 30 jaar t ier ter stede een afdeeling der S.D.A.P. werd opgericht. Br. F. M. Wibaut herdacht. De zaal die metverschillende doeken en vlaggen was versierd, was stampvol toen te 8.15 u. de heer A. C. VAN HAL't woord nam om den man te herdenken die aezer dagen ontslapen is dr. F. M. Wibaut. Spr. schet ste den ovèrledene als een der besten onder de besten; een' der grootsten onder de groo- tèb, die zijn krachten, zjjn wet-.-n en kunnèn in dienst liad gesteld' van de "arbeidersbewe ging, een econoom van wereldreputatie en een helder stylistkortom een man, wiens plaats niet gemakkelijk zal. kunnen worden vervuld. De aanwezigen die deze woorden staande hadden aangehoord, herdachten vervolgens in een eerbiedige stilte den groo- ten voorganger; „de Volksstem" zong „Aan de strijders" en toen bet lied verklonken was déclameerde een sonore mannenstem een „In memoriam dr. F. M. Wibaut". De opening. Even later opende dé heer J. v. d. PEIJL de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. Op zijn voorstel wordt besloten een telegram van deelneming te zenden aan de familie Wibaut. Het ligt voor de hand dat S.D.A.P. en vakbeweging in dit tijdsbestek het Meifeest hebben gesteld in het teeken van het Plan van den Arbeid. Een afscheid. De heer A. C. VAN HAL richtte zich ver volgens tot het bestuurslid den heer C. Dis sen, die vanaf de oprichting, dus reeds 30 jaar, bestuurder is en die nu afscheid gaat nemen. Namens de Vlissingscne arbeiders beweging zegde spr. den heer Dissen harte lijk dank voor het vele dat hij, onder de zoo moeilijke omstandigheden waarmede de ar beidersbeweging in haar begintijd had te kampen, heeft kunnen tot stand brengen. Spr. betrok ook de echtgenoote van den scheidenden bestuurder in deze hulde (Luid applaus) Onder uitbundige bijvalsbetuigingen bood spr. den heer Dissen als een „ktein" stoffe lijk blijk van waardeering eengroote boekenkast aan en mevr. Dissen (die met applaus op het podium begroet werd) een fraaie mand bloemen. Op enthousiaste en vurige wijze herdacht de heer Dissen de verstreken periode van 30 jaar waarin men heeft weten te bereiken dat men nu méér zetels in den Raad heeft als indertijd heel het ledental bedroeg. Herhaaldelijk gaven de aanwezigen op on dubbelzinnige wijze blijk van hun instem ming met hetgeen de heer Dissen op onge kunstelde en dikwijls beslist geestige wijze vertelde van gebeurtenissen uit een periode van strijd, waarin het zaad werd gestrooid voor de inmiddels groot geworden beweging. Hierna werd een Plan-spel opgevoerd niet medewerking van de „Volksstem", A.J.C., 'n spreekkoor uit de „Volksstem", N.A.S.B, en een blaasorkest uit leden van het harmo niecorps „Ons Genoegen". Zooals de naam reeds aangeeft, wordt in dit spel propagan da gemaakt voor het Plan van den Arbeid. Een fraaie wijze van propaganda overigens djaar het Plan-spel een boeiend samenstelsel is van muziek, zang, declamatie, bewegings koor enz. Het spel vond zijn hoogtepunt in een gezamenlijk gezongen Internationale. Rede van den heer H. Meijer. Ook de rede van den spreker, den heer H. Meyer, bondssecretaris van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, De brandveiligheid in onze stad. Een nieuw alarmeeringssysteem. Centralisatie gewenscht? (Hoofdartikel.); Het 1-Meifeest van de moderne arbei dersbeweging. (Stadsnieuws.), Verdere electrificatie der Nederland- sehe Spoorwegen. (Binnenland.), Rotterdam krijgt een Luchtvaartgamï- zoen. (Binnenland)* Het vermiste Zwitsersche postvliegtuig' is verongeluktvermoedelijk 2 dooden. (Luchtvaart.). Instorting in de Cunerakerk te Rhenen» (Gemengd Nieuws.), Rede van den Èngelschen minister-pre sident. ^Buitenland.), Italiaansche opmarsch naar Addis Abe ba tydelyk gestaakt met het oog op den toestand der wegen. Toenemende in vloed der sancties. Alle lichamelijk ge schikte mannen uit Addis Abeba heden op weg naar het Noorden. (Oorlog ItaUë-Abessinië. ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN vormde een logisch geheel met het Plan- spel. De spreker hekelde in felle bewoordin gen de z.g. „beschaving" die in massamoord den hoogsten climax ziet van nationaal kun** nen. De heer Meyer besprak de machteloos heid van den Volkenbond, de rol die de communistische internationale speelt en do funeste gevolgen waartoe dit b.v. in Duitsch land heeft geleid. Er is veel dat hen die een nieuwe wereld willen bouwen, droevig en verbitterd stemt. Gelukkig zijn er ook ver heugende feiten. In Spanje, Engeland, Zwe den, Noorwegen enz.K is de democratie ver sterkt. In vele landen, echter niet in het onze, is men over het dieptepunt van de crisis heen. Spr. behandelde vervolgens in den breede den toestand in eigen land, aan de hand van feiten herinnerend aan hetgeen in eenige tientallen jaren op het gebied van wetgeving, arbeidsvoorwaarden, enz. tot stand kon worden gebracht. Met trots en voldoening kan worden vastgesteld dat een nieuwe arbeidersklasse is tot stand geko men die niet meer in de kroeg haar héii zoekt, maar die zich eigen culiureele pers pectieven heeft geschapen. De nood in Duitschland is hoog gestegen en daarop riep spr. de aanwezigen op propaganda t© maken voor het Plan van deü Arbeid, te strijden voor levensvreugde en vrede. Met een vurige peroratie eindigde spr. (Appl.)j Hierop zongen de aanwezigen het Plan lied. Na de pauze bracht de Vlissingsche af deeling van de Soc. Dem. Vrouwenclub eeni ge tableaux ten tooneele, waarna de „Volks stem" op verdienstelijke wijze een drietal liederen zong (Meizang, Eenheid en de In ternationale) waarvan het laatste staande door de aanwezigen werd meegezongen. Met een woord van dank aan de mede werkenden en een opwekking om deel te nemen aan het werk dat komen gaat, sloot voorzitter v. d. Peijl dit welgeslaagde feest. Openbaar onderwijs. Men verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op de publicaties van Burg. en Weth. van Vlissingen in ons blad, met betrekking tot de inschrijving van nieuwe leerlingen voor het openbaar onderwijs. Aangifte leerlingen Chr. scholen. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie bestaat tot en met 16 Mei a.s« gelegenheid om leerlingen in te schrijven voor den op 1 September a.s. aanvangenden nieuwen cursus van de Chr. scholen aan do Kasteelstraat en Verkuijl Quakkelaarstraat alhier. H.B.S.-vereeniging „EIck wat wils". De Vlissingsche H.B.S.-vereeniging gaf gisteravond in hotel „Britannia" haar vijfde uitvoering. De voorzitter van het bestuur8 Piet Ouborg, verwelkomde in een vlotte, prettig aandoende toespraak directeur en leeraren van de school, den oud-leeraar den heer De Wilde, en hun dames, de ver tegenwoordigers van zuster-vereenigingen en de ouders der leerlingen. Het program ma vermeldde ditmaal uitsluitend muziek- en gymnastieknummers. „Indien", zooals de voorzitter terecht opmerkte, „het moge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1