500 300 100 25 ABDOULASIS IZMIR SMYRNA VRIJDAG I MEI De brandveiligheid in onze stad* IV0.103 74e Jaargang - 1936e UitgaveFiima F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingan. Iele!. 10. Postrekening 6628T Vsrsohiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVÏNCÏENIEÜWS «aw «Lew Jnfl VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Franki ijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Blad. rv. Het alarmeeringssysteem. Wg schreven in ons eerste artikel, dat men uit het tegenwoordige brandweerappa raat niet haalt, wat er toch werkelijk in zit en wij hebben hiervan in het vorige opstel enkele sterk sprekende voorbeelden gegeven. Ook een bestudeering van het alarmeeringssysteem is te dien aanzien bij zonder leerzaam. Wij hebben reeds verteld, dat het Dis- tricts-Telefoonkantoor verschillende ingeze tenen telefonisch waarschuwt zoodra de politie hiertoe opdracht gegeven heeft. Dit geschiedt aan de hand van een daartoe op gemaakte lijst en als wtj die lijst bezien, treffen ons enkele feiten. In ons tweede artikel„De organisatie van de Vlissing- sche brandweer" hebben wij iets verteld over de taak van de z.g. „wekkers" die in him wijk de leden van het vrijwillige brandweercorps moeten waarschuwen. Dat dit werk, hoe snel het ook moge geschie den, tijd kost, ligt voor de hand de brand weer kan bovendien niet veel uitrichten zonder personeel en men zou dus mogen verwachten dat de wekkers behooren tot hen, die als eersten worden gealarmeerd in geval van brand. Maar wie dit denkt, ver gist zich. Zeker, vier wekkers, de heeren Van Dierendonck, Ros, Van Splunder en v. d. Bergen worden vrij snel gewaar schuwd, maar andere wekkers worden niet zoo snel gealarmeerd als ook binnen het raam van het huidige brandweersysteem mogelijk vrare maar daarover straks meer. Ook de vier wekkers die wij hierboven noemden worden niet zoo snel gewaar schuwd als wel zou kunnen. En nu gaan wij werkelijk geen spijkers op laag water zoeken, maar het waarschuwen van men- schen, die een werkje hebben op te knap pen dat tijd eischt, behoort vóór te gaan bij het alarmeeren van anderen, die niets anders hebben te doen dan zich naar den brand te begeven. Welnu, in alle wijken, met uitzondering van wijk IV en V, con- stateeren wij aan de hand van de officieele gegevens het feit, dat de betrokken wijk- brigadier eerst hetzij een gemeenteopzich ter, hetzij politieautoriteiten moet waar schuwen en pas daarna den wekker. Dit nu, is een ongerijmdheid die snel uit rukken niet bevordert. Als de betrokken wijkbrigadiers eerst de wekkers waar schuwen en onmiddellijk daarna de andere adressen in hun wijk, heeft de vertraging voor de laatsten niets te beteekenen, maar intusschen kan de wekker reeds enkele leden van de vrijwillige brandweer hebben gealarmeerd, zoodat de menschen vlugger bij de spuiten kunnen zijn om uit te ruk ken. Andere fouten. Vlissingen bezit o.a. een automotorspuit die zich dus op eigen kracht kan voortbe wegen, maar natuurlijk bestuurd dient te worden. En nu zou men denken, dat de chauffeur van de spuit, zoo niet tot de eersten, dan toch in ieder geval niet tot de laatsten behoort, die gealarmeerd worden. Immers lijkt het ons, als leeken die van brandweer niet veel verstand hebben, lo gischer, dat de chauffeur even op de spuit moet zitten wachten tot voldoende brand weerlieden present zijn, dan dat het omge keerde het geval is en het uitrukken wordt vertraagd, omdat de chauffeur er nog niet is. En nu mag men niet gaan redeneeren 5. ja, maar er zijn ook nog andere menschen, die in geval van nood rijden kunnen". Dit is op zich zelf zeer verheugend, maar be hoort geen regel te zijn. Als de heer Van der Hout belast is met de chauffeurstaal?, heeft men te zorgen dat hij zoo snel moge lijk wordt gealarmeerd. Op de lijst van het districts-telefoonkantoor staat de naam Van der Hout echter als nummer 19 Maar onze lijst van onaangename ver rassingen bleek nog niet uitgeput toen wij onze gegevens nader bestudeerden. Wij hebben hierboven duidelijk trachten te ma- hen dat en waarom het noodig is de zgn. „wekkers" het eerst te waarschu wen. Welnu, de Vlissingsche vrijwillige brandweer kent in den persoon van den heer Zandee een „hoofdwekker". Hij heeft tot taak een anderen wekker' (den heer Luitwieler) te waarschuwen, waarna bei den elk in hun wijk diverse leden van de brandweer alarmeeren. En nu zou de niet- deskundige leek natuurlijk weer denken, dat toch in ieder geval de heer Zandee, de hoofdwekker,tot dè eersten behoort die gewaarschuwd worden. Maar dan vergist men zich alweer, want op de alarmeerings- lijst van het Districts-Telefoonkantoor staat de heer Zandee op nummer17 1 Als men nu denkt, dat dit staaltje toch moeilijk overtroffen ka.n worden, vergist men zich nogeens. En wij vinden het waarlijk niet prettig, dat wij 'den vinger moeten leggen op deze grove denkfouten die niets uitstaande hebben met het (op zichzelf inderdaad lang niet volmaakte) alarmeeringssysteem, maar die uitsluitend voortspruiten uit gebrek aan een weinigje logica Bij de Kon. Mij. „de Schelde" werken ca. 18 leden van de vrijwillige brandweer. De terreinen van „de Schelde" zijn nogal uitgebreid en het ligt voor de hand, dat ook iemand die met de beste bedoelingen bezield is en alles zoo kwiek mogelijk doet, eenigen tijd noodig heeft, om alle 18 te waarschuwen. De man die hiermede is be last, is de portier van „de Schelde". En omdat hij nogal veel menschen moet alar meeren, heeft men hiermede rekening ge houden door hem.op nummer 26, als laatste, op de meergenoemde lijst te plaatsen De geheele telefonische alarmeering duurt op het districts-telefoonkantoor ca. 10 minuten. Maar de portier van „de. Schelde" wordt het laatst gewaarschuwd en moet dan nog begin nen met het alarmeeren van de brand weerlieden op de fabriek. Gelooft men niet, dat de daar werkzame 18 leden van het brandweercorps heel wat vlugger klaar zouden zijn om uit te rukken, wanneer de portier van „de Schelde" tot de eersten op de lijst behoorde? Nu kan hij pas den eersten man waarschuwen als het Districts- Telefoonkantoor klaar is. Dan is de alar meering schijnbaar beëindigdmaar op „de Schelde" moet men nog beginnen Hebben wij teveel gezegd, toen wij be weerden, dat uit het tegenwoordige systeem nog wel wat méér gehaald kan worden, dan thans het geval is? Men moge het ons kwalijk nemen of niet, wij moeten het er gerlijk noemen, dat zulke voor de hand liggende conclusies schijnbaar ontsnapt zijn aan de aandacht van hen die bij de brand weer betrokken zijn. In de eerste plaats van hen die tot de brandweer zelve behoo ren, maar toch ook van de autoriteiten die met de brandweer nauw samenwerken. Want al moge officieel de verantwoorde lijkheid uitsluitend by de brandweer liggen, wij hebben in ons eerste artikel al gezegd, dat ons slechts de brandveiligheid van Vlis- singen interesseert. En daarom zouden wij het niet meer dan logisch hebben gevon den, dat derden de brandweerleiding op het ongerijmde in de thans gevolgde wijze van alarmeering met kracht opmerkzaam had den gemaakt. Met formeele redeneeringen als „ja, maar dat behoort niet tot mijn bevoegdheid" of „daarvoor ben ik niet verantwoordelijk", komen wij niet verder. Ons dagblad kan precies dezelfde „gewich tige" argumenten bezigen en is niettemin zoo onbescheiden zich te mengen in brand weeraangelegenheden, omdat wij meenen, dat dit in het belang onzer stad noodzake lijk is. Maar men had waarlijk niet behoe ven te wachten op deze artikelenreeks, want vier jaar geleden, na den brand in de Kerkstraat in den nacht van 13 op 14 November 1932, is de organisatie van de Vlissingsche brandweer ter sprake geweest. Het is ons o.m. bekend, dat de Commis saris van Politie toen aan het College van Burgemeester en Wethouders een rapport heeft gezonden over zijn bevindingen bij dien brand. Zijn brief eindigde met een zin, welke ongeveer hierop neerkomt, dat de Commissaris van Politie gaarne bereid is, zich in verbinding te stellen met den Com mandant van de Brandweer, om gezamen lijk te overleggen, hoe in de destijds be staande situatie verbetering kon worden verkregen, indien dit wenschelijk werd ge acht. Het is ons echter evenzeer bekend, dat op dezen brief nimmer is gereageerd en dat bedoeld overleg tussehen politie en brandweer „dus" niet heeft plaats gevon den Wij schrijven „dus", maar men zal wel begrijpen, dat wij het eigenlijk alles behalve logisch vinden dat men de zaal? toen niet tóch ter hand heeft genomen. e En misschien vindt men ons vervelend omdat wij hetzelfde zoo dikwijls herhalen, maar wij zeggen nogmaals nadrukkelijk, dat al deze dingen niets, uitstaande hebben met het hier ter stede bestaande systeem van brandbestrijding, maar uit sluitendmet de wijze waarop men dit systeem toepast. Het is ons bekend, dat men in brandweerkringen een nieuw alarmee ringssysteem en centralisatie van het ma teriaal absoluut noodig vindtwij zullen hierover in het volgende artikel het een. en ander vertellen en gelooven. inderdaad dat met een en ander een belangrijke verbete ring verkregen kan worden. Maar het is geen toeval dat wij de" be spreking van het nieuwe alarmeerings systeem dat in voorbereiding is en het punt van de centraliseering van het mate riaal, voor het laatste artikel hebben be waard. Want ook met het beste systeem en de prachtigste verbeteringen wat materiaal en alarmeering betreft, verkrijgt men geen goede resultaten als de zaak niet oordeel kundiger wordt ter hand genomen dan thans het geval is. Laat men nu eens be ginnen, met uit hethuidige systeem te halen wat er in zit. Wij hebben ons nooit op brandweerkwes ties gespecialiseerd, maar vleien ons met de hoop, in het voorgaande verschillende punten te hebben aangeduid, die, zonder welke financieele consequentie dan ook, tot niet onbelangrijke verbeteringen kunnen leiden. Zij die wérkelijk verstand hebben van brandweer en brand blusschen, zullen dan hopen wij in staat zijn het thans gevolgde systeem nog op menig ander punt te verbeteren, dat aan onze leekenaandacht is ontsnapt. En wanneer men dan tot de conclusie komt, dat bovendien een nieuw alarmee ringssysteem en centraliseering van het materiaal gewensebt moet worden geacht, kan men op onzen vollen steun rekenen om dit te verdedigen. Maar wij herhalen uiterlijke perféetioneeang zunder Inner lijke, deskundig en met vaste hand geleide reorganisatie, is vrijwel waardeloos. Vlissingsche Sportvereeniging „Marathon". Algemeene vergadering. Marathon's algemeene vergadering, Woensdagavond in de bovenzaal Laporte aan de Badhuisstraat gehouden, mocht zich in een drukke opkomst verheugen, l'n zijn openingswoord maakte de voorzitter, de heer D. W. Toussaint, van de gelegenheid gebruik den leden hartelijk dank te zeggen voor het mooie bloemstuk, dat hij ter gele genheid van. zijn benoeming tot districts commandant der Rijksveldwacht in het Noorden des lands, ontvangen heeft. Marathon blijft lid van de K.N.A.U. In antwoord op het schrijven, waarbij Marathon uit de K.N.AU. tnei, deelde net hoofdbestuur mede, dat de 'termijn voor op zegging vei siri a i Rookt de Nieuwe SMYRNA CIGARETTES 2Q STUKS 20 CENTS 2 O STUKS 25 CENTS EN ONS ALOM BEKEND MERK 2Q STUKS 25 CENTS IZMIR TÜTÜN LIMITED SIRKËTI HALIM AÖA CAR$IS! N850 deze Vlissingsche sportvereeniging onder haar leden blijft tellen. Na een kleine gedachtenwisseling worden statuten en huishoudelijk reglement met al gemeene stemmen goedgekeurd. Na eenige discussie wordt aangenomen ook dit jaar weer een Boulevard-loup te houden. Tot dekking van de kosten zal aan B. en W. verzocht worden te dien einde een verloting te mogen uitschrijven. Bestuursverkiezingen In de functie van voorzitter, vaceerende door het vertrek van den heer Toussaint, wordt door een tijdelijke waarneming voor zien. Door de vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement moest het bestuur en blóc aftreden. Meji L. Cëulen en de hee ren G. Termeulen én J. Parent werden her kozen en mej. N. Ova en de heeren P. J. van Driel en F. Everaers gekozen. Allen namen de benoeming aan. De voorzitter memoreer de het vele en goede werk door den afge treden secretaris, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar kon stel len, verricht. Financieele toestand. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de vereeniging nog 94.55% be zit, doch dat de begrooting voor 1936 een tekort van 67.08 aanwijst. Daar de boeken nagezien en accoord bevonden zijn, wordt de penningmeester, de heer Termeulen, voor zijn accuraat beheer met hartelijken dank gedechargeerd. Op voorstel van een der bestuursleden wordt den heer D. W. Toussaint en den af getreden secretaris bij acclamatie het eere lidmaatschap van Marathon aangeboden. Van de rondvraag werd een gretig ge bruik gemaakt. De voorzitter beantwoordde alle dames en heeren met een enkel woord en verwees nagenoeg alle vragen ter bestu deering naar het bestuur. De beschikking over een sportterrein zal zeer binnenkort behandeld worden door het bestuur. Afscheid voorzitter Toussaint. Daarna nam de voorzitter, de heer Tous saint, afscheid van Marathon onder verkla ring, dat hij met gemengde gevoelens uit Vlissingen vertrekt. Vlissingen prefereert hij boven alle plaatsen van Nederland, doch de eervolle promotie doet de balans over slaan naar de andere zijde en met vreugde volgt hij z'n nieuwe bestemming. Voor de onderscheiding van het eere-lidmaatschap is de heer Toussaint zeer gevoelig. Naast veel liefs heeft spr. ook veel leed in Mara thon gekend, doch het laatste jaar is de clubgeest verbeterd en hij scheidt dan ook met de gegronde hóóp, dat het Marathon wei moge gaan. De w.n. voorzitter dankte den heer Tous saint voor alles, wat hij voor Marathon heeft gedaan. Namens bestuur en leden bood de w.n. voorzitter den heei Toussaint een blijvend aandenken aan in der vorm van een legpenning met inscriptie. Met den wensch, dat het den heer Toussaint en zijn gezin goed moge gaan, besloot spr. zijn met applaus onderlijnde toespraak. De heer Toussaint was zeer getroffen door dit stoffelijk blijk van waardeering en nam vervolgens van alle aanwezige dames en heeren persoonlijk met een handdruk afscheid. Pzem-Mededeelingen. In aflevering 50 (AprilMei) van „Ons Electriciteitsblad", officieel orgaan van de Pzem, worden de volgende bijzonderhe den gepubliceerd over de middengroep Netuitbreidingen kwamen tot stand te Vlissingen, Borssele, Serooskerke, Koude- kerke, Lewedorp, Meliskerke, Kortgene, Co- lijnspiaat en Oost- en West Souburg. De brandveiligheid in onze stad. Het alarmeeringssysteem. (Hoofdartikel) Duitsche bommenwerper verongelukt 11 dooden. Twee vliegtuigen vermist. (Luchtvaart); De Italiaansche opmarsch naar Addis Abeba wordt voortgezet. (Oorlog Italië-Abessinië)' Politieke relletjes in de Jordaan te Amsterdam. (Gemengd Nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Uitbreiding der straatverlichting had plaats te Westkapelle, 's-Heerenhoek, Oost en West-Souburg en Koudekerke. In verband met wijziging van den weg KoudekerkeVlissingen, moest een gedeel te van ons bovengrondsch net nabij den Zuidbeekschen weg door een kabelnet wor den vervangen. Naast de demonstraties eleetrisch koken, welke te Vlissingen geregeld eenmaal per: maand plaats vinden, zijn wij thans begon nen aan een reeks demonstraties te Goes en op het platteland. Tijdens de demonstraties, welke reeds gehouden zijn, is ons gebleken, dat de belangstelling voor deze kookmetho- de steeds toeneemt. Op 9 Maart werd voor de Vereeniging van Nederlandsche Huisvrouwen, af deeling Middelburg, een kookdemonstratie gehou den in onze toonzaal te Vlissingen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Raad van Advies van de Vereeniging voor Luchtbescherming, heeft uit zijn mid den een Consultatiebureau gevormd be staande uit (achter de tafel v.l.n.r.) luite nant ter zee le kl. G. Mante, zuster De Goeyer en de heeren dr. Van der Beijl en J. Oosters. De Vereeniging Kinder- Oranjebond heeft gistermiddag een zang- hulde gebracht aan H. K. H. Prinses Ju liana ter gelegenheid van haar 27en ver jaardag in den tuin van het Paleis Noord einde, met medewerking van het Jon- gelings-Muziekgezelschap van het Leger des Heils. Te Amersfoort wordt dé Voorjaars-Military der K.M.S.V., tevens voorwedstrijd voor de Olympische Spelen, gehouden. Het stoffelijk overschot van Pater Damiaan. Het Belgische opleidingsschip „Merca tor", met het stoffelijk overschot van Pater Damiaan aan boord, is gisteren op de reede van Vlissingen gearriveerd. Het schip blijft tot Zondag a.s. alhier voor anker liggen en zal dan naar Antwerpen opvaren, waar een officieele ontvangst zal plaats vinden. Goed afgeloopen botsing. Gisteravond te tien uur heeft nabij de Keersluisbrug op den Koningsweg een bot sing plaats gehad tussehen een tweewielig motorrijtuig en een wielrijder. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de botsing ontstaan is, doordat de be stuurder van'het motorrijtuig geen voorrang heeft verleend aan den wielrijder. De wiel-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1