500 25 De brandveiligheid in onze stad* 1V0.102 74e Jaargang 1936; DONDERDAG UitgaveFirma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 68287 30 ARR1L, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PROVINCIENIEUWS S«licttrUwU»cw Jew Jng VUSSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 - 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste Blad. hi. Fouten en tekortkomingen* In ons eerste artikel gaven wij een tijden- tabel welke betrekking had op den brand in de Noordstraat en wij beloofden hierop nader terug te zullen komen. Dat het toe te juichen is, dat de politie Jn dit geval, dat er blijkbaar van den be ginne af nogal dreigend heeft uitgezien, niet eerst op eigen houtje is gaan blus- schen, maar vijf minuten na het eerste alarm, groot-alarm liet .maken, schreven wij reeds in ons eerste artikel. Dat er echter tien. minuten verloopen zijn tusschen het eerste alarm (4 u. 55) en het moment, waarop de politie water gaf (5 u. 05), lijkt ons niet beslist noodig. Wij weten wel, dat tien minuten een vrij kort tijdsbestek is, maar wanneer het gaat om blusschen van brand, is iedere minuut kost baar en dan wil het heel wat zeggen dat de brand tien minuten de vijf minuten die het geduurd heeft voordat de politie werd gewaarschuwd een kwartier heeft ge woed, alvorens voor het eerst water werd gegeven. Dit is dus geen openlijk of bedekt verwijtmaar wij zouden gaarne zien, dat in politiekringen naar wegen gezocht werd om dit tijdstip te verkleinen. Men heeft ons verzekerd, dat bij een alarmeering van ern- stigen aard, direct met den slangenwagen wordt uitgerukt en wanneer dat in het on derhavige geval inderdaad gebeurd is, lijkt het ons niet onmogelijk om sneller ter plaatse te zijn en water te geven. In ieder geval een punt, dat met het oog op de toe komst waard is, om nader onder oogen te worden gezien. De brandweer. De tabel In het eerste artikel leert ons Verder, dat de brandweer 15 minuten na het begin van het groot-alarm met motor spuit II ter plaatse was. Wanneer men weet hoe omslachtig hier ter stede gealar meerd wordt (wij komen hierop nog terug) en hoeveel pech men hiermede juist Zondag 19 April heeft gehad, is de tijd van 15 mi nuten nog zoo gek niet. Maar dan komt het hierboven genoemde tijdsbestek van 10 mi nuten dat de politie noodig had om uit te rukken, ook in ongunstiger licht te staan en dringt zich de conclusie op, dat tijdwinst hier mogelijk moet zijn. Maar om tot de brandweer terug te keeren. 15 Minuten is nog zoo gek niet, schreven wij. Wanneer het mogelijk is, om door een andere wijze van alarmeeren tijd te winnen (en dit is inderdaad mogelijk dan is iedere minuut die er onnoodig bijkomt, echter niet te ver antwoorden. Maar er is meer. De brand weer heeft Zondag 19 April kostbaren tijd Verknoeid (móéten verknoeien?) door heel andere redenen I De bagagewagen defect. Wij hebben In het tweede artikel verteld, dat de motorspuiten I en II, evenals de ladderwagen, getrokken moeten worden en wij schreven erbij, dat dit, voor zoover het motorspuit II en den ladderwagen be treft, geschiedt door den bagagewagen deze brengt eerst motorspuit II naar den brand en keert dan terug om de Magirus- ladder te halen, wanneer dit noodig blijkt. Maar de bagagewagen is defect en schijnt een kostbare reparatie niet meer waard te zijn. Het is ons bekend, dat dezer dagen een andere auto zal worden gekocht, die als bagagewagen zal dienen en die tevens mo torspuit II en den ladderwagen zal trekken. Die auto is er echter nog niet en nu lijkt het ons werkelijk een tekortkoming van het brandweercommando, dat men hierin niet tijdelijk heeft voorzien. Wij weten wel, dat een speciale koppeling noodig is, om een auto aan de motorspuit te koppelen, maar het wil er bij ons niet in, dat hierin niet kan worden voorzien zoolang er geen baga gewagen beschikbaar is. Hoe het ook zij, dit is een technisch punt, waarvan de op lossing bij de brandweer behoort, maar dat in ieder geval opgelost had dienen te wor den Want nu hebben wij de dwaze vertoo- hing gehad, dat motorspuit IId o or Jnenschenhanden van de Verl. Glacisstraat naar de Noordstraat is ge trokken, terwijl op dezelfde kwieke wijze uit het jaar nul, de Magirusladder uit de bergplaats aan de Verl. Glacisstraat naar den brand werd vervoerd Begrijpt men nu, dat wij durven beweren, dat ondanks het gebrekkige alarmsysteem, motorspuit II eerder ter plaatse had kunnen zijn Wij er kennen volkomen, dat het brandweercom- mando in een lastig parket verkeerde. Maar snel vervoer van het brandweermateriaal is eerste vereischte en als de bagagewagen niet beschikbaar is, dient men door het tij delijk huren van een auto of door het sluiten van 'n overeenkomst met een garagehouder, in dien zin dat men in geval van brand over een wagen kan beschikken (de verdere uit werking van dit vraagstuk is brandweer zaak en brandweertaak in deze lacune te voorzien. En dit behoort alsnog en met bekwamen spoed te geschieden. Want wij hopen van harte dat Vlissingen vooreerst voor branden gespaard moge blijven, maar ieder uur van den dag en den nacht be dreigt on3 de mogelijkheid van brand. En zoolang de nieuwe bagagewagen die tévens als tractor moet optreden, nog niet is aan geschaft, zal in dit tekort tijdelijk moeten worden voorzien. Dezelfde oorzaak heeft er natuurlijk toe geleid, dat de Magirusladder (toch wel een zeer bruikbaar instrument bij een brand waar ook de bovenverdieping in vlam staat) reeds(!) te ongeveer 5 u. 23 in de Noordstraat verscheen. Gelukkig had de garage De Baljuw direct na het uitbreken van den brand een flinke ladder beschik baar gesteld, zoodat men tenminste niet werkeloos behoefde toe te zien tot de Ma girusladder verscheen. Het vervoer van motorspuit I. Ook het transport-van motorspuit I, die op het terrein van „de Schelde" in een bergplaats aan de Dokkade staat, is niet op afdoende wijze verzekerd. Deze spuit wordt door een vrachtauto van de Kon. Mij. „de Schelde" naar het terrein van den brand vervoerd. Ongetwijfeld is het sympa thiek van de directie van „de Schelde", dat zij hiertoe toestemming heeft verleend en wij zullen de laatsten zijn, om op dit punt ondankbaarheid te toonen. Maarhet komt natuurlijk voor, dat de vrachtauto niet beschikbaar is, want als er een karweitje voor „de Schelde" valt op te knappen, spreekt het vanzelf, dat de motor spuit rustig blijft staan waar ze staat en dat de vrachtauto gebruikt wordt voor het doel waartoe zij bestemd is werk verrich ten voor „de Schelde". Het zou dwaas zijn van welken werkgever dan ook te verlan gen, dat men in een dergelijk geval den eigen arbeid laat stagneeren. Maar het is ons niet bekend, dat men in brandweer kringen voorzieningen heeft getroffen, voor het geval dat de bewuste vrachtauto niet beschikbaar is. Men heeft eens op een wijze die wij niet mogen verklappen tóch voor autotractie kunnen zorgen, maar dit is een groote uitzondering die om bijzondere rede nen ook geen herhaling verdient. Als de vrachtauto niet beschikbaar is, zal men ook motorspuit I met de hand naar den brand moeten trekken werd ons van be voegde zijde verzekerd en gezien de erva ringen van Zondag 19 April twijfelen wrj er ook geen oogenblik aan, of men is in staat het inderdaad te doen. Maar met alle waardeering voor hetgeen door de vrijwil lige brandweer gepresteerd wordt in het belang van stad en ingezetenen, dit is toch een beetje al te mal en het wordt hoog tijd, dat men afdoende voorzieningen treft, om ook deze spuit s n e 1 te vervoeren, wan neer de bewuste vrachtauto niet ter be schikking staatdaar is toch waarlijk wel een oplossing voor te vinden. Natuurlijk dringt zich bij het lezen van het bovenstaande de vraag op maar is cen tralisatie van het brandweermaterieel dan niet zeer gewenscht? Ongetwijfeld is dit het geval en. wij komen op dit punt in een volgend artikel uitvoeriger terug. Maar wat vóór alles gewenscht is, is een door tastender optreden van het brandweercommando! Het is ons bekend, dat de stem van de brandweer leiding wel eens die van een roepende in de woestijn is geweestmaar dit neemt niet weg dat het de taak van de leiding is, om de bevoegde autoriteiten nadrukkelijk op merkzaam te maken op tekortkomingen ir. de brandweerorganisatie voor zoover hier bij de medewerking van andere autoriteiten noodig is. Maar in de eerste plaats zal men er voor hebben te zorgen, dat zoolang de geconstateerde tekortkomingen niet op de meest ideale en afdoende wijze zijn opge lost, men in eigen huis dusdanige tijdelijke maatregelen treft als vereischt worden door de mate van brandveiligheid in onze stad die de ingezetenen redelijkerwijze mogen eischen. En wanneer wij herinneren aan de kwes tie met den bagagewagen en aan bijzonder heden bij de alarmeering, waarover wij nog zullen schrijven, kunnen wij niet aan den indruk ontkomen, dat die doortastendheid bij het brandweercommando wel iets te wenschen overlaat. In ieder geval gaat het niet op, dat men zich gelaten zou neerleg gen bij den toestand, zocals hij is, door te zeggen „ik heb er al meer op gewezen en het helpt niets en ik ben dus niet langer verantwoordelijk". Wij kunnen zulk een gemoedstemming uitstekend begrijpen, evenals het feit, dat men moedeloos kan worden op den duur. Maar voor ons weegt het zwaarst het feit, dat het den ingezete nen van Vlissingen weinig schelen kan bij welke autoriteiten de verantwoordelijkheid gezocht moet worden. Hun en ons interes seert slechts de vraag of hier ter stede wel alles wordt gedaan om voor zoover dit met het oog op persoonlijke en financieele consequenties redelijkerwijze kan worden geëischt een behoorlijke mate van brand veiligheid te verkrijgen. Niemand hoopt, dat een ramp van eenige beteekenis zal plaats vinden. Maar als dit toch mocht ge beuren, is het misschien een aangename tijdverpoozing om dan eens te gaan uitzoe ken wie nu wel allemaal verantwoordelijk zijn wij vermoeden echter dat de Vlissin- gers liever zien, dat men zoolang niet wacht maar de noodige maatregelen reeds nü treft. Voorkomen is beter dan genezen Nog even een staaltje van schier ver bluffende activiteit. Iemand die uit be scheidenheid zijn naam niet genoemd wenscht te zien, een persoon die veel voelt voor de Vereeniging voor Luchtbescher ming en ö!e hiervoor wk ,re*ds veel ge daan heeft, is er in geslaagd128 nieu we leden voor de vereeniging te winnen in één week tijds! Een pres tatie die er zijn mag en die naar wij hopen tot navolging zal prikkelen. Wie verbetert dit record? Jaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den jaardag van h. K. H. Prinses Juliana heeft de Vlissingsche Oranjebond een telegram van gelukwensen aan H.K.H. gezonden. Leerlingen-avond Th. Höfelein en Mej. F. H. Verhoeff. Britannia. Mede namens mej. Verhoeff mocht Theo Höfelein gister op den leerlingenavond van beider zang- en dansinstituut een flink ge vulde zaal het welkom toeroepen, daarbij onder dankbetuiging zich speciaai wendend tot den Burgemeester en mevi. C. C. van WoelderenSprenger, alsmede de heeren doctoren met hunne dames, om vervolgens mede te deelen, dat het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen twee uitvoeringen te geven, waarvan één met „Hans en Grietje", doch dat hiervan was afgezien, vermits de kinderen toch al veel bezet zijn. „Hans en Grietje" blijft nu bewaard voor de volgen de maal. Nadat spr. nog dank had gebracht aan den heer Soerewijn en alle stille mede werkers (-sters), herinnerde de muziek van een piano-trio, gevormd door mej. A. Meijer en de heeren de Ruijsscher en Vleugels, ons weldra aan het snoezige zangspel van Cl. Ward „Een visite in het Poppenhuis", dat steeds voor klein en groot een ware attrac tie blijft, hetzij om er daadwerkelijk een rol in te spelen, hetzij om het te beluisteren en gade te slaan, en dat ook nu weer door een bonte verzameling prachtig getypeerde en beeldig gekleede „poppen" op verrukkelijke wijze in ongekunstelden zang, fraaien dans, heerlijk onschuldige fantasie en vaak raken geestigen dialoog ten tooneele werd ge voerd. Wat had dat leuke poppenmoedertje het druk in haar vroolijk gemeubelde poppen- kamer, eerst met haar kinderen en perso neel, daarna met het ontvangen van de tal rijke visite, waarvan zij zich als een voor beeldige gastvrouw opperbest kweet. In solo- en koorzang en handeling waren de kinderen, waaronder meerdere hummels, heerlijk op dreef 't ging alles zoo echt, zoo natuurlijk, zoo eenvoudig. Die karakteristie ke met harmonica begeleide klompendans van twee Volendammertjes, aie sierlijke rococo-menuet in schitterende Biedermeier dracht, die Beiersche Schunplattler, het liedje van de guitaar-tokkelende Negerpop en van de Japansche pop met Waaier-re frein, het optreden van vier anrieke joffers. dat ballet van de danspoppen, de verpleeg ster, die met de baby Mozart's in-lief „Wie genlied zong daarbij op het klavier bege leid door het poppenmoedertje, die twee knap quatre-mains spelende peppen, kortom het geheele leven van die muzikale, intelli gente poppenfamilie trok als in een boeien de kinderfilm aan oog en hart voorbij en bracht menigmaal teere snaren in beroe ring. Costumeering en monteering voldeden eveneens aan artistieke eischen, zoodat het geenszins verwondering baarde, dat de enthousiastische teekenen van instemming en goedkeuring van de aanwezigen dikwerf tot gedeeltelijke bisseering dwongen (met het verpleegstertje, dat reeds zooveel ge zongen had, gevoelden we oprecht medelij den zelfs groote menschen kunnen van kinderen wel eens te veel vragen). Dat een meisje, na zooveel moeizame voorbereiding door ongesteldheid van medewerking moest afzien, was bepaald echt jammer. Niet minder uitbundig was het succes na de pauze met „De vier jaargetijden" in bal- letvorm bewerkt door mej. F. H. Verhoeff. De kinderen legden hierin menig sprekend getuigenis af van muzikaal gevoel, kleur en zin voor harmonie in beweging de dansen beantwoordden heel mooi aan den inhoud der muziek, aan costumes, attributen en decor was buitengewoon veel zorg besteed en het trio kweet zich accuraat van. zijn muzikaal aandeel. In „Lente" gaf het jonge volkje een be koorlijke impressie van jeugd, zonneschijn, bloemen, vlinders, levenslust en levens vreugd. Ook in „Zomer" was veei origineels en knaps te bewonderen, zoowel in den Hooidans als in Zonnevreugde. waaruit het ballet met de parasols al zeer bijzonder de aandacht boeide. Grootere meisjes voerden een zeer gracieus „Herfst"-ballet uit, waar na, tegen een sneeuw-en-ijs-fonkel-glinster- achtergrond, lichte, teere, dwarrelende sneeuwvlinders. arresleden met vurige paardjes, rinkelbelletjes en zweepgeklap alsmede schaatsenrijdsters met Sonja Henie allures het tijdperk, waarin Koning „Win ter" den schepter zwaait, al zeer sterk sug gereerden. Een bij uitstek sierlijk spel van groote schoonheid en bekoring, waarvoor de leerlingen terecht warm zijn toegejuicht. Theo Höfelein en mej. Verhoeff hadden aan het slot van den prachtigen avond een ware ovatie in ontvangst te nemen en even als de pianiste, mej. A. Meijer, werden zij met fraaie bloemstukken voor him veel- eischenden arbeid beloond. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Tijdens een persconferentie in het gebouw van de Provinciale Griffie te Middelburg, zijn mededeelingen gedaan over de luchtbe schermingsoefeningen op 16 Mei a.s. Achter de tafel v.l.n.r.luit. t. zee le kl. G. Mante, kapt. t. zee H. J. v. d. Stad, onaer-comman- dant der Marine en de Commissaris der Ko ningin. Woensdag was het 67 jaar gele den, dat het echtpaar Sillevis—Koekkoek te Dirksland op Overflakkee in het huwelijk trad. Foto van den 90-jarigen bruigom en de 8S-jarige bruid in hun woning te Vijf huizen. De zomerpostzegels. Wij willen nog even herinneren aan het feit, dat met ingang van morgen zomer postzegels aan het Postkantoor beschikbaar worden gesteld, waarvan de opbrengst dient voor noodlijdende sierkunstenaars, voor ver pleging van t.b.c.-patiënten en voor de ar- beidszorg voor onvolwaardigen. Behalve Vrijdag 1 Mei, zijn de postzegels in de maanden Mei en Juni verkrijgbaar el- ken Maandag en Donderdag de zegels blij ven geldig vijf jaar na het jaar van uitgif te. De geldigheidsduur behoeft dus voor niemand een bezwaar te zijn, om een flinken voorraad in te slaan l Het tankschip „Erinna", Wij vernemen dat de tewaterlating van het tankschip „Erinna" van de werf der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" zeer vermoedelijk in den loop- van de volgende week zal plaats hebben, Verloting voor de plaatselijke afdeeling der t.b.c. Naar wij vernemen is de verloting ten bate van de plaatselijke afdeeling van de t.b.c. uitgesteld tot 21 Juli. De verkoop der loten blijft tot dien da tum opengesteld. Gaarne wekken wij nog eens op door koo- pen van loten het goede doel dat met deze verloting wordt beoogd, te steunen. Als alle beschikbare loten verkocht wor den zal er een flink bedrag aan de plaatse lijke afdeeling kunnen worden afgedragen. De brandveiligheid in onze stad. Fouten en tekortkomingen. /Hoofdartikel)', Onze Kroonprinses. (Hoofdartikel 2e blad), De komende oefeningen in luchtbe scherming. (Provincie), Jaarvergadering ZeeuwscB Genoot schap der Wetenschappen, Jaarvergadering Rijwielpad Walcheren* De Italianen rukken op naar Addis Abeba. Hevige gevechten. Berichtgeving echten zeer verward. (Oorlog Italië-Abessinië), Wetsontwerp ingediend inzake Raad voor de Luchtvaart. /Luchtvaart), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Revue ,,'t Is O. Ké" Zaterdagavond wordt in „de Oude Vriend schap" een voorstelling gegeven van de revue ,,'t Is O. Ké", zooals uit de adverten tie in dit blad blijkt. Men vraagt ons hier voor een aanbeveling te schrijven, hetgeen natuurlijk bezwaarlijk zou gaan, daar wij deze revue nog niet gezien hebben, ware 't niet, dat te Middelburg reeds een opvoering is gegeven. Onze collega van de „Middel* burgsche Courant" heeft de in het Schut* tershof gegeven uitvoering op zeer waar- deerende wijze gerecenseerd. O.m. schreeË hij „De revue vindt haar kracht in mooie costumes en décors, maar bovenal in afwis seling door zang en dans en tempo. Aan al deze eischen voldeed O. Ké zeer wel.'2 „Decors en costumes waren buitengewoon: goed verzorgd." Waar zóó geoordeeld wordt over deze revue, twijfelen wij er niet aan, of men zal Zaterdagavond niet over belangstelling heb ben te klagen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce. Geraamten opgegraven. Op het terrein der Kon. Maatsch. „ds Schelde", in de onmiddellijke nabijheid dei; thans afgebroken N. Middelkerk voor* heen eigendom der Geref. Kerk, welke zoo als men weet aan „de Schelde" was ver kocht zijn dezer dagen een 5-tal ge raamten opgegraven. De plaats waar deze geraamten gevon den zijn, wees er op, dat hier grafkelders waren, zeer vermoedelijk behoorende bij de oude Waalsche of Fransche Kerk, welkq hier in vroeger eeuwen heeft gestaan. Winkelnieuws. Volgens achterstaande advertentie maakt de heer Jac. Bout bekend dat hij in het per ceel Scheldestraat 27 een nieuwe vischzaak heeft geopend. MIDDELBURG De a.s. oefeningen in luchtbescherming. Medewerking van de bevolking noodzakelijk. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal op 16 Mei a.s. in onze provincie en in het Westelijk deel van Noord-Brabant een oefe ning in luchtbescherming worden gehouden* welke, wat onze provincie betreft, onder leiding zal staan van den Commissaris der Koningin. Gisteren is te Middelburg een persconfe rentie gehouden, waar naast de Commissa ris der Koningin, kapitein ter zee H. J. van der Stad en luitenant ter zee le klasse G, Mante aanwezig waren om de pers in te lichten over de oefeningen op 16 Mei a.s. De oefening zal bestaan uit een middag en een avondgedeelte. Wij hebben reeds eerder medegedeeld, dat de directie der P* T. T. medewerking verleent, evenals de Ned, Spoorwegen, tram- en autobusondememin- gen, enz. De middagoefeningi De middagoefening op 16 Mei duurt van 14.4016.40 uur. Door den radiozender te Scheveningen (golflengte 1205 M.) worden vanaf 14.40 de seinen en berichten betreffende het over schrijden van de grens en het passeeren van verschillende luchtwachtposten door de vjj-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1