1000 100 500 300 150 25 De brandveiligheid in onze stad. Proefcampagnes in couranten No. lOl 74e Jaargang; 1936; WOENSDAG Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-00, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 29 APRIL Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag on algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS SelieMrleiiUscii «tan len Jqq bewezen hun waarde VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk f 2.50. Voor België, Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meet 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels fl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste Btad. ii. De organisatie van de Vlissingsche brandweer* Om te kunnen spreken over eventueele tekortkomingen of onvolmaaktheden bij het te Vhssingen gevolgde systeem van brand bestrijding, dienen wij dit systeem eerst te kennen. Wij zullen daarom, alvorens onze critische beschouwingen voort te zetten, eerst in groote lijnen uiteen zetten, hoe de organisatie hier ter stede in elkaar zit. Wanneer ergens brand uitbreekt, doet het publiek verstandig onmiddellijk onder num mer 20 het politiebureau op te bellen. Van daar begeeft zich dan een politiebeambte met een minimax gewapend naar den brand en, wanneer het een schoorsteenbrand be treft of een andere brand van geringe be- teekenis, tracht de agent het vuur te blus- schen. In de instructies voor de politie komt voor branden van geringe beteekenis een passage voor, dat alléén de betrokken wijk- brigadier wordt gewaarschuwd, zoomede de commandant der brandweer. Het laatste geschiedt echter niet, op verzoek van den betrokken functionaris. Voor deze branden beschikt de politie over mmimax-toestellen en een slang- of brandkraantransportrij- wiel. Indien ook maar de geringste twijfel be staat, of een brand kan worden gebluscht met de hierboven genoemde middelen, wordt weer direct de betrokken wijkbrigadier en de commandant van de brandweer gewaar schuwd. Groote branden. Bemerkt de agent die zich naar den brand heeft begeven, dat de situatie er dreigend uitziet, dan telefoneert hij deze mededeeling naar het politiebureau. Dit waarschuwt het districts-telefoonkantoor, dat een lijst heeft van de verschillende personen die gealar meerd moeten worden. Achtereenvolgens worden dan 6 wijkagenten gewaarschuwd vier hunner hebben o.a. de taak een zgn. „wekker" te waarschuwen, die op zijn beurt het in zijn wijk ingedeelde personeel van de vrijwillige brandweer alarmeert. Vervolgens worden verschillende politie autoriteiten gewaarschuwd en daarna de commandant van de brandweer en verschil lende leden van zijn corps. Voorts gemeen tewerken, waterleiding, electrische centrale, portier van „de Schelde" (hier werken ca. 18 leden van de vrijwillige brandweer). Wat doen die menscben? Wie gewaarschuwd is, begeeft zich zoo vlug mogelijk naar de spuit waarbij hij is ingedeeld 10 man plus een brandmeester en een adjunct-brandmeester naar de auto spuit (in de Kleine Kerkstraat) naar elk der motorspuiten I en n (resp. gestation- neerd aan de Dokkade op het terrein van „de Schelde" en den Spuiboezem) be geven zich 8 man plus een brandmeester en een adjunct-brandmeester. Acht man en een brandmeester gaan naar den ladderwagen, die met de Magirusladder en den autobaga gewagen in de Verb Glacisstraat staat. Zoodra voldoende manschappen bij ieder vder spuiten beschikbaar zijn, wordt uit gerukt. De automotorspuit verplaatst zich op eigen kracht. Motorspuit I wordt getrok ken door een vrachtauto van „de Schelde". Motorspuit II wordt getrokken door den bagageauto, die de spuit naar den brand brengt en vervolgens teruggaat om in de Verl. Glacisstraat de Magirusladder te ha len, wanneer het noodig wordt geoordeeld, deze bg den brand ter beschikking te hebben. Het onderhoud van de spuiten (groote reparaties die eventueel door „de Schelde" worden uitgevoerd, uitgezonderd) geschiedt door de leden van het brandweercorps. Per soneel van gemeentewerken houdt toezicht op de watervoorziening der riolen, het on derhoud en pekelen der brandkranen, levert de hiervoor benoodigde ontdooiende ingre diënten, vult de minimaxen der politie, on derhoudt de spuithuizen, enz. Natuurlijk is de brandweer hiervoor jaarlijks verschillen de bedragen aan Gemeentewerken ver schuldigd. Moet de brandweer dikwijls uitrukken Het antwoord op deze vraag blijkt uit de hieronder volgende staatjes Jaar Totaal aantal branden Ooor politie gebluscht 1920 28 14 1921 58 30 1922 39 27 1923 48 35 1924 54 .35 1925 57 41 1926 38 23 1927 32 17 1928 34 22 1929 63 4t) 1930 50 34 501 318 Natuurlijk werden de resteerende 183 branden niet alle door de brandweer ge bluscht, maar is dit getal onderverdeeld, ongeveer zooals het geval is in de jaren 1931 t/m 1934, waarover men gegevens hieronder zal aantreffendeze onderver deeling is ons voor de jaren 19201930 echter niet bekend. Gebluschte branden door laar 1931 1932 1933 1934 Ju CA 53 57 52 33 Totaal lil 13 23 4 44 195 In de jaren 1931 t/m 1934 is de brand weer dus 17 maal uitgerukt. Politiebrandweer gewenscht? Uit een en ander blijkt dus wel, dat het leeuwendeel der branden (maar men zal begrijpen, dat dit in den regel brandjes zijn die al heel weinig om; het lijf hebben) door de politie wordt gebluscht. En wanneer blijkt, dat het huidige systeem van de vrij willige brandweer niet in alle opzichten bevredigend werkt zooals in -volgende artikelen zal worden uiteengezet is men al gauw geneigd om te zeggen wij moeten dus een politiebrandweer hebben. Een opi nie, waarmede onz$ Redactie het echter geenszins eens zou zgn. Want, wanneer Vlissingen te eeniger tijd tot het stelsel van de politiebrandweer zou overgaan, meet de politie de volledige beschikking over het brandweermateriaal hebben. Waarschijnlijk zal men dan al spoedig den wensch kenbaar maken om het materiaal centraal op te stellen. Maar bovendien merkte de commis saris van politie in een onderhoud dat wij dezer dagen met hem hadden, zeer terecht op, dat het hoofd van iederen dienst ge neigd is,zijn tak 'van dienst te perf ectio- neeren en steeds beter te maken. Een vol komen menschelijk en volledig te begrijpen standpunt. Maar dit geldt voor de politie natuurlijk in even "zoo sterke mate. En dus behoeven wij er niet aan te twijfelen, dat wij dan binnen zeer afzienbaren tijd het verschijnsel zouden zien, dat een inspecteur speciaal belast werd met de brandweertaak, zoodat het politiecorps met zulk een func tionaris zou moeten worden uitgebreid. Er zonder nu in té gaan op de vraag, of uit breiding van de Vlissihgsche politie al dan niet wenschelrjk zou moeten worden geacht, kunnen wij nu volstaan met op te merken, dat ook deze organisatievorm niet te onder schatten financieele consequenties met zich brengt. Nadat wij den vinger gelegd hebben op verschillende misstanden by de thans gevolgde methode, willen wij dus liever eerst de vraag onden oogen zien Kan met behoud van het instituut der vrijwillige brandweer en zonder voor onze gemeente ondragelijke financieele offers, een behoor lijke mate van brandveiligheid verkregen worden, beter dan thans het geval is En dan willen wij wel vooruitloopen op hetgeen in de volgende artikelen te berde zal wor den gebracht, door reeds thans deze vraag bevestigend te beantwoorden. Menig lezer zal bovenstaand artikel mis schien een beetje taai hebben gevonden. Dan bieden wij daarvoor onze verontschul diging aan. Cijfers zijn nu eenmaal geen opwekkende lectuur maar zij verschaffen ons leerzame gegevens en daarom was het noodig U even te vervelen. Maar wij hopen in de volgende opstellen ietwat belangwek kender lectuur te kunnen leveren. Tot morgen dus. 9*9 In ons artikel van gisteren, is een sto rende zetfout geslopen. In de tweede kolom bovenaan, staat 5 u. 01 n.m. de politie geeft water met de politiespuit. Men gelieve hiervoor te lezen5 u. 05, enz. Van verschillende lezers ontvingen wij reeds ingezonden stukken naar aanleiding van het eerste artikel. Voor de goede orde deelen wij den schrgvers mede, dat alle in gezonden stukken behandeld zullen worden, zoodra de reeks opstellen over de brand veiligheid in onze stad geheel versche nen is. Zomerdienstregeling Ned. Spoorwegen. De voornaamste wijzigingen in de dienst regeling van 15 Mei 1936 van de Neder landsche Spoorwegen zijn volgens „Spoor- en Tramwegen" o.a. voor de binnenland- sche treinen De dienstregeling der motortreinen tus- schen Goes en Vlissingen is gewijzigd. In verband met de opheffing van het locomo tiefdepot te Goes worden deze treinen thans van Vlissingen uit gereden. Op het haanvak RoosendaalVlissingen zijn de treinen 3031 Roosendaal (V. 18.531 Vlissingen 10 minuten, 3024 Vlissingen (V. 6.23)Roosendaal 10 minuten en 3060 Vlissingen (V. 20.01)Roosendaal 15 mi- Buten versneld. Evenals het vorig jaar zgn gedurende het zomerseizoen weder tal van sneltreinen op bepaalde dagen ingelegd ter bediening van het zomerseizoen. Deze treinen zullen ook loopen op de Zaterdagen voor Pink steren (30 Mei). Voortgegaan wordt met het laten door rijden van de treinen op de stations en halten, indien van de betreffende stoppin gen geen of slechts een gering gebruik werd gemaakt. Daardoor zgn over het ge heeie net per dag meer dan 100 stoppingen vervallen. Eveneens vervalt een aantal treinen, waarvan een onvoldoende gebruik werd gemaakt. Ten aanzien van de internationale ver bindingen over Roosendaal is o.a. nog de volgende wijziging aangebracht Trein D 8 ParijsAmsterdam C.S. wordt 15 minuten versneld. De vertrektijd van Pargs Noord blijft ongewijzigd (0.15), ook die van Brussel Zuid (6.40) Antwerpen Oost V. 7.27 (was 7.31), Roosendaal A. 8.29 (was 8.34), Rotterdam DP A. 9.53 (was 10.03), Den Haag HS A. 10.18 (was 10.13) en Amsterdam CS A. 11.07 (was 11.22). Door deze versnelling sluit trein D 8, die tevens de verbinding van Zeeland met Amsterdam vormt, te Dordrecht aan op trein 1054 (Dordrecht V. 9.35), waar door een directe aansluiting tot stand komt naar de stations waar trein D 8 niet stopt. Regeling voor muziekuitvoeringen. De regeling voor muziekuitvoeringen in de muziektent aan den Boulevard Evert- sen, die in het Bellamypark en die op de Achterplaats der Voormalige kazerne „Ko ning Willem III", alhier, is gedurende het jaar 1936 als volgt B Donderdag 30 April Ons Genoegen S Zaterdag 30 Mei Ons Genoegen (Opening Wandelhoofd). S Zaterdag 30 Mei St. Caecilia (Opening Wandelhoofd). S Zaterdag 30 Mei Crescendo (Opening Wandelhoofd). S Vrijdag 5 Juni Ons Genoegen (Congres). A Zondag 14 Juni Ons Genoegen S Vrijdag 26 Juni St. Caecilia (50-jarig bestaan Grand Hotel Britannia). S Woensdag 8 Juli Ons Genoegen S Woensdag 15 Juli St. Caecilia S Woensdag 22 Juli Ons Genoegen A Zondag 2 Augustus Ons Genoegen S Woensdag 12 Augustus Crescendo S Woensdag 19 Augustus Ons Genoegen S Woensdag 26 Augustus St. Caecilia 4 Maandag 31 Augustus Ons Genoegen B Maandag 31 Augustus St. Caecilia 5 Woensdag 2 September Ons Genoegen -j- De plaats, waar geconcerteerd moet worden, wordt nader bekend gemaakt. N.B. S Boulevard Evertsen (Strand). B Bellamypark. A Achterplaats v.m. Kazerne „Ko- ning Willem III" (Ons Genoegen Ochtendconcerten). Zangklassen Christelijke Zangvereemiging „Hosanna". Concertgebouw. Voor een volle zaal hebben deze zang klassen onder de bekwame, deskundige lei ding van den directeur, den heer J. W. Bom- meljé, gisteravond in het Concertgebouw hun jaarlrjksche zanguitvoering gegeven, welke, Öcfór de voortreffelijke wijze waarop Hosanna's klein- en middelkoor een aller aardigst programma van oude en nieuwe liederen ten gehoore hebben gebracht èn voor de kinderen èn voor de ouders, fami lieleden en kennissen niet alleen een succes volle doch ook een genotvolle avond is ge worden. Steeds weer weet de heer Bommeljé uit het uitgebreide repertoire de gepaste stof te putten, waardoor naast het Christelijk lied de volkszang bevorderd wordt. Ditmaal hoorden we veel liederen uit de bekende bundels „Kun je nog zingen, zing dan mee" en „Eén alleen", waaruit we weer ervoeren welk een schat van heerlijke melodieën op mooie, soms geestige, opvoedende of de liefde tot de natuur aankweekende teksten deze bloemlezingen toch bevatten. Doch ook de overige liederen van het 82 nummers tellende programma bewezen den verrukke- lijken rijkdom van ons Hollandsche lied. Uit den aard der zaak moeten we bij de titelvermelding met een enkelen greep vol staan. Zangklasse A maakte roet „Beter te geven dan te ontvangen" van J. L. van den Broeke voor sopraan-solo met koor een uitstekende beurtheel lief zang een meis- ke met haar pop Weeren's „Pop gaat sla pen"; een ander meisje ging heerlijk „Flens jes bakken"snoezig brachten de drie kleinste hummels „Oris kipje" van H. So- beleen lid van het sterke geslacht (tot ons genoegen constateerden we dat thans ook veel bassen en tenoren zangonderwijs genieten, flink zoo „mannen" bleek een echte „Kwajongen" maar met een héél harthet „Voetballied" was meisjes zoowel als jongens uit het hart gegrepen door den bekenden canon ,,'t Zonnetje schijnt zoo heerlijk schoon" sloegen de kinderen zich zelfs 4-stemmig kranig heen „De Geite- bok" van J. P. Wierts stond natuurlijk in het brandpunt van enthousiasme, doch de drop-knikkertjes vonder geen aftrek bg het ensemble. Zoo zouden we door kunnen gaan over soli en koornummertjes, waarvan er meerderen tot gedeeltelijke herhaling noop ten. Maar ook van Zangklasse B., die één-, twee- en driestemmig zong en met enkele solisten uitkwam, moeten we nog een en ander releveeren. Eii dan noemen we Psalm 116, „Vaderlandsch lied" van W. Smits, „Zingen" van W. F. G. Nicolaï (solo), „Klokkenklanken" van F. van der Eist Boonzajer (solo), „Nachtegaaltje" van J. Worp, „Stille Nacht" van F. GrUber, „Fiets- lied" van B. J. Douwes, „Waarom ik van Holland hou?" van E. WettigWeissen- born, „Droom, kindeke, droom van Bart Verhallen (solo) en het 3-ste.mmige „Doch ter Sions" van G. F. Handel, waarmede so listen zoowel als koor uitstekende indrukken vestigden en waarvan vooral „Klokkenklan ken" zóó in den smaak viel, dat het zange resje het twee couplet bisseerer moest om het gehoor tevreden te stellen. De jeugdige zangeressen en zangers zijn steeds welverdiend toegejuicht en terecht heeft de voorzitter, de heer P. J Woltering, den directeur en de zangklassen hartelijk dank betuigd voor de moeizame voorberei ding en den prachtigen avond. Üok de pia nist, de heer Simon van der Meer en de harmoniumspeelster, mej. de Ridder, hadden spreker's dank in ontvangst te nemen. De heer Bommeljé ontving van de kinderen een fraaie foto in lijst van den Noordzee-Boule- vard, waarmede hij als oud-Vlissinger bij zonder in zijn schik was. Voorts heeft de heer Woltering het lid maatschap van het kinderkoor warm aan bevolen, dank gebracht aan het onderwij zend personeel voor de ondervonden mede werking, een beroep gedaan op den steun van de onderwijskrachten en de geslaagde uitvoering op de gebruikelijke wijze met gebed geopend en met dankzegging geslo ten. o. Werk voor de Chr. jongere werkloozen. Het plaatselijk comité voor moreele werkloozenzorg verzoekt ons opname van het volgende Eindelijk kunnen wij een oproep plaat sen Het werkkamp te Chaam (N.-B.) is ge reed om gasten te ontvangen gasten uit Brabant en Zeeland, dus ook uit Vlissmgen. Alhoewel reeds veel werd geschreven en gesproken over de werkkampen der Cen trale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, willer. wij om misverstand te voorkomen, nog De brandveiligheid in onze stad. De organisatie van de Vlissingsche brandweer. (Hoofdartikel} Overlijden dr. F. M. Wibaut. (Binnenland.} De nieuwe dienstregeling op de spoort wegen. .(Provincie), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN maals een en ander onder de aandacht! brengen. De kampen duren 8 wekende eerste maal echter maar zes weken, aanvangende. 4 Mei a.s. Men woont in flinke, ruime barakken, gescheiden in afdeelingen, zooals eetzaal, conversatiezaal, leeszaal, slaapzalen, enz. De leiding berust bij den kampcomman dant, welke wordt bijgestaan door tweöl dames en acht tot twaalf tentchefs. In ieder kamp is plaats voor 84 jongens, welke worden verdeeld in groepen van ca'* 7 man. Iedere groep vormt als het ware een apart gezin met eigen slaapzaal en aparte huiskamer. Aan het hoofd van zulk een gezin staat een tentchef. De deelnemers ontvangen v r ij kost erf inwoning, benevens 1.75 zakgeld per week, terwijl overalls en werkschoenen ig bruikleen worden verstrekt. Men vertrekt des Maandagsmorgens komt des Zaterdagsmiddags weer thuis, zoodat de Zondag in eigen huis wordt door gebracht, De reis gaat, voor zoover het de deelnemers uit Walcheren betreft, hoofdza» kelijk per'trein of autobus. Alleen het laat ste deel wordt per fiets afgelegd. Er wordt practische en nuttige arbeid verricht, voornamelijk bestaande uit het aanleggen van wegen, fietspaden, schoon» maken van bosschen en brandsingels, on- derzaaien, het graven van greppels, vijvers, enz. Technische leiding is aanwezig. Da werkweek is gesteld op 40 uur. De avonden worden gevuld met ontwik kelingscursussen, ontspanning en sport. In aanmerking voor deze kampen komen werklooze jongens van Christelijken huize, tusschen 1725 jaar. Men behoeft geen lid van eenige vak- of jeugdorganisatie ta wezen. Meerdere inlichtingen worden gaarne door den secretaris van het plaatselijk co mité voor Moreele Werkloozenzorg, den; heer Joh. P. Ventevogel, Glacisstraat 126, verstrekt. Morgen (Donderdag) middag kan men zich als deelnemer in laten schrij ven, tusschen 23 uur in het C.J.M.V.-ge bouw, Noordstraat 34. Ouders, wekt uw werklooze zoons op aait deze kampen deel te nemen Werklooze jongeren, grijpt de kansen die hier worden gegeven W. H. Kellogg, een levensmid delen-fabrikant, begon 25 jaar geleden met een proefcampagne in couranten. Het succes was zoo groot, 'dat hij er op ruime schaal toe over ging couranten-reclame te ge bruiken. Thans is hij in zijn branche de grootste verbruiker van couran ten-reclame geworden. Maar ookde fabrikant met den grootsten omzet. „Onze recordverkoopen gedu rende lange jaren hebben duide lijk de waarde van intensieve couranten-reclame bewezen om groote omzetten in locale distric ten te verkrijgen", zegt W. H. Kellogg.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1