28 APRIL, DINSDAG De brandveiligheid in onze stad. PALMOLIVE ZEEP No. ÏOO 74e Jaargang 1936 -—a Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening B628T in Alle landen STADS- EN PROVINCIENIEUWS SetewrNewisscw linn cl<e«i «gay VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van I - 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in't bezit eener 4 ft ft f) gulden bij levens- r*nA gulden bij dood AflH gulden bij verlies 4 gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies OP gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- 11II HI I lange ongeschikt- *ll||| door 4|||B vaneen I van 11III vaneen vaneen kerd tegen ongelukken voor: 1UUU heid tot werken. UUU een ongeluk. UIJIl hand, voet of oog. IvU een duim. 1UU wijsvinger. UU anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent Dit nummer beslaat uit twee bladen. - Eerste Blad. i. Eenige beschouwingen over branden en blusschen* 'OOtQ vrouwen verzorgen haar schoonheid regelmatig 1 Tweemaal daags masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim van Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk Palmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt: het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur „smelt" en de poriën grondig rei nigt, zonder deze te vergrooten of de huid te irriteeren. ïri het verslag dat ons blad gewijd heeft aan den brand, die Zondagmiddag 19 April 1,1. het perceel Noordstraat 84 verwoestte, zijn verschillende tijdstippen vermeld, die betrekking hebben op gebeurtenissen tij dens dezen brand en het is natuurlijk geen toeval dat dit geschiedde. In de dagen tusschen Maandag 20 April en heden, hebben wij met verschillende autoriteiten besprekingen gevoerd over de brandveiligheid in onze gemeente en over de vraag, of deze verbetering behoefde en zoo ja, hoe dit verwezenlijkt kan worden. Om in den Gemeenteraad een niet vol doende voorbereide discussie over dit onder werp te vermijden, hebben wij geen gevolg gegeven aan ons aanvankelijk voornemen om nog vóór jl. Vrijdag over een en ander te schrijven. Het lijkt ons beter, dat dit be langrijke vraagstuk rustig van alle zijden wordt bekeken en bestudeerd, zoodat er in den Gemeenteraad wanneer men meent dat hiertoe aanleiding bestaat met ken nis van zaken over kan worden gedebat teerd en dit komt veel beter tot zijn recht, wanneer er eenigen tijd over heen is ge gaan, dan wanneer zulk een gedachtenwis- seling zou moeten plaats vinden, onmiddel lijk na den brand, wanneer verschillende gemoederen al dan niet terecht iet wat „verhit" zijn. Veranderingen gewenscht. De brand in de Noordstraat heeft voor de zooveelste maal aangetoond, dat hét alar meringssysteem dat hier ter stede wordt toegepast, gevaarlijke hiaten toont. Tekort komingen, die overigens meer te wijten zijn aan de wijze waarop gewerkt wordt, dan aan het systeem zelve. Men haalt er naar onze vaste overtuiging niet uit, wat er toch werkelijk in zit. Maar daar komen wij in den loop dezer artikelen nog uitvoeriger op terug. Het mag niet voorkomen, dat eerst 25 minuten na het uitbreken van een brand van eenige beteekenis, de eerste motorspuit van de brandweer ter plaatse komt. En het is ook niet nóódig, dat dit gebeurt Laten wij echter billijk blijven. Van deze 25 minuten moeten er vrjf worden afge trokken, daar buren den brand te 4.50 uur n.m. hebben ontdekt, doch het eerste brandalarm te 4.55 u. op het politiebureau werd ontvangen. De vijf minuten die ver streken zijn tusschen het uitbreken van den brand en het ontvangen van het alarm bij de politie, moeten dus worden afgetrok ken, daar men politie noch brandweer een verwijt kan maken van het feit, dat men pas na verloop van vijf kostbare minuten kennis krijgt van het verzoek om hulp. Resteert dus een tijdsbestek van 20 minu ten tusschen het ontvangen van het eerste alarm door de politie en het verschijnen van de motorspuit. Eenige tijdstippen. Laten wij, nu verschillende tijdstippen, die bij den jongsten brand van beteekenis Zijn gebleken, even nader bezien 4 u. 50 n.m.: de heer Labrujère bemerkt, dat rook zijn kamer binnendringt en gaat hulp halen 4 u. 55 n.m. de politie wordt gealar meerd en rukt direct uit 5 uur n.m.er wordt groot-alarm ge maakt «je mee saam Vuwrniwl» q Doe niets overhaast Verstandige menschen handelen naar bovenstaanden stelregel en dat is een prij zenswaardige eigenschap. Ongetwijfeld is dit de oorzaak van het feit, dat nog niet veel giften voor het vuurwerk ter gelegen heid van de opening van het Wandelhoofd zijn binnengekomen. Wij begrijpen dat vele stadgenooten het nog niet met zichzelf, of misschien met hun ega's, eens konden wor den over de grootte van hun gift voor dit doel. Want dè.t U geeft, daaraan twijfelen wij Zelfs geen oogenblik. Hoevéél ge geeft weten wij natuurlijk niet, maar iedere gift is welkom. Natuurlijk, hoe meer hoe liever, maar niemand behoeft zich te geneeren omdat hij niet veel kan missen. Een kwartje van hem die weinig aardsche goe deren bezit, is ons even welkom als 10.—. 5 u. 01 n.m. de politie geeft water met de poliliespuit 5 u. 15 n.m. de brandweer verschijnt met motorspuit II 5 u. 23 n.m. (ongeveer) de magirus- ladder arriveert 5 u. 30 n.m. motorspuit I en de auto spuit komen op het terrein van den brand, doch behoeven geen dienst te doen. Ook op hetgeen deze tijdtabel ons leert, komen wij nog terug. Voor het moment vol staan wij, met er even op te wijzen, dat groot-alarm is gemaakt, vóór de politie- spuit met de blussching begonnen was. Dit wijst er op, dat de eerstaanwezige politie man de situatie reeds direct als ernstig heeft beoordeeld en geen tijd onnoodig heeft verloren laten gaan. Of zelfs die vijf minuten verantwoord zijn, is een ander punt, maar in ieder geval is het toe te jui chen, dat men niet gewacht heeft met het maken van groot-alarm, tot het politie- spuitje werkte. Wij zeggen openhartig, dat wij niet in staat zijn te beoordeelen hoe het bij andere branden gegaan is, maar bjj dezen brand durven wy in volle gemoedsrust schrijven, dat van animositeit tusschen politie en brandweer hoegenaamd niets gebleken is. Men fluisterde wel eens in de gemeente, dat de politie zoo graag brandweertje speelt en eerst al het mogelijke doet om zélf den brand te blusschen, terwille van de eer die daaraan voor de politie verbonden is. Het spreekt vanzelf, dat dit absoluut uit den booze zou zijn, wanneer het beteekent, dat men kostbaren tijd verloren laat gaan, door met een noodige alarmeering te treu zelen. Maar uit bovenstaande tabel blijkt duidelijk, dat groot-alarm is gemaakt, vijf minuten na het ontvangen van het eerste alarm door de politie, terwijl pas weer vijf minuten later de politiespuit ter plaatse verscheen. In dit geval treft de politie dus zeker geenerlei verwijt in den zin als waar op hierboven werd gedoeld. Wie(n) dan wèl verwijt treft? Dit is een vraag die ons door enkele ingezetenen reeds werd gesteld, maar waarop het ons niet noodig l$kt in het openbaar antwoord te geven. Wie de komende artikelen aan dachtig leest, zal ook op dit punt waar schijnlijk een conclusie kunnen trekken. Maar belangrijker dan het aanwijzen van een of eer zondebokken, is naar onze mee ning het verkregen van een belangrijke ver betering in de brandveiligheid onzer stad. En omdat het ons bekend is, dat de be trokken autoriteiten er van overtuigd zijn, dat iedere bedoeling om personen te kwet sen of onaangenaam te zijn, ons vreemd is, zullen wij zonder vrees van op gevoelige teentjes te trappen, maar ook zonder iemands persoonlijke gevoeligheden te ont zien, zeggen wat o.i. niet verzwegen mag worden. Want belangrijker dan de vraag of iemand wie het ook zij, misschien onaan genaam getroffen wordt, is de oplossing van het probleem waarvoor wij ons gesteld zien Kan de brandveiligheid in onze stad, zonder te zware financieele offers, bedui dend verbeterd worden? Een vraag die wij zonder eenig voorbehoud volmondig met „JA" beantwoorden, om redenen die den lezer uit de volgende artikelen duidelijk zullen worden. van dengene die hetbreed kan laten hangen. Sinds de vorige opgave ƒ24.25 werd door bemiddeling van ons dagblad ontvangen van „Ook meedoen" - 2.— J- 1.— 27.25 En nu staan wy gereed om ook UW gave in ontvangst te nemen. Wy hebben reeds vele namen van lezers genoteerd waarvan wij zeker weten dat zy niet achter zullen bit) ven. De bedragen achter hun naam kon den wij natuurlek nog niet invullen, maar wij zouden dit gaarne SPOEDIG doen, want het is kort dag. Een goed verstaan dernietwaar Waar U uw geld kwtjt kunt? Aan het bureau van de „Vlissingsche Courant", Walstraat 5860. Ook kunt U overschrij ven op postgiro 66287. DIRECTIE VLISSINGSCHE COURANT. Jaarvergadering der vereenïging „Gemeenschappelijk Belang". Gisteravond hield bovengenoemde veree- niging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. J. M. Quasters, opende de vergadering en gaf, na de aan wezigen een welkom te hebben toegeroe pen, aan den secretaris, den heer Jac. de Visser, de gelegenheid tot het voorlezen der notulen. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken kwam ook ter sprake de festiviteiten op 30 Mei ter gelegenheid van de opening der Pier. Men was unaniem van mèening, dat de gekozen dag zeer slecht is te noemen voor de winkeliers, zoodat eventueel verlee- nen van financieelen steun zeer sterk is te ontraden. Niet alleen de dagen voor Pink steren wordt een verhoogde omzet verwacht en toch zeker Zaterdag voor Pinksteren als dan de koopers de stad uit worden ge haald is zulks geen winkeliersbelang. Toe gegeven moet worden, dat het bevorderen van het vreemdelingenverkeer ook een winkeliersbelang is. De voorzitter zeide te zullen probeeren de festiviteiten op een an deren datum vastgesteld te krijgen en dit met de andere middenstandsorganisaties te bespreken, waarmede Donderdag a.s. samen zal worden vergaderd. Op het verzoek van eenige organisaties op ons gebied om toe te treden tot een Zeeuwsche Middenstands centrale werd afwijzend beschikt. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende Bij liet'uitbrengen van het jaarverslag over 1935 dienen wij in de eerste plaats te zeggen, dat in 't afgeloopen jaar in het za kenleven nog niet veel opleving te. bespeu ren is geweest. De Middenstand gaat isteeds gebukt onder de zware lasten; die ondanks de ver minderde koopkracht en de zware concur rentie nog steeds hoog blijven. Velen onzer leden hebben groote moeite hun zaken drij vende te houden, welke zorgen het leven niet aangenamer maken. Meer waardeering van de. overheid, door niet telkens maar meer lasten op te leggen zou zeer zeker noodig zijn maar ook de regeering zit met zijn leger van werk- loozen, die toch ook maar niet aan hun lot kunnen worden overgelaten. Het is voor ons dan ook beter te trachten ons zelf te redden en daarvoor is noodig saamhoorigheid, om te voorkomen dat niet nog meer aan onze bedrijven wordt getornd. Men stapt voor een bijdrage voor diverse doeleinden zoo gemakkelijk een winkel bin nen en ook daartegen dient te worden ge waakt. Het besluit der drie bonden om niet in gelegenheidsprogramma's te adverteeren en niet aan fancy-fairs mede te werken is nog steeds van kracht. Wat het vereenigingsleven betreft, kan worden gezegd, dat door het bestuur alles wordt gedaan wat mogelijk is en als door de leden een beroep op het bestuur wordt gedaan, zijn zij steeds paraat. Door ons actief optreden werd voorkomen dat op de Kleine Markt door de P.Z.E.M. een transformatorenhuis werd geplaatst, alhoewel de toestemming door B. en W. reeds was verleend. Het ware te wenschen, dat het gemeentebestuur, alvorens toestem ming te verleenen in de. toekomst, ook de belangstellenden meer in de gelegenheid stelde om hun advies uit te brengen. Een beroep op de leden om toch vooral de vertrouwelijk toegezonden circulaires niet aan derden te geven, is wel op zijn plaats. In October werd in samenwerking met de confessioneele vereenigingen mede gedaan aan de door de 3 landelijke bonden georganiseerde „Mica". Uit een oogpunt van algemeene propa ganda bezien kan de „Mica" als geslaagd worden beschouwd, maar wat 't resultaat van de deelnemers betreft, daarover was de overgroote meerderheid het niet eens, zoodat dan ook in één der algemeene ver gaderingen werd besloten, daaraan niet meer mede te doen. Door ons werd een aanklacht ingediend via den commissaris van politie te Vlissin gen, bij den officier van justitie te Mid delburg omtrent een gefingeerden nood zakelijken uitverkoop door kooplieden uit Rotterdam. De officier deelde cns echter mede, dat op grond van een ingesteld on derzoek geen vervolging kon plaats heb ben. Aan de Amsterdamsche bank en de Ned. Middenstandsbank werd een schryven gericht over het opdragen van schilders- werk aan patroons buiten de stad en ont vingen wy bericht, dat zij over het verlee nen van werk niets hadden te zeggen, om dat zij slechts huurders der panden zijn. Naar aanleiding van onze begin-actie werd voorkomen, dat door de 1LZ.E.M. de omzetbelasting aan de verbruikers in reke ning werd gebracht. Op ons verzoek aan het college van B. en W., om geen patates-frites-kraam meer te plaatsen in de Vrijgang werd afwijzend beschikt, hetgeen zeer te betreuren is, want door het plaats innemen van zoo'n kraam wordt veel last ondervonden, omdat het de doorgang in deze nauwe straat ten zeerste belemmert. Met het verzoek geen kraam meer te plaatsen op de Kleine Markt hadden we meer succes en werd deze geplaatst op de Oude Markt. In het begin van het jaar had bij den Bond een reorganisatie plaats waardoor het land in districten werd verdeeld. Onze ver eenïging werd gerangschikt in het 14de districht, omvattende Zeeland, N. Brabant en Limburg, met als zetel Breda, doordat onze afdeeling het grootst aantal leden telt werd' er prijs op gesteld, dat door ons een voorzitter en een secretaris werd aangewe zen. Door den voorzitter, die als afgevaardigde de constitueerende vergadering bezocht, werd behoudens goedkeuring der aigemeenë vergadering het voorzitterschap aanvaard en werd de secretaris in gelyks functie be noemd en door de algemeene vergadering van 4 Maart bekrachtigd. In den lor^ van het jaar kwam de wet op de opruiming en uitverkoop tot stand, zoodat dus in het vervolg slechts, behoudens bijzondere omstandigheden, 2 maal per jaar een algemeene opruiming en uitverkoop mag worden gehouden. Dat deze wet nog lang niet aan al onze eischen voldoet, dient te worden erkend, maar dat is toch iets, dat zeker is, een verminderde voortdurende oneerlijke concurrentie is toch ai bereikt. Door het hoofdbestuur werden richtlijnen aangegeven i.z. Toekomstige Middenstands- politiek en werd door de algemeene vergar dering van 3 April de voorgestelde resolutie aangenomen. In dezelfde vergadering werd besloten voor rekening van de kas de dis trictsvergadering van 8 April, die te Bergen op Zoom werd gehouden) te bezoeken, waar aan een 15-tal onzer leden deelnamen, dit kostte onze kas 30. In de algemeene vergadering van 9 De cember werd een commissie samengesteld om plannen voor te bereiden ter viering van ons 35-jarig bestaan in Januari 1936. Ons ledental bedroeg op 1 Januari van dit jaar 195 en traden in den loop van dit jaar 15 nieuwe leden toe, terwyl er 14 leden bedankten en 3 moesten worden afgevoerd, omdat geen contributie werd betaald, zoo dat ons ledental op 1 Januari 198 bedroeg. Er hadden 6 gewone Algemeene en 1 Spoed Algemeene Vergadering plaats en 12 bestuursvergaderingen, terwijl er regelma tig met de bestuursleden onderling voeling werd gehouden. De vereeniging kon al zijn verplichtingen blijven voldoen en er kan gezegd worden, dat de leden prijs stellen op abes. wat voor hen wordt gedaan. In het afgeloopen jaar zijn ons door overlijden ontvallen, de heer C. J. J. Tuijnman en J. F. Timmerman, zij die de zaken van beide overledenen voort zetten zijn lid onzer vereenigmg gebleven. Het spaarfonds der vereeniging function- neert nog regelmatig en werkt steeds nog preventief ter voorkoming van het zich ves tigen van kassen van buiten oe gemeente. De samenwerking met het gemeentebe stuur is nog steeds van aangenamen aard, evenzoo met de Kamer van Koophandel. Ook verschillende andere vereenigingen stellen steeds prijs op onze medewerking en kunnen wij zeggen, dat onze vereeniging in Vlissingen over het algemeen genomen, goed werkt. De verhouding in het bestuur is steeds van aangenamen aard, terwijl ieder lid daarvan terdege zijn standpunt weet te verdedigen. Er zijn echter nog vele middenstanders, die in onze vereeniging georganiseerd zou den kunnen zijn, maar steeds achter blijven en spreek ik den wensch uit, dat deze men schen zullen gaan inzien, dat het zeer af keurenswaardig is te blijven profiteeren en niet tot onze gelederen toetreden. De brandveiligheid in onze stad. Eenige beschouwingen over branden en blusschen. (Hoofdartikel.), Jaarvergadering van Gemeenschappe lijk Belang. (Stadsnieuws.) De Graf Zeppelin opnieuw boven Vlis singen. (Stadsnieuws.), Centrale Raad voor Internationaal Toe risme bespreekt de Nederlandsche reis- belasting. (Binnenland. X Koning Foead van Egypte overleden. (Buitenland.), Belangrijke verandering in Duitsch iand Goering economisch dictator. X Buitenland.) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ik kan niet nalaten dit verslag te be ëindigen zonder op te wekken de vereeni ging „Gemeenschappelijk Belang" afdeeling Vlissingen van den K.N.M.B. trouw te blij ven. Het jaarverslag werd onder applaus der vergadering goedgekeurd. De penningmeester, de heer N. Zandee, kreeg daarna gelegenheid verslag uit te brengen over den financieelen toestand der vereeniging, welke goed is te noemen. Het verslag van den penningmeester werd daar na goedgekeurd. De voorzitter zegde beide verslaguitbren- gers dank, hetgeen de vergadering door ap plaus onderstreepte. Nadrukkelijk werd op de vergadering nogmaals in herinnering gebracht het be sluit der bonden, om niet in gelegenheids programma's te adverteeren of geschenken aan fancy-fairs te verstrekken. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren Jac. de Visser en R. Hiegenlich wer den wederom benoemd, terwijl in de vaca ture ontstaan door het zich niet meer ver kiesbaar stellen van den heer D. Kulk, werd voorzien door het benoemen van den heer Salomé, zoodat hiermede ook de be langrijke groep bakkers in het bestuur is vertegenwoordigd. De voorzitter bracht dank aan den heer Kulk voor di» vele en belangrijke adviezen, die hij aan db vereeni ging heeft gegeven en hoopte, dat hij zoo noodig en indien mogelijk het bestuur ter zijde zal staan. Op de districtsvergadering op Maandag 4 Mei zal de voorzitter de ver eeniging vertegenwoordigen. Eveneens op de algemeene bondsvergadering op 6 Mei te Utrecht en het congres in Juli te Delft. Over het houden van een tentoonstelling dit jaar liepen de meeningen nogal uiteen, zoodat besloten werd dit punt nog even aan te houden. Nog enkele heeren kregen gele genheid bij de rondvraag iets naar voren te brengen en werd besproken de behandeling in den raad van het verkoopen van grond aan de Kón. Mij. „de Schelde" ten behoeve van de uitbreiding van het droogdok. Men wenschte nadrukkelijk te doen uitkomen,, dat niet de geheele middenstand adhaesie heeft betuigd aan het adres van eenige om wonenden. De adhaesie-betuiging, uitgegaan van de zgn. Middenstandscentrale, is een kleine groep van 2 confessioneele vereeni gingen. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" is daarbij niet aangesloten. Het bestuur heeft dezelfde moeilijkheden gezien als B. en W. en de groote meerderheid van den Raad en men betreurt ook, dat geen andere weg kon worden gevonden. De Mij. „de Schelde" is de kurk, waar Vlissingen op drijft en wij mogen geen enkel risico nemen door dat bedrijf niet te steunen. De verga dering gaf nadrukkelijk te kennen, dat onze meening in de pers goed tot uiting komt. Onder dankzegging voor de geanimeerde en zakelijke behandeling der agenda sloot de voorzitter te ongeveer kwart voor 11 de vergadering.

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1