25 EERSTE BLAD No.99' 74e Jaargang 1936: MAANDAG UitgaveFirma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingm. Telei. 10. Postrekening 66287 27 APRIL* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS-EN PR0VINC1EN1EUWS De „Erinna" is koppig S<l»eurlcw«ssg« nan Jew Jng VL158IN0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België. Duitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maai plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een te waterlating, die niet doorging. Talrijke belangstellenden wachtten tevergeefs. Het is alweer tientallen jaren geleden, dat Vlissingen de sensatie beleefde, dat een schip dat van de werf der Ken. Mij „de Schelde" te water zou worden gelaten, wei gerde zijn element op te zoeken. Zaterdagmiddag zag het er aanvankelijk niet naar uit, dat een soortgelijke gebeur tenis zou plaats vinden. Het was stralend zonnig weer toen te ruim half één zeer vele belangstellenden de poort van „de Schelde" doorgingen en de ruime terreinen bevolkten, om getuige te zijn van het te water laten van de „Erinna", het tankschip dat in op dracht van de „Koninklijke Shell" door „de Schelde" is gebouwd. Vroolijk wapperden verschillende vlaggen op het mooie schip en overal heerschte een opgewekte prettige stemming. Straks zou de helling verlaten liggen en verheugend feit voor „de Schelde" en voor onze stad spoedig daarna zou op diezelfde helling een begin worden gemaakt met den bouw van een nieuw groot schip. De doopplechtigheid. Was het tijdstip der te water lating aan vankelijk bepaald op ongeveer één uur, de 'officieele personen lieten op zich wachten en zoo werd het tien voor half twee alvo rens op het kleine, met zeildoek overdekte platform, de gebruikelijke doopplechtigheid kon geschieden. Van te voren waren de werklieden van „de Schelde" overal reeds druk bezig geweest om de verschillende steunpunten van het schip weg te slaan, zoodat het vallen van de klink voldoende zou zijn, om het gevaarte in beweging te brengen. Wij merkten op het platform o.m. op de directie van de Kon. Mij. „de Schelde", t.w. de heeren Wesseling en Smit, voorts den heer J. Smit, den ondercommandant van de Marine, kapitein ter zee J. H. v. d. Stad, den heer en mevr. Arntzenius, den heer en mevr. Bensink, en vele anderen. De Bataaf - sche Petroleum Maatschappij was vertegen woordigd door den heer J. Wefers Bettinck, algemeen procuratiehouder bij de Bataaf- sche Import Maatschappij. Te tien voor half twee kapte mevr. G. Wefers Bettinck-van Wely, met een fraaie, sierlijk afgewerkte kleine bijl, het touw dat de ld ink op zijn plaats hieldde klink Vieleen trilling ging door de „Erinna" langzaam kwam het gevaarte in be weging...... Mevr. Wefers Bettinck slinger de de flesch champagne tegen den scheeps huid...... langzaam, heel langzaam gleed de „Erinna" de helling afen in gespannen aandacht verbeidden de talloos velen het oogenblik waarop het trotsche schip in steeds sneller vaart zijn element zou inglij den. Maar zij hebben vergeefs gewacht De „Erinna" is koppig. Want hoewel zij die zich in de onmiddel lijke nabijheid bevonden, by opmerkzaam toeschouwen duidelijk konden zien, dat het schip niet tot stilstand kwam maar onon derbroken in beweging bleef, geschiedde het omlaag glijden zóó langzaam dat het den velen belangstellenden wel moet hebben toegeschenen, dat de „Eronna" bewegingloos op de helling lag. Men deed al het mogelij ke en er werd hard gewerkt. Maar het schip bleef ongeveer op dezelfde plaats. Maar nog altijd verwachtte men, dat on danks deze kleine stagnatie, ieder oogen blik het groote moment zou aanbreken en om dat zoo goed mogelijk fotografisch vast te leggen en tevens een goeden kijk te heb ben op de dingen die komen gingen, klau terden wij naar het houten platform, dat op gelijke hoogte met het scheepsdek, naast de helling was gebouwd en vanwaar wij een prachtig uitzicht over het geheel hadden. Op het dek van de „Erinna" was het een warwinkel van pijpen, kranen, handles, enz., roestbruin metaal, kortom de gebruikelijke aanblik van een groot schip, dat nog afge werkt moet worden. De vrij sterke wind en het vele stof en roet dat her en der werd rondgeblazen, maakten het verblijf zoo hoog hoven den grond, op den duur echter niet tot-een onverdeeld genoegen, zoodat wij al gauw zoo diep mogelijk in onze jas wegdo ken. Maar het wachten deed gelukkig geen afbreuk aan het goede humeu»* der aanwe zigen. De tijd verstrijkt. Intusschen verstreek de tijd. De „Erin na" bleef in beweging, maar het ging bij centimeters tegelijk en in een tergend langzaam tempo. Maar men deed, wat men kon. Kranen re den af en aan, brachten het noodige mate riaal. Kabels werden bevestigd, en met een locomotief aan den eenen, en een rijdende kraan aan'den. anderen kant van de „Erin na" poogde met het schip van de helling te trekken. Puffend en hijgend, wolken stoom en roet uitbrakend, werkten de machines zich vooruit op hun rails en werkelijk het schip kwam telkens even in beweging, maar het kwam niet voldoende op gang. En de klok liep verder...... De Scheldemuscli. De „Scheldemusch" heeft zich verschil lende malen boven de terreir.en van. „de Schelde" vertoond en heeft den aanwezigen eenige afleiding bezorgd die heel welkom was. Het rompje is nu gereed en helrood geschilderd, zoodat de „Musch" in de lucht een alleraardigst en zeer opvallend effect maakt, vooral wanneer, zooals Zaterdag middag aanvankelijk het geval was, een vroolijk zonnetje het geheel kleur en fleur geeft. Maar het viel wèl op, dat de.„Schel demusch" merkbaar te kampen had met den sterken wind, die zooveel klacht kreeg, dat het vliegtuigje her en der werd geslin gerd en dikwijls volkomen stil in de lucht stond en niet vooruit scheen te kunnen ko men. Werd het roer dan gewend dan schoot de „Scheldemusch" met groote snel heid weg, om met luid-ronkenden motor even later terug te keer en en te laten zien, dat een musch wel een bescheiden vogeltje is, maar toch uitstekend vliegen kan. Het vlot niet. Intusschen was het vjjf over half vier ge worden en op dat moment, kcppelde men aan de zijde van "het schip waar wij ons be vonden een tweede rijdende kraan aan de eerste, terwijl, naar ons werd meegedeeld, aan den anderen kant thans ook twee loco motieven gereed stonden. Hard werd ge werkt. Hijgend en puffend deden locomotie ven en kranen thans getweeën hun moeiza me werk, dat nu en dan onderbroken moest worden ómdat met een luiden knal een te strak gespannen kabel sprong. En dan be gon men weer van voren af aan. Tegen vie ren waren reeds veel belangstellenden ver dwenen en toen bleek, dat men niet veel verder kwam de „Erinna" was heel den middag ongeveer 4 meter de helling afge gleden werd te tien voor hatf vijf het ter rein ontruimd zonder de „Erinna" van sta pel te hebben zien loopen, moesten de zeer talrijke nieuwsgierigen huiswaarts gaan. Het personeel van „de Schelde" bleef, on der leiding der directie, nog aan het werk. En te kwart voor vijf verliet ook schrijver dezes, koud, verkleumd enhongerig de werf, omdat andere arbeid een langer wachten onmogelijk maakte. Hetgeen ach teraf bekeken, maar gelukkig is geweest, want wij zouden er nog heel lang hebben kunnen staan zonder van het vergeefs-ver- beide moment getuige te hebben kunnen zijn. Want toen wij ons Zaterdagavond te zeven en later nog om tien uur van den toe stand op de hoogte kwamen stellen, was in de situatie nog niet veel veranderd en stond de „Erinna" vrijwel op dezelfde plaats op de helling, hetgeen ook nu nog het geval is. Het is verbazend jamer, dat ,.de Schelde" met dezen tegenslag te kampen heeft ge kregen. De helling is noodig cmdat er een nieuw schip op moet worden gebouwd. Maar vooral is het voor de energieke directie en haar vele deskundige medewerkers onaan genaam dat de gerechtvaardigde trots en voldoening bij het gereed komen van dit groote schip, eenigszins bederven wordt door deze vertraagde te water lating. Maar moeilijkheden zijn er om te overwinnen en wij twijfelen ër niet aan, o.f dit zal ook thans gelukken, zoodat het leed spoedig vergeten zal zijn, wanneer straks de werf weergalmt van het lied van den arbeid bij den bouw der nieuwe groote schepen die op stapel zullen worden gezet Vlissingsche Cabaret- en Tooneel- vereeniging „Ons Doel". De Oude Vriendschap. Gaf deze jonge vereeniging 8 Februari1 jl. een liefdadigheidsuitvoering ten bate van de Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden, welke volgens mede- deeling van den voorzitter, den heer A. de Nooijer, een batig saldo van 25 heeft af geworpen, Zaterdagavond stelde „Ons Doel" haar krachten ter beschikking van de Vlis singsche Vereeniging tot verstrekking van versterkend voedsel aan hulpbehoevenden, welke gepresideerd wordt door mevr. O. C. van WoelderenSprenger. De voorzitter mocht weer een volle zaai ditmaal in cabaretstijl opgesteld het welkom toeroepen, waarbij bij zich speciaal wendde tot de dames van vorengenoemde vereeniging, welkerstreven hij nader uit eenzette, en in verband met na het debuut opgedane minder prettige ervaringen er na drukkelijk op wees, dat bij „Ons Doel" lief dadigheid op de eerste en het programma op de tweede plaats komt Met de op wekking „Ons Doel" te steunen en met haar alzoo de liefdadigheid te betrachten, be sloot spreker zijn met applaus onderlijnde toespraak. Over deze tweede uitvoering kunnen we zeer tot ons genoegen met lóf schrijven, al had de afwerking van het programma vlot ter gekund. Indien „Ons Doel" op den thans ingeslagen wegvoortgaat, kan zij nog een eerste plaats in de rij der amuse- ments-vereenigingen veroveren. Nadat „The charity boys and girls" zich hadden aangediend met het clublied „Ons Doél" ging een uit liedjes, voordrachten en ensemble-nummers bestaand cabaret-pro gram, waaruit we reléveeren het in juiste costumes prijzenswaardig gebrachte duet „Van een pierrette' en een pierrot" (indien het verblijf van pierrette zich meer op den voorgrond had bevonden, had pierrot in de serenade het publiek den rug' niet moeten toekéeren) de leuke, aardig getypeerde voordracht „Een nieuwe ster ontdekt" het stemmingsvolle „Visscherslied" met het suggestieve decor van een visschershaven met zacht-wiegende masten en zwijgende meerpalen bij mat. lantaarnschijnsel (de bliksem-imitatie had meer van achter de schermen moeten geschieden) twee ef fectvolle nummertjes" van „The•charity girls" het fraai gecostumeerde tableau chantant „Droom zacht" eh het lief met bloemslingers gemonteerde „Lentelied". Voorts sloegen verschillende en vogue zijn de liedjes met sappige door het publiek me degezongen refreintjes danig in de aan schouwelijke voorstellingen, van het leven, dat heusch niet zoo: kwaad is, waren leuk van vinding, we gelooven echter, dat een minnekoozend paartje bij voorkeur niet on der een brandende lantaarn plaats neemt. De begeleiding van „Het kleine cafétje bij Parijs" was wel wat luid en de zanger van „Lenteliefde" was den tekst niet volkomen meester. Door1 onvoorziene omstandigheden kwam een ballet uit de opera Faust te ver vallen. Oogstten de dames en heeren met het ca baret warm, welverdiend applaus, na de pauze werd met daverenden "bij val de radio klucht in 1 bedrijf „S.O.S.", voor het voet licht gebracht. Over 't geheel hadden de opvoerenden zich wel ingeleefd in de rol, welke zij hadden te spelen in dit vermake lijke stuk, waarin Wim van Oorschot, een jong auteur, Henk van Buren, een techni- ker, en Piet Sonneland, een teekenaar, die samen en pension en ook court d'agrent zijn, de penibele situatie redden, welke voor Van Buren ontstaat, wanneer diens oom Blinde- mans op bezoek komt en dreigt te ervaren, dat zijn neef een aanzienlijke som gelds niet aan een radiotoestel heeft besteed. Vooral Van Oorschot was als internationale radio omroeper allerkostelijkst en een homerisch gelach ging dan ook telkens door de zaal, inzonderheid toen op het critieke moment een S.O.S. oom Blindemans in minder dan geen tijd de beenen deed nemen. Doch ook de overige medespelenden, de pensionhou der Van Schoondijk en 't huisjochie Bartje hebben er het hunne toe bijgedragen om het opvoeringssucces van deze klucht te verzekeren. Het was om het met Piet Son neland te zeggen in één woord „Enorm sag Het dappere, uitgebreide orkest onder leiding van Charles Haaze zorgde voor een passende muzikale medewerking en ver hoogde de prettige stemming door populaire verstrooiingsmuziek. Een geanimeerd bal met attracties besloot deze geslaagde lief dadigheidsuitvoering, voor welke mevrouw Vis de vereeniging „Ons Doel" namens „de melk- en eierenvereeniging" hartelijk dank heeft betuigd. Badhuis aan de B onedjjkestraat. Gedurende de week van 20 tot 25 April werden in het badhuis 363 baden genomen en wel 235 door heeren, 103 door dames en 25 dóór kinderen. Meifeest Moderne Arbeidersbeweging. Blijkens achterstaande advertentie wordt op den len Mei a.s. door de S.D.A.P. en V. B.B. een ochtendwandeling gehouden via Zwanenburg, Koudekerkschen weg, Zuid- beekschen weg naar Souburg, waar gepau zeerd zal worden en den deelnemers een kop koffie zal worden aangeboden. Daarna zal de wandeling worden voortgezet over den Nieuwen Vlissingschen weg terug naar Vlissingen. b zwart.alle kleuren .bruin en wit WITTE 'NOGGET' geeft niel af op Uwe kousen Verder wordt nog medegedeeld, dat be langhebbenden te Souburg aldaar aan de in dé advertentie voorkomende adressen kaar ten kunnen bekomen. Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging, waarvan wij reeds in ons vorig nummer enkele bijzonderheden hebben ge meld, ontleenen wij nog dat tot lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissin gen. Voorts vermeldt 't jaarverslag nog dat de drukte opvallend was op het vliegveld te Haamstede, dat, wat het verkeer be treft, de derde plaats innam na Schiphol en Waalhaven. Revue „Zoek het zelf maar uit". Concertgebouw. De opvoering van deze revue door het Hollandsch Revue-gezelschap uit Haarlem, Zaterdagavond voor een matig bezette zaal gegeven, is een zeer groot succes gewor den, evenzoo de kindervoorstelling op Zon dagmiddag, welke voor een volle zaal plaats vond. Wegens gebrek aan belang stelling ging de revue-opvoering op Zondag avond niet door, redenen waarom onze le zers geen verslag van het optreden van dit gezelschap in ons blad aantreffen, vermits we den tweeden avond hiervoor hadden ge reserveerd. Rijwielpad ,jWalcheren". Onder voorzitterschap van den heer J. P. van Krieken, is Zaterdagmiddag j.l. in het Grand Hotel „Britannia" alhier, de jaarvergadering gehouden van ae afdeeling Vlissingen. van de Vereeniging Rijwielpad „Walcheren". Het bezoek aan deze vergadering was wederom gering. Mogelijk een blijk van goedkeuring voor het gedane werk in het afgeloopen jaar, doch ons inziens is het voor een bestuur van welke vereeniging dan ook, aangenaam om zoo eens per jaar eens van aangezicht tot aangezicht samen te zijn met de leden. Na opening door den voorzitter, werd verslag en rekening uitgebracht over het afgeloopen jaar. Hiervoor bracht spreker een woord van dank aan den secretaris en den penningmeester, terwijl na het nazien der boeken en kas, de penningmeester werd gedéchargeerd voor zijn gevoerd beheer. Hierna kwamen ter tafel de stukken, be stemd voor de Algemeene. Vergadering voor geheel Walcheren, welke zal worden ge houden op Woensdag 29 April a.s., 11 uur v.m. in het gemeentehuis alhier. Een der aanwezigen zag gaarne dat het gedeelte rijwielpad AbeeleMiddelburg werd aangelegd vóór het aanleggen van het rijwielpad VlissingenSchoon e Waardin. Na een toelichting, waaruit bleek, dat de gelden voor het pad naar de Schoone Waar din voor het grootste gedeelte door de ge meente en de afdeeling RHthem waren bijeengebracht, werd op dit punt niet verder ingegaan. Ook werd door een der aanwezigen ver zocht, dit jaar wederom controle voor het werven van nieuwe leden aan het pad uit te oefenen. Alvorens de vergadering werd gesloten, werd door een der aanwezigen een felicita tie uitgebracht aan het bestuur van deze af deeling, welke hiermede het eerste vijf jarig tijdvak als bestuur van de afdeeling Vlissingen heeft afgesloten. De voorzitter bracht namens het bestuur dank voor deze welgemeende 1'elicitatie. Bij de periodieke verkiezing van de be stuursleden werden de heeren J. P, van Krieken, A. C. Hildernisse en J. L. P. de Zwarte, met op één na algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Een te water lating, die niet door ging. (Stadsnieuws» Voorjaarsvergadering Polder Walche* ren. (Provincie) Jaarvergadering van de afdeeling Vlis singen van het Rijwielpad Walcheren. (Provincie), Verschillende verkeersongevallen. (Gemengd Nieuws); Brutale roofoverval te Amsterdam. (Gemengd Nieuws^ Vliegtuigongeval in Ned.-Indië. (Luchtvaart); Felle strijd in Abessinië. (Oorlog ItaliëAbessinië); De verkiezingen in Frankrijk. (Buitenland)] Opmarsch naar Addis Abeba begonnen. (Oorlog ItaliëAbessinië) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Marine Sanatorium Fonds. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld dat het Marine Sanatorium Fonds Zaterdag 2 Mei haar laatsten Cabaretavond geeft in dit seizoen.- Brandjes. De politie en een controleur van de Kon, Mij.' „de Schelde" hebben Zaterdagmorgen, een begin van brand gebluscbt op het ter rein van die maatschappij aan den Singel- weg. Het vuur woedde tusschen de daar liggende spoorbiels en is vermoedelijk ont staan doordat arbeiders ter plaatse met een snijapparaat hadden gewerkt, waardoor het hout in brand is geraakt. Het brandje was echter van geringe beteekenis. Voorts bluschte de politie nog schoor steenbranden in de Tulpnelaan en de Ver- kuyl Quakkelaarstraat. Drager Kraton-medaille. In het Tehuis voor ouden van dagea alhier is een der laatst overgebleven dra gers van de Kraton-medaille, de heer W. F« Vetter, op ruim 88-jarigen leeftijd over leden. MIDDELBURG Aartshertog Otto van Habsburg bezoekt de stad. Aartshertog Otto van Habsburg, die naar men weet verblijf houdt op het kasteel Steenockerzeel in België, brengt meermalen, een bezoek aan onze provincie. Verleden, week nog maakte de aartshertog een uit stapje naar Walcheren en ook Zaterdag vertoefde de Oostenrijksche kroonpreten dent, vergezeld van zijn drie bioers en vier zusters wederom in Zeeland, 's Morgens vroeg waren ze uit België vertrokken en omstreeks half twaalf arriveerden ze te Middelburg. Naar een pater, die het hooge gezelschap vergezelde* aan de „Midd. Crt."' meedeelde, kent de aartshertog Middelbui'g reeds goed door zijn vroegere bezoeken. De bedoeling van het hooge gezelschap was e$u rondrit over Walcheren te maken en o.a. Veere te bezoeken. *s Avonds zou men naar België terugkeeren, Luchtbeschermïngsoefenïng. Zaterdagmiddag heeft een voorloopige luchtbeschermingsoefening plaats gehad, waarvan het voornaamste doel was de alar meering te controleeren. Een bezwaar was natuurlijk, dat een waarschuwing vooraf was gegaan en dus de meeste betrokkenen thuis zaten te wachten op het alarm. Dit is gegeven door het hoofdkwartier van den dienst op het politiebureau. Van af het bu reau, van af telefoontoestellen van omwo nenden zijn verschillende adressen gewaar schuwd, nl. The Vitrite Works, de houthan del Walcheren, de Rotterdamsche Bank en de Ambachtsschool en van al deze punten, alsmede van een rondrijdende autospuit van de brandweer, werden sirenes over de stad uitgezonden. Dit is door velen, maar lang niet door alle inwoners gehoord en ook onder hen, die bij een der diensten behoor den, waren er nog die geen signaal hoor den. Er is dan ook besloten voor het oproe pen nog een paar der motorrijders te ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1