1000 500 300 100 25 KUIJPER'S Reclame Bureau Jloteer dit euen 25 APRIL, Itads-enprovincienieuws No.98 74e Jaargang 3936 BittanFinn [.III OE VILDE It.. Iltlslntt SS-tWissinp. Itlil. 10. Fislttliug 00101 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen De opening van het aan 'I Vuuvmevk Voor reclame op de nieuwe WANDELP1ER TE VLISSINGEN beschikbaar 1. emaille borden aan den binnen- en buiten kant van de leuning. 2. emailleborden aan de lichtmastjes; 3. geschilderde reclame rond de bovenlijst van het restaurant-paviljoen; 4. het plaatsen van automaten 5. lichtreclame; 6. transparanten op glazen middenwand j 7. vitrines 100 x 80 c.M. Vraag condities Westerstraat 28 - Rotterdam - Telefoon 10659 Agent te Vlissingen J. C. DE VOOGD, GLACISSTRAAT 120. Sdiearlcmssew van |«g VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, üuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn ÜRAT1S verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een Kindercourant. De Festiviteiten. In aansluiting- met hetgeen wij gisteren hebben gepubliceerd, kunnen wij thans het voorloopig programma mededeelen van de feestelijkheden die op 30 Mei a.s. zullen plaats hebben. In het Bellamypark alhier zal een op tocht worden opgesteld die vandaar, langs een nog nader te bepalen route, naar den Boulevard zal marcheeren, waar de offi- cieele opening van het Wandelhoofd zal plaats hebben. Na het doorknippen van een lint, zullen op een daartoe gegeven signaal 50 vlaggen worden geheschen aan de op het Wandel hoofd aanwezige vlaggestokkendit zal het teeken voor het publiek zijn, dat de opening is verricht, terwijl dit een indruk wekkend saluut zal zijn. Voor dezen optocht is de medewerking verzocht van de harmonie-gezelschappen „Ons Genoegen" en „St. Caecilia"turn sters en turners van de V.T.V., L.O., C.K.W.O., R.-K. Sportbond, N.A. Sport bond getracht zal worden van de ver schillende gemeenten op Walcheren de medewerking te verkrijgen van een zoo groot mogelijk aantal versierde boeren- huifwagens, waarvoor eenige geldprijzen beschikbaar zuilen worden gesteld. 'Op" het parkeerterrein hét Grand Hotel „Britannia" zullen vermoedelijk ver schillende standen door turnsters en turners worden gegeven.. Aan de Vlissingsche Jachtclub is ver zocht om de opening van het Wandelhoofd op te willen luisteren met gepavoiseerde jachten en bootjes. De directeur van de harmonie „Ons Ge noegen", de heer P. de Rooij, heeft voor deze gelegenheid „De Wandelhoofdmarsch", gecomponeerd, terwijl de dirigent van de Eerste Vlissingsche Accordeon Vereeniging „Crescendo", naar het bestuur ons bericht, voor deze gelegenheid een „Scheldepier- Marsch" heeft gecomponeerd. Voorts is het niet buitengesloten, dat onder leiding van eerstgenoemden directeur het Westkappelsche Dameskoor (in natio naal costuum) eenige leideren zal ten ge- hoore brengen. Als slot van dien dag wordt een groot vuurwerk voorbereid. Zooals reeds hiervoren is vermeld is alles hog voorloopig vastgesteld. Wijziging c.q. aanvulling van het programma is dus nog steeds mogelijk. Op 8 Mei a.s. zal getracht worden het programma definitief vast te stellen, e f 9 Het comité !s als volgt samengesteld t O, A. van Woelderen, burgemeester, voor zitter J. Louwerse, secretaris A. C. W. Edelman, afgevaardigde R.-K. Sportbond J. Götzen, architect N.V. Wandelhoofd E. van Hoorn, voorzitter harmonie „Ons Genoegen" A. C. Jansens, afgevaardigde V.T.V.H. J. M. van Kaalte, voorzitter V.V.V.F. van de Velde, directeur „Vlis singsche Courant" J. T. Verhoef, voor zitter Accordeon-vereeniging „Crescendo" M. Verdonk, voorzitter harmonie „St. Caecilia" de heer van Vloten, propagan dist N.V. WandelhoofdP. Zwaai, voor zitter Vereeniging voor Watertoerisme »>Schelde". Dit comité zal vermoedelijk nog worden aangevuld, aangezien nog enkele heeren hit de Middenstandsvereenigingen en turn verenigingen hun beslissing kenbaar moe ten maken. Tevens kunnen wij nog mededeelen, dat door een afgevaardigde van die Midden standsvereenigingen het denkbeeld naar voren is gebracht voor het organiseeren van een étalage-wedstrijd, ter gelegenheid van de opening van het Wandelhoofd. La ten wij hopen, dat dit denkbeeld verwezen lijkt wordt, het is een uitstekende attractie voor een bezoek aan de binnenstad, vooral voor de vreemdelingen. Deel «ge mee Een pracht idéé om de feestelijkheden ter gelegenheid van de officieele opening Van het Vlissingsche Wandelhoofd te be sluiten met een vuurwerk. Een waardige be kroning van de voor Vlissingen en om geving werkelijk grootschen dag. Maarvuurwerk kost geld en een behoorlijk vuurwerk eischt belangrijke offers. Tijdens de vergadering in „Britannia", waar een werk-comité werd geconstitueerd, werd reeds spontaan voor een totaalbedrag van 200 toegezegd. Een goed begin, waarvoor het comité dankbaar is. Maar, vanzelfsprekend, is dit bedrag nog lang niet voldoende, om het plan uit te kunnen voeren. Met een behoorlijk vuurwerk zijn vele honderden guldens gemoeid. Welnu, de „Vlissingsche Courant" wil trachten het ontbrekende bedrag bijeen te brengen door middel van giften, welke dagelijks in ons blad verantwoord zullen worden. De tijd dringtWie helpt mee W*j kunnen reeds enkele giften verant woorden die vandaag aan het bureau van de courant binnenkwamen Van de „Vlissingsche Courant" ƒ20. D. 1.50 B- 1.— X. IJ. Z1.— N0 75 Totaal 24.25 WIE VOLGT Elke gift, groot of klein, is hartelyk welkom DE DIRECTIE DER VLISSINGSCHE COURANT. Een unicum in den scheepsbouw. Drie tewaterlatingen op één dag voor de Koninklijke Shell". Bij de Kon. Mij. „de Schelde" is heden middag de „Erinna" van stapel geloopen. 7 Maart jl. lierien voor rekening van de „Koninklijke/Shell" twee tahkrehepen te Rotterdam en Amsterdam tegelijk van- stapel liepen, hetgeen ongetwijfeld als een bijzonderheid mocht worden beschouwd, oipdat het,in-ons land, nog nimmer was voorgekomen, dat voor denzelfden op drachtgever twee schepen op denzelfden dag in hun element gingen. Vandaag is dit unicum al weer in de schaduw gesteld, want voor de „Konink lijke/Shell", die, zooals bekend, in Neder land een uitgebreid vlootbouw-programma in uitvoering heeft, werden niet minder dan drie tankers met een totale tonnage van 30.000 ton draagvermogen te water gelaten. De stapelloop van de 9100 ton metende Shell-tanker „Erinna" vond plaats te Vlis singen van de werf der Kon. Mij. „de Schelde". Hier werd de plechtigheid gecele breerd door mevrouw G Wefers Bettink van Wely, de echtgenoote van den heer J. Wefers Bettink, algemeen procuratie houder bij de Bataafsche Import Maat schappij. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam ii?p het 12.100 tons motortankschip „Miralda" van stapel. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw F. H. C. MullerDrukker, de echt genoote van den heer E. J. Muller, direc teur van de N.V. Bataafsche Importmaat schappij, verkoopkantoor van „Koninklijke Shell"-producten te Den Haag. De derde Shell-tanker, de „Flusa", even eens met een draagvermogen van 9100 ton werd te water gelaten bij Wilton Feijenoord te Schiedam. Hier geschiedde de tewaterla ting in het groote bouwdok van genoemde scheepswerf, zoodat van een stapelloop' geen sprake kon zijn. De „Elusa" werd dan dan ook zonder eenige ceremonie aan haar element toevertrouwd. Met inbegrip van deze drie tankers zijn in de afgeloopen vier maanden voor reke ning der „Koninklijke/Shell" niet minder dan negen zeeschepen met een totaal draagvermogen van bijna 70.000 ton in ons land te water gelaten, terwijl inmiddels reeds een drietal proefvaarten van afge bouwde tankers hebben plaats gevonden. Eind April en medio Mei' zullen wederom twee gereed gekomen Shell-tankschepen proefvaren en het ligt voor de hand, dat dit alles in onze scheepsbouwindustrie groote bedrijvigheid heeft gebracht, die tot ver in 1937 zal voortduren. Hieronder volgen nog eenige nadere bij zonderheden van de drie te water gelaten schepen, die alle ontworpen zijn door de „Koninklijke/Shell" zelve en volgens haar bestekken en plannen zijn gebouwd Zoowel de „Erinna" als de „Elusa" heeft een lengte tusschen de loodlijnen van 129^ M., bij een breedte van 16y2 M. en een holte van 9 M. Beide zijn enkelschroef- motorschepen. Eerstgenoemde tanker is uitgerust met een 6-cylinder Werkspoor- Dieselmotor met drukvulling, enkelwerkend van het 4-tact type met een vermogen van 3000 p.k., terwijl dé „Elusa" voorzien is van een 2800 p.k. 6-cylinder Feijenoord- Maan Dieselmotor, eveneens met drukval- ling, enkelwërkend en van. het 4-tact type. Dc .gemiddelde snelheid: van-beide tankers bedraagt 12 knooperj; De „Miralda" meet 140 M.. tusschen de loodlijnen, de breedte bedraagt 18 M. en. de holte 10 M. Het is een enkelschroèf-motor- schip voorzien, van een 8-cylinder werk spoor- Dieselmotor met drukvulling, enkel werkend van het 4-tact type, die minimaal 4000 rem p.k. kan ontwikkelen en het schip een snelheid geeft van gemiddeld 12% knoopen. Het spreekt wel vanzelf, dat ook deze nieuwe tankers met de modernste hulpmid delen ter bevordering van de navigatie en de veiligheid zijn uitgerust en zij voldoen aan alle eischen van de scheepvaart-inspec tie, de Nederlandsch-Indische schepenwet en Lloyd's register. Tentoonstelling teekeningen Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Ondanks de vrij sterke inkrimping van den cursusduur der Avondschool kan de directeur en het leerarenpersoneel met ge noegen terugzien op dezen winterarbeid, want èn de kwantiteit èn de Kwaliteit van het tentoongestelde kan gerust den toets der.critiek doorstaan. Het werk is netjes en in alle klassen uniform in -uitvoering. Dit komt in de eerste plaats door de manier van bewerken. Deze toch vindt voor een deel der teekeningen geheel in potlood, voor een ander deel in kleuren plaats. En de nood zakelijke toelichtingen of de benamingen van het geteekende wórden door de geheele school gegeven in de lettervormen van de normalisatie-commissie, wier uitspraak zelfs door het geheele land wordt gevolgd. In groote lijnen kan het onderwijs in 3 groe pen worden gesplitst1. lijnteekenen, waar bij de meetkundige constructies aansluiten; 2. handteekenen, waarbij als bijzonderheid vermeld kan worden, dat alles onder een hoek van 30 0 geschiedt en 3. vakhandtee- kenen, waarbij rekening wordt gehouden met het beroep van de leerlingen. Waren in de eerste klasse (bij het handteekenen) ver schillende verbindingen van rechte en ge bogen lijnen tot vaak aardige figuren, ge worden, bij het handteekenen trad de juiste weergave van het voorbeeld op den voor grond, waarbij het teekenen onder een hoek van 30° het bezwaar van perspectivische verschijnselen grootendeels opheft. Wat ons, die reeds meermalen deze tentoonstellingen hebben bezocht, een practische nieuwigheid leek, was het volgende Eerst wordt een leerling een teekening ter uitvoering gege ven en na afwerking daarvan krijgt hij een stuk dun carton om de teekening om te zetten in het voorwerp zelf. Dat daardoor accuratesse en handigheid bevorderd wor den, behoeft geen betoog. Na nog de afdee- ling machine-bouw bezichtigd te hebben, kregen we ook nog te zien het proef- en examenwerk der 5 klassen van de Avond school voor Nijverheid, waarbij ons wat ons trouwens bij al het werk opgevallen was de netheid en de zuiverheid van het tentoongestelde in het oog viel. In een dei lokalen beneden kregen we een verzame ling materiaal voor deverschillende vak lieden te zien, die, weliswaar ik g" kléin'én voor uitbreiding vatbaar is, maar waar pla ten en voorwerpen in natura bijeen waren gebracht naast teekeningen en modellen op het gebied van scheepsbouw. Daar zagen we o.a. een bord met ijzerprofiel en een met verschillende houtsoorten, die de school dankt aan de Kon. Mij. „de Schelde". Waar zooveel voorbeelden aanwezig zijn en de leerkrachten zich met zooveel animo geven aan dit avondwerk, kan het haast niet anders, of goede resultaten moeten be reikt worden. Vlissingsche Orkestvereeniging opgericht. Gisteravond is besloten tot oprichting van de Vlissingsche Orkestvereeniging, on der leiding van den heer Jan Kuiler. Begonnen wordt met een aanvankelijk ledental van ongeveer 25, terwijl nog van veel kanten toezeggingen zijn gedaan. De repetities zullen gehouden worden Vrijdagsavonds 8 uur in het Concertge bouw Emmastraat, terwijl 't in de bedoeling ligt op het eind van het jaar een uitvoering te geven. Christ, zangvereeniging „Hosanna". De Christ, zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer J. W. Bommeljé, zal Dinsdag 28 April, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een uitvoering geven door het uit twee klassen bestaande kinderkoor. Hoewel het zeer moeilijk is altgd wat nieuws te geven, is de vereeniging hierin vermoedelijk toch wel geslaagd. Voor de keuze der liederen is weer geprobeerd dat gene te geven wat bij den leeftijd der kin deren past. De eerste klas (van 811 jaar) zingt werkjes van Cath. v. Rennes, Anna Lambrecht-Vos, J. L. van den Broeke, Friesco Molenaar, J. P. Wierts. op gedich ten van G, W. Lovendaal, F. W. N. Hugen- holtz, Annie de Hoog-Nooij, enz De middel klasse staat op een ander peil deze geeft twee- en drie-stemmige liederen van G. F. Handel, Bernard Diamant, Bart Verhallen, E. Wettig-Weissenborn, e.a. Het bestuur van „Hosanna" hoopt dan ook dat evenals vorige jaren weer velen zullen komen luisteren immers het hoo- ren van frissche kinderstemmetjes op zich zelf is reeds muziek. Het stuksnyöen van rijwielbanden. Voor ongeveer twee maanden is het her haaldelijk voorgekomen, dat van onbeheerd o.p den openbaren weg staande rijwielen, de banden werden stukgesneden. Het is de politie toen niet gelukt de(n) dader (s) op te sporen en op verzoek van de politie hebben wij toen eenige mailen van een en ander in ons dagblad melding gemaakt om de aandacht van het publiek op deze kwestie te vestigen, omdat men wellicht gegevens zou kunnen verstrekken, die de politie bij de opsporing dienstig konden zijn. De strijd in Afrika om water ©n katoen. (Hoofdartikel). Te water Iating van het tankschip „Erinna". (Stadsnieuws). Het - voorloopig programma voor de opening van het Wandelhoofd op 30 Mei a.s. (Stadsnieuws), Speculatieschandaal in Londen. (Buitenland)'. Koning van Egypte in levensgevaar. (Buitenland)'. Nederlandsch Luchtvaart Instituut op* gericht. (Luchtvaart)* 4 Juni a.s. wordt het gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder onthuld, (Binnenland)]# Addis Abeba verwacht luchtaanval. -(Oorlog Italië-Abessinië)]# ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ST00MWASSCHER1J „ZEELAND" Langevieiesingël D197. Telef. 637, Middelburg Zarief per ftiso en per stuk De bandensnijder is thans opnieuw aan het werkbij de politie is althans een klacht ingediend. Opnieuw doen wij daarom een. beroep op het publiek, om gegevens welke tot dé opsporing van de(n) dador(s) van déze laffe streek kunnen leiden, niet aan de politie te onthouden, Alhambra-Theater. De stalen straal. Hotel met damesbediening Filmgenieters hebben een bijzondere her innering aan Dorothea Wieck en hebben haar een brevet van meesterschap uitge reikt om haar prachtige creatie in „Mad- chen in Uniform". Dorothea Wieck was in die film als het ware de draagster van al het ondefinieerbare vrouwelijke, van de subtiele sentimenten, waardoor genoemde rolprent zich zoozeer van andere onder scheidde. Zij was de alwijze incarnatie van de vriendschap, dat wonderlijke tusschen menschenkinderen, waarvan een definitie zoo moeilijk is, indien niet onmogelijk Deze aristocrate van geboorte en naar. den geest is een verschijning, die temidden der massa-eenheden van heden slechts wei nig mogelijkheden krijgen kan, om volko men zich zelf te wezen. Met haar tweede Duitsche film „Der Stahlerne Strahl" is ze dan ook niet op haar plaats. Na haar failure in Hollywood is het verwonderlijk, dat men in Duitschland niet voorzichtiger is ge weest. Dit scenario doet haar spelen in een we reld van staal, te midden van de producten der koele en niet altijd humane techniek. Schril is dus de tegenstelling met het zoo diep-menschelijke „Madchen in Uniform". De autorenner Tetjus, dien wij voor het eerst ontmoeten, als hij kort tevoren het wereldrecord op zijn naam gevestigd heeft, is in de tweede helft van de film veel meer ingenieur, de werkelijke uitvinder van de explosie-turbine, waarvoor zijn vermeende vriend Zöger tracht door te gaan in den tijd, dat Tetjus, na een ongeluk op de Avus- baan, in het ziekenhuis ligt en daarna doen de is, om de herinnering aan zijn uitvinding- terug te krijgen, welke hij bij zijn ongeluk is kwijt geraakt. Ook zijn vrouw raakt hij intusschen kwijt, hetgeen de gelegenheid opent, om te zamen met de vrouwelijke in genieur Erna Wiggers en in wedijver met Zöger de explosie-turbine te bouwen, dit maal als vliegtuigmotor, en tenslotte, als de Stalen Straal op een tocht over den Oceaan beproefd is, Erna ook ten huwelijk te vragen. De film trekt een beetje doordat de in leiding van het achteraf wel heel onwezen lijk aandoende liefdesgeluk van Tetjus en zijn eerste vrouw veel te wijdloopig is. Het teekenen van de betrekkingen tusschen de menschen in deze film is trouwens niet in goede handen geweest. Ofschoon volkomen cerebraal van opzet en uitwerking, is deze film in den huidigen triomf tijd van den technischen vooruitgang alleszins te genieten. Met Duitsche Gründ- lichkeit is de technische verzorging gedaan.- Fraaie dingen zijn te bewonderen. Nog eens weer worden wjj in de vaart van een auto*

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1