1000 VRIJDAG 24 APRIL, 500 300 25 IerstF^blad De opening van het Vlissingsche Wandelhoofd. No.97! 74e Jaargang 1936 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telel. 10. Postrekening E6287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen llTADS-EN PR0V1NCIENIEUWS veerf breskens SeligurlewisstH «inn Jew Jag VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRI |S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankrijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50. cL p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct, Iedere rege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn CiRAT IS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Feestdag voor stadgenoot en vreemdeling Grootsche plannen. Vuurwerk tot besluit. Burgemeester Van Woelderen is een voortvarend man. Mede aan hem danken wij voor een groot deel dat thans aan onzen onvolprezen Noordzee-boulevard het Wandelhoofd staat, dat stellig een attractie zal blijken voor onze badplaats. En al hebben zich bij het begin van den bouw schier onoverkomelijke moeilijkheden voorgedaan en werden groote tegenslagen ondervonden, wij zouden geen goede Vlis- singers zijn als wij hij de pakken waren gaan neerzitten. Kloeke mannen hebben het werk tot een goed einde gebracht en gij verdienen onzen dank. Zoo is de „Pier" dan byna klaar en de éfficieele ingebruikstelling nog slechts een kwestie van luttele weken. Op 30 Mei a.s., den Zaterdag vóór Pinksteren om half drie 's middags, zal Zijne Excellentie de Minis ter van Waterstaat het Vlissingsche Wan delhoofd openen een gebeurtenis, waard om met eenigen luister gevierd te worden. c Gisteravond kwamen op uitnoodiging van den burgemeester een aantal vertegenwoor digers bijeen van de hier bestaande Mid- denstandsvereenigingen, Vreemdelingenver keer, gymnastiek- en watersportvereni gingen, muziekgezelschappen en enkele stadgenooten, die bij het organiseeren van feestelijkheden reeds hun sporen verdiend hebben. Er bleek warme belangstelling voor het plan te bestaan en na een ge animeerde bespreking kon reeds een voor- loopig programma worden opgesteld dat veel aantrekkelijks biedt en dat zeker vele vreemdelingen naar onze gemeente zal lokken. Zoodra de voorloopige plannen zijn goed gekeurd, hopen wjj ze uitvoerig in ons blad te publiceeren. Zooveel is zeker, dat op 30 Mei in Vlissingen feest zal zijn en dat de plannen heel wat beloven. De dag der opening zal besloten worden met een groot vuurwerk, waarvoor staande de vergadering reeds enkele toezeggingen in geld werden gedaan. Gisteravond werd een centraal-comité voor de feestelijkheden gevormd, onder voorzitterschap van den burgemeester, en voorts een werk-comité dat met bekwamen spoed, de plannen zal uitwerken en gelden zal inzamelen ter bestrijding van de onver mijdelijke kosten. Burgers van VlissingenU steekt 30 Mei toch zeker allen de vlag uit? Vlissin gen moet er fleurig uitzien en een pret- tigen indruk maken op den stroom van vreemdelingen, die wij, blijkens de reeds ontvangen toezeggingen, op 30 Mei in onze gemeente mogen verwachten. Het feest-comité rekent op uw medewer- king De Zeppelin weder boven Vlissingen. De „Graf Zeppelin", die terugkeerde van zijn reis van Zuid-Amerika naar Duitsch- land, heeft ditmaal de route over ons land genomen. Om even voor half een wera het lucht schip boven onze stad gesignaleerd. Zwaar motorgeronk kondigde zijn komst aan. Het luchtschip was goed zichtbaar, hoewel dè lage wolken het gevaarte spoedig aan het oog onttrokken. Toch hebben zeer vele per sonen kunnen genieten van het in snelle vaart voorbijtrekken van de „Graf Zeppe lin". Het was een kort doch spannend mo ment. Uit Bergen op Zoom ontvingen wij be richt, dat de Zeppelin daar om kwart voor een passeerde en om half twee boven Eind hoven zichtbaar was, vanwaar de „Graf" koers zette naar Weert, om via de Lim- burgsch-Duitsche grens zijn weg naar Friedrichshafen te vervolgen. Luchtbescherming. Een., consultateibureau opgericht. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Het bestuur der Vereeniging voor Lucht bescherming is thans officieel als volgt sa mengesteld uit vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen W. P. Edelman, wethouder, voorzitter F. Schets, R.-K. Volksbond, secretaris ■- F. C. Matzinger, ingenieur K. M. „de Schelde", penningmeester jhr. H. A. van Doorn, burgemeester der geme'-nte Oost- en W.est-SouburgP. I. Hamming, Vereeni ging voor den Chr. Handeldrijvenden en Irdustrieelen Middenstand J.C. M. Hen-, ning, R.-K. Middenstandsvereeniging A. C H. Kuijck, inspecteur S. M. „Zeeland" J. Marijs, Chr. Besturenbond K. F. Pie- terse, Vlissingsche Bestuurdersbond L. J. M Quasters, Middenstandsvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" M. Vader, Patroonsvereeniging „Bouwkring" en mej. J. M. Zevenhuizen, verloskundige. Het bestuur wordt ter zijde gestaan door een Raad. vain Advies en Bijstand, die aldus is samengesteld Dr. W. F. T. vari der Bijl, contro'eerènd arts A. O. F. W. C. Gasinjet, commissaris van rijks- en gemeentepolitie, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst Vlissingen mej. J. de Goeijer, wijkverpleegster H. de Jongh, hoofd van den Voorlichtingsdienst G. Mante, luitenant ter zee le klasse, chef marinestaf te Vlissingen en J. Oosters, op zichter der fortificatiën. Een consultatiebureau. De Raad van Advies en Bijstand heeft uit zijn midden een consultatie-bureau ge vormd, bestaande uit Zuster De Goeijer, en de heeren dr. Van der Bijl, G. Mante en J. Oosters. Dit consultatie-bureau zal voorloopig zit ting houden ten Stadhuize des Maandags avonds van 89 uur, teneinde de leden der Vereeniging voor Luchtbescherming gratis van voorlichting te dienen, inzake technische, bouwkundige en medische vraagstukken alsmede voor het geven van algemeene adviezen. De eerste zitting zal worden gehouden op Maandag 27 April a.s. Zij die nog geen lid der vereeniging zijn kunnen zich tevens als lid ter plaatse opgeven. Waar de leden van het consultatie-bureau gratis hun kennis en tijd ter beschikking van het publiek stellen, daar mogen wij verwachten, dat velen in hun eigen belang en dat van hun gezinnen, zullen zorgen de zoo noodige voorlichting in deze, voor allen toch nieuwe materie, te bekomen. Is het nog noodig, dat wjj nogmaals een dringend beroep doen op de ingezetenen om lid te worden van de Vereeniging voor Luchtbescherming Vlissingen en omstre ken? De contributie kan voor niemand een bezwaar zijn. Zij bedraagt toch slechts ten minste 25 cent per persoon en per jaar. Velen sloten zich uit onbekendheid of uit sleur nog niet aan. Dit kan, ja moet anders worden. De vereeniging, die nu eens bij uitstek een algemeen belang voorstaat, moet zoo sterk mogelijk zijn, teneinde in uren van gevaar allen en zeker niet in de laatste plaats de minst draagkrachtigen, voor zoover zulks mogelijk is, ter zijde te staan. Stremming verkeer Schipbrug. Zaterdag zal in verband met het te wa ter laten van het tankschip „Erinna", het verkeer over de Schipbrug zijn gestremd van des voormiddags half elf tot des na middags drie uur. Liefdadigheidsavond. Woensdagavond gaf de stichting „Het Sanatoriumfonds" van de onderoffioeren- vereen. „Ons Belang" der Kon. landmacht in Grand Hotel Britannia een liefdadig- heidsavond, ten bate van bovenvermelde stichting. De commissie te Vlissingen, dit met het organiseeren van dezen avond was belast, kan op een zeer geslaagde bijeen komst terugzien, hetgeen zij voor een over groot deel te danken heeft aan den moree- len steun van een tevoren gevormd eere comité, aan de spontane hulp van een zeer groot aantal belangelooze medewerkers en schenkers van prijzen. 't Was dan ook voor de plaatselijke sana torium-commissie geen gemakkelijke taak om bij de opening van den avond alle hei- pers(sters) en medewerkers(sters) dank en hulde te brengen zonder daarbij iemand te hebben vergeten. Wat de stichting „Het Sanatoriumfonds" beteékent in het werk der t.b.c.-bestrrjding, werd op duidelijke wijze uiteengezet door den heer O. J. van Rijswijk, algemeen leidei der propaganda-commissie van meerver- melde stichting. Een rede die bij velen on getwijfeld het vertrouwen in het werk der onderofficieren, ten behoeve van den strijd tegen de tuberculose en.kanker heeft ver sterkt, zooals uit hét applaus bleek. Van de gelegenheid, om middels de vele attracties, die in de serre stonden opge steld, een offer te brengen ten behoeve van het schoonedoel, werd spontaan door alle aanwezigen gebruik gemaakt, zoodat al spoedig het succes van'het financieele ge deelte verzekerd was. Van de geboden gelegenheid tot dansen werd druk gebruik gemaakt. Al met al kan de commissie met trots terugzien op dezebelooning voor het vele werk dat zij ter voorbereiding van dezen avond hebben verricht. P. T. en T. Met ingang van 1 .Mei wordt de adjunct commies bij den post-, telegraaf- en tele foondienst H. J. Wilders van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen verplaatst naar het postkantoor te 's-Gravenhage. Ring na vier jaar teruggevonden. De landbouwer P. Maljaars te Veere had. naar „de Tel." meldt, vier jaar geleden bij het bewerken van zijn land een gouden ring verloren. Hoe men ook zocht, het kleinood was niet te vinden. Maljaars vergat het voorval en accepteerde het verlies. Wie zou heil zien in het zoeken naar een klein stukje goud op een lap bewerkten bouwgrond? Maar Maljaars zou zijn eigendom toch nog terugkrijgen. Zijn oudste zoon was gis teren aan het eggen en zag daar plotseling iets glinsteren tusschen de eg landen. Het was de verloren ring, dien hij na vier jaar zijn vader tot diens groote verbazing kon teruggeven. Reizen per vliegmachine goedkooper do per spoor. De heer I. van Melle, directeur van de Ï.V. van Melle's Confectionery Works te Breskens, schrijft ons Het is misschien niet onaardig even te vermelden, dat mijn zoon Gideon schrijft, die thans tijdelijk in Amerika vertoeft, over een reis van New-York naar Pitts burgh. Hij schrijft nl. De goedkoopste manier om van New-York in Pittsburgh te komeu (een afstand van circa 650 K.M.) was door le lucht, wat ik natuurlijk gedaan heb. Dai kostte 20 en per trein 21. Terwijl aan boord van de Douglas-machine nog een schitterende lunch geheel kosteloos geser veerd werd. Wanneer zal dit in Holland ook zoo zijn? Bijzondere Vrijwillige Landstorm afdeeling Breskens. Gisteren hield de afdeeling Breskens van den B.V.L. een c oor de leden l .'ink bezochte bijeenkomst. De heer Laernoes opende deze vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en in het bijzonder tot den burgemeester, den heer Van Zuyen, die zich bereid had verklaard de bijeen komst te leiden. Het woord werd gevoerd door den heer Laernoes uit Vlissingen, die het plan van mobilisatie van den B.V.L. op duidelijke wijze uiteenzette. Na de pauze vervolgde de heer Laernoes jijn rede. Dezen winter had preker al 70 B. V. L.-avonden meegemaakt en bijzonder was hii overal getroffen door het zeer groote medeleven van de landstormers. Wij zijn voor 90 „kleine luyden", harde werkers voor ons dagelijksch brood, maar bezitters van het kostelijk goed vrijheid. Onze regeering werkt al jaren dag en nacht om ons volk te kunnen verschaffen wat het noodig heeft Geen afbraak, maar vooral in dezen tijd eendrachtig, schouder aan schou der, om met Gods hulp door de moeilijkhe den heen te komen en de regeering te steu nen. Doordat het gezag gehandhaafd wordt, is er vrijheid voor ieder. We hebben veel te verspelen, .het gevaar is groot om te verlie zen wat God ons heeft toevertrouwd. 3/2 eeuw geleden heeft Willem van Oran je „lijf en goed" gegeven om ons te ont worstelen aan de Spaansche tyrannie. Ge lukkig weet een groot deel van ons volk dat nog. Geen wonder dat er nu actie is in den B.V.L.nu 't gevaar dreigt. Onze vrij heid is niet met goud te betalen. Zeventien jaar hebben wri 't geweer bij een voet ge had. Laten we hopen, dat 't zoo blijft. Wij blijven trouw aan het gegeven woord, aan de regeering en aan ons Vorstenhuis, dat in zijn wapen schrijft„Ik zal handha ven". Als 't moet, zullen we meehelpen handhaven. De voorzitter verheugde zich over de ka meraadschap is den B.V.L. en over een propagandist als de heer Laernoes en bracht hem dank voor de enthousiaste en gloedvolle rede en de heldere uiteenzetting van het mobilisatieplan. Hierna wekte de plaatselijke leider, de heer Van de Velde, allen op om deel te ne men aan den grooten schietwedstrijd die 6 Juni in Oostburg gehouden zal worden. Hierop sloot de voorzitter deze goedge slaagde vergadering. Door bloeiend Zuid-Beveland. Om van het prachtige gezicht dat de bloeiende boomgaarden in Zuid-Beveland thans opleveren, te kunnen genieten, wordt de volgende route aanbevolen Uitrit Goes Markt, rechts langs stadhuis, rond de kerk, bij verkeersspiegel rechtsom naar den rijksweg. Deze links velgen naar Kloetinge. Mooie boomgaarden links van den, weg. Weg door het dorp volgen tot even voor den witten molen. Daar rechtsom (over 2 spoorwegovergangen, opgepast!), grindweg volgen. Bij de eerste splitsing rechts om, bij de tweede splitsing rechtdoor tot den 's Gravenpolderschestraatweg (Kas tanjeboom). Deze links opgaan tot 's Gra venpolder. Voor de kerk linksom en 150 M. verder weer links om den dijk op. Dijk volgen tot den derden weg links. Dezen dwarsweg brengt U op den grindweg naar Eversdijk. Hier den weg volgen tot even voor Biezelinge. Na 't nemen van den oprit naar den dijk, onmiddellijk rechtsom, kron kelenden dijk volgen. Bij splirsing linksom en voor den lsten afrit aan den linkerkant volgen en linksom den grindweg naar Bie- zelinge volgen. In het dorp een moeilijke bocht naar rechts (zie wegwijzer), spoor weg over en onmiddellijk links-om langs het station. Bij den tweeden overweg rechtdoor, grindweg volgen, steeds rechts houden naar Kapelle. Bij verkeersspiegel rechtsom tot den spoorwegovergang. Deze niet over, maar den teerweg links er voor, volgend tot den straatweg naar Ierseke. Deze links opgaan tot bg den wegwijzer. Daar den weg naar Wemeldinge nemen. Tegenover de kerk in Wemeldinge is een mooie vluchtheuvel. Op verzoek mag deze meestal worden beklom men. Vandaar is een prachtig uitzicht over de bloeiende boomen te bewonderen. Het verdient aanbeveling den terugweg over den dijk langs de Oosterschelde te nemen. U passeert dan links Kattendijke en krijgt rechts een mooi overzicht over den Wilhel- minapolder. De weg naar Goes is dan niet moeilijk te vinden. Een rit van langér duur gaat door den z.g. ,zak" van Zuid-Beveland, van Goes, via Heinkenszand, 's Heerenhoek, Driewegen, Oudelande, Baarland, 's-Gravenpolder en verder als boven is aangegeven. Herbenoeming burgemeesters. Bij Kon. besluit van 22 April zijn op nieuw benoemd met ingang van 7 Mei 1936 tot burgemeester der gemeente Brouwershaven C. Gastmet ingang van 19 Mei 1936 tot burgemeester der ge meente Borsselen H. C. Rutgers tot bur gemeester der g neente Sint Laurens J. W. van 't Hoff, secretaris van die gemeen te tot burgemeester der gemeente Se- rooskerke P. Dregmans, secretaris van die gemeente. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Graven- hage (vacature wijlen ds. C. Ferguson) ds. G. Bos te Dedemsvaart. Jubileum van ds. J. K. F. Mantz. In de kerkekamer van de Oude Kerk te Charlois is gisteravond ds. J. K. F. Mantz, Ned. Herv. predikant te Charlois, gehul digd in verband met zijn zilveren ambts jubileum. De oudste predikant, ds. W. H. Kelder, heeft den jubileerenden collega bartelgk toegesproken. Nog heeft de Duce niet overwonnen. (Hoofdartikel.) De a,s. opening van het Vlissingsche Wandelhoofd. (Stadsnieuws.) Het derde lustrum van den Commissa ris der Koningin. (Provincie.); De Zeppelin boven Vlissingen. (Stadsnieuws.)^ Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen. St. Joris-viering der padvinders, (Provincie.), De strijd in Abessïnië duurt voort. De Nederlandsche ambulance heeft he-« denochtend Addis Abeba verlaten. (Oorlog Italië-Abessinië.); Belgisch militair vliegtuig verongelukt; piloot omgekomen. (Luchtvaart.) Ernstige woelingen in Spanje. (Buitenland,} Franschc vragen aan Duitscbland. (Buitenland.) Mislukte inbraak in belastingkantoor te Haarlem. (Gemengd Nieuws.), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ds. Mantz heeft een dankwoord gespro ken. Nadat de aanwezigen „Dat 's Heeren ze gen op u daal" gezongen hadden, was etf gelegenheid den jubilaris te compliment teeren. Ds. Kersten in Amerika. Het stoomschip, aan boord waarvan zich ds. Kersten met familie bevond, is Dinsdag avond te New-York aangekomen, meldt „da Banier". Vandaar zou ds. Kersten zich eerst voor eenige dagen naar Passaic hegeven, waar hij zal vertoeven ten huize van ds. van Zweden. Volgende week vertrekt ds< Kersten naar Grand Rapids, om vervolgens in verschillende gemeenten te vertoeven. Ingebruikneming van de O.L. Vrouwekerfé als parochiekerk. Zooals reeds eerder gemeld, zal met in gang van 1 Mei a.s. de O.L. Vrouwekerk aan de Nieuwe Markt alhier, als parochie kerk in. gebruik worden genomen. De in gebruikneming zal op eenigszins plechtig© wijze geschieden en worden voorafgegaan door een plechtig Triduum ter eere van O. L. Vrouw. Dit Triduum begint a.s. Don derdagavond om kwart over acht. De pre* dicaties zullen gehouden worden door een Zeereerw. pater Redemptorist. Het interieur van het kerkgebouw heeft tal van noodzakelijke veranderingen onder gaan. Zoo zijn o.m. alle stoelen er uit ver wijderd en in de plaats daarvan vaste ban ken aangebracht. De witte muurvlakken, die aan het geheel een kouden indruk ga ven, zijn thans geschilderd, terwijl de licht installatie geheel is vernieuwd en verbe terd. Des winters zal de kerk door het in brengen van verwarmde lucht afdoende worden verwarmd. Te beginnen met Zondag 3 Mei zullen in de O.L. Vrouwekerk vier kerkdiensten wor den gehouden en wel om half 7 uur, 8 uur, half 10 uur (de hoogmis) en om 11 uur. Deze diensten worden gedurende de winter maanden met een half uur verlaat. In de St. Jacobuskerk aan de Wilhel- minastraat, welke van dien datum af als bijkerk dienst blijft doen, zal enkel des Zondags nog één kerkdienst worden gehou den, en wel om half 9 uur. Met de uitbreiding van de pastorie is men thans zoo ver gevorderd, dat de Zeereerw. heer Pastoor Zaterdag a.s. er 2^jn intrek in hoopt te nemen. Vanaf dien dag is dan het adresSingelweg nr. 30. Het pastoriegebouw aan de Wilhelmina- straat zal na eenige verbouwing worden ingericht als R.-Kath. Jeugdgebouw. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg- werden de navolgende zaken behandeld Vervoer van suiker niet gedekt door ge- leidebiljet C. D., d. R., 46 jaar arbeider te Biervliet, 15 s. 5 d. h.D. d. V., 23 jaar, landbouwersknècht te Axel, 20 b. s. 10 cl. h.L. A. S. d. W„ 26 jaar, werkman te Hontenisse, 2 maanden gevangenisstraf

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1