1000 500 150 25 DONDERDAG 23 APRIL EERSTE BLAD EüüSS FOTO'S No. 96 74e Jaargang' 1936 UitgaveFirma F. VAK DE VELDE Jr., Walstraat 58-60,Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 16287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VÏNC1ENIEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS G?uwHet kan nog RECHTSZAKEN len L«g C. K. W. O. HENNING, Badhuisstraat 63 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPKlfS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn f2 20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk f2.50. Voor België, Uuitschland en Frankiijk f3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. f3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels fl.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1 5 regels f 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van een anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Adres van „Gemeenschappelijk Belang". Het bestuur van de afd. Vlissingen van den Kon. Ned. Middenstandsbpnd heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden waarin het mededeelt le. dat het heeft kennis genomen van het aan den Raad toegezonden adres van de af- deeling Vlissingen van den Neöerlandschen Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, inhoudende het verzoek om over te willen gaan tot opheffing van de Zaterdagavondmarkt 2e. dat het ook heeft kennis genomen van het voorstel van het College van Burge meester en Wethouders om op het verzoek van adressanten afwijzend te beschikken 3e. dat het den Raad beleefd doch drin gend verzoekt thans nog niet afwijzend op het verzoek van adressanten te beschikken, teneinde de vereeniging in de gelegenheid te stellen ook haar standpunt uiteen te zetten. Familie-avond C.K.W.O. Concertgebouw. Gisteravond gaf de C.K.W.O. haar laat- sten avond in dit seizoen, den zgn. familie avond. De groote zaal was weer zooals ge woonlijk geheel bezet, toen de voorzitter, de heer J. Marijs, den avond opende en de aanwezigen welkom heette. Spreker wees er op, dat de C.K.W.O. er ook dit seizoen in geslaagd is voor haar uitvoeringen groo te belangstelling te wekken. Het ledental, dat het vorig jaar een teruggang* vertoonde, is thans weer gestegen tot 975. Spreker hoopt, dat de leden ook dezen zomer de vereeniging trouw zullen blijven, opdat het bestuur voor het komende seizoen 1936 1937 weer in staat zal zijn een mooi pro gram -dat uit den aard der zaak zeer kostbaar is samen te stellen. De heer P. A. Belger gaf als regisseur vervolgens een korte levensschets van Fre- derik de Groote, den hoofdpersoon van het historisch blijspel, dat dezen avond opge voerd werd „De Molen van Sanssouci" welk stuk speelt in den zomer van 1765. De persoon van „Alte Fritz" is vooral in Pruisen tot op den huidigen dag zeer ge liefd en is omgeven met tal van anecdoten. Het gegeven is verdeeld in 3 bedrijven, waarvan het eerste bedrijf speelt ten huize van den molenaar Arnold. In de 18e eeuwsche huiskamer van deD molenaar, waarin zelfs de kanarie niet ont breekt, beeft het gesprek plaats tusschen Lize, de schoonzuster van den molenaar, die haar hart aan de garde verpand heeft, en Lene zijn dochter, die van haar liefde ver telt voor Knablein, den knappen garde- dier. Dit is echter zeer tegen den zin van haar vader, die een molenaarszoon voor haar bestemd heeft. Lene verzet zich ech ter krachtig tegen dezen eisch van haar vader en vindt daarbij steun bij den voor haar bestemden molenaarszoon, die zelf ook reeds een ander meisje gekozen heeft. Welke leuke momentjes gaf tante Lize te 2ien als zij het had over haar vijf gardisten, en hoe leefde de zaal mee als Lene voor haar vader het lied zong, waarmee de jong ste zoon ten strijde trok, om nimmer weer te keeren. De komst van den hofmaarschalk, met den koninklijken eisch den molen stil te zetten, opdat de koning rust zou hebben, doet den trots van den molenaar ontwaken: bij zal zich op zijn voorvaderlijke bezitting biet de wet doen voorschrijven. Men hoort het voorbijtrekken van de garde-muziek en maakt kennis met Knab lein, die met één sprong door het venster een bezoek brengt aan het molenaarshuis. Het eerste bedrijf eindigt met het bevel van ,,Oude Frits" aan den molenaar om ten spoedigste op het slot in het park „Sans souci" te komen. Het tweede bedrijf speelt in de schitte rende slotzaal. Wij volgen het gesprek tus schen den koning en den molenaar over het boopen van den molen het historische ge zegde van dezep „Er zijn nog rechters in Berlijn". Hoe diep gevoeld was de smart van den ouden molenaar toen hij sprak over zijn drie zoons, die voor het vaderland op bet veld van eer gevallen waren. Met spanning volgde men het tafereel als Knablien en Lene voor den koning worden gebracht, na hun ontmoeting !n 't park de afstraffing van den vrijpostigen hofmaar schalk de arrestatie van den vermeenden landlooper die bleek de vermiste jongste zoon van den molenaar te zijn. Het slotbedrijf speelt weer ten huize van den molenaar. De pogingen om toestem ming tot een huwelijk stuiten af op de hardnekkigheid van den ouden molenaar, tot de vermiste zoon terugkeert en zijn va der vertelt dat Knablein hem het leven ge red heeft. Hierna volgt het bezoek van den koning in het molenaarshuis en niet het minst door zijn toedoen, waarbij hij z"'.ch met recht een vader voor zijn onderdanen toonde, wordt alles tot een gelukkig eind gebracht. Wij hebben kunnen constateeren dat alle medespelenden hun .rollen uitnemend héb ben gespeeld. Van de hoofdrollen werd veel gevergd. De costumeering was geheel in overeen stemming met den tijd. Keurig waren de uniformen van de garde-grenadiers, den hofmaarschalk, den page en niet het minst die van den koning. De molenaar toonde bet beeld van den echten Pruisischen boer. Tante Lize en de molenaarsdochter Lene droegen het costuum van de Duitsche vrouwen uit dien tijd. Zelfs het orkest onder leiding van den heer Jesayes, dat klassieke muziek ten ge- hoore bracht, dateerde nog uit den pruiken tijd. De grimeering voldeed in alle opzich ten. Voor de vertolking der marsch-muzïek had de vereeniging zich de medewerking verzekerd van den heer P. Meij.ers te Rit- them, met verschillende leden van zijn mu ziekgezelschap. Het publiek toonde zich zeer voldaan over dezen avond. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De Amsterdamscbe wielervereeniging „Le Champion" organiseerde gisteren den inter nationalen wegwedstrijd „De Ronde van Purmerend". Prins Willem von Wied, die met zijn zoon en dochter in ons land vertoeft, heeft op uitnoodiging van H. M. de Koningin met zijn beide kinderen giste ren op het Paleis Voorhout het noenmaal gebruikt. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, In ons verslag van gisteravond is niet vermeld dat in de af deeling bor k werken de heer J. H. E. Woltering alhier met lof is geslaagd. Dr. J. A. Otte. Vrijwel iedere Vlissinger kent de dr. Otte- straat, maar zouden velen wel weten wie en wat dr. Otte was Wie hiervan meer wil weten, leze Nr. 1 van den jaargang 1936 van „Lichtstralen op den Akker der Wereld", uitgave van den Zendingsstudie-Raad en verschenen onder den titel„Dr. J. A. Otte, zendeling arts in China". Het boekje is geschreven door dr. H. M. van Nes en wij ontleenen er enkele bijzonderheden aan, die onze lezers wellicht belang zullen inboezemen. Vader Otte werd bakker te Ierseke. Na zijn tweede huwelijk verhuisde het echtpaar naar Vlissingen, waar tegenwoordig de dr. Ottestraat herinnert aan de geboorte op 11 Augustus 1861 van Johannes Abraham. Het ging niet te best met de bakkerij en omdat zij geen bestaan opleverde, vertrok Otte Sr. met zijn gezin naar Amerika, waar Otte Jr. van zijn derde jaar af is opgevoed. Oude vrienden uit Goes ontvingen de fa milie te" Grand Rapids. Dat de reeds vóór zyn geboorte den Heer toegewijde knaap dominé moest worden, stond natuurlijk voor zijn ouders vast. Toch is Otte geen predi kant geworden; drie aanvallen van diphthe- ritis verzwakten zijn stem zoozeer, dat van de aangevangen voorbereiding werd afge zien. Inplaats daarvan ging Otte medicijnen studeeren, om, na voltooiing zijner studie, zendeling-arts in China te worden. Om goed voor zijn taak voorbereid te zijn (speciaal kennis van oogziekten was voc* het werk in China van veel beteekenis), studeerde de heer Otte geruimen tfd in Nederland. Toen dr. Otte eindelijk, gehuwd, naar Sio-khe vertrok, werd hij er allerminst vriendelijk ontvangen. Ondanks groote tegenwerking, o.m. van de priesters, meldden zich reeds op den openingsdag 200 zieken in het nieuwe hospitaal aan. Het boekje, dat wjj natuurlijk niet geheel kunnen publiceeren en waaruit wjj slechts hier en daar iets vermelden, vei telt dan op interessante wijze van de ontzaglijke moei lijkheden waarmede dr. Otte te worstelen kreeg. Nieuwe hospitalen kwamen tot stand en, al zijn teleurstelling en miskenning hem niet bespaard gebleven, toch heeft dr. Otte de groote voldoening mogen smaken, te kunnen zien dat zijn werk rijke vruchten afwierp, Donderdag 14 April 1910 overleed dr. Otte bij het onderzoek van een patiënt was bij door pestbacillen besmet en weinige dagen later kwam het einde. MIDDELBURG Algemeen Nederlandsch Verbond. In de gisteravond in Hotel de Burg te Middelburg gehouden vergadering van de afdeeling Middelburg en omstreken van het Alg. Ned. Verbond is het afdeelingsbestuur aangevuld, zoodat het thans bestaat uit de heeren dr. L. A. J. Burgersdjjk, tijdelijk te Utrecht, voorzitterjhr. F. Beelaerts van Blokland, waarnemend voorzitterdr. S. S. Smeding, P. van Ooyen, jhr. A. F. C. de Casembroot, Westkapelle mr. W. K. H. Dieleman en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Uitvoerig zijn ter vergadering besproken de maatregelen, te nemen in verband met het feit, dat de groep Nederland haar groepdag 22 en 23 Mei te Middelburg zal houden. De minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A.- de Wilde, zal er een rede uitspreken. De verlichting van het stadhuis des avonds zal worden aangevraagd, terwijl het Westkapelsch zangkoor de bijeenkomst zal opluisteren. Den tweeden dag wordt een rijtoer gemaakt door Walcheren, waarbij Veere, het Kasteel Westhove, Domburg, de Westkapelsche zeedijk, Zoutelande en Vlis singen zullen bezocht worden. Een brand, Hedenmorgen te ongeveer half 12 is brand uitgebroken in het houten gebouw op de werf „de Hoop", waarin de heer Mak zijn scheepswerf heeft en de heer Adriaan- se een smidse. Het houten gebouw, dat gehe'el doortrokken was met: teer eh car- bolineum, is geheel een prooi der vlammen gewórden. De brandweer -nê van verschil lende zijden gewaarschuwd werd, rukte na enkele minuten: met de magirusspuit uit en heeft met 4 stralen, Iw.o. 2 op de water leiding het vuur bestreden en daarmede voorkomen, dat omliggende woningen door het vuur werden aangetast. Later kwam de tweedé auto van' de kazerne. De brand is ontstaan in een kleine bergplaats. De oorzaak is tot nu toe onbekend» GOES Raad van Arbeid te Goes opgeheven. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit, houdende uitvoeringsmaatre gelen in verband met de onderbrenging met ingang van 1 Mei 1936 van den Raad van Arbeid te Goes bij dien Raad te Middelburg. TERNEUZEN Een aanvaring. Het Engelsche tankschip „Malistan" is op de reede voor Terneuzen aangevaren door het uit zee komende Italiaansche stoomschip „Campania". Eerstgenoemd stoomschip kreeg een groot gat boven de waterlgn aan stuurboordzijde, doch kon de reis naar Gent voortzetten. De „Campania" liep eveneens ernstige averij op. Het schip heeft echter op. eigen kracht de reis naar Antwerpen voortgezet. Samenvoeging van gemeenten. De gemeenteraad te Ossenisse heeft zich, evenals die van Stoppeldijk, naar aanlei ding van het ingediende wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Stoppel dijk, Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk, andermaal uitgesproken tegen deze ver eeniging en tevens een verzoek gericht tot H M. de Koningin, om den minister van binnenlandsche zaken te bewegen het wets ontwerp terug te nemen. Besmettelijke ziekten. In de week van 12 tot en met 18 April zijn in onze provincie voorgekomen 4 ge vallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der ge meenten Ierseke, Kloetinge, Oudelande en Wólf aartsdijk. Waterschappen. Bij Kón. besluit is benoemd tot plaatsver vanger van den dijkgraaf van den Herdjjk- te-Zwartepolder. J. Kools, te Cadzand. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren J. de Kam, leerling der De Ruyterschool en A. Kievit te Tholen. Vóór de winkels sluiten nog even halen: 3 pakken 1.2.3. Waarde 54 ct. - nu slechts 36 ct. Ja, het kan morgen ook nog, maar dan vergeet U hef misschien. Wasch b-ter, vlugger en voor- deeliger met het zelfwerkende waschmiddel 12. 3. HANDBLSONtMmNBMWO AP90U, AWCLOOORK haten 2. &ctafan Wardenier staat terecht. Voor de Zwolsche rechtbank heeft he denmorgen terecht gestaan J. Wardenier, oud 24 jaar, van beroep constructeur en wonende te Steenwijkerwold, doch thans gedetineerd in het huis van bewaring te Zwolle. Hem was ten laste gelegd, dat hij tel kens, met het oogmerk om zich wederrech telijk toe te eigenen had weggenomen te Deventer in September 1935 een motorrij wiel, toebehoorende aan L. de Lange, te Zwolle op of omstreeks 19 November. 1935 een auto, merk Ford, toebehoorende aan pastoor J. F. H. Eshuis te Zwolle en op of omstreeks 25 November een auto, merk Fiat, toebehoorende aan de stichting „Kin- derzorg" aldaar. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij zich in October 1935 een auto van H. Baakman te Willemsoord, gem. Steenwij kerwold, welke hij in huur onder zich had, wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het betreft hier de bekende Wardenier, die destijds vanuit Wolvega de wereld iD beroering bracht met zijn mededeeling, dat hij de uitvinder was van den brandstof - loozen motor. De Zwolsche rechercheur Biemans heeft hem in November 1935 ontmaskerd, toen de zoon van den garagehouder Nijholt te Blesse in Friesland, bij wiens ouders te Steen wgkerwold Wardenier inwoonde, de auto van pastoor Eshuis op het parkeer terrein aan de Melkmarkt had gestald. Bij het daarop ingestelde onderzoek kwamen de bovengenoemde feiten aan bet licht, als mede, dat W. een kleermaker te Meppei voor twee heeren-costuums en een overjas had opgelicht. B« het verhoor, afgenomen door den president, mr. M, de Muinck, ontkende W. alle diefstallen categorisch. Zijn aanvanke lijk voor de politie afgelegde verklaring schreef hg toe aan den toestand, waarin hij destijds verkeerde. Volgens hem is Nij holt de dader geweest en h$j degene, die uit hoofde van zjjn belangstelling voor het autovak, toevallig bjj deze diefstallen te genwoordig was. Het O.M„ waargenomen door mr. J. C. W, Hermans, hechtte aan dit terugkomen op de in eerste instantie afgelegde ver klaring echter geen geloof. Spr. eischte 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre- van De werkverschaffing in Neaerland. (Hoofdartikel. Duitsche versterkingen in het Rijnland, (Buitenland. Een Italiaansche nederlaag De keizerin van Abessïnië doet een bc=> roep op de wereldpers. (Oorlog ItaliëAbessïnië.)j De Nederlandsche ambulance verlaad Abessinië morgen. (Binnenland. j? Trambotsing te Amsterdam. (Gemengd Nieuws.fl; ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN „De Molen van Sanssouci" BIJ ATELIER ventieve hechtenis en onder toezichtstellmg van verdachte der Vereeniging voor ziels zieken gedurende een proeftijd van 3 jaar# Raadsman van verdachte was mr. D# Sanders uit Zwolle, Uitspraak over 14 dagen, De roofoverval te Westzaan, Tegen daders vier jaar geëischU Op 15 Maart jl. is in de woning van den emeritus predikant ds. van Dokkum te Westzaan een roofoverval gepleegd. De 22-jarige loodgieter H. en de 29- jarige loswerkman B. waren op Zondag® morgen naar Westzaan getrokken en had den verondersteld, dat de predikant en diens huishoudster naar de kerk zouden zijn. De huishoudster was echter thuis ge bleven. Toen zij aangebeld hadden en be merkten, dat er iemand thuis was, ver zochten zij den predikant te spreken. Daar deze niet thuis was, werden de manne-a uitgenoodigd binnen te komen. De huis® houdster presenteerde koffie en sigaren en na een kwart'ier zeide B.„Nu moeten wij opschieten". Hij deed alsof hij een pistool in de hand had en riep „handen omhoog, je geld .of je leven". De huishoud ster vluchtte naar de gang en kreeg een klap op het achterhoofd. Korten tijd was. zij bewusteloos en toen zij weer bij kennis kwam, begon zij te schreeuwen Om dat te voorkomen hield B. zijn Land voor haar mond, later heeft hg de vrouw op het bed van den predikant gebonden en haar een laken op den mond gelegd. Zij weigerde te vertellen waar het geld van den predikant geborgen was. H. was inmiddels driemaal naar boven gegaan en' had gezocht, echter zonder resultaat. Alleen een gouden hor loge heeft hij gevonden. Bij de aanhouding waren beide mannen tevens in het bezit van een portemonnaie inhoudende ƒ8. Zij konden niet mededeelen wie van hen dit geld gestolen had. Buiten hadden menschen het geschreeuw gehoord. Zij hebben den vader van do huishoudster gewaarschuwd. Deze heeft de politie gealarmeerd en spoedig waren de daders gepakt. Vandaag hebben beide personen zich voor de Haarlemsché rechtbank te verant woorden gehad. Ztj legden een bekente nis af. In de zaak werden drie getuigen gehoord, nl. de rijksveldwachter, die het onderzoek geleid heeft, de predikant ds. van Dokkum en de huishoudster, mej. Staal. Mej. Staal gaf een uitvoerige uiteenzet ting van het gebeurde en van de wijze waarop zg door B. is aangevallen. B. verklaarde, dat het niet zijn bedoe ling is geweest de huishoudster te mishan delen. Hij heeft haar aangemaand te ver tellen waar het geld lag. Zij weigerde ech ter dit. mede te deelen. Toen zij daarop be gon te schreeuwen heeft hij haar eerst de hand op den mond gelegd en haar vervol® gens aan het bed gebonden. De huishoud ster wilde wel haar eigen geld -\fstaan, maar dat wilde B. niet hebben. De bedoe ling was uitsluitend het geld van den pre dikant mede te nemen. De officier van justitie eischte een ge-

Vlissingse Courant | 1936 | | pagina 1